Results 1 to 14 of 14

Thread: OGOVARANJE-Bonton

  1. #1
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    BAR
    Posts
    169
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default OGOVARANJE-Bonton

    vjerujem da cete imati sta da iskomentarisete kada je ova tema u pitanju ...

    dali vam se desilo da zbog zlobnih prica komentara isl prekinete dobar odnos sa prijateljem/prijateljicom ,momkom/djevojkom ...kako ste reagovali,koliko vas povredjuju glasine i kako je najbolje izboriti se s tim..

    BONTON/ Ogovaranje

    Naši majmunoliki preci, u momentu kad su grupe postale previše brojne, a trebljenje od parazita i držanje pod kontrolom društvenih i hijerarhijskih relacija teško, odlučili da pažnju grupe drže "pričanjem" o članovima koji trenutno nisu prisutni. Tako smo po ovoj zanimljivoj teoriji, upravo zahvaljujući ogovaranju, naučili da govorimo.

    .................................................. ................

    Po teoriji, ne treba ogovarati druge: javno mnjenje osuđuje ovu naviku kao nedostatak dobrog ponašanja i štetnu po društvene odnose. Možda je zaista tako, ali ogovaranja svega i svačega neizbježan su dio društvenog života, velikih i malih sredina, odnosa i relacija koji su dovoljno strukturirani u vremenu. To je začin života jedne male zajednice, bez koje bi zajednički boravak bio tmuran i dosadan.

    Sa stanovišta lijepog ponašanja, dakle, problem nije u tome da oćutimo, već da nađemo pravu ravnotežu između zlobnih i destruktivnih komentara i simpatične razmene pikanterija na svačiji račun. Dobro je, međutim, održati dovoljan nivo dobrog ukusa i delikatnosti: ne treba isticati ili bez ikakve osnove preuveličavati negativne informacije; ne treba koristiti profesionalne, porodične ili emocionalne debakle kroz koje su drugi prolazili.


    Predmet ogovaranja


    Ako Vam se desi da budete predmet ogovaranja, nemojte se nervirati do te mjere da poremetite odnose u različitim kontekstima (posao, bliži i dalji komšiluk...) u kojima morate da boravite; još manje treba da poludite i očajnički pokušavate da pronađete krivca za glasine koje se šire na Vaš račun: prilika da izravnate račune u odgovarajućem momentu će Vam se sigurno pre ili kasnije pružiti.

    Kada ostaje u granicama simpatičnosti, dobronamernosti i zabave, ogovaranje čak ima svoju namenu, jer odagna dosadu i ubija monotoniju, naročito u kancelariji sa dosta ljudi, gde "materijala" za to ima u izobilju. Važno je međutim da se ne služimo njime kako bismo nekog uvrijedili: u tom slučaju ono postaje otrovno, zlobno, i pretvara se u otvorenu klevetu, te ima moć da pokvari odnose i naruši neophodnu vedrinu u nekom poslovnom miljeu.


    Ravnodušnost - najbolje oružje ?

  2. #2
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Zelenika
    Posts
    215
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking

    "Najvaznija stvar u zivotu?Da imam redovnu stolicu."
    A.Pusic




    Svako od nas je bio i bice predmet ogovaranja,sto se prije pomirite s tim bolje po vas.U svakom prirucniku lijepog ponasanja pise da je ogovaranje neukusno,nepristojno.E sad ,pitanje je karaktera koliko se ko drzi procitanog.Ja cu poci od sebe.Procitao sam da je ogovaranje neukusno,ali sam ipak nastavio da ogovaram,doduse,kada bih to cinjeo,kod mene bi proradila savjest.I vjerovatno cu jos malo da ogovaram,ali pokusacu da smnjim intenzitet.
    Mozda i prestanem jednog dana.
    Poceli su prohtjevi da progresivno rastu,navikoh se ja na sapun i na zubnu pastu.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    BAR
    Posts
    169
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    hahhaha super

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Vancouver-Bar
    Posts
    94
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    O draga... sta drugo ljudi da rade u toj sredini (zamisli samo zimu u baru) nego da ogovaraju jedni druge... znam da si ti iznad svega toga, zar ne? cmoka...

  5. #5
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    BAR
    Posts
    169
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    hahaha ti znas... nego nadjoh neki textic o tome pa da na barsku omladinu djeluje edukativno ...kako si mi tiiiiiii bas me obradovalo sto te vidim ovdje ...cmox !

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Vancouver-Bar
    Posts
    94
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A da znas... evo cekam sestru pa da idemo na klizanje...
    a onda mora da se streba, imam neki ispit za 2 dana

  7. #7
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bjelishi 133
    Posts
    177
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bas sam skoro nedje imao ovakvu situaciju i najjacha odbrana je ravnodu$nost, ali zaboli po nekad...
    Oh Lord, give me strenght to accept things that I cannot change...

  8. #8
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    BAR
    Posts
    169
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    hm...da .slazem se ...ko je malo osjetljiviji tip...

    .................................................. .................................................. ....

    Kako se zaštititi od ogovaranja


    Ako želimo da izvučemo zlatno pravilo, dobro je pokazati interesovanje za druge i nazvati stvari pravim imenom kada to slučaj zahteva, sa dobronamernom ironijom, ali i osećanjem za meru i poštovanjem prema svakome.

    Kada želimo da se zaštitimo, dobro je pokazati da nećemo trpeti ili tolerisati da nas "odvuku u stranu" i ispričaju nam najnovije tračeve, nužno delikatne i "top-secret"; kao što se preporučuje da se čuvamo "zvaničnih" pričalica, poznatih po tome što prenose priče koje su obavezno lažne ili bar preterano "naduvane".

    Što se nas samih tiče, selektivno i precizno se poveravajte, pažljivo birajući osobe pred kojima ćete se otvoriti. Ovo je osnovno pravilo kako ne biste dali ljudima povoda da izvlače zaključke ili "konstruišu" razne priče, i da ne biste dali dozvolu osobama sa kojima imate uglavnom površne odnose da se proglase za Vaše prijatelje. Stoga se preporučuje distanca, čak i u situacijama koje su očigledno bezopasne. Ovo zapažanje važi i u slučaju kada neko želi po svaku cenu da Vam se poveri, a da se to Vama iz više razloga, ne dopada: u tome ih nikada ne treba ohrabrivati, i ostati dosledan, ali naravno ljubazan.

    from Krstarica
    All We need is LoVe ...

  9. #9
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Bar
    Posts
    790
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts

    Arrow Trach party

    Misljenja drugih ljudi o nama samima nas interesuju.. a to saznajemo upravo iz ogovaranja sta ljudi mogu o nama da pomisle.. neke stvari nemaju osnova.. i bas me briga.. od malena su me ogovarali cini mi se jos iz vrtica jer sam jedina curica kojoj nije smetao pogled djecaka ispod suknjice(uz sve debele hulahopke tada nije mogao mnogo ni da vidi) ;p Kasnije mi je to i smetalo..
    Iskreno.. ili slusajte price i mislite da sam neki tamo probisvjet ili skupite petlju i pridjite i upoznajte me
    Jedino sto ce te kao odgovor na trac od mene vidjeti je samo osmjeh a potom magla.. jer ljudi koji u mene vjeruju znaju sti je trac a sto istina..
    Mogu komentarisati neciju frizuru ili stajling ali sasvim diskretno.. ostalo me ne zanima.
    A totalno neumjesni komentari tracara mi mnogo vise kazu o tim samim ljudima nego o osobama koje su predmet njihovog ogovaranja i ne zaboravite..:

    "Pazi na misli, one postaju reci,
    pazi na reci, one postaju dela,
    pazi na dela, ona postaju navike,
    pazi na navike, one postaju karakter,
    a karakter.. postaje sudbina!"

    Ko god da je ovo napisao svaka mu cast.. i totalno se slazem.. jer ljudi ma bili zlobni ili dobri.. govore stvari koje im rastu u srcu..
    11 godina star PC je rahmetli.. Huswel I3 nastavlja posao
    www.magicprodesign.weebly.com

  10. #10
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    B A R
    Posts
    645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking

    o cemu ti pricas coece svijet se iskvario ovo je 21 VIJEK hahahhahahah!
    Last edited by BoRkO; 03-03-06 at 11:42.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    BAR
    Posts
    169
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koliko god da se svijet iskvario moramo vjerovati u ljubav i u dobro i truditi se da postupamo u skladu s tim da ne mislimo zlo nikom...samo tako mozemo da ocekujemo da cemo, ako ne sad a onda kad tad zivjeti u boljem svijetu
    All We need is LoVe ...

  12. #12
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    B A R
    Posts
    645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking

    DIDI zamolio bih te da ne pises u moje ime!

    mogao si samo da mi izbrises ovaj moj post bez vrijedjanja! jer bih svatio zasto je izbrisan to sam i ocekivao ali bez postova na moje ime! Hvala
    Last edited by BoRkO; 07-03-06 at 12:35.

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bar*Beograd
    Posts
    1,997
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja ne obracam pazhnju na komentare previshe.. Ne pogadja me to a moja okolina je takva da vrijeme ne provodi ogovarajuci, definitivno, a moja prijateljstva su dovoljno chvrsta da su prevazishla sve to.
    Medjutim, male sredine su takve [konkretno mislim na Bar] da svako svakoga ogovara.. Ja ne zhivim u Baru evo 3 godine, i vishe me niko ne zna [ili rijetko ko] pa sam odmorila od toga ma takav je nash mentalitet..
    M. Roma Volley #14

    red passion, red heart, red soul - MUFC

  14. #14
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    B A R
    Posts
    645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking

    samo se b00dale opterecuju oko toga!
    /me ne obraca paznju ko sto prica "boli me ufo"

    DANJU SPAVAM A LUDUJEM NOCU BAS ME BRIGA ZIVIM KAKO HOCU!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. SEX BONTON ;*
    By La_bambola in forum Sex i erotika
    Replies: 11
    Last Post: 14-12-04, 14:34
  2. Bonton :)
    By independent girl in forum Gastronomija
    Replies: 5
    Last Post: 10-09-04, 22:02
  3. Bonton - pravila lijepog ponasanja
    By Trinity from Zion in forum Sve i svašta
    Replies: 29
    Last Post: 13-06-04, 18:26

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •