Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 79

Thread: Obavještenje o kontroli legalnosti korišćenja softvera

  1. #1
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica; Montenegro
    Posts
    342
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Obavještenje o kontroli legalnosti korišćenja softvera

    Predpostavljam da je većini firmi stiglo ovo obavještenje, ali je u dokumentu koji je proslijeđen bilo jako malo informacija vezanih za samu listu programa koje će provjeravati kao i samu proceduru.

    Ugl. zna li se tačno koje softvere pregledaju? Microsoft Windows i Office se podrazumijevaju, ali šta još? Nero? Adobe? Autodesk? Da li je screensaver kupljen legalno? Jel Zuma na komp legalna ili je skinuta sa torrenta? Takođe čuo sam da je neophodno imati fakturu kao dokaz da je softver kupljen legalno kod domaćih distributera (sem u slučaju brendiranih računara sa preinstaliranim sistemima)... Ovo neće biti izvodljivo za svaki konverter, manji program i sl. softver koji je neko odlučio da plati preko Visa kartice iz svog džepa a koristi u firmu...
    ... ili će scenario biti sličan onom kad se struže dno državne kase kao prazna tegla nutele pa inspekcije odu po firmi za harač i uvjek nađu neki razlog da napišu kaznu?

    Svaka informacija je dobrodošla...

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Uprava za inspekcijske poslove,
    Odsjek za trzisnu inspekciju

    Broj 0201/1-sl
    Podgorica, 30/10/2014-e


    Je li na to mislis ?
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    13,067
    Thanks Thanks Given 
    101
    Thanks Thanks Received 
    426
    Thanked in
    232 Posts

    Default

    Nije mi stiglo nista, moze malo vise informacija?
    \\
    OFL•GIC

  4. #4
    Join Date
    May 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    381
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Eto još jednog razloga da koristite Linux na radnom mjestu. Većini firmi ne treba Windows. Ako je ljudima izgovor da ne znaju da koriste Linux, mogu da nauče. Više se isplati, ako ništa drugo. A tu je i činjenica da za Linux nema ni 2% virusa o kojima morate da brinete kad koristite Windows. Onda instalirate Open Office i radite bezbrižno, pa neka vlasti upadaju i sa oružanim snagama, ne mogu kaznu da vam naplate zato što koristite besplatan software.
    I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    13,067
    Thanks Thanks Given 
    101
    Thanks Thanks Received 
    426
    Thanked in
    232 Posts

    Default

    autocad archicad na linuxu?

    no no
    \\
    OFL•GIC

  6. #6
    Join Date
    May 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    381
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Drug Tito View Post
    autocad archicad na linuxu?

    no no
    Naravno da ne. Ali ko koristi takve programe u svom poslu treba da plati licencu i za njih i za Windows.

    Pričam o firmama kojima računar treba samo da bi koristili MS Office, ako i za to. Jer to je realnost najvećeg broja privatnika u CG. Sigurno ne očekujem da neko ko se bavi, na primjer video i foto obradom, koristi Linux za Adobe Creative Suite.
    I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    13,067
    Thanks Thanks Given 
    101
    Thanks Thanks Received 
    426
    Thanked in
    232 Posts

    Default

    Ja se osjecam ko ovca kada kazem drugarima da sam platio 2000e za softver, dok oni i svojim biroima furaju piratske kopije softvera. Prije par godina je ista informacija bila da ce kontrolisu legalnost softvera u firmama, pa od toga nije bilo nista.

    Sent from Tapatalk
    \\
    OFL•GIC

  8. #8
    Join Date
    May 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    381
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Drug Tito View Post
    Ja se osjecam ko ovca kada kazem drugarima da sam platio 2000e za softver, dok oni i svojim biroima furaju piratske kopije softvera. Prije par godina je ista informacija bila da ce kontrolisu legalnost softvera u firmama, pa od toga nije bilo nista.
    Sve do jednom. Kasnimo mnogo za ostatkom Evrope, ali kad ih dostignemo to je iznenada i obično uz haos za prosječnog građanina. Možda se osjećaš kao ovca, ali možeš mirno na ispašu. Pirati će prije ili kasnije u klanicu
    I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.

  9. #9
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,018
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    firma (opstinska) u kojoj radim je kontrolisana jos 2007. godine, pa opet 2008. uglavnom su kontrolisali OS (win), Office, antivirus, adobe, CAD, zip.
    2007. su nakon kontrole izdali nalog da se u roku od 60 dana sve legalizuje i da ce doci opet u kontrolu, sto su i uradili 2008.
    SO MANY WOMEN ... SO LITTLE TIME


  10. #10
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,615
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kakve su kazne? Isplati li se 5,6x placat kaznu nego kupiti?

  11. #11
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,026
    Thanks Thanks Given 
    3,956
    Thanks Thanks Received 
    6,520
    Thanked in
    3,108 Posts

    Default

    nothing comes from violence and nothing ever could

  12. #12
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    791
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Za pretpostaviti je da ce recimo arhitektama provjeravati pored Windows-a i Office-a da li imaju legalnu licencu za AutoCAD i druge programe koji se koriste u toj bransi. Dizajnerima i fotografima ce provjeravati Photoshop i srodne aplikacije, muzicarima i producentima Sibellius i Logic Pro itd. Ipak, uzimajuci u obzir da je ovo Crna Gora i Balkan, vjerovatno ce se akcenat staviti samo na legalnost Microsoftovih aplikacija posto je Microsoft jedina firma koja u CG direktno posluje. Ne treba zaboraviti i nas mentalitet odnosno sklonost korupciji, pa ce vjerovatno biti dovoljno inspektoru dati €20 na kafu da zazmiri na jedno oko i problem rijesen.
    Davor

  13. #13
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,026
    Thanks Thanks Given 
    3,956
    Thanks Thanks Received 
    6,520
    Thanked in
    3,108 Posts

    Default

    zašto bi inspektor uzeo 20€ kad može da napiše kaznu od iljadu i po od koje ima 5%?
    nothing comes from violence and nothing ever could

  14. #14
    Join Date
    May 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    381
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ako ništa drugo, možete MS Office da maknete i na njegovo mjesto da instalirate Open Office dok ne prođe inspekcija. Posle toga ko ih šiša. Nelicencirani Microsoftovi proizvodi su im najveći trn u oku.

    A možete i da se ufukarite totalno i da instalirate Linux na poseban HDD i nađete gomilu programa za Linux koje "koristite jer su podjednako dobri kao ovi od 2000e" (naravno da nisu ali šta znaju oni). HDD može da se kupi za 50e. I naravno, sačuvate taj HDD za sledeći susret sa inspekcijom

    Nisam 100% siguran da bi vam ovo pošlo za rukom, ali je interesantan eksperiment.
    Last edited by Capitalist; 10-11-14 at 13:04.
    I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.

  15. #15
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    791
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    zašto bi inspektor uzeo 20€ kad može da napiše kaznu od iljadu i po od koje ima 5%?
    Inspektor radi na procenat od 5 % po kazni, super je to onda. Ako je to tacno, povlacim ono za korupciju sto sam napisao. Iako ce opet biti izuzetaka po bratskoj liniji, u to sam siguran. Sve u svemu, dobro je da krenu kontrole. Previse dugo smo svi u regiji bili pocasceni gledanjem kroz prste za koristenje ilegalnog programa. Kada ovo kazem, ne mislim na ljude koji instaliraju Photoshop ili Dreamweaver da se zezaju, vec na firme i one koji piratske programe koriste za rad i od toga prave profit.
    Davor

  16. #16
    Join Date
    May 2008
    Location
    Montenegro, NK - PG
    Posts
    10,644
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    windows licencirani i samo se instalira virtuelna masina, koja je free, i na nju krcate sve programe (kome nije tesko oko toga da se bakce), i vi fakticki te programe nelegalne nemate na racunaru nego na programu virtuelne masine koja je free i zbog toga ne mogu da vas kazne
    AJMO CRNA GORO !!!

  17. #17
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    2,646
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I meni je stigao taj email, al od neke advokatske kancelarije iz bg...

    Sent from my SGP521 using Tapatalk

  18. #18
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    4,072
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gatsbyy View Post
    windows licencirani i samo se instalira virtuelna masina, koja je free, i na nju krcate sve programe (kome nije tesko oko toga da se bakce), i vi fakticki te programe nelegalne nemate na racunaru nego na programu virtuelne masine koja je free i zbog toga ne mogu da vas kazne
    Mogu oni sve ne boj se, ja u zadnje vrijeme koristim samo linux brzo se covjek navikne

  19. #19
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,454
    Thanks Thanks Given 
    1,911
    Thanks Thanks Received 
    5,154
    Thanked in
    1,778 Posts

    Default

    Stiglo je i kod mene to obavještenje, to je još jedan način da se popuni kasica i da se može gorivo sipat u državna auta i ostali troškovi plaćat jeebbem im mater svima na gomilu, što ne krenu malo od sebe pa neka inspektorka polupismena pođe na UDG i kaže pritisnite my compjuters i uđite u control panel, to im je rečenica sa kojom počinju.

  20. #20
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    2,646
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ok ali ne kontam što advokatska kancelarija iz BG...

    Sent from my SGP521 using Tapatalk

  21. #21
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica; Montenegro
    Posts
    342
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da budem precizniji, radi se o ovom dokumentu

    Ovo je stiglo na email:
    http://s000.tinyupload.com/?file_id=...03528537643317

    E sad, problem koji ja (a i većina drugih) ima je što većina firmi koje servisiram imaju kupljene originalne kopije Windows-a i Office-a, ali host sistemi (koji su warez) nijesu mijenjani zbog nekih specifičnih programa (najčešće knjigovodstveni programi), a problem je što programeri navedenog programa nisu više u CG ili neke firme nemaju više njihove kontakte, neke firme ne mogu da zamijene sistem jer su im cutteri i laserske mašine prikačene i instaliranje na njih a kupili su originalne kopije programa (Windows i Office) koje su spakovane u fioke pored, i iste su verzije iako nisu instalirane sa tih diskova (niti je vršeno apliciranje licence sa diskova).

    Takođe neko mi je spomenuo da traže dokumentaciju odaklen je softver kupljen jer izgleda inspekcija nema alate za provjeru nekih tipova lažnih licenci (custom SLIC), što je OK za Windows i Office jer su ih većina kupili preko računa, ali npr. licenciranje Adobe Creative Cloud i novih Autodesk programa nije tako jednostavno jer Cloud softver većinom operiše putem mjesečnih pretplata. Ove pretplate korisnici obično plaćaju putem kreditnih i debitnih kartica, i imam par firmi koje npr. ovo:

    https://creative.adobe.com/plans/photography

    ... plaćaju putem ličnih kartica, a ne znam ima li više ijedna firma koja u CG može da "licencira" cloud programe (ako ova rečenica ima ikakvog smisla).

    U sličaju specifičnih softvera ili kompjutera koji su vezani na određene mašine virtuelizacija nije moguća, ali i da jeste ima li onda pravo inspekcija da kopa po open source softverima tražeći da li neko od nas virtuelizuje neke od škatljivih programa?

  22. #22
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,454
    Thanks Thanks Given 
    1,911
    Thanks Thanks Received 
    5,154
    Thanked in
    1,778 Posts

    Default

    Haha zamišljam inspektorku koja je bila kod mene prije par godina i tebe kako je pitaš ovo haha, shvatate li da su u pitanju osobe za koje su kompjuteri španska sela, imaju spisak programa, umiju da uđu u control panel i da pogledaju nazive programa i to je to.

  23. #23
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica; Montenegro
    Posts
    342
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Haha zamišljam inspektorku koja je bila kod mene prije par godina i tebe kako je pitaš ovo haha, shvatate li da su u pitanju osobe za koje su kompjuteri španska sela, imaju spisak programa, umiju da uđu u control panel i da pogledaju nazive programa i to je to.
    To je super
    Instaliram Ubuntu temu na Windows i bježe ko vampiri i žene od bijelog luka

    ...mada bilo bi lijepo da neko zna listu škatljivog softvera kojeg će da provjeravaju... Čisto da pripremim ove što servisiram za glatku provjeru. I ovo vezano za windows kopiju u fioci koja je ista sa onom na komp ali nije instalirana sa diska, oće to prolazit bez nekih problema?

    Takođe kako će nać portabilne verzije? Ja imam cijeli XP i W7 portabilan, sa programima od Photoshopa do Total Commandera, to neće nać u Control Panel... Strpaš sve protabilno što ti treba u neki folder u my documents i siguran si? Većini firma ću ja biti prisutan dok inspekcija bude provjeravala, ima da iz bombardujem pitanjima, jedva će čekati da odu xD

  24. #24
    Join Date
    May 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    381
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ili na flešku za svaki slučaj ako dođe neko ko zna malo više o tome.
    I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.

  25. #25
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,454
    Thanks Thanks Given 
    1,911
    Thanks Thanks Received 
    5,154
    Thanked in
    1,778 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by LINK systems View Post
    To je super
    Instaliram Ubuntu temu na Windows i bježe ko vampiri i žene od bijelog luka

    ...mada bilo bi lijepo da neko zna listu škatljivog softvera kojeg će da provjeravaju... Čisto da pripremim ove što servisiram za glatku provjeru. I ovo vezano za windows kopiju u fioci koja je ista sa onom na komp ali nije instalirana sa diska, oće to prolazit bez nekih problema?

    Takođe kako će nać portabilne verzije? Ja imam cijeli XP i W7 portabilan, sa programima od Photoshopa do Total Commandera, to neće nać u Control Panel... Strpaš sve protabilno što ti treba u neki folder u my documents i siguran si? Većini firma ću ja biti prisutan dok inspekcija bude provjeravala, ima da iz bombardujem pitanjima, jedva će čekati da odu xD
    Ovako je bilo, a ne vjerujem ni da su sad nešto bolje osposobljeni, napamet su naučili da uđu u add or remove programs gledaju papirić i upoređuju, zapamtio sam da su na spisku imali nero, winrar, autocad, windows, office.
    Teta je tada rekla da provjeravaju samo programe za koje im se vlasnici prijave.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Nadogradnja softvera?
    By makach in forum Hardware
    Replies: 5
    Last Post: 31-01-13, 17:18
  2. Replies: 1
    Last Post: 10-02-12, 01:27
  3. zakon o kontroli budžeta
    By crawler in forum Ekonomija
    Replies: 4
    Last Post: 15-12-09, 15:26
  4. Replies: 34
    Last Post: 08-10-08, 23:24
  5. Replies: 12
    Last Post: 27-06-05, 22:58

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •