Page 3 of 21 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 51 to 75 of 518

Thread: Ekonomija nase zemlje[Generalno]

  1. #51
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dobro te opshte poznate stvari za koje nema niko nikakav dokaz koje su opshte poznate zato shto su ih ljudi ponovili dovoljno puta da postanu opshte poznate pa ih ne mora niko ni dokazivat...

    Jes olakshace odliv kapitala i sposobnih ljudi - institucije ce se ojachat i ovako i onako - u CG ce svakako pare ulazit jer je povoljna za investicije (bar Rusi tako misle ) a i EU bi je svakako pomogla ulazila ona ili ne upravo iz razloga shto sam ti vec rekao a to je da ne bi dozvolila "banana republiku" kako je ti odvratno nazva u svom dvorishtu...

    A opstanak Eu nisam nidje ni pominja...

  2. #52
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Trainspotting
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Unaprijed cu se izviniti za svjesno krsenje pravila, al' sta cu...
    Iako bi ovo prije trebalo postovati na "Iz raznih novina", stavicu ovdje, jer je veca vjerovatnoca da cete vi (dobri poznavaoci nase ekonomije ) imati nesto pametno da kazete na tu temu.

    -----------------------------------------

    Stranci investirali 580 eura po stanovniku

    Nivo stranih direktnih investicija od 580 eura po stanovniku u prosloj godini obezbijedio je Crnoj Gori trece mjesto medju tranzicionim zemljama, iza Ceske i Estonije, a prvo medju onima koje nijesu clanice Evropske unije, pokazuju preliminarni podaci Centralne banke Crne Gore.

    ”Strane direktne investicije u 2005. godini dostigle su rekordan nivo i bile su iznad svih ocekivanja. Ukupno su strane investicije iznosile 360 miliona eura, a na listi stranih investitora pojavili su se ulagaci iz cak 42 zemlje", rekao je za podgoricke "Vijesti" glavni ekonomista CBCG Nikola Fabris.

    U Crnu Goru se, prema podacima CBCG, ulagalo iz Madjarske, Austrije, Velike Britanije, Slovenije, Rusije, Svajcarske, Francuske, ali i iz Belizea, sa Kipra, Djevicanskih ostrva, Gibraltara, Barbadosa, iz Hongkonga, Poljske, Belgije, Kirgistana i bivsih clanica SFRJ.

    U odnosu na 2004. godinu, nivo stranih direktnih investicija je prosle godine bio sedam puta veci, a dvostruko od iznosa koji je Crna Gora privukla od 2001. do 2004. godine.

  3. #53
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nikollaki
    Jes olakshace odliv kapitala i sposobnih ljudi - institucije ce se ojachat i ovako i onako - u CG ce svakako pare ulazit jer je povoljna za investicije (bar Rusi tako misle ) a i EU bi je svakako pomogla ulazila ona ili ne upravo iz razloga shto sam ti vec rekao a to je da ne bi dozvolila "banana republiku" kako je ti odvratno nazva u svom dvorishtu...
    Ima jedna drzava, jako interesantna za ovu pricu, koja se granici sa EU, sto ce reci u njenom dvoristu, za koju isto rusi misle da je povoljna za investicije, i koja ima jako slicne institucije kao nasa mala republika. Doduse, ta zemlja je malo poveca, a zove se Bjelorusija E za nju ti EU bas zabolje... A bojim se, ako ne budemo pametni, da ni za nas nece mariti ni dva boba

    By the way, izvinjavam se sto sam CG potencijalno nazvao banana republikom. Banana republika je naziv za zemlje latinske amerike, koje su ime dobile po dominantnom ucescu Banana u ukupnom izvozu. Mi banane ne proizvodimo, mada se prioje par godina i njima trgovalo kod nas na veliko (ko se sjeca ).

  4. #54
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sick-Boy
    Unaprijed cu se izviniti za svjesno krsenje pravila, al' sta cu...
    Iako bi ovo prije trebalo postovati na "Iz raznih novina", stavicu ovdje, jer je veca vjerovatnoca da cete vi (dobri poznavaoci nase ekonomije ) imati nesto pametno da kazete na tu temu.

    -----------------------------------------

    Stranci investirali 580 eura po stanovniku

    Nivo stranih direktnih investicija od 580 eura po stanovniku u prosloj godini obezbijedio je Crnoj Gori trece mjesto medju tranzicionim zemljama, iza Ceske i Estonije, a prvo medju onima koje nijesu clanice Evropske unije, pokazuju preliminarni podaci Centralne banke Crne Gore.

    ”Strane direktne investicije u 2005. godini dostigle su rekordan nivo i bile su iznad svih ocekivanja. Ukupno su strane investicije iznosile 360 miliona eura, a na listi stranih investitora pojavili su se ulagaci iz cak 42 zemlje", rekao je za podgoricke "Vijesti" glavni ekonomista CBCG Nikola Fabris.

    U Crnu Goru se, prema podacima CBCG, ulagalo iz Madjarske, Austrije, Velike Britanije, Slovenije, Rusije, Svajcarske, Francuske, ali i iz Belizea, sa Kipra, Djevicanskih ostrva, Gibraltara, Barbadosa, iz Hongkonga, Poljske, Belgije, Kirgistana i bivsih clanica SFRJ.

    U odnosu na 2004. godinu, nivo stranih direktnih investicija je prosle godine bio sedam puta veci, a dvostruko od iznosa koji je Crna Gora privukla od 2001. do 2004. godine.
    Ovo, ako je istina, je svakako pozitivno. Ali uvjek treba imati u vidu, nisku osnovicu na koje se te investicije kaleme. Dakle, super je to, ali bi one trebale biti mnogo vece, da bi dosli na nivo zemalja sa kojima se poredimo

  5. #55
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shrek
    Sto mislite o nasoj valuti? Koje su prednosti a koje su mane Eura kod nas? Bi li bilo bolje da smo uveli crnogorsku valutu ili ostali na dinar?

    p.s. Hercules ukljuci se!!!
    Nisam imao sati + sam ucio za ispite tako da malo kasnim.
    Svaka cast za temu

    Ja mislim da je uvodjenje eura jedan od boljih poteza nase Vlade, tj. ljudi koji su to sproveli. Iz prostog razloga sto je ukinuta jedna dosta mocna ppolitika drzave. Politika stampa nja novca koju iz proslih 15 godina znamo vise nego odlicno. Tako ce sad povecanja plata i bogacenje morati da se bazira na cistoj ekonomiji bez intervencija drzave. Mislim bice intervencija drzave, ali ne onih glavnih - STAMPANJE NOVCA. To je jeako veliki problem.
    Bas u Srbiji je inflacija bila 16-18% (zavisno ciji se podaci uzmu) zbog toga sto su povecali plate drzavnim cinovnicima i prsvjeti. A povecali su ih tako sto su odstampali malo para. Onokad ti prifali vode otvori cesmu, nemoj cekat kisa da uspe.
    Zato je sad i inflacija u CG mala, manja od 2% a naravno i stopa rasta GDP je takodje mala. Ne moze i jare i pare
    E sad odoh da nastavim da ucim pa od srijede ocekujte da cu aktivno ucestvovati u ovome
    Hombre dopunjaj me
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  6. #56
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules
    Nisam imao sati + sam ucio za ispite tako da malo kasnim.
    Svaka cast za temu

    Ja mislim da je uvodjenje eura jedan od boljih poteza nase Vlade, tj. ljudi koji su to sproveli. Iz prostog razloga sto je ukinuta jedna dosta mocna ppolitika drzave. Politika stampa nja novca koju iz proslih 15 godina znamo vise nego odlicno. Tako ce sad povecanja plata i bogacenje morati da se bazira na cistoj ekonomiji bez intervencija drzave. Mislim bice intervencija drzave, ali ne onih glavnih - STAMPANJE NOVCA. To je jeako veliki problem.
    Bas u Srbiji je inflacija bila 16-18% (zavisno ciji se podaci uzmu) zbog toga sto su povecali plate drzavnim cinovnicima i prsvjeti. A povecali su ih tako sto su odstampali malo para. Onokad ti prifali vode otvori cesmu, nemoj cekat kisa da uspe.
    Zato je sad i inflacija u CG mala, manja od 2% a naravno i stopa rasta GDP je takodje mala. Ne moze i jare i pare
    E sad odoh da nastavim da ucim pa od srijede ocekujte da cu aktivno ucestvovati u ovome
    Hombre dopunjaj me
    Sto ti je vesov student

    Ne mogu da te dopunim kad se ne slazem sa tobom Ja mislim da je stampanje novca jako bitan intrument, pod uslovom da se ne zloupotrebljava

  7. #57
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hombre
    Sto ti je vesov student

    Ne mogu da te dopunim kad se ne slazem sa tobom Ja mislim da je stampanje novca jako bitan intrument, pod uslovom da se ne zloupotrebljava
    Aj mi nadji toga koji nece potec ovu alatku cim mu prifali para?
    Nema to veze Vesov student ili ne to je tako. No kakav je mentaliltet nae naroda dobro je so ga ne mozemo stampat. Tacno vidimd a bi oborili onu inflaciju iz 93.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  8. #58
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules
    Aj mi nadji toga koji nece potec ovu alatku cim mu prifali para?
    Nema to veze Vesov student ili ne to je tako. No kakav je mentaliltet nae naroda dobro je so ga ne mozemo stampat. Tacno vidimd a bi oborili onu inflaciju iz 93.
    Neko ko postuje zakon nece. U normalnim zemljama postoji tacno propisana procedura kada se dostampava novac u u kojoj mjeri (kada raste produktivnost, kad se povecava broj novcanih transakcija i zavisno od tih stopa). Sad...opet se svodi sve na jacinu institucija, da su nase jake, ne bi nikakav problem bio da imamo svoj novac.

  9. #59
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hombre
    Neko ko postuje zakon nece. U normalnim zemljama postoji tacno propisana procedura kada se dostampava novac u u kojoj mjeri (kada raste produktivnost, kad se povecava broj novcanih transakcija i zavisno od tih stopa). Sad...opet se svodi sve na jacinu institucija, da su nase jake, ne bi nikakav problem bio da imamo svoj novac.
    Sve se svodi na ovo boldovano. Kod nas je sistem veza i vezica, zakoni se jako lose postuju pa mislim da ne bi smo daleko dogurali ni sa perperom ni sa dinarom.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  10. #60
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hombre
    U normalnim zemljama postoji tacno propisana procedura kada se dostampava novac u u kojoj mjeri
    Takozvano Taylorovo pravilo. U EU smatraju da rast ukupne novcane mase (da ne kazem monetarnog agregata M3) ne smije da prelazi 7% na godisnjem nivou.

    Otkud 7%? Zato sto je inflacija bila projektovana na 2%, a 5% je trebalo da odgovara privrednom rastu euro zone, sto je svakako veoma optimisticna pretpostavka. Naravno, i ovdje je stvarnost pokazala da su predvidjanja spin doctora koji su citav zivot zatvoreni po institutima uglavnom najbolji materijal za potpalu kamina/sporeta/nastavite listu...

    Ima jedna stvar koja ima veze sa realnoscu, a to je da ne smije biti monetizacije javnog duga, odnosno, da se javni dug ne smije finansirati dostampavanjem novca, jer je to siguran put u hiper inflaciju. Ipak, u odredjenim slucajevima kada zemlje nemaju drugih nacina da finansiraju javni dug, to se u ogranicenom obimu dozvljava i preporucuje. U Srbiji, na primjer, Narodna Banka ima pravilo da se monetizacija moze vrsiti do 5% ukupne monetarne mase na godisnjem nivou. Veliko iznenadjenje, to je takodje izum jednog MMF spin doctora, Kori Udovichki. Ona je smatrala da 5% + jos par procenata inflacije iz nemonetarnih izvora = jednocifrena infalcija, da ne kazem relativna monetarna stabilnost. Rezultati su poznati.

    Da zakljucim: iskljucivo krajnja restriktivnost monetarne politike moze zaista da utice na trajno rjesavanje problema inflacije. S toga, prihvatanje eura od strane CBCG je bila dosta dobra stvar. Naravno, postoji i oportunitetni trosak takvog izbora, koji se sastoji u tome da potpuna monetarna restriktivnost negativno djeluje na investicije i ukupnu privrednu aktivnost. I pored toga smatram da je restriktivna monetarna politika neizbjezna u svim post komunistickim drzavama za jos jedan odredjeni period. Ono gdje je CG potpuno zakazala je privlacenje stranih investicija, koje jedine mogu da kompenzuju manjak sredstava za investiranje koji uzrokuje restriktivna monetarna politika. Da bi se govorilo o kompenzaciji, ja mislim (a temeljim to misljenje na onome sto sam citao o Ceskoj, Slovackoj i Poljskoj) da bi strane investicije po glavi stanovnika trebale bar nekoliko godina za redom da budu barem trostruko vise nego sto je njihov rekordni nivo u CG. Po meni je to srz problema, jer da bi se privukle tolike investicije treba prevazici neke konjunkturne i neke strukturne probleme. Konjunkturni su (mada kako pisem ovo vidim da to "konjunkturni" treba uzeti sa rezervom, jer se zaista ne radi o sitnicama) los kvalitet vlasti, nepostojanje pravne drzave, nepostojanje odgovarajuce infrastrukture, postojanje organizovanog kriminala i vjerovatno jos ponesto, svako neka dopuni prema sopstvenom nahodjenju. Strukturni problemi su velicina trzista i odsustvo visoko kvalifikovane radne snage u nekom znacajnijem broju.
    AtlantidiaN je MiZaNTRoP

  11. #61
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    941
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    [QUOTE][/ S toga, prihvatanje eura od strane CBCG je bila dosta dobra stvarQUOTE]

    Racunajuci da je M1 u CG oko 600 milion eura ,znaci da je i sam trosak uvodjenja eura jednak tome
    -Euro nije smanjio inflaciju,a to je glavni razlog euroizacije ili dolarizacije
    -Euro nije smanjio rizik investiranaj u CG(pogledati pod kamatne stope u CG) znaci nije ni tu funkciju ostvario
    uvodjenje Eura je nesto sto je Cg kostalo premnogo i sto nijedna od zemlaja kandidata nije jos spremna da preuzme ,cak iako bi oni imali direktnu komunikaciju sa ECB(mi kupujemo novac,ili prodajemo imovinu )i procenat of seignorage.
    I naravno mnogi ce reci da CG kao drzava koja ne stampa novac,prakticno i nema monetarnu politiku

  12. #62
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Preko Morace
    Posts
    312
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pitanje je ekonomija nase zemlje.
    Koja ekonomija,jel ova sto je sanjamo ili.. ne znam koja ekonomija???
    Ne isplati se živjeti u snovima i zaboraviti na život

  13. #63
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milos111111

    Racunajuci da je M1 u CG oko 600 milion eura ,znaci da je i sam trosak uvodjenja eura jednak tome
    Zato što ti misliš da je CBCG kupila te eure? Naravno da nije, kao što ni euro nije uveden na divlje. 1999 je DM uvedena uz pomoć Bundesbank (njemačke centralne banke), koja je pomogla finansiranje operacije, a ta saradnja se nastavila i kada je uveden euro. Otud u CG uglavnom njemačke kovanice eura.
    Sa druge strane, može se govoriti o dobiti iz te operacijem liferovanjem dinara, koji su se u CG zatekli, u Srbiju, na sličan način kako su to 1991. odradile Slovenija i Hrvatska.

    Quote Originally Posted by Milos111111
    -Euro nije smanjio inflaciju,a to je glavni razlog euroizacije ili dolarizacije
    -Euro nije smanjio rizik investiranaj u CG(pogledati pod kamatne stope u CG) znaci nije ni tu funkciju ostvario
    Euro jeste zatvorio monetarne izvore inflacije. Ostala je inflacija iz realnih izvora, koju uglavnom dugujemo nesavršenostima tržišta u CG. Tu možemo da se složimo (kao što sam i napisao u prethodnom postu) da je situacija u CG vrlo loša.
    Isto važi i za investicije. Monetarna politika je samo jedan od parametara koje utiču na ove dvije stvari koje si naveo.

    Quote Originally Posted by Milos111111
    uvodjenje Eura je nesto sto je Cg kostalo premnogo i sto nijedna od zemlaja kandidata nije jos spremna da preuzme ,cak iako bi oni imali direktnu komunikaciju sa ECB(mi kupujemo novac,ili prodajemo imovinu )i procenat of seignorage.
    I naravno mnogi ce reci da CG kao drzava koja ne stampa novac,prakticno i nema monetarnu politiku
    Novi trendovi u ekonomiji su da monetarne politike ne treba ni da bude, odnosno da se monetarna politika, kada postoji, vrlo često pretvara u monetarni laksizam, pa se smatra da je u tom slučaju bolje da je nema, nego da bude generator inflacije. Baš zbog toga je i izmišljen euro, da bi se restriktivna monetarna politika Bundesbank proširila na cijelu EU, na taj način izbjegla nestablinost i iskakanja iz zajedničkih okvira, kakva su postojala u Evropskoj Monetarnoj Zajednici 1.
    Ne znam baš koliko je taj izbor bio optimalan za sve zemlje EU, ali je nametnuta monetarna restriktivnost za CG manje loša od nekog samostalnog vođenja monetarne politike koje bi rezultiralo laksizmom i inflacijom.

    Naravno, svako ima pravo na svoje mišljenjem i ja sam uopšte nisam fan ovog monetarističkog pristupa. Razlog zbog kojeg smatram da je euro ipak bio manje zlo za CG je taj što bi CBCG, da ima sopstvenu valutu, bila konstantno pod pritiskom vlasti da štampanjem novca finansira ekonomski razvoj, a rezultati takvog rada bi bili mnogo gori od problema koje postavlja odsustvo monetarne politike.
    AtlantidiaN je MiZaNTRoP

  14. #64
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AtlantidiaN
    Razlog zbog kojeg smatram da je euro ipak bio manje zlo za CG je taj što bi CBCG, da ima sopstvenu valutu, bila konstantno pod pritiskom vlasti da štampanjem novca finansira ekonomski razvoj, a rezultati takvog rada bi bili mnogo gori od problema koje postavlja odsustvo monetarne politike.
    Quote Originally Posted by AtlantidiaN
    Po meni je to srz problema, jer da bi se privukle tolike investicije treba prevazici neke konjunkturne i neke strukturne probleme. Konjunkturni su (mada kako pisem ovo vidim da to "konjunkturni" treba uzeti sa rezervom, jer se zaista ne radi o sitnicama) los kvalitet vlasti, nepostojanje pravne drzave, nepostojanje odgovarajuce infrastrukture, postojanje organizovanog kriminala i vjerovatno jos ponesto, svako neka dopuni prema sopstvenom nahodjenju. Strukturni problemi su velicina trzista i odsustvo visoko kvalifikovane radne snage u nekom znacajnijem broju.


    Slozio bih se sa tobom da je za CG vjerovatno bolje to sto nije uvela svoju valutu iz prostog razloga jer ocigledno nismo sposobni za tako nesto.

    Slazem se da nam prvenstveno nedostaju strane ivesticije. Bas sam nedavno gledao neki grafik koji opisuje Spaniju prije i poslije pocetka velikih investicija i mogu ti reci da je ekonomski rast enorman!
    Dakle, dok se ne rijesi Prvenstveno infrastruktura, postojanje pravne drzave i sve ostalo sto si naveo sacekacemo na neka veca ulaganja..
    Last edited by Hari Krisna; 01-03-06 at 16:20.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  15. #65
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    941
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zato što ti misliš da je CBCG kupila te eure? Naravno da nije, kao što ni euro nije uveden na divlje. 1999 je DM uvedena uz pomoć Bundesbank (njemačke centralne banke), koja je pomogla finansiranje operacije, a ta saradnja se nastavila i kada je uveden euro. Otud u CG uglavnom njemačke kovanice eura.
    Sa druge strane, može se govoriti o dobiti iz te operacijem liferovanjem dinara, koji su se u CG zatekli, u Srbiju, na sličan način kako su to 1991. odradile Slovenija i Hrvatska
    CG nema kontakt sa ECB ,vec sa poslovnim bankam u Njemackoj,
    Fakat da ne stampa novac ,nego da se koriste kreditne linije poslovnih banaka,znaci da smo ga kupili.
    Trosak zbog nestampanja novca je jedank M1 ,i da nema dijaspore ,i da strane banke ne zaduzuju zemlju otvarajuci kreditnu liniju ,u Cg eura bilo nebi,no bi se trgovina odvijala na crtu ,i na obraz crnogorski
    Mnogo los potez
    Euro jeste zatvorio monetarne izvore inflacije. Ostala je inflacija iz realnih izvora, koju uglavnom dugujemo nesavršenostima tržišta u CG. Tu možemo da se složimo (kao što sam i napisao u prethodnom postu) da je situacija u CG vrlo loša.
    Isto važi i za investicije. Monetarna politika je samo jedan od parametara koje utiču na ove dvije stvari koje si naveo
    euro nije zatvorio monetarne izvore inflacije,iako to izgleda zbog nemogucnosti stamapnaj novca.
    Sad su samo ti monetarni izvori drugaciji,i zavise od sposobnosti drzave da obezbijedi strane investicije,volje rodjaka iz dijaspore da da pomazu rodbinu,brzine sa kojom vlada moze da proda imovinu
    Novi trendovi u ekonomiji su da monetarne politike ne treba ni da bude, odnosno da se monetarna politika, kada postoji, vrlo često pretvara u monetarni laksizam, pa se smatra da je u tom slučaju bolje da je nema, nego da bude generator inflacije. Baš zbog toga je i izmišljen euro, da bi se restriktivna monetarna politika Bundesbank proširila na cijelu EU, na taj način izbjegla nestablinost i iskakanja iz zajedničkih okvira, kakva su postojala u Evropskoj Monetarnoj Zajednici 1.
    nije tacno da su to monetarni trendovi,jesu ECB ,zbog toga su US FED glatko mogle da prebace citav ter4et svoej recesije ,na Evropu ,
    i moci ce svaki put ubuduce ,sve dok ECB ne bude fleksibilnija, a nazalost zbog strukture EU ona to nikad nece moci biti.


    Pozdrav

  16. #66
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Milos111111
    ... da nema dijaspore ,i da strane banke ne zaduzuju zemlju otvarajuci kreditnu liniju ,u Cg eura bilo nebi,no bi se trgovina odvijala na crtu ,i na obraz crnogorski
    Mnogo los potez
    Znaci bolji bi bio kad bi bila sopstvena valuta pa u trgovinu umjesto na crtu sa 3 kila sopstvene valute? I sve da postoji domaca valuta postojala bi dijaspora, zaduzivanje drzave....ali dodatno bi pred svake izbore uvodjena treca smjena da se dostampa malo argumenata. Sta mislis zasto su u EU ostriji uslovi da prelazak na euro nego za sam prijem u uniju?

  17. #67
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    941
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    [QUOTE][/QUOZnaci bolji bi bio kad bi bila sopstvena valuta pa u trgovinu umjesto na crtu sa 3 kila sopstvene valute? I sve da postoji domaca valuta postojala bi dijaspora, zaduzivanje drzave....ali dodatno bi pred svake izbore uvodjena treca smjena da se dostampa malo argumenata. Sta mislis zasto su u EU ostriji uslovi da prelazak na euro nego za sam prijem u unijuTE]

    Ovako ,jedan primjer sa sostvenom valutom drzava bi recimo mogla da izgradi Sozinu ,praktcino besplatno,das radniku perper za rad,on taj perper ili dinar da rpodavcu,prodavac,nekom drugom itd.
    Sa Eurom, prodas Telekom platis Sozinu u njaobljem slucaju,
    ili uzmes 70 miliona Eura na kredit sa 5% kamate ,pa samo za kamatu 10.000 E na dan,a glavnica je trecina drzavnog budzetq.

    Znaci samo prva smjena ,i kontola Centralne Banke.

    Zato sto uslovi za prelazak na Euro nijesu toliko politicki koliko su uslovi za ulazak u EU.I da znas da sve zemlje koje pomalo odlazu prikljucenje EURO zoni cine to zbog gubitka monetarne suverenosti,a to jeste gubitak.

  18. #68
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Milose,

    ne znam kojim informacijama ti raspolazes kad tvrdis da je euro u CG uveden "na divlje". Ima citava serija clanaka Denisa Grosa, izvrshnog direktora jednog od jacih briselskih think tankova, o njihovom posredovanju izmedju Bundesbank i CBCG u specijalizovanoj stampi, uglavnom na francuskom, ponesto i na engleskom.

    No, ajde i da zanemarimo to, pa i diskusiju da li je trend da monetarna politika bude restriktivna ili ne (iako si ti naveo americku FED koja je izuzetak, a ne pravilo). Da je CG 1999. uvela sopstvenu valutu, mislis da bi imala pravu mogucnost da vodi monetarnu politiku? Naravno da ne, odmah bi bila uslovljena da uvede monetarni odbor (currency board), s tim da bi, zbog depresije realnog ekonomskog sektora, bez dvojbe imala problema da brani zadati paritet, tako da bi imali sve izglede da zavrsimo kao Argentina i mnoge druge drzave kojima je nametnut currency board.

    Sve i da CG moze da ima odrijesene ruke na planu monetarne politike, ti ekonomisti tamo u CBCG su sve Greenspan do Greenspana, slazes li se sa mnom? Da ne pominjem koliko su nezavisni od vlasti.

    Hvala ti sto se ne slazes sa mnom, a jos vise zato sto si sposoban da mi to kazes na civilizovan nacin. Pozdrav.
    AtlantidiaN je MiZaNTRoP

  19. #69
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,139
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milos111111
    Ovako ,jedan primjer sa sostvenom valutom drzava bi recimo mogla da izgradi Sozinu ,praktcino besplatno,das radniku perper za rad,on taj perper ili dinar da rpodavcu,prodavac,nekom drugom itd.
    Ovo nam je shvatanje monetarne politike dosta jada zadalo u prošlim vremenima, to je Šainovića model, a završava se na beznadežnom trošenju resursa. Jer, posljednji u lancu onih koji primaju bezvrijedni perper/dinar (onaj besplatni) je onaj koji je proizveo realnu vrijednost. I dao je džabe.
    Zahvaljujem mizantropu što je eksplicirao način i neophodnost uvođenja Eura. Mjera ima svojih mana, ali je svakako u kritičnim vremenima postigla efekat sprečavanja daljeg urušavanja crnogorske ekonomije.

  20. #70
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shrek
    za CG vjerovatno bolje to sto nije uvela svoju valutu iz prostog razloga jer ocigledno nismo sposobni za tako nesto.
    Da se ja i ti jednom nadjemo na isti put. Sto se tice stranih ivesticija privukli smo ih dosta po glavi stanovnika najvise u regionu, ali jos na tome treba da se poradi.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  21. #71
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milos111111
    Ovako ,jedan primjer sa sostvenom valutom drzava bi recimo mogla da izgradi Sozinu ,praktcino besplatno,das radniku perper za rad,on taj perper ili dinar da rpodavcu,prodavac,nekom drugom itd.
    Sa Eurom, prodas Telekom platis Sozinu u njaobljem slucaju
    Sve bi ovo bilo idealno i fino da nema jedne pojave kad se poveca kolicina novca u opticaju zvana inflacija.
    O kakvi su vi ekonomisti sa topcidera majko moja sve bi izgradili od domacih para :mrgreen:
    Last edited by hercules; 03-03-06 at 00:41.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  22. #72
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    941
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    [QUOTE][Milose,

    ne znam kojim informacijama ti raspolazes kad tvrdis da je euro u CG uveden "na divlje". Ima citava serija clanaka Denisa Grosa, izvrshnog direktora jednog od jacih briselskih think tankova, o njihovom posredovanju izmedju Bundesbank i CBCG u specijalizovanoj stampi, uglavnom na francuskom, ponesto i na engleskom.

    No, ajde i da zanemarimo to, pa i diskusiju da li je trend da monetarna politika bude restriktivna ili ne (iako si ti naveo americku FED koja je izuzetak, a ne pravilo). Da je CG 1999. uvela sopstvenu valutu, mislis da bi imala pravu mogucnost da vodi monetarnu politiku? Naravno da ne, odmah bi bila uslovljena da uvede monetarni odbor (currency board), s tim da bi, zbog depresije realnog ekonomskog sektora, bez dvojbe imala problema da brani zadati paritet, tako da bi imali sve izglede da zavrsimo kao Argentina i mnoge druge drzave kojima je nametnut currency board.

    Sve i da CG moze da ima odrijesene ruke na planu monetarne politike, ti ekonomisti tamo u CBCG su sve Greenspan do Greenspana, slazes li se sa mnom? Da ne pominjem koliko su nezavisni od vlasti.

    Hvala ti sto se ne slazes sa mnom, a jos vise zato sto si sposoban da mi to kazes na civilizovan nacin. Pozdrav.
    __________________
    /QUOTE]

    Atlantidian pozdrav,
    Ne postoji nijedan zvanicni dokumenat,koji ukazuje na tu saradnju.ECB i Centralan banka CG (koja tek od skoro ima kakav takav status banke,a dobili su SWIFT code prosle godine )nemaju nikakvu komunikaciju azvanicno.
    Crna Gora ne dobija seignorage zbog stampaaj eura.Novac u trezorima crnogorskih banaka nije iz ECB,pa sa potraznjom od gradjana postaje novac,nego u Cg dolazi u vidu kreditnih linija od nekog drugog
    Pregledom svih mogucih database koje postoje ja nijesam naisao na takvo nesto,znaci Euro u Cg dolazi preko poslovnih banaka i nekih drugih slicnih egzoticnih transakcija i to trenutno u nikog u Cg ne brine.
    A kakva je posledica toga vidjet ce se uskoro kad recimo za dviej godine citav bankarski sektor (sto znaci i posredno citava imovina u CG,) bude u rukama stranaca,a sve ovo kreditno zaduzivanje preko tih stranih banaka bude uracunato u ukupni dug CG.

    Federalne reserve nijesu izuzetak nego pravilo,a sve ostale su izuzetci.
    Dolar je international currency i od procjene do procjene u visini cak do 70%,sot manje vise znaci da samo oni pored ovakve krute ECB imaju pravu monetarnu politiku.
    -Danas ni ECB nemoze da vodi potpuno samostalnu monetarnu politiku,ali sve zemlje kandidati imaju interes da iako clanovi, sto vise zadrze mogucnost bar stampanja novca.
    Pogptovo je to interes ovakvih nerazvijenih zemlaja kao sto je CG.
    Licno mislimd asu u ovom trenutku Ctg najpotrebniji javni radovi,putevi ,voda struja, i tu bez premca niko nije mogao da ih jeftinije i za ove i sledece generacije izvede nego drzava stampajuci novac i pokrecuci aktivnosti.
    - currency board je vise politika nego ekonomija,bar ja tako mislim a i naravno currency board u Argentini nije sisto sto i recimo jedan planirani u Bugarskoj,Cg ili Bosni.

    -Ja stvarno nemogu ocijeniti strucnost ekonomista u CBCG ,moguce da su dobri ili losi,apk oni su nebitini i samo su intrumenti najneuspejsnije politike koju je neka zemlja mogla imati u ovom modernom dobu
    pozdrav

  23. #73
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    941
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovo nam je shvatanje monetarne politike dosta jada zadalo u prošlim vremenima, to je Šainovića model, a završava se na beznadežnom trošenju resursa. Jer, posljednji u lancu onih koji primaju bezvrijedni perper/dinar (onaj besplatni) je onaj koji je proizveo realnu vrijednost. I dao je džabe.
    Zahvaljujem mizantropu što je eksplicirao način i neophodnost uvođenja Eura. Mjera ima svojih mana, ali je svakako u kritičnim vremenima postigla efekat sprečavanja daljeg urušavanja crnogorske ekonomije
    Glodur
    od momenta kad su USA zbog svojih problema(ili neceg drugog) dolucili da dolar vise niej vezan za zlato ,ili nema podrsku u zlatu
    novac je prvenstveno psiholoski fenomen.
    znaci vrijedi onoliko koliko mu se vjeruje,tako bi bilo i sa crnogorskim ,i sve dok bi onaj radnik znao da sa novcem dobijenim radeci u sozini moze da kupi krtolu iz Trebaljeva,ili recimo odmor na primorju,obucu i odjecu za familiju ,problema ,i tako redom u lancu problema nebi bilo.
    Jos samo kad bi bili uvjereni da brat ili rodjak od recimo vladara na vlasti nemoze uci u banku i uzeti 5 kila para za sebe ,sve bi bilo u redu.

    Rezultate uvodjenja eura cemo tek da vidimo,i licno milsim da mnogi ne vide koliko losih strukturnih promjena se u CG dogodilo i tek ce se dogoditi kao posledica tog prijevremenog cina,

  24. #74
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    941
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sve bi ovo bilo idealno i fino da nema jedne pojave kad se poveca kolicina novca u opticaju zvana inflacija
    Povecanje kolicine novca u opticaju je samo inflacija kad ga ne prati i povecanje ekonomske aktivnosti,tj realni sektor.

    Dokaz zato je opet cG ,koja je proizvela inflaciju u eurima (u vrijeme deflatornog eura svuda u evropi) gdje je snizavanje novca,pratilo jos vise snizenje obima proizvdje i usluga

  25. #75
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Thumbs down

    Neko ko postuje zakon nece. U normalnim zemljama postoji tacno propisana procedura kada se dostampava novac u u kojoj mjeri (kada raste produktivnost, kad se povecava broj novcanih transakcija i zavisno od tih stopa). Sad...opet se svodi sve na jacinu institucija, da su nase jake, ne bi nikakav problem bio da imamo svoj novac.
    __________________
    To si valjda mislio na serbiju i Serbiju &Crnu Goru jeli ???? Hhhahahahahaahhaha !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

Page 3 of 21 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. drage nase muskarcine ;)
    By daca in forum Sve i svašta
    Replies: 36
    Last Post: 16-08-05, 10:24
  2. Replies: 2
    Last Post: 21-07-05, 02:37
  3. Elzeser: Crnogorska ekonomija počiva na saradnji države i mafije
    By monteboy in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 17-05-05, 17:43
  4. Mi nase hapsimo,a kad cete Vi vase...?
    By Dobrusky in forum Politika generalno
    Replies: 11
    Last Post: 09-09-04, 03:15
  5. Ekonomija
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 6
    Last Post: 17-02-04, 23:11

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •