View Poll Results: Da li ići u NATO, 2. krug

Voters
112. You may not vote on this poll
  • DA

    46 41.07%
  • NE

    58 51.79%
  • Ne znam ili nemam još neko mišljenje o tome

    8 7.14%
Page 3 of 9 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 51 to 75 of 208

Thread: Da li u NATO 2. krug

  1. #51
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,391
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,003
    Thanked in
    1,547 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bracodubrovnik View Post
    Vara se svatko tko msili da članstvo u NATO-u automatski znači priljev stranih investicija. Investitori gledaju puno faktora tako da i ovaj novinar gore trkelja o nečemu o čemu jako malo zna ili se pak pravi blesav. Da bi strani investitor uložio u neku zemlju potrebno je zadovoljiti više faktora, a JEDAN od njih je i sigurnost zemlje u koju ulaže. Dakle ako dvije države imaju iste uvjete, iste porezne stope, dobru infrastrukturu, ceste, pomorske luke, zračne luke, željeznicu, isti vremenski rok za odrađivanje administrativnih poslova za pokretanje biznisa i slično, jedna od njih je članica NATO-a, a druga nije, ova prva, zbog njenog članstva, pa samim tim i sigurnosti zemlje, ima puno veće šanse za privlačenje investicija. Dakle članstvo u NATO-u je, ponavljam, samo JEDAN od uvjeta za privlačenje investicija. Nitko normalan neće uložiti u Hrvatsku u kojoj su porezne stope među najvećima u Europi. Kad snizimo te stope i poravnamo ih s ostatkom Europe i državama nečlanicama, svedemo administraciju na minimum (rok za izdavanje raznih papira) i slično, onda ćemo biti konkurentniji od tih država nečlanica. Prosto ko pasulj
    Hvala. Dosta se cesto ne slazem sa tvojim misljenjem, ali ovo cu da potpisem. Problem je sto se ovakvo misljenje kod nas odmah proglasava za rusofiliju i za srpstvo.
    PS. Mozda ga nadju nacin i da ga tebi nakace

  2. #52
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,736
    Thanks Thanks Given 
    1,480
    Thanks Thanks Received 
    4,402
    Thanked in
    1,698 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wladika View Post
    Koliko kosta clanstvo? Koliko para da daju gradjani?
    Za nas oko pola miliona eura godišnje.

    Na ovo pitanje je do sad odgovoreno 50 puta.

  3. #53
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Dubrovnik, Hrvatska
    Posts
    2,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    23
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Hvala. Dosta se cesto ne slazem sa tvojim misljenjem, ali ovo cu da potpisem. Problem je sto se ovakvo misljenje kod nas odmah proglasava za rusofiliju i za srpstvo.
    PS. Mozda ga nadju nacin i da ga tebi nakace
    Nisam ja otkrio toplu vodu jer su to činjenice. Svakako da članstvo u NATO-u može pomoći privlačenju investicija. Samo članstvo nije jedini faktor, ali uz zadovoljavanje nekih drugih uvjeta to može biti presudan faktor.

    Inače postoji posredna i neposredna korist od ulaska u NATO. Činjenica je da smo godinu prije prijema Hrvatske godišnje imali svega 150 tisuća turista s područja SAD-a, a taj je broj u godinama prije prijema stagnirao i/ili padao. Nakon prijema Hrvatske u NATO broj turista iz SAD-a se u ovih pet godina skoro udvostručio, više ne pada, niti stagnira, nego bilježi stalni rast. Ima li to veze jedno s drugim? Ja sam siguran da ima.

  4. #54
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Crneš Gores
    Posts
    8,600
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bracodubrovnik View Post
    Nisam ja otkrio toplu vodu jer su to činjenice. Svakako da članstvo u NATO-u može pomoći privlačenju investicija. Samo članstvo nije jedini faktor, ali uz zadovoljavanje nekih drugih uvjeta to može biti presudan faktor.

    Inače postoji posredna i neposredna korist od ulaska u NATO. Činjenica je da smo godinu prije prijema Hrvatske godišnje imali svega 150 tisuća turista s područja SAD-a, a taj je broj u godinama prije prijema stagnirao i/ili padao. Nakon prijema Hrvatske u NATO broj turista iz SAD-a se u ovih pet godina skoro udvostručio, više ne pada, niti stagnira, nego bilježi stalni rast. Ima li to veze jedno s drugim? Ja sam siguran da ima.
    Negiraš sebe u drugom dijelu posta. Crna Gora može tokom zime i proljeća da uspostavi jaku saradnju sa turoperatorima i agencijama, sajmovima, dobro izreklamira ponudu u SAD i slijedećeg ljeta dovede hiljade turista iz SAD-a, a da ne pogledamo NATO, isto tako možemo da uđemo u NATO i niko od njih ne dođe. Može li prosječni američki građanin da nabroji 5 članica NATO-a? Gdje sve amerikanci putuju? U zemljama gdje i ne vlada mir, a kamoli u članice NATO-a...
    Jesu li Rusi sami došli?
    Otkud ovoliko Njemaca, Čeha, Poljaka, Slovaka, Rumuna u Crnoj Gori?

    E i da, u Hrvatskoj, gdje idu pare od turizma?
    If you turn a man into a fish, you will catch him for a day

  5. #55
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Dubrovnik, Hrvatska
    Posts
    2,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    23
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kenneth View Post
    Negiraš sebe u drugom dijelu posta. Crna Gora može tokom zime i proljeća da uspostavi jaku saradnju sa turoperatorima i agencijama, sajmovima, dobro izreklamira ponudu u SAD i slijedećeg ljeta dovede hiljade turista iz SAD-a, a da ne pogledamo NATO, isto tako možemo da uđemo u NATO i niko od njih ne dođe. Može li prosječni američki građanin da nabroji 5 članica NATO-a? Gdje sve amerikanci putuju? U zemljama gdje i ne vlada mir, a kamoli u članice NATO-a...
    Jesu li Rusi sami došli?
    Otkud ovoliko Njemaca, Čeha, Poljaka, Slovaka, Rumuna u Crnoj Gori?

    E i da, u Hrvatskoj, gdje idu pare od turizma?
    Ništa ja sebe ne negiram.

    Hrvatska je tek ove godine uspostavila dobru (kvalitetnu) suradnju s američkim turoperatorima, a američki turoperatori su prije par dana odabrali Hrvatsku kao domaćina ''Out of Country'' sastanka za 2016. godinu (nije to bezveze). Dakle mi nakon ulaska u NATO konstantno bilježimo porast dolazaka i noćenja američkih turista i bez dobre suradnje s američkim turoperatorima. Pa samo ove godine bilježimo 14% više dolazaka i 12% više noćenja nego lani.

    U tvom odgovoru pronalazim onu poznatu predrasudu o Amerikancima tipa znaju li nabrojati....? Halo, ja radim s njima skoro pa svaki dan, jučer sam ih četvero vodio na izlet Perast, Kotor, Cetinje, Budva, punih 14 sati razgovarao s njima o svemu i svačemu, pa i o NATO-u. U sezoni mi kroz automobil prođe na stotine njih. Ti bi se iznenadio kad bi vidio koliko se i kako kvalitetno taj prosječni američki turist pripremi za odlazak u neku zemlju, koliko zna o njoj, koliko ga zanimaju i neki detalji koji meni nikad ne bi pali na pamet da odem, na primjer, u Ameriku.

    Ne znam kakve veze imaju Njemci, Česi, Poljaci i ostali, ali obzirom da sam u Crnoj Gori skoro svaki dan ja ih baš i ne vidim nešto puno. Koliko god da ih je siguran budi da ulazak u NATO ide i u prilog ZNAČAJNOM porastu turista iz zapadnih zemalja, bez obzira bile one članice NATO-a ili ne, jer samo članstvo u NATO-u je kvalitetan jamac sigurnosti i uređenosti zemlje i njenom zapadnom (europskom) opredijeljenju. Ako je Crnoj Gori cilj okrenuti se istočnom tržištu onda je naša rasprava suvišna, ali mislim da bilo tko, tko ima barem malo mozga u glavi, zna odakle novac dolazi.

    Nisam shvatio pitanje - gdje u Hrvatskoj idu pare od turizma pa te molim da pojasniš.

    Quote Originally Posted by wladika View Post
    Pola miliona!? Da nisi zaboravio dvije nule?
    Po kojoj formuli se doslo do cifre od pola miliona?Ko je to izjavio?
    On je malo pogriješio. Nije pola milijuna nego 400000 eura.
    Last edited by bracodubrovnik; 07-09-14 at 19:43.

  6. #56
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    196
    Thanks Thanks Given 
    73
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ali pogledaj sta ovi kazu:
    FILIP KOVAČEVIĆ, Pokret za neutralnost:"U NATO-u postoji standard koji kaže da svaka zemlja NATO-a treba da troši 2% bruto društvenog proizvida, a to znači da bi Crna Gora ulaskom u NATO morala da duplira svoju potrošnju za vojsku. To bi značilo da još 40 miliona eura u ovom teškom trenutku ide za oružje, za ratničke misije, umjesto da se ulaže u škole i bolnice i vrtiće ovdje u Crnoj Gori."

    Sa druge strane, u Vladi ističu da je izdvajanje 2% BDP-a samo preporuka Alijanse za svoje članice. Ukazuju da u ovom trenutku od 28 članica NATO-a, čak 21 za odbranu izdvaja ispod 1,5 % svog BDP-a, a samo 4 zemlje iznad 2%.

    Ako se neko razumije neka pojasni ovo?

  7. #57
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,736
    Thanks Thanks Given 
    1,480
    Thanks Thanks Received 
    4,402
    Thanked in
    1,698 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wladika View Post
    Ali pogledaj sta ovi kazu:
    FILIP KOVAČEVIĆ, Pokret za neutralnost:"U NATO-u postoji standard koji kaže da svaka zemlja NATO-a treba da troši 2% bruto društvenog proizvida, a to znači da bi Crna Gora ulaskom u NATO morala da duplira svoju potrošnju za vojsku. To bi značilo da još 40 miliona eura u ovom teškom trenutku ide za oružje, za ratničke misije, umjesto da se ulaže u škole i bolnice i vrtiće ovdje u Crnoj Gori."

    Sa druge strane, u Vladi ističu da je izdvajanje 2% BDP-a samo preporuka Alijanse za svoje članice. Ukazuju da u ovom trenutku od 28 članica NATO-a, čak 21 za odbranu izdvaja ispod 1,5 % svog BDP-a, a samo 4 zemlje iznad 2%.

    Ako se neko razumije neka pojasni ovo?
    Kao prvo ne treba 2% BDP-a da daju NATO-u nego ta 2% treba da ulažu u sopstvenu vojsku. Kao drugo, to nije obaveza nego preporuka NATO-a.

  8. #58
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Boston
    Posts
    9,336
    Thanks Thanks Given 
    512
    Thanks Thanks Received 
    544
    Thanked in
    365 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bracodubrovnik View Post
    Ništa ja sebe ne negiram.

    Hrvatska je tek ove godine uspostavila dobru (kvalitetnu) suradnju s američkim turoperatorima, a američki turoperatori su prije par dana odabrali Hrvatsku kao domaćina ''Out of Country'' sastanka za 2016. godinu (nije to bezveze). Dakle mi nakon ulaska u NATO konstantno bilježimo porast dolazaka i noćenja američkih turista i bez dobre suradnje s američkim turoperatorima. Pa samo ove godine bilježimo 14% više dolazaka i 12% više noćenja nego lani.
    Ja bih prije to pripisao GOT-u.
    "Što bi, ne bi" - Felix Brych, 05.03.2019.

  9. #59
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Dubrovnik, Hrvatska
    Posts
    2,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    23
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Markys View Post
    Ja bih prije to pripisao GOT-u.
    Pobjegli smo s teme. GOT s ovim nema veze. Zanimljivo je da Amerikance najmanje zanima, a najnapaljeniji na GOT i lokacije snimanja su Englezi, Australci i Azijati. Čak su se neki prijavili za statiranje

  10. #60
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,391
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,003
    Thanked in
    1,547 Posts

    Default Da li u NATO 2. krug

    Sad necu da se slozim. GOT je ucinio dosta da vas predstavi sirem svijetu u pozitivnom smislu, a nato i snimanje te serije predstavlja sigurnost tih ljudi kod vas. Ipak su to milioni dolara opreme, glumaca, produkcije. Plus posjete svjetskih zvijezda dubrovniku. Sve to utice na to da se amrikanci osjecaju sigurno, jer iskreno paranoicnijeg naroda nisam upoznao. Iskreno, moja percepcija je vjerovatno iskrivljena zbog svega sto se desavalo ili desava jos uvijek kod nas. Ali da, nato clanstvo je jedan od kljucnih parametara za njih kad dodje do prijetnji terorizmom, jer imam utisak da su tako napumpani tim, da svakog arapa u avionu gledaju sa podozrenjem.
    Ali sa druge strane nato ne znaci nista ako njihovo ministarstvo inostranih poslova kaze da je zemlja problematicna sa strane kriminl, zdravstvenih isluga i sl. Eto je Albanija clanica pa sem naturalizovanih albanaca nemaju mnogo americkih drzavljana. Isto vazi i za bugarsku i rumuniju
    Last edited by Hell Raiser; 08-09-14 at 12:51.

  11. #61
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    . Isto vazi i za bugarsku i rumuniju
    Ocigledno da nijesi dobro informisan jer bas je Bugarska najbolji primjer i poslije ulaska i par preduslova koje je Braco pomenuo investicije su porasle za sitnicu od 800 procenata. Mreza medjunarodnih hotela Melia, RIU, Neckermann... i investicije iz Njemacke, Skandinavije, Velike Britanije... su nasa daleka budućnost

  12. #62
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,391
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,003
    Thanked in
    1,547 Posts

    Default Da li u NATO 2. krug

    Nisi uhvatio. Pricali smo o americkim turistima i zemlje koje posjecuju. Samo sam napisao da porast americkih turista na hrvatskom primjeru nije iskljucivo clanstvo u nato, vec da iza toga stoji jos mali milion drugih razloga.
    To sto ti pominjes za bg i ru je clanstvo u eu, jer ti je isto sa strane birokratije i zakona ulagao bilo dje po evropi.
    Povrat investicije i zarada je stvar trzista i ko hoce da dodje tamo.
    Ali nije kao kod nas da cekas papire godinama, korupcija, sporost. Te probleme nato rijesiti nece, niti su nesto veliki uslov da se tamo udje. Kao sto rekoh buduce clanice moldavija, ukrajina, crna gora, makedonija, bih kao i trenutne albanija, bugarska, rumunija koje prema zadnjim eu izvjestajima i dalje predstavljaju visoko korumpirane zemlje

  13. #63
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    896
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    19
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Nekako se kod nas sve dovodi u sumnju i sve banalizuje... Da nas neko pita:Hocemo li u Ligu šampiona? Svi bismo graknuli u glas: Hoćemo. Imamo li igrače za Ligu šampiona? Imamo. A znamo svi da nemamo ni igrača ni klubova ni za neku regionalnu ligu, kamoli za nešto više. Tako i za NATO, otprilike čini nam se da nas neko tamo jedva čeka ovako jadne i žalosne. Pa još trebaju i neke pare da se izdvajaju za oružane snage, nekih 2%? Pa naravno da treba.
    Najsmiješniji su oni Don Kihoti koji kažu: Hoćemo neutralnost, narod se pita... Narod nema pojma da su današnje nazovi neutralne zemlje u stvari između čekića i nakovnja, jadna Ukrajina je najbolji primjer...
    Nije li malo čudno da su jedino u Crnoj Gori i Srbiji neki političari protiv ulaska u NATO? Da li su ovamo ljudi vizionari i vide nešto što ostali narodi Evrope ne vide?
    Prije će biti da nedostatak ideja koje bi napravile neki pomak naprijed, tjeraju političare ovdje da se sukobljavaju sa vladajućom strankom pa taman ova radila i najkorisniju stvar na svijetu. Poslije im nije jasno zašto stalno gube na izborima i inaćenjem i kapricom svojoj državi, himni i zastavi drže vladajuću stranku beskonačno dugo na vlasti.
    Na kraju ćemo svi graknuti u glas: Narod ne valja, on je kriv... A narod se samo o jadu svome zabavio, NATO mu je zadnja rupa na svirali...

  14. #64
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Sad vidjeh da je ovo duplirano te da je novo glasanje i odma da izrazim sumnju u rezultat glasanja koje je tajno, neki natoljubi su definitivno pravili profila da bi preglasali stvarno raspolozenje. Dakle ja sam glasao protiv ulaska nase drzave u to zlocinacku oruzanu frakciju zapadnih krvoloka.

  15. #65
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,736
    Thanks Thanks Given 
    1,480
    Thanks Thanks Received 
    4,402
    Thanked in
    1,698 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Sad vidjeh da je ovo duplirano te da je novo glasanje i odma da izrazim sumnju u rezultat glasanja koje je tajno, neki natoljubi su definitivno pravili profila da bi preglasali stvarno raspolozenje. Dakle ja sam glasao protiv ulaska nase drzave u to zlocinacku oruzanu frakciju zapadnih krvoloka.
    Prije svega, i prvo glasanje je bilo tajno.

    Zašto bi neko otvarao nove naloge? Na staroj anketi je bilo preko 150 glasova za NATO. Ovdje se tek došlo do 33.
    Pored toga jedan broj ljudi koji je bio protiv je promijenio stav.

    Ako se već otvaraju lažni nalozi ko garantuje da to ne rade "neutralci"?

    Mada, slažem se da je trebalo ostavit javno glasanje. Čisto da se otklone bilo kakve sumnje.
    Last edited by ASC; 24-09-14 at 14:33.

  16. #66
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,962
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ja sam recimo promijenio misljenje, jer sam se vise zainteresovao za tematiku, pa po novoj procjeni smatram da bi za drzavu i nas kao gradjane vise koristilo pristupanje NATO-u, nego li recimo zadrzavanje politike neutralnosti i ostalog sto bi ista proizvela.

  17. #67
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    GASPARIČ: Članstvo u NATO-u koštaće Crnu Goru 500.000 eura
    24. septembar 2014.

    J
    esenja sesija gostovanja ambasadora NATO zemalja koje imaju ambasade u Crnoj Gori otvorena je sinoć u prostorijama Odbora Glavnog grada-Podgorica Liberalne partije Crne Gore a prvo predavanje održao je ambasador Slovenije Vladimir Gasparič, saopšteno je iz Liberalne partije.
    Tokom dvočasovnog predavanja i poslije odgovora na niz pitanja koja su ambasadoru postavili podgorički liberali, zaključak je sasvim jasan da NATO savez i članstvo u njemu za Crnu Goru nema alternative i da je to jedini put kojim možemo ići.
    - Ambasador Gasparič je prezentovo slovenačka iskustva sa članstvom u NATO savezu i istakao da je to definitivno pozitivna politička odluka koja je značajno uticala na razvoj demokratije i stabilnosti u Sloveniji i na izgradnju partnerskih odnosa prema susjedimnim državama. Razlozi za članstvo su sigurnost i garancija zaokružene suverenosti Crne Gore, bezbjednost i osjećanje zajedništva u kojem sve članice brinu jedna za drugu i rade u cilju zajedničkog nepodijeljenog dobra. Sigurnost granica nad kojima bdiju danonoćno države članice svom raspoloživom tehničko tehnološkom infrastrukturom donijeće Crnoj Gori značajno smanjenje troškova za vojne snage i rasteretiti državni budžet, uz to neće biti potrebe da se finansiraju jedinice koje mnogo koštaju, a koje faktički ne mogu obaviti zadatke na nivou na kojem to vrše specijalizivane snage NATO saveza – navodi se u saopštenju.
    Države članice prenose samo mali dio suvereniteta i to onaj koji se odnosi na zajedničku odbranu. Troškovi članstva u NATO-u za Crnu Goru će iznositi oko 500.000 eura što je mnogostruko niže od sadašnjih izdvajanja za održavanje i razvoj pojedinih vojnobezbjedonosnih sektora, jer se smanjuju troškovi za naoružanje i razvijaju se samo neke oblasti, a o ostalim brinu druge države članice saveza.
    - Ulazak u NATO je politička odluka i poslije samita u Velsu gotovo je sigurno da će Crne Gora do kraja 2015. godine biti punopravna članica ovog saveza, a do tada ćemo biti u tretmanu fokusiranih razgovora. Ulazak Crne Gore u NATO savez će biti rekordan posmatrajući brzinu kojom je jedna država otpočela pripreme i razgovore do trenutka njenog učlanjenja u NATO alijansu. U međuvremenu je neophodno da reformišemo službu ANB i da prilagodimo svoje bezbjedonosne službe standardima koji su u ostalim državama članicama. Podrška javnosti je blizu zahtijevanog nivoa, pa tu neće biti razloga za eventualno dodatno produžavanje roka učlanjenja – navodi se u saopštenju.
    Istaknuta je činjenica da ključni uslov ulaska Crne Gore u NATO nijesu reforme koje se odnose na vladavinu prava i da se NATO ne fokusira na toj vrsti reformi, već da one čine uslov za ulask u EU. Podsjećanja radi, Slovenija je postigla NATO standarde tek tri godine poslije ulaska u NATO savez.
    Informacije iznesene tokom predavanja, od strane ambasadora Gaspariča, višestruko su korisne, u prvom redu jer će uticati na razbijanje predrasuda na kojima se zasnivaju argumenti protivnika NATO integracija. Nadalje, liberali Podgorice će vođeni iskustvima Slovenije imati više modela djelovanja na nivou Glavng grada čime će dodatno osnažiti postojeće i kreirati nove pravce vođenja kampanje na lokalnom, ali i na državnom nivou.

  18. #68
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Znaci mi cemo jos i da placamo, sta time tacno placamo, zastitu od koga konkretno, je li od samih clanica nato pakta ili od Irana i Sjeverne Koreje ili od Rusije ?
    Koliko sam ja ucio istoriju, na slobodu i teritorije Crne Gore su nasrtale upravo neke clanice nato pakta i Srbija ili ima neka druga istorija ono tipa cetnici antifasisti, partizani zlotvori itd ?
    Da sada ne postavljam pitanje ocemo li odma po prijemu morati dodatno da se naoruzavamo i da izdvajamo ogromna sredstva kao EU sto mora ovih dana, ali bukvalno mora jer je Amerika prisiljava svim sredstvima, moguce da ce je cak gurnuti u rat protiv Rusije.

  19. #69
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,779
    Thanks Thanks Given 
    665
    Thanks Thanks Received 
    2,991
    Thanked in
    1,771 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Znaci mi cemo jos i da placamo, sta time tacno placamo, zastitu od koga konkretno, je li od samih clanica nato pakta ili od Irana i Sjeverne Koreje ili od Rusije ?
    Koliko sam ja ucio istoriju, na slobodu i teritorije Crne Gore su nasrtale upravo neke clanice nato pakta i Srbija ili ima neka druga istorija ono tipa cetnici antifasisti, partizani zlotvori itd ?
    Da sada ne postavljam pitanje ocemo li odma po prijemu morati dodatno da se naoruzavamo i da izdvajamo ogromna sredstva kao EU sto mora ovih dana, ali bukvalno mora jer je Amerika prisiljava svim sredstvima, moguce da ce je cak gurnuti u rat protiv Rusije.

    500.000 еура је чланство за Црну Гору и та средства се користе за функционисање организације, као и за финансирање одређених мисија и пројеката.


    Постојеће стање је јадно, тужно и дугорочно неодрживо.Стога пред Црном Гором су два избора:
    1.Да имамо систем одбране.
    2.Да немамо систем одбране.


    1.Ако се одлучимо да имамо систем одбране онда се он може развијати у два правца:
    а)Да будемо чланица НАТО-а, да плаћамо горе поменуту чланарину и да у најгорем случају издвајамо 2% БДП за одбрану (што већ издвајамо ако рачунамо да је комплетна гранична служба измјештена из Војске у ресор МУП-а).
    б) Да будемо војно неутрална земља и да издвајамо огромне новце за развој система одбране као што смо некад радили за вријеме СФРЈ (мислим да је тада преко 30% буџета одлазило на одбрану) и да сви служимо војни рок.
    Па ви сад видите.

    2.О варијанти да немамо систем одбране се може причати.Такође постојеће стање се може сврстати у немање система одбране.
    Овај став имају или незнавени људи, они који врло мало знају о систему одбране, историји и политици или људи који за циљ имају ревизију постојања Црне Горе.
    Last edited by BAR; 24-09-14 at 19:56.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  20. #70
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    jedno pitanje. ako u cg nastatanu unutrasnji sukobi u vidu trazenja prava na secesiju napr ( sto je realnija opasnost) ,kao sto su nastali u bivsoj jugi ,da li je nato obavezan da nas brani ili se samo radi o odbrani od spoljnjeg neprijatelja?
    Ludilom maskiram dosadu

  21. #71
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,779
    Thanks Thanks Given 
    665
    Thanks Thanks Received 
    2,991
    Thanked in
    1,771 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lunar View Post
    jedno pitanje. Ako u cg nastatanu unutrasnji sukobi u vidu trazenja prava na secesiju napr ( sto je realnija opasnost) ,kao sto su nastali u bivsoj jugi ,da li je nato obavezan da nas brani ili se samo radi o odbrani od spoljnjeg neprijatelja?
    У том случају НАТО тј. земље чланице имају обавезу да нас бране.

    Главна одредба уговора између држава чланица је тачка v. Део тог дела уговора гласи:
    Чланице се слажу да ће се оружани напад против једне или више чланица у Европи или Северној Америци сматрати нападом на све чланице.
    Last edited by BAR; 24-09-14 at 19:53.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  22. #72
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    500.000 еура је чланство за Црну Гору и та средства се користе за функционисање организације, као и за финансирање одређених мисија и пројеката.


    Постојеће стање је јадно, тужно и дугорочно неодрживо.Стога пред Црном Гором су два избора:
    1.Да имамо систем одбране.
    2.Да немамо систем одбране.


    1.Ако се одлучимо да имамо систем одбране онда се он може развијати у два правца:
    а)Да будемо чланица НАТО-а, да плаћамо горе поменуту чланарину и да у најгорем случају издвајамо 2% БДП за одбрану (што већ издвајамо ако рачунамо да је комплетна гранична служба измјештена из Војске у ресор МУП-а).
    б) Да будемо војно неутрална земља и да издвајамо огромне новце за развој система одбране као што смо некад радили за вријеме СФРЈ (мислим да је тада преко 30% буџета одлазило на одбрану) и да сви служимо војни рок.
    Па ви сад видите.

    2.О варијанти да немамо систем одбране се може причати.Такође постојеће стање се може сврстати у немање система одбране.
    Овај став имају или незнавени људи, они који врло мало знају о систему одбране, историји и политици или људи који за циљ имају ревизију постојања Црне Горе.

    Dakle BAR vrlo mudro si mi odgovorio koliko placamo, medjutim osnovno pitanje je sta placamo ili bolje reci kome placamo ? Konkretno sam misljenja da ukoliko ne mozemo sa susjedima da potpisemo ugovore o nenapadanju te da nemamo jedni prema drugima teritorijalnih pretenzija onda to sto placamo nazovimo pravim imenom, znaci reket placamo, a to je sada pola miliona ali ukoliko se reketasima prohtje onda vec dogodine moze biti pola miliarde.

  23. #73
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,779
    Thanks Thanks Given 
    665
    Thanks Thanks Received 
    2,991
    Thanked in
    1,771 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Dakle BAR vrlo mudro si mi odgovorio koliko placamo, medjutim osnovno pitanje je sta placamo ili bolje reci kome placamo ? Konkretno sam misljenja da ukoliko ne mozemo sa susjedima da potpisemo ugovore o nenapadanju te da nemamo jedni prema drugima teritorijalnih pretenzija onda to sto placamo nazovimo pravim imenom, znaci reket placamo, a to je sada pola miliona ali ukoliko se reketasima prohtje onda vec dogodine moze biti pola miliarde.
    Плаћамо чланарину да би савез и његови војни и цивилни органи и програми функционисали.Исто као што ћемо кад постанемо чланица ЕУ уплаћивати одређена средства да би администрација ЕУ функционисала и у фондове ЕУ.

    Свака чланица НАТО-а плаћа чланарину у складу са својом величином и економијом.Рецимо ЦГ ће уплаћивати 500.000 док САД уплаћују на стотине милиона еура.
    Треба истаћи да је већ сад ЦГ кроз НАТО програме добила значајне донације (систем за надзор мора, изградња система везе) а очекују се још значајније донације прије свега мислим на изградњу система за надзор ВАП-а (радари за надзор ваздушног простора).
    Иначе та чланарина је смијешно мала у односу на оно што добијамо чланством у НАТО, а висину чланарине одређују све чланице заједно, апсолутним консензусом тј. пристанком свих чланица.Стога нико Црној Гори не може повећати чланарину без њеног пристанка.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  24. #74
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    BAR, moguce da su to tako formulisali, cini mi se recimo danas da to drugacije funkcionise u Evropi ovih dana malo drugacije. Ipak sam iskljucivo za referendum kada su takve stvari u pitanju, barem sto se tice Crne Gore.

  25. #75
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,779
    Thanks Thanks Given 
    665
    Thanks Thanks Received 
    2,991
    Thanked in
    1,771 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    BAR, moguce da su to tako formulisali, cini mi se recimo danas da to drugacije funkcionise u Evropi ovih dana malo drugacije. Ipak sam iskljucivo za referendum kada su takve stvari u pitanju, barem sto se tice Crne Gore.
    Не бих рекао да било што другачије функционише у Европи што се тиче НАТО-а.Оно што се ради мимо савеза су односи суверених земаља и трговина интересима, чега је увјек било и увјек ће бити.

    Ја мислим да је референдум чисто трошење пара и расипање енергије, али не треба бјежати од њега.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

Page 3 of 9 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Krug porodice-mtel
    By pazanjac in forum Operatori
    Replies: 0
    Last Post: 23-02-11, 14:39
  2. Info: Onaj krug oko mjeseca sinoc.
    By MimiR' in forum Sve i svašta
    Replies: 49
    Last Post: 11-03-09, 18:50
  3. Predsjednicki izbori 2008 - prvi krug
    By getaway blues in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1689
    Last Post: 12-04-08, 15:15
  4. Drugi krug?
    By getaway blues in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 94
    Last Post: 06-04-08, 20:52
  5. II krug: Vojvoda Tomo ili Boki Pivljanin
    By Slavic in forum Politika generalno
    Replies: 142
    Last Post: 06-02-08, 16:35

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •