Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 42

Thread: Kultura na Cetinju

  1. #1
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    700
    Thanks Thanks Given 
    366
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    4 Posts

    Unhappy Kultura na Cetinju

    Kad pricamo o nedostatku sporta i nekih drugih stvari i desavanja na Cetinju onda ne bi trebalo zaobici ni kulturu, koja je, valjda, ako ne prva, ono negdje na gornjoj ljestvici prioriteta. Tu cini mi se nemamo neki drasticni nedostatak institucija kao u slucaju sporta (imamo Zetski dom, imamo eto i tu ljetnu sad, Akademija... pa i bioskop takav kakav je, dovoljno za pocetak), ali imamo nedostatak potrebe da posjecujemo kulturne dogadjaje. Evo recite kad ste zadnji put bili na neki kulturni dogadjaj? Mislim da treba traziti razloge toga jer dzaba postoji sve ovo sto je nabrojano ili jos vise od toga ako ne sluzi nikome ili sluzi da dodje neko sa strane da gleda. Ako je prosjek godina ljudi koji dodju da odgledaju neki koncert ili predstavu otprilike 50, kuda onda ide nasa omladina? Postoji li i radi li Zetski da bi u njega ulazili penzioneri (svaka njima cast ali oni nijesu buducnost grada) ili da ovaj grad pocne da osjeca neki kulturni zivot. I ako neko nema potrebu da makar jednom u tri mjeseca udje u Zetski dom i vidi sto se to tamo daje, onda stvarno treba ispitati opravdanost postojanja kulturnih institucija u nasem gradu.
    Kome je sudjeno da bude *eben, gace mu same spadaju

  2. #2
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    CETINJE,MONTENGRO
    Posts
    75
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Post

    Gabol potpuno te podrzavam u otvaranju ovog topica.Prije svega da pochenm od onogashto smatram najbitnim.To je pozorishte prije svega jer prvo u CG i jer predstavla kulturno istorsikiji spomenik.Obichno kad odem to pozorishte,tamo je ka da vlada kuga.Svaki put kad odem tamo sam najmladji.Moja generacija i to okolo misle da je bolje unishtit pozoriste pa im je ovaj snijeg dodushe dobro dosha jer ce sad da lome stakla nego shto bi ushli u njega.Pa na tu ljetnju se neshto i pochelo dogadjat pa dako tako i nastavi.o bioskopu sam vec pisa a shto se tiche akademija meni se chini da su zapushtene jer izgleda sve manje ljudi dolazi da studira u CT.Zao mi je ljudi ali izgleda da ovaj grad propada,mada nada se da do toga nece doc...
    Klinka se klinkom izbija :)

  3. #3
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Trst, Italija
    Posts
    395
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Cetinje ima veliki problem i o tome je ne malo puta pricano/pisano na ovom forumu!

    Glavni problem je sto CG uopste nema generalnu kulturnu politiku.Sto se pod tim podrazumijeva?Da ministarstvo kulture napravi kulturnu strategiju crne gore i da s ena osnovu te strategije razvija kulutra u CG.Treba postavit elitnu kulturu na najvisi moguci nivo osnivanjem lokalnih teatara lokalnih galerija lokalnih orkestara.....na taj nacin bi se otvorilo trziste kulturi,priblizili bi se publici na najmanju razinu.Zamislite da KP zetski dom napravi jednu predstavu i onda s njom gostuje u svaki crnogorski grad itd.I da sva strana pozorista gostuju u sve cg-gradove,a ne da bi nesto vidio moras odit u pg

    sad se kutura u CG vrti oko pet-sest ljudi:bracni par Micunovic-Vojvodic, brat Aco,Blagota Erakovic,g-dja Kilibarda...Oni raspolazu finansijama i oni odlucuju sto ce se radit...U toj ekipi Ct nema sto trazit...i tako ce bit sve dok se stvari ne naprave kako bog zapovijeda.....

    A sto se tice cetinja i necega sto bi se proizvelo na ct,mozemo konstatovati da je toga vrlo malo....A ja sam srecan i zadovoljan sto ga je toliko jer uslovi u kojima je nastalo su katastrofalni...Sigurno da ga nema ne bi nikoga mogli krivit....

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Lightbulb

    Glavni problem kad je kultura u pitanju je nedostatak osjecaja za kulturu opste nam i mile populacije. Nije problem ko se ''bavi'' kulturom, problem je onoga sto trazi trziste - Sako Polumenta ce da napuni dupke i najvecu salu, i svima ce on da bude dozivljaj godine (kao sto je i otkazivanje fucking Cece bila nesreca godine)... al' je zato pozoriste poluprazno. Ista stvar je i sa PG - ja mislim da je odstupanje od stalne publike 5% gore dolje. Uglavnom su to isti ljudi.


    Ne bih rekla da nema dogadjaja. Iako ne mogu da kazem ni da ih ima dovoljno. A ono sto mogu 100% da tvrdim jeste da su svi kulturni dogadjaji jako skupi - i da ih nije nimalo lako organizovati, i da se tako bijedno osjecate kad vidite da to nije primljeno kako treba a da ste umrli organizujuci sve to...
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  5. #5
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    700
    Thanks Thanks Given 
    366
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Jeste generalno u Crnoj Gori kultura problem ali nije to nidje izrazeno kao na Cetinju. Potpuno se slazem da je nedostatak osjecaja za kulturu ono sto nedostaje i ono zbog cega su kulturne institucije na Cetinju poluprazne dok tamo neki novokomponovani izvodjaci pune nadimljene lokale necim sto upravo srozava nasu kulturu i cini da gubimo potrebni osjecaj za nju. Edukacija - mislim da je uzalud, vise kulurnih dogadjaja - opet tesko sto moze promijeniti, sustina je promijeniti svijest, a to je najteze.
    Kome je sudjeno da bude *eben, gace mu same spadaju

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Lightbulb

    Fakat je da narod ne zeli, tj potiskuje potrebu za kulturom - zato sto egzistencijalna pitanja ostaju nerijesena, do nedogled. To ne opravdava, ali je cinjenicno stanje.

    Pitam se koliko je ljudi uslo u Biblioteku i uzelo knjigu, i procitalo je?
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  7. #7
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    2,488
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by apsolutno_nemoguca
    Pitam se koliko je ljudi uslo u Biblioteku i uzelo knjigu, i procitalo je?
    Jedna moja djevojka, gabolova majka (ne znam uzima li vishe od kad su preselili biblioteku) i Boga mi, nijesam siguran da trece osobe ima
    Last edited by david_coverdale; 11-02-06 at 15:31.

  8. #8
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    700
    Thanks Thanks Given 
    366
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by david_coverdale
    Jedna moj djevojka, gabolova majka (ne znam uzima li vishe od kad su preselili biblioteku) i Boga mi, nijesam siguran da trece osobe ima
    Hahahaha, uzimam ja ali slabo iz bibiloteke, uglavnom iz kucne kolekcije ovo sto imam to i citam ali prosiruje se pomalo...
    P.S. Mislim da cita i jedan moj kolega jer mi je rekao prije neki dan da je uplatio godisnju pretplatu 5 eura za 2006 godinu :-D
    Kome je sudjeno da bude *eben, gace mu same spadaju

  9. #9
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    CETINJE,MONTENGRO
    Posts
    75
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Post

    pa eto j idem u tu biblioteku ali ono shto mi nikako ne odgovara su nestrpljivi bibliotekari.Jednom kad sam posha jedna mi je djevojka kad sam je pita za knjigu reklad a prvi put chuje,da nezna dje se nalazi na one police i.t.d.Ja potrazim i nadjem.Wrh stvarno...
    Klinka se klinkom izbija :)

  10. #10
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Trst, Italija
    Posts
    395
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by No_Touch
    pa eto j idem u tu biblioteku ali ono shto mi nikako ne odgovara su nestrpljivi bibliotekari.Jednom kad sam posha jedna mi je djevojka kad sam je pita za knjigu reklad a prvi put chuje,da nezna dje se nalazi na one police i.t.d.Ja potrazim i nadjem.Wrh stvarno...
    Kad sam pravio neke clanke o sportu prije 5-6 godina zna sam svaku sportsku knjigu u tu biblioteku tacno dje je i koje su dvije pored nje...a bibliotekari jedva da su znali dje je odjeljak o sportu.

    vec tri godine nijesam clan jer nijesam na ct ali se nadam da cu jedno ljeto citavo provest tamo i da cu imat vremena da joj se vrnem....

  11. #11
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    CETINJE,MONTENGRO
    Posts
    75
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Angry

    Ja sam "Daleko je sunce"-Dobrica Cosic trazio u odjeljak za djecu po ure dok mi ona nije rekla da je pogrijeshila i da se to nalazi u odjeljak za odrasle....
    Klinka se klinkom izbija :)

  12. #12
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    700
    Thanks Thanks Given 
    366
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Dobro kad smo vec uzeli biblioteke na zub i kad govorimo o kulturi onda nije zgoreg pomenuti ponasanje pojedinaca u citaonicama. Suvisno je pominjati remecenje neophodnog i propisanog mira, jos jedan mali ali ne za zaobici dokaz o nedostatku elementarne kulture.
    Kome je sudjeno da bude *eben, gace mu same spadaju

  13. #13
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    1,657
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Upravu ste da ljudi malo posjecuju biblioteku, ja ista ali sto mogu kad kuci imam gomilu knjiga i onda idem tamo kad ne mogu naci kuci knjigu. Zadnji put sam bila prije oko godinu i sad moram poci i vratiti knjigu i ona gospodja sto tamo radi ce da me izbaci naglavacke, SA PRAVOM!
    Nego sto se tice kulture nasih sugradjana mnogo vise mi upada u oko ponasanje na ulici. Prije nekolko dana prolazim niz Bajovu i jedan taksista puni neku vodu u auto i onu flasu fino baca po sred Balsica pazara. To je sramota! I to nije jedini slucaj!!! Nazalost!!!! Tek da ne spominjem ponasanje radnica u pojedinim prodavnicama kojima ne smijes nazvati "Dobar Dan"!


  14. #14
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    700
    Thanks Thanks Given 
    366
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Taj taksista i ljudi slicni njemu se tako ponasaju zato sto im ga moze biti. Da je ovo uredjena drzava i grad i da zakon i sluzbe koje treba da funkcinisu u pravom smislu rijecito rade, bacio bi bocu jednom,a drugi put bi je kuci praznu i glibavu nosio kad bi znao da ga za reply iste situacije ocekuje kazna od npr. 50 eura. A za prodavacice je ista stvar. Kad bi im gazda zakinuo 50 eura od plate zato sto ne umiju docekat musterije sledeci put bi te svaka unosila preko praga prodavnice.
    Kome je sudjeno da bude *eben, gace mu same spadaju

  15. #15
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    odma iza coska
    Posts
    3,585
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    ne znam zasto ali mogao bih se kladiti i da znam koji je bio taxista
    ``ljudi su da razmijene i uvaze misljenja, a zivotinje da se kolju i ujedaju jer nemaju mozga``

  16. #16
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    2,488
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Je li Milomir, da Ve ne qnem?Opet?:mrgreen:

  17. #17
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Jedini sistem koji moze da radi na CT je da se udare ekonomske sankcije svakome zivome celjadetu koji zagadjuje grad ili cini stetu . Druge altetnative nema , sve dok se svijest ne povrne narodu ! Mada treba da se nacine adekvatne promjene i u samoj strukturi grada da bi funkcionisa cijeli aparat ! Zato ni treba jaki i pametni pre$ednik sa uste nekoliko pomocnika i razradit plan na duze staze (zato valjda dobijaju tu hjeb*enu platu ) das bi sankcije tj. kazne funkcionisale !!
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  18. #18
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    1,657
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Necemo imenovati ljude odje, ni prodavnice ali to je zalosna istina. I nijesu to jedini slucajevi. Ima ih jos puno, npr. dje prodavacica ne umije da mi sabere 3 artikla koja zajedno kostaju 2e. Nego dobro, sto se moze, jedno je samo sigurno da se nas narod moze nauciti pameti jedino sa dzepom, nego vise ni u to nijesam sigurna!


  19. #19
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    odma iza coska
    Posts
    3,585
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Ja mislim da je kultura u nasem gradu na veoma niskim granam u svakom pogledu. Danasnja omladina od 10 godina pa nadalje kao da nemaju kucno vaspitanje. Nisu stari zalu rekli ono ``od malih noga se dijete uci``. Medjutim kao sto rekoste nisu nama mladi samo problem, vec i ovi matori. Sad se postavlja ono standardno pitanje kako povecati kulturu na vecem nivou? Ja vjerujte da ne znam....

    PS: ni sma ne znam sto ce mi ovaj post al aj
    ``ljudi su da razmijene i uvaze misljenja, a zivotinje da se kolju i ujedaju jer nemaju mozga``

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Lightbulb

    Prema meni su uvijek svi kulturni Al' ozbiljno
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    LocalHost
    Posts
    272
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Thumbs down

    Sad cu vam objasniti psihologiju (NE)kulture Cetinja u jednoj jedinoj rechenici:

    Ne mogu ja reci konobaru "FALA", kad on meni nije rekao "IZVOLITE" !!!
    If I had a world of mine, everything would be non-sense. Nothing would it be what it is, because everything would be what it isnt, and contrary-wise, what it is, it wouldn be, and what it wouldnt be, IT WOULD... - You see?
    Alice In WonderLand.

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Mago ne spustas se na nivo konobara, nego ti kazes hvala zato sto si tako ucen ili si naucio

  23. #23
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    E bog ni pomoga sad smo rijesili sve probleme ????????????????????????????????????????????++
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  24. #24
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    700
    Thanks Thanks Given 
    366
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Ako konobar, da ga nazovemo konobar, nema elementarne kulture da kad prilazi stolu kaze "izvolite" nego stane vise tebe ka' brav i samo sto ne izusti "sto si dosa" ili u boljem slucaju "sto ces pit'", onda je potpuno logicno da i s tvoje strane izostane hvala, jer zasto mu upucujes rijec hvala? Zato sto ti je donio kafu i bacio ti je ispred tebe precutavsi ono narodno "na". Mislim da ipak i "hvala" treba zasluziti.
    Kome je sudjeno da bude *eben, gace mu same spadaju

  25. #25
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Trst, Italija
    Posts
    395
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ne vidim zasto konobar te ne bi pita 'sto ces pit' ili 'sto cete pit'!?To nije nekultura to je originalnost! respect please

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. :) Slovo po slovo :)
    By apsolutno_nemoguca in forum Centralni
    Replies: 36
    Last Post: 21-12-06, 22:43
  2. sto bi ovo? Gospodar morase u inostranstvo?
    By Pirun in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 42
    Last Post: 24-10-05, 22:30
  3. Poslanstva/ Ambasade na CT
    By apsolutno_nemoguca in forum Centralni
    Replies: 12
    Last Post: 03-09-05, 23:09
  4. „Revolucija” je počela na Cetinju (Pobjeda)
    By Guzlar in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 10
    Last Post: 26-04-04, 19:30

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •