Page 1 of 7 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 151

Thread: Da li batina radja nasilje?

  1. #1
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,296
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Da li batina radja nasilje?

    Tema mi je veoma bitna. Inace zastupam negaciju ali bih volio cuti svako misljenje. Svaka cinjenica/stavka/istrazivanje je dobro doslo.

    hatece em 8
    "Quiera la Decima, la Undecima y la Duodecima" - Zidane 2003.

  2. #2
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,389
    Thanks Thanks Given 
    69
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    513 Posts

    Default

    Pa kazu batina je iz raja izasla...

    Mislim da treba naci sredinu izmedju price i batina...
    da je otac ovog malog od 18 godina cesce ga mlatio ne bi mu palo na pamet da pogleda ocev pistolj a kamo li da ga ponese u grad u 3 ujutru...
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  3. #3
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    titograd
    Posts
    3,647
    Thanks Thanks Given 
    2,664
    Thanks Thanks Received 
    1,060
    Thanked in
    496 Posts

    Default

    Moje misljenje je da ne.bila je i neka studija prije neki dan gdje su obuhvacena djeca iz nasilnickih porodica.gdje se kaze da od njih na kojima je studija radjena njih preko 75%nije uopste nasilno.Ja licno preferiram batine.nikad rukom, prutom muvalicom .djeca treba da imaju straha.sad cu ispricati jednu pricu na tu temu koja je istinita.
    Stoji starija gospodja na kasi i ceka da plati,iza nje stoji mladja majka sa sinom.klinac svako malo sutne ovu bakicu.na sta bakica zamoli ovu da skrene paznju djetetu.ova joj odgovara da je ona za liberalno vaspitanje djeteta bez upozoravanja batina i ostalih vaspitnih mjera,nego pusta da joj dijete samo nauci razliku izmedju dobrog i loseg.gleda to sve momak koji se nalazi pozadi mlade i liberalne mame i uzima iz svoje korpe teglu sa "necim"otvara i prosipa mladoj mami na glavu.na sta ova histericno skace pocinje da dvilja.sta ti je manijace...lik joj se nasmije i kaze i ja sam gospodjo podizan kao vas sin liberalno...😆😆😆

    poslato sa smederevca
    Tebe mi je žao a za mene me duša boli

  4. #4
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,494
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Tako je, đecu od malih nogu treba učiti da se cilj postiže ućerivanjem straha u kosti i batinama...
    #fakenews

  5. #5
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,296
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Da, postoji i istrazivanje nad malim djetetom. Na primjer, kada dijete vec pocinje da istrazuje svijet oko sebe i naravno odma se zaleti na vreo sporet. Tu rijeci i liberalnost nemaju nikakvog znacaja jer je to malo dijete, vec je dobio udarac prutom kada bi krenuo ka njemu. Samim tim svaki sledeci put bi povezao taj osjet bola i naravno da mu se to ne svidja i odustao bi od tog sporeta. Znaci nikako prevelike batine sa veoma jakim udarcima vec udarci koji su u granicama.

    hatece em 8
    "Quiera la Decima, la Undecima y la Duodecima" - Zidane 2003.

  6. #6
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Toplo mi je oko srca kada vidim kakvih gurua psihologije i pedagogije imamo.

  7. #7
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    M-102
    Posts
    11,780
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Lako je napravit razliku. Ako su batine opravdane onda ne stvaraju nasilje, ako nisu onda stvaraju.

    Da ne bi generalizovali:

    Ako dijete zasluzi batine svojim bezobrazlukom vrlo vjerovatno ga nece one napravit nasilnim.
    A ako se otac izivljava na sina i zlostavlja ga, velika je mogucnost da se on u buducnosti tako ponasati.

    Kao kad te policija bije. Ako te bije da te zaustavi (sto je rijetko je li) to je ok, sve po zakonu.
    Kad se izivljavaju, tj prekoracuju ovlascenja onda to nije dobro nikako.

    Sve je u opravdanosti.

    Nema toga delinkventa kojega batine nece doves u red. Ako i ima mali procenat takvih, oni su vec psihicki osteceni tako da im je malo batina manji problem.
    Dobro vece draga publiko, ja samo necu trositi reci na ove flamingose.

  8. #8
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ne treba ni u krajnosti - "ko dijete ne mlavi ko vola, taj kretena tovi i uzgaja!"
    Ali sve ekspanzivnija maloljetna delikvencija kod nas traži čvrstu vaspitnu ruku u familiji! BOLJE NEGO U DRUŠTVU!!!

    Elem, razumu nema mjesta između djeteta i majke, niti iko drugo i išta drugo! Jer racio, niti majka niti dijete poznaju pored ljubavi koja ih veže. Imamo i činjenicu da nijedno nije biće misleće, ni majka ni dijete! Majka je emotivno a dijete nagonsko! Kako razumniji može biti bilo ko u vezi djeteta od majke?! Dakle, majka kako i kad god nabije svoje djetence u glavu, to je ko kad Bog munjom ošine nekoga! Zašto, to je striktno stvar majke i djeteta, Boga i grešnika! Njih četvoro jedino znaju zašto!

    Dakle, majke moraju da biju đecu. I to ko volove! Što više - to bolje! Otac ne bi trebao do nekih dana kad se muško zamomči, a žensko po mom mišljenju nikako! Utoliko majka mora više da mlavi! Jer ruka koja miluje i uši izvlači, ovaploćuje dualni princip - uzrok i posljedicu koja može biti i pozitivna i negativna! Oca se pri tom doživljava ko tiranina, dok majku ko ruku pravde Justicije!

    Ne treba miješat subjektivnu majčinsku ljubav sa objektivnim vrjednovanjem majčinskog odnosa! Samim tim, nema tu racia, on je isključen! I kad ga ona "nabije nogom u glavu" - to je ko odluka ljekarske komisije da se nešta mora radikalno da amputira iz dječje glave! I nema tog koji se u to može da umješa i sagleda bolje od nje koja ga je iz sebe rodila, odhranila i svaku noć probdjela kad zakmeči!
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  9. #9
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    4,068
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

  10. #10
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    OFFLINE
    Posts
    6,088
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovoga Domaćina, hoću reći Divlada, pardon Xerxes-a, treba što češće tući banovima, kako mu ne bi padalo na pamet da otvara nove naloge i umara forumaše najtežim stilom pisanja u povijesti foruma. ;D

  11. #11
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    , očit si primjer do čega dovede previše majčinske ljubavi i zaštite...

    Ali tek vremenom shvatiš da je to teret - razrađen do najsitnijeg detalja da bude što teži i autodegradirajći... i to iz najbolje namjere - majčinske ljubavi.

    Iz priloženoga znam - da moga brata usljed viška kilograma i manjka inteligencije majka nikad nije mlavila, a i od oca ga je štitila! Mene jesu oboje! Zato sam ja završio tehničke nauke i još ponešto... a on primjenjenu umjetnost. O svojoj satnici i dnevnici ne bih, al on i moja majka, i dalje savršeno shvataju da svijet ni danas umjetnost ne razumije - stoga ga svi moramo da potpomognemo. Usput, stariji je od mene!

    Ja kupim stan na moru da bi imao sa drugaricama gdje da se opustim, on ode na par dana i ne izađe 7 godina! Kad mami kažem da bi možda bilo vrijeme da nađe sebi stan, da ona i otac počinu malo - ona mi kaže da je "prekrijem crnom zemljom prije nego brata istjeram pod most"... on me onda izbjegava, i ne javi se 8 mjeseci... i napokon kada se javi pun je primjedbi na moje ponašanje - što mu je mama prenijela, a kako je on razumio.

    Prosto, batina zna dobro da razgraniči sa time - ko si i od čega si, i manjak batine - što drugi žele da im budeš!
    Last edited by Xerxes; 24-11-14 at 23:42.
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  12. #12
    Join Date
    May 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    381
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Svi pričate o djeci i roditeljima kao da su isti. Sve zavisi od mentalnog sklopa djeteta. Mislim da u najboljem slučaju uopšte ne pomaže. U nekim slučajevima disciplinuje, ali često samo privremeno, uz rizik da uspori dalji razvoj ličnosti. U najgorem slučaju može totalno emocionalno da unakazi osobu. A čisto sumnjam da roditelji uopšte razmišljaju kakav je mentalni sklop njihovog djeteta prije nego što se dohvate batine. Nije im ni na kraj pameti. Dijete se ponaša suprotno od njihovih želja, te se dohvate alatke koja im je poznata. Daleko bilo da pomisle da pronađu neko kreativno rješenje.
    Mislim da kao sredstvo vaspitanja batina može da posluži samo kao poslednja opcija, i tad samo u nekim slučajevima. Roditelj koji se lati batina olako je idiot. Običan primitivac koji samo radi kako je naučio bez razmišljanja o mogućim posljedicama. Takvi sigurno misle "i mene su moji tukli pa sam dobar ispao".

    Na meni nikad batine nisu radile. Samo pravo pojašnjenje zašto treba ili ne treba da radim neke stvari je palilo kod mene. Ni "zato što ja tako kažem" nije bilo prihvatljivo. Ako hoćeš, objasni lijepo kad te pitam, ako nećeš ja ću da nastavim svojim poslom kako mislim da treba
    Vrlo rano sam ukapirao da sve što treba da uradim kad napravim neko s****e je da mirno ispružim ruke i da se pravim kao da mi kaiš po rukama predstavlja veliku patnju.
    Last edited by Capitalist; 25-11-14 at 03:32.
    I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.

  13. #13
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    6,891
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    73
    Thanked in
    39 Posts

    Default

    Naravno da radja...

  14. #14
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,296
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Sandor Kolar View Post
    Naravno da radja...
    Argument?

    hatece em 8
    "Quiera la Decima, la Undecima y la Duodecima" - Zidane 2003.

  15. #15
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    15,970
    Thanks Thanks Given 
    530
    Thanks Thanks Received 
    770
    Thanked in
    333 Posts

    Default

    vaspitanje ide iz kuce , niotkuda drugo. Kad na vrijeme ne stanes djetetu na kraj , neces mu ni poslije moc nista. Mislim da bi roditelji malo vise trebali da se interesuju dje im se djeca dijevaju, sta rade , sa kim se druze... jer ako se osjeti i primijeti da dijete ide tim krivim putem na pocetku je lako stati na kraj tome , a posebno batinom .

    Zato mislim da je batina iz raja izasla. Naravno da treba naci zlatnu sredinu, dosta razgovarati sa djecom a opet treba da osjecaju i strahopostovanje
    " If you love something let it go, if it comes back to you it's yours. If it doesn't, it never was."

  16. #16
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,935
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    122
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    Lično sam gledao dijete koje je u tuđu kuću počupalo zavjesu sa garnišle a njegovi roditelji se ne podižu sa trosjeda nego samo kažu "Nemoj to da radiš ljubavi" što mislite, je li počupalo i drugu zavjesu?
    (╯°□°)╯ ︵ ┻━┻

  17. #17
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,953
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    mi nismo smjele mrdnut s mjesta kad pođemo neđe. na stolu slatkiši i kažu: uzmi, a i prvo u roditelje pa kad oni kažu da uzmemo, onda uzmemo.
    za to nam nisu trebale batine niti su nas tukli, a ne da pravimo haos po tuđim kućama. autoritet se može i bez batina stvorit, a živi mi je primjer ujak koji nikad ruku digao na nas nije. njega je dovoljno čoek da pogleda.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  18. #18
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,935
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    122
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    Niko ne kaže da djecu treba sad degenečit od batina, nego čisto korektivno šamar zviznut za uši počupat, frsnut prutićem po nogicama.
    (╯°□°)╯ ︵ ┻━┻

  19. #19
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,296
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    mi nismo smjele mrdnut s mjesta kad pođemo neđe. na stolu slatkiši i kažu: uzmi, a i prvo u roditelje pa kad oni kažu da uzmemo, onda uzmemo.
    za to nam nisu trebale batine niti su nas tukli, a ne da pravimo haos po tuđim kućama. autoritet se može i bez batina stvorit, a živi mi je primjer ujak koji nikad ruku digao na nas nije. njega je dovoljno čoek da pogleda.
    A sta sa djecom koja nisu strasljiva kao ti sto si bila?
    O ponasanju danasnje djece je suvisno govoriti a najvise su krivi roditelji koji kao vaspitavaju lijepom rijecju a u stvari ih boli cosak ili cak ni nemaju vremena za djecu pa kao vaspitava ih lijepom rijecju. Ka ovima sad u Srbiju, lagano roditelji obezbijede bijesna kola, naljutice im se sto ce poslije i na kraju zbog samih roditelja djeca stradaju.

    hatece em 8
    "Quiera la Decima, la Undecima y la Duodecima" - Zidane 2003.

  20. #20
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,953
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Glenn_Q View Post
    Niko ne kaže da djecu treba sad degenečit od batina, nego čisto korektivno šamar zviznut za uši počupat, frsnut prutićem po nogicama.
    hahaah nisam ni ja to rekla, ja sam samo rekla da nije ni to potrebno.
    Quote Originally Posted by jedikupus View Post
    A sta sa djecom koja nisu strasljiva kao ti sto si bila?

    hatece em 8
    pa jes, do mene je, urođeni strah još iz mošnjica.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  21. #21
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,534
    Thanks Thanks Given 
    1,932
    Thanks Thanks Received 
    2,527
    Thanked in
    1,089 Posts

    Default

    Treba djeci dat pomalo batinica, cisto da nauce da ce uvijek biti kaznjeni za neprilike koje ucine. Nikako ne precerivati, jer ce dok odrastaju mozda shvatati da je to normalno da se djeca/ljudi tuku i onda dobijamo drustveni problem.
    Tu es mon héro!

  22. #22
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Niksic
    Posts
    11,259
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    200
    Thanked in
    63 Posts

    Default

    Samo preskačite Xerxesove postove i lagani ste. Ne zamarajte se psihički, nema potrebe za tolikim mazohizmom. Čim mu vidim avatar, prelazim na sledeći post.
    Ja znam da juče me je stvorilo
    I znam da danas je danas
    i da sutra stvaram sam...

  23. #23
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,296
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Na primjer meni, dok sam bio mali za sve sto sam lose uradio imao sam posljedice i stalno sam izbjegavao da uradim opet nesto slicno da bih izbjegao te posljedice(batine), dok danasnja djeca za grdne stvari nemaju nikakve posljedice i to mnogo cesce ponavljaju uz obrazlozenje da su djeca i da ce sami naucit. Kroz citav zivot, bar meni, najodvratnija su mi bila ta razmazena djeca koja danas ne postuju ni starije ni nista. Poznajem mnogo ljudi koji i pricaju o velikim batinama iz djetinstva a da nemaju nikakve veze sa nasiljem. Da je neko roditelju u dobu od prije 20 godina pa nadalje rekao da ne smije da kazni svoje dijete zbog losih djela , sta bi mu odgovorio taj roditelj? Sigurno da je lud i da mu se tornja sa puta.

    hatece em 8
    "Quiera la Decima, la Undecima y la Duodecima" - Zidane 2003.

  24. #24
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Dolina bogova
    Posts
    784
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Mene nisu stedjeli no po mene ka po pranju .Nikad nisu boljele one sto sam zasluzio no one sto nisam .Nasilan nisam postao niti bijem moju djecu. Vicem ka lud trudim se da ispunim svako obecanje dato djetetu isto to ocekujem od djeteta. Kad nesto zabranim nema popustanja iako mi bude zao. Fala bogu djeca me slusaju bolje no sto sam ja moje roditelje slusa ja sam srecan coek!!!

  25. #25
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Niksic
    Posts
    11,259
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    200
    Thanked in
    63 Posts

    Default

    Ovi koji bi da biju djecu neka se zapitaju kako to može da se odrazi na njihovo samopouzdanje. Vaspitavanje konstantnim strahom je preloše i kraj priče. Samopouzdanje, razni strahovi...mnogo je tu mogućih i vjerovatnih posljedica. Kako očekujete da to dijete kasnije donosi neke bitne životne odluke bez straha? Kako očekujete da odabere fakultet bez dovoljno samopouzdanja? Svoj životni poziv, tačnije? Oće li se samo potruditi da ide ka nečemu što ga zanima, ili će mu trebati pomoć i tražiti vaše prihvaćanje ili na kraju odmah odabrati nešto što misle da bi vi više voljeli.

    Daleko je to dublje od toga da dijete neće uraditi to zbog čega ga izbijete. Moji pedagozi.
    Last edited by Albatros; 25-11-14 at 15:02.
    Ja znam da juče me je stvorilo
    I znam da danas je danas
    i da sutra stvaram sam...

Page 1 of 7 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Javna licnost koju bi Mugi odrao od batina
    By Antares in forum Sve i svašta
    Replies: 0
    Last Post: 07-09-09, 08:30
  2. jednom majka radja...
    By Max Mozley in forum Muzika
    Replies: 6
    Last Post: 21-02-08, 11:42
  3. Nasilje u školi
    By montenegrina in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 21
    Last Post: 25-11-06, 01:21

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •