Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 25 of 110

Thread: Nichija

  1. #1
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Every you & ervery me

    Zene, ne znam da li je ranije bila slicna tema, ali whatever...

    Mozete li da funkcionisete same? Koliko ste samostalne? Sto za vas predstavlja biti u vezi sa nekim? Sto za vas znaci biti dobar prijatelj? Da li veza smeta prijateljstvu? Koliko vam ona "oduzima" vremena? Koliko vam oduzima prijatelja? Umijete li nac balans izmedju svega toga? Za sto se vise zrtvujete? Vezu zbog prijatelja, ili prijatelje zbog veze?

    Dakle, interesuje me nekoliko pitanja zapravo o tome koliko ozbiljno dozvljavate vezu i sto ste sve spremni da zrtvujete za nju? Ja sa svojih 21 godinu nikako ne dozivljavam ozbiljno bilo kakvu vezu.

    Mozda grijesim, ali momci dolaze i prolaze. Najcesce JA ne zelim da se zadrzavaju.

    Sto za vas znaci bit samostalna?
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  2. #2
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    BAR
    Posts
    169
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Najcesce se desava da djevojke u periodu zaljubljenosti zapostave prijateljice jer je apsolutno zahtjevnija ljubavna od prijateljske veze ...trazi vise vremena,odricanja ,zivaca i svega ostalog...jako je tesko balansirati izmedju to dvoje ali je najbitnije nikako zbog ljubavne veze zapostaviti iskrena i dugogodisnja prijateljstva pa makar to smetalo osobi s kojom ste u ljubavnoj vezi.Jer ,u pravu si zaljubljenost dodje i najcesce brzo prodje a iskreni prijatelji ostaju ...

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    990
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Pa idemo redom..

    Quote Originally Posted by GAGA
    Mozete li da funkcionisete same?
    Pa skoro da jedino i tako znam da funkcionisem.

    Quote Originally Posted by GAGA
    Koliko ste samostalne?
    Skroz, sve radim sama.

    Quote Originally Posted by GAGA
    Sto za vas predstavlja biti u vezi sa nekim?
    Imati prijatelja i partnera, s nekim da podelis svoj zivot i stvoris nesto zajednicko.

    Quote Originally Posted by GAGA
    Sto za vas znaci biti dobar prijatelj?
    Biti tu, for better or worse. Imati vremena, strpljenja i ljubavi za tu osobu. Ja moje prijatelje cuvam i volim svim srcem.

    Quote Originally Posted by GAGA
    Da li veza smeta prijateljstvu?
    Ponekad, kad se osecam rastrgnuta jer zelim svakome da ugodim. A nemam tih 30 sati dnevno sto bi mi trebalo...

    Quote Originally Posted by GAGA
    Koliko vam ona "oduzima" vremena? Koliko vam oduzima prijatelja?
    Dosta vremena uzme i ako bas i nemam toliko koliko bih volela. Na kraju svi ispastamo pomalo jer za svakoga nema dovoljno vremena.

    Quote Originally Posted by GAGA
    Umijete li nac balans izmedju svega toga?
    Pa snalazim se nekako

    Quote Originally Posted by GAGA
    Za sto se vise zrtvujete? Vezu zbog prijatelja, ili prijatelje zbog veze?
    Sebe zbog prijatelja i veze.

    Quote Originally Posted by GAGA
    ... i sto ste sve spremni da zrtvujete za nju?
    Trenutno jedino moje slobodno vreme. Karijeru i taj zivot sto gradim ne zrtvujem. Svesno sam uzela odluku da moje ciljeve necu da zrtvujem zbog veze, bar ne sada.

    Quote Originally Posted by GAGA
    Sto za vas znaci bit samostalna?
    Ne biti zavisna od druge osobe sto se tice prakticnih stvari a ni emotivne. Ja sam svoj najbolji prijatelj, ja mogu sve. A ako se nadje neko sto ce sa svoje JA s mnom hteti da stvori nesto novo, onda cemo videti kako i sta. Ali da ja pustim sve moje da bi njemu bilo dobro ili on da pusti sve svoje da bi meni bilo dobro? Ne. Mozemo jedino zajedno da biramo kako cemo ziveti.

  4. #4
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da.
    Dovoljno.
    Lijepe osjecaje, pa koliko traje da traje.
    Nesto mnogo bitno u mom zivotu. Znamo svi sto je partner, a sto prijatelj.
    Ne.
    Ne oduzima.
    Ne oduzima mi. Ako ti je neko PRIJATELJ, Pravi, nista to ne moze da narusi, pa makar se gledali 1 u mjesec dana (da se tako izrazim)...
    Da. Savrsen balans.
    za obije varijante podjednako. Ne volim IZRICITOST, bilo koje od owe 2 varijante.
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ...ostatak svijeta
    Posts
    417
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GAGA
    Mozete li da funkcionisete same?
    U potpunosti... Nekad mi se i cini da tako najbolje funkcionisem jer sam jednostavno navikla da ne trazim utjehu (ili podrsku, ljubav... whatever) u ljudima koji nisu za to ili koji se nadju "pri ruci". U nedostatku pravog partnera, prijatelji su tu da vam emotivno pomognu.
    Quote Originally Posted by GAGA
    Koliko ste samostalne?
    Veoma. Zivim odvojeno od roditelja vec par godina, radim, "gradim karijeru", finansijski se izdrzavam bez neke pomoci sa strane.
    Quote Originally Posted by GAGA
    Sto za vas predstavlja biti u vezi sa nekim?
    Sto Shiney kaze - "Imati prijatelja i partnera, s nekim da podelis svoj zivot i stvoris nesto zajednicko." Znaci, imati nekoga sa kim mogu sve da podijelim, da budem otvorena, u sustini da budem onakva kakva zapravo jesam... Nekoga koga cu ja i ko ce mene neizmjerno voljeti i postovati, pruziti podrsku i pomoc i strast i sve ostalo...
    Quote Originally Posted by GAGA
    Sto za vas znaci biti dobar prijatelj?
    Pruzati neizmjernu podrsku i ljubav, biti tu uvjek, ulagati u njih i cuvati ih, pomagati kad treba. Iako vjerujem u to da za uzvrat ne treba ocekivati ni traziti nista, ipak sam se ubijedila da postoje prijateljstva koja su jednosmjerna i iz takvih "prijateljstava" treba izlaziti.
    Quote Originally Posted by GAGA
    Da li veza smeta prijateljstvu?
    Zavisi kakva je veza. Ako je veza ozbiljna, onda ona moze da zasmeta prijateljstvu zbog nedostatka vremena. Ali pravi prijatelji uvjek razumiju i shvate situaciju i znaju da zato sto je sad njihov quality time sa vama umanjen, ne znaci da oni nisu jedan od najvaznijih faktora u vasem zivotu.
    Quote Originally Posted by GAGA
    Koliko vam ona "oduzima" vremena?
    Dosta jer imam "hronicni" nedostatak vremena posto stalno zelim da sam na 100 strana, pa se desi da neko i izvuce "deblji kraj".
    Quote Originally Posted by GAGA
    Koliko vam oduzima prijatelja?
    Kao sto sam vec rekla, pravi prijatelji vas znaju i vole i razumiju situaciju i nikad nece dozvoliti da se vase prijateljstvo zavrsi zbog toga sto sad ne mozete da provedete isto onoliko vremena sa njima kao i prije.
    Sto se tice sireg kruga drustva, onda oduzima, jer kad se zaljubite i nadjete pravu osobu, promijene se i prioriteti.
    Quote Originally Posted by GAGA
    Umijete li nac balans izmedju svega toga?
    Trudim se i mislim da mi vecinom vremena uspijeva.
    Quote Originally Posted by GAGA
    Za sto se vise zrtvujete? Vezu zbog prijatelja, ili prijatelje zbog veze?
    Sto Shiney kaze (zlatila se ), sebe zbog svih... Ako je ozbiljna veza i ako su pravi prijatelji, onda se trudim da sve ispostujem i ponekad znam da radim neke stvari "da se niko ne naljuti". Sto na kraju ispadne najgore za mene.
    Quote Originally Posted by GAGA
    Dakle, interesuje me nekoliko pitanja zapravo o tome koliko ozbiljno dozvljavate vezu i sto ste sve spremni da zrtvujete za nju?
    Zavisi od veze i od partnera... Ako mislim da je ON prava osoba za mene, onda se trudim da se "prilagodim" njegovim zeljama i interesovanjima, drustvu i zivotu. Znaci, spremna sam na kompromise i samim tim, spremna sam da "zrtvujem" (ne volim ovu rijec jer ima negativnu konotaciju) neke sitnice.
    ALI, ocekujem isto to sa druge strane. Ako vidim da ON nije spreman (tj. willing) da u istoj mjeri odgovori, znaci da se ukljuci u moj zivot, da prihvati moje prijatelje, interesovanja i vazne meni stvari (ne da zapostavi nesto svoje zarad moga, niti da ON prestane da bude ON da bi meni udovoljio!), onda ne vidim buducnost za tu vezu...

    U sustini, sto smo stariji, to smo sve manje fleksibilni... Dok smo bili mladji, stavovi i karakteri nam jos nisu bili u potpunosti oformljeni i onda smo mogli veoma lako i brzo da se prilagodimo drugim ljudima. Vec sad to ide teze jer imamo svoje zivote, svoje karijere, svoju potpunu samostalnost i ukljuciti nekog drugog u to je dosta komplikovano, pogotovo ako se zivot te osobe (samim tim i interesovanja, stavovi, zelje, itd.) drasticno razlikuju od vasih.

    I jedno zapazanje (ne bih da generalisem, jer je ovo ipak samo zapazanje) - imam osjecaj da u Crnoj Gori vecina momaka (zbog sredine, podizanja, itd. itd. itd.) ocekuje da ih djevojka "slijedi", tj. posto ona navodno "ulazi u njegovu porodicu", da treba da se prilagodi njemu i njegovim potrebama i da tu reciprocitet ne igra veliku ulogu.
    Smatram da u vezi ne treba niko nikog da slijedi, vec da zajedno koracamo u tu nasu buducnost, jer je i mi sami stvaramo...
    "U stanju sam da prihvatim vruce i hladno, lepo i ruzno, crno i belo, ali nikad ne mogu da podnesem prosecnost"

  6. #6
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ovo za momke crnogorske ti je ziva istina. oni ocekuju da ta njihova djevojka nema nidje nikoga na ovome svijetu, da nema prijatelja, familije, kolega itd, nego da je vazda tu, u njegovom zivotu, podredjena njegovom nacinu funkcionisanja. Odvratno, ali istinito. Zapravo, rekla bih da je to jedan od najvecih razloga zbog kojih se gnusham "ozbiljne" veze.
    Mnogo volim da budem slobodna, nikome da se ne pravdam, da sama odgovaram za svoje postupke.

    Mada, zene..iskreno...sve ovo sto ste gore navele je itekako ispravno, i kladim se da smo se sve nasle u slicnoj situaciji, ali bogomi bih rekla da je to lakse reci nego uchinjeti... ne znam...
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Trainspotting
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ma, super su vam ta "zapazanja" u vezi nas... Ne znam sta bi drugo to trebalo da znaci do to da ste "fino" odabrale svoje musko drustvo, pa kroz njega etiketiraste neku "vecinu". A ako pak govorite o slucajevima koji vam nisu bliski, ni drugovi, ni momci... vec neki poznanici ili lokalni hit-frajeri - to "zapazanje" okacite macku o rep. Jer, slozicu se, ovdje jeste veliki broj onih tipova koji su na izgled i na pricu "mrak". Koji se exponiraju kao dominantniji u vezi, cija rijec ima vecu tezinu, ciji su interesi i okupacije bitniji od interesa njihovih cura/zena... A otkud vi znate kakva se pjesma pjeva izmedju njih kad se zatvore vrata?
    On kaze: "Ja sam glava kuce", a ona: "A ja sam shija, a shija glavu navija".
    Meni je, iskreno, druga varijanta uzasnija, ali se grozim i prve. Extreme ne volim, pa stoga... Mislim da niste u pravu i da trenutno zivimo u vremenu u kojem likovi poput mene (jao, sto sam divan ) definitivno nisu manjina. Eto tako...

  8. #8
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja mislim da je tvoj ego prevelik, pa zato mislis da ako ti nisi kao ovi gorepominjani, nije ni vecina muskaraca
    a nazalos, jes!
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  9. #9
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Gotham City
    Posts
    667
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jes brate, ima toga u CG kolko oces ali niko vas ne cera da se udajete za nekoga ko vam se ne svidja. Pravo da vam kazem cure koje se udaju za takve tipove bolje nisu ni zasluzile i nije mi ih zao. Pogotovo zbog toga sto po meni vi djevojke mozete da budete nezavisnije od nas, tako da ako je djevojka debil neka je debil

    Evo ja npr. nikad ne bi dozvolio da djevojka koja mi se stvarno svidja nesto zbog mene ispasta. Bilo da su u pitanju prijatelji ili posao ili nesto trece. Jednostavno, ako je volim, ja sam srecniji sto je ona srecnija

    Uostalom, ima nas dosta pa birajte :mrgreen:
    "Ej zoro stani noc nek ostane..."

  10. #10
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    2,644
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    posto kako vidim da se i veliki broj muskaraca upisuje u ovaj dio foruma daj da i ja reknem koju
    pa sto se tice samostalnosti sta prije svega znaci biti samostalan za vas? da li je to funkcionisanje bez muskarca u zivotu ili nesto drugo,biti samostalan znaci i biti sa nekim ali imati i veliku dozu individualnosti. sve dok kod nas ima djevojaka koje ce razmisljati u fazonu "e da li je dovoljno trcao zamnom,pa sada da mu kazem da se i on meni svidja" ne mozes govoriti o samostalnosti i nekoj normalnoj vezi.Sve dok ima klisea kojima mozes katalogizovati ponasanja ne mozes govoriti o samostalnosti, neko moje vidjenje samostalnosti podrazumijeva i veliku dozu individualnosti a kod nas (nazalost) jako malo djevojaka ali i muskaraca ne mozes smjestiti u nekoliko vrsta (govorim o jednocifrenom broju tipova)
    ali kako nam je tako nam je, dok se ne opasulji ovaj nas narod ostaje nam da se pomirimo sa svim tim
    i nadam se da dolaze pametnija vremena i bolji ljudi

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pitanje slobode je kljucna stvar. Do sada su muskarci bili slobodniji bez obzira da li su u vezi ili ne, slobodni da odlucju i da organizuju svoj zivot kako zele. Za zene u CG imati stalnu vezu jos uvijek znaci izgubiti slobodu, dok je za muskarce taj problem mnogo manji. Nije cudo sto zene sve vise uspostavljaju kratke veze. Ako imaju posao mogu da funkcionisu same mnogo lakse nego sa nekim, narocito sa muskarcem. Vecina zena rado ima muske "prijatelje" sa kojima nemaju seksualnu vezu jer im mogu biti korisni za razlicite stvari, prije svega kao ispomoc i zabava. Najcesce to "prijateljstvo" jeste neka vrsta flertujuce igre kojom zene vladaju situacijom. Kada naidju na nekoga sa kime bi htjele da ostvare stalniju vezu onda nogiraju "prijatelje" koristeci pri tom sva (ne)zamisliva opravdanja. Kada su u pitanju prolazne veze onda su "prijatelji" tu uvijek da pomognu jer prolazni cesto znaju biti dosadni.
    Za ozbiljnu vezu treba ozbiljan partner, a malo je ozbiljnih (iskrenih i odgovornih) partnera i u stalnim a kamoli u prolaznim vezama. Zene u CG tesko da mogu naci stalnu vezu sa muskarcima mladjim od 30-35 godina, a i sa njima to mogu samo ako su odlucili da zasnivaju porodicu. Prolazne veze su sve cesce, a tome doprinosi i dinamika zivota, prije svega poslovne obaveze.
    I za zenu i za muskarca biti samostalan znaci prije svega biti ekonomski samostalan jer je to preduslov za svaku drugu samostalnost. Bez dovoljno finansijskih i materijalnih sredstava nema samostalnosti. Samostalna zena je ona koja svojim radom i zaradom moze da izdrzava prije svega samu sebe.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ...ostatak svijeta
    Posts
    417
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sick-Boy
    Ma, super su vam ta "zapazanja" u vezi nas... Ne znam sta bi drugo to trebalo da znaci do to da ste "fino" odabrale svoje musko drustvo, pa kroz njega etiketiraste neku "vecinu". A ako pak govorite o slucajevima koji vam nisu bliski, ni drugovi, ni momci... vec neki poznanici ili lokalni hit-frajeri - to "zapazanje" okacite macku o rep. Jer, slozicu se, ovdje jeste veliki broj onih tipova koji su na izgled i na pricu "mrak". Koji se exponiraju kao dominantniji u vezi, cija rijec ima vecu tezinu, ciji su interesi i okupacije bitniji od interesa njihovih cura/zena... A otkud vi znate kakva se pjesma pjeva izmedju njih kad se zatvore vrata?
    On kaze: "Ja sam glava kuce", a ona: "A ja sam shija, a shija glavu navija".
    Meni je, iskreno, druga varijanta uzasnija, ali se grozim i prve. Extreme ne volim, pa stoga... Mislim da niste u pravu i da trenutno zivimo u vremenu u kojem likovi poput mene (jao, sto sam divan ) definitivno nisu manjina. Eto tako...
    Pazi, ima vas divnih i pametnih i pazljivih i veoma liberalnih - tu nema nikakve dileme. Ali treba pogledati neke stvari realno - Crna Gora je jos uvjek veoma patriarhalna sredina. Stvari mijenjaju, ali kao i sve promjene, to dolazi postepeno.
    Ja kad sam pricala o zapazanjima, stvarno nisam imala namjeru da pravim anketu, nego sam jednostavno neke stvari osjetila u svojim bivsim vezama (zato su i bivse), a i vidjela iz prica sa dosta muskaraca sa kojima se druzim i koje znam. E sad, jesi u pravu kad kazes da mi biramo nase drustvo, ali interesantna stvar jeste iako su svi oni strasno obrazovani, vidjeli svijeta, sad imaju odlicne karijere, jos uvjek imaju te neke da kazem "nazadne" stavove koje vuku iz vaspitanja ili iz uticaja sredine.
    Sto se tice javne price i price iza zatvorenih vrata, i tu se slazem. Ima ovih koji se dice tim da su oni "glavni" u vezi, a ovamo se ne mogu zivi cuti od svojih zena/djevojaka, dok ima i onih koji mlate da su liberalni, moderni i sve ostalo, a kad dodje do stani-pani, onda se odjedanput zna "zenino mjesto u kuci".
    Samim tim, vi koji se grozite ekstrema bilo koje vrste ste u manjini.
    Mada, s druge strane, dok djevojke smatraju da je sve to normalno, tj. da je dominacija jednog partnera i njegovih/njenih interesa u vezi normalno stanje, onda ne vidim razlog koji bi natjerao muskarce koji imaju takav odnos prema vezi da ga mijenjaju.

    Quote Originally Posted by NAND
    posto kako vidim da se i veliki broj muskaraca upisuje u ovaj dio foruma daj da i ja reknem koju
    pa sto se tice samostalnosti sta prije svega znaci biti samostalan za vas? da li je to funkcionisanje bez muskarca u zivotu ili nesto drugo,biti samostalan znaci i biti sa nekim ali imati i veliku dozu individualnosti. sve dok kod nas ima djevojaka koje ce razmisljati u fazonu "e da li je dovoljno trcao zamnom,pa sada da mu kazem da se i on meni svidja" ne mozes govoriti o samostalnosti i nekoj normalnoj vezi.Sve dok ima klisea kojima mozes katalogizovati ponasanja ne mozes govoriti o samostalnosti, neko moje vidjenje samostalnosti podrazumijeva i veliku dozu individualnosti a kod nas (nazalost) jako malo djevojaka ali i muskaraca ne mozes smjestiti u nekoliko vrsta (govorim o jednocifrenom broju tipova)
    ali kako nam je tako nam je, dok se ne opasulji ovaj nas narod ostaje nam da se pomirimo sa svim tim
    i nadam se da dolaze pametnija vremena i bolji ljudi
    Generalno biti samostalan za mene znaci stojati sa obije noge cvrsto na zemlji i biti sposoban da prezivis bez pomoci sa strane (tj. da radis, zaradjujes i pokrivas troskove svog zivota), ali takodje i da si sposoban da donosis zrele odluke i da stojis iza tih odluka, tj. da snosis odgovornosti u potpunosti za svoje ponasanje. Samim tim da mozes da fukncionises bez momka/djevojke/mame/tate/tetke/strine i ostale uze i sire rodbine, ne u smislu njihove podrske i ljubavi, vec bez njihovog uplitanja u tvoj zivot.
    Samostalnost u vezi znaci upravo ono sto si ti rekao - velika doza individualnosti bez sputavanja partnera. Sto je i Shiney rekla - kad neko svoje JA hoce da podijeli sa mojim JA da bi zajedno stvorili nesto novo.
    "U stanju sam da prihvatim vruce i hladno, lepo i ruzno, crno i belo, ali nikad ne mogu da podnesem prosecnost"

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ...ostatak svijeta
    Posts
    417
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil
    Pitanje slobode je kljucna stvar. Do sada su muskarci bili slobodniji bez obzira da li su u vezi ili ne, slobodni da odlucju i da organizuju svoj zivot kako zele. Za zene u CG imati stalnu vezu jos uvijek znaci izgubiti slobodu, dok je za muskarce taj problem mnogo manji. Nije cudo sto zene sve vise uspostavljaju kratke veze. Ako imaju posao mogu da funkcionisu same mnogo lakse nego sa nekim, narocito sa muskarcem. Vecina zena rado ima muske "prijatelje" sa kojima nemaju seksualnu vezu jer im mogu biti korisni za razlicite stvari, prije svega kao ispomoc i zabava. Najcesce to "prijateljstvo" jeste neka vrsta flertujuce igre kojom zene vladaju situacijom. Kada naidju na nekoga sa kime bi htjele da ostvare stalniju vezu onda nogiraju "prijatelje" koristeci pri tom sva (ne)zamisliva opravdanja. Kada su u pitanju prolazne veze onda su "prijatelji" tu uvijek da pomognu jer prolazni cesto znaju biti dosadni.
    Za ozbiljnu vezu treba ozbiljan partner, a malo je ozbiljnih (iskrenih i odgovornih) partnera i u stalnim a kamoli u prolaznim vezama. Zene u CG tesko da mogu naci stalnu vezu sa muskarcima mladjim od 30-35 godina, a i sa njima to mogu samo ako su odlucili da zasnivaju porodicu. Prolazne veze su sve cesce, a tome doprinosi i dinamika zivota, prije svega poslovne obaveze.
    I za zenu i za muskarca biti samostalan znaci prije svega biti ekonomski samostalan jer je to preduslov za svaku drugu samostalnost. Bez dovoljno finansijskih i materijalnih sredstava nema samostalnosti. Samostalna zena je ona koja svojim radom i zaradom moze da izdrzava prije svega samu sebe.
    Da, ovo je to sto sam htjela da kazem, samo je nihil rekao mnogo bolje
    "U stanju sam da prihvatim vruce i hladno, lepo i ruzno, crno i belo, ali nikad ne mogu da podnesem prosecnost"

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Trainspotting
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by McLaren^Girl
    Mada, s druge strane, dok djevojke smatraju da je sve to normalno, tj. da je dominacija jednog partnera i njegovih/njenih interesa u vezi normalno stanje, onda ne vidim razlog koji bi natjerao muskarce koji imaju takav odnos prema vezi da ga mijenjaju.
    Pa, obicno jedno ide uz drugo. Ako previse vuces na svoju stranu, najvjerovatnije ces naici na otpor sa druge strane. A opet, ako je tvoja strana isuvise labava i popustljiva, u jednom trenutku ces se okrenuti i vidjeti da si prevalio isuvise velik put, ali put koji nije bio plod tvoje zelje, nit' tvojih ambicija...
    Ali... Pomenula si zene. A sta ti mislis o nasim zenama, a?
    Ako ti vec nije najjasnija (mada ti tvrdis da jeste) slika o Crnogorcima, sta mislis o Crnogorkama? Da su popustljive? Da su jos vaspitanjem prihvatile tu realnost da se muskarac slijedi, da se njegova postuje, da je njegova zadnja? Kada bi takve zene danas cinile vecinu medju Crnogorkama, onda bi ta tvoja prica i imala neku tezinu, ali... Ne da nisu vecina, nego danas (moja procjena) procenat takvih zena ne sadrzi vise od jedne cifre.
    Veliki broj mojih drugova, prijatelja, se danas skrasio. Ozenili se, ili su u ozbiljnim vezama. A, istina, vecina njih su ranije odgovarali upravo tom profilu koji ti opisujes kao najzastupljeniji u Crnoj Gori. A danas? Sta je sa svim tim macho-stavovima kada je pored njih osoba do koje im je bas, bas stalo? Hehe...

  15. #15
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kad pomenuste brak, danas se na brak gleda vise kao na neki sablon kroz koji se mora proci, uglavnom zbog drushtva i porodice. zeni, ako je razvedena se lijepe raznorazne etikete i nema nimalo zavidan status u Crnoj Gori. Samohrane majke ili zene koje nemaju podrsku muskarca se nimalo ne cijene ovdje. Na stranu sad razlozi zbog kojih su u tom polozaju.
    E to je taj tip crnogorske svijesti zbog koje nas jos kao djecu kljukaju nekakvim "moralnim pravilima".
    Ja prosto ne vidim sramotu u tome da zena bude sama u smislu da ne nosi status udate zene. Mnogo vise mi se svidja brak koji nema utemeljenje u opstini, odo onog koji ima ali se u kuci taj brak zove pakao.
    Ovako brate svako svoj posa' bez stega i "drustveno prihvatljivih" obaveza.
    Sto se muskaraca tiche - ista stvar. Jedino sto je u drustvu za nekog NJEGA veci uspjeh da ima kuci zenu koja ne mrda nidje i chuva djecu, a sa strane mnoshtvo kombinacija, dok je za zenu to potpuno neprihvatljivo. I te kombinacije su naravno zene, ali su razlozi zbog kojih se one upushtaju u takve veze drugachije prirode. Ne govorim o jednakosti medju polovima. Naravno da ne moze postojati jednakost i svako ima svoju vrstu obaveza.
    Govorim o jednakoj slobodi. A ta sloboda ne mora da znachi da on moze da yebe sa strane, i da ona yebe sa strane. Jednostavno - to je sloboda dje svako u sluchaju eventualnog raskida moze normalno da nastavi svoj zivot. Mislim da je ta vrsta balansa neophodna za svaku zenu. Nije to ustezanje od osjecanja samo svodjenje na realnu mjeru.
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  16. #16
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Zivim u sijenci njegove sijenke...
    Posts
    540
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Svaka zhena voli slobodu... Ja bih voljela da se nikad ne udam ali da imam dijete,dobar posao eh kako bi to lijepo bilo
    Zashto treba muzh da ti zapovijeda,kako cesh da se obucesh,za koga si se spremila dje si bila... Da ga odcekujes,docekujes kuvas mu cistis peres peglas... Jaoooj i pored svih tih obaveza po kuci da ostavish malo snage za uvece
    Upozna te u minicu,a posle morash biti zakopcana do grla
    Ne znam... Ne bih voljela da se udam,al` ovako je i moja majka pricala da se nece udat da ce imat samo dijete... Pa eto udala se,sve mi se chini da cu i ja al` dobro vidjecemo
    Ne da mi se vishe pisat...... Toliko od mene
    • Love built on beauty, soon as beauty, dies.
    I WaNnA Be LikE BaRbIe,ThAt BiTcH gEtS eVeRyThInG...

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Trainspotting
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Leckerbissen
    Upozna te u minicu,a posle morash biti zakopcana do grla...
    Kakva je ovo bolestina...
    Gdje si ti to, mala? Da se ti, sto bi reka Zvek, ne druzis sa Talibanima?

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ...ostatak svijeta
    Posts
    417
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sick-Boy
    Ali... Pomenula si zene. A sta ti mislis o nasim zenama, a?
    Ako ti vec nije najjasnija (mada ti tvrdis da jeste) slika o Crnogorcima, sta mislis o Crnogorkama? Da su popustljive? Da su jos vaspitanjem prihvatile tu realnost da se muskarac slijedi, da se njegova postuje, da je njegova zadnja?
    Ja se druzim sa strasno malo zena ovdje. Tj. sa jednom, a preko nje znam par drugih. Sa njom se druzim zato sto se karakterno poklapamo, a i zato sto je uspjesna, pametna, inteligentna i samostalna. A uz sve to, totalno luda. Njene drugarice se isto uklapaju u taj profil. Znaci njima, svaka cast!
    E sad, ako gledam neku moju generaciju (tj. '82 godiste), onda bas i nemam neku pozitivnu sliku o njima. Zbog svega toga sto se izdesavalo u zadnjih 15 godina, mislim da se moral totalno srozao i da su im se prioriteti totalno poremetili. Gledajuci neke koje znam, svaki put se slogiram koliko su nezrele i koliko su zapravo nesposobne da vode normalan zivot, jer kao da zive u zabludi koja nema veze sa realnoscu.
    Imam osjecaj da su one sve drcne i gorde dok ne stupe u brak, a poslije postanu poslusne zenice jer se to ocekuje od njih. Koliko god mi zeljeli da ova sredina postane strasno liberalna bez uplitanja u tudje stvari, to se jos skoro nece desiti jer ipak ima strasno puno uticaja zbog toga sta se zapravo ocekuje. A ocekuje se da budu udate, da rode djecu i da budu divne domacice i majke. Nista nema lose u tome, ako one to zele. Ako ne zele, to vec postane problem...
    Zar nije interesantno to sto u svakom kaficu/lokalu/restoranu kad vidis ljude nekih srednjih godina (tj. godina kad se pretpostavlja da su vec u braku i da imaju djecu), to su vecinom muskarci. A gdje su im zene?
    Takodje, posto znam vec par ljudi koji su u braku, cujem komentare njihovog muskog drustva. Dva komentara koja se najcesce ponavljaju su - "od kad se ozenio, skoro uopste ne izlazi sa nama" i "bogami, puno je on njoj dopustio od kad su se uzeli, stalno nesto komentarise". A to sve od muskaraca koje sam ja licno smatrala zrelim, ozbiljnim i "modernim/liberalnim". Takvi komentari mogu da imaju bas puno uticaja na ponasanje muskarca u braku, jer ako mu je stalo do svojih prijatelja, takve stvari ce ga pogadjati. I mozda onda pocne da se ponasa onako kako oni od njega ocekuju. A mozda i ne...
    Jos jedna interesantna stvar koju sam primijetila kroz svoj posao - dosta zena koje sam upoznala, a koje su mladje, isto uspjesne, inteligentne, radne, sposobne, lijepe, privlacne, itd. su razvedene. Ili same. Cudno...

    Nego, da ne bude da generalisem na osnovu par primjeraka. Mozda grijesim, ali je to ipak utisak koji sam stekla...

    Quote Originally Posted by Sick-Boy
    Veliki broj mojih drugova, prijatelja, se danas skrasio. Ozenili se, ili su u ozbiljnim vezama. A, istina, vecina njih su ranije odgovarali upravo tom profilu koji ti opisujes kao najzastupljeniji u Crnoj Gori. A danas? Sta je sa svim tim macho-stavovima kada je pored njih osoba do koje im je bas, bas stalo? Hehe...
    Pojma nemam... To je tvoje drustvo, ti njih najbolje znas... Neki ljudi promijene svoje stavove kad upoznaju pravu osobu, neki ipak ne. Mozda zato sto su ti stavovi i ta vjerovanja mnogo jaci od te ljubavi. Mozda zato sto strahuju od toga "sta ce drugi reci". Hiljadu mozda...
    Lijepo je kad ljubav ima toliko uticaja na nekoga, kad moze da od njega/njen napravi bolju, tolerantniju osobu i dovede do toga da zajedno evolviraju i da se zajedno "sire" kao osobe.

    Ja mislim da i ti i ja gledamo stvari dosta subjektivno, uzimajuci u obzir nase drustvo ili ljude koje znamo. To se vecinom svodi na Podgoricu i mozda jos koji grad.
    A sta je sa Danilovgradom? Niksicem? Zabljakom? Savnikom? Pluzinama? Mojkovcem? Kolasinom? Ulcinjem? Barom? Okolnim selima? itd.?
    Da li mozes da tvrdis da je vecina crnogoraca i crnogorki, uzimajuci u obzir citavu Crnu Goru, bas tako liberalna i moderna kao sto ti opisujes?

    Pravo da ti kazem, ja bih mnogo vise voljela da si ti u pravu...
    "U stanju sam da prihvatim vruce i hladno, lepo i ruzno, crno i belo, ali nikad ne mogu da podnesem prosecnost"

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Trainspotting
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by McLaren^Girl
    ocekuje se da budu udate, da rode djecu i da budu divne domacice i majke. Nista nema lose u tome, ako one to zele. Ako ne zele, to vec postane problem...
    Pazi nesto... Ako zena ne zeli da se uda, da ima djecu, ako ne zeli da bude divna domacica i majka... zar to vec nije problem sam po sebi? Tu njoj nije potrebno ni drustvo (i njegova kruta pravila), niti bilo kakav muskarac da bi to bio problem za nju. Ako ne zeli djecu u zivotu, izvini, ali meni tu nesto smrdi sa psiholoskog aspekta. Tu su vec, najvjerovatnije, prisutne neke traume iz proslosti, djetinjstva... ili pak neka potpuno deseta stvar, ali da nesto skripi u njenoj glavici - to je neosporno. Druga je stvar ako vuce neku opasnu bolest, pa je strah da je ne prenese na dijete, ili neki slican uzas... ali cisto: "Ne zelim djecu"? :shock:

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    990
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja znam dosta djevojaka koje se dvoume da li ce roditi ili ne. Zasto? Jer ne znaju da li one mogu pruziti detetu to sto mu/joj treba. I vise mi se svidja takvo iskreno razmisljanje nego one sto govore "ja cu roditi jer to zene rade". Jeste, za to smo fizicki spremne. Ali jesmo li spremne na tu odgovornost?
    Moze li djevojka sto ima tu 20-30 godina reci da je ona spremna da pazi, cuva, odhrani i nauci drugu osobe sve sto mu/joj treba da prodje dobro kroz zivot?

    Koliko njih svesno razmisljaju o tome sta znaci biti majka pre nego sto zatrudne? Cini mi se da je samo cilj radjati decu da bi se "stablo" prosirilo i da bi se ta duznost zavrsila.. A to je skroz, skroz pogresno.

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Trainspotting
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Shiney
    "ja cu roditi jer to zene rade".
    E, ja nikad u zivotu jos ne sretoh neku zenu/curu koja razmislja na taj nacin. NIKAD. Ni djevojku, ni rodjaku, ni drugaricu... NI JEDNU.
    Quote Originally Posted by Shiney
    Cini mi se da je samo cilj radjati decu da bi se "stablo" prosirilo i da bi se ta duznost zavrsila.. A to je skroz, skroz pogresno.
    Lose ti se cini. Djeca se najvecim dijelom radjaju, jednostavno, zbog zelje njihovih roditelja da imaju djecu. Zele da imaju nesto malo, slatko... da ga maze, paze, koliko je to u njihovoj moci.
    Opet, tu su nezeljene, neplanirane trudnoce, a iz njih se najcesce i radjaju slucajevi neodgovornih i losih majki.
    A ti slucajevi koji ne osjecaju nista, ne zele djecu, niti ih ista veze za njih, a opet se odlucuju za njih cisto zbog "produzavanja vrste"... Molim te, iskreno mi reci, koliko je takvih ljudi na ovom svijetu? Ili u Crnoj Gori (o njoj pricasmo)? Procentualno? Zalijepila si se za neke extremne slucajeve, i pricas o njima kao o uobicajenim stvarima, stvarima koje su ti stalno prisutne u okruzenju... Pa gdje ti zivis, covjece? Je li tamo stvarno toliko "hladno"?

  22. #22
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Zivim u sijenci njegove sijenke...
    Posts
    540
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sick-Boy
    Kakva je ovo bolestina...
    Gdje si ti to, mala? Da se ti, sto bi reka Zvek, ne druzis sa Talibanima?

    Mozesh ti pricat sta hoces,ali to je tako
    • Love built on beauty, soon as beauty, dies.
    I WaNnA Be LikE BaRbIe,ThAt BiTcH gEtS eVeRyThInG...

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    cikotic city
    Posts
    1,890
    Thanks Thanks Given 
    21
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    interesantnih postova ima odje.
    CG je takva kakva je, dosta patrijarhalna, zna se ko je sto u familiji itd itd.... al vremena se mijenjanu, zene bivaju slobodnije i Bogu hvala da je tako, pa da se prevazidju neke stvari koje su zastupljene i dalje kod crnogoraca. prvenstveno mislim na gledanje zene kao objekta u kuci koji se zavrsavat poslove, lec` i radjat djecu. sve su to neke stvari koje se trebaju promijenit i koje se mijenjaju, ALI, i cinjenica je, zene NE vole kad imaju pored sebe tipa koji ne umije donijet odluku i ponekad zube pokazat. mozete me zvak i staromodnim sto se toga tice, ali treba se znat u vezi-braku ko je ko. pod ovim ne podrazumijevam svakodnevni zivot, vec neke stvari koje su mnogo bitnije, da ne kazem extremne slucajeve odluka/prepreka/ponasanja(prema njegovim roditeljima, rodbini itd.) koje se mogu desit.

    Sick Boy, bil ti rekao i ja da sam poremecen ako smatram da se nikad ne ozenim, vec da zivim, kao sto GAGA rece, sa nekim u `braku` ali bez papira, bez opstine i bez svih tih legalnih gluposti koje te tobos vezu da budes s nekim? ovako sam poceo razmisljat zbog slucajeva koji su svakim danom sve ucestaliji kod nas. razvodi i samo razvodi, a onda kuburenje oko imovine, para, djece.... mnogo ima tu zaebancija koje su ovakvim `brakom` rijesene. brine te okolina? ok, mogu ti rec da mi se yebe za okolinu, ko oce da kaze neka mi kaze u lice i to ce se odma zavrsit, a iza ledja se moze pricat kolko oces...
    ako se oslobodis predrasuda okoline bice ti mnogo lakse neke stvari da (u)radis u zivotu. mnogo toga ne bih radio da sam na okolinu gledao, pa eto prezivjeh i dan-danas mi nista ne fali(diskutabilno ).

    ZENE, postujte svoje muzeve ako on vas postuje, al nikad nemojte pokusat da uzmete poziciju vodje u vezi/braku u CG jer ce se neslavno zavrsit. sto ces, taki smo kaki smo
    C9H13NO3

    One world, Two wheels

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Trainspotting
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by ice
    Sick Boy, bil ti rekao i ja da sam poremecen ako smatram da se nikad ne ozenim, vec da zivim, kao sto GAGA rece, sa nekim u `braku` ali bez papira, bez opstine i bez svih tih legalnih gluposti koje te tobos vezu da budes s nekim?
    Ne, zasto bih? Vjerovatno nisi pazljivo procitao moj post...
    Da je bila rijec samo o braku, ne bih reagovao. Biti u braku ili u vanbracnoj zajednici, kakve to veze sad ima? Ja sam stavio akcenat na djecu. Kad bi ti rekao da ne zelis da imas djecu, a da za takvu jednu odluku nemas neki da Bog sacuva razlog (kao sto navedoh primjer bolesti i sl.), onda bih se zapitao da li si sav cist u glavu. Eto...

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    cikotic city
    Posts
    1,890
    Thanks Thanks Given 
    21
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    aha, ok, moj propust
    a sto se djece tice, jedino kako nebih volio da imam djecu je da stvarno nemam nikakve sanse da ih podizem, al gledajuci primjer jedne veoma mi bliske osobe, vrlo lako se sve da premostit kad se ima volje. dakle, ne treba previse da bi se djetetu obezbijedilo lijepo djetinjstvo.
    imas osoba koje su mozda previse sebicne pa mozda iz tog razloga nece djecu, a opet imas i one koji se ne osjecaju sposobni za tako nesto...
    jedino osudjujem ljude koji prave djecu(pogle cigana sto cine) cisto radi razmnozavanja i ne nudeci im nikakve uslove... pih
    C9H13NO3

    One world, Two wheels

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •