Results 1 to 12 of 12

Thread: Praznik mimoze

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Masa velika kuca
    Posts
    573
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Praznik mimoze

    Kad se ono dijeli dzabe vino i riba ?
    Your IQ is your fashion

  2. #2
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    office kitano
    Posts
    439
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Valjda danas?Prvi vikend u februaru.
    Nada poda me separar da amor de deux

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    13,093
    Thanks Thanks Given 
    102
    Thanks Thanks Received 
    450
    Thanked in
    239 Posts

    Default

    ni ta mimza vishe nije kao shto je nekad bila, a ni ovi klinci ne idu vishe na berbu mimoza a kamo li na svecanosti u glavi im je samo casa
    \\
    OFL•GIC

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Sred pušaka bajoneta
    Posts
    305
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    u glavi im je samo chasha....
    Tempus Fugit

  5. #5
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    HnKoBg
    Posts
    98
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a ni mazuretke nisu kao sto su bile
    "Jos te mogu pjesmom kupiti..."

  6. #6
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Zivim u sijenci njegove sijenke...
    Posts
    540
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    To je zato shto su mene suspendovali :mrgreen:
    • Love built on beauty, soon as beauty, dies.
    I WaNnA Be LikE BaRbIe,ThAt BiTcH gEtS eVeRyThInG...

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    51
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    mozda zbog konja..?
    bh

  8. #8
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    odma iza coska
    Posts
    3,585
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Odlucih i ja nesto da kazem povodom mimoze.Najmiliji dan na ``mimozi`` mi je organizacija dzudo turnira u Bijelu. Tako da cu ja sutra biti u HN cak iz Cetinja dolazim svake godine . Inace HN ima posebno mjesto kod mene
    ``ljudi su da razmijene i uvaze misljenja, a zivotinje da se kolju i ujedaju jer nemaju mozga``

  9. #9
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    180
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default tempi passati

    Posto je ,valjda, pri kraju jos jedna Mimoza, a sa njom i pokusaji karnevalskih svecanosti, mozda bi bilo dobro podsjetiti se, ne Mimoza ,nego karnevala, negdasnjih.
    Karnevalske feste proisticu iz mediteranakog paganskog naslijedja i ima ih, jos uvijek u Italiji / Kalabrija, Sicililija/, Hrvatskoj / Dalmacija, dio Zagorja/ , Makedoniji / Vevcani/, Boki Kotorskoj. Krnevo ili Karneval je simbol svog zla koje je pritiskalo grad u protekloj godini, veliki krpeni lutak grotesknog lica. Predstavnici plemenske zajednice ili gradskog vijeca, maskirani, sude mu na gradskim trgovima zbog svih sporkarija koje je nacinio. Loseg vremena, zetve, ulova ribe, mahinacija, preljuba, bolesti... Sudjenju se zna ishod unaprijed, ali Krnevo ima branioca, ima zenu koja moli za njegov zivot / tako da mu jos vise otezava/ ima Djavola i Andjela koji se bore za njegovu dusu, narod pod maskama. Obavezno se osudi na smrt lomacom i biva zapaljen. Tada pocinje festa, u slavu novog zivota u kojem neće biti zla.Maskenbal se odvija na trgu, oko lomace gdje dogorjeva Krnevo, a povlasceni odlaze na krabuljne plesove.
    Dozvoljene su bezobrastine, "sporke rijeci", ljubakanja, gotovo sve sto nije dozvoljeno u obicnom zivotu, osim fizickog nasilja koje je maskama strogo zabranjeno.
    Sedam dana kasnije organizuje se ITE povorka u kojoj Krnevalova zena, okruzena maskama koje prati bubnjar, trazi preminulog muza. Posto ga ne nadje, lutajuci kroz cio grad, nadje novu budalu i uda se za njega. I eto novog maskenabala i feste. Krnevalova udovica obavezno zatrudni u toku te noci.
    Ovakve ritualne feste odrzavale su se i u Novom, krajem devetanaestog vijeka, izmedju dva rata, pa su onda poslije Drugog rata bile nepozeljne, da bi se vratile na novske ulice pred kraj sedamdesetih. Kao dio tradicije i kao atrakcija "uklopljene" su u Praznik Mimoze, da bi, iz godine u godinu gubile svoj ritualni i hedonosticki, opstenarodni karkater i pretvorile se u ovo nesto nista.
    Mnogi poznati Novljani, u vremenu koje jos pamtimo, uzimali su ucesca u ulicnim lakrdijama, a jos se pamte briljantna sudjenja koje je pisao Vito Sager, novinar i publicista, hronicar duse Herceg Novog. Sredinom sedmadesetih je bilo strasno vazno maskirati se i biti u povorci, cio grad je bio u tome,povorke su imale po vise stotina maskiranih ucesnika, a grad bi naprosto "odlijepio" u to vrijeme.
    Pamti se i anegdota kada je jedan, jos uvijek zivi, pa mu ime necemo pominjati, Novljanin, boem i smeker, u vrijeme kada su se vec maskenbali komercijalizovali i postali dio elitne zabave, te je i Predsjednik Tito bio prisutan na maskenbalu u Plazi / necete vjerovati ali to je tada bio pravi hotel/, spazivsi Tita sa sarenom kapicom na glavi rekao:" Evo se povampirio Krnevo".
    Za to su tada slijedovale fine godine robije, ama je ovome nasijencu bilo oprosteno jer, rekosmo, u vrijeme karnevala sve je dozvoljeno.
    Kotor je imao slicne ili identicne manifestacije i, za razliku od Novoga, uspio je da sacuva bar dio njihove autenticnosti.
    Tempi passati.
    antiki fijamanti novi

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    34
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    vrijeme karnavala...
    innominato je dao ukratko opis scenografije karnevalskih festa koje su daleko rasprostranjenije nego sto on navodi, ali to nije ni toliko vazno. svaka zemlja i svako mjesto ima neke svoje specificnosti.
    u katolickim zemljama sinoc je bila glavna festa i kod mene je bilo ovako...
    bh

  11. #11
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    180
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Naravno da su karnevali globalna feshta. Ja sam samo pricao o bokeskim specifikumima. O Novom koji je tada bio autenticni dio tog mediteranskog kulturnog naslijedja i kada zimski mjeseci u gradu nijesu bili bas tako dosadni, kada nije bilo samo dzabana ribe i vina u Baosice, kada se Novi nije prepoznavao po dzudo turnirima protiv kojih nemam nista, ali ne vidim kakve veze to ima sa Mimozom i karnevalskim svecanostima... Samo mala vemenska komparacija, zato onaj post o Krnevalu..
    antiki fijamanti novi

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    10
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs up

    Od 1982 (otkako sam u Herceg Novom) ne sjećam se da je centralna proslava bila toliko posjećena.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Program Praznika Mimoze 2006.
    By Djoks in forum Primorski
    Replies: 6
    Last Post: 30-01-06, 11:23
  2. Crne Mimoze?!?!?!?
    By smth in forum Primorski
    Replies: 18
    Last Post: 21-06-05, 10:14
  3. Praznik Mimoze
    By Makica in forum Primorski
    Replies: 42
    Last Post: 16-02-05, 12:11
  4. CG i praznik rada i 1 maj u Svijet
    By olivija* in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 8
    Last Post: 03-05-04, 20:53

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •