Results 1 to 15 of 15

Thread: Preduzetništvo u Crnoj Gori // Mladi preduzetnici

  1. #1
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bilbao
    Posts
    16,211
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    33
    Thanked in
    19 Posts

    Question Preduzetništvo u Crnoj Gori // Mladi preduzetnici

    Nijesam bio suguran na koji podforum da postavim ovaj topik, da li ekonomija, društvo ili budućnost Crne Gore, pa sam se odlučio za (možda) najposjećeniji dio foruma. (poslije prodaje i oglasa)

    Ono što me zanima je, kakav je stav mladih u Crnoj Gori po pitanju preduzetništva? Da li postoji volje i ideja u mladim glavama za pokretanije sopstenog biznisa? Možete li da mi navedete pozitivne primjere, mladih crnogorskih preduzetnika? Koje su to grane industrije u kojima mogu da prosperiraju današnji mladi preduzetnici u Crnoj Gori? Kakve je generalno perspektiva u ovoj sferi građanskog aktivizma? Da si svi mole boga da se zaposle u državnim firmama?

    U nadi da ćemo razviti lijepu komunikaciju, molim vas da ne spamujete i da iznosite konstruktivne argumente
    ~
    Any experiment of interest in life will be carried out at your own expense. Mark it well.

  2. #2
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,589
    Thanks Thanks Given 
    7,520
    Thanks Thanks Received 
    4,585
    Thanked in
    1,775 Posts

    Default

    Stav mladih je kao po pitanju svega ostalog, svi bi da su DPS "preduzetnici"...

    Kod nas su ljudi obično mišljenja, ko god nešto uradi samostalno svojim trudom, znanjem i zalaganjem taj je lopov, politički pion, udbaš i sl... U poslednjih par godina su stvari počele malo na bolje da se mijenjaju ali i dalje je to na nivou statističke greške... Čovjek koji je možda i najviše doprinio razvoju preduzetništva u CG je tragično preminuo, koliko će ljudi koji su ga naslijedili imati stručnosti, volje i snage da nastave njegovim putem veliko je pitanje...

    Imam par veoma pozitivnih primjera iz društva u proteklom periodu... Posebno je iznenađujuće da je veliki dio tih primjera sa śevera... Ono što je zanimljivo je da u realizaciji svojih poslovnih projekata ti preduzetnici nijesu naišli na velike prepreke kod državne administracije, u odnosu na stav prilično zatvorenih lokalaca... S obzirom da živimo u relativno malim gradovima, đe što bi se reklo svak svakog zna, na bilo koga novog se gleda kao na prijetnju i rušitelja uspostavljene "harmonije"... Umjesto da uče od boljih od sebe, većina pokušava da napakosti i što prije poćera novajliju...

    Trenutno mislim da su turizam i poljoprivreda najperspektivnije grane... Sa malo znanja, zalaganja i posvećenosti se može pristojno zarađivati... No đe da kažeš kakvoj odivi u Velvet kako držiš farmu svinja, džaba milioni kad si "svinjar"...
    #fakenews

  3. #3
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bilbao
    Posts
    16,211
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    33
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    U pravu si Medo, i ja dijelim tvoje mišljenje da je veoma teško ostvariti uspjeh, jer je pritisak sredine nevjerovatno velik i čini mi se da konstantno moraš da se nosiš sa nekim novonastalim eksternim faktorima. Ohrabruje činjenica da Vlada (počelela da) ima sluha za nove mlade nade koje su spremne da svoje znanje i iskustva valorizuju i kreiraju neke nove projekte, konkretno mislim na Ministarstvo za informacione tehnologije i konkurse za razvijanja aplikacija u turističke svrhe.

    Možete li mi navesti uspješne primjere u našem društvu, stvarno me interesuje na kakav su oni odziv naišli od strane okruženje i institutcija.
    Možeš li reći za koga smatraš da je najviše doprinio razvoju preduzetničkog duha u CG? (bivši dekan eko. fakulteta?)

    Što se tiče ''svinjara'', smatram da je posao sa kozama najjači mogući biznis koji možeš pokrenuti u Crnoj Gori, i garantujem vam da ćete sve proizvode prodati na primorju
    ~
    Any experiment of interest in life will be carried out at your own expense. Mark it well.

  4. #4
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,589
    Thanks Thanks Given 
    7,520
    Thanks Thanks Received 
    4,585
    Thanked in
    1,775 Posts

    Default

    Najveći problem je nelojalna konkurencija... Džaba sva pemet i trud ako te inspekcija pośećuje češće nego prijatelji, a komša ne dira... Ovo je vjerovatno jedina država na svijetu đe ako želiš pošteno da radiš i da platiš sve dažbine, administracija te sputava u tome... Prije par godina otac kad je pošao da prijavi i plati taksu kako bi pośekao dio šume koju imamo na selu, radnica ga gleda kao da je lud i kaže nijeste trebali dolaziti to niko ne plaća... Zato i kad mislite da je sve regularno, uvijek će vam naći neku sitnicu ili odredbu zakona koja je promijenjena prije početka tog radnog dana...

    Većina primjera koje znam su u turizmu, poljoprivredi i it sektoru koji ti već pomenu... Ovi koje lično znam nijesu i dalje dovoljno veliki projekti da budu prepoznati od šire javnosti, tako da ne bih iznosio konkretne podatke... Sa druge strane su oni koje skoro svi znamo Garmin, Montenomax, Zip Line Montenegro itd... Takođe jedna vrhunska ideja za koju pretpostavljam da nijesu trebala prevelika sredstva zdravaishrana.me i sl... Ima tu još veliki broj primjera, pa se vremenom možemo upuštiti i u konkretnu raspravu o bilo kojem od njih...

    Da, da mislim na pokojnog profesora Lajovića... Iako sam po tom pitanju sigurno subjektivan, potvrdu sam dobio od dovoljnog broja ljudi iz svih sfera života, da bih mogao da iznesem tvrdnju koju sam iznio... Imao sam tu čast da budem dio poslednje generacije smjera Preduzetništvo koju je izveo do kraja... Kroz razgovor i sa prethodnim i kasnijim generacijama jasno se ośeti razlika... Takođe odlično znam stanje u IRF-u prije i nakon njegove smrti, dovoljno je samo mjesec dana da se uništi nešto što se stvaralo godinama...

    Dugo će proći dok u CG san prestane da bude daržavni posao... Sve da su plate po milion ne znam ko može da izdrži da bude veći dio dana okružen poltronima, podanicima i špijunima...
    #fakenews

  5. #5
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    100
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U Crnoj Gori ima ideja, ali sve ideje koje bi mogle da uspiju, zahtijevaju vece ulaganje...
    Pod "vece" mislim 10+ hiljada, koje su za nase prilike ogromne,a svi bolji poslovi su vec zauzeti od strane nasih bogatih sugradjana...(npr. samousluzna perionica,kojih po pg ima nekoliko, po prici ljudi koji su upuceni kosta 60.000 po boksu, a ima 4-5-6 boskova,ali se isplati za godinu ipo,dvije max.)
    Istina je da sve neko mora da ti "pogura", od kredita, biznis plana, subvencije...I to je ono sto vecinu udaljava od biznisa i okrece drzavnim poslovima kao sigurnim izvorima prihoda...

  6. #6
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bar
    Posts
    4,151
    Thanks Thanks Given 
    721
    Thanks Thanks Received 
    479
    Thanked in
    246 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Pawn View Post
    U Crnoj Gori ima ideja, ali sve ideje koje bi mogle da uspiju, zahtijevaju vece ulaganje...
    Pod "vece" mislim 10+ hiljada, koje su za nase prilike ogromne,a svi bolji poslovi su vec zauzeti od strane nasih bogatih sugradjana...(npr. samousluzna perionica,kojih po pg ima nekoliko, po prici ljudi koji su upuceni kosta 60.000 po boksu, a ima 4-5-6 boskova,ali se isplati za godinu ipo,dvije max.)
    Istina je da sve neko mora da ti "pogura", od kredita, biznis plana, subvencije...I to je ono sto vecinu udaljava od biznisa i okrece drzavnim poslovima kao sigurnim izvorima prihoda...
    Nikakav posao ne može da se pokrene ispod 10k, bar je to moje iskustvo od prije par godina kad mi ne trebalo oko 14 za pokretanje objekta od 6m2.

    Te samousluzne perionice smatram čistim promasajem. Mozda sam subjektivan jer kad je riječ o autu i njegovom pranju perionica (u Baru) ne može da zadovolji ni 10% mojih kriterijuma o čistom. Vjerujem da ni perionice u drugim gradovima drasticno ne odskacu.
    Jednostavno, mnogo bolje to uradim sa svojom opremom made in Kina, a da bih to postigao u samousluznoj treba mi ~2€, već za 2,5 možete gledati kako vam drugi peru auto i zahtijevat od njih da to bude odlično.
    Citam danas da je neki mlađani kolasinac u pokretanju proizvodnje ručnih satova VIDI, i da bi trebali uskoro da izadju na tržište, pozitivan i interesantan primjer.

    + 1 za turizam(kvalitetan, ne skup) i poljoprivredu - 100% budući glavni izvori prihoda, ako se osvijesti ova vlast i birači.

  7. #7
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    100
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nisi u pravu...Ljudi koji zive u stanovima ne mogu da peru kola sem u perionici, a pranje nidje u PG nije ispod 5e...A ovamo za 1.5e ga lijepo operes i voskiras...Vjeruj, cisti profit su te perionice, evo od mene su uzeli 500e za zadnje 2 godine, kad god prodjes pune su...

    Pcelarstvo, to je najcistiji posao u poljoprivredi, po meni, koji moze da donese finu zaradu...

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,266
    Thanks Thanks Given 
    2,760
    Thanks Thanks Received 
    2,631
    Thanked in
    1,274 Posts

    Default

    generalno outsourcing bilo čega je dobra stvar jer od naših bizMismena na prste jedne ruke možeš izbrojat one koji makar neće probat da te zaebu na bilo koji način
    She is only here to annoy herself!

  9. #9
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bar
    Posts
    4,151
    Thanks Thanks Given 
    721
    Thanks Thanks Received 
    479
    Thanked in
    246 Posts

    Default

    Opet kompetno pranje i usisavanje auta je 5€, i mozes da tražiš od radnika vrshunski posao.
    Samo pranje auta je 2,5 eura, u samousluznu perionicu treba da potrosis skoro 2 eura i opet neces postići rezultat kao radnik jer masine u samousluznu nemaju dovoljno jak pritisak, i limitiran si vremenom. Voskiranje prljavstine koja se s onim pritiskom nije skinula i nikad nece je poseban minus. Ovo je vise prica za automobilizam ali ...

    Edit: vjerovatno i jesu profit u ovom trenutku, ali vrlo brzo ce biti prezaljena priča, poput onih automatskih koje su bile bum početkom 2000-ih.
    I jos su ogromno ulaganje pa mislim da neko mlad ne moze priuštiti toliku finansijsku podršku, ako predpostavimo da je box oko 60k koliko kažeš.
    Last edited by Tom; 22-11-14 at 21:48.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,981
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,337
    Thanked in
    1,865 Posts

    Default

    Dobro definitivno je u Bar bolje poći kod onih iza pjace i za 5e sve završe dok ti popijes kafu u Pulenu/Karubu/Ramblas. Nego se recimo lomiti u Zaljevo da bi ga sam oprao.

    U pg je drugačije, ne znam pere li iko da valja za 5e, a ima ih za 8e. A onda je bolje dati 4e da ga sam središ nego 8e..

    Poslato sa super-moćne pisaće mašine Galaxy S4 x2
    Ż\_(ツ )_/Ż
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  11. #11
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Postavljala sam ja ovu temu na podforumu "Ekonomija" i interesovala se za eventualne povlastice za mlade preduzetnike u Cg, ali saznala sam da takvi podsticaji prakticno ne postoje (izuzev onih standardnih u vidu poreskih olaksica za preduzeca koja se otvaraju u nerazvijenim djelovima Crne Gore, pod jasno definisanim uslovima). Sa druge strane o mladim preduzetnicima se prica kroz pompezne naslove tipa "ne cekajte na Birou rada, pokrenite svoj biznis" itd i na sva zvona se hvale par ljudi, izmedju ostalih dva mlada covjeka cija imena mozete pronaci u clanku koji slijedi: http://www.vijesti.me/ekonomija/zapo...javanje-182285 ; http://www.vijesti.me/vijesti/anton-...irektora-71744 .

    Hajde da podjemo od pretpostavke da je stav mladih prema preduzetnistvu pozitivan. Neko ima volju i ideju za pokretanje sopstvenog biznisa i zeli da realizuje tu ideju, ali nema pocetni kapital, sto je i normalno za jednu mladu osobu koja je recimo tek zavrsila fakultet. Sta ce da radi? Podje u banku, zeli da uzme kredit ali on kao mlada osoba nema dovoljno garancija niti ispunjava ostale uslove koje propisuje banka za odobrenje kredita. Sta da radi dalje? Da podje u mikrofinansijske institucije koje daju finansijska sredstva pod kamatnom stopom od preko 20%?

    Nikakav podsticaj u vidu finansija, a koji je namijenjen iskljucivo mladim preduzetnicima, ne postoji. I tu se sva prica o mladim preduzetnicima i SAMOZAPOSLJAVANJU zavrsava. Dok se ne postavi baza za razvoj ove vrste preduzetnistva (zakon+finansijski podsticaji) sve silne globalne sedmice preduzetnistva koje se odrzavaju u Cg ostace suplja prica.
    Non sum uni angulo natus: patria mea totus hic mundus est.

  12. #12
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Earth
    Posts
    3,183
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Imam odlicnu ideju, mlad sam. Nemam taj novac, potrebno je otprilike 16k. U zalog IRF-u mogu da dam stan u novogradnji vrijednosti 60k sa enterijerom. Htio sam, isao, cimao se..

    Daju samo pola investicije. I to ako odobre. A obicno male ceraju, pogotovo mlade i daju pare Hemeri, Brkovicima, i slicnim biznismenima.

    E sad neka mi neko da savjet sto i kako.

    Banke i mikrokreditne ne dolaze u obzir, jer su kamatne stope UZASNE.
    If anything goes wrong, Desmond Hume will be my constant

  13. #13
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Boston
    Posts
    9,341
    Thanks Thanks Given 
    517
    Thanks Thanks Received 
    550
    Thanked in
    368 Posts

    Default

    Idi kod vlasnika kompanija koje imaju novac i ponudi vlasnički udio u tvoj biznis za početni kapital.

  14. #14
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Earth
    Posts
    3,183
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Vec probano slicno, to nije biznis za pravljenje velikog novca da bi ikog od njih interesovalo, a dok se biznis ne razradi moras biti spreman i na gubitke.
    If anything goes wrong, Desmond Hume will be my constant

  15. #15
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Earth
    Posts
    3,183
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Zanimljiva tema..Vidim u drustvu vlada misljenje da mladi ne zele da pocnu biznis, da ne znaju, da nece da rade. Evo neka neko rijesi moju problematiku uspjesno ja cu da ga castim 500€.

    Napominjem nije hir u pitanju, zalijecanje glavom kroz zid i slicno vec sjajan posao i prilika. Ne bih rizikovao jedini krov iznad glave koji imam.

    I na to sam spreman i opet šipak, opet ti drzava ne da. Al bitno je da je Hemera dobila milion/dva, ne sjecam se..Hotel Toyote..Brkovic...Zivo me zanima sto su oni zalozili, i da li su oni dali 50% investicije. I ostalih milion primjera sa sajta IRF-a.
    If anything goes wrong, Desmond Hume will be my constant

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. DVB-T2 u Crnoj Gori
    By milos179 in forum Kablovska..Satelitska..
    Replies: 1860
    Last Post: 23-01-23, 20:45
  2. Mladi preduzetnici
    By AltaMarea88 in forum Ekonomija
    Replies: 6
    Last Post: 15-11-14, 01:59
  3. DVB-T u Crnoj Gori
    By Sale in forum Kablovska..Satelitska..
    Replies: 27
    Last Post: 05-10-10, 22:18
  4. IVF u Crnoj Gori...
    By Jeca_Pereca in forum Ženski kutak
    Replies: 0
    Last Post: 27-03-09, 21:51
  5. Jedan mladi Srbijanac o Srbiji i Crnoj Gori
    By Carski in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 33
    Last Post: 09-06-04, 01:29

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •