Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 26 to 50 of 110

Thread: Nichija

  1. #26
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Kad mislim na ljubav svako moze da funkcionise sam odredjeno vrijeme,dok ne dobije potrebu da voli i da je voljen.Neki sto su sami kazu da im je lakse kad su sami i slobodni,kad nemaju ljubavnih briga,dok drugi kazu da je i ljepse imati i sitne brige samo da imaju nekog pored sebe kog ce da vole jer ih samoca i nemanje ljubavi cini praznim.U braku mislim da ne bih mogla bez partnerove podrske definitivno...Oko djece treba da brinu oba roditelja...Ja brak posmatram kao zajednicu gdje prije svega vlada harmonija,uzajamno razumijevanje,povjerenje,odanost,ljubav.....A istina je da je to danas tesko vidjeti medju bracnim parovima....
    Pod pitanjem koliko sam samostalna to cu da gledam i odgovorim na taj nacin da zaista pored sebe nemam niti bih pozeljela partnera koji ce da mi namijece svoju volju po pitanju izlazaka sa prijateljima ili oblacenja garderobe...(Kad jedan tako pokusa vise to ni jedan ne moze...)
    Ono sto meni licno ne godi to ne radim...Prijatelje koji su mi oduvjek prijatelji do sad mi nisu zamjerali da su zapostavljeni jer se trudim na isti nacin kad sam bila i sama da im izadjem u susret...(Jel tako Aisice? :-D)
    Sa svojih 24 god niti sam vezu smatrala preozbiljno niti neozbiljno...Uvjek sam za zlatnu sredinu...
    Last edited by Artemis; 20-01-06 at 17:09.



    "Tiha voda brijeg roni..."

  2. #27
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking

    Quote Originally Posted by Artemis
    Kad mislim na ljubav svako moze da funkcionise sam odredjeno vrijeme,dok ne dobije potrebu da voli i da je voljen.
    nesto mi se ne svidja kako ovo zvuci. potrebu da voli i da bude voljen covjek ima od rodjenja, ona se naprasno ne dobija.

    e sad, ne znam sto se sve gleda tako crno-bijelo: ako je ste u vezi-sputani ste, a ako ste sami - uzivate u slobodi.
    veza nije isljucivo odricanje i uvijek se moze naci mjesta za sve drage ljude, navike, obicaje isl... a da se ne osjetite ugrozenim. isto tako, samoca moze toliko da vas obuzme da krenete da izbjegavate neke ljude i mijenjate navike iz korijena.
    poenta je da svakako ne treba ici u krajnost. i ne treba vezu dozivljavati kao odricanje od slobode u svakom smislu niti samocu kao nemogucnost prilagodjavanja drugima. bitno je da sebi odredite prioritete i to cega ste spremni da se odreknete a cega ne i onda da te prioritete usaglasite sa priroitetima druge osobe. ako se zdogovorite super, ako ne, jednostavno ste nekompatibilni i koliko god boljelo, idemo dalje
    ne treba previse razmisljati o tome sta gubimo a sta dobijamo, jednostavno se prepustiti osjecanjima i biti spreman na rizik koje to prepustanje nosi. ne postoje kriterijumi koji mjere slobodu i sami cete znati i osjetiti kad ona bude ugrozena, a onda bjezite sto vas noge nose
    Kako Vaša bolest ?

  3. #28
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Talking

    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    nesto mi se ne svidja kako ovo zvuci. potrebu da voli i da bude voljen covjek ima od rodjenja, ona se naprasno ne dobija.
    Milicaaaaaaa zna se to,zna...:-D Malo si me drugacije shvatila...Znas ono kad se malo vise razocaras pa ti je do "sama sa sobom" i ne pada ti na pamet nista osim da funkcionises sama i da ti je banja.... A danas se nije tesko razocarat'....Na to se misli...



    "Tiha voda brijeg roni..."

  4. #29
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    uh...nemam sad snage za ovo, samo da ponovim da bi, po meni, osnivanje zdrave porodice, trebalo da bude prioritet za sve normalne ljude, i muskarce i zene podjednako.

  5. #30
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    990
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ice
    imas osoba koje su mozda previse sebicne pa mozda iz tog razloga nece djecu, a opet imas i one koji se ne osjecaju sposobni za tako nesto...
    jedino osudjujem ljude koji prave djecu(pogle cigana sto cine) cisto radi razmnozavanja i ne nudeci im nikakve uslove... pih
    Sick boy, ovo sam ja htela reci sa mojim postom Da ima svako jakog naroda, i ne treba da osudjujemo ako se neko nadje da kaze da nece decu jer nije spreman ili oseca da nemoze to sve da radi sto treba.

    Najlepse je kad se vidi da se dve osobe nadju, da se zaljube i od ljubavi i zelje da imaju zajednicki zivot stvore nesto. Da imaju decu i da odgaju tu decu kako treba i sa puno ljubavi. Nema nista lepse od toga, i ja to zelim za svakoga i za sebe. Ali nije svima to sudjeno, i oni sto ne biraju taj put ili kome se ne pruzi sansa da imaju sve to, nisu nista manje zdravi i vredni ljudi nego svi ostali.

    PS. Jel "hladno" ovde? Ne pitaj... .DS
    Last edited by Shiney; 21-01-06 at 02:03.

  6. #31
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ...ostatak svijeta
    Posts
    417
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ode topic u... (out )

    Pocesmo sa vezama i sta one znace i zavrsismo sa djecom, brakom, donosenjem odluka, musko-zenskim poslovima, itd.
    Hmmmm... Da li ovo treba da znaci da smo zbog godina postali svi ozbiljniji pa sad svaku vezu gledamo i kao nesto sto se moze zavrsiti brakom i djecom?? (salim se, naravno)

    Nego, da krenem po redu...

    DJECA
    Ne mogu da budem toliko subjektivna da donosim zakljucke na osnovu svojih zelja, jer ja ipak hocu da osnujem porodicu i da imam djecu sa osobom koju volim, ako mi toj djeci budemo mogli da priustimo normalno odrastanje, puno ljubavi i radosti i srece... To je za mene logicno...
    S druge strane postoje osobe koje nisu spremne da budu roditelji. Ne pricam samo o zenama, vec i o muskarcima. Znaci, ima ljudi koji ne osjecaju taj instinkt i koji smatraju da zbog nekih tamo razloga ne bi bili dobri roditelji ili jednostavno ne zele djecu. Ipak, nisu svi kao mi da se presavijete kad vide bebice i odmah dobiju zelju da ih maze, paze, gugucu itd.
    Svi mi znamo da postoje ljudi koji biju, maltretiraju, zlostavljaju svoju djecu i ti ljudi ne bi trebali da ih imaju. Samim tim, ako neko ne osjeca potrebu da ima dijete, onda mi (kao sredina) ne bi trebali niposto da ih osudjujemo jer je ipak bolje za sve da takvi ljudi ne donose na svijet djecu koju ne mogu normalno da podizu.
    I zbog toga ne volim kad se nekome stavlja epitet normalnog ili nenormalnog zbog njihovih stavova kad su djeca u pitanju. A mi ovdje ipak nismo psiholozi da mozemo malo dublje da zadjemo u tu problematiku.

    BRAK
    "Normalni" brakovi, vanbracne zajednice, gradjanski brakovi, itd. - to vec ko voli, nek izvoli...
    Ako se dvoje ljudi vole i ako zele da osnuju nesto zajedno, onda je vec njihov slobodan izbor da li hoce ili ne tu zajednicu da ozvanice. Samo jedno treba imati na umu - iako "gradjanski" brakovi (tj. gdje dvoje zive zajedno duzi period godina, ali nisu registrovani u Opstini) nisu, da kazem "zvanicni" kad je papirologija u pitanju, oni se itekako pravno smatraju istim kao i "normalni" brakovi. Znaci, ako neko zeli da izadje iz te zajednice, u gradjanskom braku jeste lakse to sto samo raskidanje braka ne prolazi kroz pravni sistem, tj. kroz proces razvoda, ALI kad je imovina u pitanju, gradjanski brak podlijeze istim pravilima kao i "normalan" brak.
    Tako da vas ni to nece spasiti "duse" pri rastanku

    [ps. Ovako je u Sjevernoj Americi. Nisam 100% sigurna za nase podneblje, ali se valja raspitati]

    ODLUKE U BRAKU
    Moram priznati da mi malo izgleda ironicno kad neko s jedne strane tvrdi za sebe da je moderna/liberalna osoba i hvali proces modernizacije jedne zemlje, a s druge strane ipak stavlja tacku na to ko ce donositi "bitnije" odluke u braku. Nekako se ne poklapa... Dodje mi to kao da neko kaze - modernizaciju volim jer smo dobili internet, a i djevojke su voljne da stupaju u seksualne odnose i van veza, ali ipak da mi zadrzimo da je musko glava porodice i da on ima pravo da "pokaze zube".
    Nego, interesuju me vise ove odluke u braku. Sta se podrazumijeva pod sitnim odlukama, a sta pod bitnim? Da li to znaci da ona moze da odluci, ne znam, da kupi ves masinu, ali zato gdje ce dijete pohadjati skolu bez njegovog odobrenja ne moze??? Ja bih, ako moze, jedan primjer da date, da projasnite ovo malo
    Licno smatram da sve odluke u braku treba donositi zajedno, jer je taj brak ipak zajednicki trud i rad dvije sasvim jednake osobe. Ali posto je veoma nerealno ipak misliti da ce se te dvije osobe uvjek saglasiti oko svih stvari, kad dodje do nesuglasica, onda ne smatram da tu uvjek treba musko da donosi finalnu odluku, vec da, u zavisnosti od situacije i problema, jedan put jedno popustiti, a drugi put drugo.

    Sto se tice toga sta zene vole, a sta ne vole, zavisi od zene. Neke vole kad im neko naredjuje i vice (znate ono - tata bio general, pa sad ne moze da shvati da musko ne mora da koristi jake vokalne sposobnosti da dokaze nesto), a neke vole da imaju mirne i fine tipove koji nece zucnuti rijeci. Sve je to individualan izbor i preferenca.
    Ja licno volim zlatnu sredinu - tj. nekoga ko ce me dovoljno voljeti i postovati, da postuje i moje misljenje i moj stav. Kao i ja njega... Znaci, niti nekog ko ce trckarati zamnom i klimati glavom na sve sto ja kazem, ali ni onoga ko ce smatrati da iskljucivo zbog svog pola treba da dominira u vezi.
    Ipak, kad je u pitanju razlika u misljenju i neka debata, onda je mnogo ljepse kad neko zbog svoje inteligencije moze da nametne svoj stav, a ne neko ko ce reci - e ja imam ... (da ne kazem sta) i zato trebam da budem u pravu ili jednostavo "zato sto se to tako hiljadama godina radilo".
    Djevojke, zar nije tacno?
    "U stanju sam da prihvatim vruce i hladno, lepo i ruzno, crno i belo, ali nikad ne mogu da podnesem prosecnost"

  7. #32
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McLaren^Girl
    Ode topic u... (out )

    ...
    Ipak, kad je u pitanju razlika u misljenju i neka debata, onda je mnogo ljepse kad neko zbog svoje inteligencije moze da nametne svoj stav, a ne neko ko ce reci - e ja imam ... (da ne kazem sta) i zato trebam da budem u pravu ili jednostavo "zato sto se to tako hiljadama godina radilo".
    Djevojke, zar nije tacno?
    zato je najbolja kombinacija kod djevojke lijepa a glupa! definitivno! recept za srecan brak

  8. #33
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bijela, Crna Gora
    Posts
    1,000
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hombre
    zato je najbolja kombinacija kod djevojke lijepa a glupa! definitivno! recept za srecan brak

    I ti bi ozenio takvu?
    Put do zvijezda je samo etapa kruznog puta do sebe,i ako znas precicu nema potrebe da se puno lomatas po bespucima.Ne,bato.Stigao si cim krenes.Cilj nosis skriven pod kaputom,istetoviran na grudima kao metu.I eto ti.U tome je tajna.U tome je jedini trik.

  9. #34
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hombre
    zato je najbolja kombinacija kod djevojke lijepa a glupa! definitivno! recept za srecan brak
    odnosno lijep a glup muž -ista logika
    Kako Vaša bolest ?

  10. #35
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McLaren^Girl
    S druge strane postoje osobe koje nisu spremne da budu roditelji. Ne pricam samo o zenama, vec i o muskarcima. Znaci, ima ljudi koji ne osjecaju taj instinkt i koji smatraju da zbog nekih tamo razloga ne bi bili dobri roditelji ili jednostavno ne zele djecu. Ipak, nisu svi kao mi da se presavijete kad vide bebice i odmah dobiju zelju da ih maze, paze, gugucu itd.
    Ima mnogo onih koji govore da djecu obozavaju, da ih zele imati mnogo, kad god ih vide pocinju da ih maze, da sa njima gugucu itd., ali kada zaista treba da brinu o djeci postaju suprotnost, nemaju zivaca, strpljenja, nemaju znanja ni volje da brinu o djeci itd., ali uvijek pred drugima pokazuju kako obozavaju djecu. To se vidi tek kada nekoga bolje upoznamo u konkretnoj situaciji i obavezama koje ona nalaze. Briga i ljubav prema djeci se pokazuje u strpljenju u obavljanju obaveza koje se prema njima ima a ne u mazenju, gugutanju i rastapajucim izjavama kada se vidi neko dijete. Taj ritual mazenja i gugutanja sa djecom je vaspitanjem naucena forma koju mnogi koriste samo kad ih drugi gledaju, a vrlo rijetko u stvarnoj brizi o djetetu. Uglavnom, nije tu u pitanju instinkt ili nekakav slican genetski mehanizam vec vaspitanjem nauceni obrasci ponasanja koji se cesto nalaze u sukobu sa individualnim mogucnostima i sposobnostima.
    Quote Originally Posted by McLaren^Girl
    Svi mi znamo da postoje ljudi koji biju, maltretiraju, zlostavljaju svoju djecu i ti ljudi ne bi trebali da ih imaju. Samim tim, ako neko ne osjeca potrebu da ima dijete, onda mi (kao sredina) ne bi trebali niposto da ih osudjujemo jer je ipak bolje za sve da takvi ljudi ne donose na svijet djecu koju ne mogu normalno da podizu.
    Ima roditelja koji ne biju djecu, niti ih maltretiraju na bilo koji nacin, ali ih zapostavljaju, prakticno ih ni ne gledaju osim na kratko, kada moraju a posao i druge obaveze i interesovanja im to omogucavaju. Oni imaju djecu zato sto im tako nalazu obicaji, tradicija, vaspitanje, status, itd. itd., a ne zato sto u djeci kao takvoj, u njihovom podizanju i vaspitanju nalaze zadovoljstvo. Potreba za imati dijete moze proizlaziti iz najrazlicitijih razloga, a to ne znaci da su oni koji imaju potrebu i zelju ta djecom samim tim i dobri roditelji. Za mnoge bi bilo bolje da nemaju djecu s obzirom na to zbog cega su ih stvorili.
    Quote Originally Posted by McLaren^Girl
    Znaci, ako neko zeli da izadje iz te zajednice, u gradjanskom braku jeste lakse to sto samo raskidanje braka ne prolazi kroz pravni sistem, tj. kroz proces razvoda, ALI kad je imovina u pitanju, gradjanski brak podlijeze istim pravilima kao i "normalan" brak.
    Tako da vas ni to nece spasiti "duse" pri rastanku
    [ps. Ovako je u Sjevernoj Americi. Nisam 100% sigurna za nase podneblje, ali se valja raspitati]
    Vjerovatno mislis na "common law marriage" koji postoji u zakonodavstvima nekih drzava u SAD. Taj brak ima isti status kao i svaki drugi, razlika je samo sto se on ne uspostavlja u crkvi pred popom ili u opstini pred maticarem vec oni koji zive zajedno predstavljaju se muzom i zenom i to je dovoljno. Ukoliko dodje do razvoda nastupa slicna procedura kao i kod drugih oblika braka posebno kada je imovina u pitanju. Kod nas takve opcije braka nema i dvoje mogu zivjeti zajedno ali zakonski nista nece dijeliti od imovine ako brak nije zakonski sklopljen. Inace, brak je institucija kojima se zakonski i moralno zasticuju i obavezuju oni koji u njega stupaju. Smisao braka nije u postojanju ljubavi vec u razlicitim obavezama koje se namecu onima koji u njega stupaju.
    Quote Originally Posted by McLaren^Girl
    Licno smatram da sve odluke u braku treba donositi zajedno, jer je taj brak ipak zajednicki trud i rad dvije sasvim jednake osobe. Ali posto je veoma nerealno ipak misliti da ce se te dvije osobe uvjek saglasiti oko svih stvari, kad dodje do nesuglasica, onda ne smatram da tu uvjek treba musko da donosi finalnu odluku, vec da, u zavisnosti od situacije i problema, jedan put jedno popustiti, a drugi put drugo.
    Najpravednije bi bilo da dvoje koje zive zajedno o svemu zajednicki odlucuju i da ma kakve razlike bile uvijek nadju kompromis, sto jeste moguce, ako se radi o normalnim ljudima. Medjutim, odluke se donose zajednicki ali se izvrsavaju pojedinacno. Cesto se desi da neko sabotira odluku koja je zajednicki donesena, pa ne izvrsi ono sto je zajednicki odluceno. Tada nastupaju sukobi. U pitanju su cesto sitnice, kao npr. ko ce u jutarnju kupovinu (hljeb, mlijeko,...). Zbog takvih sitnica mnogi bi radije bili niciji nego radili nesto kad im se nije po volji.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  11. #36
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Trainspotting
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by McLaren^Girl
    Svi mi znamo da postoje ljudi koji biju, maltretiraju, zlostavljaju svoju djecu i ti ljudi ne bi trebali da ih imaju. Samim tim, ako neko ne osjeca potrebu da ima dijete, onda mi (kao sredina) ne bi trebali niposto da ih osudjujemo jer je ipak bolje za sve da takvi ljudi ne donose na svijet djecu koju ne mogu normalno da podizu.
    I zbog toga ne volim kad se nekome stavlja epitet normalnog ili nenormalnog zbog njihovih stavova kad su djeca u pitanju. A mi ovdje ipak nismo psiholozi da mozemo malo dublje da zadjemo u tu problematiku.
    Meni uopste nije tesko da takve ljude nazovem nenormalnim. Jesam li time sada pao na testu liberalno-moderno-savremenog muskarca? Vidis, ti se slobodno mozes grcevito drzati po strani, te neke tvoje zlatne sredine, da ne uprljas ruke (inace, osobina koju u tolikim neukusnim kolicinama nikako ne cijenim)... ali ja cu sebi dati tu slobodu i, iako nisam psiholog, tim ljudima na kojima oslanjas tu svoju teoriju o opravdanosti odluke "ne zelim djecu" (koji sjutra biju, maltretiraju, zlostavljaju tu svoju djecu), vrlo rado prilijepiti etiketu nenormalnih. Sta cu, ja kada vidim nesto, ne mogu se praviti da to ne postoji, niti da to nije nenormalno...
    Dakle, ja ne sporim to da takvi ljudi ne bi trebali da imaju djecu (mada, ni tu covjek ne moze sa sigurnoscu ista tvrditi a da je siguran da se time nece ogrijesiti, jer i od najuzasnijih roditelja i iz najuzasnijih djetinjastava znaju izrasti predivna djeca i sjutra neki predivni ljudi), vec to kako je tu sve normalno. Ja znam da ti to nisi bas tako rekla, ali kako ti ne volis kada se takvi ljudi nazivaju nenormalnim, isto tako ja ne volim kada neko zmuri na sve to i, samim tim, tretira kao nista nenormalno. Jeste, postoje kod takvih ljudi itekako ozbiljne nenormalnosti, u protivnom ne bi cinili sve te uzase svojoj rodjenoj djeci...

    A, vidio sam i da si negdje, anpasan, kao "valjan" argument za odluku tih ljudi sto ne zele biti roditelji, pomenula: "jednostavno ne zele djecu". Ja razumijem da izvjestan period covjek ne zeli tu vrstu obaveze, da mora prvo stati na noge... ali za jednu takvu zivotnu odluku koristiti se nekom banalnom frazom kao da je u pitanju stvar ukusa? E, to je bas normalno... Da, da...
    Last edited by Sick-Boy; 23-01-06 at 00:27.

  12. #37
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Buba_mara
    I ti bi ozenio takvu?
    ne, nisam ja te srece, mene ce vjerovatno zapasti ruzna a pametna

  13. #38
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    odnosno lijep a glup muž -ista logika
    to se vec teze nalazi u prirodi

  14. #39
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Gotham City
    Posts
    667
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne glupa i lijepa nego opustena i lijepa. Pametna je samo plus(barem meni) :-)
    "Ej zoro stani noc nek ostane..."

  15. #40
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hombre
    to se vec teze nalazi u prirodi
    jeste jeste, ima vise lijepih a glupih zena nego muskaraca :roll: ova priča je stvarno...
    sem toga, sta ti uopšte podrazumijevaš pod glupom ženom jer zauzimanje pasivnog stava ne znači da je glupa, samo da nece da se bori za svoja prava ili da sebe ne vrednuje dovoljno. ipak, ne znači to da je glupa.
    Kako Vaša bolest ?

  16. #41
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ...ostatak svijeta
    Posts
    417
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sick-Boy
    Meni uopste nije tesko da takve ljude nazovem nenormalnim. Jesam li time sada pao na testu liberalno-moderno-savremenog muskarca? Vidis, ti se slobodno mozes grcevito drzati po strani, te neke tvoje zlatne sredine, da ne uprljas ruke (inace, osobina koju u tolikim neukusnim kolicinama nikako ne cijenim)... ali ja cu sebi dati tu slobodu i, iako nisam psiholog, tim ljudima na kojima oslanjas tu svoju teoriju o opravdanosti odluke "ne zelim djecu" (koji sjutra biju, maltretiraju, zlostavljaju tu svoju djecu), vrlo rado prilijepiti etiketu nenormalnih. Sta cu, ja kada vidim nesto, ne mogu se praviti da to ne postoji, niti da to nije nenormalno...
    Dakle, ja ne sporim to da takvi ljudi ne bi trebali da imaju djecu (mada, ni tu covjek ne moze sa sigurnoscu ista tvrditi a da je siguran da se time nece ogrijesiti, jer i od najuzasnijih roditelja i iz najuzasnijih djetinjastava znaju izrasti predivna djeca i sjutra neki predivni ljudi), vec to kako je tu sve normalno. Ja znam da ti to nisi bas tako rekla, ali kako ti ne volis kada se takvi ljudi nazivaju nenormalnim, isto tako ja ne volim kada neko zmuri na sve to i, samim tim, tretira kao nista nenormalno. Jeste, postoje kod takvih ljudi itekako ozbiljne nenormalnosti, u protivnom ne bi cinili sve te uzase svojoj rodjenoj djeci...

    A, vidio sam i da si negdje, anpasan, kao "valjan" argument za odluku tih ljudi sto ne zele biti roditelji, pomenula: "jednostavno ne zele djecu". Ja razumijem da izvjestan period covjek ne zeli tu vrstu obaveze, da mora prvo stati na noge... ali za jednu takvu zivotnu odluku koristiti se nekom banalnom frazom kao da je u pitanju stvar ukusa? E, to je bas normalno... Da, da...
    Pazi, nisam mislila da ljude koji maltretiraju djecu ne nazivam nenormalnim (jer za njihovo mentalno stanje nema dileme), vec sam to dala kao primjer nekih koji ne bi trebali uopste da imaju djecu.
    Vise bih se saglasila sa onim sto je nihil rekao:
    Quote Originally Posted by nihil
    Ima roditelja koji ne biju djecu, niti ih maltretiraju na bilo koji nacin, ali ih zapostavljaju, prakticno ih ni ne gledaju osim na kratko, kada moraju a posao i druge obaveze i interesovanja im to omogucavaju. Oni imaju djecu zato sto im tako nalazu obicaji, tradicija, vaspitanje, status, itd. itd., a ne zato sto u djeci kao takvoj, u njihovom podizanju i vaspitanju nalaze zadovoljstvo. Potreba za imati dijete moze proizlaziti iz najrazlicitijih razloga, a to ne znaci da su oni koji imaju potrebu i zelju ta djecom samim tim i dobri roditelji. Za mnoge bi bilo bolje da nemaju djecu s obzirom na to zbog cega su ih stvorili.
    Samim tim, ja se ne drzim "grcevito sa strane" da ne bih "uprljala ruke", nego smatram da ne treba svakom ko ne zeli dijete zbog raznoraznih razloga (bili oni to sto jednostavno ne osjeca potrebu za "reprodukcijom", zato sto mu/joj hvali instinkt roditelja, zato sto nema mogucnosti, itd.) lijepiti etiketu "nenormalnog" jer mi ovamo "normalni" iskreno zelimo dijete.

    Mislim, ko na kraju odlucuje ko je "normalan" a ko "nenormalan"? Da li su "normalne" osobe iskljucivo one koje trebaju da se uklapaju u neku nasu sliku kako zivot treba da se razvija? Ili se ta slika, ipak, mijenja vremenom?
    Primjera radi, prije 50. godina u Crnoj Gori zivjeti sa nekim a ne biti u braku nije bilo "normalno" (cak i zivjeti van zajednice se nije prihvatalo bas najbolje), dok je sad to opste prihvaceno. U Grckoj u doba Aristotela homoseksualci su bila "najnormalnija" pojava, dok su sad u vecini zemalja smatrani "nenormalnim".
    Kao sto vidis, sve je strasno relativno... I sve je strasno subjektivno. I svi stavovi i sve vrijednosti se mijenjaju...

    A ja, jednostavno, ne volim da druge ljude osudjujem zato sto se ne uklapaju u moju sliku kako treba zivjeti i kakve stavove imati. Jer to moze onda isto tako da znaci da sam samo ja "normalna", a svi ostali koji se ne slazu samnom "nenormalni". Ako to za tebe znaci da se "grcevito drzim po strani", onda slobodno...

    Nego dodatno pitanje - svi koji tvrdite da samo "nenormalne" osobe ne zele da imaju djecu i da bi, samim tim, svi "normalni" trebali da imaju djecu, da li bi onda i oni koji eto ne nadju nekoga sa kim bi htjeli da "produze porodicnu liniju" trebali da imaju djecu sa bilo kim (ili, kao sto je sad moguce, sami)?
    "U stanju sam da prihvatim vruce i hladno, lepo i ruzno, crno i belo, ali nikad ne mogu da podnesem prosecnost"

  17. #42
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ...ostatak svijeta
    Posts
    417
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hombre
    zato je najbolja kombinacija kod djevojke lijepa a glupa! definitivno! recept za srecan brak
    Malo mi djelujes kao da si razocaran u zenski rod
    "U stanju sam da prihvatim vruce i hladno, lepo i ruzno, crno i belo, ali nikad ne mogu da podnesem prosecnost"

  18. #43
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Trainspotting
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nihil, kao i uvijek, u svojim opsirnim izlaganjima uvijek ima elemenata koji su meni bliski, a opet i onih koji su mi strasno daleki. Ali, posto si se ti automatski solidarisala sa cijelim citiranim sadrzajem, ja cu istaci par stvari...
    Potpuno se slazem da motivi, ambicije, razlozi zbog kojih se neka osoba odlucila za djecu, uopste ne mora znaciti da ce te osobe sjutra biti dobri roditelji. To niko ne spori... Ali se grozim onoga sto pisete (vec u narednoj njegovoj recenici) da bi bolje bilo da neke osobe uopste nemaju djecu s obzirom na to zbog cega su ih stvorili. :shock: Ovdje, znaci, vama apsolutno nije bitno kakva je ta osoba danas kao roditelj, vec ste se iskljucivo uhvatili njenog ranijeg motiva zbog kojeg se "odlucila" da zasnuje porodicu. "Bolje da nemaju djecu", a ona ih vec ima... To mi je uvijek zvucalo bolesno. Pa, eto, cak i da je ta osoba kao roditelj uzasna, zbog cega bi to dijete bilo krivo da zaradi takvu jednu osudu od jednog totalno nebitnog faktora sa strane (tebe i nihila) - da je bolje da ono postoji, da se nije rodilo? Lako vam je reci: "Bolje da nema djecu", ali previdjate da ste ustvari rekli: "Bolje da se to dijete nije rodilo". Uzas...
    Drugo, u zelji da akcentujes, tj. da generalizujes stvari, boldovala si rijec "svakom", s ciljem da mi prisijes kako sam isljucivo zauzeo stav protiv svih ljudi koji ne zele djecu. Vracamo se na staro... Ovo su tvoja sredstva kojima si i ranije priblegavala, a isto sam ti skrecao paznju na to. Ako se vratis malo unazad, vidjeces da je to daleko od onoga sto sam ja rekao i da itekako opravdavam takvu jednu odluku u odredjenim slucajevima.

    P.S. Zurim na rabotu, pa cu ostati kratak po pitanju tvoga pitanja na kraju posta. Mada, mogla bi otvoriti novi topic (mada sumnjam da vec jedan takav ne postoji), jer je to veoma opsirna tema i moze se mnogo toga napisati o njoj...

  19. #44
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McLaren^Girl
    Mislim, ko na kraju odlucuje ko je "normalan" a ko "nenormalan"? Da li su "normalne" osobe iskljucivo one koje trebaju da se uklapaju u neku nasu sliku kako zivot treba da se razvija? Ili se ta slika, ipak, mijenja vremenom?
    Trenutno su ukrstena dva pristupa koja imaju svoje kriterijume za odredjivanje normalnosti. Jedan mozemo nazvati tradicionalistickim, a drugi liberalnim. Za prvi pristup karakteristicno je podredjivanje individualne slobode drustvenim i kolektivnim potrebama, a u drugom individualne slobode imaju ravnopravan tretman kao i drustvene, odnosno, postoji nesto sto se naziva ljudskim pravima i slobodama, a u tu spada i pravo pojedinca da bira da li ce i kakvu porodicu i potomstvo imati. U tradicionalnim drustvima imati djecu bila je obaveza, duznost, cast, izraz moci, sposobnosti, normalnosti, doprinos kolektivu, porodici, a suprotno, nemati djecu bilo je nesto lose, bezvrijedno, nenormalno i sl. Liberalni pristup smatra normalnim i jedno i drugo, i imati i nemati djecu ukoliko je to slobodna individualna odluka. Prema kriterijumu humanosti drugi, liberalni pristup bio bi human i s obzirom na to normalan, a prvi zbog nametanja da se djeca obavezno imaju neuhamnim i zato nenormalnim. To bi u stvari znacilo da su nenormalni oni koji smatraju nenormalnima one druge, odnosno nije nenormalan onaj ko ne zeli imati djecu, vec onaj ko toga ko ne zeli imati djecu proglasava nenormalnim.
    Quote Originally Posted by McLaren^Girl
    Nego dodatno pitanje - svi koji tvrdite da samo "nenormalne" osobe ne zele da imaju djecu i da bi, samim tim, svi "normalni" trebali da imaju djecu, da li bi onda i oni koji eto ne nadju nekoga sa kim bi htjeli da "produze porodicnu liniju" trebali da imaju djecu sa bilo kim (ili, kao sto je sad moguce, sami)?
    Sjajno pitanje, koje ukrsta dva tradicionalisticka stava o nenormalnosti. Tradicionalisti (konzervativci) smatraju i jedne i druge nenormalnima, i one koji ne zele imati djecu i one koji zele imati djecu izvan braka ili bez drugog roditelja. Modernizovani tradicionalisti (neokonzervativci) su skloni da tolerisu ovu drugu nenormalnost u slucajevima muskog bracnog nevjerstva, a nikako kao zensko pravo da samostalno imaju i podizu djecu. ... Sto se tice liberalnog pristupa, legitimno je i normalno i jedno i drugo, i nemati djecu i imati ih bez i izvan braka.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  20. #45
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ...ostatak svijeta
    Posts
    417
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sick-Boy
    Drugo, u zelji da akcentujes, tj. da generalizujes stvari, boldovala si rijec "svakom", s ciljem da mi prisijes kako sam isljucivo zauzeo stav protiv svih ljudi koji ne zele djecu. Vracamo se na staro... Ovo su tvoja sredstva kojima si i ranije priblegavala, a isto sam ti skrecao paznju na to. Ako se vratis malo unazad, vidjeces da je to daleko od onoga sto sam ja rekao i da itekako opravdavam takvu jednu odluku u odredjenim slucajevima
    Ok...

    Quote Originally Posted by Sick-Boy
    Pazi nesto... Ako zena ne zeli da se uda, da ima djecu, ako ne zeli da bude divna domacica i majka... zar to vec nije problem sam po sebi? Tu njoj nije potrebno ni drustvo (i njegova kruta pravila), niti bilo kakav muskarac da bi to bio problem za nju. Ako ne zeli djecu u zivotu, izvini, ali meni tu nesto smrdi sa psiholoskog aspekta. Tu su vec, najvjerovatnije, prisutne neke traume iz proslosti, djetinjstva... ili pak neka potpuno deseta stvar, ali da nesto skripi u njenoj glavici - to je neosporno. Druga je stvar ako vuce neku opasnu bolest, pa je strah da je ne prenese na dijete, ili neki slican uzas... ali cisto: "Ne zelim djecu"? :shock:
    1. Sve je jasno iz tvog posta, znaci nema dileme da ti osudjujes zene koje ne zele da imaju djecu i da smatras da su psiholoski poremecene
    2. Jedino opravdavas da zena ne zeli djecu "ako vuce neku opasnu bolest, pa je strah da je ne prenese na dijete, ili neki slican uzas...". Ako neko ima "opasnu bolest" ili "neki slican uzas", to ne znaci da ta osoba ne zeli da ima dijete, vec u vecini vremena da ta osoba smatra da je najbolje da ga nema zbog posledica.

    Quote Originally Posted by Sick-Boy
    Potpuno se slazem da motivi, ambicije, razlozi zbog kojih se neka osoba odlucila za djecu, uopste ne mora znaciti da ce te osobe sjutra biti dobri roditelji. To niko ne spori... Ali se grozim onoga sto pisete (vec u narednoj njegovoj recenici) da bi bolje bilo da neke osobe uopste nemaju djecu s obzirom na to zbog cega su ih stvorili. :shock: Ovdje, znaci, vama apsolutno nije bitno kakva je ta osoba danas kao roditelj, vec ste se iskljucivo uhvatili njenog ranijeg motiva zbog kojeg se "odlucila" da zasnuje porodicu. "Bolje da nemaju djecu", a ona ih vec ima...
    To uopste nije rekao. Rekao je da postoje osobe koje ne maltretiraju, zlostavljaju i sl. djecu, ali ih zato zapostavljaju. I da te osobe imaju djecu vise zbog uticaja sa strane nego njihove zelje da budu roditelji. I da takvi roditelji (znaci ne dobri roditelji, nego losi roditelji) ne bi mozda trebali da imaju djecu s obzirom na to zbog cega su ih stvorili.
    E sad, sigurno postoje dobra djeca i dobri ljudi koji su proizvod loseg vaspitanja i uzasnih kucnih uslova, ali oni su u manjini. Rijetko ko moze da se "izbirika" iz tako neceg a da ne osjeti neke psihicke posledice. Mi smo postali to sto jesmo vecinom zbog vaspitanja i odgajanja koje smo dobili u krugu porodice.

    A to da li su ti roditelji trebali da imaju djecu i to da li su ta djeca trebala da se rode je vec tema ko ja se moze povezati sa vjecnom dilemom oko abortusa. Ja licno smatram da nisu svi spremni, zreli i sposobni da budu roditelji i smatram da je za neke stvarno najbolje da nemaju djecu. I iskreno cu priznati da mi se dize kosa na glavi kad cujem dobro-poznate crnogorske price ovih koji stupaju u brak iskljucivo zarad trudnoce. Kakav zivot imaju ta djeca kad zive u kuci bez ljubavi gdje se roditelji vecinom vremena podnose samo zbog njih?!?

    Vidis, strasno je lako nama moralisati koji smo odrasli u skoro pa idilicnim kucnim uslovima...
    "U stanju sam da prihvatim vruce i hladno, lepo i ruzno, crno i belo, ali nikad ne mogu da podnesem prosecnost"

  21. #46
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McLaren^Girl
    Malo mi djelujes kao da si razocaran u zenski rod
    uopste ne, pogotove ne u ove "glupe"

  22. #47
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sick-Boy
    Ali se grozim onoga sto pisete (vec u narednoj njegovoj recenici) da bi bolje bilo da neke osobe uopste nemaju djecu s obzirom na to zbog cega su ih stvorili.
    Ovdje, znaci, vama apsolutno nije bitno kakva je ta osoba danas kao roditelj, vec ste se iskljucivo uhvatili njenog ranijeg motiva zbog kojeg se "odlucila" da zasnuje porodicu. "Bolje da nemaju djecu", a ona ih vec ima... To mi je uvijek zvucalo bolesno. Pa, eto, cak i da je ta osoba kao roditelj uzasna, zbog cega bi to dijete bilo krivo da zaradi takvu jednu osudu od jednog totalno nebitnog faktora sa strane (tebe i nihila) - da je bolje da ono postoji, da se nije rodilo? Lako vam je reci: "Bolje da nema djecu", ali previdjate da ste ustvari rekli: "Bolje da se to dijete nije rodilo". Uzas...
    Ako su motivi zbog kojih se djeca imaju losi onda je i roditelj ne moze biti dobra osoba. Ako npr. roditelji zele imati djecu da bi od njih napravili soviniste i fasiste onda takvi roditelji nisu dobri roditelji. Ili, blaze, ako zele imati djecu da bi se sa njima hvalili kao sa svojim vlasnistvom i od njih pravili nekakve svoje poslusnike onda takvi motivi uticu na razvoj djece, njihovo ponasanje, nacin misljenja, na njihovu dobrobit. Roditelji vodjeni takvim motivima nanose stetu i djeci koju su stvorili i okolini i drustvu u kojem ovi treba da zive. Takvi roditelji imaju nehuman odnos prema djeci, jer od njih ne stvaraju slobodne, (samo)svjesne i samostalne licnosti, odnosno vaspitavaju ih na jedan nehuman nacin cije posljedice trpe najprije ta djeca. Uglavnom, poenta toga tvrdjenja jeste da mnogi koji zele da imaju djecu ne cine to zbog toga sto vole djecu i sto ih zele vaspitavati i obrazovati kao slobodne, samosvjesne i samostalne licnosti, vec zato sto imaju neke druge motive. Kako to sprijeciti? Rjesenje koje ti izvodis nije nuzno i zasniva se na nekoj vrsti vjerskih antiabortus kampanja. U razvijenim zakonodavstvima Zapada postoji drugo rjesenje koje je za dijete i drustvo povoljnije od prihvatanja stanja kakvo jeste. To rjesenje podrazumijeva da dijete rodjeno od roditelja koji ga zapostavljaju i maltretiraju, u kojoj roditelji ne vrse svoju ulogu na za dijete i drustvo prihvatljiv nacin biva sudskim postupkom oduzeto od takvih roditelja i dato drugim porodicama ili u domove. Uglavnom, izveo si pogresan zakljucak o tome sta treba sa djecom roditelja koji nisu sposobni da ispune roditeljske duznosti i obaveze. Ne kaze se da ona ne trebaju da se rode, vec da oni koji su ih napravili ne zasluzuju da budu roditelji.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  23. #48
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Leckerbissen
    Mozesh ti pricat sta hoces,ali to je tako
    Nije TAKO, nego si iznijela najgoru mogucu soluciju, tj. najgori moguci tip muskarca. Nijesu svi isti, isto kao sto ni zene nisu iste.
    @ Artemis, tako je... Ti znaaas... Breat mooojjj....
    Last edited by kuglica; 24-01-06 at 08:34.
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  24. #49
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Trainspotting
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by nihil
    Uglavnom, izveo si pogresan zakljucak o tome sta treba sa djecom roditelja koji nisu sposobni da ispune roditeljske duznosti i obaveze. Ne kaze se da ona ne trebaju da se rode, vec da oni koji su ih napravili ne zasluzuju da budu roditelji.
    A ne, nece biti da je tako. Ti si rekao da takvi ljudi bolje da nemaju djecu, sto nije isto sto i ukidanje starateljstva nad djecom. Ukidanje starateljstva i nemanje djece nije ista stvar. Ako je nekoj neogovornoj majci zakonskim putem oduzeto dijete, poslato u dom, ako ga je preuzela neka druga porodica... to ne znaci da to dijete vise nije njeno, da mu ona vise nije majka. Nije mu staratelj, ali mu majka itekako jeste. I to dijete ce itekako biti njeno, jer ga je ona porodila. Ono ce liciti na nju, ne na clanove te nove porodice. Bioloska majka ce i dalje biti samo ona. A kad je takav slucaj, onda se ne moze reci da ona nema djece, samo da vise nije njegov staratelj...
    Quote Originally Posted by nihil
    U razvijenim zakonodavstvima Zapada postoji drugo rjesenje koje je za dijete i drustvo povoljnije od prihvatanja stanja kakvo jeste. To rjesenje podrazumijeva da dijete rodjeno od roditelja koji ga zapostavljaju i maltretiraju, u kojoj roditelji ne vrse svoju ulogu na za dijete i drustvo prihvatljiv nacin biva sudskim postupkom oduzeto od takvih roditelja i dato drugim porodicama ili u domove.
    E, to je vec OK. Nemam nista protiv takvih rjesenja...

  25. #50
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Trainspotting
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by McLaren^Girl
    To uopste nije rekao.
    O da, da, rekao je. Procitaj pazljivije onako kako je napisano, a ne onako kako zelis da je napisano. Ako si rodila, ako si majka, i ako ti je, ne daj Boze, usled nekih uzasnih okolnisti (za koje si sama kriva ili ne, nebitno) uskraceno da budes njegov staratelj, ako ti je uskraceno da budes blizu svog djeteta... da li bi mogla za sebe reci da nemas dijete na ovom svijetu? Ne bi, bogome... I zbog toga ti vjerujem kada kazes da ti je "lako" moralisat' po forumima jer si odrastala u idilicnom ambijentu, inace se ne bi pravila slijepa pred ovakvim uzasnim formulacijama koje imaju zastrasujuc odjek...
    Medjutim, ono sto je bitno je da se nihil na kraju dopunio i zbog toga smatram da bi bilo glupo da i dalje rasipamo energiju i trosimo rijeci na ovaj segment...
    Quote Originally Posted by McLaren^Girl
    1. Sve je jasno iz tvog posta, znaci nema dileme da ti osudjujes zene koje ne zele da imaju djecu i da smatras da su psiholoski poremecene
    2. Jedino opravdavas da zena ne zeli djecu "ako vuce neku opasnu bolest, pa je strah da je ne prenese na dijete, ili neki slican uzas...". Ako neko ima "opasnu bolest" ili "neki slican uzas", to ne znaci da ta osoba ne zeli da ima dijete, vec u vecini vremena da ta osoba smatra da je najbolje da ga nema zbog posledica.
    Ih, nije sija nego vrat... Isto se moze reci da ne zeli djecu, jer bi takva djeca od rodjenja bila osudjena na patnju i bol... Al', neka, bas dobro sto si tako postavila stvari. Ajde da slijedimo taj put... Zasto bih je u protivnom opravdavao? Ako je zdrava, prava, a ne zeli djecu u zivotu? Tebi je tu sve OK? Tebi je to normalno? Ajde mi onda navedi neke primjere gdje zena ne zeli djecu, pa da vidim da nisam mozda nesto previdio...
    Quote Originally Posted by McLaren^Girl
    Nego dodatno pitanje - svi koji tvrdite da samo "nenormalne" osobe ne zele da imaju djecu i da bi, samim tim, svi "normalni" trebali da imaju djecu, da li bi onda i oni koji eto ne nadju nekoga sa kim bi htjeli da "produze porodicnu liniju" trebali da imaju djecu sa bilo kim (ili, kao sto je sad moguce, sami)?
    Pazi malo! Navela si primjer koji se bas ne uklapa u profil koji ti ovdje pokusavas odbraniti od mene. Ako zena nema sa kim "produziti porodicnu liniju", to ne znaci da ona ne zeli djecu. To nam samo govori da ona nema sa kim, tj. trenutno ne postoje mogucnosti da njeno dijete bude plod ljubavi izmedju nje i buduceg bioloskog oca tog djeteta. Al' sigurno nije rijec o zeni koja ne zeli djecu...
    Nadji neki primjer u kojem zena doslovno ne zeli djecu, pa da vidimo da li je normalna. Probaj ponovo...

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •