Page 1 of 18 1234511 ... LastLast
Results 1 to 25 of 518

Thread: Ekonomija nase zemlje[Generalno]

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default Ekonomija nase zemlje[Generalno]

    Red je da imamo jedan topic na ovome podforumu na kojem cemo se moci informisati o osnovnim ekonomskim pokazateljima nase republike kao i za diskusiju o njima. Takodje se nadam da cemo uraditi poredjenja sa zemljama u regionu i u svijetu. Mogla bi se i predloziti eventualna pobosljanja i rjesenja.
    Znaci, bez klasicnih svadja kriv je Milo, kriv je Pedja... Samo Ekonomija i optuzbe uz argumente!
    (S' obzirom da nemamo podforum Ekonomija, predlozio bih da Moderatorima da ovaj topic stave pod 'sticky')

    Sledece inofmacije sam uzeo sa monstat.cg.yu

    U Crnoj Gori u 2004toj godini je bilo 37 % zaposlenih, dok je bilo 14 % nezaposlenih a cak 48 % neaktivnih, tj onih koji uopste ne traze posao.

    Ukupno ima stanovnika 630 548 od cega je 259 092 aktivno stanovnistvo.
    Zaposlenih je bilo 187 333 a nezaposlenih 71 759.

    Prostom kalkulacijom (broj nezaposlenih * 100 / ukupan broj radno sposobnih) dolazimo do procenta nezaposlenih koji iznosi 27.7 % .
    E sad pitanje je koliko se moze vjerovati informacijama na monstat.cg.yu, to jest zavisi koje su kriterijume upotrebljavali pri odvajanju aktivnog od neaktivnog stanovnistva.
    Generalno, nezaposleni su svi oni koji imaju dovoljan broj godina, sposobni su a nemaju posao i traze ga.

    Evo i jedne zanimljive informacije iz 'Pobjede'.
    http://www.pobjeda.cg.yu/arhiva.phtm...ijest&id=81478
    Potrošačka korpa deset eura skuplja od prosječne plate
    Prosječna plata u Crnoj Gori nije dovoljna za ishranu četvoročlane porodice. Potrošačka korpa u decembru deset eura je skuplja od prosječne plate bez poreza i doprinosa koja je, kako kaže Radomir Đurović, pomoćnik direktora Monstata u januaru bila 253 eura. Korpa proizvoda hrane i pića za četvoročlano domaćinstvo "teška je" 263,13 eura.
    Da ubacim i zarade po satu sto sam izracunao na neki drugi topic:
    230 (prosjecna primanja) / 40 sati nedeljno (5*8 ) * 4 nedelje = 1.43 eura po satu zaradjuje prosjecan gradjanin u CG.
    U Meksiko se zaradjuje 2.2 dolara po satu.

    Sto mislite o nasoj valuti? Koje su prednosti a koje su mane Eura kod nas? Bi li bilo bolje da smo uveli crnogorsku valutu ili ostali na dinar?



    Evo jos jednog interesantnog linka:
    http://www.lscg.org/content/04.03.1999.html

    Nastavice se.....
    p.s. Hercules ukljuci se!!!

    Quote Originally Posted by shrek
    TURIZAM

    S' obzirom da nam turizam donosi najveci dio prihoda moramo mu posvetiti posebnu paznju.

    Kako unaprijediti crnogorski turizam?
    Koje su nam to lose strane a koje dobre?
    Sta mi to imamo da ponudimo sto nasa konkurencija nema?
    Koje su nam najprioritenije investicije u ovaj sektor?
    Last edited by shrek; 12-02-06 at 17:19.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Thumbs up Voda Voda

    S' obzirom da se predvidja da ce vrijednost Vode u buducnosti biti znatno veca nego vrijednost nafte sada, mogli bi ozbiljno da razmislimo o izvozu Vode!
    Procitao sam nedje da su neke Hrvatske kompanije vec pocele da izvoze vodu Arapskim zemljama... A koliko znam Podgorica lezi na vodi!

    - U planinskim predjelima Crne Gore trenutno rade tri fabrike za proizvodnju vode gdje je rad u zimskim mjesecima otežan zbog niskih temperatura i loše infrastrukture. Sve te fabrike koriste površinske izvore čiji su kapaciteti i kvalitet promjenljivi i nestabilni tokom čitave godine. Nijedna od te tri fabrike ne proizvodi sopstvenu ambalažu, i zavise od uvoza iz Srbije i drugih zemalja što uvećava troškove proizvodnje. Uskoro će u blizini Cetinja početi sa radom fabrika za proizvodu flaširane vode za piće "Božja voda" u Župi Dobrskoj. -
    - Mi smo Crnogorci bogati vodom koja je pravo blago. Ako Kuvajt ima naftu, mi imamo vodu, s tim što se zaliha vode stalno obnavlja a nepovratno troši kaže Svetozar Bato Vujović, čovjek preduzetničkog duha koji želi da svom kraju i Crnoj Gori kroz biznis donese korist. -
    http://www.pobjeda.cg.yu/arhiva.phtm...ijest&id=81479
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default MBA predlaže da se slijede dobri primjeri iz okruženja

    Male elektrane u Sloveniji proizvode 40 odsto struje


    Mnoge države su ublažile ili prevazišle problem deficita električne energije jer su omogućile nesmetan pristup privatnom sektoru u sektoru energetike. Slovenija ima preko 400 malih elektrana koje obezbjeđuju preko 40 odsto proizvedene električne energije iz obnovljivih izvora. Poljske ima preko 600, Češke preko 1300 malih elektrana . Što bi nešto slično značilo za Crnu Goru u situaciji rastućeg deficita električne energije, suvišno je naglašavati.
    http://www.pobjeda.cg.yu/arhiva.phtm...ijest&id=81487

    Po meni su ovo najprioritetnije investicije u nasoj republici! Jer vjerujem da skupo placamo pokrice deficita elektricne energije ...
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shrek
    S' obzirom da se predvidja da ce vrijednost Vode u buducnosti biti znatno veca nego vrijednost nafte sada, mogli bi ozbiljno da razmislimo o izvozu Vode!
    Procitao sam nedje da su neke Hrvatske kompanije vec pocele da izvoze vodu Arapskim zemljama... A koliko znam Podgorica lezi na vodi!

    - U planinskim predjelima Crne Gore trenutno rade tri fabrike za proizvodnju vode gdje je rad u zimskim mjesecima otežan zbog niskih temperatura i loše infrastrukture. Sve te fabrike koriste površinske izvore čiji su kapaciteti i kvalitet promjenljivi i nestabilni tokom čitave godine. Nijedna od te tri fabrike ne proizvodi sopstvenu ambalažu, i zavise od uvoza iz Srbije i drugih zemalja što uvećava troškove proizvodnje. Uskoro će u blizini Cetinja početi sa radom fabrika za proizvodu flaširane vode za piće "Božja voda" u Župi Dobrskoj. -
    - Mi smo Crnogorci bogati vodom koja je pravo blago. Ako Kuvajt ima naftu, mi imamo vodu, s tim što se zaliha vode stalno obnavlja a nepovratno troši kaže Svetozar Bato Vujović, čovjek preduzetničkog duha koji želi da svom kraju i Crnoj Gori kroz biznis donese korist. -
    http://www.pobjeda.cg.yu/arhiva.phtm...ijest&id=81479
    Definitivno jedan od najvecih potencijala koji Crna Gora ima. Ali treba naci nacina i probiti se na trziste zemalja koje oskudjevaju pitkom vodom. Nisam cuo da smo tu ostvarili iole znacajniji napredak. 80% trzista su turisti koji ljeti dodju na more.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Svaka cast na topicu, jos samo kad bi se govorilo iskljucivo o cg, sa eventualni poredjenjima sa regionom odnosno EU. Ali se bojim da ce poceti prica o tome kako smo bolji od Srbije, Albanije...Somalije itd.

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hombre
    Svaka cast na topicu, jos samo kad bi se govorilo iskljucivo o cg, sa eventualni poredjenjima sa regionom odnosno EU. Ali se bojim da ce poceti prica o tome kako smo bolji od Srbije, Albanije...Somalije itd.
    Zamolio bih Moderatore da brisu sve komentare tipa 'Srbija je bolja', 'Makar smo bolji od Srbije'.... Ako zele da naprave takav komentar dobro dosli su ali obavezni su i argumenti to jest koknkretno zasto i u cemu smo mi bolji od njih ili oni od nas!
    Topic je iskljucivo za Crnu Goru i poredjenja sa drugim zemljama!

    A sto se vode tice, to bi nam definitivno bio jak izvor prihoda.
    Sta mislis da li da se to prepusti privatnicima ili da ostane u ruke drzave? I kako se probiti na trzista?
    Racunajuci da je administracija drzave savjesna i u korist zemlje, ja bih to radje prepustio drzavi jer tako sigurno nece biti prevelike eksploatacije, to jest bice dovoljno resursa i za naredne generacije.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shrek
    A sto se vode tice, to bi nam definitivno bio jak izvor prihoda.
    Sta mislis da li da se to prepusti privatnicima ili da ostane u ruke drzave? I kako se probiti na trzista?
    Racunajuci da je administracija drzave savjesna i u korist zemlje, ja bih to radje prepustio drzavi jer tako sigurno nece biti prevelike eksploatacije, to jest bice dovoljno resursa i za naredne generacije.
    Pa 2 nacina mi padaju na pamet...ili agresivna marketinska kampanja u ciljnim zemljama, za sta bi bilo potrebno ulozitio veliki novac, ili dovodjenje stranih partnera koji se bave istim poslom i imaju ucesce na trzistu.

    A ne bih to prepustao drzavi, prije svega sto je definitivno neefikasna, i sklona korupciji, a samim tim nesposobna da se probije na strano trziste, a drugo, grijesis, voda je neiscrpljiv resurs (to si i sam u prethodnim postovima rekao). Drzava treba da propise visoke ekoloske standarde, kao i da, za pocetak, smanji poreze radi vece konkurentnosti

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Thumbs up Turizam u Crnoj Gori!

    TURIZAM

    S' obzirom da nam turizam donosi najveci dio prihoda moramo mu posvetiti posebnu paznju.

    Kako unaprijediti crnogorski turizam?
    Koje su nam to lose strane a koje dobre?
    Sta mi to imamo da ponudimo sto nasa konkurencija nema?
    Koje su nam najprioritenije investicije u ovaj sektor?
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  9. #9
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shrek
    TURIZAM

    S' obzirom da nam turizam donosi najveci dio prihoda moramo mu posvetiti posebnu paznju.

    Kako unaprijediti crnogorski turizam?
    Koje su nam to lose strane a koje dobre?
    Sta mi to imamo da ponudimo sto nasa konkurencija nema?
    Koje su nam najprioritenije investicije u ovaj sektor?
    Odlichno pitanje!
    Shto imamo da ponudimo? Imamo da ponudimo legalizovane igre na srecu! Kockarnice! Kazino! To treba da bude prioritet!
    To bi nam privuklo dosta turista shirom evrope a prvenstveno Italijana(u vecinu zemalja EU to nije legalizovano i nema kockarinca ili su zakoni toliko rigorozni da se jednostavno ne isplati)!
    Hrvatski turizam dobrim dijelom je to shto je zahvaljujuci tim kockarnicama!

    Sad ako EU ne dozvoljava ili ako pooshtrava zakon o igrama na srecu pristupanjem Hrvatske EU Crna Gora bi postala jedina zemlja na jadranskoj obali sa legalizovanom kockom shto bi bio samo takav boost nashem turizmu!

    Znachi ulaganje u Kazinoe Hotele puteve aerodrom aviokompaniju i tome slichno...

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hombre
    Pa 2 nacina mi padaju na pamet...ili agresivna marketinska kampanja u ciljnim zemljama, za sta bi bilo potrebno ulozitio veliki novac, ili dovodjenje stranih partnera koji se bave istim poslom i imaju ucesce na trzistu.

    A ne bih to prepustao drzavi, prije svega sto je definitivno neefikasna, i sklona korupciji, a samim tim nesposobna da se probije na strano trziste, a drugo, grijesis, voda je neiscrpljiv resurs (to si i sam u prethodnim postovima rekao). Drzava treba da propise visoke ekoloske standarde, kao i da, za pocetak, smanji poreze radi vece konkurentnosti
    Kad sam predlagao da se ovaj posao prepusti drzavi, polazio sam od pretpostavke da je vlada Postena
    Nego da se vratimo u stvarnost, s' obzirom da svi znamo efikasnost i sklonost korupciji nasih drzavnih aparata, najbolje bi bilo da se to prepusti privatnicima.

    A sta mislis na joint venture(udruzivanje) sa nekom lokalnom kompanijom? Time bi smanjili troskove a i rizik...naravno i profit
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shrek
    Kad sam predlagao da se ovaj posao prepusti drzavi, polazio sam od pretpostavke da je vlada Postena
    Nego da se vratimo u stvarnost, s' obzirom da svi znamo efikasnost i sklonost korupciji nasih drzavnih aparata, najbolje bi bilo da se to prepusti privatnicima.

    A sta mislis na joint venture(udruzivanje) sa nekom lokalnom kompanijom? Time bi smanjili troskove a i rizik...naravno i profit
    pa to je jedna od mogucnosti svakako ali problem je sto u realnosti nije jednostavno napraviti investiciju. lako je nama da pricamo, ali ipak je preduzetnik taj koji snosi rizik

  12. #12
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako ocesh da se odje pricha vodi sa konkretno ekonomskog aspekta izostavi linkove poput http://www.lscg.org/content/04.03.1999.html
    Ne uzmi zlonamjerno - samo predlog...

    Dalje me zanima je li onih 48 % neaktivnih postotak od ukupnog stanovnishtva ili od radno sposobnih?

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nikollaki
    Ako ocesh da se odje pricha vodi sa konkretno ekonomskog aspekta izostavi linkove poput http://www.lscg.org/content/04.03.1999.html
    Ne uzmi zlonamjerno - samo predlog...

    Dalje me zanima je li onih 48 % neaktivnih postotak od ukupnog stanovnishtva ili od radno sposobnih?
    Znas kako, treba postaviti bilo koje linkove koji ozbiljnije dovode u pitanje kredibilitet informacija na osnovu kojih baziramo nase podatke. Podaci bazirani na pogresnim informacijama ne vrijede nista.
    A ovo 48 % neaktivnih se odnosi na stanovnistvo u koje su ukljuceni svi mladji od 15 godina i oni koji nisu radno sposobni.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  14. #14
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Okej a dobro ali chovjeche idesh daleko u proshlost!
    Nije ni tadashnji zavod za statistiku promijenio samo ime do sad... ali evo sad vec ovom prichom skrecemo s topika...
    I dalje ako ne mozhesh vjerovat Monstatu kome cesh vjerovat - tj odakle cesh drugo nabavit statistichke podatke?
    I ako ih ne mozhesh nedje drugo nabavit u chemu je poenta onda iznoshenja procenata i pricha o nezaposlenosti i potroshachkoj korpi i zapravo veci dio ovoga topika?

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nikollaki
    I dalje ako ne mozhesh vjerovat Monstatu kome cesh vjerovat - tj odakle cesh drugo nabavit statistichke podatke?
    I ako ih ne mozhesh nedje drugo nabavit u chemu je poenta onda iznoshenja procenata i pricha o nezaposlenosti i potroshachkoj korpi i zapravo veci dio ovoga topika?
    Mozda ima jos neki sajt neke (ne)vladine organizacije koja se bavi time? Uglavnom, radicemo sa informacijama sa kojima raspolazemo.
    Nego, daj neku ideju,komentar,poredjenje ili neku informaciju vezanu za nasu ekonomiju...
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  16. #16
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default Visoke komunalne takse po opštinama guše privredu ?

    Unija poslodavaca dostavila predloge Ministarstvu finansija o nacrtu zakona o lokalnim komunalnim taksama

    Spriječimo opštine da guše privredu


    -Enormno visoke komunalne takse po opštinama guše privredu što je bio osnovni razlog da unije poslodavaca uputi predloge Ministarstvu finansija na Nacrt zakona o lokalnim komunalnim taksama.-
    http://www.pobjeda.co.yu/arhiva.phtm...ijest&id=81485
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  17. #17
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Toga resursa ne mozhe zafalit ali shto se cijele ideje tiche ja mislim da je bolje da ostane u ruke drzhave zato shto bi moglo da bude profitabilno dosta i korisno za drzavu a koliki bi dio uzeli da bude u ruke privatnika na ime poreza je smijeshan pri tome koliko bi se dobila da ide direkt preko drzhave...
    E sad najveci problem je kako se probit na trzhishte - pogotovo s obzirom na to kakvo je trzhishte u pitanju!
    Mada meni se chini da je Cofi pricha neshto sa Gadafijem oko toga ali i da je to ostalo samo na tome...

    Ali mislim da bi drzhava isto mogla bolje da se probije na trzhishte od nekog privatnika...

  18. #18
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nikollaki
    Toga resursa ne mozhe zafalit ali shto se cijele ideje tiche ja mislim da je bolje da ostane u ruke drzhave zato shto bi moglo da bude profitabilno dosta i korisno za drzavu a koliki bi dio uzeli da bude u ruke privatnika na ime poreza je smijeshan pri tome koliko bi se dobila da ide direkt preko drzhave...
    E sad najveci problem je kako se probit na trzhishte - pogotovo s obzirom na to kakvo je trzhishte u pitanju!
    Mada meni se chini da je Cofi pricha neshto sa Gadafijem oko toga ali i da je to ostalo samo na tome...

    Ali mislim da bi drzhava isto mogla bolje da se probije na trzhishte od nekog privatnika...
    Slazem se! Masu vise prihoda bi se ubiralo da sve ide direktno preko drzave, ali,naravno, ako drzava radi za interese naroda a ne za interese pojedinaca.
    A za probijanje na trziste ide citav postupak. Treba da se odredi tim koji ce da se bavi ispitivanjem trzista (cijena,konkurencije...), marketingom, da se sprovode ankete... Znaci prvo sve treba da se dobro ispita pa da se onda krene sa ponudama.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  19. #19
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Crna Gora kao offshore zona

    Mislim da bi to bio jako pametan potez - vracanje offshore zone!
    Ako bi bio moguc!
    Poshto sam chuo da je bio izvrshen veliki pritisak od strane EU da se to ukine! Ako bi bilo moguce to bi trebalo vratiti pogotovo sad kad Kipar vishe nije offshore zona i to bi se moglo drzhati sve do eventualnog pristupanja EU ( mada shto se toga tiche ne vidim ni od toga neku veliku korist)

    Recimo podatak koji sam chuo da je Kipar od offshore-a imao direktne prihode od 500 000 000 eura ( nisam siguran je li na godishnjem nivou ili na mjesechnom) to je znachi samo od poreza i taksi koje su inache minimalne i moraju biti takve - a da ne prichamo zanchi koliko se josh obrne para indirektno hoteli restorani aviokompanije aerodrom taxi sve te zebancije...

  20. #20
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nikollaki
    Mislim da bi to bio jako pametan potez - vracanje offshore zone!
    Ako bi bio moguc!
    Poshto sam chuo da je bio izvrshen veliki pritisak od strane EU da se to ukine! Ako bi bilo moguce to bi trebalo vratiti pogotovo sad kad Kipar vishe nije offshore zona i to bi se moglo drzhati sve do eventualnog pristupanja EU ( mada shto se toga tiche ne vidim ni od toga neku veliku korist)

    Recimo podatak koji sam chuo da je Kipar od offshore-a imao direktne prihode od 500 000 000 eura ( nisam siguran je li na godishnjem nivou ili na mjesechnom) to je znachi samo od poreza i taksi koje su inache minimalne i moraju biti takve - a da ne prichamo zanchi koliko se josh obrne para indirektno hoteli restorani aviokompanije aerodrom taxi sve te zebancije...
    Kako funkcionisu te off shore zone i jesu li legalne?
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  21. #21
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shrek
    Kako funkcionisu te off shore zone i jesu li legalne?
    Naravno da su legalne!
    Ja sam se nadao da cesh ti to malo bolje znati od mene jer si ipak ekonomista
    A koliko sam ja upucen u to stvar se manje vishe svodi na poreske olakshice zbog kojih ljudi shirom svijeta drzhe pare na off-shore rachune i mislim da ne postoji mogucnost eventualnog zamrzavanja istih u sluchaju neke istrage optuzhbe presude - tako da je i to jedna od povoljnosti ukoliko je tako

  22. #22
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nikollaki
    Naravno da su legalne!
    Ja sam se nadao da cesh ti to malo bolje znati od mene jer si ipak ekonomista
    A koliko sam ja upucen u to stvar se manje vishe svodi na poreske olakshice zbog kojih ljudi shirom svijeta drzhe pare na off-shore rachune i mislim da ne postoji mogucnost eventualnog zamrzavanja istih u sluchaju neke istrage optuzhbe presude - tako da je i to jedna od povoljnosti ukoliko je tako
    Nisam ekonomista no menadzer

    Koliko ja znam, u off shore banci ti nemas ni ime ni prezime vec si samo zaveden kao broj (ti dobijes neku knjizicu kao potvrdu da je taj broj tvoj) i na taj broj mozes da saljes pare i da uzimas pare.

    Ako je legalno, zasto ga EU ne dozvoljava? (ako ga uopste i ne dozvoljava)
    U svakom slucaju tu bi ubirali enormne prihode nego kao sto Hombre rece, pitanje je koliko je izvodljivo.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shrek
    U svakom slucaju tu bi ubirali enormne prihode nego kao sto Hombre rece, pitanje je koliko je izvodljivo.
    Nisam rekao da bi ubirali prihode vec da bi prali pare. A poenta zasto se sa offshore ne moze u EU...EU ima jedinstvenu carinsku, poresku...cak ekonomsku politiku, a offshore podrazumjeva odsustvo svakih carina i smanjene poreze. Ne moze i u EU i offshore.

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shrek
    Kako funkcionisu te off shore zone i jesu li legalne?

    Ako zelimo uci u EU onda nema off-shore zona. Doduse, posto sam protiv bilo kakvog unionisanja sa EU, to meni ne bi predstavljalo nikakvu prepreku. Doduse, off-shore se moze raditi na vise nacina. Neka vrsta moderatnog off-shore ne bi bila losa opcija.

  25. #25
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beranac
    Ako zelimo uci u EU onda nema off-shore zona. Doduse, posto sam protiv bilo kakvog unionisanja sa EU, to meni ne bi predstavljalo nikakvu prepreku. Doduse, off-shore se moze raditi na vise nacina. Neka vrsta moderatnog off-shore ne bi bila losa opcija.
    Donijet je Zakon o slobodnim zonama (ako ti treba daću ti ga), koji je sasvim povoljan za ulagače. Imamo Zakon o preduzećima koja posluju pod posebnim uslovima (off shore preuzećima), ali su zabranjene off shore banke. UKRATKO, DONIJETI ZAKONI SU U NAJBOLJOJ EVROPSKOJ TRADICIJI, i vrlo povoljni za ulagače.
    Samo da se smiri politička nestabilnost...
    Pozdrav,

Page 1 of 18 1234511 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. drage nase muskarcine ;)
    By daca in forum Sve i svašta
    Replies: 36
    Last Post: 16-08-05, 10:24
  2. Replies: 2
    Last Post: 21-07-05, 02:37
  3. Elzeser: Crnogorska ekonomija počiva na saradnji države i mafije
    By monteboy in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 17-05-05, 17:43
  4. Mi nase hapsimo,a kad cete Vi vase...?
    By Dobrusky in forum Politika generalno
    Replies: 11
    Last Post: 09-09-04, 03:15
  5. Ekonomija
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 6
    Last Post: 17-02-04, 23:11

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •