Page 57 of 321 FirstFirst ... 74753545556575859606167107157 ... LastLast
Results 1,401 to 1,425 of 8018

Thread: Iz raznih novina

  1. #1401
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    MEDOJEVIĆ PREDLAŽE VLADI DA PROMIJENI PORESKU POLITIKU

    Uzmite od bogatih

    Podgorica - Predsjednik Pokreta za promjene Nebojša Medojević predložio je državnim organima da pokrenu proceduru provjere prihoda najbogatijih ljudi u Crnoj Gori na sličan način kao što su to poreski organi Srbije ovog mjeseca uradili za oko 1.300 građana.
    Medojević smatra da bi “takva akcija vratila povjerenje građana u institucije sistema” i da bi nakon izdvajanja te najbogatije klase “svi građani počeli polako da prijavljuju prihode i naviknu se na poštovanje poreskih zakona”.
    - Kod 99 odsto građana Crne Gore kada bi se sada ukrstila imovina koju posjeduju sa prihodima, sigurno ne bi mogli da je potvrde. Tako bi se stekao pogrešan utisak o broju kriminalaca i doveli nekog ko je stekao 100.000 eura preprodajom nekretnine, a nema potvrdu o plaćenom porezu, da je podjednako kriv kao neki organizator šverca droge, cigareta ili plaćeni ubica - kazao je za “Vijesti” Medojević, i predložio nekoliko novih rješenja koja bi pomogla poreznicima da oporezuju luksuz i bogatstvo.
    Poreska politika, prema njegovom mišljenju, treba da prepozna realnost u distribuciji crnogorskog bogatstva i mali broj najbogatijih ljudi, koji kontrolišu ogromne količine novca i imovine a da praktično nemaju ni firme ili ako imaju da u njima rade jedan ili dva radnika.
    - Crnogorski bogataši nijesu industrijalci kao što je u Srbiji, na primjer, Mišković ili drugi koji zapošljavaju desetine hiljada ljudi. Prvobitna akumulacija kapitala je svugdje bila prostor za mahinacije, ali se u drugim zemljama stvorila klasa industrijalaca. U Crnoj Gori su i dalje to ljudi koji iz kafane i preko mobilnih telefona završavaju poslove - objasnio je Medojević.
    Prema njegovim riječima, aktuelna Vlada “bez nekih radikalnih mjera može da se bavi kreiranjem poreskim mehanizama koji oporezuju luksuzni stil života”.
    - Treba značajno povećati akcize na alkohol, cigarete, kocku, ali i druge robe koji karakterišu luksuzni stil života kao što su zlato, dijamanti, nakit, krzna. Zašto bi viski u Crnoj Gori bio jeftiniji nego u Engleskoj, a mlijeko možda skuplje - zapitao je Medojević.
    On smatra da posebnim propisima treba oporezovati i vrijedna umjetnička djela čiji se promet sada odvija praktično u zoni sive ekonomije.
    - Tu nema ni faktura ni PDV-a. Poznato je, međutim, da su primitivni crnogorski tajkuni odjednom veoma zainteresovani za kupovinu vrijednih umjetničkih djela - naglasio je Medojević.
    Kako je rekao, neophodno je povećati takse i poreska opterećenja na luksuzne automobile velike kubikaže, jahte, privatne avione.
    Medojević je istakao da posebnu pažnju treba obratiti na dio poreske politike koji se odnosi na nekretnine.
    -
    Za svaku drugu nekretninu u vlasništvu trebalo bi uvesti poresku stopu mnogo veću nego što je sada. Za svaku treću-četvrtu nekretninu, pa nadalje, poreska stopa bi morala da bude dvocifrena između 10 i 20 odsto od realne vrijednosti - objasnio je Medojević.
    On je predložio, takođe, da se uvedu diferencirane stope poreza na nepokretnosti zavisno od lokacije.
    - Na primorju bi trebalo uvesti posebne takse za lokacije bliže moru, plaži, naprosto zoni morskog dobra. Tim novcem finansirala bi se lokalna samouprava, ali bi dio trebalo da se izdvaja u neki centralni budžet iz kojeg bi se finansirali razvojni projekti za sjever Crne Gore. Vile i rezidencije treba posebno oporezovati kao što je to slučaj na Zapadu. U Monte Karlu ili Monaku, na primjer, ukoliko želite da dobijete status toga grada-države morate da u njemu živite šest mjeseci, potrošite određenu količinu vode i struje. To bi bilo veoma efikasno za Crnogorsko primorje kako bi se izbjegle sutuacije da se u tim našim gradovima živi u 2-3 mjeseca i da se van sezone pretvaraju u “gradove duhova”- objasnio je Medojević.
    Na taj način svi koji ne žive šest mjeseci u primorskom gradu morali bi da plaćaju ekstra porez na svoje nekretnine.



    SOCIJALNI KARTON ŠTO PRIJE

    Medojević je predložio da se konačno realizuje projekat socijalnog kartona kako bi se tačno utvrdio socijalni status svake porodice i građanina.
    - Za državu od oko 600 hiljada stanovnika sramota je da predsjednik Vlade nema mogućnost da provjeri kako mu živi bilo koji stanovnik - naveo je on.
    Predsjednik PzP-a smatra da socijalni karton i te kako može pomoći policiji i poreznicima da prate “promjenu stila života određenih ljudi”.
    - Tako bi višemilionski iznosi lica koja nemaju nikakav biznis bili dovoljna indikacija državnim organima za pokretanje određenih istraga kako bi ušli moguće u trag i nekim krupnim kriminalnim radnjama kao što su šverc droge, ubistva, reketi, prostitucija i pranje novca. Na nekim vrlo ozbiljnim seminarima sam saznao da policija evropskih zemalja kao glavni indikator krivičnih djela koristi promjenu stila života određenih državnih funkcionera, nosilaca javnih ovlašćenja, ali i običnih građana - naveo je Medojević.
    Povećati dažbine na cigarete, alkohol, kocku, luksuzne automobile i uvesti nove takse na jahte, privatne avione, umjetnička djela, nakit, nudi lider PzP.


    M.MILOŠEVIĆ
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  2. #1402
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Medo Robin Hood... mislim, vecini su takve ideje bliske, ali neshto ne znam da bi iko bio u stanju da takvo shto i sprovede u djelo... nego intresuje me ko je u cijeloj toj prichi Little John?

  3. #1403
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Naslovna » blogs » Božidar Đelić
    Đelić iz Davosa: Prvi dan

    Božidar Đelić (25 Januar, 2007 - 18:33)
    Evo me po shesti put u Davosu, na Svetskom ekonomskom forumu. Ponovo jedini iz Srbije. Ovog puta i jedini sa Balkana. Ovde zovu samo one koji su, kako bi rekli Amerikanci, “newsworthy”, ili, po nashoj terminologiji, aktuelni. Shto se tiche Srbije, postoji ovde puno dobronamerne nade oko formiranja reformske demokratske vlade u Beogradu ali, i dalje, zebnji vezanih za Kosovo i Hag.
    Dogovorio sam se sa cenjenim kolegama sa B92 da kroz ovaj blog i vi osetite puls Davosa. Javljachu se bar jednom dnevno. Nadam se da se nechete ljutiti zato shto, zbog lichne prezauzetosti, nechu mochi da odgovoram na vashe komentare. Predlazhem da to uradimo kada se vratim u Beograd kroz koji dan.
    Do tada, dobrodoshli u moj Davos.
    Ima nas oko 2.500, puno snega oko nas, priroda je prelepa. Ovde je Tomas Man locirao radnju njegovog “Magicnog brega”. Ova pauza dobro je dobrodoshla pre interesantnih pregovora oko buduche vlade. Ona je i korisna jer su ovde mnogobrojni politichari i privrednici sa kojima mozhemo da pochnemo da radimo u interesu zemlje.
    Atmosfera je ove godine pomalo shizofrenichna. U ekonomiji i biznisu nikada nije bilo bolje, sve od formiranja Foruma pre tridesetak godina, ali u geopolitici i ekologiji su stvari mnogo komplikovanije. Od rata u Iraku, tenzija sa Iranom, travica izmedju Zapada,s jedne strane, i Kine i Rusije, s druge strane, nestabilnosti na bliskom Istoku, dalje aktivnosti terorista, vidimo da svet polako izlazi iz relativne predvidivosti i stabilnosti unipolarnosti, sa Amerikom kao jedinom velesilom.
    Pitanje klimatskih promena je sve prisutnije. Osecha se reshenost lidera da rade konkretno na tom pitanju jer se shtetne posledice vech pojavljuju, od uragana, preko problema snabdevanja pijachom vodom, rizika epidemija i nekontrolisanih migracija.
    Centralno pitanje je samim tim koliko che josh ekonomija mochi da bude odvojena od geopolitike i ekologije.
    Ovde sam doshao i kao mladi globalni lider Foruma za godne 2005-2010. To je sada grupa nekih 400 lidera mladjih od 40 godina (u momentu izbora) iz sveta biznisa, medija, nevladinih organizacija, politike. Tu su na primer Niklos Zenstrom, kreator Skajpa, ili pak Sergej Brin, kreator Gugla. Vech dve godine predlazhem, za sada bezuspeshno nekoliko nashih kandidata. Nadam se da chu uskoro uspeti da uvedem josh nekoga iz Srbije u ovu grupu.
    Davos je ogroman i veoma kompleksan dogadjaj, sa plenarnim konferencijama i specijalizovanim seminarima, ali i ogromnim brojem manjih susreta oko doruchka ili ruchka, od shest ujutro do zore.
    Prvih godina sam ishao na plenarne i seminare, ali sada sam skoro u potpunosti zauzet bilateralnim susretima koji su u sushtini najefikasniji, u mom sluchaju u cilju privlachenja investicija, ali i pridobijanja politichke, medijske ili intelektualne podrshke za Srbiju. Ove godine imam pedesetak takvih bilateralnih susreta.
    Slushao sam Angelu Merkel na otvaranju koja je, u svojstvu predsedavajuche EU I G8 dosta hrabro, objasnila zashto je globalizacija u interesu Evrope i Nemachke, ali i celog sveta.
    Sto se tice bilateralnih susreta evo nekoliko rezultata.
    “Dogovorio sam sa predsednikom Metro Grupe, najvecheg trgovinskog lanca u istochnoj Evropi, gospodinom Hubnerom, da investiraju sledeche tri godine 110 miliona evra u Srbiju i otvore 3.000 novih radnih mesta. To che omoguchiti dodatno smanjenje cena prehambenih proizvoda za nashe gradjane. Gospodin Hubner je izrazio nadu da chemo ubrzati reforme i omoguchiti im lakshe reshavanje problema u poslovanju, narochito u odnosima sa EPS-om i sa Poreskom upravom.
    “Sa vlasnikom Zdravlja iz Leskovca, Torom Bjorglofsonom, predsednikom Aktavisa, dogovoreno je da se otvori ove godine novi pogon u Leskovcu za proizvodnju ambalazha za lekove gde che se zaposliti nekoliko destina radnika kao i da se razmotre dodatne investicije u Zdravlje Leskovac. Aktavis je investrao 2 milijarde evra u Bugarsku gde je najvechi pojedinachni investitor, a za sada samo 100 miliona evra u Srbiju, te postojiod njih jako interesovanje i za druge branshe nashe ekonomije.”
    “Sa generalnim direktorom Titan Cementa koji je vlasnik cementare u Kosjerichu, Dimitrijem Papleksopulosom, razmotrilo sa otvaranje novog pogona u domenu granulata, sa dodatnim investicijama od 50 miliona evra.
    “Gospodja Moldazhanova, generalni direktor Bejzik Element grupe, jedne od najvechih i najuspeshnijih u Rusiji, je izrazila zhelju da investiraju u domene prerade metala ali i osiguranja.“
    “Napokon, veoma sam srechan shto je jedan od najpoznatijih ekonomista sveta, nobelovac Dzozef Stiglic, pristao da postane savetnik buduche vlade Srbije za pitanja institucionalnih reformi i ravnomernog razvoja gde je on bez premca. Narochito smo razgovarali o uspostavljanju istinske nezavisnosti nashih regulatornih tela kao shto su Agencija za energetiku, za telekomunikacije, ili Radiodifuzna agencija. Dogovorili smo da se izrade programi ozhivljavanja privrede u siromashnijim delovima nashe zemlje. Dzozef Stiglic je jako pojachanje nasheg reformskog potencijala.
    NAPOMENA REDAKCIJE: gospodin Đelić usled predstojećih obaveza i aktuelne situacije status blogera imaće u toku svog boravka u Davosu. Nakon toga obavećemo nove dogovore shodno razvoju postizborne situacije. Nadamo se da će biti u prilici da odgovori na vaše komentare ili pitanja koja mu želite postaviti ovom prilikom.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  4. #1404
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Ја само могу да пожелим Ђелићу да НЕ буде изабран за премијера, сувише је он добар за Србију. Него нека се спакује и оде на време, да га не задеси судбина Ђинђића. Највећа грешка у Ђинђићевом животу била је повратак у Србију из Немачке, то је ваљда свима јасно. Зато напред за коалицију ДСС+СРС. :dring:

  5. #1405
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Najbolje bi bilo da se napravi koalicija izmedju DSS i SRS, jer Srbija mora da dodakne dno da bi se pocela preporadjat. SRS i DSS bi ubrzali taj proces.

  6. #1406
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Admiral Krsto Djurovic View Post
    Najbolje bi bilo da se napravi koalicija izmedju DSS i SRS, jer Srbija mora da dodakne dno da bi se pocela preporadjat. SRS i DSS bi ubrzali taj proces.
    Pošto očigledno nismo dotakli dno, složio bih se s tobom.

  7. #1407
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    odma iza coska
    Posts
    3,585
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milovan View Post
    SOCIJALNI KARTON ŠTO PRIJE

    Medojević je predložio da se konačno realizuje projekat socijalnog kartona kako bi se tačno utvrdio socijalni status svake porodice i građanina.
    - Za državu od oko 600 hiljada stanovnika sramota je da predsjednik Vlade nema mogućnost da provjeri kako mu živi bilo koji stanovnik - naveo je on.
    Predsjednik PzP-a smatra da socijalni karton i te kako može pomoći policiji i poreznicima da prate “promjenu stila života određenih ljudi”.
    - Tako bi višemilionski iznosi lica koja nemaju nikakav biznis bili dovoljna indikacija državnim organima za pokretanje određenih istraga kako bi ušli moguće u trag i nekim krupnim kriminalnim radnjama kao što su šverc droge, ubistva, reketi, prostitucija i pranje novca. Na nekim vrlo ozbiljnim seminarima sam saznao da policija evropskih zemalja kao glavni indikator krivičnih djela koristi promjenu stila života određenih državnih funkcionera, nosilaca javnih ovlašćenja, ali i običnih građana - naveo je Medojević.
    Povećati dažbine na cigarete, alkohol, kocku, luksuzne automobile i uvesti nove takse na jahte, privatne avione, umjetnička djela, nakit, nudi lider PzP.


    M.MILOŠEVIĆ
    [/FONT][/LEFT]
    moram priznati po prvi put da mi se nesto svidja od predloga PZP, i podrzavam ovaj predlog, i nadam se da nece odustati i promijeniti misljenje, posto u zadnje vrijeme mnogo mijenjaju misljenja preko noci
    ``ljudi su da razmijene i uvaze misljenja, a zivotinje da se kolju i ujedaju jer nemaju mozga``

  8. #1408
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by komsija View Post
    moram priznati po prvi put da mi se nesto svidja od predloga PZP, i podrzavam ovaj predlog, i nadam se da nece odustati i promijeniti misljenje, posto u zadnje vrijeme mnogo mijenjaju misljenja preko noci

    Ja cu sigurno na PZP podforum politika i parlament, kao MODERATOR, da im povremeno serviram JELOVNIK,
    koji su oni ponudili STANOVNICIMA CGe,
    prije IZBORA.

    Samo chekam, da prodju 100 dana, od dana formiranja PARLAMENTA.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  9. #1409
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    evo gledam naslove danashnjih novina - kaze u Republici 'Osvijestite se gospodo!'
    dakle, po ko zna koji put (bilo je neshto slichno i u vijestima i juche ili prekjuche i prije par dana isto tako) likovi iz SNS-a koriste tu rijech 'gospoda' (najcheshce u vokativu) a mislim da im je to i omiljena rijech u parlamentu - ono kad se dignu, zakopchaju/odkopchaju dugmad na sakou, pa kazu 'ova gospoda iz dps-a...' ili 'gospodo iz dps-a' ili neshto slichno. e pa ja ne znam, meni je to toliko postalo odvratno da evo troshim tastaturu na komentar... ima li koja zenska tamo da se digne i da ih pospremi na rachun toga? ili mozda neki dzentlmen da im skrene paznju?

  10. #1410
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zakazano suđenje članovima grupe optužene za pripremanje terorističkih

    Namjeravali da izazovu oružanu pobunu

    Grupa koja se optužnicom specijalnog tužioca za borbu protiv organizovanog kriminala Stojanke Radović tereti za pripremanje terorističkih napada na Crnu Goru, u noći između 10. i 11. septembra prošle godine. Prema pouzdanim saznanjima, naći će se pred sudom 26. februara. Njima će biti suđeno pred vijećem predsjednika Višeg suda Ivice Stankovića, koji je predvidio da suđenje traje pet dana u kontinuitetu od 26. februara do 2.marta ove godine. Suđenje je predviđeno da se održi u takozvanoj ''velikoj sudnici'' Višeg suda. Na optužnici je 18 osumnjičenih, od kojih su dvojica u bjekstvu, a za koje je donijeto rješenje da im se sudi u odsustvu

    Ovih dana, prema pouzdanim saznanjima Republike, crnogorskoj policiji biće izručen Doda Z. Ljucaj (55) državljanin SAD, jedan od članova grupe optužene za planiranje terorističkih napada na Crnu Goru, koji je 9. decembra prošle godine uhapšen u Beču. Nakon njegovog izručenja, ova grupa će se, kako saznajemo, 26. februara naći pred krivičnim vijećem sudije predsjednika podgoričkog Višeg suda Ivice Stankovića.
    Specijalni tužilac za borbu protiv organizovanog kriminala Stojanka Radović, optužnicom za ''terorističke napade'' tereti Vaselja N. Dedvukaja (44), državljanina SAD i Đona Đ. Ljucovića (34) iz mjesta Koći, kod Podgorice, koji se nalaze u bjekstvu.
    Na spisku se nalaze i Đon N. Dedvukaj (31) iz sela Sukuruć – Tuzi, braća Anton P. Siništaj, zvani Toni, (47) i Viktor P. Siništaj (44) iz Tuzi, te Zef K. Beriša (45), iz Tuzi. Za pokušaj terorističkih napada odgovaraće i braća Sokolj Lj. Ivanović (Ivanaj) (52), državljanin SAD i Đorđe Lj. Ivanović (42), nastanjen na Kakarickoj gori u Podgorici.
    Tu su zatim Viktor Lj. Drešević (38 iz Tuzi, Pjetar M. Dedvukaj (38 iz Tuzi, te državljani SAD Rok Đ. Dedvukaj (48 i Kolja T. Dedvukaj (58. Na optužnici su i Đon Đ. Dedvuković (60), iz Vuksanlekića – Tuzi, Nikola K. Ljekočević (26) iz sela Zatrijebač – Tuzi, Marko F. Ivanović (53) iz sela Koče – Tuzi, Vaso N. Koljčević (39) iz Omerbožovića – Tuzi i Maljota Z. Bojović (38 iz Cijevne.
    U optužnici se navodi da su Vaselj Dedvukaj i Doda Ljucaj, američki državljani albanskog porijekla, predstavnici albanske emigracije i udruženja u Detroitu – SAD koje je pružalo finansijsku podršku takozvanoj ''Oslobodilačkoj vojsci Kosova'', preko Đona Dedvukaja, ali i neposredno, sredinom 2004. i 2005. godine, umišljajno podstakli Antona Siništaja da na teritoriji Crne Gore stvori udruženje, iz redova Albanaca, radi terorizma i oružane pobune. Oni su obećali finansijsku podršku udruženja iz Detroita, a vojnu, u ljudstvu i naoružanju s Kosova, iz redova OVK.
    Optužnica osamnaestoricu tereti da su namjeravali da izazovu oružanu pobunu i tako počnu rat u Crnoj Gori, kako bi stvorili teritorijalne regije naseljene albanskim stanovništvom u okviru države, s posebnim statusom suprotnim ustavnom uređenju Crne Gore.
    Svetlana Đokić


    Tesko mi je da POVJERUJEM da su ljudi u petoj i sestoj deceniji ovako NAIVNO I SKORO GLUPO prihvatili da uniste ostatak svog zivota (jer 7-8 godina u zatvoru u TIM GODINAMA je mnooogo tesko izdrzat....po statistikama, mlad covjek robija do 3 godine bez vecih posljedica, a preko 5 godina OSTAVLJA TRAJNE POSLJEDICE, i to mahom tako velike da onemogucavaju uklapanje u drustvo).Ja znam da su pare cudo, ali ipak......
    Ima li ko iz Tuzi ko je doznao cijelu pricu i ko ima hrabrosti da NAM OBJASNI KAKO JE DO SVEGA DOSLO?
    Pozdrav,
    Last edited by Old Bone; 27-01-07 at 11:50.
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  11. #1411
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Ovo Su Heroji!

    Godišnjica smrti mladića koji je vršio svoju ljudsku dužnost

    Od smrti Srđana Aleksića, mladića iz Trebinja koga su ubili zato što je želio da odbrani svoga sugrađanina i komšiju Bošnjaka, danas se navršava 14 godina, podsjetila je agencija Beta.

    Prema riječima svjedoka, Aleksića su ubili lokalni četnici nakon što je pokušao da im se suprotstavi, pošto su tukli njegovog poznanika Bošnjaka iz Trebinja.


    Zločinci su, umjesto Bošnjaka, potom nasrnuli na Aleksića i kundacima ga pretukli do smrti.

    Sve se dešavalo u blizini pijace i lokalne policijske stanice.

    Od teških povreda koje je zadobio 21. januara, preminuo je u bolnici nakon nekoliko dana, 27. januara.

    Srđanov otac Rade Aleksić tada je napisao čitulju u kojoj je naveo: "Umro je vršeći svoju ljudsku dužnost."

    "On je štitio čovjeka i ja sam ponosan na njega", kazao je Rade Aleksić u jednom ranijem intervjuu.

    Trebinjci navode da je Srđan Aleksić bio prvi i jedini vojnik koji je otvoreno, ispred opštine, "zgađen onim što se dešavalo na dubrovačkom ratištu", protestovao i bacio pušku.

    I prije tragičnog dana, on je u nekoliko navrata odbranio svoje komšije Bošnjake od nasilnika i zlikovaca.

    Srđan Aleksić imao je 22 godine kada je ubijen. Bio je juniorski rekorder u plivanju i bavio se amaterskim pozorištem.

    Njegov sugrađanin Ljubisa Gluščević je rekao za agenciju Beta da je sramota što Trebinje 14 godina nakon ubistva Aleksića još uvijek ćuti o tome.

    On je ocijenio da je Aleksić zaslužio spomenik "veći od Njegoševog i Dučičevog", jer je odbranio čast i obraz Trebinja u zlim vremenima.

    Prema riječima očevidaca, Aleksića su prebijala četvorica u uniformama. Dvojica od njih osuđena su na dvogodišnje zatvorske kazne, dok se za sudbinu preostale dvojice ne zna.

    http://www.pcnen.com/detail.php?module=15&news_id=128
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  12. #1412
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ovaj Thread je zazluzio posebnu paznju, zato bi zamolio moderatore da ga ne sklanjaju u 'Iz raznih novina'. Hvala
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  13. #1413
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Brijeg od Morace
    Posts
    3,342
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    32
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic View Post
    Godišnjica smrti mladića koji je vršio svoju ljudsku dužnost

    Od smrti Srđana Aleksića, mladića iz Trebinja koga su ubili zato što je želio da odbrani svoga sugrađanina i komšiju Bošnjaka, danas se navršava 14 godina, podsjetila je agencija Beta.

    Prema riječima svjedoka, Aleksića su ubili lokalni četnici nakon što je pokušao da im se suprotstavi, pošto su tukli njegovog poznanika Bošnjaka iz Trebinja.


    Zločinci su, umjesto Bošnjaka, potom nasrnuli na Aleksića i kundacima ga pretukli do smrti.

    Sve se dešavalo u blizini pijace i lokalne policijske stanice.

    Od teških povreda koje je zadobio 21. januara, preminuo je u bolnici nakon nekoliko dana, 27. januara.

    Srđanov otac Rade Aleksić tada je napisao čitulju u kojoj je naveo: "Umro je vršeći svoju ljudsku dužnost."

    "On je štitio čovjeka i ja sam ponosan na njega", kazao je Rade Aleksić u jednom ranijem intervjuu.

    Trebinjci navode da je Srđan Aleksić bio prvi i jedini vojnik koji je otvoreno, ispred opštine, "zgađen onim što se dešavalo na dubrovačkom ratištu", protestovao i bacio pušku.

    I prije tragičnog dana, on je u nekoliko navrata odbranio svoje komšije Bošnjake od nasilnika i zlikovaca.

    Srđan Aleksić imao je 22 godine kada je ubijen. Bio je juniorski rekorder u plivanju i bavio se amaterskim pozorištem.

    Njegov sugrađanin Ljubisa Gluščević je rekao za agenciju Beta da je sramota što Trebinje 14 godina nakon ubistva Aleksića još uvijek ćuti o tome.

    On je ocijenio da je Aleksić zaslužio spomenik "veći od Njegoševog i Dučičevog", jer je odbranio čast i obraz Trebinja u zlim vremenima.

    Prema riječima očevidaca, Aleksića su prebijala četvorica u uniformama. Dvojica od njih osuđena su na dvogodišnje zatvorske kazne, dok se za sudbinu preostale dvojice ne zna.

    http://www.pcnen.com/detail.php?module=15&news_id=128
    Ovome covjeku treba podici spomenik ne samo u Trebinju nego i Sarajevu, Beogradu, Zagrebu, Podgorici ...
    Priznajem, da prvi put cujem za ovu pricu i kako je uopste moguce da je do sada nijesam cuo?
    'Gdje ce biti nacionalni praznik kada se izvuce bod protiv Estonije, Albanije...'
    V.Drljevic-DAN

  14. #1414
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nijesi pazhljivo slusha

  15. #1415
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Moracikus View Post
    Ovome covjeku treba podici spomenik ne samo u Trebinju nego i Sarajevu, Beogradu, Zagrebu, Podgorici ...
    Priznajem, da prvi put cujem za ovu pricu i kako je uopste moguce da je do sada nijesam cuo?
    Ovo je bila TEMA na forumu B92,
    koliko se sjecam 2003 god.

    To su pravi HEROJI PROSHLOGA RATA,
    SVETLANA BROZ,
    je napisala knjigu, o dobrim ljudima u teshkim vremenima,
    MNOGI SU GLAVOM PLATILI SVOJU HUMANOST,
    UBIJENI OD SVOJIH BLIZNJIH, JER SU POMOGLI DRUGOJ NACIJI ILI KONFESIJI.

    TAKVE ZLE BRACE IMAJU SVI NARODI.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  16. #1416
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Ја само могу да пожелим Ђелићу да НЕ буде изабран за премијера, сувише је он добар за Србију. Него нека се спакује и оде на време, да га не задеси судбина Ђинђића. Највећа грешка у Ђинђићевом животу била је повратак у Србију из Немачке, то је ваљда свима јасно. Зато напред за коалицију ДСС+СРС. :dring:
    Znam da mislis obrnuto...i ja im zelim da Djellica ponovo izaberu, kao covjeka NA KOJEM IM SE MOZE SAMO POZAVIDETI.
    G. Sturanovic IMA MOGUCNOST da- na jedan kraci period, dok potpuno ne ozdravi, naravno-IZABERE ZA ZAMJENIKA PREMIJERA CG, ako ga u Srbiji ipak ne izaberu.....jer Djelic je ono najbolje sto na sirim prostorima radi i govori naski.

    Pozdrav,
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  17. #1417
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Moracikus View Post
    Ovome covjeku treba podici spomenik ne samo u Trebinju nego i Sarajevu, Beogradu, Zagrebu, Podgorici ...
    Priznajem, da prvi put cujem za ovu pricu i kako je uopste moguce da je do sada nijesam cuo?
    Znam da bi u Niksicu, kao gradu kojem gravitiraju Drobnjaci i Saranci ( a pretpostavljam da je pok. Aleksic od tija Aleksica),trebalo napravit spomenik....jer mada je bilo (HVALA IM JOS JEDNOM!) Crnogoraca koji su takodje bili spremni da poginu na odbrani cojstva-ALEKSIC JESTE POGINUO I ZATO JE SPOMENIK NJEMU LOGICNIJI I, EVO, SLAZEM SE IZ SVEG SRCA DA SE POKRENE PITANJE PRAVLJENJA TOGA SPOMENIKA I BICU SKROMNI DONATOR.....SPOMENIK TAKVOM MLADICU JE ISTO STO I CRKVA, JER JE COJSTVO NAJVISI LJUDSKI KVALITET,i odraz univerzalne ljubavi prema drugome, zivome, pa i nezivome....(jer i prirodu treba zastititi od nas samih!).
    PRIJE SVEGA MOJE SAUCESCE , ALI I LJUDSKA PORUKA:BLAGO MAJCI I OCU KOJI SU GA TAKVOGA BILI NAPRAVILI I VASPITALI!
    Pozdrav,
    Last edited by Old Bone; 28-01-07 at 17:31.
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  18. #1418
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Old Bone View Post
    Znam da bi u Niksicu, kao gradu kojem gravitiraju Drobnjaci i Saranci ( a pretpostavljam da je pok. Aleksic od tija Aleksica),trebalo napravit spomenik....jer mada je bilo (HVALA IM JOS JEDNOM!) Crnogoraca koji su takodje bili spremni da poginu na odbrani cojstva-ALEKSIC JESTE POGINUO I ZATO JE SPOMENIK NJEMU LOGICNIJI I, EVO, SLAZEM SE IZ SVEG SRCA DA SE POKRENE PITANJE PRAVLJENJA TOGA SPOMENIKA I BICU SKROMNI DONATOR.....SPOMENIK TAKVOM MLADICU JE ISTO STO I CRKVA, JER JE COJSTVO NAJVISI LJUDSKI KVALITET,i odraz univerzalne ljubavi prema drugome, zivome, pa i nezivome....(jer i prirodu treba zastititi od nas samih!).
    PRIJE SVEGA MOJE SAUCESCE , ALI I LJUDSKA PORUKA:BLAGO MAJCI I OCU KOJI SU GA TAKVOGA BILI NAPRAVILI I VASPITALI!
    Pozdrav,
    Bicu i Ja, DONATOR za TAKO SLAVNOG JUNAKA .

    pozdrav prijatelju Boneu.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  19. #1419
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovako nesto rekoh na temi na "Sve i svašta" podforumu:

    I cojk i junak! Pravda je tek neka metafora vjestackog postenja, ovakvi ljudi prave nesto spratovima iznad toga - Obraz!

    Neka mu je laka zemlja i vjecna slava!

    Lako se sa soldima razmecat u prazno, na 15 strana ako treba... Ovaj COEK je odavno nadzivio Marka Miljanova Popovica, izgleda da je to bilo jednokratno CG $eme.

  20. #1420
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by OutLook View Post
    Ovako nesto rekoh na temi na "Sve i svašta" podforumu:

    I cojk i junak! Pravda je tek neka metafora vjestackog postenja, ovakvi ljudi prave nesto spratovima iznad toga - Obraz!

    Neka mu je laka zemlja i vjecna slava!

    Lako se sa soldima razmecat u prazno, na 15 strana ako treba... Ovaj COEK je odavno nadzivio Marka Miljanova Popovica, izgleda da je to bilo jednokratno CG $eme.
    Outlook, Outlook,
    Mislis da se Milovan i ja razmecemo soldima?Da nam je to motiv?

    Ili zelimo DA POKRENEMO one-koje-treba da oni predloze izgradnju spomenika?
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  21. #1421
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Old Bone View Post
    Outlook, Outlook,
    Mislis da se Milovan i ja razmecemo soldima?Da nam je to motiv?

    Ili zelimo DA POKRENEMO one-koje-treba da oni predloze izgradnju spomenika?
    Postovani Bone,

    Motiv je toliko karikiran sufix da ga ni sam cinitelj ne razumije najbolje, gubeci se cesto u tudjoj plemenitosti, dovitljivosti, iskrenosti... Ne dozvoljavam sebi nagadjanja, primijeticu samo potrebu za dokazivanjem koja se cesto potvrdi prostim nadmenim prekorom.

    Ko mora da se brani, neka ga. Moj komentar svakako nije sluzio tome... Narocito imajuci u vidu Milovana koji me je jednom prilikom na suze nacera skoro jednako koliko i Aleksic sinoc.

    Onih koji 'zele da pokrenu' puna je Crna Gora za Evropsku uniju i nazad do Pipera. Svi traze na pogresna mjesta, mozda. Od svoje crkavice odvojicu 100EUR, ali kome? Cemu? Znam samo zbog cega je...

    Ko ima vezu da to izgura na mjesto dje je obraz misaona imenica? Ja nemam. Ostaje da cutim i nadam se novom Marku Miljanovu da zabiljezi primjer!

    @moderator Moze li ovo da bude posebna tema?

  22. #1422
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    OutLook, ovaj mladic je branio čast i obraz svoga grada, Trebinja i nekih univerzalnih ljudskih vrlina kojih je jako malo u zlim vremenima. Topic je vec postavljen kao posebna tema na drugom podforumu, ali ako mislis da treba jos jednom nema problema.

  23. #1423
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hari, to sam i ja mislio dok nijesam uvidio da junak tesko moze Crnu Goru zaobic, pa sam se tome i prilagodio.

    Vidio sam temu na "Sve i svasta" ali tamo je diskusija manje ozbiljna, a i vecina ljudi sa politickih forma ne ide tamo... No dobro, vjerovatno bi sad dzumbus nasta sa prebacanjima.

  24. #1424
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Reagovanje Ivana MartinoviĆa Povodom Feljtona BlaŽa SredanoviĆa

    U službi komesara konavoske pohare


    Poštovani gospodine Sredanovi-ću, Tamo negdje davne 1994. dobio sam par pisama od Vas u kojima me obavještavate o političkom organizovanju Crnogoraca u Americi. Mislim da smo potom imali i jedan telefonski razgovor. Vaše proklamacije su bile skoro podudarne sa mojim stavovima. A Vaši stihovi, napisani povodom sramotne crnogorske agresije na Dubrovnik:Ę"Sram mi dušu grčevima steže./ Zgromi, Bože! Sravni me i spasi,/ ĘIlČ me sakrij u mračne ponore,/ IlČ mi munjom očni vid ugasi,/ Da ne gledam bruku Crne Gore." duboko su me dirnuli. Tada nijesam posuminjao u Vašu iskrenost i patriotizam tim više što sam razgovarao sa Kokom Vujovićem i Slavkom Perovićem koji su Vas poznavali i čiji je utisak bio jednak mome. Zaključili smo da Vas treba kao novopridošlicu (radi se o 1994. a otporĘ Miloševiću i njegovim crnogorskim junošama je počeo još 1989, a ĘLiberalni savez Crne Gore je prolazio strašnu svoju golgotu već četiri pune godine) i ohrabriti. Vidim da u Vašem feljtonu to pismo koristite za dizanje sopstvenog spomenika, što je tradicionalna disciplina Crnogoraca. Američko samoreklamerstvo kojim ste očigledno dobro ovladali Vam i te kako pomaže. Ne bi me čudilo da pismo upotrijebite mjesto svjedoka za spomenicu jer eto crno na bijelo piše da su liberali okarakterisali Vaše stavove jednake njihovima još 1994. pune tri godine prije nego je Đjukanović postao Crnogorac.
    Da se vratim Vašim stihovima. Promaklo mi je da ni u jednom od njih nijeste pomenuli glavne krivce za razliku od nekih drugih monenegrinskih pjesnika koji su ih Ęu stihovima taksativno nabrajali, pa ih onda iz tih stihova,Ękad je došao novi vakat, izbrisali. Vjerovao sam da, kad tako nesebično i iskreno prihvatiste na sebe dio kolektivne moralne odgovornosti za sram agresije, jasno vidite i konkretnu, individualnu tim više što je sva Crna Gora znala ko su oni. Grdno sam se prevario. Vaše kasnije ponašanje ukazuje da Vam individualni krivci promakoše, jer ne vjerujem da Vam Bog usliši molbu i očni vid ugasi! Jer samo, ne daj bože, pravi slijepci mogu ne vidjeti krivce. S druge strane Vaše vidovito pjesničko nadahnuće učini Vam i uslugu. U protivnom i Vi biste, kao i jedan slavniji pjesnik, ĘmoraliĘ prepravljati stihove iz estetskih razloga.
    Kad ste Vi u pitanju ne mogu pomanjkanjem vida objasniti da nijeste registrovali kao čudno što je Milosević završio u Hagu dok našim, crnogorskim, počiniocima konavoske pohare Bulatoviću, Đukanoviću i Maroviću ne bi suđeno? Kako objasniti da se zgražavate nad ravnodušnošću komentara Vladimira Šiljka o pohari Konavala (ČKao vojska svake imperije.Č) a otvoreno služite političkim komesarima te pohare Đukanoviću i Maroviću? Kako objasniti da zahtjeveĘLSCG da se crnogorskim počiniocima sudi nazivate osvetom, a suđ-enje Miloševiću pravdom?

    Ukrasi na stolu crnogorske vlasti


    Kao što rekoh ovladali ste američkim samoreklamerstvom, ali na žalost nijeste naučili da se i u Americi, barem u boljim kućama, javno razmetanje dobrovoljnim prilozima smatra vulgarnim i nedostojnim. Znam nekoliko ljudi čiji su novčani prilozi LSCG-u mnogostruko prelazili sve što je Vaše društvo iz bogate Amerike skupa dalo a nijesu o tome prozborili ni riječi. Nijesu davali za spomenike i spomenice, nego iz patriotizma.
    Gospodine Sredanoviću, možda ste zapazili u mom pismu iz 1994. da su liberali i njihovi simpatizeri u Londonu 1992. dva puta organizovali demostracije protiv zločinačke politike ondašnjeg crnogorskog rukovodstva. Bilo nas je jedva dvadesetak, ali smo sa transparentima bili pred zdanjem gdje se održavala Londonska konferencija. Vaša prva manifestacija u Americi održala se kao znak podrške crnogorskom rukovodstvu. Da Vam nacrtam: liberali su manifestovali protiv vlasti, a Vi za nju.
    Neko kome nije oštećen vid će isto tako zapaziti, da postoji velika sličnost, gotovo podudarnost, u načinu rješavanja crnogorskog državnog pitanja u periodu 1912-1920. i 1989-2006. Oba puta su ga velike sile riješile onako kako su procjenjivale da je najbolje, gotovo isključivo imajući u vidu Srbiju.
    Uticaj Đukanovića, Marovića, Vujanovića na rasplet događaja je bio minimalan. Nijesu bili ništa drugo do izvršioci tuđeg plana. Vaše društvo, PEN, Matica, princ Nikola Petrović i "Monitor" od 1995, na rasplet istih događaja nijesu imali nikakav uticaj. To ne znači da svi skupa nijeste imali funkciju u svemu tome. Nipošto. Vi ste bili ukras "ikebana" na stolovima crnogorske vlasti. Vi patriotska, a drugi demokratska, umjetnička, naučna, kraljevska, sve po potrebi vlasti a u prvom redu za izbornu krađu LSCG-a. Davali ste alibi DPS-u da kaže: "Kakva izborna krađa, zar bi sve ove crnogorske perjanice bile sa nama da krademo izbore!"
    Kuku ti ga Crna Goro kad su takve tvoje perjanice!
    Na kraju, moram Vas ispraviti u par detalja vezanih za mene. Ja sam već više od dvadeset godina prijatelj i što je mnogo važnije politički istomišljenik Slavka Perovića, ali ne i njegov kum. Postao sam počasni predsjednik LSCG-a 2003. To je bilo ono vrijeme do kojeg su gotovo svi miševi napustili brod LSCG i pohrlili kao i Vi da postanu DPS ikebana. Ja sam do kraja ostao sa Slavkom Perovićem i sa izvornim načelima LSCG-a (preporučio bih Vam da ih ponovo pročitate) prvenstveno zato što sam njegov politički istomišljenik, a ne samo prijatelj. Suvišno je istaći da se nikada nijesam pokajao.
    Konačno, suprotno onome što ste napisali, moj brat Dejan Martinović, nije nikada bio počasni predsjednik LSCG-a. Vaš previd je toliko grub da nema nikave sumnje da je (zlo)namjeran. On pokazuje koliko ste zapravo jadni!

    S poštovanjem, Ivan Martinović, Bizli, 30. januar 2007.

    Caesar`s wife must be above suspicion

  25. #1425
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,533
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Procitah danas ovo reagovanje, nego ne znam na sto reaguje, jer nisam pratio feljton Blaza Sredanovica. A bas me zanima...

Page 57 of 321 FirstFirst ... 74753545556575859606167107157 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Bush ili Kerry!
    By Fabia_Elegance! in forum Politika generalno
    Replies: 73
    Last Post: 08-08-10, 21:21
  2. Junacke, ratnicke, istorijske, epske, ...
    By apsolutno_nemoguca in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 8
    Last Post: 05-11-06, 20:34
  3. gleda majmun sebe u zrcalo...
    By castel nuovo in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 47
    Last Post: 27-04-05, 11:20
  4. Crna Gora i Kosovo nezavisni za 18 mjeseci
    By Petar Mrvaljevic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 23-04-05, 19:49
  5. Is Kosovo ready for independence?
    By scholar1 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 01-12-04, 19:54

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •