AFERA EUROBROKER: U ROŽAJAMA RASTE OGORČENJE ZBOG KRAĐE VAUČERA

Suze i kletve sirotinje


ROŽAJE - Rožajci koji su bili žrtve aktera afere “Eurobroker” ogorčeni su poslije saznanja da su ostali bez vaučera. Oni smatraju da su na meti kriminalaca, uglavnom bili siromašni i ljudi koji žive u inostranstvu i očekuju da pravda bude zadovoljena.
Bajram Mehović koji je ostao bez vaučera uloženog u Eurofond tvrdi da mu je saznanje o tome bilo ravno velikoj nesreći.
- Od jedne plate hranim šest članova i školujem dva studenta. živimo kao podstanari i jedva sastavljamo kraj sa krajem. Bilo je stravično teških vremena u kojima smo pozajmljivali novac, ali nijesmo htjeli da prodajemo vaučer jer smo očekivali porast njegove vrijednosti. Željeli smo da ga iskoristimo na školovanje djece - kazao je Mehović. Kada je čuo priču o krađi veučera, on nije mogao da vjeruje.
- Pomislio sam da je riječ o šali, jer ko bi mogao da zloupotrijebi nešto što je vaše ako mu nijeste dali potpis ili bilo koji dokument. Međutim, kada sam provjerio bio sam šokiran. Supruga je danima plakala i klela one koji su to učinili. Stvarno ne znam šta da mislim o takvim ljudima. Nadam se da će ih stići božija kazna i suze rožajske sirotinje - kazao je Mehović.
Sinu i kćeri Jašara Kalača, takođe su otuđeni vaučeri uloženi u Trend.
- Sin je otišao u Luksemburg, trbuhom za kruhom. Posebno nijesmo vjerovali da bi neko mogao da proda vaučer osobe koja fizički nije prisutna u gradu. Ne mogu opisati kako smo se svi osjećali kada smo saznali da od toga više ništa nema. Čuvali smo te vaučere kao nešto dragocjeno - kazala je kroz suze Jašarova supruga. Ona smatra da su kriminalci vaučere otimali samo od sirotinje i srećna je što se većina njih danas nalazi iza rešetaka.
- Mnogo je sirotinje zbog njih zaplakalo jer je čuvalo to malo crkavice. Lakše bi nam bilo da je to učinio neko iz drugog grada. Saznanje da su u to upetljani Rožajci potpuno nas je porazilo. Nadam se da će pravda biti zadovoljena, a počinioce dabogda zadesilo kako su radili - kazala je Jašarova supruga.
Vaučer je uzet i Ćazimu Dautoviću iz Plunaca, a krađu je otkrio njegov sin Hilmo.
- Kako je moj otac invalid, otišao sam da se raspitam za njegov vaučer i rekli su mi da ga u registru nema. Kada sam to prijavio policiji i pitao ih šta dalje da radim, oni su mi rekli da ne činim više ništa, jer imaju još puno prijavljenih sličnih slučajeva koje istražuju. Osjećali smo se kao da nam je nešto pokradeno iz kuće. Živimo od penzije i taj novac nam je zaista bio potreban. Hiljadu eura za nas je pravo bogatstvo - kazao je Hilmo.
On istakao da se oni koji su pokrali narod ne mogu smatrati ljudima i da bi oni, vjerovatno čovjeku i posljednji doručak oteli.
- Bogate su izbjegavali, od njih nijesu smjeli da kradu. Vjerovatno su birali one koji se neće ubrzo raspitivati o vaučerima i mislili su da će im to proći. Moj otac je, recimo invalid. Krali su i od onih koji žive u inostranstvu. Ako postoje pravda i zakon ne treba da ih štedi. Treba ih kazniti maksimalno, a stići će ih i kletve ojađenog naroda. Njihova kazna biće znak da u ovoj državi ne može da se radi šta kome padne na pamet - smatra Hilmo Dautović.
Gordana Bulatović, jedna je od brojnih mještana Bijele crkve kojoj je, takođe, ukraden vaučer.
- Kada sam čuo priču u selu, otišao sam da provjerim i saznao da je mojoj sestri ukraden vaučer. Mještani Bijele Crkve su, uglavnom ulagali u Trend, a lopovi su birali upravo one koji su odabrali bolje fondove. Još jadnije je to što im je pomagala policija zbog čega je narod izgubio povjerenje u njihove službenike - kazao je Gordanin brat Aleksandar.
Inspektori za privredni kriminal Centra bezbjednosti Podgorice podnijeli su krivičnu prijavu protiv bivšeg načelnika rožajskog Odjeljenja bezbjednosti Šemsa Dedeića i tri službenika policije u tom gradu, zbog krivičnog djela “nesavjestan rad u službi”. Krivičnom prijavom su, pored Dedeića, obuhvaćeni i referent u rožajskom OB-u Haris Fetahović, policajka Fatima Kuč i inspektor Safet Sinanović, brat Rafeta Sinanovića, jednog od optuženih u aferi “Eurobroker”. Krivična prijava za “podstrekivanje” podnijeta je protiv Fatimine sestre Binase Kuč. Istražni sudija Višeg suda u Podgorici Mušika Dujović ispitao je Sinanovića, sestre Kuč i Dedeića. Sinanoviću je određen pritvor, dok su sestre Kuč puštene da se brane sa slobode. Dedić je saslušan u petak i brani se sa slobode. Oni su osumnjičeni da su pomagali optuženima u aferi “Eurobroker” time što su im navodno omogućili da iskoriste kopije policijskih dokumenata za izvršenje krivičnog djela. Policija sumnja da su optuženi u aferi “Eurobroker” uz pomoć radnika rožajske policije pribavljali kopije policijskih obrazaca M5 koji se ispunjavaju prilikom izdavanja ličnih karati i sadrže podatke o građanima sa fotografijama i otiskom prsta. Tu dokumentaciju su koristili da bi varali građane i prodavali njihove vaučere. Na ovaj način je prevareno 1.295 crnogorskih građana, uglavnom iz Rožaja. Stojanka Radović, specijalni tužilac za suzbijanje organizovanog kriminala podigla je optužnicu protiv 11 osoba za prodaju tuđih vaučera. Hrvatski državljani Svetozar Stojanović, Damir Strmečki, Igor Isaković, Cetinjanka Ljiljana Drašković i Rožajci Nermin Murić, Ernes Mehović, Sadat Dacić, Rijad Ganić, Rafet Sinanović, Nermin Škrijelj i maloljetni A.N. terete se za nezakonitu trgovinu hartijama od vrijednosti. U optužnici se dalje navodi da su optuženi nabavili spiskove vlasnika akcija u “Eurobrokeru”, nakon čega su izradili lažna dokumenta i na osnovu dobijenog spiska i lažnih isprava neovlašćeno prodavali akcije. Na taj način kupci akcija su oštećeni za oko 200.000 eura.



A.SKORUPAN

--------------------------------------------------------------------------------

SEVDA NE MOŽE NA LIJEČENJE


Sevda Bibić ne prestaje da plače i kune one koji su umiješani u aferu “Eurobroker”.
- Moj i sinovljev vaučer koji su bili uloženi u “Eurofond” su nestali. To sam saznala u možda najgorem trenutku u mom životu. Teško sam bolesna i nemam nikakvih primanja. Novac mi je bio neophodan za dalje liječenje. Kada sam krenula da prodam svoje akcije, rekli su mi da je to na moje ime već neko učinio. Ne znam koliko sam se jadno osjećala i tada i danas. Nikada nijesam otišla ni na skener u Bijelom Polju, ni u bolnicu u Podgoricu. Svakog dana se molim bogu da bude zadnje onima koji su me pokrali - kazala je Sevda koja je dodala da je prodat i vaučer njenog sina Sejdija koji živi u inostranstvu.
- Neko je znao da sam mnogo bolesna i vjerovatno se nadao da ću da umrem pa da nikada neću saznati. Za sina se zna da nije tu. Naši slučajevi nijesu usamljeni. Vaučeri su ukradeni uglavnom po selima, sirotinji, starima, raseljenicima, čak i mrtvima. Ne interesuje me zakonska, želim da ih stigne božja pravda. Jedino tako će znati šta su učinili i kako je kad ti je prijeko potrebno a neko ti otme - kazala je Sevda.