Results 1 to 2 of 2

Thread: Stargejzing

  1. #1
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Stargejzing

    Sinoć sam konačno odlučio da podjem da vidim nebo daleko od grada, da vidim ono što sam kao dijete nekad gledao na selu ,noć prepunu zvijezda i Mliječni put za koji sam se pitao odakle oblak medju zvijezdama. Ovaj put opremljen teleskopom , koji je godinu dana skupljao prašinu i čekao ovakvu vedru ,ljetnju noć ,bez obaveza . U mom selu koje je dosta blizu grada već odavno nema Mliječnog puta ,sakrivenog od svjetlosti naraslog grada, kao i svjetlosti koja je okupirala samo selo.Tu više nema pomoći i prinudjen sam da tražim druga ,mračnija mjesta. Odlična alatka je Google Earth sa pluginom koja pokazuje ostrva mraka sačuvana od civilizacije.Prije par dana sam obilježio par mjesta na koja bih trebao poći. Jedno od njih , možda i najbliže je selo Milojevići , na putu Podgorica -Nikšic prije Bogetića se skrene lijevo pa uskim putićem koliko može samo jedno auto da prodje jedan do dva km uz brdo. Cirka pola sata vožnje od grada. Ono što se nije vidjelo preko interneta je kamenje koje je tik uz put sa gustim rastinjem i nemogućnost da stanete pored puta jer nema proširenja. Bilo je par kuća koje su bile nastanjenje i to je to. Trebao sam ranije doći i istražiti teren.
    Zaustavio sam auto na sred puta i pogledao nebo. Uhhh, kakav doživljaj ,pogled od kojeg zastaje dah. Vide se milioni zvijezda , mliječni put sa svojim oblakom kakav nisam vidio ni u djetinjstvu. Ovako noćno nebo treba da izgleda. Teško da će sada neko auto naići ,ali je ostala ta nelagodnost da sam na sredini seoskog puta u mrklom mraku ,a u daljini se čuju zvuci auta sa magistrale Podgorica -Nikšic koja prolazi ispod. Iako nemam starh od zmija pomislio sam i na njih. Sad im je vrijeme u ovom kamenjaru , aktivne su po noći. Definitivno je bolje u društvu.
    Rekoh sebi pusti sad to, mora se vidjeti kroz teleskop. Dobson je za 3 minuta bio spreman , stolica rasklopljena i krenuh da šaram nebom onako bez plana . Uh ,milijarde zvijezda ,teško se mogu snaći sa toliko zvijezda. Za minut , šaranjem sam vidio par zvjezdanih jata , galaksija , nebulu, ovo nema šanse da se vidi iz grada sa moje terase. Tek da vidite mliječni put kako izgleda kroz okular. Ko uživa u prirodnim ljepotama ,preko ovog pogleda nema. Mogu samo da zamislim kako se vidi na jačim instrumentima. Izvadih telefon i upalih softver da vidim sto sve ima gore i da nesto odaberem ,pronadjem,pogledam, neku nebulu koja se samo sa ovakvog mjesta moze vidjeti.Mimo Oriona koji moze i sa moje terase. M3,M51... odjednom me okide zvuk auta,kočenje,sirena... neki čičica psuje ,nista mu nije jasno što radi ova budala nasred puta,noću,da li je drogiran?! Šta radiš tu pita?Ja se izvinjavam ne komentarušići ništa pakujem se i krećem. To je bilo to za prvih 10 minuta gledanja. Sad sam se navukao ,moram češće ovo radim,ali sa više planiranja, i mnogo dužim boravkom. I van puta
    Ludilom maskiram dosadu

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,456
    Thanks Thanks Given 
    3,812
    Thanks Thanks Received 
    3,059
    Thanked in
    1,298 Posts

    Default

    Fin post, nema sto... Istrazi teren sljedeci put, nadji neko mjesto dje te nece dizati... Vecerica (sendvic i sok/pivo) uz teleskop i definitivno drustvo...
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •