Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 30

Thread: Koliko je interesovanje forumasha za Elektroniku?

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default Koliko je interesovanje forumasha za Elektroniku?

    Htio sam da vas pitam koliko je interesovanje vashe za Elektroniku? Dali ste znatizeljni kako ona funkcionishe i dali bi ste voljeli da naucite nesto o tome?

    Ja sam ucio dosta o tome u poslednje vrijeme i primijetio sam da nema dosta materijala o tome na nasem jeziku a da nije suvoparna teorija.

    Dosta ljudi, predpostavljam, misli da je to tesko previshe, ali vas uvjeravam da iako je obimna tematika u pitanju i ne toliko ekzaktna, da je moguce.

    Pitam posto bi eto to sto sam naucio mogao podijeliti u formi nekih video objasnjenja.

  2. #2
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    4,123
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Dok nisam kupio prvi kompjuter, bavio sam se elektronikom skoro 13 godina. A od tada rijetko upalim lemilicu ili multimetar.

    Poslato sa Huawei pomocu Tapatalk

  3. #3
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bas sam skoro gledao nešto oko toga , i htio da napravim nesto. Da li ima materijala za pravljenje da se kupi u CG ? Pločice, hemikalije, kola razna....?
    Ludilom maskiram dosadu

  4. #4
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Uvijek sam volio elektroniku, nažalost zbog brojnih obaveza ne mogu da se bavim tim stvarima a mislim da bi bio lijep hobi. Nego dan traje samo 24 sata pa se čovjej ne može ni baviti svim stvarima koje mu padnu na pamet..

    Sent from my HUAWEI P6-U06 using Tapatalk
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  5. #5
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Belgrade
    Posts
    9,909
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Zbir struja koje ulaze u cvor su jednake zbiru struja koje izlaze.

    How hard that can be?



    Kacite sve sto je zanimljivo. Eo ja prvi:

    http://www.instructables.com/id/A-so...window-blind-/

    A solar tracking automatic motorized window blind retrofit using Arduino


    I am so post-rock I shit sad birds.


  6. #6
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    909
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    ako si voljan da podijelis to sto si naucio, otvori kanal na yt i kad imas vremena, snimaj neke zanimljive stvari, mislim da bi svakoga to zanimalo.

  7. #7
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    https://www.kickstarter.com/projects...uits-instantly

    jedna od jacih i kreativnijih stvari koje sam ikad vidio
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Hocu napravicu. Ne da cu nesto novo rec sto vec nema ali po naski mogu sazeti da makar zagolicam znatizelju ljudima i sto bi mozda bilo najbitnije, oslobodit ih iluzije da oni to ne mogu i da moraju proc kroz neznam ni ja koliko godina teorijskih studija prije no sto bi se time bavili. Meni su bili veliki problem ti stereotipi ali kao sto cete vidjet bili su neosnovani cak sam uspio i poslove neke da odradim u tom polju.

    Evo vec godina i kusur ima sto skupljam razne elektronske komponente i uredjaje pa mogu ih kao prijemere iskoristit za sta se koriste i kako kad nemash dje da uzmesh komponente da ih skinesh sa pokvarenih uredjaja i kako naci sta koji dio radi i cemu sluzi.

    Takodje ima masu pojedinaca koji imaju bash dobre kanale na youtube koje ja posjecujem pa cu i to podijeliti sa vama.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    E koliko se sam sebi presmijah sad. Pokusao sam da napravim neki uvod ali je ispao fijasko mada je pitanje ono koje je prvo na mjestu.



    Od sad cu pokusat da se suzdrzim od teorisanja i idemo odma na po meni najlaksi pristup da se pocne sa elektronikom: Mikrokontroleri i SoC.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Evo sve i svasta o mikrokontrolerima i SoC




    Ok ima nekih ociglednih gresaka koje sam izgovorio u ovom i predhodnom videu.

    Pogresno sam se izrazio vezano za tipove montiranja cipova. Evo odje citava lista i kad je vidite necete mi zamjerit sto se nisam sjetio kako se zovu.

    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...ackaging_types
    Last edited by Ego_and_his_own; 15-03-14 at 01:08.

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Molio bih usere da ako imaju što konstruktivno doprinjeti ovoj temi (u vidu informacija, instrukcija ili poučnih videa) da se slobodno uključe.

    Međutim postove tipa:

    "Svaka čast za temu"

    "Super ti je tema"

    "Ovo nam je trebalo"

    i ostali postovi bez konstruktivnog sadržaja biće obrisani kao spam i kažnjeni prema pravilniku.

    Molio bih usere da se uzdrže od tapšanja po ramenima i učestvuju u raspravi konstruktivno i aktivno (kao što pomenuh prije, primjerima, šemama, klipovima, instrukcijama i komentarima predloženog).

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Fer.

    moja je greska sto sam postavio pitanje jer nisam znao. Sad kad znam da ljudi dijele samnom znatizelju o elektronici je drugacije.

  13. #13
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default



    azijati prave moze se naruci i modifikuje preko kontrolera tj reprogramira

    a druga stvar koju sanjam odavno za uvod u programiranja elektroniku i robotiku ako to moze odje su oni lego setovi
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Pratim njihov kanal veoma je interesantan.

    Evo josh jedan kanal koji je interesantan. Ja mislim da je profesor sa nekog evropskog univerziteta

    http://www.youtube.com/user/DerekMolloyDCU


    Ovaj momak je odlican!

    http://www.youtube.com/channel/UC42d7zFnWU0dYVk_M0JED6w

    Masu objasnjenja iz osnova elektronike kao i masu tutorijala vezano za Arduino.
    Last edited by Ego_and_his_own; 15-03-14 at 17:57.

  15. #15
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Ja ću nastojati da se aktivno uključim na ovu temu ali prije toga napisao bih nešto uopšteno o elektronici kod nas. Možete shvatit to kao liječenje kompleksa ali tvrdim da ću iznijeti samo činjenice.
    Elektronikom se bavim od srednje, završio sam srednju elektrotehničku usko smjer elektronika i studirao sam ETF usko smjer elektronika, ali nisam diplomirao. Radim kao serviser razne elektronske opreme tako da mi je elektronika manje više profesija.
    Kod nas u CG elektronika je shvatana uvjek preširoko (mada ona i jeste široka oblast ali dosta češće elektronika ima svoje uskostručne oblasti) pa imamo situaciju da kad vas neko pita što ste završili uglavnom pita jeste li ''slaba ili jaka struja''. To prikazuje svu prizemnost shvatanja i pristupa ovoj tehničkoj, naučnoj ali i praktičnoj djelatnosti koja nam iz dana u dan mijenja živote.
    Kod nas postoje i škole i fakulteti (mada mislim da jedino ETF ima identitet) đe se izučavaju predmeti iz elektronike. Međutim to nije dovoljno da bi smo rekli da se kod nas radi nešto sa elektronikom.
    Kod nas NE postoji elektronika kao grana industrije, to je kod nas misaona činjenica. I tu nažalost završava sva ozbiljna priča.
    Kod nas ne postoji niti jedan stručni ili makar hobi časopis koji bi se bavio sveukupno tehnikom a kamoli elektronikom.
    I da ne budem skroz crn navešću primjere ko se i kako bavi ''slabom strujom'' kod nas.
    Kod nas pod slabom strujom se naravno podrazumijeva i informatika i računarstvo pa tako imate inžinjere elektronike koji otvaraju firme koja se bave prodajom i servisom računarske opreme. Početkom 90tih to čak nisu bili ni inžinjeri elektronike već svi oni koji su shvatili da će taj biznis da cvjeta i da će dobro da zarade.
    Takođe vrlo rasprostranjen biznis slabe struje posebno u poslednjih 10 godina jesu video nadzori, alarmni sistemi i sve što ide uz to. Masu inžinjera je pootvaralo firme koje se bave tim. Fino ali to nije ono za što su zaista učili.
    Ugradnju kamera i alarma može da radi tehničar sa 3 godine srednje.
    I najviše, 90% mojih bivših kolega sada inžinjera, radi ili u bankama ili kod telekomunikacionih operatera i kod državnih institucija koje imaju veze telekomunikacjama.
    Međutim tu se nigdje ne pominje niti upliće elektronika u onom svom izvornom smislu a to su elektronske komponente, kola njihovo projektovanje i dizajn.
    Malo tehničara i inžinjera ima u CG koji uistinu nešto projektuju i dizajniraju a što bi se moglo nazvati elektronikom.

    E sad zašto je to tako? Pa odgovor vjerovatno leži onamo đe i odgovor na ono pitanje zašto nam je sve ovako u CG kako nam je.

    U narednim postovima neću više pominjat ovu sumornu priču već ću konkretnim primjerima pokušat da popularizujem elektroniku.

  16. #16
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    984
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ja radim u firmi koja se bavi projektovanjem i izradom (doduše male serije) elektronike i softvera za industriju ili namjenski, recimo čitači kartica, kontrole pristupa, PLCovi, GPS moduli, Zigbee, svašta zanimljivo.
    Za par godina posla sam imao priliku da učestvujem u realizaciji dosta zanimljivih stvari kao i da servisiram i nadograđujem čitavu lepezu industrijskih uređaja. Tako da nije sve crno kod nas mada mora to dooosta bolje.
    Jedan od velikih problema za neku serijsku proizvodnju je vjeovali ili ne adekvatna ambalaža. Ima li neko da znate da može napraviti plastične kutije po specifikaciji?
    It was a business doing pleasure with you

  17. #17
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Vjerovatno radiš u EMI-ju?

  18. #18
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    984
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    HEX se sad zove.
    It was a business doing pleasure with you

  19. #19
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Znam, kod profesora Mijanovica. Jedini strucnjak koji je imao smjelosti, znanja i iskustva da ima firmu koja bi se istinski bavila elektronikom.

  20. #20
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    984
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    It was a business doing pleasure with you

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    EMI je bio i kad sam ja bio tamo jedinstven primjer. Taj profesor je ocigledno iz ljubavi u tome no izgleda da je situacija krajnje neohrabrujuca.

    Podijelicu neke stvari vezano i za mass proizvodnju, kako to funkcionishe i kako naci kompanije za svaki dio procesa.

    Odje je to lako.

    Ja sam uzeo nekoliko masina da sam pravim prototipe.

    Uzeo sam CNC Router, konvertovao Mill u CNC i strug sam uzeo koji planiram isto da konvertujem u CNC. Josh mi jesamo ostao 3d printer za plastiku.

  22. #22
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Naslovnica zadnjeg broja Newelectronics časopisa iz UK
    ''Wanted: More electronic engineers graduates''
    http://www.newelectronics.co.uk/new-...-magazine/2716

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Evo je lekcija sa MIT-a o onome sto sam gore govorio.


  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default



    O I2C protokolu

  25. #25
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    I2C je jedna od najprostijih serijskih komunikacija, veoma cesto koriscena manje vise kod svih kucnih uredjaja jer danas gotovo da nema uredjaja koji nema mikrokontroler i EEPROM memoriju za skladistenje nekih podataka (podesavanja i sl.)
    U mom poslu (popravke, pukne sadrzaj eeproma pa se mora ili totalno obrisati ili reprogramirati sa ispravnim sadrzajem) susrijecem se svakodnevno sa EEPROM cipovima i programiranjem istih.
    Najcesci I2C eepromovi su navedeni na sledecoj stranici
    http://www.atmel.com/products/memories/serial/i2c.aspx

    Ove cipove mozete programirati najjednostavnijim programatorom ikad, ukoliko imate serijski RS-232 port na racunaru. Potreban je i softver, besplatan opste poznati Ponyprog.
    Link za najjednostavniji serijski programator
    http://www.riccibitti.com/quickdesigns.htm

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. I: Interesovanje za speedcubing
    By Quattro in forum Sve i svašta
    Replies: 0
    Last Post: 28-06-12, 00:29
  2. Koliko forumasha je potrebno..
    By InSaNiTy in forum Sve i svašta
    Replies: 15
    Last Post: 02-03-10, 11:07
  3. Zelje forumasha...
    By vikky in forum CdM INFO
    Replies: 0
    Last Post: 17-01-10, 01:46
  4. Koliko forumasha je potrebno..
    By InSaNiTy in forum Game Server CG
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-06, 17:41
  5. Interesovanje za Programiranje
    By Batan in forum Software
    Replies: 60
    Last Post: 03-05-06, 21:12

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •