Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 26 to 42 of 42

Thread: RentAcoder & Free Lance etc?

  1. #26
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cyber
    Poenta ove citave teme je, bar tako ispade - freelancing ili rad u firmi. I ne znam sa kojim argumentima i sa kojom odgovornoscu moze neko da kaze bilo kome (posebno kod nas) da treba da se opredjeli za freelancing, kad ionako nemamo dobro obrazovanje u oblasti projektvanja i programiranja. Mislim da nije korektno reci "nema sta da izgubi". Jer dok on/ona pokusava da dobije bid na freelance sajtu protiv nekoga ko je stariji/iskusniji ili mladji/potkovaniji neko drugi se prijavljuje na konkurs za radno mjesto, koje mu obezbjedjuje koliko toliko sigurnu buducnost. I mnogo je lakse steci prakticno znanje u firmi koja ti obezbjedi legalni softver nove generacije, novi hardver i serversku infrastrukturu, nego od kuce gdje ljudi kod as jedva skrpe PC i stampac.
    Ako govorish o domacim uslovima, stvar je malo drugacija. Prvo problem je steci znanje. Ono izistkuje praktican rad a rijetko koji poslodavac ce uzeti zelenog radnika bez za smijesne pare - koje nema niko za bacanje.

    Drugo mala je vjerovatnoca, barem je kod mene takav slucaj da cu prihvatiti neki posao koji mi nije izazovan, bilo kompleksnoscu bilo cijenom.

    Freenace sajtova ima koliko hocesh ova tri su po meni najgora bash zbog obima ponude/potraznje. Ali freelance nije samo vezan sa ovakve sajtove to je cisto posao koji nije dugorocno vezan vec je samo na bazi projekta.

    Barem za web razvoj nije potrebna neka mocna oprema, a tek ne legalni software. OS resenja u obliku razvojnih platformi i IDE-a su odlican pandan komercijalnim resenjima i ne zaostaju ni malo, cak sta vise bolja je podrska i brzi napredak zbog velicine developer community-a.

    Sto se tice sigurnosti, to je (barem se meni cini) samo opticka varka. Nikome nije zagarantovan posao 100%.

    Ali to je ipak na procjeni svakog pojedinacno. Dok je meni crnjak da se vezem za bilo koju firmu u nekom ne-uzbudljivom i stalno ponavljajucem poslu (a rado bih ucestvovao u nekoj izazovnoj ideji), moguce da neko gleda drukcije i da ima drugacije prioritete u zivotu.

    Sa obzirom da znam otprilike koji su poslovi u opticaju u CG, freelancing za inostrane klijente bi bio dobar izazov za mlade programere.

    Imam utisak da neki od vas posmatraju ove poslove tipa: prepravka ili nadogradnja formi ili instalacija foruma, ipak pogledajte malo bolje. Ima vrlo izazovnih projekata, posebno za one talentovane koji mogu da daju vise od ostalih "masinskih" programera.

    Ja sam par puta davao oglas za programere i niko mi se nije javio. Dali je u pitanju manjak ljudi koji znaju (sto predpostavljam) ili su svi srecno zaposleni (u sta sumnjam), al bih volio da se vise ljudi posveti ovom izazovnom i najprogresivnijom industrijom danas.

    A ako nemaju prilike ovdje da nauce (kad pogledam nase poslodavce i njihove potrebe za IT), ovo je odlican nacin da dobiju posao i da pokazu sta su sposobni.

  2. #27
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    78
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I pored sve te tvoje price, najveci broj programera u CG (ako ne i svi) rade u firmama, i to ima i onih koji veoma fino zaradjuju. Tvrdim da niko iz CG ne moze zaraditi vise sa freelancingom nego u nekoj od jakih firmi u Pg.

    "Barem za web razvoj nije potrebna neka mocna oprema, a tek ne legalni software. OS resenja u obliku razvojnih platformi i IDE-a su odlican pandan komercijalnim resenjima i ne zaostaju ni malo, cak sta vise bolja je podrska i brzi napredak zbog velicine developer community-a."

    Ovu pricu slusam precesto da bi je uopste komentarisao. Vjerovatno najvece firme bacaju pare za enterprise rjesenja.

  3. #28
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Budva
    Posts
    844
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @Ego_and_his_own

    jesam li ti poslao PM?
    Samo kvarni opstaju...
    www.minmedia.me

  4. #29
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    5
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo jednog pitanja koje trazi konkretan odgovor: da li mi mozete preporuciti nekog programera iz Crne Gore koji bi mogao i voljan je kvalitetno odraditi program za racunovodstvo za agenciju koja se bavi tom djelatnoscu? Nije bitno da li je programer u stalnom radnom odnosu ili ``slobodnjak``. Hvala.

  5. #30
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Konkretno ja (a i Metalac pretpostavljam) pod freelancing-om nisam podrazumevao da nabavljas poslove preko elance i sl. sajtova.

    Ja sam upravo suprotno govorio o takvim sajtovima, mislim da ne možeš da zaradiš pare preko njih (možeš samo džeparac).

    Sa druge strane pokušavao sam da objasnim da kao freelancer (u pravom smislu te reči, a ne kako vi mislite) može da zaradi mnogo više para nego "stalno zaposleni"..

    Cyber: opterećen si "stalnim" zapošljavanjem, penzijom i sl. mladi ljudi pre svega treba da postanu stručnjaci u svom poslu, a tek onda da se "zaglave" u kompanijske šeme. Ti hoćeš da kažeš da se u našim kompanijama i "ozbiljnim" timovima može više naučiti .

    I nisi u pravu da su u Srbiji najbolji otišli u kompanije, najbolji su osnovali svoje!

  6. #31
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    78
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nisam opterecen nicim, posebno ne vjerujem da si ti kompetentan da dajes takve kvalifikacije.

    Nema se sto dalje raspravljati, neka svak radi kako hoce. Cinjenice su cinjenice, i to pokazuje stanje u praksi. U Srbiji se najbolje zaradjuje u top firmama (Delta, Mobtel, ComTrade). Mnogo mojih prijatelja tamo radi, medju njima je nekoliko priznato najboljih programera u oblasti MS tehnologija. No, kao sto rekoh neki zive u svojoj izmisljenoj stvarnosti, drugi mnogo bolje zaradjuju onako "zaglavljeni" u seme dileme kompanijske.
    A da nebi sirili pricu dalje od Cg, dovoljno je pogledati gdje i kako radi 90% ljudi koji se nazivaju programerima-i onda nema mjesta besomucnom filozofiranju bez ikakve potpore.

  7. #32
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    331
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by xxxxx
    I nisi u pravu da su u Srbiji najbolji otišli u kompanije, najbolji su osnovali svoje!
    najbolji su otisli iz zemlje

  8. #33
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    78
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    dosta se i vratilo-i to da rade u kompanijama.

  9. #34
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Cinjenice su cinjenice, i to pokazuje stanje u praksi.
    Dje su ti te cinjenice?

    Ako zaradjujesh nekoliko hiljada mjesecno onda si opet samo djelimicno u pravu. Ako li manje od toga ti si u velikoj zabludi.

  10. #35
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    78
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E srecom, pa nisam u zabludi.
    Ti si, pretpostavljam freelancer, pa imas 10ak hiljada eura mjesecno od kodiranja?
    Samo slobodnjaci, zaboravljate jednu vaznu cinjenicu, koju ja i mnogi "zarobljenici" firmi i koristimo. Svak ko je zaposlen u firmi moze biti i freelancer-obrnuto ne vazi.
    A Ego, posto pretpostavljam da si iz CG-cinjenice su svud oko tebe...od ICG, preko Telekoma, ProMonte-a, Cikoma, Montore, raznih ekspozitura stranih banki, cak i Vladine administracije...Iz moje generacije je odskocilo nekoliko izvanrednih programera-i gle cuda, svi rade za firme i odlicno zaradjuju-a mozda ima neko underground udruzenje freelancera, moguce da oni vuku sve konce sa svojim mocnim finansijama-onda sam u zabludi.

  11. #36
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cyber
    E srecom, pa nisam u zabludi.
    Ti si, pretpostavljam freelancer, pa imas 10ak hiljada eura mjesecno od kodiranja?
    Samo slobodnjaci, zaboravljate jednu vaznu cinjenicu, koju ja i mnogi "zarobljenici" firmi i koristimo. Svak ko je zaposlen u firmi moze biti i freelancer-obrnuto ne vazi.
    A Ego, posto pretpostavljam da si iz CG-cinjenice su svud oko tebe...od ICG, preko Telekoma, ProMonte-a, Cikoma, Montore, raznih ekspozitura stranih banki, cak i Vladine administracije...Iz moje generacije je odskocilo nekoliko izvanrednih programera-i gle cuda, svi rade za firme i odlicno zaradjuju-a mozda ima neko underground udruzenje freelancera, moguce da oni vuku sve konce sa svojim mocnim finansijama-onda sam u zabludi.
    Ja neznam kakva je situacija u CG ali u USA ima DOSTA freelance programera. Samim tim sto ti ljudi mogu da rade 3-4 mjeseca i zarade dovoljno para da zive citavu godinu. Firmama je lakse platiti freelance covjeka da dodje i uradi neki kraci posao nego da sada zaposljavaju novu osobu, koja ce morati raditi za njih daleko duze, plus ce morati placati zdrastvno osiguranje, penziju, itd.

  12. #37
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    78
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    metalac, drago mi je da si tom konstatacijom podrzao moju poentu-jer mi ovdje ne pricamo sta je bolje za FIRMU nego za PROGRAMERA. A opste poznato je (praksa iz USA) da ono sto je dobro za interese firme nije dobro za interese zaposlenog, tako se i odrzava reciprocitet. Da ne pricamo sada o utapanju manjih firmi i slobodnih programera u velike sisteme (Google, Microsoft, Yahoo, Oracle) - vjerovatno su po vasem misljenju to moderne kamikaze?! Na kraju krajeva, danas-ako si freelance, nije bitno da li kodiras iz BG ili NY. A ne mislite valjda da ti dobri programeri koji odlaze iz Srbije idu tamo da bi bili fizicki blizi poslodavcima i radili freelance. Na kraju krajeva-sve i da je tako kako vi kazete - u firmi je koliko-toliko garantovana produktivnost, dok kao freelance mozes da izvisis i po nekoliko godina, zbog boljih ponuda konkurencije. I sta onda radis?!
    Last edited by cyber; 23-03-06 at 00:07.

  13. #38
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cyber
    E srecom, pa nisam u zabludi.
    Ti si, pretpostavljam freelancer, pa imas 10ak hiljada eura mjesecno od kodiranja?
    Samo slobodnjaci, zaboravljate jednu vaznu cinjenicu, koju ja i mnogi "zarobljenici" firmi i koristimo. Svak ko je zaposlen u firmi moze biti i freelancer-obrnuto ne vazi.
    A Ego, posto pretpostavljam da si iz CG-cinjenice su svud oko tebe...od ICG, preko Telekoma, ProMonte-a, Cikoma, Montore, raznih ekspozitura stranih banki, cak i Vladine administracije...Iz moje generacije je odskocilo nekoliko izvanrednih programera-i gle cuda, svi rade za firme i odlicno zaradjuju-a mozda ima neko underground udruzenje freelancera, moguce da oni vuku sve konce sa svojim mocnim finansijama-onda sam u zabludi.
    Flala Bogu da zaradjuju i ti sa njima. Posao vrijedi onoliko koliko se moze zaraditi i to najvise ima veze sa kolicinom znanja i produktivnosti, nacinom poslovanja dobrim project menadzmentom, kontaktima, kvalitetom rada. Sve se to dobija iskustvom. I iz toga razloga smatram da bi trebali ljudi da pokusaju. Sto vise rade vece ce iskustvo imati.
    Freelancer pored odradjivanja posla mora da ima i druge sposobnosti, o kojima ti kao dio tima u nekoj firmi ne morash ni da razmisljash. Teze jeste.

  14. #39
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    78
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa dobro, izbor se svodi na TEZE-i manje para, manje sigurnosti , ili LAKSE-i vise sigurnosti i para. Eto, ja nesto nisam opijen entuzijazmom, pa sam odabrao ovo drugo, a prvo konzumiram na kasicicu. Ali svak je kovac svoje sudbine...
    ...e opucismo se od rasprave, ali makar se o dobrim stvarima raspravlja
    Cujem da je u PG u toku berza rada...da nema neko informaciju koliko se trazi ljudi za IT sektor. To je isto interesantna tema. Nisam 100% upucen u stanje u CG, ali iako zastupam pristup da je FIRMA siguran posao, daleko od toga da smatram da su firme kod nas dostigle potreban nivo razvojnog okruzenja.
    Last edited by cyber; 23-03-06 at 00:15.

  15. #40
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cyber
    Pa dobro, izbor se svodi na TEZE-i manje para, manje sigurnosti , ili LAKSE-i vise sigurnosti i para. Eto, ja nesto nisam opijen entuzijazmom, pa sam odabrao ovo drugo, a prvo konzumiram na kasicicu. Ali svak je kovac svoje sudbine...
    Sa pocetnicke strane freelancing je odlican izbor na malim projektima - kovanje zanata. Sa individualisticke strane za ljude koji zele i misle sami da izgradjuju svoju profilaciju takodje odlican izbor koji kasnije moze da preraste u sopstveni biznis. Naravno za ove druge to znaci veliki napor u prosirivanju svoje sposobnosti koje su vezane za biznis i poznavanje svakog aspekta projekta i njegove realizacije.

    Sto se tice visine zarade to nikakve veze nema sa oblikom angazovanja, vec sa kvalitetom i kompleksnoscu rada(a i sa mnogim menadzerskim elementima).
    A Ego, posto pretpostavljam da si iz CG-cinjenice su svud oko tebe...od ICG, preko Telekoma, ProMonte-a, Cikoma, Montore, raznih ekspozitura stranih banki, cak i Vladine administracije..
    Ja i moj prijatelj smo 2000 napravili B2B + CRM resenje kad u SCG nije se ta rijec ni spominjala bez u teorisanju a znam odlicno u kavom je stanju bila srbija sto se tice IT. Da sam ja cekao te firme koje ti spominjesh kasnio bih 7-8-9-10-11-12 godina?

    Znam ja cinjenice odlicno. Znam da sve te firme ne koriste maksimalno svoje resurse bash zbog nedostatka kadrova. Crnoj gori bez precerivanja treba 1000x vise strucnjaka u oblasti IT. Moj motiv je bio jedino da ih ohrabrim, a znam da nije lako.
    Last edited by Ego_and_his_own; 23-03-06 at 01:12.

  16. #41
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Zabjelo
    Posts
    180
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A 1 pitanje u vezi svega ovoga....

    Koji su nacini da ja ovdje(CG) dobijem pare od projekata koje odradim preko ovih sajtova?

    I koji je najbolji od tih nacina?

    Ovo pitam jer PayPal npr na isplacuje kod nas.

  17. #42
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,083
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Isplata preko RENTACODERA moguća je:
    - preko wire-transfera pri čemu ti oni šalju nova na račun. To bi značilo da moraš da otvoriš devizni račun i da im pošalješ SWIFT kod ili IBAN... Ta opcija je uvedena za Indijce, a nije na platnom spisku, tako da vjerujem da bi i tebi poslali.
    - preko Western Uniona dobiješ novac u EUR (radi se konverzija iz $) čim ti jave da su poslali, a ček dižeš u banci kad ti stigne poštom (provizija oko 1.5%).

    Za ostale ne znam...
    Always smiling :-)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. moj veliki mrsni topic, ili: šta JA slušam ovih dana
    By big giant head in forum Muzika
    Replies: 43269
    Last Post: Yesterday, 22:09
  2. Fudbalske Aktuelnosti - transferi, talenti, najbolji igrachi
    By Cereal Killer in forum Ostali sportovi
    Replies: 485
    Last Post: 03-10-18, 05:45
  3. Symbian & J2ME
    By Tha_Maddog in forum Mobilna telefonija i telekomunikacije
    Replies: 92
    Last Post: 18-10-11, 22:46
  4. Free Movie Tickets for 1 Year!
    By shayna12 in forum Film
    Replies: 0
    Last Post: 04-06-05, 15:56
  5. premier league 2004/05
    By moon safari in forum Ostali sportovi
    Replies: 390
    Last Post: 07-02-05, 15:06

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •