Page 7 of 8 FirstFirst ... 345678 LastLast
Results 151 to 175 of 177

Thread: Astro software i hardware

  1. #151
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    401
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stanko View Post
    ako nastavi da bude fino vrijeme narednih dana možda pokušam ponovo hvala!
    Molim. A sad gledah, prognoza je da će sve do četvrtka biti vedro, pa navali.

  2. #152
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Čime si slikao veneru? meni je odsjaj nenormalan. ja sam danas prepravio web kamericu pa sa cu senzorom direktno u cijev.Probao sam je preko dana i mogu vam reci da vidim koji je program ukljucen na televizoru kroz prozor nekog stana na par kilometara od mene
    Svaka ti čast za izlazak ,mene je muka sam ici tako van grada u gluvo doba noci. evo nocas cu pokusati da snimim mjesec i jupiter sa ovom kamricom kroz prozor od sobe . Ako budes isao zovi mene praviću ti drustvo , a imam dobson od 150 mm, Ja nikako da se nakanim da sam podjem nedje van grada.
    Ludilom maskiram dosadu

  3. #153
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    i meni je masu vremena trebalo da se nakanim zvacu te kad budem opet išao.

    veneru sam sa DSLR foto aparatom slikao. imam neki adapter sa kojim ga zakachim za teleskop, ali kažu da je mnogo bolja varijanta web kamera kao što si ti napravio... na foto aparat imam da podesim otvor blende pa sa tim kontrolishem kolko ce mi svijetla venera biti. ne znam kako se to radi kod web kamere ali mora biti da postoji neka opcija.

    i ja sam evo iznio teleskop na terasu i chekam jupiter shteta shto se nocas nece vidjeti big red spot... da nisi gledao negdje koliko dugo možeš da se snima jupiter a da ne dodje do zamrljanja usled rotacije? našao sam neke formule ali mi je muka da rachunam. chini mi se da ne bi trebali preko minut da snimamo...

  4. #154
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ne znam , ali sam siguran da je manje od minut . mozda do 10 sec iz par puta pa na stack. jupiter je sjajan , evo sad sam snimao , ne liči mi to ninašta. kamera je od 10 eur . ima jedan program na linuxu da podesavam parametre ali mi je na desktop i nemam toliko kabla. na macu je bez kontrole. uploadovacu snimak da pokazem koliko je bzv. presjajno, zamuceno... dva bliska satelita su tik jedan pored drugog , a trake se i ne vide
    Ludilom maskiram dosadu

  5. #155
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    i ja ga evo snimih. samo da ga obradim u registax pa shaljem. mada je josh nisko. bolji ce biti za sat-dva

  6. #156
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    nije mi uspio pokushacu opet za sat vremena kad bude visochije... i do tada dako provali zashto mi izduzhuje sliku ovaj program sa kojim moram da konvertujem snimak iz mp4 u avi

    Click image for larger version. 

Name:	MAH01020_castr_e11111111_b3_ap302.jpg 
Views:	93 
Size:	3.2 KB 
ID:	113309

  7. #157
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    nisam uspio nishta bolje od ovoga... trebalo bi da mozhe bolje ali nisam umio

    Name:  MAH01022_castr_e11111111_b3_ap55 - Copy.jpg
Views: 383
Size:  3.4 KB

  8. #158
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lunar View Post
    ne znam , ali sam siguran da je manje od minut . mozda do 10 sec iz par puta pa na stack. jupiter je sjajan , evo sad sam snimao , ne liči mi to ninašta. kamera je od 10 eur . ima jedan program na linuxu da podesavam parametre ali mi je na desktop i nemam toliko kabla. na macu je bez kontrole. uploadovacu snimak da pokazem koliko je bzv. presjajno, zamuceno... dva bliska satelita su tik jedan pored drugog , a trake se i ne vide
    ovo oko dužine snimanja me nisi shvatio. kad snimaš planetu, moraš svo snimanje da završiš u roku od par minuta (zavisno od planete) jer kada se planeta malo zarotira, ona izgleda potpuno drugačije i ona ne vrijedi imati te frejmove snimljene kad su drugačiji. e sad taj rok u kojem moraš da završiš zavisi od planete, od toga koliko se brzo okreće, i od opreme koju imaš...
    a i ovo što si pomenuo, nekoliko snimaka od 10sec pa na stack... tako se snimaju deep space objekti, ali ne plaete. kod planeta je bitno da napravish video snimak od par minuta (zavisno od planete). s obzirom da nemaš motorizovano postolje, možeš pokušati ručno da održavaš planetu u vidnom polju (ne mora biti centrirana. možeš slobodno da je pustiš da prošeta od jednog kraja vidnog polja do drugog pa onda da je ponovo vratiš), a sa programom "castrator" poslije možeš snimak centrirati i cropovati tako da ispadne kao da ti je planeta non stop bila centrirana. taj snimak onda ubacash u registax i obradjujesh tako makar ja radim

  9. #159
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    e to je korisna informacija ,posebno za program castrator za koji nisam znao. nisam shvatio za to okretanje , sad je jasnije
    Ludilom maskiram dosadu

  10. #160
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ovo sam noćas uspio ovaj put se vidi i "great red spot". ostaću još malo budan da bacim pogled na mars kad izadje, mada mislim da ga još nije moguće slikati jer je suviše daleko

    Click image for larger version. 

Name:	MAH01052_castr_e11111111_b3_ap93 - Copy3.jpg 
Views:	97 
Size:	1.8 KB 
ID:	113567
    Last edited by stanko; 02-11-13 at 00:24.

  11. #161
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Radi traženja povoljne lokacije za osmatranje sa malo svjetlosnog zagadjenja Na google earth možete da uključite filter : Artificial night sky brightness for Europe caused by exterior lights shining into the sky. http://www.lightpollution.it/dmsp/ koji cete da skinete sa ovog sajta.
    Takodje u meniju google eartha pod layers>galery>nasa>Earth city light , možete da vidite koja područija nemaju svjetlosnog zagadjenja.
    Evo nekih slika za područije Crne Gore koje je još dobro kakva je čitava Evropa





    i kmz fajl sa ovog linka :

    http://cl.ly/3h2V1y2e0s1o1i3D0o2j
    Ludilom maskiram dosadu

  12. #162
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  13. #163
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    17
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sad da ne pregledam temu od pocetka,ima li potrebe da stavljam link za celestiu i stelarium i sl. programe?

  14. #164
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zheljkonk View Post
    Sad da ne pregledam temu od pocetka,ima li potrebe da stavljam link za celestiu i stelarium i sl. programe?
    Možeš ih ponoviti. neka stoje, vazda trebaju.

  15. #165
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    prodje kometa ison i svi se ućutali

    evo jedno zanimljivo parče hardvera:

    http://www.astroshop.eu/miscellaneou...er-100/p,14616

    nisam znao da se za relativno male pare može raditi spektroskopija zvijzda...

  16. #166
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    evo jednog zanimljivog videa za imaoce dslr aparata i pravljenju astrofotografija bez teleskopa i praćenja

    Ludilom maskiram dosadu

  17. #167
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    odličan je ovaj snimak. već sam ga koristio jednom da snimim andromedu ali sa mnogo manjim objektivom ima još dosta interesantnih snimaka ovaj lik

  18. #168
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    evo primjeri kako turbulencije utiču na posmatranje kroz teleskop:

    http://www.damianpeach.com/seeingscale.htm

    nekad je i najbolji teleskop uzaludan kada ima mnogo turbulencija ili prašine u vazduhu. jeste da u podgorici imamo dosta sunčanih dana, ali se isto tako često dešava da je vazduh turbulentan. preksinoć je bilo dosta dobro za posmatranje. na trenutke sam mogao da vidim i sijenku Io-a kako prelazi preko jupitera sa 5" teleskopom (iako kao jako sitnu tačkicu), a vrlo je rijetko tako miran vazduh da takve detalje mogu razaznati. a oblaci su se navukli taman kad sam pošao po foto aparat
    Last edited by stanko; 16-12-13 at 19:48.

  19. #169
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  20. #170
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  21. #171
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Domet Amaterske astronomije. Slika galaksija u sudaru, poznate kao Antena, snimljene teleskopom od 32 cm (oko 12,5") i ekspozicijom od 75 sati. Jpš zanimljivije je i to da je teleskop samogradnja. Autor: Rolf Wahl Olsen sa Novog Zelanda.




    Detalji o slici na idućem linku.

    http://www.slate.com/blogs/bad_astro..._galaxies.html

    Evo još nekoliko njegovih slika:


    Eliptična galaksija Centaurus A (radiogalaksija)


    Fotografija zvijezde Beta Pictoris, odnosno diska prašine oko ove mlade zvijezde (mjesto gdje se trenutno u tom sistemu stvaraju planete)
    Last edited by funestis; 23-07-14 at 09:08.

  22. #172
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,252
    Thanks Thanks Given 
    2,756
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    fina slika, samo kako je uhvatio ekspoziciju od 75 sati ako se Zemlja rotira? znači li to da se zajedno rotira i svemir?
    She is only here to annoy herself!

  23. #173
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    fina slika, samo kako je uhvatio ekspoziciju od 75 sati ako se Zemlja rotira? znači li to da se zajedno rotira i svemir?
    To je expozicija od nekoliko dana, svaki dan snima gomilu slika sa ekspozicijom od po nekoliko sekundi ili minuta i onda te slike obrađuje nekim specijaliziranim software-om da eliminira distorzije i tako veći dio mjeseca, onda sve dobivene slike (možda na desetine hiljada spoji u jednu, opet uz pomoć nekog software-a i dobije jedan kompozit sastavljen od svih njih nakalemljenih jedne na drugu (koje se međusobno pojačavaju).

    To je stari trik kojeg astronomi upotrebljavaju još od vremena kada se fotografija počela koristiti u astronomiji samo danas je sve puno lakše jer se koriste kompijuteri, kompijutersko praćenje i kompenzacije za razne aberacije.

    Nekada je sve to rađeno ručno sa klasičnim filmom (dobro, staklenim fotopločama) koje nisi mogao razviti sve do posljednjeg snimanja i sa ogromnim procentom neuspijeha.

    Danas sve to rade kompijuteri, odmah vidiš kakava je fotografija poslje nekoliko minuta (kada se pojave najsjajnije zvijezde na ekranu) i odbaciš je ako nije u redu i tako iz noći u noć uzimaš samo najbolje fotografije da ih na kraju kombinuješ u nejbolji mogući kompozit (kao gore).

    To rade čak i sa Hubbleom (deep field fotografije) i tehnika je danas dostupna svim astronomima pa i amaterima za razumnu količinu novca.

    stanko koristi slične metode i on ti možda može bolje objasniti cijeli metod, pogledaj njegove fotografije gore, Jupitera i ostalih planeta. On naravno ne radi fotografije kao ovaj tip sa Novog Zelanda, koje zahtijevaju veći dio godine da se završe ali metod je suštinski isti.

    Evo jednog njegovog posta sa ovog topika: https://forum.cdm.me/showthread.php?...75#post3490375
    Last edited by funestis; 23-07-14 at 11:01.

  24. #174
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Zanimljiv blogspot o tome kako pronaći i kupiti dobar teleskom sa gomilim korisnih linkova u tekstu.

    http://www.slate.com/blogs/bad_astro...telescope.html

  25. #175
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Svi insistiraju da se kupuje teleskom prema tome sto želis da gledas na nebu. Ja mislim da svi žele da gledaju sve. Nego najbolji tip za kupovinu prvog teleskopa po meni je kupovina dobsona dovoljno malog da se moze zapakovati u kola i ponijeti na tamno mjesto. To je najbolji pocetak sa najmanje novca i najveći Vau efekat koji ces doživjeti.(oko 250-300 eur) A posle , ide veca dimenzija, paprene montaže , adapteri , filteri, okulari... kad krenu cifre da se sabiraju to ispade jedan dobar auto . Nego i ovo vam je industrija , navuku te pa te deru. Upališ komp i gledaš slike sa Hubbla i Splicera za džabaka.
    Ludilom maskiram dosadu

Page 7 of 8 FirstFirst ... 345678 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Windows Vista
    By MaDDoX in forum Hardware
    Replies: 16
    Last Post: 23-01-06, 16:43
  2. software za ubacivanje websajta u pretrazivace...
    By [azzo-kSv] in forum Software
    Replies: 4
    Last Post: 30-09-05, 20:28
  3. Software
    By Dragone in forum Software
    Replies: 5
    Last Post: 28-10-04, 23:44
  4. Av software
    By simm in forum Software
    Replies: 5
    Last Post: 17-09-04, 16:17

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •