Page 4 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 76 to 100 of 151

Thread: Da li batina radja nasilje?

  1. #76
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Dijete od 2-4 godine je sklono incidentima u prodavnici pa mu rodjendani, tv, igrice... dodju kao spansko selo, a objasnjavanje poslije par sati dzaba rabota jer i ne zna o cemu se radi. Sve povezuje sa situacijom pa ako se opece na sporet vise neće pruzati ruku, ako u nekoj drugoj konkretnoj situaciji ga sklapis po prknu te postupke će povezivati sa tim. Ne radi se tu o frustracijama roditelja, nestrpljenjem.... i cudima već jedino o sitnici da odrasla osoba ne moze biti terorisana od djeteta i da to dijete ne smijes nidje povesti jer će otići u goste da demolira stan prijateljima...
    To sto navodis Svedsku i neke slicne zakone je tipicno pretjerivanje u drugu stranu jer kako su krenuli brzo će se prije ispunjavanja bracnih obaveza morati popunjavati formular ili izjava " ja Milusa bez prinude noćas od 22:15 sexam se sa Radisom i neću ga optuziti za silovanje u braku..."
    Niko ne tvrdi da dijete treba olesiti od batina ili se izivljavati, ali ponekad sklapiti po zadnjici nije tragedija jer nasi kazu "nije boca guzica"

  2. #77
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,828
    Thanks Thanks Given 
    1,662
    Thanks Thanks Received 
    2,055
    Thanked in
    847 Posts

    Default

    Mislim da tema nije otvorena zbog dva put po guzuci i jedanput uz usi no zbog pravih batina.

    Kad vidim dijete tog uzrasta u toj situaciji koju si pomenuo samo mi je zao roditelja sto se fizicki pati sa njim. Ne vidim to kao nevaspitanje. Kakvo vaspitanje ocekujes kod dvogodisnjaka. Da, to "maltretiranje" znaci da si pristao da budes roditelj. Cinjenica da smo svi podizani na batinama ponesto govori i o ovom jadu u kojem smo sad i jadu u kojem je Svecka . No da ne duljim sa najboljom namjerom, srecno u vaspitanju i sto manje batina, a sto vise strpljenja i vremena posvecenog dijeci.

    Zaboravih dodati da mnogo mozes od njih da naucis odnosno da se podsjetis. Neprocijenjivo. Bar za mene.

    Sent from my GSXR1000 @ 299
    Last edited by Caesar; 28-11-14 at 22:16.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  3. #78
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    914
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    54 Posts

    Default

    Prije svega mora postojati neko ko će biti autoritet u kući. A to "fala Bogu" je kod nas vazda bio otac. Ako majka poštuje muža (oca) i njegovu riječ, onda to mora i dijete osjetiti i isto tako će se odnositi prema njemu. To ne treba da služi za zloupotrebljavanje, već za usklađivanje odnosa u kući i doprinosi "savršenoj" harmoniji.
    E taj autoritet treba fokusirati u pravilnom vaspitavanju đece!
    Imam sina i nikad ga u životu nisam udario! A bilo koja nesuglasica koja je postojala između njega(a prilično je svojeglav) i majke, babe, đeda.....je automatski riješena samim riječima....."za ovo ćeš morati razgovarati sa ocem....", i to je bilo a i sad je.....SASVIM DOVOLJNO!
    Jedino što sam ja njemu uradio je to što sam ga nekoliko puta sio ispred mene i rekao mu ..."AKO MI DAŠ ODGOVOR KOJI BI OBJASNIO TO TVOJE GLUPIRANJE DOZVOLIĆU TI DA RADIŠ TO" ...svaki put bi nijemo gledao u pod. Nijesam ga kažnjavao, čak naprotiv, pretvarao sam se da sam zadovoljan što je on kao "toboš" shvatio gdje je pogriješio i bio bi nečim nagrađen za njegovu navodnu "razumnost". I gledao me je i tada a i sad kao Boga.
    Da se razumijemo....uvijek je u vazduhu visila neka kazna kojom sam mu nagovještavao moguću ozbiljnost situacije. Ali je skoro(ne mogu se sjetiti) nikad nisam upotrijebio.......jer je po mom mišljenju tu najviše odigrala ulogu ona nagrada koju je dobijao zato što sam ja "KAO" srećan što je on počeo ispravno da razmišlja

    Ovo je dokaz da batine nisu neophodne.

  4. #79
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    65
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako dijete ne shvati u cemu je pogresilo onda batina nema nikakve svrhe.
    Treba fino i strpljivo djetetu objasniti u cemu grijesi i tako on nece nista ponavljati..

  5. #80
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Poznati naucnik iz Zete Pitagora je rekao " najprostiji odgovor DA ili NE iziskuje najvise vremena za odluku". Nema ispravnog odgovora koji se ne moze tako vulgarizovati da izgubi i znacaj i znacenje. Sve se svodi kao u onoj anegdoti sa popom.
    Vjernik pita - da li treba da slusam zenu?
    - ne vala jer si ti domaćin i glava porodice
    - znao sam jer zena navalila da ti donesem prsutu i ja je ućutkao
    - e, dobru zenu treba ponekad poslusati.
    Tako ponekad i nije grijeh sklapiti dijete onako za njegovo dobro, jer bolje da ga sklapi onaj koji ga voli nego nego da mu vaspitanje utjeruje neko drugi.

  6. #81
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Mislim da tema nije otvorena zbog dva put po guzuci i jedanput uz usi no zbog pravih batina.

    Kad vidim dijete tog uzrasta u toj situaciji koju si pomenuo samo mi je zao roditelja sto se fizicki pati sa njim. Ne vidim to kao nevaspitanje. Kakvo vaspitanje ocekujes kod dvogodisnjaka. Da, to "maltretiranje" znaci da si pristao da budes roditelj. Cinjenica da smo svi podizani na batinama ponesto govori i o ovom jadu u kojem smo sad i jadu u kojem je Svecka . No da ne duljim sa najboljom namjerom, srecno u vaspitanju i sto manje batina, a sto vise strpljenja i vremena posvecenog dijeci.

    Zaboravih dodati da mnogo mozes od njih da naucis odnosno da se podsjetis. Neprocijenjivo. Bar za mene.

    Sent from my GSXR1000 @ 299
    Djeci treba zavesti autoritet, a to kroz čvršći stav može da se odradi bez ikakvih batina ili kažnjavanja.
    Situacija na poslu, 30-toro djece koja ne znaju da čitaju divljaju po stazama za kuglanje. Bacaju svi na sve strane kugle gdje stignu, nose sa njima po kuglani. Vriska, ko je kome igrao... opšti haos.
    Majka koja nemoćno mi prilazi i moli da ih dovedem u red.
    Niti imam iskustva sa djecom, niti je to moj posao, ali ubrzo sam jedan haos dovela u red uz kontinuirani nadzor. Djeci se sve može objasniti i njih je lako urazumiti, čak i kad podivljaju sa igranjem.

  7. #82
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    a posto ih imam dvoje , ovo je previse malo da bi se vaspitavalo (40 dana) , ova starija je sa 3 godine dovoljno odrasla da zna sta je dobro a sta lose.
    moram se pohvaliti da je dijete bas kulturno, mirno i razumno. sa njom se mozes sve dogovoriti i lijepo joj objasniti.
    prije neki dan je bila 3 dana kod moje tetke i ona me zove i kaze da je tako dobra , mirna, i poslusna da je slucajno nismo bili.
    ja sam joj samo rekao a moja tetka ti mislis da je ona dobra sama od sebe ili sto je mi kaznimo kad treba da se kazni.

    elem, dolaze mi u komsiluku malo starija djeca od nekih prijatelja koji rsum prave , koji sve kontra rade i pita me komsinica kako je moja tako mirna. kad dodjemo u goste ne dira nista sto nece pitati, ne rusi, slike, vaze i ne otvara police itd.
    samo sam joj rekao od kad je prohodala i bila znalo se sta smije a sta ne, nije mogla da radi sta hoce jer je dijete. e to oni nisu radili i sada muku muce.

    dijete kad zasluzi treba udariti, nikako po glavi , niti samarom niti bilo cime. po guzi malo, ili butini ali samo kad zasluzi i ako ne pretvori kad se upozori par puta. pa kad je pitas hoces li prut ili da uradis sto ti se kaze uvijek uradi sto joj se kaze lak je izbor.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  8. #83
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bøgíñjå View Post
    Djeci treba zavesti autoritet, a to kroz čvršći stav može da se odradi bez ikakvih batina ili kažnjavanja.
    Situacija na poslu, 30-toro djece koja ne znaju da čitaju divljaju po stazama za kuglanje. Bacaju svi na sve strane kugle gdje stignu, nose sa njima po kuglani. Vriska, ko je kome igrao... opšti haos.
    Majka koja nemoćno mi prilazi i moli da ih dovedem u red.
    Niti imam iskustva sa djecom, niti je to moj posao, ali ubrzo sam jedan haos dovela u red uz kontinuirani nadzor. Djeci se sve može objasniti i njih je lako urazumiti, čak i kad podivljaju sa igranjem.
    mnogo je lakse kontrolisati grupu djece nego jedno ili dvoje, to ce ti reci svaka vaspitacica. djeca oponasaju jedno drugo i kad kolovodje dovedes u red svi su onda dobri.
    i da moze se dosta postici pricom ali ne bas uvijek.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  9. #84
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Protiv sam bitana i protiv toga da djeca trebaju poslušati nešto zbog kazne (čista manipulacija) Djeca trebaju biti poslušna iz drugih razloga, ne iz straha... Oni su divna bića i nema toga što ne mogu razumjeti, ako imate ispravan pristup

  10. #85
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lepetanac View Post
    mnogo je lakse kontrolisati grupu djece nego jedno ili dvoje, to ce ti reci svaka vaspitacica. djeca oponasaju jedno drugo i kad kolovodje dovedes u red svi su onda dobri.
    i da moze se dosta postici pricom ali ne bas uvijek.
    Neka su i to dvoje "kolovođe" kako ih nazivaš pa opet možeš izaći na kraj sa njima.
    Poetna je da majka slavljenika, nije mogla da izađe na kraj sa njima jer nije imala nikakav autoritet. Sve je prešlo u opšti haos, a ja sam djecu dovela u red, bez prijetnje da će biti isključivani sa staza (neki vid kazne) ili da sam na drugi način prijetila.

    Djeca su inteligentna, i oni tačno znaju do koje granice sa nekim mogu da idu, a to što roditelji nekad ne umiju da postave crtu pa kad se desi haos opravdaju to da su neposlušna i udaraju ih, jer odraz samo lošeg roditelja. A ovo sa kaznama je za mene očajnički potez i pogrešan pristup i djeci stvaraju jednu pogrešnu sliku, jer je ovo vid dresiranja.

  11. #86
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bøgíñjå View Post
    Neka su i to dvoje "kolovođe" kako ih nazivaš pa opet možeš izaći na kraj sa njima.
    Poetna je da majka slavljenika, nije mogla da izađe na kraj sa njima jer nije imala nikakav autoritet. Sve je prešlo u opšti haos, a ja sam djecu dovela u red, bez prijetnje da će biti isključivani sa staza (neki vid kazne) ili da sam na drugi način prijetila.

    Djeca su inteligentna, i oni tačno znaju do koje granice sa nekim mogu da idu, a to što roditelji nekad ne umiju da postave crtu pa kad se desi haos opravdaju to da su neposlušna i udaraju ih, jer odraz samo lošeg roditelja. A ovo sa kaznama je za mene očajnički potez i pogrešan pristup i djeci stvaraju jednu pogrešnu sliku, jer je ovo vid dresiranja.
    pa definitivno treba imati autoritet ai djeca znaju kod koga smiju koliko a kod koga ne. i tacno te testiraju i naravno da nepoznate osobe ulijevaju vise straha nego one koje poznaju. jer sa njima znaju dokle smiju dokle ne.
    hoces da kazes da sam los roditelj ako kaznim svoje dijete kad je zasluzilo, nisu to batine da je oderes nego kazna.
    ja moje za moje dijete ne mogu pozeljeti da je bolje, mirnije i poslusnije. nije da to slusa bas sve sto se kaze ali dovoljno da mogu otici kod koga hocu i da znam da mi dijete nece praviti haos. i to sve sa minimalnim kaznama ali ih ima i nem asansa da niko nikad nij ekaznio svoje dijete. to su price bas za njih, malu djecu.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  12. #87
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lepetanac View Post
    pa definitivno treba imati autoritet ai djeca znaju kod koga smiju koliko a kod koga ne. i tacno te testiraju i naravno da nepoznate osobe ulijevaju vise straha nego one koje poznaju. jer sa njima znaju dokle smiju dokle ne.
    hoces da kazes da sam los roditelj ako kaznim svoje dijete kad je zasluzilo, nisu to batine da je oderes nego kazna.
    ja moje za moje dijete ne mogu pozeljeti da je bolje, mirnije i poslusnije. nije da to slusa bas sve sto se kaze ali dovoljno da mogu otici kod koga hocu i da znam da mi dijete nece praviti haos. i to sve sa minimalnim kaznama ali ih ima i nem asansa da niko nikad nij ekaznio svoje dijete. to su price bas za njih, malu djecu.
    Uvijek postoji opcija razgovorom da objasniš zašto to ne treba, pa da te dijte zbog ljubavi i poštovanja prema tebi posluša, a ne zbog toga što zna da će dobiti određenu kaznu. To je tvoje djelotvorno ali za mene iz pogrešnih razloga.
    Majka me nikad u životu nije udarila, a od oca sam svaku batinu zapamtila i upravo on je izazivao strah što je za mene katastrofalno pogrešno. Na kraju sam mu se u tinejdžerskom dobu i suprostavila i od tada su mi rekli da sam zavela demokratiju u kući. On tim pogrešnim vaspitanjem u mom djetinstvu nije postigao ama baš ništa, osim da nas odnos tokom mog odrastanja do daljnjeg uništi.
    Last edited by Bøgíñjå; 29-11-14 at 15:10.

  13. #88
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    ajde primjer, dijete uzme casu i lupa po stolu. ti mu kazes nemoj to da radis ostetit ces stol. dijete te ne slusa, ti pridjes i objasnis mu da je casa od stakla moze se razbiti pa ce se posjeci, moze sto izgrebsti ali dijete ko dijete ne obraca paznju nego nastavlja da lupa.
    ti mu uzmes casu, a ono dohvati da lupa sa kasikom i grebe, svidio mu se zvuk koji proizvodi sto kad se lupa po njemu.
    opet mu ti objasnis da to ne treba da radi i uzmes mu kasiku a ono nadje klompu pa sa njom lupa.
    treba li da mu objasnjavam da nije zdravo da drzi prljavu klompu u ruci, i sa njom klepece po stolu ili da jednostavno izbacim sto iz kuce?

    a to da ce dijete nesto da uradi zbog ljubavi i postovanja mzoes macku o rep okaciti, voli te dijete i postuje ali to je dijete koje radi sto mu je zanimljivo a ne sto te mrzi ili ne postuje
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  14. #89
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,566
    Thanks Thanks Given 
    1,971
    Thanks Thanks Received 
    2,579
    Thanked in
    1,105 Posts

    Default

    Dat mu malo zitkijem prutom po nogicama i to prije nego li je klompu uzeo
    Tu es mon héro!

  15. #90
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lepetanac View Post
    ajde primjer, dijete uzme casu i lupa po stolu. ti mu kazes nemoj to da radis ostetit ces stol. dijete te ne slusa, ti pridjes i objasnis mu da je casa od stakla moze se razbiti pa ce se posjeci, moze sto izgrebsti ali dijete ko dijete ne obraca paznju nego nastavlja da lupa.
    ti mu uzmes casu, a ono dohvati da lupa sa kasikom i grebe, svidio mu se zvuk koji proizvodi sto kad se lupa po njemu.
    opet mu ti objasnis da to ne treba da radi i uzmes mu kasiku a ono nadje klompu pa sa njom lupa.
    treba li da mu objasnjavam da nije zdravo da drzi prljavu klompu u ruci, i sa njom klepece po stolu ili da jednostavno izbacim sto iz kuce?

    a to da ce dijete nesto da uradi zbog ljubavi i postovanja mzoes macku o rep okaciti, voli te dijete i postuje ali to je dijete koje radi sto mu je zanimljivo a ne sto te mrzi ili ne postuje
    Pogrešan pristup, odmah u startu uviđaš da dijete nisi doveo u fazu da te sluša, već i dalje u 'transu' (bezglavo) radi šta radi.
    Prvo, djetetu oduzmeš čašu iz ruke. Sjedneš ga na drugo mjesto, i direktnim pogledom u oči sasvim smirenim tonom počneš govoriti i objšnjavati. Vika je kontraefekat. Osjetićeš fazu kada te dijete sa pažnjom sluša, i kada razumije ono što mu govoriš. Rdotelji obično ne dovedu dijete u ovu fazu nego, kažnjavaju ili biju dijete, jer nemaju strpljenja.

  16. #91
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,566
    Thanks Thanks Given 
    1,971
    Thanks Thanks Received 
    2,579
    Thanked in
    1,105 Posts

    Default

    Imas li ti djece boginjo? Reka bi cojek...
    Tu es mon héro!

  17. #92
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by no-mercy View Post
    Imas li ti djece boginjo? Reka bi cojek...
    Nemam, ali ja ih razumijem i nekako znam sa njima. I nadam se da ću ih imati jednog dana
    Rješenje je da pogledamo svijet iz njihove perspektive ne iz naše , onda je vrlo lako u svakom koraku da dovedeš dijete u fazi razumijevanja onoga što se govori.

  18. #93
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Dublin
    Posts
    973
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    20
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Mislim da je veliki problem većine današnjih roditelja to što su nekako kako se brzo živi i sve, prebrzo i nespremni i postali roditelji, ne razmišljajući previše o čitavom procesu podizanja djeteta sa pedagoškog aspekta. Ja sam kao mali bio đavo isto. Kad god bi me ostavili samog kući, imao sam običaj haos da pravim i slično, čak sam jednom prilikom i komšiji od đeda i babe na Zlatici zapalio sijeno bez ikakvog povoda, igrajući se sa šibicama . Takođe sam vaspitavan po našoj jugoslovenskoj metodi, sa po malo pruta po dupetu kad zaslužim i razvio sam se u po mom mišljenju normalnu osobu, sa normalnim društvom.

    Nikada me nisu tukli bez razloga, bez kad nešto žestoko zaglibim i mislim da mi je to dosta pomoglo da ne postanem razmažen, i da danas razmišljam o posljedicama svojih odluka prije nego što ih donesem. Mislim da u procesu kad je dijete dosta malo, i nema sposobnost apstraktnog razmišljanja, odobravam da se u krajnjem slučaju po malo žitkim prutićem udari po guzi, čisto da poveže u svom sjećanju neki loš svoj postupak sa kaznom koja je uslijedila nakon toga kako bi se naučilo društveno-prihvatljivim obrascima ponašanja. Kako dijete raste, intelektualno sazrijeva, i dosta više u vaspitanju se može postizati kaznom nego batinanjem("Ne možeš da se igraš dok ne uradiš domaći"), jer tako dijete pripremate za odrastanje, i suočavanje sa posljedicama svojih loših odluka u nastavku života.

    Nikako ne podržavam udaranje prutom i slično kod djece od negdje desete godine naviše, jer je tada dijete dovoljno inteligentno da razmišlja o posljedicama svojih odluka, a batine u sličnim godinama rađaju ove efekte kao što su nesigurnost i slično, u to sam ubijeđen. Mene su moji tukli kad zaglibim negdje do četvrtog razreda osnovne škole, i iako mi je tada bilo krivo zbog toga, sada shvatam da su to zapravo radili u mom najboljem interesu. Nakon tog perioda sve stvari smo rješavali dijalogom i kaznama/nagradama i evo pretekoh Takođe mislim da roditelji koji svoju djecu tuku zbog frustracija na poslu, i nedostatka strpljenja da se posvete djetetu i objasne mu nešto, ne zaslužuju da budu roditelji, i batine u tom slučaju stvaraju debile koji kasnije kao roditelji mogu i sami postati nasilni. I roditelji treba da shvate da dijete nije njihova igračka, već zasebna ličnost za čije razviće oni snose najveću odgovornost.

  19. #94
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bøgíñjå View Post
    Nemam, ali ja ih razumijem i nekako znam sa njima. I nadam se da ću ih imati jednog dana
    Rješenje je da pogledamo svijet iz njihove perspektive ne iz naše , onda je vrlo lako u svakom koraku da dovedeš dijete u fazi razumijevanja onoga što se govori.
    jedno je teorija ali je praksa sasvim drugo vjeruj mi. slusa mene moje dijete rekoh to odmah na pocetku kad sam poceo pisati o tome ali tako kako ti pises nema sanse da ces ga vaspitati.
    ti ga podignes sa stola a on pocne da se gica , skace, place pocne da se zagrcuje od placa i davi. samo da znas koliko sam puta brojao dao 10 da ga ne "udavim".
    evo ja ti najiskrenije zelim minimum troje djece, i da te svi slusaju i nikad ni viknula na njih.
    ali sjetit ces se mene kad prvi put prut dovatis i reci ces isto je bio u pravu
    kad te u sat vremena 60 puta izbaci iz takta, nema sanse da ces to razgovorom rijesiti.
    i nisu sca djeca ista po prirodi, ali da ce on sjesti pored tebe i slusati tvoja predavanja nema sanse. moja je mala mirna ali ima svoje trenutke dje se mora znat sta smije a sta ne.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  20. #95
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lepetanac View Post
    jedno je teorija ali je praksa sasvim drugo vjeruj mi. slusa mene moje dijete rekoh to odmah na pocetku kad sam poceo pisati o tome ali tako kako ti pises nema sanse da ces ga vaspitati.
    ti ga podignes sa stola a on pocne da se gica , skace, place pocne da se zagrcuje od placa i davi. samo da znas koliko sam puta brojao dao 10 da ga ne "udavim".
    evo ja ti najiskrenije zelim minimum troje djece, i da te svi slusaju i nikad ni viknula na njih.
    ali sjetit ces se mene kad prvi put prut dovatis i reci ces isto je bio u pravu
    kad te u sat vremena 60 puta izbaci iz takta, nema sanse da ces to razgovorom rijesiti.
    i nisu sca djeca ista po prirodi, ali da ce on sjesti pored tebe i slusati tvoja predavanja nema sanse. moja je mala mirna ali ima svoje trenutke dje se mora znat sta smije a sta ne.
    Nešto ne vidim da je moja mjka u bilo čemu omanula, kad se tiče vaspitanja mene i brata, a sve to bez ijedne batine. Batine je koristio otac jer nije imao strpljenja.
    Uvijek postoji drugačiji načini, ali tvoje iskustvo ti ne dozvoljava da vidiš. Prut neću koristiti jer mi nikad i neće trebati. A nekad kao budući roditelj ću znati kako da ih dovedem u fazi da me poslušaju, bez bilo kog vida kazni.

    Evo ti jedan fascinantan primjer.
    Moj brat je imao jednu fazu da pali, i sve je dolazio do šibica. Zapalio bi vatru oko kuće, jednom čak i fotelju u kući. Tvoja reakcija bi bila da izbiješ dijete kao što je krenuo i moj otac, dok moja majka je prišla problemu inteligentno i razgovarala da shvati zašto on ima potrebu da pali. Onda su ga odveli na selo, kupili mu gomilu šibica i cijeli dan su zajedno palili vatru, i od tada je i završena njegova faza sa paljenjem. Da su ga bili i kažnjavali, možda bi sad bio vanserijski piroman.
    Last edited by Bøgíñjå; 29-11-14 at 16:14.

  21. #96
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    ok , ti kao buduci roditelj ja kao sadasnji ponosni otac dviju djevojcica kazem da je na mojoj strani iskustvo.
    nije ni mene majka tukla a otac samo kad zasluzim i nista mi ne fali a majka danas kaze bolje da jeste po nekad.
    toliko o tome, da ne ulazimo u neku raspravu dalju oko toga jer opet ne sagledavamo stvari isto.
    mislim oko iskustva.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  22. #97
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Jednom ćeš shvatiti da ni jedno dijete nikad ne može da ZASLUŽI da ga roditelj udari.
    I nas je otac rijetko bio, ali nikad neću reći da smo zaslužili, samo da nije imao dovoljnog iskustva da izađe na kraj sa djecom i usled sopstvene nemoći i što je bio nezrel za tu okolnost nas je izbio.
    A to važi i za sve vas koji kažnjavate ili bijete djecu, jer kazna je vid manipulacije.
    Uglavnom svako ima svoj način za koji smatra da je ispravan.

  23. #98
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    jedno je praksa a drugo je teorisanje. a ti ne mozes in meni ni bilo kome reci jesam li dobar ili los roditelj po tome kako vaspitavam svoje dijete.
    sebe bi smatrao losim roditeljem kad bi maltretirao, tuko diijete kad i kako stignem, zapostavljao ga itd.
    a to sto se dijete kazni kad zasluzi ne cini ni mene ni bilo koga ovdje losim roditeljima.
    e sada da imas svoju djecu pa da mi kazes kako ti rjesavas neke situacije razumio bi. na jednu situaciju sto sam ti opisao ti si rekla odvukla bi ga i objasnila da to ne valja.
    nije nego, i on bi te mirno saslusao i rekao u pravu si i kajem se sto to radim i necu nikad vise.
    ili sto bi moja rekla obecavam da to necu da radim i posliej pola sata isto.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  24. #99
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Ti nemaš autoritet da dijete dovedeš u fazu da te sasluša, to je tvoj problem. Tvoj način je da ga kazniš ili udariš da bi te poslušao a sa tim izazivaš samo strah kod djece bez potrebne, a ja te zaista neću učiti da dijete bez ikakvog vida kažnjava možeš dovesti u tu fazu.
    To što ti ne možeš, ne znači da drugi ne mogu, i dalju diskusiju sa tobom završavam.

    PS: Dala sam ti primjer i moje majke.

  25. #100
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    117
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako se dijete moze vaspitati tako sto se pucne malo prutom po guzi ili nogama,"da zna sta smije a sta ne",onda je covjecanstvo rijesilo problem sa vaspitanjem djece.Ipak je u realnosti malo drugacije.

    Vaspitanje djece se mora obavljati u skladu sa karakterom djeteta.Kod neke djece puckanje prutom daje kontraefekat na duze staze.Kod druge stalozena prica daje efekat.Razliciti su karakteri.

Page 4 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Javna licnost koju bi Mugi odrao od batina
    By Antares in forum Sve i svašta
    Replies: 0
    Last Post: 07-09-09, 07:30
  2. jednom majka radja...
    By Max Mozley in forum Muzika
    Replies: 6
    Last Post: 21-02-08, 10:42
  3. Nasilje u školi
    By montenegrina in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 21
    Last Post: 25-11-06, 00:21

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •