Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 25 of 111

Thread: Buka iz lokala

  1. #1
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,953
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    156
    Thanked in
    76 Posts

    Default Buka iz lokala

    Kolege forumasi, imam jedan jako veliki problem vec godinu dana koji ne znam kako da rijesim. Lokal ispod mene, u prizemlju stambene zgrade, pravi nesnosnu buku. Pokusao sam da razgovaram sa vlasnikom i zakupcem nekoliko puta ali bez rezultata. Kvalifikacije o toj vrsti ljudi zadrzacu za sebe.
    Obracao sam se komunalnoj policiji vec toliko puta da mi se smuci da ih vise pozivam. Sustinski oni su sebe proglasili nenadleznim u ovoj situaciji. Trenutno cekam zvanican odgovor od te institucije da bih mogao da preduzimam neke dalje korake. Vjerujte da nisam neka babetina i dzangrizalo ali zivot pod ovakvom bukom postaje nepodnosljiv a ja neznam kako da sebi pomognem.
    Odmah da upozorim kolege koje ce me posavetovati da bacim bombu, uletim dolje i sve polomim da ne pisu takve stvari jer sam ovdje mislio da pokrenem neku ozbiljniju pricu na ovu temu.
    Dakle, zakon tj. Uredba o kucnom redu propisuje da niko ne bi mogao da me uznemirava bukom narocito za vrijeme dnevnog odmora (16-18h) i navece (00-06h). Medjutim komunalna policija u praksi to ne moze da sprovede. Komunalna policija Podgorica cak nema uredjaj za mjerenje buke iako je po zakonu na to obavezna. Zatim, dozvoljeni nivo buke u stanu je kategorija koju oni ne poznaju a valjda bi to trebalo da je osnovno prilikom kontrole i eventualno sankcionisanja problema prekomjerne buke.
    Kako sam ja njih shvatio, oni su trenutno u nemogucnosti da bilo sta ucine ako npr. jedan od stanara pravi nesnosnu buku i uznemirava sve ostale. Oni, po njihovom tumacenju zakona, mogu samo da ga upozore ali ne i kazne.
    Ovdje bi dobro dosla i pravna pomoc od kolega pravnika a cini mi se da ih ima poprilican broj na forumu.
    Last edited by emiretf; 05-10-14 at 03:15.

  2. #2
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako je toliko velik problem meni pada jedna stvar napamet, e sad ne znam jesi li ti u stanju da to napravis I da li bi uopste to funkcionisalo, ali npr znam da kad se pravi neki lokal ili studio da se radi zvucna izolacija da taj klub nebi pravio buku, e sad posto ocigledno podrum u kojem se nalazi taj lokal nije zvucno izolovan pada mi napamet da mi mozda neko potencijalno resenje bilo da ti zvucno izolujes svoj stan :-), I na taj nachin izbjegnesh buku, ovo mozda zvuchi kao totalno chudan odgovor ali reko eto cisto da ga iznesem kao opciju
    istrajan budi.

  3. #3
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,441
    Thanks Thanks Given 
    5,234
    Thanks Thanks Received 
    3,744
    Thanked in
    1,493 Posts

    Default

    da ne pricamo o tome da bi mu za to trebalo nekoliko hiljada eura.

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Montenegro
    Posts
    3,023
    Thanks Thanks Given 
    104
    Thanks Thanks Received 
    228
    Thanked in
    124 Posts

    Default

    reci cu ti samo da smo mi kao firma nakon sto smo postavili agregat nakon zalbe okolnih stanara nekoj inspekciji morali da radimo dodatne izolacije oko agregata jer su oni izlazili da mjere I po danu I po noci jer je drugaciji dozvoljeni prag buke. Raspitacu ti se preksjutra oko toga koja je inspekcija bila ali samo znam da su bili vrlo efikasni.

    Sent from my PMP5197DULTRA using Tapatalk
    My Job Is Top Secret. Even I Don't Know What I'm Doing.

  5. #5
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Mislim da ekološka inspekcija može pomoći, zovi sve ove što su za zaštitu životne sredine pa pitaj ko je nadležnan.


    http://www.uip.gov.me/kontakt
    Last edited by remark; 05-10-14 at 07:59.

  6. #6
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    1,304
    Thanks Thanks Given 
    24
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    emiretf, da ne živiš sličajno u Blok 9? :tears_of_joy:

    Šalu na stranu, pratiću i ja ovu temu jer imamo i mi sličan problem u zgradi. Što se tiče izolacije od buke, sve i da je najbolja to samo može da pomogne kad bi oni zatvorili vrata od kafića i kad ne bi larmali spolja. A ovi ispod mene sjede ljeti ispred u neleganoj bašti i deru se i prersmijavaju iz mozga. Redovno krše radno vrijeme, a što tek čine kroz kvart s voznim parkom koji posjeduju i dovoze na izložbu i isprobavanje - to je posebna priča. Komunalna dođe i pođe i oni odma sve po starom. Prijavljivani su bezbroj puta, ali svako poboljšanje traje kratko jer se oni odma ponovo raspištolje čim policija okrene leđa. Bukvalno ih baš briga. Čak i roštiljaju na travnjak ispred zgrade. U normalnim zemljama poslije 2-3 dolaska policije lokal se sledeći put pečati.

  7. #7
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,953
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    156
    Thanked in
    76 Posts

    Default Buka iz lokala

    Posto su me jutros po ko zna koji put probudili jutarnji basovi da odgovorim kolegama.

    Ne pada mi na pamet da ja radim zvucnu izolaciju u svom stanu. Pa valjda bi oni trebali to da urade prilikom otvaranja lokala. Da bi dobili odobrenje za rad potrebno je da odrade mjere zvucne izolacije.
    Aktuelni zakon o zastiti od buke nigdje ne precizira i ne propisuje granicnu vrijednost buke u stanu.
    http://www.mrt.gov.me/ResourceManage...%20sredini.pdf

    Poslednji zakon koji je propisivao granicnu vrijednost buke u zatvorenom prostoru je koliko vidim ovaj:
    http://www.sluzbenilist.me/PravniAkt...9F1605289AD%7D
    Ali kako da znam da li ovo jos uvijek vazi?

    Zivim na Starom Aerodromu.



    Sent from my iPad using Tapatalk
    Last edited by emiretf; 05-10-14 at 10:42.

  8. #8
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Mom prijatelju su non stop pisali kazne iz ekološke inspekcije, imao je bravarsku radionicu. Prijavljivao ga je komšija a dobro se sjećam da mi je pričao da su mjerili buku koju stvara strug a to je smiješna jačina u odnosu na muziku iz kafića. Na kraju se preselio na drugu lokaciju. E sad to je radionica i običan čovjek koji pokušava da svojim radom stvori nešto, vjerovatno postoji veća tolerancija na kafiće, muziku, opasne goste i gazde i sve ostalo što prati taj dio naše svakodnevnice.

  9. #9
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Podgorica, Bar
    Posts
    769
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zivim na 11-om spratu, tacno u vertikali ispod mene je kafic i kada se malo stisa gradska buka cujem do gore, ne toliko muziku (cujem samo bass) koliko dernjavu ovih koji sjede ispred lokala. Tako da mogu da zamislim kako je tebi koji si odmah iznad. Probaj sa ekoloskom kako kazu ostali, mora neko da bude nadlezan za to. Niko nema pravo da ti remeti mir u stambenoj zgradi.

  10. #10
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bar
    Posts
    4,145
    Thanks Thanks Given 
    720
    Thanks Thanks Received 
    476
    Thanked in
    243 Posts

    Default

    Kako to da komunalna ins. nema uređaj za mjerenje buke? Pa u Bar-u se cijelo ljeto nose sa tim uređajima i obilaze lokale.
    Postoji privatna agencija koja obavlja taj posao, i koju su oni duzni da angažuje ako nemaju svoju opremu.
    Pišite peticiju (stanari zgrade), predajte inspekciji, i oni moraju da izadju na lice mjesta po prijavi, posle trazite od iste uvid u zapisnik, i vidite sto su konstatovali kao činjenično stanje.

  11. #11
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,197
    Thanks Thanks Given 
    66
    Thanks Thanks Received 
    110
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    I u Blok 5 do kasno siba latino muzika...
    Ista ta komunalna policija u sezoni patrolira primorijem i u 1:01 ako uhvate nekog da nije ugasio muziku pisu kazne, pa ne znam zasto ne bi i odje?

  12. #12
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    206
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovo je prvi slucaj da cujem, da covjeku nece da pomognu oko ovoga problema... ili je gazda neki lokalni kauboj ili si se ti nekom nesto zamjerio inace nejasno ...

  13. #13
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    791
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Imam i ja slicnih problema. U mom neboderu stalno neko renovira stan, buse, ruse zidove, uadaraju cekicem. Taman kada jedan zavrsi sa renoviranjem, drugi krene i tako godinama u nedogled. Sa takvim ljudima ne mozes normalno razgovarati, policija i razne sluzbe koje bi se trebale baviti takvim stvarima kazu ne mozemo mi tu nista. Znam kako ti je. Nazalost, ne vjerujem da ce ti nadlezni ista pomoci, a vjerovatno im on da i nesto eura na kafu i ako dodju kod njega u lokal.
    Davor

  14. #14
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,278
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Resenje je jednostavno da jednostavnije ne moze biti, samo platis kriminalcima iz policije vise nego sto im je dao gazda lokala i zavrsio si problem odmah

  15. #15
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by emiretf View Post
    Zivim na Starom Aerodromu.
    i ja zivim na starom aerodromu i jos ne cuh za lokal koji radi do rano ujutro, da nisi ti u onu kucu u sklopu valentina?
    istrajan budi.

  16. #16
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    I ja mam lokale u zgradi ali kad zovnemo policiju gasi se muzika. Nema toga do ujutru burlanja. Oni su ti prijatelju potplatili policiju. No fino uzmi advokata pa nek on ode do policije i podsjeti ih na neke stvari pa tek onda tuzba protivu policije. Mislim da ces ovo i bez tuzbe rijesiti uz dobrog advokata. Valjalo bi da skupstina stanara ovo inicira, a ne ti licno.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  17. #17
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Čovječe, koliko samo ljudi ima ovaj problem!

    Pitam se, ima li velikog stambenog naselja (u ovi naš kompletan WILD BEAUTY) a da se stanari ne suočavaju sa istom mukom.
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  18. #18
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    601 East 54th NY
    Posts
    4,779
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Posto vjerovatno neka bagra drzi to, ja da imam taj problem unajmio bih par momaka kojima je dosadno a trebaju im pare da malo ispreturaju lokal i tako 2-3 puta pa ne vjerujem da bi vise to radili.
    I don't get lucky. I make my own luck.

  19. #19
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Malo šta svrstavam u "veliki problem", ali ovo definitivno spada u tu kategoriju!

    Quote Originally Posted by 1ucid View Post
    Ako je toliko velik problem meni pada jedna stvar napamet, e sad ne znam jesi li ti u stanju da to napravis I da li bi uopste to funkcionisalo, ali npr znam da kad se pravi neki lokal ili studio da se radi zvucna izolacija da taj klub nebi pravio buku, e sad posto ocigledno podrum u kojem se nalazi taj lokal nije zvucno izolovan pada mi napamet da mi mozda neko potencijalno resenje bilo da ti zvucno izolujes svoj stan :smile:, I na taj nachin izbjegnesh buku, ovo mozda zvuchi kao totalno chudan odgovor ali reko eto cisto da ga iznesem kao opciju
    Quote Originally Posted by davorp View Post
    Imam i ja slicnih problema. U mom neboderu stalno neko renovira stan, buse, ruse zidove, uadaraju cekicem. Taman kada jedan zavrsi sa renoviranjem, drugi krene i tako godinama u nedogled. Sa takvim ljudima ne mozes normalno razgovarati, policija i razne sluzbe koje bi se trebale baviti takvim stvarima kazu ne mozemo mi tu nista. Znam kako ti je. Nazalost, ne vjerujem da ce ti nadlezni ista pomoci, a vjerovatno im on da i nesto eura na kafu i ako dodju kod njega u lokal.
    Quote Originally Posted by BIGa View Post
    Resenje je jednostavno da jednostavnije ne moze biti, samo platis kriminalcima iz policije vise nego sto im je dao gazda lokala i zavrsio si problem odmah
    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    I ja mam lokale u zgradi ali kad zovnemo policiju gasi se muzika. Nema toga do ujutru burlanja. Oni su ti prijatelju potplatili policiju. No fino uzmi advokata pa nek on ode do policije i podsjeti ih na neke stvari pa tek onda tuzba protivu policije. Mislim da ces ovo i bez tuzbe rijesiti uz dobrog advokata. Valjalo bi da skupstina stanara ovo inicira, a ne ti licno.
    Quote Originally Posted by desert de Lleó View Post
    Posto vjerovatno neka bagra drzi to, ja da imam taj problem unajmio bih par momaka kojima je dosadno a trebaju im pare da malo ispreturaju lokal i tako 2-3 puta pa ne vjerujem da bi vise to radili.
    Zar nije ŽALOSNO kada se takve mjere nude kao prvo rješenje ovdašnjem narodu! Na šta smo svedeni i dovedeni?!
    Sve ovo bi trebalo da bude posljednje za čime se poseže, a prije toga pokušati sve - što sistem nudi kao zaštitu građanskih prava i sloboda.
    Ako se već unaprijed, čak i u pretpostavci ne očekuje efikasna zaštita tih prava od strane nadležnih institucija, onda zbilja mislim da smo ga neđe zaglibili.
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  20. #20
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,953
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    156
    Thanked in
    76 Posts

    Default

    Svako moze na androidu da instalira neku aplikaciju za mjerenje nivoa buke. Pazite samo koliko je meni buka u stanu:

    Ljudi pa ovo je oko 65dB.
    Ne mogu da shvatim da me niko ne moze zastititi od ovoga...
    Last edited by emiretf; 05-10-14 at 17:14.

  21. #21
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Xerxes View Post
    Malo šta svrstavam u "veliki problem", ali ovo definitivno spada u tu kategoriju!







    Zar nije ŽALOSNO kada se takve mjere nude kao prvo rješenje ovdašnjem narodu! Na šta smo svedeni i dovedeni?!
    Sve ovo bi trebalo da bude posljednje za čime se poseže, a prije toga pokušati sve - što sistem nudi kao zaštitu građanskih prava i sloboda.
    Ako se već unaprijed, čak i u pretpostavci ne očekuje efikasna zaštita tih prava od strane nadležnih institucija, onda zbilja mislim da smo ga neđe zaglibili.
    Trudimo se da funkcionisemo po lokalnim pravilima igre koja pokusavamo da promjenimo na izborima. Nazalost, demokratija u CG je tiranija vecine pa nam nesto slabo te promjene idu. Jednog dana mozda...
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  22. #22
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,953
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    156
    Thanked in
    76 Posts

    Default

    Koliki je maximalni dozvoljeni nivo buke u stanu i domacinstvu kod nas u CG?
    U Srbiji i Hrvatskoj je to 35dB danju i 30dB nocu. Kod nas to nisam mogao da nadjem u zakonu.

    Trenutni nivo buke mozete izmjeriti sa ovom aplikacijom za android:
    https://play.google.com/store/apps/d...soundmeter.app
    Last edited by emiretf; 05-10-14 at 20:50.

  23. #23
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U jbt. Tebi je I kvalitet zivota ugrozen kad ti je non stop 64 db, stvarno se nadam da ces rijesit taj problem
    istrajan budi.

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    E ovako.

    Nadlezna u ovom problemu je komunalna policija. Ko god ti kaze drugacije laze te. Svaki lokal je obavezan da bude izolovan kako ne bi ugrozavao ljude koji zive u okolini. Kao sto je u njihovoj nadleznosti da dodju i pisu kazne ako lokal radi van radnog vremena isto je tako njihova nadleznost da kontrolisu buku.


    Na osnovu člana 54. Ustava Republike Crne Gore, Vlada Republike Crne Gore, donosi
    UREDBU

    O ZAŠTITI OD BUKE

    (Objavljena u "Službenom listu RCG", br. 24/95, 42/00, 49/00; 25/03)

    Član 1

    Ovom uredbom uređuje se zaštita od štetnog dejstva buke na zdravlje ljudi, biljni i životinjski svijet, koja je izazvana izvorom buke u životnoj sredini iznad dozvoljenog nivoa.
    Član 2

    Buka, u smislu ove uredbe, je kompleks tonova različitih po intenzitetu, frekvenciji i boji koji prekoračuju propisane dozvoljene nivoe.
    Izvorom buke smatra se vršenje radnji i aktivnosti, kao i korišćenje objekata sa sredstvima za rad i transport, uređajima i instalacijama od kojih se širi zvuk koji prekoračuje dozvoljeni nivo.
    Izvorom buke koji zahtijeva poseban režim zaštite ustanovljen odredbama ove uredbe, smatra se i buka koja nastaje pjevanjem ili korišćenjem muzičkih instrumenata (radio i televizijskih prijemnika ili drugih sličnih uređaja, kasetofona, muzičkih stubova i sl.), razglasa koji koriste luna parkovi, turistički plovni objekti ili mehaničkih izvora buke u naseljenim mjestima, kojima se remeti javni red i mir.
    Životna sredina, u smislu ove uredbe, je otvoreni i zatvoreni prostor u naseljima i izvan naselja, u kojima se ljudi zadržavaju radi boravka, odmora i rekreacije (javno mjesto), kao i staništa biljnog i životinjskog svijeta.
    Član 3

    Zaštita od buke podrazumijeva preduzimanje mjera za sprječavanje nastajanja i širenja buke, odnosno obezbjeđenje uslova za smanjenje njenog intenziteta primjenom odgovarajućih tehničkih i drugih mjera ili obustavljanja radnji koje prouzrokuju buku.
    Član 4

    Najviši dozvoljeni nivo buke u životnoj sredini izražen u decibelima (A) iznosi:


    ------------------------------------------------------------------------

    ŽIVOTNA SREDINA Dozvoljeni nivo

    buke u dB (A)

    ----------------

    Danju Noću

    ------------------------------------------------------------------------

    1. U stambenoj zgradi (boravišne prostorije) pri zatvorenim prozorima

    a) iz izvora buke u zgradi 35 30

    b) iz izvora buke izvan zgrade 40 35

    2. U javnim i drugim objektima, pri zatvorenim prozorima:

    2.1. bolnice, klinike, domovi zdravlja i slično, i u njima:

    a) bolesničke sobe 35 30

    b) ordinacije 40 40

    v) operacioni blok bez medicinskih uređaja i opreme 35 35

    2.2. prostorije u objektima za odmor djece i učesnika i

    spavaće sobe domova za boravak starih lica i penzionera:

    a) iz izvora buke u zgradi 35 30

    b) iz izvora buke izvan zgrade 40 35

    2.3. prostorije za vaspitno-obrazovni rad (učionice,

    slušaonice, kabineti i sl.) bioskopske dvorane i

    čitaonice u bibliotekama 40 40

    2.4. pozorišne i koncertne dvorane 30 30

    2.5. hotelske sobe

    a) iz izvora buke u zgradi 35 30

    b) iz izvora buke izvan zgrade 40 35

    2.6. restorani, noćni klubovi 45 40

    2.7. koktel barovi 47 42

    2.8. kafeterije, restorani 50 45

    2.9. trgovačke kuće (gornji spratovi) 45 40

    2.10. trgovačke kuće (glavni spratovi) 50 45

    2.11. supermarketi, prodavnice 50 45

    2.12. sportske dvorane 55 50

    2.13. gimnastičke dvorane, kuglane 45 40

    2.14. plivališta 55 50

    2.15. muzeji 40 35

    ------------------------------------------------------------------------


    3. U naseljenim mjestima prema zonama naselja (izvan zgrade): dozvoljeni nivoi buke utvrđeni u tabeli 1 standarda JUS u J6.205
    4. Buka od motornih vozila


    ------------------------------------------------------------------------

    Vrsta vozila Dozvoljeni Vozilo u Vozilo u

    nivo buke mjestu, rad kretanju

    u dB voz. maks.

    br. obr.

    ------------------------------------------------------------------------

    Bicikl sa motorom 75 " 30 km/h

    Motocikl 50-150 ccm 80-82 " 60 km/h

    Motocikl preko 125 ccm 80-82 " 60 km/h

    Laki automobili 80 " 60 km/h

    Teret. vozila benz. motor. 85 " 40 km/h

    Teret. voz. diz. mot. 85-90 " 40 km/h

    Autobusi 85 " 40 km/h

    ------------------------------------------------------------------------

    Mjereno na 5 m udaljenosti od vozila na visini od 1,5 m od zemlje

    ------------------------------------------------------------------------

    Danju Noću

    ------------------------------------------------------------------------

    5. Javne gradske površine (parkovi) 35 30

    5.1. Posebno zaštićena prirodna dobra (nacionalni

    parkovi, parkovi prirode, rezervati) 25 10

    ------------------------------------------------------------------------


    Član 5

    U zonama gdje je ispod dozvoljenog nivoa, novi izvori buke ne smiju povisiti postojeći nivo buke za više od 5
    dB (A), u odnosu na zatečeno stanje.
    Svaki sljedeći izvor buke, iz stava 1. ovog člana, može povisiti nivo buke poslije godinu dana najviše za ... 5
    dB (A).
    Novi izvori buke, iz st. 1 i 2 ovog člana, ne smiju povisiti nivo buke preko dozvoljenog nivoa propisanog u članu 4 ove uredbe.



    Na osnovu ovog zakona mozes da tuzis i komunalnu policiju koja te nije zastitila i lokal ispod tebe.


    E sad mozes da podjes kod doktora koji moze da ti napise da ne mozes da se koncentrises, odmaras i normalno funkcionises zbog nenormalne buke cijeli dan.



    Ovo ti je stari zakon ali su decibeli isti i za novi zakon. A u novom zakonu stoji i :


    V. KAZNENE ODREDBE
    Član 30
    Novčanomkaznom od tridesetostrukog do šezdesetostrukog iznosa minimalne zarade u CrnojGori kazniće se za prekršaj pravno lice, ako:
    1)prouzrokuje buku štetnu po zdravlje (član 2);
    2) nesprovodi i ne obezbijedi sprovođenje mjera zaštite od buke (član 6);
    3)stavlja u promet, odnosno upotrebu mašine, transportna sredstva, uređaje iopremu koja se proizvodi u Crnoj Gori ili se uvozi na teritoriju Crne Gore, bezusklađivanja sa propisanim tehničkim standardima koji se odnose na graničninivo buke pod određenim uslovima upotrebe kao i bez podataka o zvučnoj snazikoju emituju pod tim uslovima upotrebe, u skladu sa posebnim propisima,smjernicama i normama Evropske unije (član 13);
    4) akoizvore buke privremeno koristi ili trajno postavlja u otvorenom prostoru nanivou tla, na zidove i krovove zgrada, nepokretne i pokretne objekte ili ihkoristi na vodi ili u vazduhu bez podataka o zvučnoj snazi (član 18 stav 1);
    5)koristi izvore buke bez dokaza nadležnog organa da buka od izvora nećeprelaziti granične vrijednosti nivoa buke u životnoj sredini (član 18 stav 2);
    6)koristi elektroakustične uređaje za izvođenje, odnosno emitovanje muzike iuređaje za oglašavanje u izletničkim plovnim objektima (član 21);
    7) neodredi odlukom ulice, djelove ulica i naselja, trgove i druge lokacijenamijenjene za održavanje javnih skupova, zabavnih i sportskih priredbi idrugih aktivnosti na otvorenom i zatvorenom prostoru, kao i puteve za dolazak iodlazak učesnika navedenih događaja (član 22).
    Zaprekršaj iz stava 1 ovog člana kazniće se i odgovorno lice u pravnom licunovčanom kaznom od desetostrukog do dvadesetostrukog iznosa minimalne zarade uCrnoj Gori.
    Zaprekršaj iz stava 1 ovog člana kazniće se i fizičko lice novčanom kaznom oddesetostrukog do dvadesetostrukog iznosa minimalne zarade u Crnoj Gori.

    Last edited by Gandalf_White; 05-10-14 at 21:37.
    One Ring to Rule them all...

  25. #25
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    nas izgleda niko ne može ni od čega zaštititi! Ako je taj koji krši zakon i udara na moja prava neko ko ima "veze" nema toga zakona koji mi može pomoći...bože me pomozi!
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

Page 1 of 5 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 261
    Last Post: 23-02-16, 18:42
  2. Prevelika buka
    By fanste in forum Sve i svašta
    Replies: 23
    Last Post: 24-12-13, 08:56
  3. i: iznamljivanje lokala
    By groovy in forum Ostali oglasi
    Replies: 0
    Last Post: 09-12-09, 11:04
  4. hdd buka
    By Milosmmm in forum Hardware
    Replies: 23
    Last Post: 30-01-09, 07:48
  5. Gostoljubivost vlasnika lokala "Budha Bar"
    By Babel Fish in forum Sve i svašta
    Replies: 114
    Last Post: 25-04-08, 21:09

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •