Page 20 of 21 FirstFirst ... 10161718192021 LastLast
Results 476 to 500 of 518

Thread: Ekonomija nase zemlje[Generalno]

  1. #476
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    450
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Nama prijatelju treba da se poboljsa standard a to ne moze bez rasta ekonomije, proizvodnje i izvoza.
    Kad budu plate bolje bice i potrosnja veca a time i budzetski prihodi.
    Sve je ovo tačno. I to treba svakoj državi.

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    I tada ti mozes ocekivat da ce ti neko placati dodatno za osiguranje.
    Ja ovdje uopšte nijesam pominjao ni plaćanje osiguranja, ni osiguranje, ni jednom riječju, već sam se osvrnuo na pitanje penzija kroz priču o ekonomiji Crne Gore.
    Ako sam pomenuo da pojedinci mogu sami preduzeti neku dugoročnu štednju - kako bi imali izvor prihoda u starosti, koji im ne zavisi od države - to ne znači da ta štednja mora biti kroz polise životnog osiguranja. Jer ona doživotna privatna renta/penzija, koju sam ovdje pomenuo, samo je jedan od mogućih rezultata/opcija nakon preduzete štednje tokom radnog vijeka. Jer može čovjek da štedi negdje drugo, na drugi način, ne mora kroz polisu, a da onda sa tim novcem ugovori sa osiguravajućom kućom program doživotne privatne rente/penzije. I ta privatna penzija ne mora da počinje da se dobija sa odlaskom u državnu penziju, ona je nezavisna i može čovjek kad god hoće da otpočne sa njom.

  2. #477
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Ok izvini, ja samo ne volim da cujem od osiguravajucih drustava kad kazu da 4clana porodica koja (muz i zena rade, djeca ne) sa prosjecnim primanjima blizu 1000eura od cega na minimalnu potrosacku korpu ide skoro 800eura, MOZE da placa osiguranje a tu se smatra i neki oblik stednje za stare dane.

  3. #478
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Znate sto je po meni tragikomicno? Kad smo se vec dohvatili teme penzija.
    Tendencija je da se penzija polako ukine (pomjerat ce se starosna granica, smanjivat ce se iznosi isplacene penzije, itd...). Kad ja dodjem u doba u kojem se sad ljudi penzionisu, ja cu imat da akam jos najmanje 10 godina. A penziju necu ostvarit zbog malorpije iznjete recenice (najvjerovatnije). I onda postavljam pitanje : Ako je meni sada za ovih 10 godina staza (koliko imam upisano u knjizici i na izvodu iz poreske), uzet odredjen iznos za penzioni fond, a ja ne budem ostvario pravo na penziju (jer ocekujem da ce se ukinuti za 20 godina), da ja zaboravim ovo sto mi je drzava uzela novce za taj PIO ? To mi nekako ne ide u glavu...
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  4. #479
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ma cim dodje sledeca generacija ce to promijeniti niko nije lud ka vi da placa prosle nesposobljakovice koji su glasali zbog penzija.

    Jer sve te pare sto dajete sad idu ovim penzionerima a njihove pare su ovi vec djavolisali.

    A kako je moguce da je narod toliko glup, pa gajili su ga takvog.

    A posto se sve manje i manje razmnozavate, to ce pokazati koliko je odrzivo to. Drzi vodu dok majstori ne odu.

    A ove danas boli briga za one sjutra - pa ce i one sjutra boljet briga za vas.

    Cekajte pa cete vidjet.
    Last edited by Ego_and_his_own; 08-09-12 at 21:33.

  5. #480
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    450
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Ok izvini, ja samo ne volim da cujem od osiguravajucih drustava kad kazu da 4clana porodica koja (muz i zena rade, djeca ne) sa prosjecnim primanjima blizu 1000eura od cega na minimalnu potrosacku korpu ide skoro 800eura, MOZE da placa osiguranje a tu se smatra i neki oblik stednje za stare dane.
    Da ovdje ne komentarišem ovo što si napisao - ima za to tema o osiguranju. Da ne skrećemo sa teme.

  6. #481
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    450
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Njivice_Orano_Nepreorano View Post
    Znate sto je po meni tragikomicno? Kad smo se vec dohvatili teme penzija.
    Tendencija je da se penzija polako ukine (pomjerat ce se starosna granica, smanjivat ce se iznosi isplacene penzije, itd...). Kad ja dodjem u doba u kojem se sad ljudi penzionisu, ja cu imat da akam jos najmanje 10 godina. A penziju necu ostvarit zbog malorpije iznjete recenice (najvjerovatnije). I onda postavljam pitanje : Ako je meni sada za ovih 10 godina staza (koliko imam upisano u knjizici i na izvodu iz poreske), uzet odredjen iznos za penzioni fond, a ja ne budem ostvario pravo na penziju (jer ocekujem da ce se ukinuti za 20 godina), da ja zaboravim ovo sto mi je drzava uzela novce za taj PIO ? To mi nekako ne ide u glavu...
    Dobro rezonuješ (ili si već informisan) da će tendencija u svijetu biti da se ukidaju državne penzije, ali ujedno kao da nijesi dobro informisan o načinu funkcionisanja fonda PIO (iz čega i proizilazi nemogućnost isplata penzija a time i njeno moguće ukidanje).
    Objašnjenje:
    To što se tebi odvajaju doprinosi u fond PIO ne znači da se te pare odvajaju za tebe, da ti se daju kad ti kreneš u penziju, nego se od tih para isplaćuju sadašnje penzije. I tako je u svim državama, jer fond PIO je tako osmišljen, krajem 19. vijeka u današnjoj Njemačkoj - danas i dalje funkcioniše ali je na izdisaju. I znali su osmišljivači tog sistema da on nije rješenje za vječnost, da će trajati/funkcionisati određeni period, a da onda treba smišljati nešto drugo, da treba dopuniti postojeći sistem. I to drugo se smislilo i prije mnogo godina su se u mnogim zemljama uradile reforme i uvedena su tri stuba penzionog sistema. A mi u Crnoj Gori ćemo izgleda još pričekati, iako to imamo na papiru - ali treba to i sprovesti. A sistem je osmišljen kad je odnos radnika i penzionera bio mnogo povoljniji - na 7 radnika 1 penzioner, tj. sve tadašnje prve penzionere izdržavalo je po 7 radnika kroz ovakav sistem tzv. međugeneracijske solidarnosti (pa su zato i penzije u odnosu na plate bile nekada dosta veće nego danas). Tako je osmišljen način da ljudi koji više nijesu u radnom odnosu mogu od nečega da žive, da primaju neki novac. Minimalna/kritična granica odnosa radnika i penzionera je 3:1. Danas je u Crnoj Gori odnos 1:1. A državne penzije (ako ih bude) će nam biti finansirane od doprinosa onih radnika koji budu u radnom odnosu kada mi budemo u penziji. I NI OD ČEGA DRUGOG. Neće biti (jer neće biti dozvoljeno), kao danas, da se tek tako nedostatak u fondu PIO namiruje iz budžeta.

    Dakle, upravo (baš kao što si se i zapitao) treba da zaboraviš na novac koji se od tvoje plate izdvaja za fond PIO, jer on prije svega nije ni namijenjen tebi (kad odeš u penziju) već za isplatu penzija sadašnjim penzionerima. A da li ćeš preduzeti nešto da ne dozvoliš da ti život u penzionerskim danima finansijski zavisi samo od fonda PIO - to je već posebno pitanje i nije za ovu temu i to nema potrebe da te ja učim, već to treba (i možeš) sam da zaključiš. Da sam sa sobom (NA VRIJEME) razmisliš/rasčistiš u vezi toga, pa onda da razmotriš način(e) da nešto preduzmeš (NA VRIJEME), osim ako smatraš da će se država svakako/uvjek brinuti o tebi/nama i davati ti penziju (a možda i u takvom slučaju ne bi bilo loše imati neku dodatnu finansijsku sigurnost i pored državne penzije).

  7. #482
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Pustite ljudi Osiguranja, to je izmisljotina. Cuvajte novac koji zaradjujete pa ga u neki svoj biznish ljudski investirajte. Manite se te filozofije da cete da lezite i da ce pare da vi kaplju.

    Ako do sad niste naucili kako to zapravo funkcionishe, i da jedini koji ima rizik ste vi, onda neka vas muzu kad ste ovce.

    Halapljivosti ima kazna.

  8. #483
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,272
    Thanks Thanks Given 
    2,762
    Thanks Thanks Received 
    2,635
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    a dzabe njima i dafina i jezda i sve...
    She is only here to annoy herself!

  9. #484
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    I crtani



    Zao mi je drugar ova banka isparava....

    neka ih kad su halapljivci.

  10. #485
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    450
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Pustite ljudi Osiguranja, to je izmisljotina. Cuvajte novac koji zaradjujete pa ga u neki svoj biznish ljudski investirajte. Manite se te filozofije da cete da lezite i da ce pare da vi kaplju.

    Ako do sad niste naucili kako to zapravo funkcionishe, i da jedini koji ima rizik ste vi, onda neka vas muzu kad ste ovce.

    Halapljivosti ima kazna.
    Predlažem da se sa ovom pričom prebaciš na podforum o osiguranju? Iznesi tamo svoje stavove, naći ćeš i dosta istomišljenika.

    Ti i "autodijagnostika" bez potrebe ovdje ističete tu temu osvrćući se na moje postove, jer ja osiguranje ne pominjah.

  11. #486
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    37,002
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Pustite ljudi Osiguranja, to je izmisljotina. Cuvajte novac koji zaradjujete pa ga u neki svoj biznish ljudski investirajte. Manite se te filozofije da cete da lezite i da ce pare da vi kaplju.

    Ako do sad niste naucili kako to zapravo funkcionishe, i da jedini koji ima rizik ste vi, onda neka vas muzu kad ste ovce.

    Halapljivosti ima kazna.
    Dosta ljudi ne zna đe bi uložili novac. Ne kaže mda ga imaju viška, ali je glupos da ga jede inflacija.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  12. #487
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Dosta ljudi ne zna đe bi uložili novac. Ne kaže mda ga imaju viška, ali je glupos da ga jede inflacija.
    Ako već ne znaju gdje da investiraju, postoji alternativa bez rizika - štednja.

  13. #488
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Izgleda da jos nismo dosli u fazu da obrcemo sopstveni kapital u korist drzave i gradjana, tako da dugorocna stednja i dugorocna investicija kao sredstva cuvanja i sticanja dodatnog kapitala nisu predmet razmatranja medju proklamovanim 'biznismenima'.
    Svjeza su sjecanja na jugoskandik i dafiment, pa imamo i domacu banku neke familije, a ostalo su strane banke. Imamo strane operatere mobilne i fiksne telefonije. Imamo distributere IT opreme iz susjednih zemalja; hranom iz uvoza se iskljucivo snabdjevamo, i tako dalje i tako dalje...
    Hocu reci, najmanje pare gradjana Crne Gore se vrte u Crnoj Gori. Dokle god je ekonomija CG u tom kontekstu, mi necemo mrdnuti. A da bi mrdnuli, tokove kapitala bi trebalo ograniciti da se desavaju uglavnom unutar zemlje. Ako banke i mobilni operateri iznose novce u svoje maticne firme, naravno da cemo imati visoke cijene usluga; jer je dobit tih kompanija nenormalna tj. dobra za ovako malu zemlju. Zato i ministri i premijer imaju dobre plate jer im to i omogucavaju. Ali ministri i premijeri moraju bit svjesni da su time oni samo sebe obezbjedili na kratke staze. Nisu drzavu i nisu njene gradjane obezbjedili.
    Misljenja sam, da gutace CG ekonomije treba pod hitno zatvoriti (KAP, Zeljezara, Boksiti, RD, DKP) njihovu opremu prodati da ode van CG - jer teska preradjivacka industrija sumnjam da treba CG, uvesti strozije kontrole sprovodjenja zakona i zakone konkretizovati (da ne bude zakona u sukobu u jednoj materiji npr.), na mjesto gutaca ekonomije staviti nesto sto ce proizvoditi nesto sto mozemo da izvozimo - struju npr.(koja bi se pravila od smeca, vjetra i solarne centrale), zabraniti ili demotivisati uvoz onoga sto vec proizvodimo u dovoljnim kolicinama (podjite na Molunat, trazite vodu i dobit cete flasiranu vodu iz Grude - lokalna ekonomija!).
    Obavezno posumljavanje brda i planina, jer smo sve zivo popalili, i nama ce temperatura otici gore a kise ni za lijek, pa cemo opet morati kupovati vodu (a doslovce lezimo na njoj).
    Od prodate opreme gutaca ekonomije, napraviti program za subvencioniranje poljoprivrede (moramo sebe hranit, ne cekat da cevap padne s neba).
    A svakog biznismena koji od drzavnih para pravi svoje pare, pa goli otok nemamo a Mamula je preblizu obale tako da bi mozda i mogli smislit neke drakonske mjere.... Ovo nije sve sto mi pada na pamet, naravno. Ima toliko toga...
    Utopija zar ne ?
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  14. #489
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    Ako već ne znaju gdje da investiraju, postoji alternativa bez rizika - štednja.
    Ne postoji alternativa BEZ RIZIKA!
    Non sum uni angulo natus: patria mea totus hic mundus est.

  15. #490
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    450
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AltaMarea88 View Post
    Ne postoji alternativa BEZ RIZIKA!
    Možeš li pojasniti?
    U kom smislu to misliš - rizik da klijent neće podići novac koji ga sljeduje po ugovoru, ili...?

  16. #491
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    450
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Njivice_Orano_Nepreorano View Post
    ...najmanje pare gradjana Crne Gore se vrte u Crnoj Gori. A da bi mrdnuli, tokove kapitala bi trebalo ograniciti da se desavaju uglavnom unutar zemlje. Ako banke i mobilni operateri iznose novce u svoje maticne firme, naravno da cemo imati visoke cijene usluga;
    Evo npr. osiguravajuće kuće ne iznose novac u svoje matične firme (nego im matične firme po potrebi i pomažu finansijski). Za razliku od klasičnih firmi, za osiguravajuće kuće se javno zna tačno u cent gdje plasiraju novac - to mora biti tako jer je regulisano propisima i svi ti podaci su dostupni. Ako je neko u subotu gledao emisiju "Moja polisa" mogao je čuti da - što se tiče austrijskih osiguravajućih kuća - austrijski nadzorni organ za osiguranje kontroliše i poslovanje filijala austrijskih kuća u Crnoj Gori (već to rade, kroz papire austrijskih matičnih firmi, samo što uskoro treba i direktnije to da rade, u saradnji sa Agencijom za nadzor osiguranja Crne Gore).
    Last edited by savjetnik u osiguranju; 10-09-12 at 09:12.

  17. #492
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,434
    Thanks Thanks Given 
    2,997
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Čak 12 crnogorskih gradova nema nijedno veliko preduzeće

    U Crnoj Gori je sve manje aktivnih velikih preduzeća i u prošloj godini ih je bilo 47, od čega je više od polovine (28) u glavnom gradu, dok čak u 12 gradova, gdje živi 157.000 stanovnika, nema nijednog.

    Broj srednjih preduzeća, koji ispunjavaju dva od tri uslova da zapošljavaju od 50 do 249 radnika, imaju od 10 do 50 miliona eura prometa i da imaju aktivu od 10 do 43 miliona eura, je sa 308 u 2009. godini smanjen na 242 u 2011.

    U Andrijevici, Beranama, Danilovgradu, Kolašinu, Mojkovcu, Plavu, Plužinama, Šavniku, Ulcinju i Žabljaku nema velikih preduzeća niti ih je bilo 2009. godine. Na Cetinju i u Rožajama je prije tri godine bilo po jedno veliko preduzeće ali ih sada nema.

    Kolašin je prije tri godine imao pet srednjih preduzeća a sada nijedno, tako da je privreda nekadašnjeg giganta u drvopreradi i nade zimskog i planinskog turizma spala samo na mala preduzeća kojih je u 2011. bilo 144 za 12 manje nego 2009. .

    Za ove tri godine privreda u Pljevljima je više nego prepolovljena. U 2009. su u ovoj opštini radila 654 mala preduzeća, a u 2011. 474, broj srednjih preduzeća je sa 11 smanjen na četiri, a velikih sa tri na samo jedno.

    http://www.vijesti.me/vijesti/cak-12...e-clanak-91950

    И тако даље и тако даље.
    Само због овог би власт требала пасти, само ово је довољно да покаже да су штеточине/незналице и да ће ако се овако настави можемо слободно зват преостале становнике сјевера да се населе у подгорици и државу назвати зета, јер нам ово горе ионако не треба.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  18. #493
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Boston
    Posts
    9,343
    Thanks Thanks Given 
    517
    Thanks Thanks Received 
    551
    Thanked in
    369 Posts

    Default

    Lakše je upravljati sa siromašnim stanovništvom i samim tim opstajati ovoliko dugo.Uvijek ih držiš na obećanjima.
    "Što bi, ne bi" - Felix Brych, 05.03.2019.

  19. #494
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,928
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by savjetnik u osiguranju View Post
    Možeš li pojasniti?
    U kom smislu to misliš - rizik da klijent neće podići novac koji ga sljeduje po ugovoru, ili...?
    Misli na rizik koji plasman nosi. Svaki EUR koji zaradis nosi rizik prilikom plasmana. Cak i stavljanje u ormar nosi rizik, pa je i to odluka o plasmanu novca. I taj EUR u ormaru moze da izgori, da ga ukradu i sl.

    Veci rizik = veci prinos na ulozeni novac. Najveci rizik je ulaganje u privatni biznis, ali i najveca nagrada za one uspjesne.

    Svaki covjek ima izgradjenu granicu rizika, pa zato imamo manje privatnika od onih koji rade za iste ili drzavu.

    Novac u banci je sljedeci po riziku i prinosu, odmah poslije privatnog biznisa.

    Poslije toga dolazimo do najmanje rizicnog plasmana, a to je u drzavu, tj u drzavne obveznice. One imaju najmanji prinos, ali i drzavu koja stoji iza nje. Nemojte mi ovdje pominjati DPS i mijesati politiku u ekonomiju. Naravno da je Crna Gora rizicnija od Hrvatke, a ona od Slovenije a ona od Njemacke, ali se zato i prinosi na obveznice smanjuju kako putujete prema zapadu.

    Isto tako je rizicnije otvoriti i baviti se privatnim biznisom u Crnoj Gori nego u Njemackoj, ali isto tako za svaki EUR ulozenog u biznis u Crnoj Gori imas veci prinos od eura ulozenog u Njemackoj.

    Kod nas privatnici zele da uloze 1.000 EUR i da zarade 1.000.000 EUR za dvije godine. U razvijenim zemljama se racuna na 10-20% godisnjeg prinos od biznisa koji radi, tj do 10 godina otplate investicije u novi biznis.

    Ko je kod nas ulozio 100.000 EUR u biznis i bio zadovoljan gubitkom prve godine, pozitivnom nulom druge, i tek poslije trece poceo da zaradjuje 5.000-20.000 godisnje? Malo ko.
    Last edited by Balsa; 18-09-12 at 12:27.
    BEFORE SEX u help each other get naked. AFTER SEX u only dress yourself. Noone helps u once ur fcked

  20. #495
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,272
    Thanks Thanks Given 
    2,762
    Thanks Thanks Received 
    2,635
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    zasto bi kad se pocev od berkovica kapital udvostrucivao svaki mjesec...
    She is only here to annoy herself!

  21. #496
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Markys View Post
    Lakše je upravljati sa siromašnim stanovništvom i samim tim opstajati ovoliko dugo.Uvijek ih držiš na obećanjima.
    Isto to stanovnistvo zvace onu poruku : Obecanje ludom radovanje.
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  22. #497
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Balsa View Post
    Misli na rizik koji plasman nosi. Svaki EUR koji zaradis nosi rizik prilikom plasmana. Cak i stavljanje u ormar nosi rizik, pa je i to odluka o plasmanu novca. I taj EUR u ormaru moze da izgori, da ga ukradu i sl.

    Veci rizik = veci prinos na ulozeni novac. Najveci rizik je ulaganje u privatni biznis, ali i najveca nagrada za one uspjesne.

    Svaki covjek ima izgradjenu granicu rizika, pa zato imamo manje privatnika od onih koji rade za iste ili drzavu.

    Novac u banci je sljedeci po riziku i prinosu, odmah poslije privatnog biznisa
    .
    Korektno si objasnio rizik, ali podvucena recenica mi nije najjasnija. U kom smislu je novac u banci sledeci po riziku i prinosu odmah poslije privatnog biznisa? Mislis konkretno na Crnu Goru ili pricas generalno? Ako razmatras iskljucivo bankarski sistem u Crnoj Gori mogu da se slozim, ali generalno ne (sto mozes i da provjeris sam uporedjivajuci pasivne kamatne stope u nasim bankama i bankama npr. u Evropskoj Uniji).

    Quote Originally Posted by Balsa View Post
    Kod nas privatnici zele da uloze 1.000 EUR i da zarade 1.000.000 EUR za dvije godine. U razvijenim zemljama se racuna na 10-20% godisnjeg prinos od biznisa koji radi, tj do 10 godina otplate investicije u novi biznis.

    Ko je kod nas ulozio 100.000 EUR u biznis i bio zadovoljan gubitkom prve godine, pozitivnom nulom druge, i tek poslije trece poceo da zaradjuje 5.000-20.000 godisnje? Malo ko.
    Ok, nemamo bas 'biznis mentalitet', tu si u pravu. Medjutim, ko kod nas ima dovoljno kapitala da moze da istrpi trogodisnje gubitke u poslovanju? Izuzmi odmah takozvane bogatune, koji imaju novca al im nije u interesu da ulazu u svoju zemlju. Takodje, izuzmi i strane investitore, jer mi nemamo adekvatan plan i program uz pomoc kojeg bi privukli kvalitetan strani kapital. Kada sve saberes i oduzmes, ostaju ti mali i srednji preduzetnici, kao i u vecini zemalja Evropske Unije, kod kojih je i preko 90 % produktivnog sistema sacinjeno upravo od ovih 'malisana' .

    E sada, pitanje je kako razviti i pospijesiti nasu produktivnu stukturu? Kako pomoci tim malim i srednjim preduzetnicima da posluju u prvim godinama svog biznisa? Ne mozes da okrivis tu nas mentalit, vec nasu zemlju koja ne razmislja o krucijalnim pijima koja se ticu nase ekonomije. Informisi se koliko ima programa i nacina putem kojih se moze pospijesiti razvoj ovih preduzeca - to su aktuelne teme o kojima se bruji svaki dan.

    Jedan od primjera su banke. Pojedine banke, pokrenule su programe za pomoc malim preduzetnicima, i nude im ne samo izuzetno niske kamatne stope, vec i besplatnu konsultaciju, savjete, pravnu podrsku, izrade biznis planova itd. Konkretno, znam za jednu stranu bankarsku grupu koja posluje u svim zemljama naseg regiona i ima ponudu o kojoj pricam, al na nasem trzistu je nema? Zasto je ima i u Srbiji, Hrvatskoj, Bosni, Albaniji, a kod nas ne? Banke su srce finansijskog sistema, putem kojeg 'dise' i produktivni sistem. Usput, odlican su 'signal' za strane investitore, zato drzava mora biti pazljiva koje ce banke 'pustiti' da posluju na nasoj teritoji...blablabla...

    Nego, dosadilo mi je da pisem, mislim da je ok dovesti banku grckog brodovlasnika :encouragement:
    Non sum uni angulo natus: patria mea totus hic mundus est.

  23. #498
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,928
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AltaMarea88 View Post
    Korektno si objasnio rizik, ali podvucena recenica mi nije najjasnija. U kom smislu je novac u banci sledeci po riziku i prinosu odmah poslije privatnog biznisa? Mislis konkretno na Crnu Goru ili pricas generalno? Ako razmatras iskljucivo bankarski sistem u Crnoj Gori mogu da se slozim, ali generalno ne (sto mozes i da provjeris sam uporedjivajuci pasivne kamatne stope u nasim bankama i bankama npr. u Evropskoj Uniji).
    Ja sam nekoliko godina bas to i radio - uporedjivao prinose na sve vrste plasmana kod nas i u svijetu. Time sam se preko tri godine bavio, a velikim dijelom me tematika interesovala i ranije pa mi se spojilo lijepo i korisno.

    U svakoj drzavi na svijetu (osim u rijetkim izuzecima zbog trenutnih desavanja) vazi ovo sto sam rekao. Naravno da je prinos u bankama nizi sto je sigurnost banke i istorija duza, ali isto tako je i prinos na obveznice iste drzave u kojoj se banka nalazi nizi. Uzecu ameriku za primjer - drzavne obveznice donose od 1-2% prinosa, dok orocena sredstva kod banke 2-4%. Privatnici trenutno racunaju na 10% prinos kao granicu uspjesnog biznisa.

    Quote Originally Posted by AltaMarea88 View Post
    Ok, nemamo bas 'biznis mentalitet', tu si u pravu. Medjutim, ko kod nas ima dovoljno kapitala da moze da istrpi trogodisnje gubitke u poslovanju? Izuzmi odmah takozvane bogatune, koji imaju novca al im nije u interesu da ulazu u svoju zemlju. Takodje, izuzmi i strane investitore, jer mi nemamo adekvatan plan i program uz pomoc kojeg bi privukli kvalitetan strani kapital. Kada sve saberes i oduzmes, ostaju ti mali i srednji preduzetnici, kao i u vecini zemalja Evropske Unije, kod kojih je i preko 90 % produktivnog sistema sacinjeno upravo od ovih 'malisana' .
    Za mala i srednja preduzeca nije potrebno mnogo novca. Vecina malih biznisa moze da se pokrene za manje od 10.000 EUR i da ih povrati poslije 2-3 godine. Novca na svijetu ima isto koliko ga je i bilo prije 5 godina, razlika je sto se manje okrece jer su ljudi prepanuti krizom i prevarama i "balonima" koji su se desavali.

    Znam da 10.000 nije malo novca (i taj primjer je previse banalan) ali ima mnogo ljudi sa previse novca koji nemaju ideja. Ja cu ti naci koliko god novca je potrebno za dobru ideju. Uvijek ima ljudi koji su spremni da uloze novac u dobre ideje. Kod nas su najveci problem ljudi, tj inicijativa i preduzetnicki duh.

    Quote Originally Posted by AltaMarea88 View Post
    E sada, pitanje je kako razviti i pospijesiti nasu produktivnu stukturu? Kako pomoci tim malim i srednjim preduzetnicima da posluju u prvim godinama svog biznisa? Ne mozes da okrivis tu nas mentalit, vec nasu zemlju koja ne razmislja o krucijalnim pijima koja se ticu nase ekonomije. Informisi se koliko ima programa i nacina putem kojih se moze pospijesiti razvoj ovih preduzeca - to su aktuelne teme o kojima se bruji svaki dan.

    Jedan od primjera su banke. Pojedine banke, pokrenule su programe za pomoc malim preduzetnicima, i nude im ne samo izuzetno niske kamatne stope, vec i besplatnu konsultaciju, savjete, pravnu podrsku, izrade biznis planova itd. Konkretno, znam za jednu stranu bankarsku grupu koja posluje u svim zemljama naseg regiona i ima ponudu o kojoj pricam, al na nasem trzistu je nema? Zasto je ima i u Srbiji, Hrvatskoj, Bosni, Albaniji, a kod nas ne? Banke su srce finansijskog sistema, putem kojeg 'dise' i produktivni sistem. Usput, odlican su 'signal' za strane investitore, zato drzava mora biti pazljiva koje ce banke 'pustiti' da posluju na nasoj teritoji...blablabla...

    Nego, dosadilo mi je da pisem, mislim da je ok dovesti banku grckog brodovlasnika :encouragement:
    Na ovo sam se najvecim dijelom gore osvrnuo. Znam ja i previse primjera u kojima su ljudi uzeli namjenske kredite, pojedini i na manje od 6% sa grejs periodom, pa ih potpuno nenamjenski potrosili. Mi smo ukratko drustvo gotovana i ne vidim da ce se to brzo promijeniti. Nazalost.

    Ja nemam apsolutno nikakve veze sa politikom niti se moja prica oslanja na istu, niti mi fale ideje i sredstva. Sve sto imam sam sam zaradio i bez EUR-a ulaganja. Jednostavno sam pronalazio investitore za svoje ideje, i to uvijek bez problema.

    Svaka pomoc koju ti pominjes je vise nego dobrodosla i treba raditi na tome, ali nama je najmilije dici kredit za biznis i kupiti BMW X6. Takav smo narod.
    BEFORE SEX u help each other get naked. AFTER SEX u only dress yourself. Noone helps u once ur fcked

  24. #499
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    NA danasnji dan (08.10.2012), na sajtu Zavoda za zaposljavanje Crne Gore u 09:30 AM, konkurs je raspisan za 77 radnih mjesta u Crnoj Gori.
    Od tih 77, 19 ih se trazi na opstini Danilovgrad, i to sve kod jednog pravnog lica.
    Od tih 77, 20 ih se trazi sa prvim stepenom, za cijelu CG.
    Od tih 77, 19-oro se trazi za VII-im stepenom strucne spreme (uglavnom diplomirani ekonomisti).

    Po podatku Svjetske Banke (tu sam iz prve nasao), Crna Gora ima 632 hiljada stanovnika.
    Usporedba : 632 000 stanovnika, i 77 slobodnih radnih mjesta ..... Halo, prati li ko taj Zavod za zaposljavanje ? Je li oni sluze za vodjenje evidencije o nezaposljavanju ? Kakav crni humor!
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  25. #500
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Njivice_Orano_Nepreorano View Post
    Znate sto je po meni tragikomicno? Tendencija je da se penzija polako ukine. Kad ja dodjem u doba u kojem se sad ljudi penzionisu, ja cu imat da akam jos najmanje 10 godina. A penziju necu ostvarit zbog malorpije iznjete recenice (najvjerovatnije). I onda postavljam pitanje : Ako je meni sada za ovih 10 godina staza (koliko imam upisano u knjizici i na izvodu iz poreske), uzet odredjen iznos za penzioni fond, a ja ne budem ostvario pravo na penziju (jer ocekujem da ce se ukinuti za 20 godina), da ja zaboravim ovo sto mi je drzava uzela novce za taj PIO ? To mi nekako ne ide u glavu...
    Tako je i zamišljen sistem. Što ako znaš da sigurno nećeš dočekat 65?


    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Dosta ljudi ne zna đe bi uložili novac.
    Stave ga u banku, pa neko ko zna uzme kredit.


    Quote Originally Posted by AltaMarea88 View Post
    Ok, nemamo bas 'biznis mentalitet', tu si u pravu.
    Zašto bismo ga imali? Ja sam, recimo, pametan, školovan, pun ideja. Obećali su mi posa u državnu administraciju. Srediće tajo/striko/kum. Dobiću stan, službeni auto i telefon, dobru platu. Sve će platit građani. Što će mi "biznis mentalitet"?


    Quote Originally Posted by AltaMarea88 View Post
    Kako pomoci tim malim i srednjim preduzetnicima da posluju u prvim godinama svog biznisa? Ne mozes da okrivis tu nas mentalit, vec nasu zemlju koja ne razmislja o krucijalnim pitanjima koja se ticu nase ekonomije. Informisi se koliko ima programa i nacina putem kojih se moze pospijesiti razvoj ovih preduzeca - to su aktuelne teme o kojima se bruji svaki dan.
    Ko će platiti te programe? Isto građani? Ko će ih kontrolisati? "Ja", kada uđem u administraciju?

Page 20 of 21 FirstFirst ... 10161718192021 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. drage nase muskarcine ;)
    By daca in forum Sve i svašta
    Replies: 36
    Last Post: 16-08-05, 09:24
  2. Replies: 2
    Last Post: 21-07-05, 01:37
  3. Elzeser: Crnogorska ekonomija počiva na saradnji države i mafije
    By monteboy in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 17-05-05, 16:43
  4. Mi nase hapsimo,a kad cete Vi vase...?
    By Dobrusky in forum Politika generalno
    Replies: 11
    Last Post: 09-09-04, 02:15
  5. Ekonomija
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 6
    Last Post: 17-02-04, 22:11

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •