Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 25 of 119

Thread: Epidural, DA ili NE ?

  1. #1
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    6
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Epidural, DA ili NE ?

    Drage moje dame i buduce mame,

    da li ste za epidural (bezbolni porodjaj)?
    Iskustva zena koje su to vec prosle,i kako to funkcionise u KBC Podgorica?
    Ja uveliko razmisljam o tome,posto sam jedna velika kukavica, i plasim se i krv izvaditi.:-)

    Unaprijed Hvala....:concern:

  2. #2
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,954
    Thanks Thanks Given 
    29
    Thanks Thanks Received 
    915
    Thanked in
    488 Posts

    Default

    NE.
    Samo prirodnim putem.
    kaze muskarac koji se nije poradjao :P
    doslo vrjeme da se promijeni potpis :)

  3. #3
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    2,549
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da. Zašto ne bi olakšala sebi?
    Ća je život vengo fantažija!

  4. #4
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,982
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Ne. Priroda je priroda.
    Do skoro su se u štale poradjale a sad neke epidurale na fejsbuk izbacaju. Bjež tamo.

    Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

  5. #5
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    hm...ja bih ove momke zamolila da ne daju svoja mišljenja, jer najblaže rečeno nijesu relevantni...

    Da, uvijek!!! I nemoj se razmišljati! Zašto da trpiš bol kad ne moraš! Da si me pitala za carski rez, rekla bih ti NE, veliko NE, izuzev ako je indikovan zbog zdravlja bebe i majke, a epidural, OBAVEZNO ako si u mogućnosti...
    prvo, zato što je anesteziologija napredovala pa to više nije bauk kao nekad...
    drugo, zato što svejedno osjetiš sve čari prirodnog porođaja i prvog susreta sa bebom i prosto imaš normalni porođaj, samo bez bola
    Dakle, DA za epidural!

    E i da kažem, moja bratanična se ovdje u KBC sa drugom bebom porodila tako, i rekla je da prežaliti ne može što nije i prvi put, a prvi put je bila opterećena istim ovim čime i ti, predrasudama i komšijskim i narodnim naklapanjima kako nije zdravo i slične gluposti...čujem da je sada utvrđen cjenovnik, tada nije bio, tako da se ona "prijavila" (ne znam da li se to tako kaže) za epidural i nije ništa platila, naravno, valjda je neophodno obaviti i neke analize i ako ljekar kaže da ti možeš tako da se porodiš, samo naprijed
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  6. #6
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,954
    Thanks Thanks Given 
    29
    Thanks Thanks Received 
    915
    Thanked in
    488 Posts

    Default

    kako ti znas da su nasa misljenja irelevantna?
    mozda smo mi doktori anesteziolozi...ili kojim slucajem ginekolozi???
    doslo vrjeme da se promijeni potpis :)

  7. #7
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Ne. Priroda je priroda.
    Do skoro su se u štale poradjale a sad neke epidurale na fejsbuk izbacaju. Bjež tamo.

    Sent from my GT-I9190 using Tapatalk
    to je priroda, Mojsije, samo rasterećena nesnosnog bola...kao kad bi ti za intervenciju Urastanje nokta tražio da ti ga dr operiše "naživo" a vrlo komotno možeš sa lokalnom anestezijom...šta je tu neprirodno?
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  8. #8
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bojankov View Post
    kako ti znas da su nasa misljenja irelevantna?
    mozda smo mi doktori anesteziolozi...ili kojim slucajem ginekolozi???
    znam, jer se nijeste porađali i nećete...konkretno, ne bi ginekolog Mojsije neđe po UA radio u hotelu da je ginekolog

    Ne dopada mi se da vi dajete mišljenja na tu temu sa argumentom "prirodno" je najbolje, ili "prije 50 godina su se u štale porađale"....pa neka su, mi nećemo, i niđe u svijetu nako kod nas se ni prije 100 godina nijesu u štalama porađale, no su žene po 40 dana lezale nakon porođaja...konkretno baba moje svekrve koja ima (moja svekrva) 70 godina, a baba joj je dakle početkom prošloga vijeka rodila majku u postelji, uz doktora i ležala 40 dana nakon porođaja jer je to bio običaj.....a naše nesrećne babe i prababe su nakon porođaja u štali išle da cijepaju drva i kopaju.....pa koga da uzmemo za primjer?

    Sve što ženi može olakšati bol u momentu dok donosi na svijet novi život, rizikujući svoj, joj treba omogućiti Naravno, ako je i ginekolog saglasan, a gornji argumenti, štala i prošli vijek, nijesu jednostano relevantni
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  9. #9
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    6
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hvala zvoncice.
    I ja sam tog misljenja,ako smatraju da je bolje prirodno nek se i sve ostale stvari rade prirodno bez anestezije,izvadite zub bez anestezije,momci...xixixix...
    Nadam se da cu cuti jos misljenja zena koje su imale iskustvo sa epiduralom.
    Cula sam da se placa bolnici,to je najmanji problem.Samo treba doktora uhvatiti.:-)

  10. #10
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,434
    Thanks Thanks Given 
    965
    Thanks Thanks Received 
    551
    Thanked in
    308 Posts

    Default

    Naravno da "da sa epiduralom" (ako ne postoje razlozi zbog kojih ne bi mogla da dobiješ epidural). Pusti ti ove junake :mrgreen:

    Muških 2c

  11. #11
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    PG City
    Posts
    2,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nekad je sramota bilo poroditi se u kuci, pa su jadne zene isle u stalu ili bilo gdje van, cesto i same. Kako su prolazile kroz to, Bog sami zna. Mozda jesu bile izdrzljivije, ali i to je upitno, s obzirom da je bilo sramota i pricati o tome. A cinjenica je i da je bilo i mnooogo vise mrtvorodjene djece, a nerijetko i da sama porodilja umre tokom ili nakon porodjaja. O carskom rezu da i ne pricam (pogotovo o njegovom izvodjenju nekad i sad). Pracenje trudnoce je tek posebna prica.

    A kad bi nasi dragi muskarci znali kakvi su to bolovi, bili bi u stanju sve prodati iz kuce samo da im draga prodje sto bezbolnije
    Bilo je par eksperimenata simulacije porodjajnog bola nad muskarcima i nisu se bas proslavili izdrzljivoscu

    Uglavnom - DA za epidural ukoliko je izvodljiv; carski rez iskljucivo u krajnjoj nuzdi, odnosno ako prirodni porodjaj predstavlja rizik po majku i dijete.

    Ali, cak i pri primjeni epidurala treba imati na umu da buduca porodilja mora dobro da se pripremi, jer je epidural nece poroditi sam od sebe - on joj samo eliminise bol, nista drugo.

    Sent from my  9790

  12. #12
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Astral
    Posts
    8,274
    Thanks Thanks Given 
    458
    Thanks Thanks Received 
    379
    Thanked in
    231 Posts

    Default

    Opšte poznato je da su porođajni bolovi jedni od najjačih bolova!

    Treba iskoristiti benefite tehnologije i nauke ako postoji mogućnost za to.

    Te babske priče o štalama batalite , kao što je rekla Zvončica, obične zahvate muškarci obavljaju pod anestezijom, a ovamo se bukaju, čak mi je pričala kozmetičarka kako je jedan muškarac podnio depilaciju leđa, da je to bilo komično. Zamisli da mi momak/ muž kaže : Nećeš no prirodno, a ja odlučila carskim ili epiduralno ( mada sumnjam da bi se usudio) gađala bih ga nečim, sve mi se čini.
    Quote Originally Posted by Prekidi_stvarnosti View Post
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night.
    Okreni na igru!

  13. #13
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    t.tweety šta god da odlučiš ispravno je, i to je samo tvoj izbor.
    Drugarica mi se porodila uz epidural i sve je prošlo u najboljem mogućem redu.
    Negdje sam davno čitala da žena uz epidural gubi osjećaj za prirodne kontrakcije, i da tu mogu da nastanu problemi, ali koliko je ovo tačno pojma nemam.
    S druge strane, pitanje je koliki procenat anestezije u toku porođaja dođe do bebe... Mada, ipak na sva ova pitanja treba doktor da odgovori, a ti se možeš konsultovati sa istim.
    Last edited by Břgíńjĺ; 21-02-14 at 16:12.

  14. #14
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    mislim da je to sve nemjerljivo malo, jer onda bi se i za carski rez doktori teško odlučili kad bi to za bebu bilo škodljivo...a vidim danas, što se meni ne dopada, Carski rez se koristi najčešće samo zbog eliminacije bola...e to mi baš nije po volji, ali ok, što kažeš, svako neka odluči kako on misli da je za njega najbolje...a što se epidurala tiče, samo ću reći, da je ovdje primjenjivan kad sam ja đecu rađala sasvim sigurno bih još jedno dijete rodila.
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by t.tweety View Post
    Drage moje dame i buduce mame,

    da li ste za epidural (bezbolni porodjaj)?
    Iskustva zena koje su to vec prosle,i kako to funkcionise u KBC Podgorica?
    Ja uveliko razmisljam o tome,posto sam jedna velika kukavica, i plasim se i krv izvaditi.:-)

    Unaprijed Hvala....:concern:

    U principu to je tvoj izbor.

    Pošto sam muško nisam svijestan svih implikacija, bola i strahova vezanih za porođaj.

    Međutim potrudio sam se da pronađem neke resurse po netu koji ti mogu pomoći oko toga što paše.

    Vodi računa da je epidural samo jedna od opcija koje su danas dostupne tokom porođaja.

    U ovim linkovima ćeš naći cijeli sijaset informacija o tome.


    Resursi na našem jeziku:

    http://zena.hr/clanak/trudnoca/treba...ija_i_dio/3694
    http://www.maminosunce.hr/article.asp?documentId=62
    http://www.unicef.org/montenegro/leaflet_rez.indd.pdf
    http://www.trudnoca.hr/porod/postupc...na-anestezija/

    Dokumentacija za pristanak (u nekim hrvatskim bolnicama)

    http://www.podobnik.hr/wp-content/up...zija-porod.pdf


    Word dokument za download:

    https://www.google.com/url?sa=t&rct=...,d.bGQ&cad=rja



    Resursi na Engleskom jeziku:


    Link o svim metodama:

    http://www.aana.com/forpatients/Page...ould-Know.aspx
    http://www.whattoexpect.com/pregnanc...esthetics.aspx

    Akcenat na epidural:

    http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/e...cle/007413.htm
    http://www.acog.org/~/media/For%20Pa...221T1113160473
    http://americanpregnancy.org/labornbirth/epidural.html

    Wiki:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Epidural


    Nadam se da sam pomogao.

  16. #16
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    treba i dijete prestat dojit od 15og dana , zivio olaksani 21 vijek pa ha!
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  17. #17
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,982
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    primiste se ka' saucesce

  18. #18
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,046
    Thanks Thanks Given 
    3,969
    Thanks Thanks Received 
    6,546
    Thanked in
    3,118 Posts

    Default

    baš se babe mogu uporedit sa današnjim ženama. te babe su od 5 ura na noge bile, kopale, sadile, plastile, kuće gradile, danas žene nemaju 20% tih aktivnosti.
    jedna baba je mogla napravit špagu sa 60 godina, teško da će ijedna đevojka danas napravit.
    ako znate na šta mislim, ako ne znate, raspadnite se od bolova.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  19. #19
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    5,569
    Thanks Thanks Given 
    1,114
    Thanks Thanks Received 
    1,735
    Thanked in
    780 Posts

    Default

    danasnje djevojke su ka tadasnje babe od 60 godina
    ali zasto im ne olaksat porodjaj kad vec nema nekih posljedica

  20. #20
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Ne znam uopšte što komplikujete, a posebno ne vidim zašto piše suprotni pol, kad nikad nećete ni osjetiti porođajne bolove, niti će se vaše tijelo mijenjati u periodu od 9 mjeseci.
    Svaka osoba treba samostalno da odlučili, jer je to buduća majka koja je i odgovorna za taj život koji se u njoj razvija.

    Recimo, vjerovatno ću jednog dana postati majka, i ako mislim na bebu koju trebam roditi, ne bih voljela da u krvotok bebe uopšte dospiju supstance anestezije ili bilo kojih drugih ljekova ( pošto sam i sama protiv svih tih ljekova) Ali, s druge strane je i tu bol i to će biti vjerovatno jačina bola koju nikad nisam do tada osjetila, pa bih napravila rezervni plan sa doktorom, da ako ne budem mogla da podnesem bol da mi onda daju epidural.

  21. #21
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Astral
    Posts
    8,274
    Thanks Thanks Given 
    458
    Thanks Thanks Received 
    379
    Thanked in
    231 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    pa bih napravila rezervni plan sa doktorom, da ako ne budem mogla da podnesem bol da mi onda daju epidural.
    Meni ovo najbolje zvuči. Nemaju svi isti prag bola, što znači to: neko može da podnese tu količinu bola, neko ne. Valja uvijek imati plan B .
    Quote Originally Posted by Prekidi_stvarnosti View Post
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night.
    Okreni na igru!

  22. #22
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    mislim da plan B u ovom sučaju ne možete praviti jer, koliko znam, epidural se mora dati u nekoj ranijoj fazi porođaja u dogovoru sa ljekarom tako da nije moguće odlučivati sad oću jer me jače boli a sad neću jer me ne boli...mada to sve napraduje, moguče da sad i nema veze, svakako mora se na vrijeme dogovoriti jer anesteziolog mora biti tu...sa sigurnošću ti kažem Boginja, da nema toga praga bola koji je dovoljno visok da porođajni bol bude onako...normalno...ništa strašno...ne plašim vas naravno, ali to je istina i vi to znate. Inače ja imam visok prag bola, poprilično....zapravo, ne poznajem nijednu osobu koja bol može da trpi kao ja...bukvalno nijesam "a" rekla na svoja dva porođaja...ali...
    Last edited by zvoncica; 21-02-14 at 21:33.
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  23. #23
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Last edited by zvoncica; 21-02-14 at 21:35.
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  24. #24
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    PG City
    Posts
    2,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prestize me Zvoncica vezano za mogucnost primjene epidurala kasnije tokom porodjaja

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    Recimo, vjerovatno ću jednog dana postati majka, i ako mislim na bebu koju trebam roditi, ne bih voljela da u krvotok bebe uopšte dospiju supstance anestezije ili bilo kojih drugih ljekova ( pošto sam i sama protiv svih tih ljekova)
    Lijekovi koji se daju ne ulaze u krvotok, vec se ubrizgavaju u epiduralni prostor, tako da je kolicina koja moze doci do bebe zanemarljiva.

    S tim sto treba praviti razliku izmedju anestezije i analgezije - analgezija samo eliminise osjecaj bola.
    Epidural ujedno i "cuva snagu" zeni, jer se mnoge iscrpe od bolova (narocito ako porodjaj dugo traje), pa cesto izgube snagu onda kad im je najpotrebnija. U tom slucaju nerijetko se pribjegne vakuumu kao krajnjoj mjeri, pa i to treba imati na umu.

    Sent from my  9790

  25. #25
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default




    Tweety,neko moje mišljenje na temu je da iskustva drugih,tj prijateljica,kolegnica,komšinica neće ujedno značiti da će tvoj porodjaj proteći kako i njihov i dati ti garanciju da ćeš proći super jer su one oduševljene ili da ćeš proći užasno jer su one imale strašne komplikacije.Pročitaj o prednostima ali i manama epiduralne anestezije ili još bolje porazgovaraj sa doktorom koji je stručniji od svih nas ovdje i koji će te uputiti,a zatim sama odluči kako ćeš na svijet donijeti svoju bebu. Epiduralna anestezija se opet sa dr strane ne može dati svim ženama,tako da i ako ti budeš htjela a doktor ipak kaže da iz nekih razloga tokom pregleda ne možeš primiti,onda majka priroda učinit će svoje i bez obzira na bol,koji se opet razlikuje samo po dužini trajanja jer neko se porodi posle dva napona a neko se muči cio dan ili noć,kad uzmeš svoju bebu u ruke vjerovatno ćeš se složiti da je vrijedjelo i najvećeg bola.






    "Tiha voda brijeg roni..."

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •