Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 26 to 34 of 34

Thread: CETINJSKE AFERE - Les affaires

  1. #26
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    295
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dana 13. januara, ove 2015. godine umro je ĐOKO ŽIGALJ.Attachment 129810

    Đoko je živio na ''ravnom'' Cetinju, i nema živoga stvora koji je izlazio u cetinjsku pjacu, koji nije vidio i znao Žigalja. Nešto nije značio stojserima, koji su brigu brinuli u koje doba od noći je najbolje pośeći koje drvo u koji od parkova. Nijesu oni imali kad ni pozdraviti se sa Žigonijem.
    Ja ne znam da li postoji u svu cetinjsku pjacu živi stvor sa kojim je Đoko ima grke riječi. Posvađao se ni sa Nikšićaninom nije.
    Da se ne posvađaš sa Nikšićaninom, prosto nije moguće, a eto, Đoko se ni sa njima nije svadio.
    Što se čini Đoko, šćah ga pitat po susretu kad bih se dovuka na Cetinje. Ništa. Prevukujem se po ovija kafana, ne bih li naletio na neku zaEbanciju, i tako svaki dan.
    Misliš li skoro umirat?
    Uuuuuu, nemo mi tu muku pominjat.
    Moraćeš kad tad.
    Znam, omrčove, no kad mi nam pane kako će primati saučešće oni gabelj, oću reć sestrić kovač, pa kad osekne nos i očisti prste o onu glibavu kožnu travezu da se rukuje... ada, neću umirat u ovu svijes... bježat ću u goru ka oni Bajica.
    Malo će ko doć na saučešće, moj Đoko. Nema nas mnozina, no su osvojili ovi te još dižu noge kad idu, bojeći se da ne ugaze na zmiju.
    Nema nas, no smo, evo, otanjali ka fuštanj. Ajmo da śednemo tu neđe, i ja plaćam piće kad nalježe Cetinjanin. Nećeš se mnogo napit.
    Ovo je malo tužno sjećanje na naš potonji susret.
    Umrije Đoko i kao da nikad nije prolazio cetinjskim ulicama.
    Oću da pitam GLAVNOG I ODGOVORNOG urednika CETINJSKIH NOVINA i RADIO CETINJA što se ne oglasi niko tim povodom.
    Danima sam tražio UREDNIKA, a da ga ''ufatim'' trijeznoga, kako bih ga pitao o tome, a da mu dopre do mozga pitanje. Nekako, baš onaj dan kad sam polazio iz Cetinja stuštismo se kod Vile. Učinje mi se e nije vas nagrđen majci, te počeh nekako izokola, pominjući okupacione došljake, ma mi nedade završiti. Veli, nemoj da te zavara moje prezime. Moji jesu porijeklom sa obale Drima u Albaniji, ma mi živimo na Cetinju evo više od trista godina. To za Đoka, nemoj da se zajebaješ. Barem još jedna pjandura manje na Cetinje. Da pišemo o njemu? Nikad dok sam ja urednik.
    Ajde u zdravlje da se srijećemo i nastavih kuđ sam krenuo.
    Tebi Đorđije, Đoko, A. Živković - Žigalj duša carovala.
    P.S.
    Ženio se neki Cetinjanin. Snijeg zapa samo tako. Kuđ to da na Cetinje pane snijeg, nije mi jasno? Elem, pokupila se kita svatova, pa kako se ne mogaše autima, slože se da idu pješke i da se mijenjaju ko će prtit snijeg cijelac. Đoko Žigalj se taman u to vrijeme vratio iz inostranstva. Spuštio sijede kose niz pleći, a obukao sivu bundu do zemlje.
    Prolaze svatovi pjevajući kroz Dobrsko selo. Narod izaša, po običaju, na prozore i vrata da vide ''svadbu''. Đoko malo zaostao ''zbog sebe'' i trči onom prtinom da sustigne ostale svatove. Jedna dokonica sa prozora zove komšinicu i veli joj.
    Blago nevjesti za vavijek. Viđi kako joj je svekrva ćeperna.
    Ako imaš problem sa čitanjem, džabe ćeš otvarati
    NOVO:
    http://cetinjske.blogspot.rs/

  2. #27
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ivanbegovac View Post

    Oću da pitam GLAVNOG I ODGOVORNOG urednika CETINJSKIH NOVINA i RADIO CETINJA što se ne oglasi niko tim povodom.
    Danima sam tražio UREDNIKA, a da ga ''ufatim'' trijeznoga, kako bih ga pitao o tome, a da mu dopre do mozga pitanje. Nekako, baš onaj dan kad sam polazio iz Cetinja stuštismo se kod Vile. Učinje mi se e nije vas nagrđen majci, te počeh nekako izokola, pominjući okupacione došljake, ma mi nedade završiti. Veli, nemoj da te zavara moje prezime. Moji jesu porijeklom sa obale Drima u Albaniji, ma mi živimo na Cetinju evo više od trista godina. To za Đoka, nemoj da se zajebaješ. Barem još jedna pjandura manje na Cetinje. Da pišemo o njemu? Nikad dok sam ja urednik.
    Ajde u zdravlje da se srijećemo i nastavih kuđ sam krenuo.
    Tebi Đorđije, Đoko, A. Živković - Žigalj duša carovala.
    U ovih nekoliko redova postavljen je savršen profil cetinjskog "sekletarskog" kadra zaduženog za kulturu i medije. Ovome kadru se čak ne može prebaciti ni status "uhljebljenja", nego se mora pronaći neki pojam poput - upjančenja ili sl. Doduše čoeka ne poznajem ali mi se dati profil nametne svaki put kad uljegnem da pročitam "CETINJSKI LIST". Novina uređena tako žetoko činovnički da bi je bolje bilo nazvati - jal biltrn jal izvještaj jal službeni list...

    - M -

  3. #28
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ivanbegovac View Post

    Oću da pitam GLAVNOG I ODGOVORNOG urednika CETINJSKIH NOVINA i RADIO CETINJA što se ne oglasi niko tim povodom.
    Danima sam tražio UREDNIKA, a da ga ''ufatim'' trijeznoga, kako bih ga pitao o tome, a da mu dopre do mozga pitanje. Nekako, baš onaj dan kad sam polazio iz Cetinja stuštismo se kod Vile. Učinje mi se e nije vas nagrđen majci, te počeh nekako izokola, pominjući okupacione došljake, ma mi nedade završiti. Veli, nemoj da te zavara moje prezime. Moji jesu porijeklom sa obale Drima u Albaniji, ma mi živimo na Cetinju evo više od trista godina. To za Đoka, nemoj da se zajebaješ. Barem još jedna pjandura manje na Cetinje. Da pišemo o njemu? Nikad dok sam ja urednik.
    Ajde u zdravlje da se srijećemo i nastavih kuđ sam krenuo.
    Tebi Đorđije, Đoko, A. Živković - Žigalj duša carovala.
    U ovih nekoliko redova postavljen je savršen profil cetinjskog "sekletarskog" kadra zaduženog za kulturu i medije. Ovome kadru se čak ne može prebaciti ni status "uhljebljenja", nego se mora pronaći neki pojam poput - upjančenja ili sl. Doduše čoeka ne poznajem ali mi se dati profil nametne svaki put kad uljegnem da pročitam "CETINJSKI LIST". Novina uređena tako žestoko činovnički da bi je bolje bilo nazvati - jal bilten, jal izvještaj, jal službeni list...

    - M -

  4. #29
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    295
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    SAT NA VLADIN DOM
    Click image for larger version. 

Name:	vladin dom.jpg 
Views:	69 
Size:	11.1 KB 
ID:	130172
    U najranijem djetinjstvu sam naučio da slušam koliko je sati. ''VLADIN DOM'' je kucao na kvartove i cijele ure. Kvartove je otkucavalo zvono jednog tonaliteta, a ure je otkucavalo zvono, em jače, em drugog tonaliteta. Jedan otkucaj je označavao toliko i toliko sati i KVARAT(petnajes minuta). Dva otkucaja su označavala poja sata(dva kvarta). Tri otkucaja su označavali kvarat(petnajes minuta) do. Četiri otkucaja su označavali četiri kvarta - cijeli sat. Odma poslije toga otkucalo bi ono drugo(jače) zvono koliko je sati. Docnije, kad sam radio kao razvodnik u Bioskopu, koji je bio u velikoj sali Vladinog Doma, obučio me Ivan Ravić - sajdžija koji je ''navijao'' sat, kako se to radi. Mehanizam su pokrećali dva tega koji su se jednom povećom kurblom podizali - navijali u gornji pološaj. Velika kazaljka je ''okidala'' malo zvono na broj 3, koje je otkucavalo kvarat. Na drugi zub, na pola sata, na broj 6, kazaljka bi ''okidala'' dupli zub i malo zvono je kucalo dva puta(pola sata), a na 45 minuta, na broj 9 bi ''okidala'' trostruki zub i zvono bi kucalo tri puta. Kad velika kazaljka dođe do dvanajestice, ''okidala'' bi veliki zub, koji bi pokrenuo mehanizam da malo zvono otkuca 4 puta, a odma zatim i veliko zvono bi otkucalo onoliko puta zavisno đe stoji mala kazaljka.
    Posao ''navijača'' je bio da natakne kurblu na vratilo od jednog zvona, pa na malom, kontrolnom satu isključi rad sata i navije teg do gore. Zatim bi navio drugi teg do gore i onda bi kontrolni sat pomjerio za dva minuta naprijed i puštio satni mehanizam da radi. Jedan teg je bio za sat, a drugi za zvona. Cijela operacija je trajala dva minuta. Na kraju bi se pumpicom dolilo nedostajuće ulje u posudu iz koje je teklo na osovine i zupčanike.
    Sat je prvi put prestao da radi kad je izbio požar u podkrovlju i kad je uzgorela drvena konstrukcija koja je držala sat. Upao je sat unutra uz veom jak uzdah Cetinjana koji su posmatrali gašenje.
    Dugo vremena je zjapila rupa bez sata.
    Ne sjećam se tačno kad je napravljena nova konstrukcija, postavljen sat u svoje ležište i počeo sa radom. Ja sam otišao iz Cetinja da se školujem i naučio opštinskog portira Jova Jablana da navija sat.
    Čujem skoro prije nekoliko godina da sat ne radi. Neko mi je rekao da je propao neki dio mehanizma, tako da od sata više nema ništa. Pitam neke ivanbegovce da li im nedostaje sat. Među njima je bio i vrsni ''Obodov'' alatničar Niko Milić.
    Prije neku godinu zatekoh se ispred Vladinog Doma sa crvenim tepihom ispred ulaza i crvenom stazom do ulice. Preko puta su sve one ruševine od kuća bile zakamuflirane nekakvim panoima. Kao da puče puška, tek iza svakog drveta, iz svakog ulaza od kuća koje nijesu bile u ruševinama iskočiše ljudi sa isukanim oružjem raznih vrsta. Od parkinga na ulaz u podvožnjak dojuri policijsko vozilo koje se ispriječi i zatvori prolaz. Na balkon se pojaviše trubači i trombonisti, a iz Vladina Doma izađe Vojna muzika. Uh, prestadoh da strepim. Počeše od vidove trafike da polako pristižu crni auti. Kako iz kojega izađe međed, oglase se fanfare sa balkona. Auti odlaze i parkiraju se na putu prema manastiru. Kad je prestala kolona, dajem znak drugom trombonisti da ne ''štimuje''. Pukovnik, Kapelnik orkestra Vojske Crne Gore me prepoznade i ''naredi'' FANFARE ZA KOLEGU i ispravi kapelnički štap prema meni(uh, i to pregrmljeh od emocija). Odnekud se pojavi i NIKO MILIĆ, i šeretski mi prijeti prstom uz riječi: Aaaa, ti si njihov.
    Od kud ti Niko, pitam, jer nikoga nema osim onih službenih lica sa oružjem. Čekam, kaže mi, da vidim oće li sat cukat. Tačno u pet oglasi se malo zvono četiri puta, a odma zatim i veliko zvono okuca PET sati. Gledam u Nika kojemu su oči pune suza, sa nevjericom jedva izustih RADI. Radi komšo moj, radi. NAPRAVIO SAM SVAKI DIO SATA U TRI PRIMJERKA OD NAJBOLJEG ČELIKA KOJI SAM MOGAO NAĆI.

    -sledi grozni nastavak-
    Ako imaš problem sa čitanjem, džabe ćeš otvarati
    NOVO:
    http://cetinjske.blogspot.rs/

  5. #30
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    295
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Na promociji trećeg izdanja knjige ''OVOGA NIĐE NEMA'' moj tekst su govorili Kristina Pejović(Jošana Špirova) i Slavko Kalezić (JA), tada studenti FDU-Cetinje.
    Primijetih da je malačko iskasapio tekst, pa mi mlađani GLUMAC Slavko Kalezić reče: PALI BRE MATORA DRTINO, DA TE NE IZDRVIM SAD OVDJE PRED CIJELIM SVIJETOM. MRŠ!!! JEĐI *****, ESI ČUO?

    Ako imaš problem sa čitanjem, džabe ćeš otvarati
    NOVO:
    http://cetinjske.blogspot.rs/

  6. #31
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    295
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja opisah u jednoj knjizi kako uljegoše Talijani u Cetinje grad HEROJ. Evo na filmu se lijepo vidi ko i kako ih dočekao. Sve đedovi i očevi današnjijeh zunzalja, koji drmaju Cetinje ka šljivu.
    U cetinjsku pekaru se nije dugo vremena pekao leb u vekne(struceve) jer su podsjećali na talijanske PANJOKE(hlebove) koje su talijanski vojnici dijelili narodu sa drugom hranom u ''LEGACIJU'', inače bi Cetinjani polipsavali od gladi.
    Zunzalji su prijetili narodu da bi ga ućutkali: ''ZNA SE KO JE IZ LEGACIJE NOSIO GAVETE(porcije) I PANJOKE ISPOD PAZUHA''

    Valja pogledati, posebno stanovnici doline Bogova:

    Ako imaš problem sa čitanjem, džabe ćeš otvarati
    NOVO:
    http://cetinjske.blogspot.rs/

  7. #32
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    295
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Last edited by ivanbegovac; 30-03-15 at 12:56.
    Ako imaš problem sa čitanjem, džabe ćeš otvarati
    NOVO:
    http://cetinjske.blogspot.rs/

  8. #33
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    295
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Last edited by ivanbegovac; 27-03-15 at 19:44.
    Ako imaš problem sa čitanjem, džabe ćeš otvarati
    NOVO:
    http://cetinjske.blogspot.rs/

  9. #34
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    295
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Doguzeljam nekako, čuš nekako, do Cetinja. Kako? Odlučim da ''skoknem'' do Cetinja, ali, vazde ima ali. Zovem Ž. stanicu u Beogradu nekoliko puta da rezervišem ležaj u vagonu za konačenje i svaki put dobijem identičan odgovor. Nema mesta. Dođite na dan putovanja, pa ako neko bude otkazao... Ne ita mi se baš, pa zovem ponovo i ponovo. Uvijek isto. Surovo se primaka dan kad bih baš morao biti na Cetinju. Odem u Beograd i na šalteru za spavaća kola čekam da neko otkaže. NIŠTA, odmahuje glavom šalteruša.
    Konačno odustanem i krenem da se vratim kući, u moje selo pored Beograda. Na uglu ulica Gavrila Principa i Milovana Milovanovića je ''TURISTIČKA AGENCIJA''. Uđem i prekinem dvije šalteruše u njihovom ćućorenju, pa me jedna srdito upita: IZVOLITE, ŠTA STE HTELI? Imate li, pitam, karata za spavaća kola? Imamo. Imate li za Bar? Imamo, za kad vam treba? Za večeras, kažem i očekujem: Jaoooo, nema ništa za večeras, međutim, pita me šalteruša koliko mi trba ležajeva, hoću li troktevetnu kabinu ili ležaj u kušetu.
    Ne vjerujem, pa pitam koliko ima mjesta. Ima dosta. TrojE kola je komplet prazno. Uzmem ležaj i usput kontam i ne dokontah zašto na staničnom šalteru nema mjesta. Je li to dirigovana diverzija, što li je?
    U kabini jedna prelijepa đevojka i ja. Kako se ovako nešto ne stušti prije mnogo godina? Dokaza se još jednom ono: Kad sam moga, nijesam moga. Sad kad mogu, ne mogu.
    Do Titograda ne zaspasmo ni đevojka ni ja. Gledam u ''plafon'' sa rukama pod glavu i pričam sa đevojkom o svemu i svačemu. Saznah da je Cetinjanka i da će je u Titograd čekati momak, pa ako hoću, mogu sa njima do Cetinja. Obradovah se i prihvatih ponudu, ali na Cetinju saznadoh da nijesam trebao.
    Konačio sam na Cetinju kod jedne babe dok nije umrla onamo preko puta Vladinog doma. Sad kako je baba umrla, ne idem na Cetinje, jer nemam đe konačiti. Kako odma pođosmo iz Titograda, začas stigosmo pred Vladin dom. Đevojka (Vjera) ode svojim putem sa momkom, a ja ostah ka ćuk. Đe ću ovako rano? Babu ne bih da budim, pa odoh na onu klupu ispod vrba na stazi ka manastiru da ''ubijem'' vrijeme.
    Evo ozgo jedna patulja ljudi i skretoše na stazu đe sam se ja borio sam sa sobom da ne legnem na onu klupu. Kad mi se približiše, jedan mi reče: Đe si, jeb@ te međed. Aha, čitao je moju priču ''BOŠKOVIĆI''. Pravim se da znam ko su i ko je moj čitaoc. Đe da znam. Prvo, usuka sam 70 godina, a drugo, pregrmio dva šloga. Saznah da vataju đir od Gimnazije pud dolje, pa pored Ljetnje, Grude, Eskadrona, gore do Tuskoga, đe popiju kafu. Oli sa nama? Oću. Daleko je, ali kontam da me neće puštiti da zakovrnem.
    Korak po koram, ono što se veli ''pasući'' s noge na nogu, obavijestiše me Bui i ostali o tekućim aktuelnostima.
    Što ne cuka Vladin dom, pitam, jer sam to odmah primijetio. Nema ko da ga navija. Ima jedan momak, rođak Preśednikov, ali neće više to da radi za STO Evra mjesečno. Traži TRISTA, pa se čeka Skupština, da donesu odluku.
    Kako STOTINU? Kako TRISTA? Pa to je posao od pet ili deset minuta u vrh glave petnajestodnevno.
    Aaaa, ne znaš ti njega. On je BOLESNO PEDANTAN, a obaveza je to.
    Kakva obaveza?
    Pa, ako bi sezonski radio u BudvU, mara bi po noći dolaziti.
    Što jes, jes.
    Ako imaš problem sa čitanjem, džabe ćeš otvarati
    NOVO:
    http://cetinjske.blogspot.rs/

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Cetinjske afere
    By ivanbegovac in forum Centralni
    Replies: 21
    Last Post: 06-04-17, 13:24
  2. Cerinjske afere
    By ivanbegovac in forum Centralni
    Replies: 1
    Last Post: 10-01-16, 14:14
  3. Cetinjske afere roke ro
    By ivanbegovac in forum Centralni
    Replies: 5
    Last Post: 13-06-12, 17:13
  4. Reperkusije „Duvanske afere“ - Nacionala
    By johnny bravo in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 26
    Last Post: 30-03-12, 15:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •