Page 4 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 76 to 100 of 139

Thread: Jmbg

  1. #76
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    571
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Pa i u EU pečatiraju pasoš na ulasku i izlasku?
    Da, ali samo ako nisi iz EU. Ako je vlasnik pasosa iz EU ne pecatiraju ga, sta vise, pretezno ga i ne gledaju.

    Medjutim, osobama iz "istocnog bloka" koje nisu u EU itekako pecatiraju a takodje znaju da smaraju sa raznim idiotskim pitanjima (najvise na SLO granici npr.).

    ---
    Licno apsolutno nikom ne dajem JMBG, mada ni nemam CG drzavljanstvo. Najbolje mi je kad u banci/posti traze JMBG za slanje/prijem novca Western Unionom, to me uvijek nasmije.
    Last edited by beat; 23-05-14 at 08:58.
    Imagination is everything.

  2. #77
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Zloupotreba ličnih podataka je širok pojam, i naravno, neki oblici se danas dešavaju svugdje. No, moje pitanje se odnosi na konsekvence iz gore pomenutog slučaja u svijetu. Recimo, T-Com u Njemačkoj aktivira neke od svojih usluga licu na tuđe ime. Može li se desiti?
    Ne znam zasto bi to neko radio i plaćao racune u u ime nekog drugog a ne u svoje, ali.... Moze se desiti i kad bi se to otkrilo prvo bi morala dokazati da stvarno nije ona to uradila, da nije plaćala racune za tu uslugu, da plaćano sa drugog racuna ..., a kad bi to dokazala brzo bi dosli do sluzbenika koji nije postovao procedure i vjerovatno bi izletio s posla.

  3. #78
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    37,002
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    A ako idemo logikom nekom normalnom biće da gospođa "zaboravila" da ima bratanića u Petrovac.

    Nema službenika koji bi rizikovao posao radi ove gluposti..

    Poslato sa ultra-moderne pisaće mašine Galaxy S4 i9502
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  4. #79
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    I meni na to lici Ja imam crnogorski broj mobilnog na tudje ime, redovno plaćam... a jedini minus je sto onaj na cije je ime moze otići i blokirati broj ili da ga ufati skleroza pa kaze on pojma nema i ja mu ukrao telefon

  5. #80
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,397
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,008
    Thanked in
    1,552 Posts

    Default Jmbg

    Pa o ovom i pricam.kad pocnu price o prevarenim zirantima najcesce ce te cuti da je bilo potpisivanje blanko dokumenata bez unesene vrijednosti kredita. Jedini slucaj dje se radilo sa fotokopiranim licnim kartama bez znanja ljudi je agrobanka i ti ljudi su odavno u zatvoru.
    Ako vjerujete nekome i potpisete nesto a ne znate sta, to vam ni na zapadu nece proci kao izgovor.
    Mada u poslednje vrijeme zbog svega ne mozete ni zavrsiti nista bez licnog prisustva.
    Jmbg trenutno mozete iskoristiti na X mjesta da saznate sta ko ima, ali dalje od toga tesko


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #81
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,319
    Thanked in
    2,021 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Ja imam crnogorski broj mobilnog na tudje ime, redovno plaćam...
    Ne osporavam mogućnost ako je usluga aktivirana uz saglasnost tog lica (pretpostavljam da mu nisi drmnuo LK )

    Kad smo se već dotakli telefona da kažemo i to da je zaštita podataka na primjeru prepaid dopune računa presmiješna. Pri svakoj dopuni rizikuješ da ti broj memoriše svako ko se nađe u blizini kioska, kase i sl.
    The more things change, the more they stay the same.

  7. #82
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    37,002
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Mada u poslednje vrijeme zbog svega ne mozete ni zavrsiti nista bez licnog prisustva.
    Jmbg trenutno mozete iskoristiti na X mjesta da saznate sta ko ima, ali dalje od toga tesko


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ovo je ono šta ja potenciram od početka priče. Jednostavno JMBG ne služi za to zašta je mislila naša draga forumašica(odnosno ne služi za to zašta služi social number u inostranstvu).


    Poslato sa ultra-moderne pisaće mašine Galaxy S4 i9502
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  8. #83
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Ne osporavam mogućnost ako je usluga aktivirana uz saglasnost tog lica (pretpostavljam da mu nisi drmnuo LK )

    Kad smo se već dotakli telefona da kažemo i to da je zaštita podataka na primjeru prepaid dopune računa presmiješna. Pri svakoj dopuni rizikuješ da ti broj memoriše svako ko se nađe u blizini kioska, kase i sl.
    Ma nijesam drmnuo nego kupovao karte pred izbore pa da iskoristim Dopuna dopunom, ali smjesnije je da za karticu na dopunu moras u prestavnistvo, pa LK pa molba, babin vjencani list .... i tek ti daju broj. U krstenim drzavama (cak i u Rumuniji) na skoro svakoj trafici imas "starter" od 5-6 eura, ako ćes net modem sa programom i karticom 15-20 eura i niko te ne pita nista. Kad prestanes dopunjavati broj se blokira i gotova rabota. Sto se tice zastite privatnosti neka ih sto djavola nosi jer u zgradama nema ni spisak stanara pa ako zaboravis koji ima broj stana Pero Kokot jedino ostaje da se cojek dere ispod balkona i nada se da će doamcin cuti da gosti dolaze. Sve bi cojek rekao da je super a onda otvoris postansko sanduce pa sve fino na tvoje ime i prezime reklame, pozivi za promocije ito od firmi za koje nikad nijesi cuo. Mora da tamo zaposle vidovnjake pa znaju adrese

  9. #84
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,397
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,008
    Thanked in
    1,552 Posts

    Default

    Hahhahahahhaah. Ajde de Hari, lijep komentar ali je stvarnost puno jednostavnija.
    Posta ima mass mail uslugu, pa lijepo platis koji grad zelis, i posta to lijepo isporuci


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #85
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,397
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,008
    Thanked in
    1,552 Posts

    Default

    E, i da. Nema unsubscribe opcije


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #86
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,319
    Thanked in
    2,021 Posts

    Default

    Jeste li znali da Mađari nemaju nacionalni identifikacioni broj? Navodno, smatraju ga kršenjem prava građana. Prva država koja je 1947. uvela brojčanu identifikaciju građana bila je Švedska.

    National identification number

    The more things change, the more they stay the same.

  12. #87
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Evo vam primjer kako se kod nas može zloupotrijebiti JMBG broj:

    Izdao ja jedan svoj stan Preko Morače Draganu Velimiroviću a.k.a. Gavran (tek po početku problema saznajem ko je lik). Čovjek je na neki način saznao moj JMBG i uzeo u to vrijeme skup ADSL i iznajmljenu liniju sa nekakvim dodacima NA MOJE IME. Pošto sam ga išutirao iz stana dolazi na moje ime račun iz Telekoma na preko dvije hiljade koje su mi kasnije umanjili jer nisam potpisao i sudski naplatili oko 1200 €.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  13. #88
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    37,002
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Da si se žalio ne bi platio ni sudske troškove

    Poslato sa ultra-moderne pisaće mašine Galaxy S4 i9502
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  14. #89
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,397
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,008
    Thanked in
    1,552 Posts

    Default

    Otprilike. Nemoguce je da ti sudski naplate te troskove. Da bi dokazali da si ti potpisao u t-comu nesto treba da imaju potpunu dokumentaciju, koja ukljucuje tvoj potpis i kopiju licne koja se daje kao dokaz da si ti potpisnik ugovora
    Ako si mu sve to dao, a on nasao prijatelja da to tamo zavrsi samo si trebao traziti grafolosko ispitivanje i ne bi nista platio


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. #90
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Da si se žalio ne bi platio ni sudske troškove

    Poslato sa ultra-moderne pisaće mašine Galaxy S4 i9502
    Naravno da sam se žalio. Zato i nisam platio punu sumu već 40-50%. Argument im je bio "u tvom je stanu i dao si mu JMBG" (Ja mu naravno nisam dao JMBG već ga je nekako saznao)
    Ovo je bilo prije nekoliko godina, danas je stanje bolje.

    Problem je i to što nisam mogao da ne platim pošto su mi zamrzli platu
    Last edited by Rakun; 27-05-14 at 11:34.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  16. #91
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Naravno da sam se žalio. Zato i nisam platio punu sumu već 40-50%. Argument im je bio "u tvom je stanu i dao si mu JMBG" (Ja mu naravno nisam dao JMBG već ga je nekako saznao)
    Ovo je bilo prije nekoliko godina, danas je stanje bolje.

    Problem je i to što nisam mogao da ne platim pošto su mi zamrzli platu
    jedino mi nije jasno kako je mogao sklopi5i ugovor bez fotokopije licne karte i potpisa. dzaba im JMBG ako nema fotokopije licne karte. ja znam da su prije 3 godine kad sam ja uzimao ADSL trazili kopiju i to nije bilo sanse bez nje iako mi je rodjak tamo radio.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  17. #92
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Naravno da sam se žalio. Zato i nisam platio punu sumu već 40-50%. Argument im je bio "u tvom je stanu i dao si mu JMBG" (Ja mu naravno nisam dao JMBG već ga je nekako saznao)
    Ovo je bilo prije nekoliko godina, danas je stanje bolje.

    Problem je i to što nisam mogao da ne platim pošto su mi zamrzli platu
    Ja samo cekam da Vas jos ubijede da Vi nista niste platili, da ste Vi sve bili krivi, da ste sami sebi "smjestili" kaznu i tako to... Samo polako.. pratimo situaciju...

    Hvala Lepo

  18. #93
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lepetanac View Post
    ..kako je mogao sklopiti ugovor bez fotokopije licne karte i potpisa.
    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    nisam potpisao
    .....

  19. #94
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Brijeg od Morace
    Posts
    3,342
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    32
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Ne prelazim granice precesto tako da ne vodim racuna o pecatiranju ali me ova tema zagolicala da otvorim putnu ispravu i vidim sta tamo udaraju.
    Svaki put kad izlazim iz CG udare mi pecat. Kad ulazim nema pecatiranja. U strane zemlje mi udaraju pecate na ulazu i izlazu.
    Sin mi ima australski pasos i njemu ne pecatiraju ni ulazak ni izlazak u AU. Sve ostale zemlje mu udaraju pecate u oba smjera.
    Ovo sto traze jmbg za svakave stvari je tipicno balkansko nagomilavanje dokumenata.
    U AU nema licne ni JMBG. Adresa i datum rodjenja se koriste kao ID ukoliko nemas vozacku dozvolu
    'Gdje ce biti nacionalni praznik kada se izvuce bod protiv Estonije, Albanije...'
    V.Drljevic-DAN

  20. #95
    Join Date
    May 2012
    Location
    in bed with Eva Simons 26°21'29.9"N 127°47'02.0"E
    Posts
    7,125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a kakav je koncept ID-a tamo? razlikuje li se od jmbg-a našeg?

  21. #96
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Vi ste transparentna brojka sa JMBG, date vas broj i sve se na prvi pogled zna o vama, datum rodjenja. mjesto rodjenja, i koji ste zavedeni broj te godine po rodjenju(pogledajte uvodni tekst za temu). Nesto sto malo koju drzavnu instituciju treba da zanima, a da ne govorim za ostale jer to je nakon raspada sistema YU regionalni apsurd. Koliko se ja sjecam, u CG je nekad na svim formularima trazen samo broj izdatog vazeceg dokumenta, a JMBG su trazile samo drzavne institucije - MUP i opstinske kancelarije. Postojala je makar kakva takva zastita privatnosti gradjana, sad ste na vjetrometini koliko vidim. Od obicnog kioska, do svih firmi za najvece gluposti - zahtjev sa JMBG.
    Drzava vas nije zastitila svojim mehanizmima, ni nekad postojecim, a ni nekim novim.. ombudsmana to ocigledno ne zanima, NVo ni najmanje, a eto zanima sve "suse i maruse" koje posluju u CG... Cudno, ne? Sto li njih takva "nebitnost" zanima za svoje paraarhive, baze podataka ili sta slicno?
    Toliko je "trivijalno" a...
    Zaista se ponekad pitam, od svih tih drvova i mrvova po drzavnim institucijama za nacionalnu sigurnost, obezbedjenje, NVO samozvanih genija.. pa vi bre ko na "brisanom prostoru"...
    Mi smo o ovome ucili i na najosnovnijim casovima za marketing, a ovi vasi/nasi .. dje zive oni? Na granU?

    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 27-05-14 at 13:34.

  22. #97
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Brijeg od Morace
    Posts
    3,342
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    32
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Kao sto rekoh u AU nema nista sem datum rodjenja i adresa. Kad postanes punoljetan dobijas neku vrstu indetifikacije sa fotografijom.
    Ako nemas pasos vozacku ili studentsku kartu moras da izvadis ID. Tu ti je zapisana adresa datum rodjenja i broj dokumenta To je sve.
    'Gdje ce biti nacionalni praznik kada se izvuce bod protiv Estonije, Albanije...'
    V.Drljevic-DAN

  23. #98
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Brijeg od Morace
    Posts
    3,342
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    32
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Posebno je relaksirano glasanje na izborima. Prijavis se preko intereta za glasanje postom, za par dana dobijes glasacki listic deklaraciju i kovertu sa placenom postarinom. Glasas potpises deklaraciju i ubacis sve u kovertu. Oni te koverte prebace do birackih mjesta i otvaraju ih tek kad prebroje ove tradiocinalne glasove. Oko 20% ljudi glasa na taj nacin. Mozes samo zamislit kako bi to izgledalu kod nas. Licna karta ti vishe boba ne bi vrijedila
    'Gdje ce biti nacionalni praznik kada se izvuce bod protiv Estonije, Albanije...'
    V.Drljevic-DAN

  24. #99
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Nemojte o tome, to je naucna fantastika, i jos ce Vas ubijediti da nemate pojma o tome sto pisete iz Vaseg iskustva.. i ja preskacem primjere koji su van CG.. Ovo je tesko objasniti i iz najbolje namjere, sto imaju na lokalnom nivou, na cemu su, a kamoli...

    Hvala Lepo

  25. #100
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Brijeg od Morace
    Posts
    3,342
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    32
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Adresa je najveci problem u CG. 10tak godina sam bio podstanar u CG i mogu slobodno reci zombi jer osim racuna za mobitel na svoje ime nijesam imao apsolutno nista. Glasao sam na birackom mjestu svojih roditelja vozio sam kola na punomocje ..
    Na papira skoro da nijesam postojao
    Drzava CG jos nije ni shvatila da sam iselio. Jos sam na birackom spisku pored mame i tate :-)
    Za njih sam jos uvijek obican tinejdzer :-)
    Last edited by Moracikus; 27-05-14 at 13:53.
    'Gdje ce biti nacionalni praznik kada se izvuce bod protiv Estonije, Albanije...'
    V.Drljevic-DAN

Page 4 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •