Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 26 to 50 of 53

Thread: Uchenje osnovnih komandi

  1. #26
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Trainspotting
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Millos
    Ja sam umjesto komande LEZI nauchio mog psa da to isto odradi na komandu MJESTO... i CHEKAJ sam mu odradio iz lezeceg polozaja a ne iz sjedeceg...
    Da se zna da mu je gazda Crnogorac.

    A vidjite ovo. Kakav je postupak ucenja ovih sitnijih, kucnih pasa da ne pisinjaju i serinjaju po kuci gdje stignu, vec na odredjeno mjesto? Mislim, nije nikakav problem to izbjeci sa redovnim izlazenjima i setnjama, ali kada pas vecinu vremena provodi u kuci, onda su takve stvari neminovne, zar ne? A i jednostavno mora znati sta je njegov WC.
    Ja sam negdje, kao mali, iz ZOV-a citao postupak za te rabote i identican je i za macke i za pse. Kao, kada stene ili mace najedete, napijete, onda visite non-stop pored njega, drzite ga na mjestu predvidjenom za njegove velike-male nuzde, i cekate. Logika mi govori da efikasnijeg metoda tesko moze biti, al' sta znam. Recite ako ista vise znate.

  2. #27
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    750
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hvaaaaaaaala Ja sam presrecna
    Kad skrivi neshto malo onda joj ja kazhem `Stidi se` i ona se stvarno stidi. Sva se pokunji i sama se povuche i legne na svoje mjesto na trosjedu I onda je ja ignorishem par minuta, shto njoj stvarno teshko pada i kasnije se naravno pomirimo Hahhahah Ne mogu ni ja predugo da budem ljuta na nju

  3. #28
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    ..tamoooo gdje ljubav stanuje..
    Posts
    1,288
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    hahahahahahahah kako je slatko a vala vidji kaznu ushushka se u trosjed
    znam za ignorisanje. kad ga moja majka ignorishe nema mu nishta gore,, cvili po chitav dan
    Last edited by touch_of_pink; 16-03-06 at 21:46.
    ..You stood by me and I stood tall,
    I had your love I had it all..

  4. #29
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    750
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sick, upravo to shto si rekao. Dezhuraj ga!
    Odredi jedan dio kuce/stana za `wc` i odmah poslije budjenja ga ponesi tamo. On ce se odmah popishkiti. Kad vidish da se vrpolji opet tamo i on ce to zavrshiti. Par puta to uradish i on ce sam shvatiti. To je ono ukratko. Corwin to je na jednom topicu bash dobro objasnio, prochitaj. Ako se desi da on ipak to uradi negdje kroz kucu (tepih ne daj bozhe), dobro ochisti to mjesto i pokushaj da uklonish miris, jer oni vole da takvo mjesto ovjere josh koji put

  5. #30
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    750
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by touch_of_pink
    hahahahahahahah kako je slatko a vala vidji njoj kaznu ushushka se u trosjed
    znam za ignorisanje. kad ga moja majka ignorishe nema mu nishta gore,, cvili po chitav dan
    Ah shto cu, kad je ona to mjesto kaparisala skoro prvi dan
    Ma ni tada nije ona bash sasvim mirna i ushushkana, no sve gleda i prati me pogledom, ali ne smije vrcnut` sa trosjeda dok je ja pozovem. A tada pochinje pravi tornado. To se donose igrachke da se igramo, to su umiljavanja raznorazna, pa mi lizhe ruku... Lukaveshko je pravi, kazhem ti

  6. #31
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    D&G
    Posts
    344
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Srecnooooo bilooooooooo srecnooooooo bilooooooooo....
    nemam kad sad da vam pisem pa chimugrabim da prodiskutujemo sto, kako, kad, dje... se to desilo... i imam jednu represivnu taktiku za te kucne ljubimce sto chuda rade po kuci...
    JeBe Se MeNi Za PiNk TeLeViZiJu!

  7. #32
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    750
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da mi ne zna ko reci, kako cu nauchiti psa komandi "chuvaj"?

  8. #33
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    921
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da bi to uradila prvo moraš da odradiš sve one vježbe kojima razvijaš oštrinu kod psa. Za to ti treba i neko koga pas ne poznaje, a kome nije frka da se psu zamjeri - ovo je bio razlog zbog kojeg ja svog psa to nikad nijesam naučio. Svakog mog druga je bio strah da se zamjeri njemačkom ovčaru. Da ne bih pričao napamet, konsultovaću literaturu pa javljam.

    PS
    Pretpostavljam da misliš na komandu "čuvaj" pri kojoj joj ostavljaš npr. biciklo da ga pazi?

  9. #34
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    921
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo ga tekst, direktno iz knjige:


    Čuvanje raznih predmeta

    Tehnika obuke:

    U prvoj etapi staratelj uči psa da čuva kost ili predmet koji je koristio za aportiranje. Zbog toga osavlja psa na povodniku i pored njega stavlja veliku kost ili valjak, ali na takvom rastojanju da ih simulant može uzeti. posle ovih priprema predvodnik pokretom desne ruke pokazuje psu predmet koji leži i izdaje zapovest "sedi, ostani", "čuvaj,ostani" ili "čuvaj!", sam ostaje kraj psa i posmatra njegovo ponašanje. Posle nekoliko minuta pojavljuje se simulant, koji n ezaustavljajući se mirno prolazi pored psa i kosti na zemlji. U ovom slučaju pas mora sačuvati spokojstvo. Zatim se simulant vraća, polako se približava čuvanom predmetu i pokušava da ga uzme. U tom trenutku predvodnik ponavlja komandu "čuvaj" istovremeno pokazujući prstom na stvar koja leži. Kada pas režeći i lajuću bude branio pristup predmetu koji čuva, simulant povlačeći se nestaje iz vidokruga "stražara" i ostaje u zaklonu. Staratelj hvali svog ljubimca i nagrađuje ga poslasticom. Vežba se ponavlja nekoliko puta uz promenu poverene stvari psu. Ako pas reaguje samo kad vidi simulanta, a ne obraća pažnju na predmet koji leži pred njim, simulant mora pomeriti taj predmet, udaljavajući ga ili približujući psu. Na taj ančin izaziva kod "stražara" odbrambenu reakciju.

    U drugoj etapi obuke predvodnik mora držati psa na dugom konopcu i njime regulisati ponašanje svog "učenika".

    U narednim vežbama učenja čuvanja predmeta radi se bez konopca. U tom slučaju psu stavljamo korpu, da bismo na taj način osigurali simulanta od eventualnog ujeda. U trenutku kada simulant uzme stvar, pas ga mora napasti, a ako simulant zanemari dalju akciju - da se vrati čuvanoj stvari i ne napušta mesto. U slučaju potrebe opomenuti psa naredbom "ostani čuvaj".

    Kada je pas već dovoljno čuvao poverene predmete, treba uneti u vežbe nove elemente postupanja, kao što su skretanje pažnje psa i usporeni odbrambeni refleksi. Radi toga simulant na različite načine pokušava da potkupi psa dozivanjem, bacanjem slatkiša ili drugih mamaca i na kraju pokušava da mu oduzme čuvani predmet. Ako pas već dobro obavlja poverene zadatke uz učešće jednog simulanta, treba za istuvrstu vežbi pozvati još jedno strano lice. Razlika će se sastojati u tome što će napad ili prilaženje predmeti izvoditi sa različitih strana dva simulanta.

    Dalju obuku treba učiniti još složenijom........... (mrzi me da dalje kucam)


    Kao što vidiš, vježba nije nimalo jednostavna, potrebno je da je pas već dosta toga naučio, da je hrabar i da nađeš nekog ko je voljan da ti pomogne. Pitanje je takođe isplati li se psa naučiti ovome i zbog npr. bicikla, odgovarati zbog nanošenjja teške tjelesne povrede i slično. Ova vježba ne odnosi se na stvari koje se već nalaze u tvom dvorištu, već podrazumjeva da je pas sa tobom negdje drugo.

  10. #35
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    750
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hvala ti Corwin na tekstu. Vidim da je komanda dosta slozhena, a i zamislio si me malo tvojom pretposljednjom rechenicom. Ne bih voljela da moj pas na bilo koji nachin povrijedi nekog.
    Shto se tiche dvorishta i kuce, kod mene svako mozhe uci, ali bez pratnje chlana familije ne mozhe izaci. Pa ni moja najbolja drugarica koju poznaje od svog prvog dana zhivota kod nas. I tome je ama bash niko nije uchio, vec ona to sama od sebe radi. Jedne prilike je bash ta moja drugarica krenula da ide, dok sam ja neshto radila u kuhinji, i ova moja blesavica je sjela na prag ulaznih vrata i gledala je. Kad je ova napravila josh dva-tri koraka pochela je da rezhi. Moja drugarica je stala i Rea je prestala. Kad sam ja izashla sve je bilo u redu. Drugarica je otishla pracena veselim mahanjem repa ;)

  11. #36
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    921
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nema problema, i drugi put. Od svih komandi, najvažnije je da je naučiš da ne uzima hranu koju nađe negdje napolju i da ne uzima hranu od drugih ljudi. Zato bi trebalo da se hrani uvijek na istom mjestu i u isto vrijeme, i ako je moguće, da joj hranu daje ista osoba. To je za početak. Ovo je NAJVAŽNIJA komanda, za toliko slučajeva otrovanih pasa znam, toliko je bolesnih ljudi okolo. Ako ti treba dalje uputstvo kako, javi, ne mrzi me da prekucam tekst.

  12. #37
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Montenegro/France
    Posts
    2,665
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Osnovna zapažanja o dresuri pasa
    Dresura pasa je složen posao i teško je postati dobar dreser. Dreser mora da poznaje psihologiju psa, da bude veoma strpljiv u radu i da poseduje veliki smisao za posmatranje.

    Najvažnije mesto u dresuri zauzima postupak sa mladim psom. Mlad pas se može uporediti sa detetom, koje ima određene kvalitete i mane. Sa psom treba postupati oštro ali u isto vreme i blago. Ova dva stava na prvi pogled izgledaju kontradiktorno ali su ipak savršeno moguća. Nepravilnim postupkom može se dobar pas zaplašiti, tako da kasnije ne prihvata određene radnje iz dresure, a koje su u direknoj vezi sa radnjom koju je psa radio u vreme kad je nepravilnim postupkom sprečen u tome.

    Dresura pasa obuhvata dva perioda: Preddresura i dresura. Preddresura počinje u 6. mesecu, mada može početi i ranije. U ovom periodu pas treba da savlada osnovne vežbe poslušnosti kao: "kretanje pored", "sedenje pored", "stajanje pored"...

    Ne treba početi sa dresurom u pravom smislu reči pre nego što pas navrši 12-14 meseci to jest dok dok ne bude mogao shvatiti i izvršiti ono što se od njega traži.

    Pri izvođenju vežbi sa psom, treba primenjivati izvesne zahvate, koji se u suštini baziraju na strpljenju dresera. U radu je potrebno vladati sobom i nikada ne gubiti nadu u uspeh, jer psi u početku obuke imaju različit napredak, a tokom dresure pas će, uglavnom, biti dresiran onoliko koliko je dreser radio sa njim, jer dresura se sastoji u razvijanju osobina koje kod psa već postoje.

    Zahteve psu treba izdavati strogo i što je moguće kraće, ali ne vikati i plašiti psa, da ne bi stekao utisak da se kažnjava. Drugi princip dresure je da se ne prelazi na novu vežbu dok prethodna nije dobro savladana.

    Mladog psa treba što više šetati kako bi upoznao predmete sa kojima će se kasnije sresti. Na prve šetnje psa treba voditi na povodniku. Najvažnija stvar prilikom dresure je da dreser mora znati kakva je kod psa vizija stvari.
    ...Maybe it was wrong to love you?
    But what should i do?
    Cause my heart leads me to you...

  13. #38
    Join Date
    May 2010
    Posts
    313
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    imam i ja jedno pitanje.dobila sam zenku patuljastog snaucera kad je imala 6 mjeseci,tj tada sam je kupila,i od tada je ucim da sjedne,legne, ceka i sve te stvari. i ona super poslusa kad imam neku poslasticu u ruci. cak kad me vidi da uzmem poslasticu odmah sjedne jer zna da ce je dobiti.lukavo.
    ali,kad nemam nista u rukama, totalno me ignorise,stoji ispred mene i gleda me u stilu "da ne bi da sjednem"? kako to da ispravim znate li?

  14. #39
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    22
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja imam jedno slatko kuce-mjesanac je, i za 4 mjeseca naucila je samo da se odaziva na " LJEPOTICEEE", ( zamase repom i zavrcka dupetom i dotrci) ,
    a kad naumi nesto dzaba joj govori ne ne..uzalud D

  15. #40
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,526
    Thanks Thanks Given 
    5,401
    Thanks Thanks Received 
    3,884
    Thanked in
    1,535 Posts

    Default

    moj pas ne zna nista ali je faca lagano ti se popne i legne u krilo ili dodje i udara te po ruci sve dok ne krenes da je ceskas i to dosta velika
    Kucka

  16. #41
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    457
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kaemSe View Post
    moj pas ne zna nista ali je faca lagano ti se popne i legne u krilo ili dodje i udara te po ruci sve dok ne krenes da je ceskas i to dosta velika
    Kucka
    heheheh, sto mi ovo zvuci poznato, samo da ova moja skoci meni u krilo sa 50 kila ne bi se preticalo

  17. #42
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by marija_pg View Post
    imam i ja jedno pitanje.dobila sam zenku patuljastog snaucera kad je imala 6 mjeseci,tj tada sam je kupila,i od tada je ucim da sjedne,legne, ceka i sve te stvari. i ona super poslusa kad imam neku poslasticu u ruci. cak kad me vidi da uzmem poslasticu odmah sjedne jer zna da ce je dobiti.lukavo.
    ali,kad nemam nista u rukama, totalno me ignorise,stoji ispred mene i gleda me u stilu "da ne bi da sjednem"? kako to da ispravim znate li?
    Vidiš, tu sam grešku i ja napravila, i kad vidi nagradicu u ruke, sve komande bi me poslušala. Moraš je naviknuti da te sluša iz ljubavi, a ne zbog nagradica. Svaki put kad te posluša određenu komandu ti je dobro izmazi (kaži bravo) da shvati upravo to kao 'nagradu'

  18. #43
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,480
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by marija_pg View Post
    imam i ja jedno pitanje.dobila sam zenku patuljastog snaucera kad je imala 6 mjeseci,tj tada sam je kupila,i od tada je ucim da sjedne,legne, ceka i sve te stvari. i ona super poslusa kad imam neku poslasticu u ruci. cak kad me vidi da uzmem poslasticu odmah sjedne jer zna da ce je dobiti.lukavo.
    ali,kad nemam nista u rukama, totalno me ignorise,stoji ispred mene i gleda me u stilu "da ne bi da sjednem"? kako to da ispravim znate li?

    E posto ona zna da treba da sjedne cim sjedne kad imas poslasticu onda je fino nogom u glavu i ima da sjedne ;P
    Para vrti dje burgija neće.

  19. #44
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Biel/Bienne
    Posts
    12,805
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    cuj,nogom,ne nego bejzbolkom po glavi.eto ovaj moj nista me ne slusa ali volim ga smotanog.bacim mu loptu ,on je uzme ali nece da je vrati pa ja trcim za njom!tenkre obrnuo uloge
    http://www.youtube.com/watch?v=PCjwxItb_p4
    Les chiens aboient, la caravane passe.

  20. #45
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    In his arms. ♥
    Posts
    6,768
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A kako ja da naucim mog ludog psa, koji je inace dodz :mrgreen: da me ne jede i gricka svaki put kad me vidi. Sve oce da se igra, lud je potpuno! Zna da skoci na mene da me svu izgrize ili kad idem skoci i za dupe me ujede!
    Zavoleli smo se, ponešto pseći i svetački.
    Zakovali se jedno u drugo klanfama zuba.

  21. #46
    Join Date
    May 2010
    Posts
    313
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Chili Willie View Post

    E posto ona zna da treba da sjedne cim sjedne kad imas poslasticu onda je fino nogom u glavu i ima da sjedne ;P
    hahhahahahahaha necu valjda? to je neka nova metoda
    pokusavala sam sve,jednostavno je pravi snaucer-tvrdoglavi pokusavam i sa igrackama,pa bez njih ali ne pali...

  22. #47
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    122
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ko matea nauci komandu Čekaj,ima nagradu
    MERDA INTER!!!

  23. #48
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    22
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by puppy View Post
    A kako ja da naucim mog ludog psa, koji je inace dodz :mrgreen: da me ne jede i gricka svaki put kad me vidi. Sve oce da se igra, lud je potpuno! Zna da skoci na mene da me svu izgrize ili kad idem skoci i za dupe me ujede!
    xaxaxxaxxaxax i ovaj moj isto to radi....

  24. #49
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    13,341
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by puppy View Post
    A kako ja da naucim mog ludog psa, koji je inace dodz :mrgreen: da me ne jede i gricka svaki put kad me vidi. Sve oce da se igra, lud je potpuno! Zna da skoci na mene da me svu izgrize ili kad idem skoci i za dupe me ujede!
    samo mu vici 'Yes, yes'

    moj nije nesto previse poslusan ali meni je to sasvim dovoljno. a i moja je greska sto je takav . cim je poceo da shvata komande ja sam prestao da ga ucim i sad kad mu kazem (npr) 'stani', on stane ali nastavi da se krece po koji cm i gleda me .

    dok smo kuci, u dvoristu fino slusa, skoro perfektno ali cim ga izvedem u setnju... zato sam ga poslednjih dana malo zezao tako sto mu se sakrijem. cim se malo zamisli i odluta mislima , nadjem neko mjesto dje me ne moze vidjet' i onda mu zviznem. e kakva je to trka kad ne moze da me nadje. lijevo, desno, gore, dolje jedno minut, dvi a onda sprint put kuce . tada se pojavim. uradio sam mu to 2, 3x i sad se ne odvaja toliko, stalno gleda dje sam hahahaah

  25. #50
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    122
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by clapton View Post
    samo mu vici 'Yes, yes'

    moj nije nesto previse poslusan ali meni je to sasvim dovoljno. a i moja je greska sto je takav . cim je poceo da shvata komande ja sam prestao da ga ucim i sad kad mu kazem (npr) 'stani', on stane ali nastavi da se krece po koji cm i gleda me .

    dok smo kuci, u dvoristu fino slusa, skoro perfektno ali cim ga izvedem u setnju... zato sam ga poslednjih dana malo zezao tako sto mu se sakrijem. cim se malo zamisli i odluta mislima , nadjem neko mjesto dje me ne moze vidjet' i onda mu zviznem. e kakva je to trka kad ne moze da me nadje. lijevo, desno, gore, dolje jedno minut, dvi a onda sprint put kuce . tada se pojavim. uradio sam mu to 2, 3x i sad se ne odvaja toliko, stalno gleda dje sam hahahaah
    Ovi goldeni su svi isti,pi...
    MERDA INTER!!!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •