Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 26

Thread: Problem sa Paljenjem Kompjutera

  1. #1
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Problem sa Paljenjem Kompjutera

    prije nedje godinu dana mozda i dvije je pocheo da se teshko pali komp na dugme, iz 3,4 pritiskanja dugmeta se upali i vremenom je sve teze se palio tj. sve vise je trebalo puta da pretisnem dugme da bi se jedva upalio, dokle nije doslo do momenta da se uopste ne pali koliko god pretisako dugme, ponio sam ga kod majstora, zamijenjeno je napajanje i onda je sve bilo u redu, od tada prodje jedno godinu ipo ista stvar pocne da se deshava, tesko se pali i ja ponovo podjem kod majstora, stavi mi napajanje koje radi od drugog jednog kompjutera na njega i pocne normalno da radi sve, pali se normalno itd. da bi sad, posle 2,3 mjeseca poceo ponovo da se tesko pali iz 2,3 pokusaja, jutros nije htio uopste da se upali dokle mu nisam onu bateriju izbacio i ponovo je vratio, kako mi iskustvo govori samo je pitanje vremena kad ce ponovo prestat da se pali uopshte, da li neko od vas zna o chemu se odje radi, moze li se kako ovo rijeshit a da ne moram da kupujem novi kompjuter ili napajanje?
    istrajan budi.

  2. #2
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Cetinje
    Posts
    1,007
    Thanks Thanks Given 
    176
    Thanks Thanks Received 
    73
    Thanked in
    56 Posts

    Default

    Koju si bateriju vadio, jeli onu iz matične ?

  3. #3
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    da, onu iz maticne, samo sam je izvadio i vratio.
    istrajan budi.

  4. #4
    Join Date
    May 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,633
    Thanks Thanks Given 
    58
    Thanks Thanks Received 
    32
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    Možda je istrošena baterija. Ako imaš multimjer, izmjeri napon na njoj, treba da je oko 3 V. Ako je mnogo manje od toga, onda je izdusila. Možeš je kupiti u bilo kojoj kompjuterskoj radnji.. Čak mislim da ih i u VOLI-ju imaju. Oznaka baterije ti je CR2032.

    Mada ne bi trebalo da se zbog baterije tesko pali komp, i kad baterija izdusi, komp normalno radi, samo sto se bios podesavanja izgube ako isključiš komp iz struje...

    Jesi suguran da ti je matična skroz ok? Možda su crkli neki kondezatori, pa ti se zato sporije pali...
    Last edited by kepler62f; 13-09-14 at 12:02.

  5. #5
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja sam tu bateriju isto secam se bio promijenio jer sam mislio da je do nje, ali to nije bio slucaj, i dalje se tesko bio palio, ali za svaki slucaj cu kupiti novu chisto da i to eliminishem kao mogucnost.

    Quote Originally Posted by kepler62f
    Jesi suguran da ti je matična skroz ok? Možda su crkli neki kondezatori, pa ti se zato sporije pali...
    moguce, nemam ti pojma, ne znam ni kako da provjerim to, znas li ti?
    Last edited by 1ucid; 13-09-14 at 17:36.
    istrajan budi.

  6. #6
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,397
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,008
    Thanked in
    1,552 Posts

    Default Problem sa Paljenjem Kompjutera

    Ovo mi djeluje kao problem ploce. Sto neko rece kondenzatori su otisli najvjerovatnije. Pogledaj vrhove kondrnzatora na ploci. Ako su podignuti, znaci da su u losem stanju. Sumljam zbog sledece varijante. Zamjena napajanja ili vadjenje baterije. U oba slucaja si morao da izvadis kabal napajanja i to je dovelo do praznjenja kondenzatora. Nova napajanja daju stabilne vrijednosti odredjeni period zato sve i radi.
    Ujedno moze da bude najortodoksnina glupost, jer mi se i to desavalo. Zamijeni strujni kabal napajanja, jer su na novim napajanjima pretanki kablovi i umiju da prave problem

    Kako da pribjeris kondenzatore: prostim pregledom. Ako su solidstate ne mozes nikako bez alata. Obicne mozes samo prostim pregledom. Vecinom su ljubicaste boje i imaju vrh kao zarezan krst u njima. Moraju da budu ravni. Ukoliko uocus da su pojedini podignuti, ti su losi. S obzirom da ce vecina biti ispravna, primjetuces sta mislim pod tum ravan vrh. Ako se zbunis napravi fotografije grupa kondenzatora pa stavi sliku
    Last edited by Hell Raiser; 15-09-14 at 11:54.

  7. #7
    Join Date
    May 2010
    Posts
    326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Samo da se na dovezem, sto se tice kondezatora, desava se da se nisu naduli a da su crkli. Nazalost, ispitivanje kondezatora je malo specificno, kao prvo moras ga skinut sa ploce da bi ga ispitao. Moras imati multimetar koji ima opciju za mjerenje Farada.

  8. #8
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Ovo mi djeluje kao problem ploce. Sto neko rece kondenzatori su otisli najvjerovatnije. Pogledaj vrhove kondrnzatora na ploci. Ako su podignuti, znaci da su u losem stanju. Sumljam zbog sledece varijante. Zamjena napajanja ili vadjenje baterije. U oba slucaja si morao da izvadis kabal napajanja i to je dovelo do praznjenja kondenzatora. Nova napajanja daju stabilne vrijednosti odredjeni period zato sve i radi.
    Ujedno moze da bude najortodoksnina glupost, jer mi se i to desavalo. Zamijeni strujni kabal napajanja, jer su na novim napajanjima pretanki kablovi i umiju da prave problem

    Kako da pribjeris kondenzatore: prostim pregledom. Ako su solidstate ne mozes nikako bez alata. Obicne mozes samo prostim pregledom. Vecinom su ljubicaste boje i imaju vrh kao zarezan krst u njima. Moraju da budu ravni. Ukoliko uocus da su pojedini podignuti, ti su losi. S obzirom da ce vecina biti ispravna, primjetuces sta mislim pod tum ravan vrh. Ako se zbunis napravi fotografije grupa kondenzatora pa stavi sliku
    to mi je i kepler62f rekao bio da pogledam kondenzatore, ja sam mu chak i slao slike maticne da on vidi, medjutim nijedan nije nadushen niti zardjao ili tako nesto.
    Prije ce bit da je najortodoksnija glupost neka , probacu da promijenim kabAl jer ih imam jos 2, moguce da je do toga jer npr. jutros kad sam palio komp iz prve je upalio sto je potpuno suprotno logici jer po pravilu treba sve teze da se pali tako da to ide u prilog ovome da je kabal ili neka isto glupost zesca.., a i malo jeste labaviji taj njegov ulaz u napajanje, velike su sanse da je to u pitanju, fala ti


    Quote Originally Posted by MatrixNK
    Samo da se na dovezem, sto se tice kondezatora, desava se da se nisu naduli a da su crkli. Nazalost, ispitivanje kondezatora je malo specificno, kao prvo moras ga skinut sa ploce da bi ga ispitao. Moras imati multimetar koji ima opciju za mjerenje Farada.
    nazalost nemam ni znanje ni opremu da to provjerim, ali u svakom slucaju fala.
    istrajan budi.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bunker
    Posts
    21,954
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    179
    Thanked in
    116 Posts

    Default

    Asus maticna?

    Sent from my BMW M5 F10 using iDrive

  10. #10
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,397
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,008
    Thanked in
    1,552 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MatrixNK View Post
    Samo da se na dovezem, sto se tice kondezatora, desava se da se nisu naduli a da su crkli. Nazalost, ispitivanje kondezatora je malo specificno, kao prvo moras ga skinut sa ploce da bi ga ispitao. Moras imati multimetar koji ima opciju za mjerenje Farada.
    Znam to, ali zar stvarno mislis da bih trebao da mu savjetujem da odlemi bilo sta sa ploce i da provjerava. On eventualno moze da odradi vizuelni pregled i da zamijeni taj kabal jer je to sto cu savjetovati. Ostalo servis pa neka neko sa iskustvom to pregleda

  11. #11
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,397
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,008
    Thanked in
    1,552 Posts

    Default

    Pa vjerovao ili ne, losi kablovi posebno oni tanki, umiju da se ponasaju tako. Dosta cesto kad ne moze da se upali kompjuter prvo savjetujem da se potpuno ukloni kabal iz uticnice i napajanja i ostavi na 15 sekundi i ponovo pokusa. Iznenadio bi se koliko sam problema rijesio jednostavnom zamjenom za iole kvalitetniji kabal od onih koji dolaze uz npr frontierova napajanja

  12. #12
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    27
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    zna da bude i do ram memorije, izvadi ih i predji prstima ono zlatno, eventualno i ako ima prasine

  13. #13
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    896
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    19
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Mijenjaj plocu i par godina si miran.

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,444
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    posto si obacio mogucnost da je neki od kondenzatora izdusio, pogledaj u biosu jesi li ti dobre vriejdnosti napona koje ploci daje napajanje. Ako je i to ok, pogledaj da ti se kabal sto ide iz kucista u uticnicu nije dje precvikovao. Ako nije ni to, otvori kuciste, pogledaj kabal koji ide iz ploce do power dugmeta jel u redu. Ako je sve ovo u redu, ko sto ti rekose gore, onda je najvjerovatnije nesto na ploci.
    sent from tabure

  15. #15
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    fala bogu u zadnjih nekoliko dana pali iz 2, 3 pokusaja , tako da je stanje "pacijenta" za sada stabilno, ovo za bios ja ne znam sto tamo treba da stoji ali vidjecu na google pa fino ako u buducnosti ne bude htio da upali to cu uzet u obzir. ali bogami ovo kuciste je komplet maknuto i stavljeno drugo, od mojeg bivseg kompa koji se uvjek palio kao sat sto je dokaz da ne moze bit do dugmeta i zice koja vodi do ploce, sigurno je to do ploce nesto.. ali boli me briga jos uvjek je koliko toliko stabilan sto se tice paljenja, nije da moram da ostavim po po sata da bi ga upalio kao prije. Primijetio sam kad grmi a on, bilo upaljen ili ugasen ali prikopcan na struju, sjutra dan npr. kad ocu da ga upalim na jedvite jade se upali, dok drugi komp je znao od grmljavine da se gasi ali mu nikad nista nije bilo prikopcan na isti produzni kabal sa nekakvom zastitom protiv crkavanja od gmrljavine.. ovaj je moguce na neku grmljavinu davno dozivio neko manje ostecenje na ploci koje nije ostetilo plocu u toj mjeri da ne moze uopste da se upali, ali kao da je namjerno crklo tako da bi me zajebavao komp . ali neka dura jos ovako i bice dobro , u svakom slucaju hvala vam na pomoci, savjetima, sugestijama itd.

    pozdrav
    Last edited by 1ucid; 03-10-14 at 23:58.
    istrajan budi.

  16. #16
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    54
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kupi neko dobro napajanje ali podji u Topcom dje ti je malo skuplje ali sve sa garancijom , imao sam slican problem i mijenjao sam ga kod nekog covjeka iz Budve i trajalo mi je po 20 dana onda ili pukne ili kompjuter palim kad ga pretisnem jedno 15 puta , onda sam posao u TOPCOM platio malo vise i evo 9 mjeseci radi perfektno.

  17. #17
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ali meni nije problem u napajanju nego u maticnoj, a sto se tice kupovine ja da sam imao para davno bi kupio novi kompjuter chitavi nebi se puno bakcao sto je u pitanju, samo bi ga iskeshirao, ali posto se nema onda sam se okrenuo ovim alternativnim metodama tj. "Uradi sam" popravkom :-)
    istrajan budi.

  18. #18
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,891
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by deco20 View Post
    Kupi neko dobro napajanje ali podji u Topcom dje ti je malo skuplje ali sve sa garancijom , imao sam slican problem i mijenjao sam ga kod nekog covjeka iz Budve i trajalo mi je po 20 dana onda ili pukne ili kompjuter palim kad ga pretisnem jedno 15 puta , onda sam posao u TOPCOM platio malo vise i evo 9 mjeseci radi perfektno.
    Predpostavljam da je to napajanje projektovao i proizvodi TOPCOM, cim radi preko 20dana lol. Uglavnom izbjegavajte TOPCOM jer je 10-15% skuplji od ostalih maloprodaja...

  19. #19
    Join Date
    May 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,633
    Thanks Thanks Given 
    58
    Thanks Thanks Received 
    32
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    Slazem se sa kolegom iznad! U potpunosti.
    Samo da dodam, ne daje ti garanciju prodavnica, (u ovom slučaju Top Com) nego proizvodjač, odnosno kod nas to ide preko veleprodaje, Com Trade-a ili Pakum-a ako je u pitanju serijska greška na brend računaru...

  20. #20
    Join Date
    May 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,633
    Thanks Thanks Given 
    58
    Thanks Thanks Received 
    32
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by 1ucid View Post
    fala bogu u zadnjih nekoliko dana pali iz 2, 3 pokusaja , tako da je stanje "pacijenta" za sada stabilno, ovo za bios ja ne znam sto tamo treba da stoji ali vidjecu na google pa fino ako u buducnosti ne bude htio da upali to cu uzet u obzir. ali bogami ovo kuciste je komplet maknuto i stavljeno drugo, od mojeg bivseg kompa koji se uvjek palio kao sat sto je dokaz da ne moze bit do dugmeta i zice koja vodi do ploce, sigurno je to do ploce nesto.. ali boli me briga jos uvjek je koliko toliko stabilan sto se tice paljenja, nije da moram da ostavim po po sata da bi ga upalio kao prije. Primijetio sam kad grmi a on, bilo upaljen ili ugasen ali prikopcan na struju, sjutra dan npr. kad ocu da ga upalim na jedvite jade se upali, dok drugi komp je znao od grmljavine da se gasi ali mu nikad nista nije bilo prikopcan na isti produzni kabal sa nekakvom zastitom protiv crkavanja od gmrljavine.. ovaj je moguce na neku grmljavinu davno dozivio neko manje ostecenje na ploci koje nije ostetilo plocu u toj mjeri da ne moze uopste da se upali, ali kao da je namjerno crklo tako da bi me zajebavao komp . ali neka dura jos ovako i bice dobro , u svakom slucaju hvala vam na pomoci, savjetima, sugestijama itd.

    pozdrav
    Jesi ti siguran da ti je struja ispravna na tom mjestu gdje ti je spojen računar? Testiraj kako radi na nekoj drugoj utičnici ili ponesi ga na drugo mjesto potpuno (posao, ili kod prijatelja) pa probaj...

  21. #21
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jutros upalih kompjuter iz 30 pokusaja I kad se upali nema nista na ekran I samo se ponavlja neki zvuk tiiiiip tip tip, samo se to cuje a nista nema na ekran, zna li neko sto bi ovo moglo bit?

    poslato paukom
    istrajan budi.

  22. #22
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,018
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Jedan dugi bip i dva kratka bi trebalo da je graficka u pitanju. Jedan dugi i 3 kratka je RAM, kolko me sjecanje sluzi, mada moze bit i da grijesim. Moguce i da se razlikuje ovo zavisno od proizvodjaca maticne
    SO MANY WOMEN ... SO LITTLE TIME


  23. #23
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mora da je graficka krepala, to mi je onaj pc4u sa foruma ljetos ugradjivao.

    poslato paukom
    istrajan budi.

  24. #24
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,397
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,008
    Thanked in
    1,552 Posts

    Default

    To ti je lako provjeriti. Izvadi graficku i upali racunar. Ako ne zapisti bez jednom ono standardno za paljenje onda je to problem. Racunar se upali nezavisno da li je grafika u njemu ili ne

  25. #25
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Tg
    Posts
    6,942
    Thanks Thanks Given 
    1,500
    Thanks Thanks Received 
    791
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    Takodje ocisti kuler na njoj ako ga ima zna biti i do toga...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Prodajem 5 Kompjutera
    By Kiba in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 0
    Last Post: 18-07-12, 15:39
  2. problem sa zujanjem kompjutera
    By straus in forum Hardware
    Replies: 46
    Last Post: 29-10-10, 00:02
  3. Problem sa paljenjem
    By John Cena in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 26
    Last Post: 13-05-10, 05:00
  4. Pitanje problem sa paljenjem Renault Laguna
    By NIKOLA DAMJANOVIC in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-09, 21:04
  5. problem sa ''paljenjem''
    By mihael in forum Software
    Replies: 3
    Last Post: 20-10-04, 17:32

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •