Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 26 to 50 of 91

Thread: Vještačka inteligencija

  1. #26
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Evo jednog zanimljivog clapton-ovog posta na Nauci Generalno.

    https://forum.cdm.me/showthread.php?...65#post3813265

    Šta će se desiti kada jednoga dana ovakvi eksperni sistemi dobiju exsekutivne ovlasti? Watson nije pravi AI već ekspertni sistem za manipulaciju podacima, posjeduje rutine koje mimikuju proces razmišljanja ali bez uticaja emocija.

  2. #27
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Pretražio je tekstove koje su ljudi napisali, izvukao nekolike rečenice i između njih ubacio "in addition", "on the other hand" i "finally", a ti govoriš o egzekutivnoj vlasti. To je mašina koja izbaca simbole na traku, glorifikovani google translate.

  3. #28
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RoNN|3 View Post
    Pretražio je tekstove koje su ljudi napisali, izvukao nekolike rečenice i između njih ubacio "in addition", "on the other hand" i "finally", a ti govoriš o egzekutivnoj vlasti. To je mašina koja izbaca simbole na traku, glorifikovani google translate.
    Pazi, ovaj program je kao što sam rekao tek relativno prosti eksperni sistem te vrste. Čak ni njegovi tvorci ne znaju što bi sa takvom tehnologijom.

    Međutim vodi računa da je ovaj sistem čak i ovako primitivan uspio poraziti šampione na posebnoj vrsti kviza koja zahtijeva od igrača analizu.

    Jeopardy!

    Ovaj način obrade će se samo razvijati i za 20 godina svašta se može desiti.

  4. #29
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    INteresantan film...


    Robot and Frank

    http://www.imdb.com/title/tt1990314/

  5. #30
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by agape View Post
    Daleko od toga da sam kompetentan da komentarišem nešto na ovu temu. Ali nekako mi ne idu preblizu jedna drugoj vještačka i ljudska inteligencija. Po meni razlikuje ih štošta! I to ČAK u našu korist. Vještačka bi mogla da ima određene prednosti ali samo u uskom područiju za koje su "specijalizovane"......mada samo u brzini i preciznosti, jer mislim da ljudska lucidnost(koja varira od trenutka do trenutka), jednostavno je NEPREVAZIĐENA i NEPREDVIDIVA! A opet ovoj našoj "lucidnosti" su često pokretači i emocije koje kad-kad kao da ubrizgaju kerozin u mozak ........a mašine to ne mogu i.
    Emocije mogu samo da stanu na put inteligenciji i ništa više od toga. S'obzirom na to mašine da mašine nemaju emocije imaju prednost u startu. Jedino što može napraviti problem je logika koja nama ne odgovara.

    - da li bi nam bilo bolje da nas ima do 3 milijarde ? Naravno da bi
    - da li bi bili uspješniji kao vrsta da ljubav ne postoji i da se razmnožavaju samo najbolje jedinke vrsta ? Naravno da bi
    - da li čovjek razmišlja logično kada je zaljubljen ?
    - da li čovjek razmišlja logično kada je bijesan ?
    - da li čovjek ima objektivno mišljenje o nečemu što mrzi ?
    Last edited by Rakun; 24-08-14 at 00:01.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  6. #31
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    145
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Emocije mogu samo da stanu na put inteligenciji i ništa više od toga. S'obzirom na to mašine da mašine nemaju emocije imaju prednost u startu. Jedino što može napraviti problem je logika koja nama ne odgovara.

    - da li bi nam bilo bolje da nas ima do 3 milijarde ? Naravno da bi
    - da li bi bili uspješniji kao vrsta da ljubav ne postoji i da se razmnožavaju samo najbolje jedinke vrsta ? Naravno da bi
    - da li čovjek razmišlja logično kada je zaljubljen ?
    - da li čovjek razmišlja logično kada je bijesan ?
    - da li čovjek ima objektivno mišljenje o nečemu što mrzi ?
    ]Ja sam se fino ogradio i napisao da nijesam dovoljno kompetentan LOL. Ali kad vec stavljas emocije kao smetnju nasoj inteligenciji.....onda ja NEKOMPETENTNO mislim da se grdno varas
    Tacno je da su emocije prilicno opasne...tj. mogu biti mac sa dvije ostrice, ali su isto tako i najcesci stimulans....odnosno daju nam taj neophodni elan iz kojeg mozak crpi energiju za takav rad koji moze i nas same da iznenadi. Postoje razni nacini razmisljanja, ali ovo o cemu ja govorim je onaj dio mozga koji je odgovoran za nasu lucidnost koju moze da pokrene jedino toliko jaka kocentracija, koja je plod kojekakvih emocija. Svaki drugaciji nacin razmisljanja je u odnosu na ovo.........prilicno skroman, ma koliko mi mislili za sebe da smo studiozni, proracunati...i td.
    Ja nemam pojma na koji nacin ovo funkcionise, a i znam da ovo sve zvuci kao filozofiranje.....ali sam isto tako ubijedjen da je ovo TAKO. Ljudi nijesu svjesni koliko su ustvari inteligentni( ili koliko mogu biti inteligentni ), jer svojom svijescu(predrasudama), " ometaju "(onemogucavaju) rad mozga u onim sferama gdje je akumulirana i njegova najveca snaga(moc). A masine ovo nikad nece moci imati......i tu je ta prevaga koja je ogromna u nasu korist.
    Ali dzaba ja ovo sve pisem kad ne mogu i dokazat

  7. #32
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by agape View Post
    Tacno je da su emocije prilicno opasne...tj. mogu biti mac sa dvije ostrice, ali su isto tako i najcesci stimulans....odnosno daju nam taj neophodni elan iz kojeg mozak crpi energiju za takav rad koji moze i nas same da iznenadi. Postoje razni nacini razmisljanja, ali ovo o cemu ja govorim je onaj dio mozga koji je odgovoran za nasu lucidnost koju moze da pokrene jedino toliko jaka kocentracija, koja je plod kojekakvih emocija. Svaki drugaciji nacin razmisljanja je u odnosu na ovo.........prilicno skroman, ma koliko mi mislili za sebe da smo studiozni, proracunati...i td.
    Navedi jedno emotivno stanje čovjeka kojemu pomaže logičkom razmišljanju.

    Po nekim pametnijim od nas
    čitav dijapazon emocija se sastoji od osnovnih (Ljubav, mržnja, sreća, strah i tuga). Isti princip kao i kod boja tj. imaš osnovne iz kojih dobijaš sve druge

    Primjer:

    Za bijes je odgovoran hormon adrenalin čije lučenje u potpunosti blokira bilo kakvo razmišljanje
    Za ljubav je odgovoran hormon dopamin čije lučenje bukvalno drogira čovjeka (narkotici rade na principu izazivanja lučenja velike količine dopamina)

    Za postojanje svake emocije je odgovoran neki hormon(manjak ili višak), Sa druge strane mašina nema hormone već "razmišlja" čisto matematički i stoga njena logika nema nikakvu manu, što je prilično opasno za ljudski rod ako nekoj budali padne na pamet da poveže IA kome je cilj blagostanje ljudske vrste na neku važniju poziciju
    Last edited by Rakun; 24-08-14 at 13:28.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  8. #33
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,740
    Thanks Thanks Given 
    2,107
    Thanks Thanks Received 
    4,654
    Thanked in
    2,480 Posts

    Default

    Masina ne moze logicki da razmislja, vec samo onako kako je programirana. Prednosti masine su skladistenje velike kolicine memorije i brzina obrade podataka, ne moze da improvizuje poput covjeka, i sto je najvaznije da uci na svojim greskama i da sazrijeva.
    Forever young, i want to be forever young

  9. #34
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    145
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Navedi jedno emotivno stanje čovjeka kojemu pomaže logičkom razmišljanju.

    Po nekim pametnijim od nas
    čitav dijapazon emocija se sastoji od osnovnih (Ljubav, mržnja, sreća, strah i tuga). Isti princip kao i kod boja tj. imaš osnovne iz kojih dobijaš sve druge

    Primjer:

    Za bijes je odgovoran hormon adrenalin čije lučenje u potpunosti blokira bilo kakvo razmišljanje
    Za ljubav je odgovoran hormon dopamin čije lučenje bukvalno drogira čovjeka (narkotici rade na principu izazivanja lučenja velike količine dopamina)

    Za postojanje svake emocije je odgovoran neki hormon(manjak ili višak), Sa druge strane mašina nema hormone već "razmišlja" čisto matematički i stoga njena logika nema nikakvu manu, što je prilično opasno za ljudski rod ako nekoj budali padne na pamet da poveže IA kome je cilj blagostanje ljudske vrste na neku važniju poziciju
    Isto tako kao sto se od osnovnih boja dobijaju druge boje.....vjerovatno se kombinacijom od "nazovimo" ovih osnovnih osjecanja dobijaju i razni otkriveni i neotkriveni hormoni. Evo da bih ti odgovorio na pitanje...sad cemo ja i ti epohalno otkrice upravo predstaviti javnosti. Radi se o hormonu koji cemo krstiti u Kerozipamin, i on je najodgovorniji za ljudsku inteligenciju a dobija se kombinacijom osjecanja, ljubavi, srece i tuge LOL

    Salim se Rakune
    Ako pazljivo procitas moj prethodni tekst....vidjeces da sam odvojio logicno razmisljanje od onoga sto sve nasa podsvijest moze da nam "servira" . A to na koji nacin sve to funkcionise ja nemam pojma ...PRIZNAJEM Ovo su stvari koje ni ja ni ti ne mozemo bas najbolje razumjeti, i koje naizgled djeluju sasavo ali funkcionisu Ti logicnim razmisljanjem koje recimo trenutno ne ometaju nikakve emocije, ne mozes ubrzati rad svog mozga nego to ti je sto ti je. Cak i ako bi to na neki nacin pokusao da uradis samo bi zakomplikovao stvari i izgubio kocentraciju i memoriju koja ti je do tada bila neophodna. Ali zato na scenu stupaju osjecanja koja te podsvjesno stimulisu i INSPIRISU i samim tim ti povecavaju radnu zapreminu mozga i otvaraju ti se neke nove mogucnosti koje nose sa sobom neke svoje precice .....a sve se to desava brzinom svjetlosti.

  10. #35
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by technus View Post
    Masina ne moze logicki da razmislja, vec samo onako kako je programirana. Prednosti masine su skladistenje velike kolicine memorije i brzina obrade podataka, ne moze da improvizuje poput covjeka, i sto je najvaznije da uci na svojim greskama i da sazrijeva.
    Mašina može jedino logički da kalkuliše "razmišlja". Programiranje je niz logičkih operatora koji omogućavaju mašini da izvršava instrukcije.

    Tako i ljudi donekle funkcionišu i ljudi bivaju programirani, mi to samo ne zovemo programom nego iskustvom ali u principu se radi o istoj stvari.

  11. #36
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,740
    Thanks Thanks Given 
    2,107
    Thanks Thanks Received 
    4,654
    Thanked in
    2,480 Posts

    Default

    Masina moze da 'razmislja' samo u okviru onoga sto joj je programom ispisano. Ja mogu da danas mislim jedno, sjutra drugo. Da ucim iz svojih, ali i tudjih gresaka. Covjek ne moze da se programira, on moze da misli izan granica onoga sto mu je nametnuto.
    Forever young, i want to be forever young

  12. #37
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,818
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,045
    Thanked in
    840 Posts

    Default

    Ima racionalnih i neracionalnih istina. Masina ove druge nikad ne moze spoznati.

    Sent from my GSXR 1000 @ the 299
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  13. #38
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by technus View Post
    Masina moze da 'razmislja' samo u okviru onoga sto joj je programom ispisano. Ja mogu da danas mislim jedno, sjutra drugo. Da ucim iz svojih, ali i tudjih gresaka. Covjek ne moze da se programira, on moze da misli izan granica onoga sto mu je nametnuto.
    Nije ni to tačno, da pratiš razvoj AI tehnologije kao ja znao bi da već odavno postoje mašine koje uče, improviziraju i razmišljaju konstruktivno.

    Čak i sam Google koristi sličnu tehnologiju da prilagođava pretrage specifičnim userima i izvršava usmjerenu reklamu.

    Davno je prošlo vrijeme serijskog koda.

    Naravno sve te tehnologije se tek razvijaju ali za dvadesetak godina neće se moći razlikovati vještačka od prirodne inteligencije.

    U stvari danas mnogi naučnici tvrde da i nema razlike između viještačke i prirodne inteligencije, da je inteligencija samo jedna (još od vremena Turinga se poteže ta ideja) i da je razlika koju mi pravimo u stvari samo subijektivna percepcija.

  14. #39
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,740
    Thanks Thanks Given 
    2,107
    Thanks Thanks Received 
    4,654
    Thanked in
    2,480 Posts

    Default

    Nema to samo Gugl, to ima milion drugih firmi, ali sve to sto si naveo je opet ispisano u programu.
    Forever young, i want to be forever young

  15. #40
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    - da li bi bili uspješniji kao vrsta da ljubav ne postoji i da se razmnožavaju samo najbolje jedinke vrsta ? Naravno da bi

    U kom smislu uspješniji ?

    Starship troopers bi bile moćnije u ratu protiv svemirskih buba ??? - ili bi se ostvarila rasna jednakost koja bi podrazumjevala određeni i socijalnu uravnoteženosti što bi opet uravnotežilo međunarodne odnose.

    - da li bi nam bilo bolje da nas ima do 3 milijarde ? Naravno da bi
    Interesantno.

    Pa recimo ovako, populacija unutar CG stagnira, čak imamo i negativni bilans, tako da lebensraum ostaje uravnotežen već zadnjih 50-ak godina, ista kao u vremenu kada je svjetska populacija imala takvo brojno stanje.

    - da li čovjek razmišlja logično kada je zaljubljen ?
    - da li čovjek razmišlja logično kada je bijesan ?
    - da li čovjek ima objektivno mišljenje o nečemu što mrzi ?
    Razmišljanje samo po sebi je neracionalno, prosto rečeno nelogično.

    Što će reći da nije logično kada čovjek razmišlja

    I šta ti znače ovi navodi?

    S'obzirom na to mašine da mašine nemaju emocije imaju prednost u startu.
    Prednost u razvoju logike ?

    Tako da će izbacati veći broj reklama na FB stranici na osnovi uparivanja podataka tvoje aktivnosti po netu.

    Onda dolazimo do definicije aktivnosti na netu?

    Imamo internet pretraživače -vrlo interesantno što dođavola tražimo? - preko kojih tražimo informacije koje nas zanimaju, na osnovu tih pretraga nama se nudi informacija više.

    Što dovodi do zaključka da čovjek koji je aktivniji u pretragama ima i veći broj reklama. Neki vid AI već je u samom startu kontaminiran jer gazi sve moguće etičke i moralne zakone (emotivna smetnja - kako kretenizacija odmiče).

    Zašto bi bila emocija smetnja?

    Zar misliš da bi ijedan nacistički bunker bio uništen da je to zaista tako? - gdje bi sada, tvoja funkcija i smisao života, bio da zaista je establirano ovakav kvalitet od društvenih odnosa koji si naveo, pritom si član niže rase.

    Tranzicioni kretenitam je toliko evoluirao da se traži apsolutizam (naravno ''prosvjetljeni'' - a đe ima toga), da li je to prirodno stanje primitivnog vođe ili produkt visoko civilizovanog društva - koje prije svega razumije pozitivne vrijednosti i njihovo progresivno značenje.
    Last edited by gaul; 11-09-14 at 20:36.

  16. #41
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Ima racionalnih i neracionalnih istina. Masina ove druge nikad ne moze spoznati.

    Sent from my GSXR 1000 @ the 299
    "neracionalna istina" !!????
    Navedi primjer jedne neracionalne istine
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  17. #42
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    "neracionalna istina" !!????
    Navedi primjer jedne neracionalne istine
    Sama istina , ako je ona dio tvog sujektivnog doživljaja koji je sam po sebi totalno neracionalan.

    Na temelju subjektivizma čak su i naučnici ponudili sasvim održivu teoriju o holografskom univerzumu. Prosto kada pogledaš u nebo i vidiš sve one zvijezde , rašireni veš po terasa i koju kesu sa smećem u slobodnom padu - sve je to projekcija u tmini tvog mozga , prosto dekodirani signal koje jedno od tvojih čula detektovalo.

    Da ne zalazimo dublje.

    Stvarno,šta je istina? - možeš li da nam to onako racionalizuješ

  18. #43
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    984
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Na temelju subjektivizma čak su i naučnici ponudili sasvim održivu teoriju o holografskom univerzumu.
    Ako govoriš o radu Susskind-a, ta teorija je došla nakon dosta i dosta matematike kao rješenje postavki od kojih su krenuli. Niko nije rekao "Ajde da vidimo je li svemir holografska projekcija" pa to dokazao.
    Ako poslušaš šta sam Susskind o tome priča, nema tu ništa subjektivno.
    Last edited by gString; 11-09-14 at 21:31.
    It was a business doing pleasure with you

  19. #44
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,818
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,045
    Thanked in
    840 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    "neracionalna istina" !!????
    Navedi primjer jedne neracionalne istine
    Kad sam neki dan trazio knjigu u gradskoj knjizari, zena mi kaze da imaju jedan komad ali ga ne mogu naci, posle dvodnevnog traganja, tako da mora da je u pitanju greska na zalihama u sistemu. Naravno da sam prihvatio tu "racionalnu istinu" ostao bih bez knjige.

    Elem, odem do Bonele po vocnu salatu i dalje uvjeren da ja tu knjigu moram bas tu naci. Setam pored spoljnjeg izloga knjizare i najednom stajem pored, okrecem glavu kad ono bas ta knjiga gleda u mene iz najzabitijeg coska izloga.

    Da sam se oslonio na racionalne istine, a neoslusnuo i one iracionalne tu knjigu ne bih nasao. Naravno, ta knjiga je postojala samnom ili bez mene i to je cinjenica ali da tu knjigu nisam dobio takva cinjenica bi bila nebitna. Naravno da sama pojava sinhroniciteta ili "smislene koincidencije" u ovom slucaju predstavlja iracionalnu istinu samu po sebi.

    Tako da ipak postoje racionalne i neracionalne istine. Mozda djela Zila Verna i Artura Klarka potkrijepe moju misao. Ipak ti sateliti, podmornice itd. su nekad bili SF ili neracionalne istine, a danas nasa realnost.

    Puno je aspekata sa kojih se mogu iracionalne istine sagledati ali to je opsirna tema.



    Sent from my GSXR 1000 @ the 299
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  20. #45
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Kad sam neki dan trazio knjigu u gradskoj knjizari, zena mi kaze da imaju jedan komad ali ga ne mogu naci, posle dvodnevnog traganja, tako da mora da je u pitanju greska na zalihama u sistemu. Naravno da sam prihvatio tu "racionalnu istinu" ostao bih bez knjige.

    Elem, odem do Bonele po vocnu salatu i dalje uvjeren da ja tu knjigu moram bas tu naci. Setam pored spoljnjeg izloga knjizare i najednom stajem pored, okrecem glavu kad ono bas ta knjiga gleda u mene iz najzabitijeg coska izloga.

    Da sam se oslonio na racionalne istine, a neoslusnuo i one iracionalne tu knjigu ne bih nasao. Naravno, ta knjiga je postojala samnom ili bez mene i to je cinjenica ali da tu knjigu nisam dobio takva cinjenica bi bila nebitna. Naravno da sama pojava sinhroniciteta ili "smislene koincidencije" u ovom slucaju predstavlja iracionalnu istinu samu po sebi.
    Al' ti je primjer. Tražio si knjigu, prodavačica je nije mogla naći i ti si je sasvim slučajno našao to je upravo primjer racionalne istine tj. vođenje logikom.
    Na stanju je bilo jedan primjerak te knjige - ČINJENICA
    Prodavac nije htio da gubi previše vremena da kopa po magacinu u potrazi za ČINJENICOM - ŠTO JE KRAJNJE IRACIONALNO
    I na kraju je ISTINA izašla na vidjelo

    Znači u tvom primjeru je ISTINA (da postoji knjiga na stanju) opstruirana "NERACIONALNOM ISTINOM" (da knjiga ne može biti nađena).

    "Text book" primjer kako tvoja "neracionalna istina" stoji na putu prostoj istini



    Nešto kao "neracionalna istina" jednostavno ne postoji. Postoje suve činjenice i subjektivno mišljenje tj. "subjektivna istina" nekog ne želi da se suoči sa činjenicama
    Last edited by Rakun; 11-09-14 at 23:45.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  21. #46
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Sama istina , ako je ona dio tvog sujektivnog doživljaja koji je sam po sebi totalno neracionalan.

    Na temelju subjektivizma čak su i naučnici ponudili sasvim održivu teoriju o holografskom univerzumu. Prosto kada pogledaš u nebo i vidiš sve one zvijezde , rašireni veš po terasa i koju kesu sa smećem u slobodnom padu - sve je to projekcija u tmini tvog mozga , prosto dekodirani signal koje jedno od tvojih čula detektovalo.

    Da ne zalazimo dublje.

    Stvarno,šta je istina? - možeš li da nam to onako racionalizuješ
    S'tobom nema smislene komunikacije kada uđeš u raquel mod
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  22. #47
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,818
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,045
    Thanked in
    840 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    ...to je upravo primjer racionalne istine tj. vođenje logikom.


    ....tj. "subjektivna istina" nekog ne želi da se suoči sa činjenicama
    Naravno ex post ovo što si gore rekao je logično ali te uvjeravam da nijedan dio mog svjesnog bića nije ni za trenutak pomislio da je to logično da uradim. Šta onda ostaje? Da sam svojim nesvjesnim dijelom logički razmišljao? Dijelom za koji svi misle da je sposoban za apstrakciju ali ne i za logiku? Očigledno jeste sposoban da misli, a ako je sposoban za to onda je sposoban i da radi.

    Koliko puta ti se desilo u afektu da kažeš nekome nešto što zašpravo ne misliš? Ako taj dio može sam da misli i radi onda su ti jasniji primjeri ljudi koji sanjaju npr. upečatljiv san kako propadaju da bi zatim mjesec dana nakon toga zaista doživjeli nesreću na planinarenju i propali u provaliju sa sve smrtnim ishodom pada. "Nešto" im je reklo da stave nogu na pogrešan kamen? Smisaone ili obične koincidencije? Iracionalne istine? Ne one ne postoje "skoro" sigurno i ne treba da obratimo pažnju na njih. Uvažavanjem i prepoznavanjem ovih istina možeš samo da imaš koristi.

    Što se tiče subjektivnih istina možda je bolje da odemo na polje fizike i na Hajzenbergov princip?

    *"To know the velocity of a quark we must measure it, and to measure it, we are forced to affect it. The same goes for observing an object's position. Uncertainty about an object's position and velocity makes it difficult for a physicist to determine much about the object."

    Zatim, zašto neke pojave izgledaju dramatično drugačije kad ih gledamo nego kad između nas i njih stavimo mjerne instrumente? Svaka istina je subjektivna. Ne postoji nešto što se zove objektivna istina kako i @gaul reče, pa čak ni u fizici.

    Kažu istina će nas osloboditi ali sad svataš koliko je to teško zapravo.
    Last edited by Caesar; 12-09-14 at 09:38.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  23. #48
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    U kom smislu uspješniji ?

    Starship troopers bi bile moćnije u ratu protiv svemirskih buba ??? - ili bi se ostvarila rasna jednakost koja bi podrazumjevala određeni i socijalnu uravnoteženosti što bi opet uravnotežilo međunarodne odnose.
    Upravo se radi o tome što bi Starship troopers bili moćniji od buba.
    Kada bi koliko god to nacistički zvučalo uveli selektivno parenje tj. postepeno uklanjanje lošeg genetskog materijala čovječanstvo bi bilo par stotina godina ispred sadašnjeg nivoa, a ljudi daleko jači i inteligentniji.
    Ovo jeste nacistička praksa ali koliko god ona svakom normalnom bila odvratna - logična je

    Takođe je savršeno logično uparivati pripadnike različitih rasa. Ovo posebno važi za crnce i bijelce s'obzirom da su Crnci u fizičkom smislu daleko superiorniji od bjelaca dok u mentalnom ne zaostaju kada im se omogući da uče i još dodaš žute radi dužeg života i dobiješ super-duper arijevce koji vuku na sivo. Ako koga interesuje zašto bijelce otporniji smo na bolesti, a očigledno smo i pametni kada smo postigli ovoliko(ne pametni poput žutih ali pametni)

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Interesantno.

    Pa recimo ovako, populacija unutar CG stagnira, čak imamo i negativni bilans, tako da lebensraum ostaje uravnotežen već zadnjih 50-ak godina, ista kao u vremenu kada je svjetska populacija imala takvo brojno stanje.
    UPRAVO !!!!
    Ali malo drugačije
    Zamisli da čovječanstvom komanduje računar
    -Crnogorci su dobili vjerovatno najljepšu zemlju u Evropi i sjebali je
    -Japanci su dobili kamen u moru i stvorili raj
    -Logično bi bilo istrijebiti Crnogorce i naseliti Japance na teritoriju Crne Gore, doduše ne bi nas bilo u potpunosti logično istrijebiti jer bi bili interesantni zbog fizičkih odlika
    Last edited by Rakun; 14-09-14 at 02:34.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  24. #49
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Takođe je savršeno logično uparivati pripadnike različitih rasa. Ovo posebno važi za crnce i bijelce s'obzirom da su Crnci u fizičkom smislu daleko superiorniji od bjelaca dok u mentalnom ne zaostaju kada im se omogući da uče i još dodaš žute radi dužeg života i dobiješ super-duper arijevce koji vuku na sivo. Ako koga interesuje zašto bijelce otporniji smo na bolesti, a očigledno smo i pametni kada smo postigli ovoliko(ne pametni poput žutih ali pametni)
    Veliš vuku na sivo - hahahahahahahaha


    Ovo jeste nacistička praksa ali koliko god ona svakom normalnom bila odvratna - logična je
    Logika je uslovljena rabota, svakako na određenim razinama zaista i jeste logično (makar nekome) sve ovo što si iznio.

    Takođe je savršeno logično uparivati pripadnike različitih rasa. Ovo posebno važi za crnce i bijelce s'obzirom da su Crnci u fizičkom smislu daleko superiorniji od bjelaca dok u mentalnom ne zaostaju kada im se omogući da uče i još dodaš žute radi dužeg života i dobiješ super-duper arijevce koji vuku na sivo. Ako koga interesuje zašto bijelce otporniji smo na bolesti, a očigledno smo i pametni kada smo postigli ovoliko(ne pametni poput žutih ali pametni)
    Nađi alien-a (čitaj -uljeza) - hahahahaha

  25. #50
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Logika je uslovljena rabota, svakako na određenim razinama zaista i jeste logično (makar nekome) sve ovo što si iznio.
    Nađi grešku u nazi 1+1=2 logici koju sam iznio.
    Pristupi cilju prosperiteta čovječanstva bez ikakve emocije (poput mašina o kojima pričamo)
    Znam da je odvratna (meni prvom ne odgovara pošto nisam baš reprezentativan uzorak) ali pristupam problematici kao mašina

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Nađi alien-a (čitaj -uljeza) - hahahahaha
    Nema uljeza, čak šta više ima nedostataka (Braon i Crveni)

    S'obzirom da je većina tekovina civilizacije tu zahvaljujući bijelcima možemo zaključiti da smo pametni, takođe znajući da gdje smo god otišli domicijelna rasa je desetkovana bolestima koje za nas ne predstavljaju neki problem pa možemo zaključiti da smo manje podložni bolestima od ostalih rasa. I bolje podnosimo hladnoću što može biti korisno u nekakvim budućim zimskim dobima

    Što se crnaca tiče stvar je više nego očigledna. Manje masti, daleko veća iskorišćenost energije, daleko efikasnija mišićna masa, koža koja bolje štiti od sunca (jer ne zaboravimo da gubimo ozonski omotač)

    Što se žutih tiče u istim uslovima imaju minimum 10 godina duži životni vijek od ostalih rasa

    Nek mi crvenokožci i oni koju vuku na braon oproste ali ne znam koje su njihove specifičnosti, a muka mi je da tražim. Znam jedino da crvene rađanje ne boli pretjerano jer valjda imaju elastičnije kosti(što je jedan od razloga što su ih hrišćani progonili)
    Last edited by Rakun; 15-09-14 at 04:10.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Američki naučnik stvorio vještački život
    By Mojsije in forum Nauka generalno
    Replies: 45
    Last Post: 18-01-11, 06:59
  2. IQ testovi -INTELIGENCIJA
    By Nemanja_Vidic in forum Sve i svašta
    Replies: 1
    Last Post: 11-12-07, 19:53
  3. Inteligencija
    By Makica in forum Sve i svašta
    Replies: 25
    Last Post: 19-04-05, 21:12

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •