Page 17 of 17 FirstFirst ... 71314151617
Results 401 to 408 of 408

Thread: Trcanje

  1. #401
    Join Date
    May 2021
    Posts
    546
    Thanks Thanks Given 
    110
    Thanks Thanks Received 
    78
    Thanked in
    53 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mc_esseny View Post
    Dobri satovi su Garmin, Suunto i Polar. Licno imam Garmin Fenix 6 i prezadovoljan sam.
    Sto se patika tice, tu tesko da mozes dobiti tacan odgovor bez sam da probas i vidis sta ti odgovara. Probao sam Hoka, Asics, Nike, Under Armor, Reebok i sve zavisi koji model uzmes i za sta ti trebaju i ono mozda i bitnije kakav si trkac.

    Ja sam se tako zeznuo uzeo Asics Meta speed Sky i shvatio da nijesam dovoljno dobar (citaj brz) da iskoristim potencijal tih patika

    Sto se ruta tice i to zavisi koliko dugo trcis, ja za bas duze treninge preferiram da trcim na Plavnici i okolim selima, nema saobracaja a cist je vazduh.


    Meni je problem sa izborom patika u tome što mi je broj od 47 do 48, u zavisnosti od brenda. Onda i nemam puno izbora, a ne planiram baš previše ozbiljno da se bavim trčanjem pa da svakih par mjeseci potrošim po 150-200 eura na jedne patike ili da kupujem zasebne patike za trčanje po kiši, za tempo trčanje, za brze intervale i tako dalje. Moraću da se zadovoljim odgovarajućim brojem i da su patike makar namjenski pravljene za trčanje. Ništa od analize jesu li mi noge okrenute ka spolja ili ka unutra kad pravim kontakt sa zemljom, da li trčim na petu, prste ili neutralno, da li mi je stopalo široko ili usko...

    Što se tiče dužine trčanja, nemam ambicija da trčim preko petnaestak kilometara. Pošto mi je to neki maksimum za long run, a nisam baš brz, treba mi dosta vremena da pokrijem toliku distancu. U krug mogu da trčim 5-6 kilometara dok ne počne da mi bude dosadno, a lakše ću da se nakanim da odrađujem tih petnaestak kilometara ako mi se pejzaž mijenja tokom vremena.

    A dobri satovi su nagrđeno skupi. Taj tvoj košta i dalje 650 eura nov, a model je iz 2019. godine. Ali znam da je odličan. Za ove druge brendove satova nijesam ni čuo.
    Last edited by elemental; 04-08-23 at 16:23.

  2. #402
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    1,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Mozda sam malo kompetentan u okviru amaterizma da ti pomognem (opet mozda) sa informacijama.
    Sve zavisi koliko cesto, koliko dugo i koja ti je podloga da trcis.
    Ako ti je podloga asfalt i trim staze onda uzimas bilo koju patiku a da nije trail.
    Model i cijenu nemas sta birati. Govorim iz razloga sto i ja nosim 47/47.5 pa kad podjem da trgujem bez obzira koju patiku hocu, ne mogu da biram jer nema.
    Imam visok ris, umjerenu pronaciju i velike cukljeve ali kad dodje do izbora u citavom gradu imam 2-4 vrste patika bez obzira na cjenovni rang.
    A obzirom da nikad nema kvalitetnih odgovarajucih patika kakve ja zelim (zbog broja), kupim one koje imaju.
    I zato ne dobijam dodatno na brzini i udobnosti (nagib patike i velicina djona), ali nemam frku zbog toga
    Tako da patike - koje god da ima za taj broj
    Sto se tice sata, ja imam Garmin Forerunner 255. To je trialon sat i to mi je najbolji sat do sad. 350e.
    Imao sam svasta nesto Od Amazfita, preko Samsunga ali mi je ubjedljivo najbolji ovaj sad.
    Savjet pri odabiru sata: Ne gledaj touch screen, ne gledaj da ima sto vise boja i slicno. Fokus na gps i trajanju baterije.
    Ako uzimas gps sat za trening onda ne zali pare. Jer je bas velika razlika u tacnoscu podataka.
    Ljudi se hvale i na Suunto (slabo djelova za popravku kod nas) i na Polar ali se Garmin najbolje pokazao (ni sam nisam vjerovao iako su mi dugo pricali).
    Kuda trcati?! Nekad dodje pa odem na long distance gdje nema zive duse a nekad mi i za 5km treba sto vise ljudi/saobracaja oko mene. Zavisi od raspolozenja. I vrste treninga
    Ne znam koji si dio grada, koliko si tezak na koliku visinu, koji ti je pace, pa onda zavisi i predlozene rute, iako nemamo preveliki izbor ako redovno trcis
    Nadam se da sam imalo pomogao.

  3. The Following User Says Thank You to pilicius For This Useful Post:


  4. #403
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Montenegro
    Posts
    3,050
    Thanks Thanks Given 
    105
    Thanks Thanks Received 
    235
    Thanked in
    131 Posts

    Default

    Sto se trcanja tice meni je Gorica najomiljenija. 700m j ekrug oko spomenika, 2km je veci krug oko hrha, 700m manji krug na samom vrhu. Tako da se lako iskombinuje nekih 15km a miris prirode i borovine u rano jutro je neprevazidjen.

  5. The Following User Says Thank You to masster For This Useful Post:


  6. #404
    Join Date
    May 2021
    Posts
    546
    Thanks Thanks Given 
    110
    Thanks Thanks Received 
    78
    Thanked in
    53 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pilicius View Post
    Mozda sam malo kompetentan u okviru amaterizma da ti pomognem (opet mozda) sa informacijama.
    Sve zavisi koliko cesto, koliko dugo i koja ti je podloga da trcis.
    Ako ti je podloga asfalt i trim staze onda uzimas bilo koju patiku a da nije trail.
    Model i cijenu nemas sta birati. Govorim iz razloga sto i ja nosim 47/47.5 pa kad podjem da trgujem bez obzira koju patiku hocu, ne mogu da biram jer nema.
    Imam visok ris, umjerenu pronaciju i velike cukljeve ali kad dodje do izbora u citavom gradu imam 2-4 vrste patika bez obzira na cjenovni rang.
    A obzirom da nikad nema kvalitetnih odgovarajucih patika kakve ja zelim (zbog broja), kupim one koje imaju.
    I zato ne dobijam dodatno na brzini i udobnosti (nagib patike i velicina djona), ali nemam frku zbog toga
    Tako da patike - koje god da ima za taj broj
    Sto se tice sata, ja imam Garmin Forerunner 255. To je trialon sat i to mi je najbolji sat do sad. 350e.
    Imao sam svasta nesto Od Amazfita, preko Samsunga ali mi je ubjedljivo najbolji ovaj sad.
    Savjet pri odabiru sata: Ne gledaj touch screen, ne gledaj da ima sto vise boja i slicno. Fokus na gps i trajanju baterije.
    Ako uzimas gps sat za trening onda ne zali pare. Jer je bas velika razlika u tacnoscu podataka.
    Ljudi se hvale i na Suunto (slabo djelova za popravku kod nas) i na Polar ali se Garmin najbolje pokazao (ni sam nisam vjerovao iako su mi dugo pricali).
    Kuda trcati?! Nekad dodje pa odem na long distance gdje nema zive duse a nekad mi i za 5km treba sto vise ljudi/saobracaja oko mene. Zavisi od raspolozenja. I vrste treninga
    Ne znam koji si dio grada, koliko si tezak na koliku visinu, koji ti je pace, pa onda zavisi i predlozene rute, iako nemamo preveliki izbor ako redovno trcis
    Nadam se da sam imalo pomogao.
    Trail trčanje nemam u planu, tako da trčim ili po asfaltu ili po pijesku trim staze. Živim na Koniku, ali najmanje vremena tamo provodim.

    Na temi o pametnim satovima sam komentarisao da mi je gps prilično neprecizan na huawei gt2 pro, ali jasno mi je da je to primarno pamenti sat koji ima funkcije za trening a ne obratno. Svakako mi je nebitan touch screen jer nijesam planirao da trčim bilo kuda đe bi mi bile potrebne mape, a i ovaj gt2 pro sam i kupovao zbog kvalitetne izrade i dugog trajanja baterije. Gledao sam nasljednika toga 255, garmin forerunner 265, i reklo bi se da bi za dosta dug naredni period završavao posao. Vrlo je sličan ovome 255, pri čemu mu je gps i multiband i može da prima signal sa više frekvencija, tako da računam da je i precizniji od 255. Samo što je on trenutno 500 eura. Znam da novi modeli satova za trening ne izlaze svake godine kao što je to slučaj sa pametnim telefonima, tako da cijene ne bi trebalo da pada skorije. Već sam napomenuo da još uvijek nijesam siguran da ću biti redovan tako da se ne bih zalijetao sa ulaganjem u opremu koju možda neću ni koristiti poslije mjesec ili dva. Počeo sam tek prije dva mjeseca sa trčanjem, daću sebi fore do narednog ljeta, pa ako i dalje budem aktivan, možda se zakukam na rate da kupim neki dobar sat. A možda u međuvremenu bude neka akcija ili sniženje pa bude pristupačniji.

    Napomenuo sam i da nemam neki specifičan cilj, niti imam ambicija da trčim neke preduge relacije. Ako mi bude napredovala aerobna baza, radije bih da iste distance trčim malo brže nego da istim tempom trčim duže. Long run mi ispadne prosjek nekih 6:30 po kilometru, pri čemu zadnjih nekoliko kilometara izađe skoro na 7 minuta po kilometru. Znam da mogu da istrčim 5 kilometara ispod 25 minuta, a ako bih baš morao mislim da bih mogao to i malo brže, da bude blizu 24 minuta. Sve je to već napredak u odnosu na kad sam počinjao, jer kraći long run nijesam mogao da istrčim bez prekida što neću povremeno da prošetam. Mada je to više bilo zbog toga što mi broj otkucaja srca pređe preko granice druge zone pa nijesam mogao da ga spustim što neću da prestanem sa trčanjem i prošetam, bez obzira na to što sam trčao najsporije što sam mogao. Imam skoro 2 metra, težina mi je već 5-6 godina od 105 do 110 kila. Trenutno sam na ovoj donjoj vrijednosti. Sa manje od 105 kila djelujem premršavo. Bez obzira na visinu, nemam baš duge noge tako da su mi strides relativno kratke, maksimum oko 120cm. Maksimalni broj otkucaja srca 192, kad mirujem nešto ispod 60. VO2Max je trenutno 48. Pretpostavljam da mi je način trčanja generalno ok, jer ova dva mjeseca nijesam imao nikakvih povreda, a ni donja leđa mi ne trpe, a sa njima inače imam poprilično problema. Uskoro punim 44 godine.

    Koliko god da se nijesam ranije bavio trčanjem kao glavnom aktivnošću, uvijek sam se bavio nekim sportom pa je neki vid trčanja bio kao kondicioni trening. Ali to je uvijek bilo tipa 10-15 minuta trčanje pa onda sprintevi, razne vježbe i slično. A onda trk za nekom vrstom lopte, nebitno koja je bila u pitanju. Tako da nijesam potpuni početnik u tom smislu, ali jesam u smislu strukturiranog trčanja po zonama, sa odgovarajućom opremom i praćenjem organizma. Nemam namjeru da trčim preko tri puta neđeljno, osim ako ponekad ubacim recovery run poslije treninga sa intervalima ili poslije treninga za brzinu. Nemam namjeru ni da učestvujem na bilo kakvim trkama. Ako ikad promijenim mišljenje, polumaraton bi bio neki maksimum za mene. Vjerovatno bih mogao i sad da ga izguram, ali bi to bilo ono na silu i cilj bio bio samo da ga završim. Zasad se neću forsirati.
    Last edited by elemental; 06-08-23 at 13:08.

  7. #405
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    1,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Znas kako, svi mi (amateri a ucesnici raznih trka) smo poceli sa pomalo redovnog treninga pa sad treniramo stalno za sljedecu trku
    Skoro smo potpuno isti sa godinama visinom i tezinom, ali ja dan bez treninga ne mogu da zamislim. Iako mi se po izgledu ne bi reklo jer volim da jedem
    S tim sto treniram triatlon pa su tri razna sporta pa mi je i zanimljivije i rade druge grupe misica.
    Sto se tice trcanja, cesto radim treninge kod trim staze 13.jul (bulevarom i oko same staze, ne na stazi) jer ima tamo i dvije razlicite pedence za intervale a i ravni dio. Dosta razlicitih treninga se moze tamo odraditi a siroko sve, nema guzve.
    Long slow distance radim ili krug Vodovod - JugoZapadnaObilaznica - D.Gorica - Zabjelo - Vodovod ili po gradu pa gdje te zeleno na semafore povede
    Za promjenu podloge trim na Zlaticu nije los.
    Gorica je odlicna kad se udje u formu ali zeznuta zbog nizbrdice jer odose koljena.
    Sto se tice satova, vidi sam. Ne treba odmah skociti na skupo i najbolje, jer neces znat sta imas ako nisi prosao losije
    Vidim znas da nivelises treninge zbog sportske istorije pa polako. Imas vremena da se spremis za polumaraton u PG i da ga odradis u sitlu i kako treba
    Htjeo, ne htjeo da radis trke, postavi sebi neki cilj. Npr. treniram da bi 1.novembra istrcao 17km pace-om 5:30 i napravi plan i idi ka tome. Naravno bice puta kad neces ostvariti zacrtano ali iz toga ucis.
    U svakom slucaju, vazni su kilometri. Ne mislim da trcis cesto i dugo nego samo da je covjek redovan i da ima kakav god plan. Sve dodje na svoje.

  8. #406
    Join Date
    May 2021
    Posts
    546
    Thanks Thanks Given 
    110
    Thanks Thanks Received 
    78
    Thanked in
    53 Posts

    Default

    Čisto sumnjam da imam volju i disciplinu za nešto ozbiljnije, ali mi treba neki tip kardio treninga. Viđeću kako će mi leći. Svakako hvala svima na podjeli iskustva i savjetima.

  9. #407
    Join Date
    May 2021
    Posts
    546
    Thanks Thanks Given 
    110
    Thanks Thanks Received 
    78
    Thanked in
    53 Posts

    Default

    Koristite li energetske gelove tokom trčanja i imate li kakvu preporuku? I đe se uopšte kupuju?

  10. #408
    Join Date
    May 2021
    Posts
    546
    Thanks Thanks Given 
    110
    Thanks Thanks Received 
    78
    Thanked in
    53 Posts

    Default

    Znam da svako sa velikim stopalima kuburi sa patikama, ali ako neko nosi od nike patika broj 47.5 (US 13), ima u intersport Pegasus 40, plava boja na sniženju:

    https://www.intersport.me/nike-air-z...trcanje-783005


    Bio sam ubijeđen da će mi broj odgovarati, ali iako je dužina ok, uske su pri vrhu pa mi malo diraju palac odozgo i sa strane, a na oba palca sam davno imao po nekoliko operacija zbog uraslih nokata. Iako mi danas generalno ne prave problem, čak i malo veće patike budu problem kad trčim i pređem deseti kilometar. Baš me zaboli tokom dužeg trčanja.

    U svakom slučaju, ima taj broj pa ko ima užu nogu možda i može da ih iskoristi. Pročitao sam neđe da se ovaj konkretni model pravi u dvije različite varijante, pri čemu je jedna sa šiirm gornjim dijelom, što bi meni vjerovatno odgovaralo, ali u intersport to nemaju niti su čuli da tako nešto postoji.

Page 17 of 17 FirstFirst ... 71314151617

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kupujem traku za trcanje
    By bocaviktor in forum Ostali oglasi
    Replies: 7
    Last Post: 03-05-13, 11:17
  2. K:el.traku za trcanje
    By aleksa007 in forum Ostali oglasi
    Replies: 6
    Last Post: 06-10-11, 21:27
  3. P: Traku za trcanje
    By Hellboy-84 in forum Ostali oglasi
    Replies: 43
    Last Post: 03-07-11, 19:25
  4. K: Traku za trcanje
    By meeyan in forum Ostali oglasi
    Replies: 1
    Last Post: 05-02-11, 16:10

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •