Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 42

Thread: RentAcoder & Free Lance etc?

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,083
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default RentAcoder & Free Lance etc?

    www.rentacoder.com
    www.freelance.com
    www.elance.com

    Danas pričam sa kolegom koji radi i tako plaća školarinu. Pitam ga šta radi i on mi kaže za ovo. Čula sam i prije ali mi nekako ne djeluje ubjedljivo.
    Da li neko od vas ima iskustva? Naravno, ako ima, voljela bih da čujem (vidim) komentar ...
    Last edited by shake; 05-06-06 at 18:26.
    Always smiling :-)

  2. #2
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    78
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ukoliko imas prakticno znanje u koriscenju nekog od programskih jezika, to moze biti dobra stvar. Ja sam zaobisao te sajtove, ali sam freelance radio za neke Amerikance. U principu, ne vjerujem da vise od desetak ljudi iz nase zemlje moze pucati na visoko na tim "aukcijama" za programere, jer je konkurencija iz inostranstva mnogo jaka, ali mozes da se poigras sa nekim prostijim projektima, pa ako upali, ko zna....

  3. #3
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Možeš da se igraš ako hoćeš jako male pare (čitaj: ako ne možeš da nadješ bolji posao). Konkurencija je jaka što se tiče cena, Indijci itd. lupaju damping, pa ako želiš možeš sa njima da se takmičiš .

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,083
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ma nijesam ja ni mislila da na to gubim vrijeme, nego me interesuje čisto da vidim ima li neko od vas iskustva sa tim. U ostalom, daleko sam ja još od nekog valjanog posla :-).
    Last edited by shake; 05-06-06 at 18:26.
    Always smiling :-)

  5. #5
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    78
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako nisi dovoljno potkovana-oda je to zaista gubljenje vremena.
    xxxxx-upravo tako, nadjes dobar posao a ovo ti bude hobi (kao sto je uostalom i tim Indijcima).

  6. #6
    Join Date
    May 2005
    Posts
    5
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jel ima neko ko je zainteresovan da radi web programiranje. U pitanju je Cold Fusion, .NET, Flash AS, Flex.
    Trebalo bi mi jedan-dva programera.
    Hvala

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    .NET, Flash AS, Flex.

    ali samo dogovor po projektu.
    Last edited by Ego_and_his_own; 16-03-06 at 23:00.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Mislim da je to brz nacin da se dodje do klijenta.

    Kvalitet ponude i potraznje je uvijek balansiran. tako da bolji programeri/dizajneri ne rade jednostavnije(jeftinije) aplikacije, sto je pak dobro za pocetnike.

    Indiski sindrom jeste spustio cijenu ali nije ni povecao kvalitet (u gloobalu). tako da ima prostora, posebno za dizajnere (jer su indijci vecinom operisani od dizajna).

  9. #9
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ego, jel ti to iz iskustva? Mislim, jel si probao na elance i sl. servisima?

    Probaj, pa će ti biti još jasnije... Možeš da dobiješ bid, ali za smešno male pare, a kasnije možeš da dobijaš više poslova ali isto tako za jako male pare.

    Nema šanse da preko elance dobiješ veći posao (direktno) tj. projekat sa većim budžetom, tamo ne dolaze takvi naručioci.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by xxxxx
    Ego, jel ti to iz iskustva? Mislim, jel si probao na elance i sl. servisima?

    Probaj, pa će ti biti još jasnije... Možeš da dobiješ bid, ali za smešno male pare, a kasnije možeš da dobijaš više poslova ali isto tako za jako male pare.

    Nema šanse da preko elance dobiješ veći posao (direktno) tj. projekat sa većim budžetom, tamo ne dolaze takvi naručioci.
    koliko sam ja uspio da vidim, dosta poslodavaca takodje ne gledaju samo cijenu vec kvalitet posla. A sto se visine placanja tice vidio sam i projekte oko 5.000$.

    Posto pratim dosta developer zajednica, iskustva su dosta razlicita. Od onih koji nisu bili zadovoljni do onih koji su uspostavili stalne odnose sa poslodavcima. Sto mi slici i na normalnu poslovnu komunikaciju (kadkad naidjesh na losh, kadkad na dobar poslovni aganzman).

    A cijenu sam odredjujesh. Prema tome kako se dogovorish.

    To je samo nacin da dodjesh do posla ostalo zavisi od tvojih sposobnosti.

    A onome kome treba posao ne kosta ga nista da proba.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    78
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Freelancing je prije svega i iznad svega HOBI za prave programere. Sto se sad dize tolika buka oko toga?!

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,549
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    zato sto ih pola ljudi odje o tome nije nista znalo
    It's not who we are and where are we, it's about in what we believe and what we choose...

  13. #13
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    koliko sam ja uspio da vidim, dosta poslodavaca takodje ne gledaju samo cijenu vec kvalitet posla. A sto se visine placanja tice vidio sam i projekte oko 5.000$.

    Posto pratim dosta developer zajednica, iskustva su dosta razlicita. Od onih koji nisu bili zadovoljni do onih koji su uspostavili stalne odnose sa poslodavcima. Sto mi slici i na normalnu poslovnu komunikaciju (kadkad naidjesh na losh, kadkad na dobar poslovni aganzman).

    A cijenu sam odredjujesh. Prema tome kako se dogovorish.

    To je samo nacin da dodjesh do posla ostalo zavisi od tvojih sposobnosti.

    A onome kome treba posao ne kosta ga nista da proba.
    Znači nisi koristio servise tog tipa?

  14. #14
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cyber
    Freelancing je prije svega i iznad svega HOBI za prave programere. Sto se sad dize tolika buka oko toga?!
    Nisi u pravu, možda je kod nas tako. Potpuno je normalno da budeš freelancer i najčešće se na taj način zaradjuje značajno više nego da radiš "normalan" posao (naravno i rizik je veći).

  15. #15
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    78
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja govorim za nas i za USA, za ostale zemlje ne znam, nisam Marko Polo.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    freelancer znaci slobodnjak, rad po ugovoru/privremeno.

  17. #17
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    78
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ?!
    Sta sad to znaci Ego? Kome se obracas?

  18. #18
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znam čoveka koji radi kao freelancer u NYC i zaradjuje po $100k godišnje. To nije ništa neobično, zato kažem "možda kod nas". Veoma često ljudi rade kao freelanceri IT consulting i sl...

  19. #19
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    78
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja samo hocu da kazem da se ozbiljan programer nikada nece zadrzati na freelancing nivou. Iako to nosi sa sobom mnoge cari, ipak je redovan posao mnogo ozbiljniji izbor, koji donosi i osiguranje i penziju, i rad u timu (sto je mnogo bolje nego samostalan rad), i rad sa najnovijim tehnologijama. Softverski inzinjeri, koje ja znam zaradjuju ne manje od 120K godisnje. jednostavno, ne moze se uporediti timski rad i samostalno kodiranje. Zato je, npr. najnoviji Visual Studio potpuno okrenut timskom radu.

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    zavisi kako ko. Dosta malih kompanija u USA koje nemogu da priuste stalne programere traze dosta freelance ljudi. Definitivno se vise para moze zaraditi ko freelance jer radis po ugovoru a ponekad i vise nego jedan ugovor u isto vrijeme. Samo moras znati dosta ljudi tako da vazda imas posla.

  21. #21
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    78
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne znam kako neko kao freelance moze zaraditi platu jednog dev. lead-a u malo boljoj kompaniji, ali OK. Ko voli nek izvoli. U Srbiji je jedno vrijeme bio trend uzimanja projekata sa neta, dok se nisu uozbiljile kompanije i pocele da ulazu u IT razvoj - od tada su svi najbolji programeri nasli stalni posao.

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cyber
    Ne znam kako neko kao freelance moze zaraditi platu jednog dev. lead-a u malo boljoj kompaniji, ali OK. Ko voli nek izvoli. U Srbiji je jedno vrijeme bio trend uzimanja projekata sa neta, dok se nisu uozbiljile kompanije i pocele da ulazu u IT razvoj - od tada su svi najbolji programeri nasli stalni posao.
    U tome i jes fora. Morash prvo da pocnesh kao mali pa onda rastesh.

    Kontakti i radovi koje napravish u tom procesu (kao i znanje koje time steknesh) su ti preduslov buduceg uspjeha.

  23. #23
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    78
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ego, opet ne znam cemu to filozofiranje. Ionako si promasio osobu kojoj se obraces, jer sam ja odavno "porastao". Ako nemas nesto konkretno da kazes, mozda bi mogao da utrosis slobodno vrijeme na malo freelancing-a.

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cyber
    Ego, opet ne znam cemu to filozofiranje. Ionako si promasio osobu kojoj se obraces, jer sam ja odavno "porastao". Ako nemas nesto konkretno da kazes, mozda bi mogao da utrosis slobodno vrijeme na malo freelancing-a.
    Cyber, ako je poenta tvog komentarisanja da si prerastao neke stvari, poenta mog je da ovi koji misle da trebaju josh da napreduju i uce trebaju da probaju. Nemaju sta da izgube.

    Ja za razliku od tebe imam da ucim josh mnogo, i da radim freelancing al ne u slobodnom vremenu vec u radnom vremenu.

  25. #25
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    78
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Poenta ove citave teme je, bar tako ispade - freelancing ili rad u firmi. I ne znam sa kojim argumentima i sa kojom odgovornoscu moze neko da kaze bilo kome (posebno kod nas) da treba da se opredjeli za freelancing, kad ionako nemamo dobro obrazovanje u oblasti projektvanja i programiranja. Mislim da nije korektno reci "nema sta da izgubi". Jer dok on/ona pokusava da dobije bid na freelance sajtu protiv nekoga ko je stariji/iskusniji ili mladji/potkovaniji neko drugi se prijavljuje na konkurs za radno mjesto, koje mu obezbjedjuje koliko toliko sigurnu buducnost. I mnogo je lakse steci prakticno znanje u firmi koja ti obezbjedi legalni softver nove generacije, novi hardver i serversku infrastrukturu, nego od kuce gdje ljudi kod nas jedva skrpe PC i stampac. Tako da evolucija freelance->dobar programer nema nikakve veze sa mozgom kod nas.
    Uostalom, raspitaj se malo (ako si iz CG) po Crnoj Gori, gdje rade "najbolji" programeri, i koliko njih je uopste radilo freelance.
    Last edited by cyber; 20-03-06 at 19:25.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. moj veliki mrsni topic, ili: šta JA slušam ovih dana
    By big giant head in forum Muzika
    Replies: 43270
    Last Post: Today, 13:15
  2. Fudbalske Aktuelnosti - transferi, talenti, najbolji igrachi
    By Cereal Killer in forum Ostali sportovi
    Replies: 485
    Last Post: 03-10-18, 05:45
  3. Symbian & J2ME
    By Tha_Maddog in forum Mobilna telefonija i telekomunikacije
    Replies: 92
    Last Post: 18-10-11, 22:46
  4. Free Movie Tickets for 1 Year!
    By shayna12 in forum Film
    Replies: 0
    Last Post: 04-06-05, 15:56
  5. premier league 2004/05
    By moon safari in forum Ostali sportovi
    Replies: 390
    Last Post: 07-02-05, 15:06

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •