Page 2 of 7 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 26 to 50 of 159

Thread: Koliko jezika pricate?

  1. #26
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Belgrade
    Posts
    9,909
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Dobro bate, ipak je ovo CdM. Kolektiv profesionalaca i sveznalica.

    I am so post-rock I shit sad birds.


  2. #27
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    791
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sada je dobro sto ove mladje generacije uce dva jezika u osnovnoj, tako da ako kasnije zele da prosiruju znanje, puno je lakse kada se ima neka pozadina iz skole. Licno, volio bih nauciti Norveski jezik. Mislim da je jako interesantan, a skandinavci se medjusobno razumiju, tako ako naucis jedan od skandinavskih jezika, bez problema te razumiju u citavoj regiji.
    Davor

  3. #28
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Ja se nikad ne bi usudio da kazem ni da nas jezik znam perfektno a ne neki strani.

    Pocevsi od vokabulara gdje malo ko od nas moze da se priblizi 50% sadrzaja pa do milion nekih posebnih pravila u gramatici i ostalome.

    Perfekcionisti moji...
    Problem je sto ljudi misle ako gledaju film i sve kontaju onda oni perfektno znaju jezik. Najvece se muke muce da se nadje recepcioner. Napise ti tamo perfektno engleski i ruski i pomalo spanski i ti hoces da odrzis razgovor za posao na engleskom lik zablokira i imas osjecaj da ce da ti kaze "Ali nas to nijesu ucili". Na vecini fakulteta engleski je sprdnja obicna, dobijaju se te 10ke za po 4etc kredita a ovamo nebesa.
    Nema ucenja i vjezbanja jezika bez zivog govora...
    One Ring to Rule them all...

  4. #29
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,429
    Thanks Thanks Given 
    960
    Thanks Thanks Received 
    548
    Thanked in
    306 Posts

    Default

    Engleski i italijanski... Svjestan sam da sam daleko od toga da ih savršeno znam iako sam ih završio i živim od prevođenja

    TT

  5. #30
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    355
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Premalo.
    ...And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music

  6. #31
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Send me location
    Posts
    7,088
    Thanks Thanks Given 
    968
    Thanks Thanks Received 
    581
    Thanked in
    289 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    šta vam znači to "perfektno"? C1 jeste relativno jak stepen ali je daleeeko od perfekcije.

    btw ja prevodim njemački 10ak godina, engleski tečno znam a i na italijanskom mogu da se sporazumijevam mada ga u zadnje vrijeme baš rijetko govorim ali imam dobar fond riječi jer sam i sa italijanskog dosta prevodio ranije

    ruski sam učio u gimnaziji ali sam realno jako loš sa istim, razumijevanje i nekako ali prozborit ne umijem
    To perfektno znaci da sam ucio jezik istovremeno sa maternjim(albanski) vec od 3-4 god od tv-a i od 5-og razreda do 4 gimnazije mi je predao njemac njemacki gdje sam usavrsavao i pravopis osim jezika. Bio sam na raznim takmicenjima i razmjenama itd , tako da smatram da znam jezik bas dobro.

    Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk


  7. #32
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,741
    Thanks Thanks Given 
    2,109
    Thanks Thanks Received 
    4,654
    Thanked in
    2,480 Posts

    Default

    Crnogorski, srpski, hrvatski, bosanski, maternji. Sad ozb., znam ovaj 'nas', koji god to bio, engleski smijem se usudit rec znam odlicno, francuski se umijem sporazumjet, ucio sam ga 8 god., ali sam ga dosta izgubio. Znam da je 100 ljudi, 100 cudi, ali francuski po meni nikako ne moze bit odvratan. Volio bih da naucim italijanski, bas fino zvuci, ali veze nemam, znam mozda nekih 30-40 rijeci, ali nijedno gramaticko pravilo...
    Forever young, i want to be forever young

  8. #33
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    791
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Problem je sto ljudi misle ako gledaju film i sve kontaju onda oni perfektno znaju jezik. Najvece se muke muce da se nadje recepcioner. Napise ti tamo perfektno engleski i ruski i pomalo spanski i ti hoces da odrzis razgovor za posao na engleskom lik zablokira i imas osjecaj da ce da ti kaze "Ali nas to nijesu ucili". Na vecini fakulteta engleski je sprdnja obicna, dobijaju se te 10ke za po 4etc kredita a ovamo nebesa.
    Nema ucenja i vjezbanja jezika bez zivog govora...

    Upravo tako. Problem je po mom misljenju taj sto ljudi danas misle kao sto si ti rekao, da ako gledaju film ili razumiju sta pricaju na televiziji, misle da tecno govore jezik. Stvar je u tome sto se oni koji uce i koji misle da govore tecno strani jezik, oslanjaju puno na gledanje filmova i televizije na tom jeziku a ne citaju knjige na jeziku koji uce. Ovo je po meni kljucna stvar. Licno bi preporucio svakome ko je samouvjeren dovoljno da kaze da tecno govori engleski ili neki drugi strani jezik, da uzme neku knjigu na tom jeziku pa da je procita. Tek ako neko razumije knjigu kada procita, onda se moze reci da neko razumije odnosno govori strani jezik. Ucite li strani jezik, ne gledajte filmove i tv produkciju na tom jeziku. Citajte knjige. Cak iako ne razumijete iz prve, nastavite citati, knjige iz raznih oblasti, zabavne, strucne itd. Citanje knjiga pomoci ce vam da usavrsite jezik, Kasnije kada naucite jezik lako ce biti gledati filmove i tv. Zalosna je cinjenica da kod nas mladi jako slabo citaju knjige i na maternjem jeziku, izuzimajuci one skolske i strucne koje bas moraju procitati.
    Davor

  9. #34
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    4,604
    Thanks Thanks Given 
    1,123
    Thanks Thanks Received 
    247
    Thanked in
    177 Posts

    Default

    engleski, italijanski i turski.
    " čini se da iz rana raste cvijeće... "

  10. #35
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,234
    Thanks Thanks Given 
    2,764
    Thanks Thanks Received 
    4,544
    Thanked in
    2,406 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by davorp View Post
    Upravo tako. Problem je po mom misljenju taj sto ljudi danas misle kao sto si ti rekao, da ako gledaju film ili razumiju sta pricaju na televiziji, misle da tecno govore jezik. Stvar je u tome sto se oni koji uce i koji misle da govore tecno strani jezik, oslanjaju puno na gledanje filmova i televizije na tom jeziku a ne citaju knjige na jeziku koji uce. Ovo je po meni kljucna stvar. Licno bi preporucio svakome ko je samouvjeren dovoljno da kaze da tecno govori engleski ili neki drugi strani jezik, da uzme neku knjigu na tom jeziku pa da je procita. Tek ako neko razumije knjigu kada procita, onda se moze reci da neko razumije odnosno govori strani jezik. Ucite li strani jezik, ne gledajte filmove i tv produkciju na tom jeziku. Citajte knjige. Cak iako ne razumijete iz prve, nastavite citati, knjige iz raznih oblasti, zabavne, strucne itd. Citanje knjiga pomoci ce vam da usavrsite jezik, Kasnije kada naucite jezik lako ce biti gledati filmove i tv. Zalosna je cinjenica da kod nas mladi jako slabo citaju knjige i na maternjem jeziku, izuzimajuci one skolske i strucne koje bas moraju procitati.
    Uz ovo bi dodao i pisanje. Mnogo puta ljudi znaju da razumiju dosta toga pa nesto i da procitaju ali iz iskustva najveci problem se javlja kad treba to da se napise. Jel' sa jedno ili dva R? Ide li 'h' ovdje ili se izostavlja? itd.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  11. #36
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bijelo Polje
    Posts
    2,401
    Thanks Thanks Given 
    16
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Engleski,ruski i njemacki. A imam namjeru da pocnem turski da ucim.

  12. #37
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,112
    Thanks Thanks Given 
    187
    Thanks Thanks Received 
    57
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    Engleski i Italijanski.. Nachel uchit Ruski jezik - chu chut ponjemaju)

    Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
    Using Tapatalk

  13. #38
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,256
    Thanks Thanks Given 
    2,757
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nexus4 View Post
    To perfektno znaci da sam ucio jezik istovremeno sa maternjim(albanski) vec od 3-4 god od tv-a i od 5-og razreda do 4 gimnazije mi je predao njemac njemacki gdje sam usavrsavao i pravopis osim jezika. Bio sam na raznim takmicenjima i razmjenama itd , tako da smatram da znam jezik bas dobro.

    Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
    baš dobro i perfektno je velika razlika, na takmičenjima i razmjenama nećeš sticati širok fond riječi(više je to usavršavanje osnovne komunikacije) a to ti je potrebno da se ne bi pogubio u nekim ne baš svakodnevnim situacijama, tipa medicine tehnike itd.
    She is only here to annoy herself!

  14. #39
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,741
    Thanks Thanks Given 
    2,109
    Thanks Thanks Received 
    4,654
    Thanked in
    2,480 Posts

    Default

    Te neke strucne stvari ne zna ni vecina stanovnika tog govornog podrucja.
    Forever young, i want to be forever young

  15. #40
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    791
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by technus View Post
    Te neke strucne stvari ne zna ni vecina stanovnika tog govornog podrucja.
    Koje stvari npr.?
    Davor

  16. #41
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    3 jezika i 5 nerječja
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  17. #42
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,741
    Thanks Thanks Given 
    2,109
    Thanks Thanks Received 
    4,654
    Thanked in
    2,480 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by davorp View Post
    Koje stvari npr.?
    Strucne stvari u medicini, sudstvu, prirodnim naukama itd...
    Forever young, i want to be forever young

  18. #43
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,234
    Thanks Thanks Given 
    2,764
    Thanks Thanks Received 
    4,544
    Thanked in
    2,406 Posts

    Default

    Pa to je to... sto odje mnogi smatraju da jezik znaju 'perfektno' a ne znaju ni 5% ijednog strucnog vokabulara tog jezika.

    P.S. Kad ucis neku strucnu skolu onda svakako imas i strucni engleski koji se razlikuje od 'obicnog' i tu tek shvatis koliko pojma nemas. Tako sam ja recimo imao 'engleski jezik za pomorce'. Pa cak i onda kada sam ucio sve to nisam znao ni pola tog strucnog vokabulara a sad znam jos manje jer sve sto ne koristis izlapi a da i ne primjetis. Dok ti opet nedje ne zatreba pa dodjes do blokade dje pokuavas da iskopas iz mozga s' obzirom da znas da je tu negdje ('na vrh jezika') ali nikako da ispljunes to sto ti treba...
    Last edited by Fidel Castro; 20-09-14 at 22:57.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  19. #44
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Send me location
    Posts
    7,088
    Thanks Thanks Given 
    968
    Thanks Thanks Received 
    581
    Thanked in
    289 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    baš dobro i perfektno je velika razlika, na takmičenjima i razmjenama nećeš sticati širok fond riječi(više je to usavršavanje osnovne komunikacije) a to ti je potrebno da se ne bi pogubio u nekim ne baš svakodnevnim situacijama, tipa medicine tehnike itd.
    Naravno da ne, ali pomazu da savladas jezik. Fond rijeci se prvenstveno siri komunikacijom jer jezik nije stvar koju mozes uciti iz knjige, a dalje prosiriti naravno se postize citanjem, istrazivanjem raznih stvari na tom jeziku, medijama itd.


    Edit: Fidele, sto se tice jezika struke, ni od npr njemca ne mozes ocekivati da zna vokabular od pravnika, doktora, pomorca kad je on zavrsio neku drugu skolu ili nije uopste. A da se to ocekuje od stranca mislim da nije pravo mjerilo znanja jezika

    Sent from my Nexus 7
    Last edited by nexus4; 20-09-14 at 23:12.


  20. #45
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Gornja Gorica
    Posts
    1,455
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Crnogorski i nemusti. Ali vise nemustim zborim. Mada sam i psa naucio da razumije crnogorski pa mu kazem "dje si drug", on zalaje i pocne da skace i mrda repom. A kad zdjelu uzme u usta, onda znam da je gladan. Tako funkcionisemo. Skroz lagano za savladati.

  21. #46
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    791
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by technus View Post
    Strucne stvari u medicini, sudstvu, prirodnim naukama itd...

    Te strucne izraze koje si naveo ne zna niko van struke i kod nas na maternjem jeziku. Ipak, moras poznavati onoliko medicinske terminologije na stranom jeziku koliko ti omogucava da bez problema mozes otici ljekaru i objasniti u cemu je problem, te isto tako razumijeti ono sto ljekar tebi govori. Isto vazi i za sudstvo, moras znati jer ces sigurno doci u situaciju kada ce ti trebati ti neki strucni izrazi, isto kao i u maternjem jeziku.
    Davor

  22. #47
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,556
    Thanks Thanks Given 
    1,956
    Thanks Thanks Received 
    2,560
    Thanked in
    1,100 Posts

    Default

    Volio bi itaijanski da znam, ali tu sam dibidus.

    Znam engleski, ruski pomalo...
    Tu es mon héro!

  23. #48
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    386
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ovi naski i ovih 3-4 lokalna. Ciganski odlicno pricam, Engleski i Ruski razumijem i pricam po malo. Albanski po malo razumijem ono najosnovnije.

  24. #49
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Niksic
    Posts
    11,259
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    200
    Thanked in
    63 Posts

    Default

    Pričam Crnogorski, Hrvatski, Srpski, Bosanski, i po malo Makedonski hehehehehehe
    Ja znam da juče me je stvorilo
    I znam da danas je danas
    i da sutra stvaram sam...

  25. #50
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    <3 JEDNA JE DOMOVINA, JEDNA JE CRNA GORA <3
    Posts
    6,113
    Thanks Thanks Given 
    1,300
    Thanks Thanks Received 
    288
    Thanked in
    147 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by no-mercy View Post
    Volio bi itaijanski da znam, ali tu sam dibidus.

    Znam engleski, ruski pomalo...
    I meni se uci italijanski, al' to ce sacekat da zavrsim fax ..
    Inace engleski znam odlicno, madjarski veoma dobro, njemacki solidno ..
    So I will come back from the dead and lay claim to what I am owed. - captain Flint

Page 2 of 7 FirstFirst 123456 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Koliko jezika govorite?
    By August Dominus in forum Nauka generalno
    Replies: 31
    Last Post: 26-09-10, 22:58
  2. Na vrh mi jezika...
    By mastermind in forum Software
    Replies: 1
    Last Post: 26-08-08, 22:47
  3. na vrh jezika
    By Grungy in forum Sve i svašta
    Replies: 5
    Last Post: 31-01-07, 15:43
  4. Sta pricate..
    By sh0cker in forum Sve i svašta
    Replies: 71
    Last Post: 26-11-04, 16:29

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •