Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 26 to 50 of 79

Thread: Obavještenje o kontroli legalnosti korišćenja softvera

  1. #26
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica; Montenegro
    Posts
    342
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Ovako je bilo, a ne vjerujem ni da su sad nešto bolje osposobljeni, napamet su naučili da uđu u add or remove programs gledaju papirić i upoređuju, zapamtio sam da su na spisku imali nero, winrar, autocad, windows, office.
    Teta je tada rekla da provjeravaju samo programe za koje im se vlasnici prijave.
    To mi je trebalo, hvala...

    Znači CDBurnerXP, 7Zip, Google SketchUp i Open Office

    Usput, svi unosi sa "add or remove programs" se mogu sakriti uz jako malo čačkanja registra, predpostavit ću da će onda pronjuškati Program Files...

  2. #27
    Join Date
    May 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    381
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by LINK systems View Post
    To mi je trebalo, hvala...

    Znači CDBurnerXP, 7Zip, Google SketchUp i Open Office
    Blender je mnogo bolji od SketchUp. Čak ima i opciju da se sve prečice i komande podese automatski prema korisnicima Maye ili Autodesk 3ds Max.
    Dobra alternativa za WinZip je FreeArc. Najveća prednost 7zip-a je 7z format. Ali ako treba da raspakuješ 7z na računaru gdje 7zip nije instaliran mislim da neće moći. FreeArc ima i mogućnost enkripcije. Mada mislim da razlika u brzini nije velika. Ponekad je brži a ponekad sporiji u zavisnosti od situacije. Tako da su ostale opcije koje pruža FreeArc najveća pogodnost u odnosu na 7zip. CDBurnerXp je odličan. A dobra i najjednostavnija alternativa koju znam je ImgBrn.
    Last edited by Capitalist; 10-11-14 at 18:01.
    I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.

  3. #28
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Italia
    Posts
    9,398
    Thanks Thanks Given 
    2,187
    Thanks Thanks Received 
    304
    Thanked in
    185 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Capitalist View Post
    Najveća prednost 7zip-a je 7z format. Ali ako treba da raspakuješ 7z na računaru gdje 7zip nije instaliran mislim da neće moći.
    Danas raspakovah 7z fajl sa WinRAR-om.

  4. #29
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    8,652
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Linux je za prosječnog korisnika i više nego savršen... Problem je jedino kod namjenskog softvera za arhitekturu, video produkciju i sl. Ja sam do juče, posjednjih 8 godina koristio samo Linux, ali sam morao na jednom kompjuteru da stavim Windows 7 zbog Adobe Lightrooma, koji nema alternative na Linuxu što je najveća šteta.

  5. #30
    Join Date
    May 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    381
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Samo Niksic View Post
    Danas raspakovah 7z fajl sa WinRAR-om.
    Odlično onda.

    Quote Originally Posted by cpu View Post
    Linux je za prosječnog korisnika i više nego savršen... Problem je jedino kod namjenskog softvera za arhitekturu, video produkciju i sl. Ja sam do juče, posjednjih 8 godina koristio samo Linux, ali sam morao na jednom kompjuteru da stavim Windows 7 zbog Adobe Lightrooma, koji nema alternative na Linuxu što je najveća šteta.
    Čini mi se da Linux dobija sve više pristalica u zadnje vrijeme. Dio toga sigurno duguje globalnim napadom na privatnost. A nije teško ubijediti nekoga da prihvati besplatan software koji ujedno pruža bolju privatnost. Kad bi se Adobe malo potrudio, Linux bi preko noći doživio renesansu. Mada ne bih isključio mogućnost da Microsoft i Apple plaćaju kompanijama kao što su Adobe i Autodesk da svoj software ne prilagode Linuxu.
    Last edited by Capitalist; 10-11-14 at 18:24.
    I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.

  6. #31
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica; Montenegro
    Posts
    342
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Capitalist View Post
    Najveća prednost 7zip-a je 7z format. Ali ako treba da raspakuješ 7z na računaru gdje 7zip nije instaliran mislim da neće moći

    Mislim da ovdje griješiš, 7z je standardni format već 4-5 godina, a s obzirom da je open source podržan je od strane gotovo shiv archive programa... WinRAR, WinZip i sl. mogu da ga raspakuju bez problema, možda si mislio na pakovanje? Ili imaš staru verziju programa? Većina opensource programa ove namjere podržava pakovanje u 7z.

  7. #32
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica; Montenegro
    Posts
    342
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cpu View Post
    Linux je za prosječnog korisnika i više nego savršen... Problem je jedino kod namjenskog softvera za arhitekturu, video produkciju i sl. Ja sam do juče, posjednjih 8 godina koristio samo Linux, ali sam morao na jednom kompjuteru da stavim Windows 7 zbog Adobe Lightrooma, koji nema alternative na Linuxu što je najveća šteta.
    Darktable? http://www.darktable.org/

  8. #33
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    8,652
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by LINK systems View Post
    To nisu ni polu-rješenja, to je više kao pokušaj... Nešto najbliže je Corel AfterShot Pro, bivši Bibble Labs Pro, ali taj program pati od milion stvari koje toliko smetaju, a čak je zadnja verzija u banalnim stvarima neupotrebljiva... Ja koristim samo Linux, zbog funkcionalnosti, etičkih razloga i zbog privatnosti, tako će i da bude, ali sam na jednom kompjuteru morao stavit windows samo zbog lihtrooma, on ni nema izlaz na internet.

  9. #34
    Join Date
    May 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    381
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by LINK systems View Post
    Mislim da ovdje griješiš, 7z je standardni format već 4-5 godina, a s obzirom da je open source podržan je od strane gotovo shiv archive programa... WinRAR, WinZip i sl. mogu da ga raspakuju bez problema, možda si mislio na pakovanje? Ili imaš staru verziju programa? Većina opensource programa ove namjere podržava pakovanje u 7z.
    Nisam bio siguran za raspakivanje jer nisam davno koristio 7zip. Upravo sam provjerio i sve je OK. Doduše, FreeArc bolje služi mojim potrebama.
    Last edited by Capitalist; 13-11-14 at 18:53.
    I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.

  10. #35
    Join Date
    May 2011
    Posts
    528
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    tete su se modernizovale, sad imaju flesku na kojoj imaju softwer koji sam pretazuje

  11. #36
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Temples of Syrinx
    Posts
    4,204
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by cpu View Post
    To nisu ni polu-rješenja, to je više kao pokušaj... Nešto najbliže je Corel AfterShot Pro, bivši Bibble Labs Pro, ali taj program pati od milion stvari koje toliko smetaju, a čak je zadnja verzija u banalnim stvarima neupotrebljiva... Ja koristim samo Linux, zbog funkcionalnosti, etičkih razloga i zbog privatnosti, tako će i da bude, ali sam na jednom kompjuteru morao stavit windows samo zbog lihtrooma, on ni nema izlaz na internet.
    meni se http://lightzoneproject.org/ bas dobro pokazao.
    Always have your stuff when you need it with @Dropbox. Sign up for free! http://db.tt/IRzX6D16

  12. #37
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica; Montenegro
    Posts
    342
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by terenac View Post
    tete su se modernizovale, sad imaju flesku na kojoj imaju softwer koji sam pretazuje
    Mogu imati za Microsoft programe (WGA Kit), ali za sve? Sumnjam

  13. #38
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,033
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    115
    Thanked in
    86 Posts

    Default

    Linux je rješenje ali je problem fiskalna kasa :P ...
    deuscroix

  14. #39
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica; Montenegro
    Posts
    342
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by night_silence View Post
    Linux je rješenje ali je problem fiskalna kasa :P ...
    Fiskalne kase, drajveri za cuttere, plotere i laserske mašine, knjigovodstveni programi, audio oprema koja nema Linux podršku, programi za programiranje svijetlećih reklama, mašine za digitalnu štampu i fotografije... Nije toliki problem Windows licencirat za većinu poslovnih korisnika što se cijene tiče, problem je što često imaju neku šnj verziju Windowsa od bog pita kad, kojoj ne mogu licencu nać niti kupit, niti je licencirat normalnim putem, reinstalacija ne dolazi u obzir, a ovi iz tržišne nisu dali detaljnu dokumentaciju o tome šta se toleriše a šta ne (tipa, ako se kupi "jača" verzija softvera za taj komp jel u redu da se ne radi lobotomija na navedenom), što sve pomalo smrdi na pripremu za ozbiljno punjenje nečijih džepova putem kazni...

    Zato sam i stavio ovaj post, da se ja (a i ostali) informišemo na vrijeme, jer ako krenu da pucaju kao u Srbiju svojevremeno (a i danas) je*ali smo ježa u leđa, a i to je blago rečeno...

  15. #40
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,044
    Thanks Thanks Given 
    3,969
    Thanks Thanks Received 
    6,546
    Thanked in
    3,118 Posts

    Default

    Mozda nije tema, ne mogu da otvaram novu, al samo da vam kazem da Monstat ide po firmama i pregleda knjige. Odakle im ovlascenje ja pojma nemam. Ko im je redovno popunjavao statisticke obrasce, kod njega ce doci i cak prijete kaznom ukoliko im se ne dozvoli.
    Eto sad su u ravni sa inspektorima.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  16. #41
    Join Date
    May 2011
    Posts
    528
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    tacno im ne treba nista ni popunjavat

  17. #42
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,044
    Thanks Thanks Given 
    3,969
    Thanks Thanks Received 
    6,546
    Thanked in
    3,118 Posts

    Default

    al su oni ko pijavice i krpelji, to je sprdnja.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  18. #43
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by LINK systems View Post
    Zato sam i stavio ovaj post, da se ja (a i ostali) informišemo na vrijeme, jer ako krenu da pucaju kao u Srbiju svojevremeno (a i danas) je*ali smo ježa u leđa, a i to je blago rečeno...
    Po nekim istrazivanjima, stopa koriscenja nelicencnog softvera u Srbiji je ~69%, mislim da je IDC izbacio taj podatak.
    U CG je ta stopa oko 83%, i taj podatak je izbacio BSA (ili njihov predstavnik).
    Pitanje je poredivosti podataka. Ali, ovdje moram skrenuti paznju na drugu stvar.
    U srbiji su velika preduzeca sklopila velike ugovore o koriscenju licencnog softvera, i to je sigurno uticalo na smanjenje procenta. Prije nekih 5 god. taj procenat je bio oko 73%.
    U CG se nisu sklapali novi veliki ugovori, kupovane su velike kolicine racunara bez pokrica u licencama i to je moralo da se odrazi u procentu koji je BSA pomenula.
    U CG se nije investiralo u znanje ili upoznavanje u prednosti koriscenja licencnog SW (a bilo je najava), a svako trece bice koje hoda po nasoj maloj zemljici se bavi instalacijom SW pa eto jos jedan razlog tolikog procenta. U Cg je visoka cijena koriscenja licencnog SW u odnosu na "fin." mogucnosti za vecinu preduzetnika - direktora - menadzera, ali malo ko shvata stav : ako ti taj sw doprinosi obrtu sredstava red je da platis koriscenje. Ako nemas para, nadji nacin da nesto drugo koristis a isto radis.

    Era "stednje" u nasem biznisu/trzistu cini svoje.
    Stedi se na obrazovanju, investiciji i standardizaciji. Hoce razne kontrole da utjeruju, satro "Upozorili smo vas" a u stvari nabijaju nam osjecaj kako je "kasica" prazna. Kazna, kazna, kazna, kazna....

    Nauci na pravilan, omoguci na prihvatljiv nacin - pa onda kaznjavaj!

    Puteve nisu u stanju urediti,
    urbanizaciju i gradnju nisu u stanju kontrolisati,
    a hoce da kaznjavaju upotebu softvera.

    Hm!
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  19. #44
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    SOA NEBESKA
    Posts
    2,335
    Thanks Thanks Given 
    30
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    Mozda nije tema, ne mogu da otvaram novu, al samo da vam kazem da Monstat ide po firmama i pregleda knjige. Odakle im ovlascenje ja pojma nemam. Ko im je redovno popunjavao statisticke obrasce, kod njega ce doci i cak prijete kaznom ukoliko im se ne dozvoli.
    Eto sad su u ravni sa inspektorima.
    Po Zakonu ste obavezni da Monstatu dostavite popunjene tražene obrasce, koje koriste u statističke svrhe.... Sjetite se popisa i obaveze.
    Oj visoki Durmitore svih planina direktore...

  20. #45
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,993
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Po zakonu se njima dostavlja, a oni ne treba da kontrolišu ispravnost podataka lično.

    Poslato sa super-moćne pisaće mašine Galaxy S4 x2
    Ż\_(ツ )_/Ż
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  21. #46
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    SOA NEBESKA
    Posts
    2,335
    Thanks Thanks Given 
    30
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by LINK systems View Post
    Mogu imati za Microsoft programe (WGA Kit), ali za sve? Sumnjam
    Tržišni inspektori koriste softver sličan kolegama iz Srbije:
    http://www.poreskauprava.gov.rs/sr/o...r/softver.html


    Softver koji izlista sadržaj instaliranih aplikacija.

    Na linku imate detaljnije informacije kako izgleda sadržaj report, etc.

    http://www.poreskauprava.gov.rs/sr/o.../uputstvo.html
    Oj visoki Durmitore svih planina direktore...

  22. #47
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    SOA NEBESKA
    Posts
    2,335
    Thanks Thanks Given 
    30
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E da, ukoliko nekome treba pomoc oko legalizacije/licenciranja softvera neka me slobodno kontaktira.
    Oj visoki Durmitore svih planina direktore...

  23. #48
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    169
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Imam pitanje u vezi navedene teme. Da li firma biva opomenuta ili odma ide kazna? Moje misljenje je da treba prvo da upozore i daju rok da se ukloni. Ukoliko imate info bilo bi mi korisno.

  24. #49
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,044
    Thanks Thanks Given 
    3,969
    Thanks Thanks Received 
    6,546
    Thanked in
    3,118 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by adrenaline View Post
    Po Zakonu ste obavezni da Monstatu dostavite popunjene tražene obrasce, koje koriste u statističke svrhe.... Sjetite se popisa i obaveze.
    Statisticki obrasci su im slati za jednu istu firmu 8 godina unazad, a na pitanje kako je to moguce da svake godine bas slucajno izaberu istu firmu, odgovor je bio: ko redovno salje, njemu i trazimo.
    Toliko o zakonskoj obavezi.
    Ja sam juce pisala o monstatovom anketaru koji kontrolise finansijski dio firme sto nema veze sa gore pomenutim obrascima, ako si ih nekad vidio.
    Last edited by goozica; 14-11-14 at 06:56.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  25. #50
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    SOA NEBESKA
    Posts
    2,335
    Thanks Thanks Given 
    30
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Pinkpanter View Post
    Imam pitanje u vezi navedene teme. Da li firma biva opomenuta ili odma ide kazna? Moje misljenje je da treba prvo da upozore i daju rok da se ukloni. Ukoliko imate info bilo bi mi korisno.
    Prilikom obilaska, Inspektori konstatuju zapisnikom zatečeno stanje. Daju rok obično 7 dana da se piratizovan softver legalizuje, ili ukloni. Nakon 7 dana oni obično opet posjete firmu i rade kontrolu iznova.
    Tek tada pristupaju izricanju kazne, u slučaju da se još uvijek nalazi piratski zadrzaj na računarskoj opremu.
    Oj visoki Durmitore svih planina direktore...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Nadogradnja softvera?
    By makach in forum Hardware
    Replies: 5
    Last Post: 31-01-13, 17:18
  2. Replies: 1
    Last Post: 10-02-12, 01:27
  3. zakon o kontroli budžeta
    By crawler in forum Ekonomija
    Replies: 4
    Last Post: 15-12-09, 15:26
  4. Replies: 34
    Last Post: 08-10-08, 23:24
  5. Replies: 12
    Last Post: 27-06-05, 22:58

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •