Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 56

Thread: It's a very, very mad world

  1. #1
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Under the moonlight, this serious moonlight
    Posts
    1,421
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Exclamation It's a very, very mad world

    Neće Sadam u moj grad

    Gradonačelnik Middelkerkea, obalnog grada na zapadu Belgije, zabranio je skulpturu zavezanog Sadama Huseina koja pluta u rezervoaru za vodu, jer mu je kontroverzna.
    Skulptura češkog umjetnika Davida Černýja trebala je biti izložena u okviru Beaufort 2006 art festivala, koji u tom obalnom gradu počinje 1. travnja.
    "Gradonačelnik Michel Landuyt zabranio je izlaganje skulpture bojeći se moguće reakcije", rekao je Leo Coulier, tajnik gradskog vijeća Middelkerkea.
    "Određene skupine građana mogle bi za rad reći da je isuviše provokativan. Nikad ne znate što se može dogoditi izložite li tako eksplozivnu stvar. A ovo je kontroverzna, potencijalno eksplozivna stvar", dodao je Coulier.
    Skulptura prikazuje Sadama Huseina u donjem rublju s rukama zavezanima na leđima i u pozi morskog psa, što je referenca na poznati izložak britanskog umjetnika Damiena Hirsta, čiji je morski pas tigar u staklenom rezervoaru ispunjenom formaldehidom 1991. nominiran za Turnerovu nagradu, jednu od najprestižnijih europskih nagrada za vizualne umjetnosti.
    Ne smije se ni zaboraviti kako je svojedobno jedan od prebjeglih Sadamovih tjelesnih čuvara opisao kako je tiranin svoje neprijatelje bacao morskim psima u bazenu svoje rezidencije u Tikritu.
    No, Sadamova će skulptura svejedno biti izložena. Ali u Muzeju suvremene umjetnosti u susjednom Oostendeu, gdje će se moći vidjeti od travnja, objavljeno je iz muzeja.
    Willy Van den Bussche, konzervator u muzeju u Oostendeu, kaže da je Černýjev Morski pas "kritika američke vanjske politike".


    IskonInternet
    07.02.2006.


    Bez obzira na njegova zlodjela, iskreno sam se najezhila do kosti vidjevshi ovu morbidnu skulpturu. Da li umjetnost treba da opravdava ovakve stvari u smislu da ovo treba uopshte smatrati umjetnoscu? I gdje je granica izmedju dobrog i losheg ukusa? Ili mozhda ja jednostavno nemam zheludac za ovakvu "umjetnost" ?
    Last edited by underwater love; 13-02-06 at 16:37.
    A lighthouse keeper in the desert sun.

  2. #2
    Join Date
    May 2005
    Location
    Budva
    Posts
    771
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ma to ni nije umjetnost...idiot je htio da skrene paynju na sebe...
    kreten
    son cosas de la vida

    I refuse to join any club that would have me as a member.

  3. #3
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Po mom nekom vidjenju to je vishe politichka poruka i protest no shto je umjetnost al ajde...

  4. #4
    Join Date
    May 2005
    Location
    Budva
    Posts
    771
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    tom cehu treba dva klipa dinamita oko glave vezat
    son cosas de la vida

    I refuse to join any club that would have me as a member.

  5. #5
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bilbao
    Posts
    16,211
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    33
    Thanked in
    19 Posts

    Arrow

    Quote Originally Posted by underwater love
    Neće Sadam u moj grad

    Gradonačelnik Middelkerkea, obalnog grada na zapadu Belgije, zabranio je skulpturu zavezanog Sadama Huseina koja pluta u rezervoaru za vodu, jer mu je kontroverzna.
    Skulptura češkog umjetnika Davida Černýja trebala je biti izložena u okviru Beaufort 2006 art festivala, koji u tom obalnom gradu počinje 1. travnja.
    "Gradonačelnik Michel Landuyt zabranio je izlaganje skulpture bojeći se moguće reakcije", rekao je Leo Coulier, tajnik gradskog vijeća Middelkerkea.
    "Određene skupine građana mogle bi za rad reći da je isuviše provokativan. Nikad ne znate što se može dogoditi izložite li tako eksplozivnu stvar. A ovo je kontroverzna, potencijalno eksplozivna stvar", dodao je Coulier.
    Skulptura prikazuje Sadama Huseina u donjem rublju s rukama zavezanima na leđima i u pozi morskog psa, što je referenca na poznati izložak britanskog umjetnika Damiena Hirsta, čiji je morski pas tigar u staklenom rezervoaru ispunjenom formaldehidom 1991. nominiran za Turnerovu nagradu, jednu od najprestižnijih europskih nagrada za vizualne umjetnosti.
    Ne smije se ni zaboraviti kako je svojedobno jedan od prebjeglih Sadamovih tjelesnih čuvara opisao kako je tiranin svoje neprijatelje bacao morskim psima u bazenu svoje rezidencije u Tikritu.
    No, Sadamova će skulptura svejedno biti izložena. Ali u Muzeju suvremene umjetnosti u susjednom Oostendeu, gdje će se moći vidjeti od travnja, objavljeno je iz muzeja.
    Willy Van den Bussche, konzervator u muzeju u Oostendeu, kaže da je Černýjev Morski pas "kritika američke vanjske politike".


    IskonInternet
    07.02.2006.


    Bez obzira na njegova zlodjela, iskreno sam se najezhila do kosti vidjevshi ovu morbidnu skulpturu. Da li umjetnost treba da opravdava ovakve stvari u smislu da ovo treba uopshte smatrati umjetnoscu? I gdje je granica izmedju dobrog i losheg ukusa? Ili mozhda ja jednostavno nemam zheludac za ovakvu "umjetnost" ?
    jedwa chekam da widim reakcije naroda..
    neznam dal' ste chuli : poslije 2. sv. rata.. u madam tisso je izlozhen kip Hitlera.. i onda kako bi ko proshao >> pljunuo bi ga ili bi prilazili i zabadali mu bodezh po stomaq.. i od sad stoji u stakleniq :-D
    ...samo da widim shto ce bit' sa owim ludakom od Sadama..
    ~
    Any experiment of interest in life will be carried out at your own expense. Mark it well.

  6. #6
    Join Date
    May 2005
    Location
    Budva
    Posts
    771
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    drugo je napravit lutku od voska normalnog izgleda (bar dok nije izboden...)
    a drugo ovako neku nakazu kao sto napravise od sadama i jos je covjek jos ziv...da sam na njegovo mjesto odma bi poslao jedno 5-6 auto-bombi za cesku
    son cosas de la vida

    I refuse to join any club that would have me as a member.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Lightbulb

    Ovo je
    o g a v n o.

    I ovo veze sa umjetnoscu nema. Jednostavno, ako cemo sve da izvrgavamo ruglu, i da se igramo prenosenja poruka time sto cemo da ''zapanjujemo'' narod, onda cemo umjetnost da ukinemo kao granu i da idemo u pecine i da crtamo po zidovima i prinosimo zrtvene jarce.
    Fuj!
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  8. #8
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zashto bash jarcheve?

  9. #9
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bilbao
    Posts
    16,211
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    33
    Thanked in
    19 Posts

    Arrow

    zar nije jagnje :mrgreen: ?
    ~
    Any experiment of interest in life will be carried out at your own expense. Mark it well.

  10. #10
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    5,019
    Thanks Thanks Given 
    467
    Thanks Thanks Received 
    470
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Umjetnost i treba da provocira. Jeste morbidno, jeste politicki obojeno (a ja mrzim politiku) ali ne bih sporio da je ipak umjetnicko djelo. To sto je extremno ga ne diskvalifikuje kao takvo. Jbga, freedom of speech i ostale slobode se moraju postovati
    www.jaredic.com
    ˙˙pǝlloɹ sɹǝsnoɹʇ ʎɯ ɟo sɯoʇʇoq ǝɥʇ ǝɹɐʍ plnoɥs ı 'plo ʍoɹƃ ı 'plo ʍoɹƃ ı

  11. #11
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dobro sve to shto si ti napisao - ali valjda kad je umjetnost u pitanju ne treba da ti je glavna inspiracija politika...
    Jer je u tome problem kod ovih "umjetnika" shto su vishe politichari nego umjetnici...

  12. #12
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Under the moonlight, this serious moonlight
    Posts
    1,421
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Gore u textu navedeno je da je ovo "kritika američke vanjske politike", pa se pitam zashto nije americhke zvanichike i pre$ednika utopio. Fenix, freedom of speech nije apsolutna i neogranichena, je l' te. Kao shto neko vec reche, Sadam je josh uvijek zhiv, a i pricha o njegovim monstruoznostima je velikim dijelom americhka propaganda. Uostalom, njegova zlodjela nisu nishta manja od zlodjela americhke politike.
    Last edited by underwater love; 13-02-06 at 16:40.
    A lighthouse keeper in the desert sun.

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    The Hundred Acre Wood
    Posts
    398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by underwater love
    Gore u textu navedeno je da je ovo "kritika američke vanjske politike", pa se pitam zashto nije americhke zvanichike i pre$ednika utopio.
    zato shto je pokushao da da svoje vidjenje americhke spoljne politike - id est, da (simbolichki) prikaze shta ONI, po njegovom mishljenju, rade sadamu, tj. gomili ljudi. sadam je samo simbol. ne vidim u chemu bi bila poenta da je "utopio" americhke zvanichnike. to bi, eventualno, pokazivalo shta zeli njima da uradi. (ako uopshte to zeli. umjetnik, mislim. samo shto, u sluchaju da je napravio tako transparentno djelo, ne bi bio umjetnik, vec djetence koje svoje zelje prevodi u realnost ne sublimirajuci ni ich. vidjeti pod: primarni proces u mishljenju.) ne znam kako ne kapirash da on ovim djelom ne vrijedja sadama samog. shtavishe, predstavio ga je kao zrtvu. jedini problem je shto je teshko zamisliti nekoga ko je nasilnik/zlochinac kao zrtvu bilo chega, pa i americhke foreign affairs, i u tome je jedina shokantnost ovog djela. shkolski primjer postmoderne koja povremeno jede samu sebe - kao brisanje granice izmedju zrtava i zlochinaca u drugom svjetskom ratu.
    (da li umjetnost treba/mora/moze da bude politichki angazovana ili ne, sasvim je drugo pitanje.)
    i work these hands to bleed cause i got mouths to feed
    and i got 15 dollars hid above the stove

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    The Hundred Acre Wood
    Posts
    398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by underwater love
    Uostalom, njegova zlodjela nisu nishta manja od zlodjela americhke politike.
    pretpostavljam da je cheh jednim dijelom htio da pokaze upravo ovo.
    i work these hands to bleed cause i got mouths to feed
    and i got 15 dollars hid above the stove

  15. #15
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Under the moonlight, this serious moonlight
    Posts
    1,421
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Brain In Chains
    zato shto je pokushao da da svoje vidjenje americhke spoljne politike - id est, da (simbolichki) prikaze shta ONI, po njegovom mishljenju, rade sadamu, tj. gomili ljudi. sadam je samo simbol. ne vidim u chemu bi bila poenta da je "utopio" americhke zvanichnike. to bi, eventualno, pokazivalo shta zeli njima da uradi. (ako uopshte to zeli. umjetnik, mislim. samo shto, u sluchaju da je napravio tako transparentno djelo, ne bi bio umjetnik, vec djetence koje svoje zelje prevodi u realnost ne sublimirajuci ni ich. vidjeti pod: primarni proces u mishljenju.) ne znam kako ne kapirash da on ovim djelom ne vrijedja sadama samog. shtavishe, predstavio ga je kao zrtvu. jedini problem je shto je teshko zamisliti nekoga ko je nasilnik/zlochinac kao zrtvu bilo chega, pa i americhke foreign affairs, i u tome je jedina shokantnost ovog djela. shkolski primjer postmoderne koja povremeno jede samu sebe - kao brisanje granice izmedju zrtava i zlochinaca u drugom svjetskom ratu.
    (da li umjetnost treba/mora/moze da bude politichki angazovana ili ne, sasvim je drugo pitanje.)
    Da, jeste kao zhrtvu, to je meni sasvim jasno i bez tvog objasnjenja, ali taj Sadam nije obichan chovjek poput mene, tebe, Marka, Janka, vec neko ko je okarakterisan kao zlochinac, zlikovac... said it yourself ... i samim tim shto ga je umjetnik stavio u polozhaj u koji je Sadam svoje zrtve prema prichi priblizhno stavljao ne chini ga obichnom zrtvom, vec njegov polozaj u sebe ukljucuje i jednu vrstu "osvete" zbog onog shto je drugima radio (zrtvom obichno nazivamo onoga ko je stradao, a da za to nije kriv ili kad strada nesrazmjerno u odnosu na "krivicu" - mislim, to je okvirno poimanje zrtve naravno uz dodatak opomene i pouke za ubuduce). Vjeruj mi da ni sama nisam na chisto shta o ovome da mislim, samo znam da je pogled na fotografije ove kontroverzne skulpture izazvao u mom stomaku ni malo lijep osjecaj, valjda je i to bila poenta i cilj umjetnikov, ali shta je zapravo Sadam u ovoj prichi, stvarno zrtva ili kaznjeni krivac? Ili i jedno i drugo? Jer shta bi recimo bilo da nam niko nije rekao da je ovo kritika americhke spoljne politike, kako bismo se onda osjecali nakon razgledanja ovih slika?
    Last edited by underwater love; 13-02-06 at 17:05.
    A lighthouse keeper in the desert sun.

  16. #16
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ajde makni sadama i mjesto njega stavi nekog obichnog chojeka brain in chains i shto dobijash onda? Dje je onda tu poruka?
    stvar je ,po meni, da ovo malo ima veze sa umjetnoshcu koliko ima veze sa politikom - chista kritika americhke politike i nishta vishe i iz jednachine izuzmesh tu kritiku i shto ti ostaje?

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,523
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    S jedne strane umjetnici pokazuju ono što mislie na svojim djelima.


    Mada,ovo mi ne liči na umjetnost,već na političku provokaciju.

    Uh...Baš mi je bez veze.

  18. #18
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Solitude: a sweet absence of looks.
    Posts
    485
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovo nije ni prvo a ni poslednje "umjetnicko djelo" sa politickom pozadinom.

    A sto se same umjetnosti tice... jedno pitanje...

    Vidite li umjetnost u platnu velikog formata koji je sav izlijepljen sa bezbroj mrtvih muva, blizu kojeg se, kad se primaknete, osjeca smrad? (izlozeno u Guggenheim-u NYC)
    “Ambition is a poor excuse for not having sense enough to be lazy. “-M. Kundera


    "Those who do not want to imitate anything, produce nothing."
    — Salvador Felipe Jacinto Dalí


    «I've loved, I've laughed and cried.
    I've had my fill; my share of losing.
    And now, as tears subside,
    I find it all so amusing...»

  19. #19
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,425
    Thanks Thanks Given 
    5,563
    Thanks Thanks Received 
    5,002
    Thanked in
    2,087 Posts

    Default

    Ma ovo, a i navedeni primjer Carle B. nije umjetnost.

    Ne kontam kakva je to "umjetnost".
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,523
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    ^ I Agree


    the message you have entered is too short


    ***** ti forum(ljudi morao sam ovo napisati.Pa stvarno je iritirajuća ova poruka!!!!!!1)

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Lightbulb

    Ovo je samo jeftina igra SA umjetnoscu
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Da li bi na primjer ovo imalo drugaciji smisao da visi Sadam?
    http://www.davidcerny.cz/image/visatec/VIS4.jpg
    Ili gdje trazite simboliku u ovom djelu?
    http://www.davidcerny.cz/IMAGE/piss/IMG_4534.jpg

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    The Hundred Acre Wood
    Posts
    398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by underwater love
    Jer shta bi recimo bilo da nam niko nije rekao da je ovo kritika americhke spoljne politike, kako bismo se onda osjecali nakon razgledanja ovih slika?
    o tome sam i sama razmishljala, ali poenta ovakvih 'performansa' i jeste u - konceptu, u prichi koja je isprichana i koja stoji iza djela. inache ne bi bilo moguce da npr. jedan umjetnik (engleski, mislim; mozda ce neko znati bolje) pusti mlaz vode iz chesme i ostavi ga da curi nekih godinu-dvije i to nazove umjetnichkim djelom, koje engleze treba da upozori na problem potroshnje vode. zato bi trebalo smatrati ova "objashnjenja" legitimnim aspektima samog djela. meni se to ne svidja, ali to je trend.
    naravno da bi djelo bilo sasvim drugachije da je umjesto sadama stavio (hocu da kazem: napravio) neko palestinsko/irachko dijete/zenu (poginule u bombardovanju ili muchene od strane americhkih vojnika), ali tad ne bi bilo ovog shokantnog preplitanja kaznjenog krivca i zrtve. mozda je poruka u tome da zrtve, chak i kad nisu nevine, nego su (pred nekim drugim) krivci, ipak ostaju to shto jesu - zrtve. again, meni se djelo (kao ni such tendencija u umjetnosti) ne dopada; ipak, podstaklo me je na razmishljanje, kao, vidim i sve vas. mislim da bi autor bio zadovoljan.
    i work these hands to bleed cause i got mouths to feed
    and i got 15 dollars hid above the stove

  24. #24
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    984
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Shareef don't like it. Rock the casbah!

    Htio je da pokaze da Amerikanci sa ovakvim potezima u Iraku (nesvjesno) cine to da Sadam bude posmatran kao zrtva. S druge strane, zelio je da izazove shok kod onih koji nisu na ovaj nacin posmatrali djelo. Dvije muhe jednim udarcem.

  25. #25
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Alucard
    drugo je napravit lutku od voska normalnog izgleda (bar dok nije izboden...)
    a drugo ovako neku nakazu kao sto napravise od sadama i jos je covjek jos ziv...da sam na njegovo mjesto odma bi poslao jedno 5-6 auto-bombi za cesku
    neka de, nemoj nagrdit koga

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 30
    Last Post: 19-03-15, 15:27
  2. the sexiest song....
    By La_bambola in forum Sex i erotika
    Replies: 233
    Last Post: 09-11-07, 19:15
  3. Prodajem world of warcraft account
    By Nasty_Mind in forum Ostali oglasi
    Replies: 8
    Last Post: 29-07-07, 13:20
  4. WJT - World Jumping day
    By Iceburn in forum Sve i svašta
    Replies: 3
    Last Post: 31-05-05, 16:33
  5. And1 World Tour - ACROSS DA GLOBE `05 -`06
    By 1/2 Man 1/2 Amazin` in forum Ostali sportovi
    Replies: 18
    Last Post: 23-02-05, 11:19

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •