Page 73 of 321 FirstFirst ... 236369707172737475767783123173 ... LastLast
Results 1,801 to 1,825 of 8018

Thread: Iz raznih novina

  1. #1801
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default DAN, u ovo možete da vjerujete i ne morate

    PRIČA IZ ŽIVOTA


    Petrolejom izliječio rak



    Kostadin Stojanović (1924) već punih 14 godina živi svoj drugi život. Prvi je "skončao" davne 1993. godine, kada su mu saopštili da boluje od neizlječivog raka debelog crijeva, koji je zašao u svoju drugu fazu. Hladno su mu tada saopštili da su mu "dani odbrojani". Bolovi su bili sve neizdržljiviji pa je i sam počeo da misli na najgore. Međutim, riješio je da ipak pokuša da "nadvlada" opaku bolest, i odlučio je da potraži spas u Beogradu.
    - Dr Đukić me je prvi put operisao u Urgentnom centru, na Prvoj hirurškoj, 1993. godine. Pošto je sve bolesno odstranjeno, predložena mi je terapija zračenjem i citostaticima, kao kod svih bolesnika koji boluju od malignog karcinoma. Ni sam ne znam zašto, ali nikako nijesam pristajao. Činilo mi se da je to samo nepotrebno mučenje, a ionako sam bio ubijeđen da je skori kraj moja jedina neminovnost. Naravno, suočen sa smrću, počeo sam da "vraćam film", da se prisjećam nimalo lakog života. Sa sedamnaest godina otišao sam u partizane, i kao zarobljenik deportovan u Norvešku, u logor. Od 6.500 zarobljenika kućama se vratilo tek 1.200, a od toga više od 1.000 već je pomrlo. Ja onda pomislim, dobro sam i doživio 69 i neću da se svjesno izlažem tom teškom i neugodnom liječenju. Uostalom, i moja žena je umrla u mukama od raka, pa neka bude kako je suđeno – kaže za naš list Kostadin.
    Pomiren sa sudbinom, odlučio je da iz bolnice ode kući i čeka sudnji dan. Nije prošlo mnogo vremena kada su metastaze počele da se šire po njegovom organizmu. Već 16. marta 1994. ponovo se našao pod hirurškim nožem. Neposredno posle operacije u vizitu je došla doktorka, čijeg se imena više ne sjeća, pogledala je njegovu istoriju bolesti i hladnokrvno mu rekla – Vama je ostalo još pet, šest dana života. Ne treba vam nikakva terapija! Kostadin je bio šokiran, ali je shvatio da u nestašici najosnovnijih medicinskih potrepština, uslijed sankcija, valja sačuvati ljekove za onoga ko ima šanse.
    Tog momenta, Kostadinu je bilo da mu život "visi o koncu", i pošto je prethodno odlučio da odustajanjem od terapije pomogne svom skončanju, poželio je da se oprosti od svojih najbližih, prijatelja i komšija. Posle nekoliko dana, došao je da se oprosti od njega i prvi komšija, i pružio mu u ruke časopis čijeg se naziva Kostadin danas ne može sjetiti. Čekajući "onaj čas", mirno je listao časopis i, odjednom, ugledao dramatičnu ispovijest jedne njemačke doktorke...
    - Žena, i to još doktorka, lijepo kaže da je rak izliječila pijući petrolej, pa, kad je već tako jednostavno spasila svoj život, što ne bih i ja pokušao Petroleja ima skoro u svim prodavnicama, a ima tu i neke simbolike. Em se ne umire od njega, em daje svjetlost – pomislio sam i odlučio piću petrolej i vodiću dnevnik, da vidim hoće li i meni pomoći.
    Sa terapijom koju je sam sebi propisao, Kostadin je počeo 5. maja 1994. Tačno 45 dana svakoga jutra ispijao je trećinu sadržaja rakijske čašice petroleja. Prvog dana naježio se od pomisli da ta žestoka tečnost može da sagori njegov i onako "načeti" organizam. Kada je vidio da se nije dogodilo ništa strašno, druga je već lakše klizila niz grlo.
    - Detaljne analize, u međuvremenu, pokazale su da u mom organizmu nema više ni traga te opake bolesti. Živio sam sa trećinom crijeva do prije godinu dana kad su opet počeli da me muče "zatvori". Pregledom je ustanovljeno da na istom mjestu s kojeg je u prethodnim operacijama odstranjen tumor imam zadebljanje od pet do šest santimetara. Doktor mi je rekao da ovog puta operacija nije moguća, i dao mi neku tečnost, tek da mi pomogne u čišćenju crijeva.
    Iako tvrdi da više ne postoji ni jedan razlog zbog koga bi trebalo da živi, jer ima 83 godine, Stojanović je i ovoga puta zaboravio na propisani lijek i ponovo počeo da pije petrolej. Ovoga puta, kako kaže, ne da odloži neizbježnu smrt, već da olakša muke.
    - Od 18. maja pet jutara zaredom ispijao sam po kafenu kašičicu petroleja. Poslije sam, pošto sam "navikao" organizam, sve do 6. juna pio po supenu kašiku spasonosne tečnosti. Do desete kašike petroleja bilo mi je jako loše, i pomislio sam da je to kraj. Ali, evo sad mi je sasvim dobro, samo imam teške probleme sa nogama. Šećer mi uništio cirkulaciju. Istina, pijem i čaj od sibirske gljive kombuha, još od prve operacije kad mi je ovaj prirodni lijek donio jedan ljekar, sin mog prijatelja. Pa dok izdržim...
    Kostadin smatra da nema više rašta živjeti, a neće više ni da opterećuje porodicu svog unuka s kojim živi. Istina, raduje se svom praunuku, i on mu daje snagu, ali bilo je, kako kaže, previše muke i dosta trenutaka za vječno pamćenje...


    V. Lazarević

  2. #1802
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Zar je moguce

    da policija kad dodje do vrha lanca kriminalaca umjesto da ih pohapsi dok se nijesu organizovali, policija stopira akciju?????????????????????
    Policiji je dozvoljeno da hapsi samo sitne kriminalce, ali kad se udje u trag nekom ozbiljnijem istraga se obustavlja!?!?!?!?

    I to ovako otvoreno pricaju o tome kao da je to potpuno normalno! Sta je sa ovim narodom? Sto je sa nama?

    BRUKA!

    -------------------------------------------------

    POLICIJA POSLIJE VIŠEMJESEČNE ISTRAGE DOSPJELA DO SAMOG VRHA PIRAMIDE AUTO-MAFIJE
    Akcija stopirana, jer se došlo do ljudi bliskih vlasti


    "Podgorica - Crnogorska policija koja već mjesecima vodi istragu o međunarodnom švercu skupocjenih automobila došla je do samog vrha kriminalne piramide. Akcija hapšenja za sada je stopirana, jer se došlo do imena tri osobe bliske vlasti - saznaju "Vijesti" u vrhu Uprave policije.
    "Vijestima" je više sagovornika potvrdilo da je krajem prošle sedmice trebalo da bude izvedena akcija hapšenja organizovane grupe, koja se duže vrijeme bavila švercom automobila iz Zapadne Evrope, preko Crne Gore do Albanije.
    - I pored prikupljenih podataka, dokaza i izjava, akcija je za sada stopirana, jer se došlo do imena osoba koje su bliske vlasti, a za koje se sumnja da su kriminalnoj grupi za novčanu nadoknadu omogućavale šverc. Zbog toga što je riječ o mnogo uticajnim osobama hapšenje je odloženo - kazao je "Vijestima" izvor blizak istrazi...."

    http://www.vijesti.cg.yu/naslovna.ph...jest&id=233104
    Last edited by Leonidas; 12-04-07 at 03:12.
    Whatever the mind can conceive and believe, the mind can achieve.

  3. #1803
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    KOTOR
    Posts
    3,859
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lost In Space View Post
    Kad procitam svedocenje ovog Suada Muratbasica , jedino sto mogu da kazem jeste da je meni vas svih gradjana Crne Gore ma kako se izjasnjavali veoma zao.

    Vasi zivoti su veoma tuzni i nesrecni kad ste od vlasti i vladinih funkcionera prinudjeni da radite sve ove stvari kao ovaj Suad Muratbasic.

    Sad tek razumem zasto gomila ljudi iz Crne Gore dolazi u Srbiju da zivi i radi.

    Nije ni kod nas u Srbiji stanje nesto Bog zna kako dobro, no od vas barem ovde niko nece traziti da okopavate njivu svome sefu, traziti da maltretirate ljude i uticete na njih da glasaju kako vam vas sef naredi. I ovde kod nas su cesto politika i struka povezani ali ovakva maltretiranja i ponizavanja kakva trpite vi gradjani Crne Gore tamo - toga nema ni u tragovima.
    Nemoj nas zalit, casti ti, kod vas tece med i mlijeko znam ,ali molim te nemoj. Malo se vise bavi sobom, dok god budete gledali u tudje dvoriste nema vam spasa.
    Po ko zna koji put: "Srbijo glavu gore!"

  4. #1804
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Leonidas View Post
    -------------------------------------------------

    POLICIJA POSLIJE VIŠEMJESEČNE ISTRAGE DOSPJELA DO SAMOG VRHA PIRAMIDE AUTO-MAFIJE
    Akcija stopirana, jer se došlo do ljudi bliskih vlasti


    "Podgorica - Crnogorska policija koja već mjesecima vodi istragu o međunarodnom švercu skupocjenih automobila došla je do samog vrha kriminalne piramide. Akcija hapšenja za sada je stopirana, jer se došlo do imena tri osobe bliske vlasti - saznaju "Vijesti" u vrhu Uprave policije.
    "Vijestima" je više sagovornika potvrdilo da je krajem prošle sedmice trebalo da bude izvedena akcija hapšenja organizovane grupe, koja se duže vrijeme bavila švercom automobila iz Zapadne Evrope, preko Crne Gore do Albanije.
    - I pored prikupljenih podataka, dokaza i izjava, akcija je za sada stopirana, jer se došlo do imena osoba koje su bliske vlasti, a za koje se sumnja da su kriminalnoj grupi za novčanu nadoknadu omogućavale šverc. Zbog toga što je riječ o mnogo uticajnim osobama hapšenje je odloženo - kazao je "Vijestima" izvor blizak istrazi...."

    http://www.vijesti.cg.yu/naslovna.ph...jest&id=233104

    Polako de. Zar ne znas da su oni trenirani da na odredjene rijechi blokiraju ko zecevi pred farovima? Ne pitaju se tad sa sobom i mozesh im raditi sta god oces. :mrgreen:
    Nasem policajcu kad cuje ime poznatog rukovodioca, sina ili kcerke rukovodioca, kuma rukovodioca, rodjaka rukovodioca, njemu se noge otkinu, mozak zamuti. To je kao virus u njihegovom sistemu, aktivira im se automatski autodestrukcija ukoliko reaguju nagonski ili ne dajboze emotivnije prema svom poslu.

    Zar nisi vidio u novinama slucaj onog bjelopoljskog policajca gdje je jadan autodestrukciju ukljucio cim je prozvao nekog poslanika DPS/a, pa umjesto da zatvore poslanika zbog sumnje i svjedocenja policajca, oni ga s uvazavanjem pitali da li je to tacno. Nakon date 'chasne' pionirske rijechi, policajac je suspendovan i na osnovu te poslanichke "chasne" pionirske rijechi , sad ce pred disciplinski sud, jer nije blokirao pred 'farom' - sunchanim svjetlom nasheg sistema bez kojeg bi pao vjeciti mrak na CG narod.

    p.s. Po tom fenomenu je i doradjen scenario za uskoro izlazeci film Sunshine.

  5. #1805
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    EU
    Posts
    125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default cetnicke vojvode

    da vidimo ko su sve pripadnici cetnicke bande iz crne gore:

    -------------------------------------


    Podgorica - Lider Srpske narodne stranke i Srpske liste Andrija Mandić proglašen je za četničkog vojvodu "srpskih zemalja".
    Po "posljednjoj želji" pokojnog četničkog vojvode Mila Rakočevića, 40 dana poslije njegove smrti proglašeno je 15 vojvoda od kojih pet iz Crne Gore.
    To su pomoćnik ministra za dijasporu u Vladi Srbije Miodrag Božović, zatim Milan Dobrašinović, sin Svetozara, ratnog zamjenika Pavla Đurišića, te pjesnik iz Kolašina Vuko Vlahović. Pored Mandića zvanje vojvode iz Crne Gore dobio je i Mileta Pavićević, javnosti poznat po tome što je tokom opozicionih tribina i protesta bio maskiran u Dražu Mihailovića.
    Mandić sinoć nije želio da komentariše proglašenje za vojvodu.
    Božović je potvrdio "Vijestima" da su Mandić, Dobrašinović, Pavićević, Vlahović i on proglašeni vojvodama iz Crne Gore.
    U telefonskom razgovoru, Božović je naveo da je proglašenje vojvoda bila "posljednja želja" posljednjeg vojvode đenerala Draže Mihailovića, Mila Rakočevića. Rakočević je, dodao je Božović, bio vazduhoplovni major Vojske Kraljevine Jugoslavije koji je umro u 97. godini, 6. februara ove godine u Parizu.
    Božović je kazao da je čin proglašenja obavljen u crkvi Svetog Save u Parizu 17. marta, 40 dana nakon Milove smrti, po ovlašenju njegovog sina Đorđa.
    U dokumentu do kojeg su došle "Vijesti", Đorđe je na teško čitljivom francuskom jeziku dao ovlašćenje za ovaj čin. Izvor "Vijesti" blizak ravnogorskom pokretu naveo je da Đorđe ne govori srpski.
    "To mu je (Đorđu) otac ostavio u amanet. Ja sam telefonom razgovarao sa pokojnim vojvodom dan prije nego što je umro i to je uradio pri zdravom razumu. Postavljenje vojvoda bila je posljednja želje Mila Rakočevića dva mjeseca prije smrti, iako prije dvije godine nije bio za to", rekao je Božović.
    On je objasnio da je i Ilija Birčanin, po nalogu Draže Mihailovića, imenovao 24 vojvode, te da će tako biti urađeno i u ovom slučaju, ali da će preostalih devet vojvoda imenovati Visoki vojvodski savjet.
    Božović je dodao da su sve novoimenovane vojvode zaslužile tu titulu.
    "Svi ti ljudi su iz ujedinjenih ravnogorskih pokreta, pravi Srbi, provjereni", naveo je Božović.
    On je objasnio da će vojvode 12. maja položiti zakletvu u Crkvi Svetog Marka u Beogradu, uz prisustvo "šest-sedam" svještenika Srpske pravoslavne crkve.
    Nakon toga, dodao je Božović, zakazana je svečanost "uz srpsku muziku i prisustvo brojnih ličnosti iz političkog, sportskog i javnog života" u hotelu "Metropol" na kojoj će vojvodama biti uručene gramate.
    Pavićević je "Vijestima" kazao da čin proglašenja za vojvodu predstavlja veliku čast.
    "Nijesu me pitali kada su me birali za vojvodu. Ne volim titule, ali ovo je čast koja se ne odbija, jer bi to bila izdaja", rekao je Pavićević.
    Sudeći po prezimenima broj stvarnih vojvoda iz Crne Gore je viši od pet. Tako su, prema dokumentu do kojeg su došle "Vijesti", za vojvode iz dij-aspore proglašeni Čedomir Ašanin, Božidar Vešović i Tomislav Tomković, iz Srbije Mirčeta Ivanović, Branislav Jeftić, Miodrag Milovanović i Gojko Daničić, iz Bosne i Hercegovine Jovan Tintor i Draško Stojisavljević, te Uroš Šušterič iz Slovenije.
    Sagovornik "Vijesti" blizak ravnogorskom pokretu naveo je da se razmišljalo o još nekim ljudima iz Crne Gore koji su provjereni Srbi, ali da se u krajnjem ostalo na ovom spisku. On je dodao da je jedan od ljudi o kojem se najozbiljnije razmišljalo bio i potpredsjednik SNS Goran Danilović, ali da se od toga odustalo u korist Milete Pavićevića.

    Novopostavljene četničke vojvode u Beogradu će u crkvi Svetog Marka u prisustvu sveštenika SPC položiti zakletvu koja glasi:
    "Ja (ime i prezime), zaklinjem se svemogućim Bogom da ću svagda i u svim prilikama, biti veran, svom dušom odan i poslušan Srpskom narodu i da ću i životom ičašću zastupati njegove interese.
    Nikada neću izneveriti, niti se poniziti pred onima koji rade protiv interesa srpskog roda po cenu života i časti. Dato vojvodstvo braniću i svagda poštovati.
    Sve za srpstvo - Srpstvo ni za šta!
    S verom u Boga, za kralja i otadžbinu!"
    Last edited by Patriota; 13-04-07 at 03:24.
    Rijeka će naših vala,
    Uskacući u dva mora,
    Glas nositi okeanu,
    Da je vjecna Crna Gora

  6. #1806
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,680
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    30 Posts

    Default Bombа U Vozu...

    LAŽNA DOJAVA O BOMBI U VOZU KOD BIJELOG POLJA
    DRUŠTVO - HRONIKA - Subota, April 14, 2007 15:01

    Crnogorska policija saopštila je da u vozu, iz koga je u petak u stanici Nedakusi kod Bijelog Polja evakuisala više od 300 putnika, nije bila postavljena bomba. Antiteroristička jedinica je pretresla voz i nije pronašla eksplozivnu napravu, navedeno je u saopštenju.

    Policija je oko 23 sati nedaleko od Bijelog Polja zaustavila putnički voz koji je saobraćao na relaciji Podgorica-Subotica i evakuisala putnike zbog dojave da je postavljena bomba.

    U saopštenju je navedeno da je o sumnji da je bomba postavljena u vozu, bijelopoljske policajce obavestila policija Užice.

    Policijskoj pratnji voza kolege iz Užica javile su da su eksploziv u vozu unela trojica bradatih mladića obučena u crno za koje se sumnjalo da su vehabije, dok je voz prolazio kroz Bijelo Polje.

    Šef bijelopoljske policije Nikola Medenica rekao je da je na službeni telefon policijske pratnje voza javljeno da je eksplozivna naprava postavljena u jedna od troje spavaćih kola, u kojima se nalazilo 50 putnika.

    ------------------------------------------------------------------------------------------

    Видим нико није обратио пажњу на овај догађај прије два дана.
    Сазнао сам да је у возу стварно била бомба.
    Полиција крије из својих разлога а Жељезница из својих.


  7. #1807
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    471
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Za ne vjerovat'

    Osnovci prodaju svoje gole slike pedofilima


    http://www.slobodnadalmacija.hr/20070418/split01.asp

  8. #1808
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Telekom Srbije ulazi i u Crnu Goru
    Petak, 20. april 2007. 14:35

    Telekom Srbije ulazi i na teritoriju Crne Gore. Konzorcijum Telekom Srbija a.d. i Ogalar B.V izmirio je sve obaveze u vezi sa dobijanjem licence za trećeg operatora mobilne telefonije na teritoriji Crne Gore.

    Izmirene su i obaveze za dobijanje licence za korišćenje WiMax tehnologije na području Crne Gore, navodi se u saopštenju Telekoma Srbije.

    Konzorcijum će na teritoriji Crne Gore poslovati kao Društvo za telekomunikacije "MTEL" DOO. MTEL će gradjanima Crne Gore uskoro ponuditi usluge GSM i UMTS mreže, kao i usluge fiksne telefonije i interneta zasnovane na WiMax tehnologiji.

    "Dolazak na novo tržište doživljavamo kao veliki izazov i trudićemo se da kvalitetom usluga, ali i pristupačnim cenama izadjemo u susret potrebama korisnika", poručuju iz Telekoma Srbije.

    (MONDO)
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  9. #1809
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vijesti
    DRUšTVOČLAN SAVJETA ZA KONTROLU RADA POLICIJE TVRDI DA GA NEPOZNATE OSOBE PRATE, PRISLUŠKUJU I PRIJETE MU

    Zeković: Život mi je ugrožen



    Podgorica - Član Savjeta za građansku kontrolu rada policije i istraživač ljudskih prava Aleksandar Zeković uputio je juče pisma rukovodiocima policije, ANB i sudstva u kojima ih obavještava da mu je život ugrožen, a od direktora Uprave policije Veselina Veljovića je zatražio i zaštitu.
    Zekoviću je nakon toga, kako je sinoć rekao "Vijestima", telefonom zaprijećeno da će biti javno iskompromitovan i da će biti objavljeni snimci o njegovom ličnom životu, ukoliko ne bude prestao sa dosadašnjim istupima.
    U pismu direktoru policije on je zatražio" obavještenje da li se protiv njega preduzimaju neke operativne radnje."
    - Ukoliko ovo nema veze sa radnjama policije i drugih službi, molim Vas da mi pružite potrebnu zaštitu - naveo je Zeković.
    On je direktoru Uprave policije prenio informacije, koje je dobio od komšija, da ga posljednja tri dana intenzivno prate, fotografišu i snimaju nepoznate osobe za koje on pretpostavlja da su službenici policije ili ANB. To je obrazložio navodima kako su osobe koje ga prate razgovarale sa policijskim službenicima iz njegovog komšiluka.
    - U trenutku kada mi je to preksinoć saopštio jedan od komšija, ispred zgrade je bio parkiran crveni "jugo". Za vrijeme istog razgovora, nekoliko puta je prolazio automobil "golf 2", smeđe i žućkaste boje u kojem su bile dve osobe. To vozilo je i ranijih dana, po svjedočenju komšija, primijećeno u blizini moje zgrade - tvrdi Zeković.
    Kada je preksinoć krenuo sa parkinga, pretekao ga je, kako je naveo, "jugo", dok je za njim krenuo "opel kadet", koji je takođe prothodnih dana, po svjedočenju komšija, viđen ispred zgrade u kojoj živi.
    Zeković takođe sumnja da ga je preksinoć iza ponoći, kada je pošao u Područnu jedinicu Podgorica da prijavi probleme koje ima, pratio 30-godišnji mladić obrijane glave u "golfu 3", bez registarskih tablica.
    - Saznao sam da osobe koje me prate koriste i "pasat karavan". Povremeno ih je, dok su bili parkirani u blizini zgrade u kojoj stanujem, obilazila osoba koja je koristila "audi A6" sive boje. Komšije su vidjele da su me iz vozila "kadet karavan", juče na izlasku iz zgrade neke osobe snimale video kamerom. Takođe, to potkrepljuju i činjenicom što su navedena vozila obavezno bila tu prilikom svakog mog povratka kući, odnosno zajedno sa mnom bi se udaljavala sa lica mjesta. Primijetili su da su koristili i uređaj, sličan lap-topu, koji nijesu zatvarali ni kada bi krenuli kolima da me prate, a jedan od komšija je, prolazeći pored takvog vozila, čuo moj glas iz navedenog aparata. Pretpostavljaju da je jedan od tih mladića, obučen u crnu "adidas" trenerku, ulazio u stan, jer su ga vidjeli kako ulazi u zgradu, gdje se zadržao oko pola sata - navodi Zeković u pismu direktoru policije.
    On je obavjestio Veljovića da su ga službenici u Područnoj jedinici primili profesionalno i ljubazno, gdje je podnio prijavu zbog uznemiravanja.
    - Nijesu mi poznati razlozi zbog čega bih mogao biti pod prismotrom. Do juče nijesam sumnjao da me bilo ko prati, niti sam o tome razmišljao. Intenzivnije praćenje se poklapa sa mojim gostovanjem na RTV Crne Gore, gdje sam govorio o deportaciji bosansko-hercegovačkih izbjeglica iz Crne Gore - piše Zeković, podsjećajući direktora policije da je istraživao postupanje policije u operaciji "Orlov let".
    Od direktora ANB Duška Markovića Zeković je, pozivajući se na Zakon o slobodnom pristupu informacijama, tražio obaještenje da li ANB prikuplja podatke i informacije o njemu i ukoliko to čini da mu se omogući uvid u te dokumente.
    -Interesujem se za mogućnost da stručna lica Agencije provjere da li u mom stanu ima uređaja za prisluškivanje, odnosno za dokumentovanje - dodaje Zeković.
    Od predsjednika Vrhovnog suda Ratka Vukotića on je tražio obavještenje da li je od Markovića primio zahtjev o uvođenju nadzora nad sredstvima komunikacije i da li je Vukotić to odobrio.
    Član Savjeta za kontrolu policije se obratio i predsjedniku podgoričkog Višeg suda Ivici Stankoviću od koga očekuje odgovore na pitanja da li se protiv njega u tom sudu vodi neka istraga i da li je pod tajnim nadzorom.

    M.RADULOVIĆ
    Na radiu Slobodna Evropa mozete da cujete snimak telefonskog razgovora dje Zekovicu prijeti nepoznata osoba.

  10. #1810
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Big Apple
    Posts
    679
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default


    DA LI JE SRPSKI NAROD U CRNOJ GORI ZAISTA UGROŽEN ILI SE [/FONT]

    [
    [FONT=Verdana]Jedna od teza na kojima je dugo građena opoziciona priča bila je da DPS i SDP zloupotrebljavaju vlast tako što u državnim i paradržavnim ustanovama zapošljavaju podobne, a ne sposobne. Da to opozicione stranke ne govore napamet potvrđeno je u svim izvještajima Evropske komisije u kojima se potencira depolitizacija državne uprave. Danas Srpska lista, najjača opoziciona grupacija, tvrdi da je problem što vlast, u stvari, diskriminiše samo Srbe. To je polazište za tvrdnje SL o ugroženosti srpskog naroda u Crnoj Gori, koje se nadograđuje apelima da se prestane sa "napadima" na srpski jezik i Srpsku pravoslavnu crkvu.
    Na pitanja kako se konkretno manifestuje ugroženost srpskog naroda i ko su ljudi koji zbog svoje nacionalne pripadnosti ne mogu naći posao, u SNS-u za sada ne žele da daju precizne odgovore.
    Sa drugog pola političke scene čuju se potpuno drugačije poruke - da vlast i dalje diskriminiše Crnogorce koji ne žele biti dio srpskog nacionalnog identiteta, na primjer zato što dozvoljava da SPC krši crnogorske zakone, nekažnjeno širi vjersku mržnju vrijeđajući vjernike CPC i uništava kulturne spomenike pod zaštitom države, čiji najviši predstavnici tumače kanonsko pravo.
    A iz "nacionalno neopterećenih" političkih grupacija upozoravaju da su diskriminisani i Crnogorci i Srbi koji nijesu u DPS-u ili SDP-u i da se "nacionalnim" temama suštinski skreće pažnja sa gorućih problema - ekonomskog i socijalnog ambijenta, odnosno sumnji da milioneri iz vlasti ili bliski njoj na volšeban način postaju nosioci najprofitabilnijih poslova, sudionici sumnjivih privatizacija i vlasnici najatraktivnijih djelova Crne Gore.
    Tako se Srpska lista i Mandićeva SNS suočavaju sa optužbama da igraju "dogovoreni sparing" sa DPS-om. Jer, u Solani u Ulcinju ili Bjelasici radi u Bijelom Polju, firmama čiji je većinski vlasnik fond "biznismena" Veska Barovića i u kojima su buktali štrajkovi, ne rade samo Srbi, nego i Crnogorci i Bošnjaci i Albanci. I ostaju bez posla, bez obzira na nacionalnu pripadnost.
    - Ne traži se, valjda, od nas da zaboravimo na svoj jezik i na svoj narod zbog toga da neko ne bi privatizovao Termoelektranu. Mi smo, naravno, i protiv nepravilnih i nepoštenih privatizacija, ali nas ime obavezuje da nam broj jedan bude zaštita srpskih nacionalnih interesa - kaže potpredsjednik SNS-a Slaven Radunović.
    On ističe da je Srbima ugroženo pravo na rad jer u infrastrukturi vlasti i svim mogućim institucijama nema Srba ili ih ima izuzetno malo.
    - Kad kažem nema Srba, mislim na Srbe koji brane srpske nacionalne interese, ne na dvorske Srbe, DPS Srbe koji su tu samo zato da bi glumili Srbe. Koliko znate Srba da se pojavljuju na državnoj televiziji kao urednici, direktori - napominje Radunović.
    Radunović je poznati podgorički privrednik, suvlasnik kompanija Ofis centar i City taksija. Jedno od pitanja koje on često čuje je: ako su Srbi ugroženi, kako je on uspio da napravi uspješnu kompaniju.
    - Ja sam izuzetak da bi bilo potvrđeno pravilo da uvijek ima izuzetaka. Između ostalog, zbog mojih sposobnosti uspijevao sam da izbjegnem zamke koje bi ometale moj posao, a vezane su za politiku. I zato što smo izbjegavali da se bavimo poslovima koji su bliski državi. Nikada nijesmo radili sa duvanom, alkoholom, sa naftom i sa onim na šta država najradije baca šape - naglašava Radunović.
    On smatra da bi još bolje razvijao posao da je blizak vlastima.
    - Možda bih ja danas bio Vesko Barović, ali nijesam. Ja sam možda dostigao limit koji može jedan Srbin u poslovnom smislu da dostigne, izbjegavajući visoko profitabilne poslove - ocjenjuje Radunović, dodajući da je jedan od razloga zbog kojeg je prihvatio Mandićev poziv da bude potpredsjednik SNS-a da se vidi "da ima Srba koji se ne boje".
    U Narodnoj stranci su najžešći oponenti SNS-a na opozicionom bloku.
    - Napravio bih ozbiljnu grešku kada bih rekao da je jedino tačno da vlast diskriminiše samo nacionalno deklarisane Srbe i samo po tom osnovu - ističe predsjednik NS Predrag Popović.
    On tvrdi da se prohodnost dobija ukoliko ste lojalni vlastima, bilo da je riječ o poslu u komunalnom preduzeću ili na Univerzitetu.
    - Prohodnost imaju samo oni koji su suštinski vezani za DPS. Naš glavni problem je u suštini ova vlast jer ona produkuje diskriminaciju. Oni koji misle da će navodnom zaštitom svojih malih nacionalnih prava ili svrstavanjem u nacionalne manjine dobijati nekakva navodna prava u državi pod ovim režimom čine suštinski najveću i najgrublju podvalu narodu za koji se navodno zalažu - ocjenjuje Popović.
    Napominjući da vlast opstaje nacionalnim podjelama, on apeluje da joj se izmakne ta stolica.
    - To smo mi imali davne "96. sa koalicijom NS i LS. LS je uništena a na djelu je marginalizacija NS, što je bio glavni posao ovog režima. Prvi put je tada Crna Gora pokazala da ne želi da bude takve politike - ukazuje Popović, ocjenujući da je nasrtaj dijela vlasti na srpski jezik i na jedinu pravoslavnu crkvu u Crnoj Gori suštinski nasrtaj na istorijski identitet Crne Gore i da to nije pitanje samo za nacionalne Srbe nego i za nacionalne Crnogorce.
    U DPS-u odavno ističu da je najbolji odgovor na optužbe SNS-a činjenica da ih i Srbi glasaju, kao i da u najvišem rukovodstvu ima Srba. I sa te strane zaista im nije teško nositi se sa Mandićevom SNS. Očigledno je drugačije kada dođu na temu privatizacije energetskog sektora, o čemu polemišu sa drugim strankama, ali i koalicionim partnerom.
    Nije Krsto shto mu zbore no je vitez Crne Gore

  11. #1811
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Big Apple
    Posts
    679
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da li je Srbski narod u Crnoj Gori progonjen od strane vlasti ili je Crnogorski narod u Crnoj Gori ugrozen uzurpacijom crnogorskih vjerskih objekata, nepriznavanjem nacije, crkve, jezika i nesticanjem istoga?
    Nije Krsto shto mu zbore no je vitez Crne Gore

  12. #1812
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    471
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Civilizacija Ubija Mentalno Zdravlje

    Zerzan: 'Zahvaljujući kompjuterizaciji ritam posla danas je brži, a umor i stres su se jako povećali. To nas vraća počecima industrijalizacije, kada se dugačak radni dan koristio kao oružje protiv pobune. Kad ljudi imaju malo vremena ili energije, manje je vjerojatno da će se buniti.'

    Jensen: 'Jako je važno imati vremena za promišljanje. Poput krave, pojedeš nešto, onda to probaviš nekako, onda to povratiš pa opet malo prožvačeš i opet pošalješ dolje i još malo probavljaš...'


    John Zerzan i Derrick Jensen, vodeći mislioci anticivilizacijske struje unutar anarhizma, smatraju da je industrijsko društvo neodrživo i da su ljudi mnogo bolje živjeli u lovačko-skupljačkim zajednicama, prije gradova, poljoprivrede i tehologije. Jensen je nedavno objavio knjigu 'End Game' u dva nastavka, a Zerzan sprema objavu knjige 'Twiglight of the Machines'. Za 'Modesto Anarcho #3' razgovarali su o tome kako industrijska kultura i suvremena civilizacija uzrokuju mentalne bolesti i seksualno zlostavljanje. Pa neka počne posredovano otuđenje simboličke misli...

    Modesto Anarcho: Kako je civilizacija povezana sa mentalnim bolestima u modernom društvu?

    John Zerzan: Durkheim je još u 19. stoljeću spoznao da civilizacija i gradovi jako povećavaju samoubojstva i ludost. Vezu je lako uvidjeti, kao i vezu između globalnog zatopljenja i industrijalizacije: svi smo oštećeni, sve više i više, i sve vidljivije. Tko nema bliske prijatelje koji pate od ozbiljne depresije, od anksioznosti, koji su ozbiljno razmišljali o samoubojstvu? Domesticirani život je neplodan i opustošujući, što se očituje na mnoge načine. Freud je u Civilization and its Discontents još prije 75 godina predvidio da što će biti više civilizacije, biti će više i neuroza. Domestikacija, sine qua non civilizacije, rana je koja osakaćuje. Mi smo domesticirani isto kao što je konj slomljen, naša instinktivna sloboda je osakaćena. Freud je rekao da je civilizacija nemoguća bez da ljudi napuste eros i slobodu u zamjenu za rad i simboličnu kulturu.


    Derrick Jensen: Ukratko, civilizacija nas izluđuje. Možemo razgovarati o tome na mnogo razina, počevši od one da većina ljudi provode većinu svojih sati radeći stvari koje ne žele raditi. Nismo evoluirali u malim izoliranim nuklearnim obiteljima i gradovima, već smo oduvijek živjeli kao članovi plemena, klanova, i sela. Sadašnji socijalni poredak nas čini ludima. Razina traume i zlostavljanja u ovoj kulturi također. Oko 25 posto žena su tijekom života silovane, a daljnih 19 posto se odupre pokušajima silovanja. Znači da je gotovo polovica žena seksualno zlostavljana, a većina zlostavljača dolazi iz redova onih koji se prave da ih vole, to su njihovi očevi, braća, stričeva. Tako izdano povjerenje je ogromno. Ne govorim samo o ženama. Muškarci su očito ludi kada to rade, a i oni su izluđeni.
    Johnny Livingston je u svojoj knjizi The Fallacy of Wildlife Conservation, napisao da nas gradovi izluđuju. Mnogi kažu da su ljudi stvarno nasilni, ali ako bi se bilo kojeg drugog sisavca upakiralo toliko skučeno krv bi tekla ulicama svake noći. Kada negdje letim, uvijek mislim:Bože, kad bismo zapeli ovdje na pisti, zapakirani u avionu, koliko bi nam trebalo dok se počnemo klati?
    Mnogi kažu da gradovi preopterećuju osjetila, ali Livingston tvrdi drugačije. Pogledajte koliko podražaja koje trenutno dobivate dolazi direktno od ne-ljudskog elementa, a koliko je posredovano ili potječe od ljudi. Evoluirali smo sa svim tim osjetilnim podražajima, koje sada nemamo. Patimo od osjetilne uskraćenoti. Što se događa ako si u komori odjeka? Kažemo nešto i to nam se odbija natrag. Što se događa čovjeku koji je u komori zakinutih podražaja? Počinje halucinirati. Livingston kaže da je sva naša ideologija haluciniranje. Ludo je da se svijet ubija, a da je ova kultura stvar o kojoj nema pregovora, kao kada Cheney kaže: Američki način život nije tema za pregovaranje.
    Civilizacija doista ubija planet. Zaštitite svoju zemlju, ne možete se seksati bez nje moj je novi slogan, jer bez zemlje ništa nemamo.
    I škole izluđuju. Prava svrha škole nije u tome da učenici dobiju informacije, nego da sve navikne da budu promatrači u drami i da žele ne živjeti.
    R. D. Laing je govorio o dinamici koju održavaju nasilne obitelji kako bi mogle opstati. Postoje tri pravila za disfunkcionalne kulture. Pravilo A1. je nemoj. Pravilo A.2 je pravilo A.1 ne postoji, a pravilo A.3 je nikada ne raspravljati o postojanju pravila A, A.1, ili A.2. Poanta je da je to izluđujuće u nasilnim obiteljima, ali i u širem društvu. Sve u dinamici nasilja podešeno je zaštiti zlostavljača što također izluđuje.
    Evo još jednog malog, ali strašnog primjera. Upravo pišem knjigu koja se bavi bavi time kako u svakoj održivoj kulturi otpad mora pomoći zemljanoj bazi. Ali, u slučaju npr. omota za čokoladice, nitko ne zna kako se razgrađuju polimeri u tim omotima. Nitko se nije potrudio da sazna!
    Ili, u SAD-u postoji dva milijuna brana, što je prilično opsesivno. Šezdeset tisuća brana preko trinaest stopa visokih, i sedamdeset tisuća preko šest i pol stopa. Sve te brane moraju imati izvještaj, koji govori što će se dogoditi sa gradovima i mostovima i svime ostalim, ako brana popusti, zato što će naravno svaka jednog dana popustiti. Pogodite koliko je studija napravljeno da se vidi utjecaj katastrofe s branom na riblja staništa? Nula. Ova kultura mijenja planet i sve u vezi nje je poremećeno.


    Modesto Anarcho: Na koje je načine povećana količina vremena koje ljudi provode na poslu pridonijela učestalosti mentalnih bolesti?

    John Zerzan: Što je kultura više simbolična, više je posla u društvu. Marshall Sahlins je to istaknuo. U SAD-u danas oboje roditelja rade. Zahvaljujući kompjuterizaciji ritam posla je brži, tako da su se umor i stres jako povećali. To nas vraća počecima sistema tvornica/ industrijalizacije, kada je značajan faktor bilo zadržavanje proizvođača mnogo sati: da bi se otupilo stalne pobune na selu, suzbilo ga.. Kada ljudi imaju malo vremena ili energije, manje je vjerojatno da će se buniti. Ta činjenica je promakla Marxu.


    Derrick Jensen: Joseph Campbell je rekao nešto što su ljudi prije razumjeli, da je preduvjet za duhovni život dokolica. Dio razloga zašto sam danas tako sretan je što sam proveo dobar dio svojih dvadesetih na jedan način uzemljujući se, ili na drugi način rečeno ne radeći ništa. Sjedio sam kraj rijeke, vrlo siromašan, a i vrlo bolestan tako da nisam mogao ništa raditi (bolovao sam od Crohnove bolesti). To mi je pomoglo da poništim učinke školovanja, da se naučim razmišljati i osjećati. Apsolutno nam je potrebna takva vrsta dokolice koja omogućuje da naučimo osjećati.
    Ne znam kako preživljavaju ljudi koji rade uobičajene poslove. Svi smo čuli strašnu frazu: Hvala Bogu da je petak!, kojom kao da se želi reći: Hvala Bogu da je još jedan tjedan moga dragocjenog života nestao!
    Nekad sam predavao na sveučilištu, ali samo jedan semestar. Da sam imao dva semestra predavao bih prvi semestar o slobodi, a drugi o odgovornosti. Ako sloboda postoji bez odgovornosti, to je samo nezrelost, a ako odgovornost postoji bez slobode, ropstvo. Ljudi moraju imati oboje. Ja sam krenuo u nekom smjeru kada mi je prijetelj rekao, Znaš, imaš toliko talenata, ne koristiš ih kako bi pomogao svemiru, pomogao zajednici, a ako su ti dani darovi a ne odužiš se svemiru za njih, ne vrijediš ništa. Čak i danas još uvijek imam mnogo dokolice, ali pokušavam biti od koristi zemlji na kojoj živim i zajednici ljudi koje volim. Moj rad ne služi Exxon Mobileu. Zapitajte se: Koji su vaši darovi i kako ih možete najbolje iskoristiti da posluže vašoj zajednici, te tko je ta zajednica? Je li to Chevron? Ili IBM, ili Monsanto? Kome tvoj život zapravo služi?
    Kada nemaš vremena, neimanje vremena te izluđuje. Jako je važno imati vremena za promišljanje. Obožavam to. Poput krave, pojedeš nešto, onda to probaviš nekako, onda to povratiš pa opet malo prožvačeš i opet pošalješ dolje i još malo probavljaš. Kada sam prije nekoliko godina intervjuirao Vine Deloria, pitao sam ga iz urođeničke perspektive, što je smisao života, a on je odgovorio zrelost, cilj je sazrijeti. Jedan od naših zadataka je shvatiti svoju ulogu u ovoj divnoj simfoniji života i odigrati ju, sasvim drugačije nego ono što bismo navodno trebali postići u industrijskoj kulturi, gdje je sve po kalupu, gdje bi sve trebalo biti standardizirano.
    Jako me ljuti kada mi ljudi pišu i kažu, znaš, tvoje knjige su sjajne i napisao si sve što si trebao, a sada bi trebao biti organizator kao ja! To je uvreda na više razina, opet ona stvar sa kalupom za kekse, da bih trebao biti poput njih, što je ludo. Ti imaš drugačije darove nego ja, i bilo bi ludo da te pokušam oblikovati da budeš sličan meni. A opet, to naša kultura stalno radi, djelomično zato što ju različitost toliko plaši.
    Last edited by The Severed Garden; 24-04-07 at 12:35.

  13. #1813
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    471
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default II. dio

    Modesto Anarcho: Kakva je veza civilizacija/industrijske kulture sa seksualnim nasiljem i zlostavljanjem?


    John Zerzan: Civilizacija uvodi sistematičnu objektivizaciju žene što dovodi do sistematičnog nasilja nad ženama. Zato mislim da su civilizacija i patrijarhat ugrubo identični.


    Derrick Jensen: Dio problema je u tome što se ova kultura temelji na utilitarizmu. Sjajna je rečenica kanadskog drvosječe: Kada pogledam stabla, vidim novčanice. Ako gledaš drvo i vidiš dolare, ponašat ćeš se drugačije prema njemu nego ako, kada gledaš drvo, i vidiš drvo. Isto vrijedi za žene. Ako gledam žene, a vidim otvore, ponašat ću se drugačije prema njima nego ako, kada gledam neku određenu ženu, vidim upravo nju.
    Ako je kultura temeljena na doživljaju drugih na osnovi toga kako ih možeš iskoristiti, naravno da ćeš ih zlostavljati. Uz to zlostavljači gotovo nikada ne prestanu dobrovoljno jer imaju koristi od onoga što rade.
    Još jedan način kako ova kultura pridonosi zlostavljanju - sjebe ljude zlostavljajući njih same prvo. Ako si zlostavljan kao dijete, lako ćeš završiti tako da doživljavaš druge kao zastrašujuće, pa ih moraš kontrolirati.
    Jednoj se ženi jako sviđao moj rad. Međutim, kada je pročitala Jezik stariji od riječi (A Language Older Than Words), pomislila je da je ludo govoriti o slušanju prirode. Čak i najotvoreniji zapadnjak gleda na slušanje prirode kao na metaforu što je osnovna razlika između zapadnjačkog i urođeničkog načina postojanja. Ludo je prekinuti svaku komunikaciju.


    Modesto Anarcho: Imaju li lovačko-skupljačke zajednice povijest mentalnih problema ili seksualnih zlostavljanja? Kako takve grupe rješavaju društvene probleme?

    John Zerzan: U manje posredovanom, manje umjetnom životu-svijetu, ima mnogo manje emocionalnih bolesti. Društvo licem-u-lice (društvo skupina) je temeljeno na izravnoj odgovornosti za rješavanje problema, suprotno nego kod društva mase. Uvidio sam to u petnaest godina života u stambenoj zajednici. Ako je netko nešto izvodio, bilo je lakše na neposredan način riješiti to. Mnogo zdravije nego uteći se nekom vanjskom autoritetu.


    Derrick Jensen: Morris Berman je pisao o tome kako je jedan od načina rješavanja konflikta među lovcima skupljačima, bio jednostavno otići i okupiti drugu grupu. Očito urođenici nisu uništili planet. Što se tiče seksualnog zlostavljanja, u nekim urođeničkim kulturama prema ženama se odnosilo jako loše, u drugima jako dobro. Ne može se reći uopćeno, da među svim lovcima skupljačima zlostavljanje nije postojalo. Istovremeno možemo reći da u mnogim urođeničkim kulturama (a urođenici i lovci skupljači nisu nužno ista stvar) seksualno zlostavljanje nije bilo prisutno.
    Ako je postojala i jedna kultura koja nije poznavala seksualno zlostavljanje, znači da je to ljudska mogućnost i možemo tome težiti i ispitati karakteristike te kulture. Ponekad me ljudi optužuju za pametovanje o plemenitom divljaku, ali ja se oslanjam na zapise ljudi toga vremena. Prepoznajem da su neke urođeničke kulture bile vrlo okrutne, ali naravno njihova okrutnost nije ništa u usporedbi s ovom kulturom.


    Modesto Anarcho: Može li povratak divljini biti praktičan način za liječenje mentalnih trauma?

    John Zerzan: Povratak divljini ili ponovno povezivanje sa planetom Zemlja je vrlo teško u sadašnjem kontekstu i ne postoji univerzalni lijek za sve. Ali, mislim da to jest neophodno za naše ozdravljenje jer nas zbližava i sa samim sobom. Suprotan odnos bio je proizvod domestikacije i civilizacije.


    Derrick Jensen: Izvrsno pitanje na koje ne znam odgovor. Siguran sam da bi to stvarno pomoglo, ali zabrinut sam da bi to za mnoge bilo kratkotrajno rješenje jer je rad na izlječenju od traume vrlo težak i bolan, i ne postoje prečice. Mnogo ljudi sa ozbiljnim problemima mjesec dana idu na terapiju, kažu Izliječen sam i zatim se vrate starim obrascima. Ili zarone u New Age, sudjeluju u nekoliko rituala, i zaključe: Oh, izliječen sam. Mogu zamisliti da ljudi koriste povratak divljini kako bi izbjegli stvarni posao. Uviđaš li što želim reći?


    Modesto Anarcho: Uglavnom, bijeg umjesto konfrontacije.

    Derrick Jensen: Hvala, tako je.


    Modesto Anarcho: Može li militantan otpor silama koje kontroliraju naše živote pomoći izliječiti mentalne traume?

    John Zerzan: Film Razbijanje kletve izražava ideju svojim naslovom: razbijanje kletve uvjetovanja te slabljenje bespomoćnosti počinje otporom. Taj proboj je terapeutski. Sve je samo ne zdravo biti podjarmljen, jer je to osnovna degradacija koja mora biti prevaziđena.


    Derrick Jensen: Mogao bi. Sramim se jer sam u knjizi Jezik stariji od riječi napisao da ukoliko uzvratiš, riskiraš da postaneš isti kao oni. Sada mislim da ako ne uzvratiš, riskiraš daljnje robovanje, a promišljanje je samo dio procesa. Jako me razljutilo kada sam čuo nekog pacifista, Radim za mir i društvenu pravdu cijepajući drva i noseći vlastitu vodu. To je jebeni narcizam i glupost: Da, radit ću na malom dragocjenom sebi, ali neću ništa veće učiniti. Moj prijatelj bio je u Earth First! u ranim osamdesetima, ali je otišao ranih devdesetih. Kada se on uključio bilo je puno ljudi koje je razljutilo uništavanje šuma, a kada je odlazio bilo je puno ljudi koji su bili jako ljuti, pa su usmjerili tu ljutnju na pitanje šuma.
    Jedan otac mi je pisao uzrujan zato što je njegov sin čitao moje knjige i htio raznijeti branu. Odgovorio sam mu: Ja ne želim da tvoj sin raznese branu zato što Jensen tako kaže. Želim da sam analizira, i ako ga analiza odvede do toga, super, a ako ga odvede do nečega drugoga, opet super... Stati na vlastite noge i oduprijeti se bilo kojim sredstvima jest užasno oslobađajuće, ali militantan otpor ipak nije sam po sebi dovoljan za značajno zacjeljenju. On je, uz spomenutu dokolicu, važan, ali također uz postojanje zajednice koja pruža podršku i unutar koje možeš razgovarati o svakoj svojoj traumi.
    Izlazio sam sa nekoliko žena koje su me smatrale najugodnijim momkom kojeg su ikad upoznale i najmanje patrijarhalnim. Sve je bilo sjajno, ali kada bismo započeli vezu, sva ljutnja koju su ikad osjećale prema muškarcima bi izašla van i projicirala se na mene zato što sam bio toliko neopasan. Klasična je stvar, da odrasli koji su preživjeli zlostavljanje u djetinjstvu na kraju mrze pasivne promatrače više nego počinitelje. Pasivan promatrač je siguran. Kada netko uzvrati napad, važno je da pažljivo odredi metu.


    Modesto Anarcho: Smatrate li da postoje sličnosti između trenda poremećaja pažnje (ADD/ADHD) u devedesetima i bipolarnog poremećaja u ovom desetljeću?

    John Zerzan: Ne znam, ali uočljiva ogromna porast učestalosti autizma je stvarna i uznemirujuća. Možda je došlo do prerevnog medikaliziranja mnogih fenomena u ponašanju, ali porast patnje je nedvojben i događa se u sve ranijim godinima. Klima bolesti je uočljiva, što bar pokazuje da nas nisu pretvorili u zombije - da jesu, ne bismo osjećali toliko boli, zar ne? Vrlo loša pogodba, ako se pogledaju okolnosti.


    Derrick Jensen: Prije dva dana sam razgovarao s mamom. Upravo je bila pročitala knjigu o upotrebi toksičnog otpada kao gnojiva. Rekla mi je da je uvijek mislila da je poremećaj pažnje moda i da je problem o tome što su djeca natjerana u učionice. Zatim je dodala: Ali, plivamo u takvom toksičnom gulašu, da je moguće da to utječe na ljude. Tko zna što sve te doze toksičnog otpada u našoj krvi čine našoj psihi? Znamo da pesticidi mogu učiniti djecu glupima, razvojno gledajući uništiti im mozak.
    Ne protivim se pomoći kemije u rješavanju problema, ali užasno je da se djeca u masivnim pokusima drogiraju, što farmaceutskim kompanijama donosi ogromne novce, a mamica, tatica i učiteljica ne moraju se baviti djetetom. Umjesto toga ih nadrogiraju. Za to nema nikakve isprike.



    http://www.h-alter.org/index.php?pag...le&id=5080#hot

  14. #1814
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora
    Posts
    1,682
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Angry

    RUSKI MILIJARDER KUPUJE 30 ODSTO AKCIJA AUSTRIJSKOG ŠTRABAGA

    Deripaska ulazi u Crnagoraput

    Beč(MINA-BUSINESS)- Ruski milijarder Oleg Deripaska preuzeće 30 odsto udjela u austrijskoj građevinskoj kompaniji Štrabag, koja je od početka godine vlasnik Crnagoraputa.
    Kako je saopšteno iz Štrabaga, Deripaska će biti strateški, a ne finansijski partner austrijske kompanije, šestog prema veličini građevinskog preduzeća u Evropi. Deripaska će preuzimanjem udjela od 30 odsta povećati kapital Štrabaga za 1,05 milijardi eura. Ulaganje Deripaske u Štrabag iznenadilo je većinu analitičara, ali i banke angažovane u početnoj ponudi dionica te kompanije na berzi, prenose hrvatski mediji.
    To će, kako su ocijenili, vjerovatno u posljednjem trenutku odložiti za jesen početnu ponudu Štrabagovih akcija na berzi koja je bila planirana za prvu polovinu maja.
    Većinski paket dionica od 50 odsto plus jedna trenutno je u vlasništvu Petera Hazelštajnera, a ostatak pripada Rajfajzen grupi.
    Deripaska je vlasnik En plus grupe koja upravlja Kombinatom aluminijuma Podgorica i Rudnicima boksita Nikšić, a prvorangirani je ponuđač na tenderu za prodaju Termoelektrane i Rudnuka uglja Pljevlja.



    Zaboga, ima li josh shto da mu se proda ovdje?:mad:
    Last edited by independent girl; 26-04-07 at 12:01.
    I am patiently waiting here
    to see which of us survives
    when all of this collides
    with reality..

  15. #1815
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zaboga, ima li josh shto da mu se proda ovdje?:mad:
    Ti si u Austriji? Vala kad je i vas tamo spopao, propadoste.


    SaMo JeDnA DnEvNo

  16. #1816
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    REPUBLIKA ISTRAŽUJE - Vlasnik ''Delta Holdinga'' Miroslav Mišković postaje jedan od najvećih investitora u Crnoj Gori

    Srpska milijarda


    Da li je biznis nastavak politike drugim sredstvima? Srpski biznismen Miroslav Mišković (62) jedan je od najvećih regionalnih investitora na Balkanskom poluostrvu, uključujući Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Makedoniju i Crnu Goru, a prema nekim najavama i Hrvatsku i Sloveniju.
    Da li je Mišković sada suočen s embrionima istih ili sličnih problema kao i Bogoljub Karić, koji je 2005. napustio Srbiju jer je, kako tvrdi, bio suočen s montiranim sudskim procesom? Karić je, navodno, jedno vrijeme tajno boravio u Crnoj Gori. Mišković i Karići su i u rodbinskim vezama, jer je sin Bogoljubovog brata Sretena, Goran Karić, oženjen Miškovićevom kćerkom Ivanom; Goran je zaposlen kod svoga tasta, kao direktor “Delta Sporta”.
    Kampanju protiv Miškovića vode nekoliko srpskih partija, a Mišković je, između ostalog, izložen optužbama da je pripadao trzv. stečajnoj mafiji koja je jeftino pokupovala bivše gigante u društvenoj svojini. Neki osumnjičeni pripadnici te grupe, poput bivšeg direktora “C-marketa” Slobodana Radulovića, sada su u bjekstvu i van su Srbije. Radulović je u martu dostavio svoj izvještaj Specijalnom sudu s tvrdnjom da je “predsjednik Vlade Vojislav Koštunica omogućio Miškoviću da postane vlasnik 'C-marketa' i apsolutni monopolista na tržištu Srbije”.
    - Srbiju zovu najvećom nevladinom organizacijom na svijetu, jer su njenu Vladu formirali oni koji i upravljaju Srbijom, a prije svih Mišković, gigant iz Bošnjana, apsolutni gospodar i vlasnik Srbije – izjavio je Vladimir Popović Beba prije nekoliko dana u intervjuu za magazin “Status”, čija je distribucija, navodno, ograničena jer Mišković kontroliše kioske “Večernjih novosti”. Popović je, kako kaže, jedno vrijeme sarađivao s Miškovićem i imao je s njim sastanke, uključujući i susret na jahti kod Herceg-Novog 2003. godine. Navodno, Mišković je preko Nemanje Kolesara (ranije zaposlenog u “Delti”), šefa kabineta Zorana Đinđića, uticao da ne plaća astronomske ekstraprofite poput Karića. Iz Miškovićeve kompanije su saopštili da ne žele da odgovore na Popovićeve optužbe.
    Mišković se već duboko poslovno ukotvio u Crnoj Gori, gdje svojom brokersko-dilerskom firmom trguje akcijama crnogorskog “Telekoma” i Kombinata aluminijuma; pokupovao je i brojne nekretnina na Crnogorskom primorju, najavio u Podgorici izgradnju “Delta sitija”, distributivnog centra, kao i fabrike za flaširanje vode – sve ukupno oko 70 miliona eura u naredne tri godine.
    Dodatna investicija bi iznosila daleko više, između 60 i 90 miliona eura, a odnosi se na novu mobilnu telefoniju “068” koju će izgraditi – već na ljeto, kako je obećano, a vjerovatno u ranu jesen - konzorcijum “Telekom Srbija” i Miškovićeva holandska firma “Ogalar B.V.”.

    Poput svih drugih savremenih poslovnih ljudi, ni Miškovićeva reputacija nema bezgrešno začeće; negdje 1989. Mišković je bio na braniku miloševićevske ekonomske doktrine po kojoj su sve srpske privredne neprilike proistekle iz činjenice da ih eksploatišu Slovenci; imao je, s tim u vezi, televizijski duel sa Živkom Preglom i bio je oko godinu-dvije potpredsjednik Vlade Srbije čiji je premijer bio Stanko Radmilović, zapamćen po izjavi da je “srpska privreda kao suva drenovina”.
    U to je vrijeme izbio poznati srpsko-slovenački ekonomski rat, a Mišković je, kao jedan od vicepremijera, ujedno i generalni direktor Hemijske industrije “Župa” iz Kruševca, navodno, imao zadatak da supstituiše nedostatak slovenačkih roba u trgovačkoj mreži.
    Mišković je, prema kasnijem tumačenju, želio brzu privatizaciju srpske privrede – do koje nije došlo, pa se polako povukao s javne političke scene.
    Nekih deceniju i po kasnije, Mišković se – sada sa iskustvom privatnog obrtnika - pominjao kao mogući kupac slovenačkih brendova “Merkator” i “Fruktal”, ali je naišao na nepremostiv otpor slovenačkih vlasti. Što se u međuvremenu desilo?
    Časopis “Forbs” objavio je početkom godine kako Mišković u ovom trenutku ima oko milijardu eura i s tom činjenicom je zavrijedio 891. mjesto na listi najbogatijih stanovnika planete. Uzlazna karijera Miškovića počinje 1984. kada je postao finansijski direktor “Župe” u Kruševcu. Terminologijom socijalističke ekonomije Mišković je bio profil nekada ne osobito popularnog tehno-menadžera, ali, kasnih 1980-ih je dobitnik “AVNOJ”-a, najveće jugoslovenske nagrade.
    Prethodno je Mišković diplomirao 1971. ekonomiju u Beogradu i odmah se zaposlio u kruševačkoj filijali “Jugobanke”, zatim nakraktko u “Trajalu”, a u “Župi” je od 1977. godine – deset godina kasnije je generalni direktor “Župe”. Godine 1990. napušta politiku i kruševački gigant i u iznajmljenom prostoru hotela “Slavija” u Beogradu počinje biznis u svojoj firmi “Delta M”.
    Sve do 2001. nema nekih posebnih vijesti o Miškoviću; kuloari su ga pominjali kao skrivenog finansijera Demokratske stranke u doba dok je njom predsjedavao Dragoljub Mićunović (1990-1993). Ugledni ekonomski novinar, Dimitrije Boarov iz srpskog nedjeljnika “Vreme”, tvrdi da Mišković, na svom početku u iznajmljenoj kancelariji hotela “Slavija”, nije imao čak ni sekretaricu.
    - Neki njegovi poznanici kažu da je razdoblje uhodavanja privatnih poslova tokom 1991. godine Mišković nazvao njegovim najtežim danima – izvještava Boarov. Ali, kako izgleda, “teški dani” nijesu trajali predugo – Mišković je iza sebe imao decenije iskustva, poznanstava i poslovnih veza. Kasnije je objasnio kako je prvi milion stekao “više na tuđu glupost, nego na svoju pamet”; analitičari su primjetili da je, gotovo po pravilu, Mišković uvijek poslovao sa direktorima tzv. društvenog sektora, dok je privatnike zaobilazio.
    Boarov tvrdi da je Mišković, preko svoje “Delta banke” - koju je osnovao “sa dva-tri miliona njemačkih maraka (DEM)” - navodno bio korisnik povratnih ili nepovratnih kreditnih linija državnih banaka s mizernim kamatama ili bez njih; poput drugih u ono vrijeme, osniva filijalu u Moskvi, zatim na Kipru i u Kini, a od kraja 1990-ih spektar poslovanja se širi. Mišković osniva osiguravajuće preduzeće, proizvodi bicikle, deterdžente, mineralno đubrivo, preuzima trgovinu vrhunskom sportskom opremom i ekskluzivni je zastupnik automobila. “Fijat”, “Lančija”, “Alfa Romeo”, “Nivea”, “Mulineks”, “Ferero”, “Najki”, “Spido”, “Eskada”, “Meks”, “Nestle”... samo su neki od brendova čiji je Mišković ekskluzivni uvoznik. Procjene govore da su, uoči pada Miloševića, Miškovićevi poslovi bili teški 70-100 miliona DEM.
    Tokom opisanog perioda uspona, tokom 1990-ih, bez obzira na karakter veza s Miloševićem, Mišković je kako izgleda uredno plaćao caru carevo – procjene su da drukčije ne bi mogao opstati. Nakon Miloševićeve smjene, Mišković je bio suočen s problemima koji nijesu imali dodira sa kampanjom oporezivanja ekstraprofitera; njega su 9. aprila 2001. oteli pripadnici Zemunskog klana i za otkup zatražili sedam miliona DEM – suma koja je, elektronskom uplatom preko Narodne banke Jugoslavije, istog dana isplaćena na anonimni račun u Švajcarskoj. Mišković je potom oslobođen, a sjutradan se već pojavio na Sajmu automobila i na pitanja novinara odgovorio da su otmičari (Dušan Spasojević, Mile Luković itd – tek je kasnije utvrđeno o kome se radilo) prema njemu “korektno postupali”.
    - Kada se posmatra finansijski uspon Miškovića, može se zapaziti da se tek u vremenu 'poslije Miloševića' on probio u sam vrh privrede Srbije, a u vrtoglavom usponu posebno je značajno razdoblje poslije 2002. godine – objašnjava Boarov. Mišković tada kupuje nekadašnje trgovačke gigante “Pekabetu”, “Sunce”, “Juhor”, PZP "Beograd", “Autokomandu”, “Podunavlje”, “Bazar”, “Seme”, “Obuću”, zatim poljoprivredna dobra “Napredak”, “Jedinstvo”, “Sombor”, a suvlasnik je i PIK-a "Bečej" (vlasnik preko 20.000 hektara zemlje u Vojvodini), itd... šećer, voće, povrće, pečurke, žitarice sve je to biznis Miškovića koji je “kupio pola Srbije”.
    Godišnje investicije Miškovićevih kompanija i mreža poslovnica. grupisanih u “Delta Holdingu” prelaze preko 250 miliona eura i trenutno zapošljava oko 18.000 radnika. Projekcija prihoda za ovu godinu iznosi 1,8 milijarda eura, zatim širenje na tržišta Balkana; objavljena je i namjera da se od ove godina “Delta” kotira na Londonskoj berzi.
    “Najmoćniji Srbin u pohodu na Hrvatsku”, najavljuje jedan zagrebački nedjeljnik deal decenije koji, navodno, treba da sklope Mišković i Ivica Todorić, hrvatski multimilioner i vlasnik koncerna “Agrokor”. Nešto ranije, krajem marta, Mišković je sklopio sporazum s Fahrudinom Radončićem, vlasnikom lista “Dnevni avaz”, o “osnivanju zajedničke kompanije sa sjedištem u Sarajevu”, zapravo lanca mega marketa.
    Vladimir Jovanović

    List Republika je sve zanimljiviji.
    SaMo JeDnA DnEvNo

  17. #1817
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kako nece kad ga "drzi" MUP

  18. #1818
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora
    Posts
    1,682
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gingis kan View Post
    Ti si u Austriji? Vala kad je i vas tamo spopao, propadoste.


    Crnagoraput je u Austriji.

    A, ti si samo htio da budes duhovit? Jao, izvini...
    I am patiently waiting here
    to see which of us survives
    when all of this collides
    with reality..

  19. #1819
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by independent girl View Post
    Crnagoraput je u Austriji.

    A, ti si samo htio da budes duhovit? Jao, izvini...
    Ne duso, samo nisi upoznata da je Crnagora put odavno u vlasnistvu Austrijske firme (u tvom prevodu u Austriji),a Deripaska je kupio 30% akcija austrijskog Strabaga, pa si me zachudila sa komentarom.
    Crnagoraput nije u vrijednosti ni 1% Strabaga.
    SaMo JeDnA DnEvNo

  20. #1820
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora
    Posts
    1,682
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gingis kan View Post
    Ne duso, samo nisi upoznata da je Crnagora put odavno u vlasnistvu Austrijske firme (u tvom prevodu u Austriji),a Deripaska je kupio 30% akcija austrijskog Strabaga, pa si me zachudila sa komentarom.
    Crnagoraput nije u vrijednosti ni 1% Strabaga.
    Zaboga...

    Srce, to shto je u ovom sluchaju Deripaska kupio vidljivo je iz prve rechenice citiranog teksta. Ja govorim o tome da je taj covjek vlasnika KAP-a, Boksita, Termoelektrane, Rudnika uglja (uskoro je li?) sad i Crnagoraput-a... Jos malo i nas samih ha? Deripaskina Crna da crnja bit' ne mozhe..
    Last edited by independent girl; 26-04-07 at 17:52.
    I am patiently waiting here
    to see which of us survives
    when all of this collides
    with reality..

  21. #1821
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by independent girl View Post
    Crnagoraput je u Austriji.
    Dobra ti je sadashnja ispravka, tj. pojashnjenje nakon ovog citiranog
    SaMo JeDnA DnEvNo

  22. #1822
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora
    Posts
    1,682
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ahahahhaha ti si fenomenalan ahahahahahahaha a shto je ovo... :lolblue: :lolblue:
    I am patiently waiting here
    to see which of us survives
    when all of this collides
    with reality..

  23. #1823
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Crna Gora "otima" turiste Hrvatskoj
    Prema procjenama Svjetskog savjeta za putovanja i turizam (http://www.wttc.org/), turizam Crne Gore do 2017. će rasti brže od hrvatskog, po godišnjoj stopi od deset posto.

    Po očekivanom rastu, Crna Gora je na prvom mjestu ljestvice 176 zemalja, a Hrvatska je s godišnjom stopom od 7,8 posto na četvrtom mjestu.

  24. #1824
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    podgorica
    Posts
    3,442
    Thanks Thanks Given 
    39
    Thanks Thanks Received 
    43
    Thanked in
    16 Posts

    Default

    nije mi cilj da omalovažavam te podatke, ali igre sa procentima sam uvijek mrzio.
    sjećam se dnevnika `90 i neke godine, kad nam je privreda bila onakva kakva je bila pod sankcijama i sl, i drsko iznošenje podatka "u ovoj godini KAP (možda i nije bio kap ali nebitno) je uvećao svoju proizvodnju za 300%" . a suština je da u toj "prošloh godini nije proizvedeno ništa, a u tekućoj će biti proizvedena 3 neka tamo artikla ili kako već da se izrazim... hehe

  25. #1825
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Zlo je sto ce nasi u to povjerovati pa poceti da avetaju cijenama pa se uvjeriti kako su prognoze tacne

Page 73 of 321 FirstFirst ... 236369707172737475767783123173 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 5 users browsing this thread. (0 members and 5 guests)

Similar Threads

  1. Bush ili Kerry!
    By Fabia_Elegance! in forum Politika generalno
    Replies: 73
    Last Post: 08-08-10, 22:21
  2. Junacke, ratnicke, istorijske, epske, ...
    By apsolutno_nemoguca in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 8
    Last Post: 05-11-06, 21:34
  3. gleda majmun sebe u zrcalo...
    By castel nuovo in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 47
    Last Post: 27-04-05, 12:20
  4. Crna Gora i Kosovo nezavisni za 18 mjeseci
    By Petar Mrvaljevic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 23-04-05, 20:49
  5. Is Kosovo ready for independence?
    By scholar1 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 01-12-04, 20:54

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •