Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 26 to 50 of 144

Thread: Iz dobre familije...

  1. #26
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja mislim da ako su roditelji loshi da bi dijete bilo dobro bukvalno treba da dozivi neku vrstu evolucije, jer ne vidim kako bi moglo bit dobro ako mu je gen kvaran, ili su mu roditelji u srzi dobri ali ih je tezak zivot I muka napravila losim, naravno sve ovo sto sam rekao vazi u granicama nezavisnosti od vaspitanja koji je isto bitan faktor uticaja na to oce li neko biti dobar ili ne. E sad se postavlja pitanje sto je bitnije, gen Ili vaspitanje, mislim da je ipak gen malo bitniji jer kako ce majka I otac koji su loshi da uche dijete o dobrim stvarima, jedino da to dijete podize neko drugi, jedino tada bi se sa sigurnoscu moglo rec da je dijete tih losih roditelja dobro, sto je rijetkost, samim tim I manje bitno. Tako da su stari bili pametni, necu da kazem da su znali vise ali im je znanje bilo kvalitetnije I upotrebljivije od danasnjeg znanja. Bravo stari :-)
    istrajan budi.

  2. #27
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by 1ucid View Post
    Tako da su stari bili pametni, necu da kazem da su znali vise ali im je znanje bilo kvalitetnije I upotrebljivije od danasnjeg znanja. Bravo stari :-)
    Razlika u tom znanju i nasem je sto je njihovo formirano na iskustvu, tokom vise generacija i obicno se nijesu znali uzroci, objasnjenja, ali je prenoseno kao savjeti. Nama je mnogo lakse jer je skoro sve na dohvat ruke i nesto ne znamo jedino sto nećemo da saznamo ili smo avetinje pa mislimo da mi bolje znamo od onog sto starno jeste. Za mnoge stvari koje su nam kao smijesne kao "bapske price" imaju naucni dokazi da je to tasno, a sad da li je to puka slucajnost djao ce ga znati. U nasoj tradiciji je poznato " ne zeni se s rodicom do devetog koljena", a to genetika potvrdjuje. Kazu "gledaj majku pa prosi djevojku", jer se nasljedne bolesti prenose preko majke i jako jako rijetko preko oca....
    Politicka popravnost od nas zahtijeva da se niko unaprijed ne osudjuje ali upravo se radi o tome
    Quote Originally Posted by 1ucid View Post
    ako su roditelji loshi da bi dijete bilo dobro bukvalno treba da dozivi neku vrstu evolucije,..
    Mozda i najveci lopov uci dijete da je to lose, treba biti posten... ali ipak se dijete uci na primjerima i oponasanju roditelja

  3. #28
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,755
    Thanks Thanks Given 
    10,870
    Thanks Thanks Received 
    2,122
    Thanked in
    1,084 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Kazu "gledaj majku pa prosi djevojku", jer se nasljedne bolesti prenose preko majke i jako jako rijetko preko oca....
    Politicka popravnost od nas zahtijeva da se niko unaprijed ne osudjuje ali upravo se radi o tome

    Mozda i najveci lopov uci dijete da je to lose, treba biti posten... ali ipak se dijete uci na primjerima i oponasanju roditelja
    ne bih se zaklela da su naši stari znali da se preko majke prenose nasljedne bolesti i da su zato imali poslovicu "gledaj majku pa prosi djevojku" no sam sigurna da je tu u pitanju isključivo vrijednoća i moral....ako je poštena i vrijedna, i šćer joj je takva....a sve što ne valja ionako su stari majci pripisivali a ono dobro ocu pa makar se vidjelo jasno da jasnije ne može biti da je to lijepo iz majčine familije
    Sve u svemu, izreka "dje će kruška no pod krušku" jeste utemeljena svakako, ali ne možemo i ne smijemo tvrditi da dijete sve nosi iz kuće...barem ja imam iskustva dje su izuzetno dobri roditelji imali vrlo problematično dijete a mnogo sam puta to čula kad neko dijete ukrade, siluje, puca, da je od dobrih roditelja....mislim da je ovo vrijeme vrlo bogato tim nelogičnostima....
    Kako, recimo, objasniti situaciju da je dijete od roditelja sa sela, neškolovanih koji nikad iz sela makli nijesu postalo vrhunski muzičar? Čovjek koji klasiku nije imao priliku da čuje, a ako je i čuje to je bila "muzika za sahrane"...kako ponije to iz kuće? Geni su, ljudi, čudo Sigurna sam da su 80 čak 90 % odgovorni za sve
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  4. #29
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,134
    Thanks Thanks Given 
    767
    Thanks Thanks Received 
    1,485
    Thanked in
    739 Posts

    Default

    Nidje veze to pravilo danas. Isuvise je primjera koji bi onda bili "izuzeci", a kada imate previse izuzetaka, onda su sve prilike da sa tim nekim opsteprihvacenim pravilom nesto nije u redu..
    A da je nekad takav rezon bio opravdan i svrsishodan, itekako jeste. Ali to je bio jedan potpuno drugaciji svijet.. Da pojasnim: nekada je u staroj Crnoj Gori jedna individua skoro cjelokupno svoje znanje, vjestine, moralna nacela i sl.. ucila iskljucivo od svoje porodice. Po cijeli dan sa porodicom, knjiga nema, tv-a nema, narod nepismen, nema interneta, bioskopa, pozorista.. i nema fenomena savremenog doba koji zovemo "ulica". Dakle, gotovo 99% svega sto je jedan covjek znao, donosio je iz kuce, jer ni okle drugo nije mogao pokupiti ta znanja, manire i sl. A danas je potpuno drugacija slika i danas dijete ima toliko nacina da nesto sazna, dobro i lose, da uticaj porodice i roditelja vrlo cesto nije dominantan i presudan, cak naprotiv. Upravo zbog toliko mogucnosti da dijete "pokupi" nesto lose, napori pojedinih roditelja da disciplinuju djecu i ogranice izvore znanja na samo ona koja im onu pruze, bivaju kontraproduktini. Tako da, kao sto rekoh.. to pravilo danas.. nidje veze!


  5. #30
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Astral
    Posts
    8,274
    Thanks Thanks Given 
    458
    Thanks Thanks Received 
    379
    Thanked in
    231 Posts

    Default

    Prije nekoliko sretoh jednog momka poslije dužeg vremena, kako je izrastao u dobru, finu i kulturnu osobu, a da kažem imao je sve predispozicije da upravo bude suprotno, ja i sestra smo se iznenadile, naravno pozitivno, bilo nam je drago da se "izvukao".

    Eto lijepo je kad ima ovakvih izuzetaka. Mada nije da nema uticaja, gledam jednu koleginicu, vodi baš računa o svojoj djeci, čak i šta rade na internetu, koliko smiju napolju da budu, sa kim se druže i sl. Tako da vjerujem ako se posveti djeci pažnja i to na pravi način da će ispasti dobro.
    Quote Originally Posted by Prekidi_stvarnosti View Post
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night.
    Okreni na igru!

  6. #31
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,258
    Thanks Thanks Given 
    2,759
    Thanks Thanks Received 
    2,630
    Thanked in
    1,273 Posts

    Default

    skorije sam imao iskustvo sa jednom osobom za koju se ispostavilo da je nevidjeni nesoj, a iz dobre kuce sto bi se reklo
    She is only here to annoy herself!

  7. #32
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    By The Rivers Dark (Leonard Cohen)
    Posts
    2,113
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    ^ Nema to veze, pogotovo u danasnje vrijeme. Brat brata ne poznaje. Nazalost. Ljudi i moral su na tako niskom nivou. Kreni od komsija, skole, posla... Mislim da sve "krece" iz kuce, tj. vaspitanja djetjeta i ukazivanja na neke prave vrijednosti u zivotu. Ako to roditelji ne urade, koji su btw super dobri ljudi, ulica ce odraditi svoje. I onda kazes, nesoj a iz dobre kuce! Wow zaboga kako?

  8. #33
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    3
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    skorije sam imao iskustvo sa jednom osobom za koju se ispostavilo da je nevidjeni nesoj, a iz dobre kuce sto bi se reklo
    Takođe, i meni se često dešava

  9. #34
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Indie OTS
    Posts
    17,996
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,908
    Thanked in
    674 Posts

    Default

    Eo moji doma momcine svi a ja dzukela.Nista mi fino ne prodje od njih.

  10. #35
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Indie OTS
    Posts
    17,996
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,908
    Thanked in
    674 Posts

    Default

    Ustvari jesu noge lijepe su mi noge na majku.

  11. #36
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by PrijekiLijek View Post
    Eo moji doma momcine svi a ja dzukela.Nista mi fino ne prodje od njih.
    Kakav si jos ces reci da te na forumu pokvarili

  12. #37
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    2
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja cu krenuti od sebe pa cu da 90% dolazi od kucnog vaspitanja a ovo ostalo uglavnom covjek sam izabere.

  13. #38
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    3,807
    Thanks Thanks Given 
    603
    Thanks Thanks Received 
    730
    Thanked in
    297 Posts

    Default

    Geni su opasne raskrsnice Tako da je dosta bitno iz kakve si familije.

  14. #39
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    U blizini...
    Posts
    167
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kliker17 View Post
    Da li su stari u pravu kad potenciraju porijeklo i kucu kad vrednuju osobu ili je ipak svako kovac svoje srece i da li iz porodice prevaranata ili alkoholicara moze ispasti dobra osoba?
    Porodica osobe je nezaobilazan faktor ako sa tom osobom namjeravamo provesti život. Ali ne u smislu da će on biti obavezno loš ako su oni loši ili dobar ako su oni dobri, već će prosto njihovo prisustvo u našem životu uticati na njegov kvalitet - pozitivno ili negativno.

    Što se tiče ostalog - treba vrednovati osobu po njenim i samo njenim djelima. Nisam životinja, nisam konj, da se moja vrijednost određuje kroz krvnu liniju. I svako ko sebe svede na to, vjerovatno nema nikakvu stvarnu vrijednost kao osoba.

  15. #40
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sad preleceh naslov pa se sjetih da me jedan momak pitao skoro nedje, sjedimo pijemo pice, tek se upoznali i on pita "cime ti se bave roditelji" ja odgovaram a on komentarise i pita ujedno "znaci kulturna postena familija?" Eto izgleda ima ljudi da to cijene
    dva i dva su tri

  16. #41
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,277
    Thanks Thanks Given 
    709
    Thanks Thanks Received 
    535
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by the_lady_marianna View Post
    Prije nekoliko sretoh jednog momka poslije dužeg vremena, kako je izrastao u dobru, finu i kulturnu osobu, a da kažem imao je sve predispozicije da upravo bude suprotno, ja i sestra smo se iznenadile, naravno pozitivno, bilo nam je drago da se "izvukao".
    I zamisli kakav je to potencijal, kakav je trud potreban takvim osobama koje baš i nemaju "predispozicije" da postanu dobre, koliki je trud uložen u usavršavanju samog sebe. I ko shvati da je to usavršavanje smisao života ili možda bolje reći cilj života, smatram da taj može da se formira kao ličnost potpuno nezavisno od svog porijekla. A mnogi se ne trude jer misle da je uzaludno i da ih je porijeklo zanavijek odredilo. Isto važi i za one koji su "predodređeni" da budu dobri. "Dobar sam." i tu stanu. Stoici bi rekli "Ja moram biti dobar.", znači rad, rad na sebi. Jer kad je u pitanju rad na sebi nema stagnacije, ako ne ideš naprijed ideš unazad.
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  17. #42
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    43
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znam slučaj momka čiji su roditelji oboje gluvo-nijemi od rođenja.

    Momak je izuzetno pošten, vrijedan radan, hitar, prava slika idealnog muškarca.

    Ne kažem da su mu roditelji dobri ili loši, ali je vidljivo da oni nisu u potpunosti uticali na kreiranje njegove ličnosti.

  18. #43
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    3,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by FerVex View Post
    Znam slučaj momka čiji su roditelji oboje gluvo-nijemi od rođenja.

    Momak je izuzetno pošten, vrijedan radan, hitar, prava slika idealnog muškarca.

    Ne kažem da su mu roditelji dobri ili loši, ali je vidljivo da oni nisu u potpunosti uticali na kreiranje njegove ličnosti.
    Mislim da griješiš

  19. #44
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ova tema me posjeca na onu pricu, koji bi te pas prije ujeo pit-bull ili retriver, i onda jedni pricaju da to nema veze koja je rasa vec kako ga naucis, a drugi pricaju da je pitbullu u krvi da napane i da mu treba manje da pukne nego retriveru, mislim da obije izjave imaju u sebi istine, znaci da bi pas bio dobar pas bitna je i dresura ali i geni, da bi osoba izrasla u normalnu bitni su i geni ali i vaspitanje, da bi neko bio uspjesan sportista, muzicar, naucnik.. bitni su i talenat ali i trening itd. itd. takodje bitno je od malena dijete nauciti da ima dobre uzore, tipa intelektualce, naucnike ili tako neke ljude, a ne mafijase i ostalu bagru. Tacno je da svaka dobra familija ima izrode, i svaka losa familija ima dobre reprezentativce, ali to ne znaci da nema veze iz kakve je ko familije, itekako je bitno, manjina ne pravi razliku, zbog toga je pametno posmatrati stvari na nacin na koji to babe i djedovi rade
    istrajan budi.

  20. #45
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    910
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Mada ne volim da citiram, ali......."od gov.na se pita ne pravi". Svi mi patimo od sindroma poremećenog sistema vrijednosti htjeli mi to priznat ili ne. Barem kad je u pitanju ova tema gen je taj koji nam poput svetionika pokazuje pravac gdje ne možemo zalutati.
    Recimo......Prije bih oženio djevojku koju "kao bije" loš glas, a da znam da je iz poštene kuće, nego neku "extra finu" a da je iz familije sumnjivog morala.
    Naravno da svaki čovjek ponaosob ima slobodnu volju izbora.......ali ipak ima nešto što se aktivira u sudbinski bitnim trenucima i bitno vrši uticaj i na tu slobodnu volju!

  21. #46
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Montenegro
    Posts
    1,875
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    120
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pecaros View Post
    Mada ne volim da citiram, ali......."od gov.na se pita ne pravi". Svi mi patimo od sindroma poremećenog sistema vrijednosti htjeli mi to priznat ili ne. Barem kad je u pitanju ova tema gen je taj koji nam poput svetionika pokazuje pravac gdje ne možemo zalutati.
    Recimo......Prije bih oženio djevojku koju "kao bije" loš glas, a da znam da je iz poštene kuće, nego neku "extra finu" a da je iz familije sumnjivog morala.
    Naravno da svaki čovjek ponaosob ima slobodnu volju izbora.......ali ipak ima nešto što se aktivira u sudbinski bitnim trenucima i bitno vrši uticaj i na tu slobodnu volju!
    look right through me

  22. #47
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Niksic
    Posts
    11,215
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    216
    Thanked in
    116 Posts

    Default

    Ja ako se budem zenio ozenicu ci djevojku ne njenu familiju. Jer familija moze, ali u danasnje vrijeme nije presudna za to kakva dje djeca ispasti. Mozes da nadjes djevojku da bude tip top za tebe a otac joj u zatvor ili brat a majka opajdara.

    A mozes da npr upoznas curu. I igrom slucaja znas joj roditelje ili si cuo da su postena, dobra familija. A nju projahalo kuso i repato.

    Zato kad nadjes curu. Sa njom izlazis ili ces nju da zenis
    Ako je ona tebi dobra i ako se vi postujete. Mogu majka i otac da joj budu Damir Mandic i Jelena Kirovic ali dzaba ako je ona i pored takvih roditelja dobra osoba.



    Sent from my LG_G3 using Tapatalk

  23. #48
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,581
    Thanks Thanks Given 
    7,496
    Thanks Thanks Received 
    4,580
    Thanked in
    1,773 Posts

    Default

    Poželjno da, presudno ne...
    #fakenews

  24. #49
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,283
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Dok se gledalo odakle je i iz kakve familije je ko, zivjelo se u vecini slucajeva srecno. Od kad se to ne praktirkuje evo imamo vise razvoda nego sklopoljenih brakova.

  25. #50
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Niksic
    Posts
    11,259
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    200
    Thanked in
    63 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BIGa View Post
    Dok se gledalo odakle je i iz kakve familije je ko, zivjelo se u vecini slucajeva srecno. Od kad se to ne praktirkuje evo imamo vise razvoda nego sklopoljenih brakova.
    Neutemeljeno iliti što bi se reklo - niđe veze.
    Ja znam da juče me je stvorilo
    I znam da danas je danas
    i da sutra stvaram sam...

Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 23-04-12, 19:05
  2. Replies: 0
    Last Post: 14-03-11, 10:02
  3. I: Dobre cipele :)
    By vladoje in forum Ostali oglasi
    Replies: 30
    Last Post: 13-02-11, 08:42
  4. Svi ljudi dobre volje....
    By KRECHIMIR in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 15-05-07, 04:31

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •