Page 5 of 22 FirstFirst 12345678915 ... LastLast
Results 101 to 125 of 541

Thread: Logika tvrdnje, Bog je naš najveći neprijatelj

  1. #101
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Stvar je u tome da kada se racionalno pogleda sva ta priča sa vijerom, pročitaju knjige, poslušaju propovjedi i sagleda cjeli sljed događaja koji vodi jedno djete, budućeg odraslog čovijeka u svoju vjeru, vidi se da je sve namješteno protiv mogućnosti da se odabere.
    Da, ali to samo govori o tome da je tebi odabir bitan, nista drugo, mislim fino je kad mozes da biras ali ja bih to je jedino dozvolio onima koji su pametni, koji nece unakazit sebe iz nehata ili druge iz ljubomore, ali nisu svi pametni da bi im taj tvoj nacin razmisljanja bio koristan, ne da nisu pametni nego vecini ljudi kad das veliku slobodu odabira oni sebe unakaze, klasican primjer ovoga su ti narkomani, prostitutke, ubice, usijane glave itd. to su obicno ljudi koji su istripovali "ja sam najpametniji, niko ne zna bolje nego ja" a ustvari su klasicne zrtve sistema i vremena, i jos se ponose svojim sramnim nacinom zivota i ocekuju da ih ti velicas u njihovoj zabludi i da im se divis, dokle naprimjer vjernik koji se povodi pravim vrijednostima kojima su se povodili i njegovi preci tesko da moze biti zrtva i tesko da moze biti u zabludi, jer on zna da njega vjera ne uci nicemu ste je lose, nicemu od cega nece imat koristi na ovom ili onom svijetu.
    Sa druge strane, tebi je npr. ta spoznaja da ne pripadas svijetu vjernika tekla prirodnim tokom i tebi bi zivot bio patnja da si nastavio tim putem, tako da iz moje perspektive ti zasluzujes da nosis titulu logicara, i ako cemo iskreno dobro ti stoji.

    Quote Originally Posted by funestis
    U biti kada se čovijek koncentriše malo i razmisli logično, priče na kojima se neka data vjera temelji dobivaju upravo oblik mitologije, odnosno nekakve maštovite priče iz prošlosti.
    Dobro to je vec prica koja ne samo da ima veze sa vjerovanjem vec ima veze i sa simbolima, to ne ocekujem od tebe da razumijes ne zbog toga sto nisi dovoljno pametan nego zbog toga sto trazis logican zakljucak, a simbol i logika iskljucuju jedno drugo u istoj mjeri u kojoj intuicija i logika iskljucuju jendo drugo. Tebi strastvenom logicaru simbolicki receno nesto predpostavljam ne znaci mnogo, recenica puna nebuloza i ludosti i nekih metafora i neodredjenih stilskih figura.., meni npr. je tako par nekih recenica koje sam samo jednom u zivot procitao i koje su mi se ucrtale u mozak za sva vremena i koje su mi vise pomogle nego sve knjige sto sam procitao i sve savjete sto sam cuo i sto cu ikad cut. Ocu samo da kazem da moras bit svjestan ljudi sa kojima zivis i koji te okruzuju, i da nisu svi isti kao ti i da ne razmisljaju isto kao ti. I ako se neko ne vodi logikom, dedukcijom itd. to ne znaci da je on autmatski nenormalan.

    Quote Originally Posted by funestis
    S druge strane dokazi u suštini nisu u početku potrebni da se odredi da li je neki način mišljenja legitiman ili ne. Neka razmisljanja mogu biti legitimna ikao ne postoje dokazi za njih dok druga nikada nisu legitimna i za njih ne postoje dokazi.
    Naime logika određuje legitimnost nekog načina razmišljanja, ako neko mišljenje prođe logični sljed onda je legitimno i može biti tačno (ali ne mora, za tu finalnu odluku potrebni su na kraju dokazi).
    Ovo se u potpunosti slazem.

    Quote Originally Posted by funestis
    Većina religijskih mišljenja nije legitimna jer ne prolazi logičan pregled i ne prate logičan sljed.
    Na primer tvrdnja da je bog svemoguć nije legitimna jer je paradoksalna. Paradoksalnost negira postojanje takvog entiteta, nisu potrebni nikakvi dokazi, paradoks eliminira tu potrebu.
    Ovo stoji nasuprot recimo tvrdnji da vanzemlajci postoje. Ta tvrdnja je legitimna jer prolazi logičan sljed i sada su potrebni samo dokazi da je potvrde kao tačnu (ona i dalje ne mora biti tačna, legitimnost je ne pretvara u tačnu tvrdnju, kao što rekoh za to su potrebni dokazi).
    Mozes li mi samo rec sto ti to najvise zvuci nerealno i paradoksalno osim ovoga da je bog svemoguc, od tih stvari i pojava koje jos po tebi nemaju logican sled okolnosti, bas me zanima? pa cu ja pokusat da ti odgovorim.

    A nemoj mi samo rec da postojanje vanzemaljaca svrstavas u logicne stvari?
    istrajan budi.

  2. #102
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Postavio sam ovaj post na drugom topiku ali mislim da zaslužuje svoj topik i diskusiju, pa evo ga u novom topiku.

    On je prvi i poslednji.
    On je alfa i omega.
    On je početak i kraj.
    On reče..." Ja sam! "


    Zanimljivo, logički ovakav koncept i pogled na boga direktno proglašava istog za najvećeg neprijatelja ljudske vrste. Ako razradimo logiku ovih tvrdnji uočiti će te i tvrdnju:


    On je prvi i poslednji.





    Takođe: Bog prema svojoj definiciji traje viječno.

    Viječnost traje, opet prema definiciji, neograničeno vrijeme.

    Biti posljednji u takvom postojanju znači da će se uvijek negdje u tom svemiru desiti nešto što će uništiti sve ostalo ostavljajući samo boga kao posljednji entitet.

    Ovo negira mogućnost postojanja viječnog života jer se onda ne može zadovoljiti argument: "On je prvi i poslednji", jer Bog ne može biti posljednji u postojanju u kome postoje drugi entiteti koji su takođe viječni. Ovo za posljedicu ima da je tvrdnja da: "ako smo dobri za života da ćemo viječno živjeti" je u stvari laž.
    Znači, Bog laže (zvono na uzbunu).

    Takođe se može zaključiti i to da je nešto uništilo sve entitete koji su postojali jer je bog posljednji entitet u tom postojanju.

    Kako je bog posljednji entitet, može se takođe rezonovati i to da je on direktno ili posredno odgovoran za uništenje svega drugog, direktno jer ih je sam uništio ili indirektno jer je usporkos svojoj svemoći, dopustio uništenje svega postojećeg.

    Dopustiti uništenje svega postojećeg je neprijateljski čin ukoliko je pretposljednji entitet u postojanju uništio sve ostale i sebe. Bog je mogao spriječiti akt pretposljednjeg entiteta jer ostali entiteti esencijalno nisu krivi u ovom slučaju. Ovo važi i za sve ostale solucije uništenja u kome preostaje posljednji, svemogući entitet.

    Kako je viječno postojanje neograničeno, a znamo da je "On je prvi i poslednji", to znači da će se u budućnosti sigurno desiti uništenje svih drugih entiteta bez obzira na krivicu (odnosno bili oni krivi ili ne, pravedni ili nepravedni).

    Takođe po definiciji: Bog je i sveznajuć.

    Ovo znači da bog zna da će se to desiti i da upravo to i planira.
    Ja misim funetis da si ti promashio intepretaciju ovoge tvrdnje.

    Prvi i poslednji se odnosi na ljude.

    “ Zaista, kažem vam, meni ste učinili koliko ste učinili jednomu od ove moje najmanje braće.” (Mat 25:40).



  3. #103
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by 1ucid View Post


    Mozes li mi samo rec sto ti to najvise zvuci nerealno i paradoksalno osim ovoga da je bog svemoguc, od tih stvari i pojava koje jos po tebi nemaju logican sled okolnosti, bas me zanima? pa cu ja pokusat da ti odgovorim.

    A nemoj mi samo rec da postojanje vanzemaljaca svrstavas u logicne stvari?
    Postoji u monoteizmu još nekoliko paradoksalnih stavova, recimo pojam raja i pakla su paradoksalni i nemaju logike. Zatim efikasnost molitve (na kojoj se većinom temelji monoteizam) je paradoksalna zbog očiglednog konflikta interesa raznih molilaca, zatim neke druge karakteristike boga su paradoksalne poput one da poznaje budućnost. Cijeli monoteizam je građen oko sličnih paradoksalnih tvrdnji i ne prolazi logičan sljed nego uvijek završava u paradox.

    A nemoj mi samo rec da postojanje vanzemaljaca svrstavas u logicne stvari?


    Kada nešto poštuje logičan sljed, to tu stvar ne čini odmah tačnom. Kao što rekoh za tačnost je potrebna provijera dokaznog materijala.

    Kako odrediti da li hipoteza o vanzemaljcima sljedi logičan tok:

    1. Da li se nešto u zakonima prirode protivi postojanju vanzemaljaca? Odgovor: Ne
    2. Da li je moguće putovati iz jednog zvjezdanog sistema u drugi? Da (ali ono što mi znamo to je jako teško)
    3. Da li je život moguć? Da (postoji barem jedna planeta sa životom koju znamo)
    4. Da li je inteligencija moguća? Da (
    postoji barem jedna planeta sa inteligencijom koju znamo)
    5. Da li postoje planeti pogodni za život osim našeg? Da (prije nekoliko godina odgovor bi bio ne znamo, međutim danas znamo za njih 5 ili 6)
    6. Da li na tim planetama postoji život? Ne zna se (ali nije isključena mogućnost da se spozna napretkom tehnologije)
    7. Da li postoji inteligentan život? Ne zna se
    (ali nije isključena mogućnost da se spozna napretkom tehnologije)

    Eto legitimnost (logika) tvrdnje da postoje vanzemaljci je provijerena u nekoliko kratkih pitanja. Međutim da li je tačna to tek treba provijeriti. (legitimnost tvrdnje ne podrazumjeva tačnost tvrdnje).

  4. #104
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Ja misim funetis da si ti promashio intepretaciju ovoge tvrdnje.

    Prvi i poslednji se odnosi na ljude.

    “ Zaista, kažem vam, meni ste učinili koliko ste učinili jednomu od ove moje najmanje braće.” (Mat 25:40).



    Ja mislim da kada se pročita Biblija da se jasno vidi na koga se prvi i posljednji odnose:

    Otkrivenje Jovanovo - Apokalipsa: 1:10


    10 Bejah u duhu u dan nedeljni, i čuh za sobom glas veliki kao trube koji govoraše: Ja sam Alfa i Omega, Prvi i Poslednji;

    Molio bih bi te da pročitaš sve moje postove na ovoj temi da sagledaš moju razradu. S druge strane čak i ova tvrdnja na kojoj se temelji moj topik je paradoksalna kako je zoMnucu_policiju, vjerovatno nenamijerno sam dokazao.
    Last edited by funestis; 21-04-14 at 04:42.

  5. #105
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Ja mislim da kada se pročita Biblija da se jasno vidi na koga se prvi i posljednji odnose:

    Otkrivenje Jovanovo - Apokalipsa: 1:10


    10 Bejah u duhu u dan nedeljni, i čuh za sobom glas veliki kao trube koji govoraše: Ja sam Alfa i Omega, Prvi i Poslednji;

    Molio bih bi te da pročitaš sve moje postove na ovoj temi da sagledaš moju razradu. S druge strane čak i ova tvrdnja na kojoj se temelji moj topik je paradoksalna kako je zoMnucu_policiju, vjerovatno nenamijerno sam dokazao.
    Simpatično od tebe
    kopiraj mi........đe je to?

  6. #106
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zoMnucu_policiju View Post
    Simpatično od tebe
    kopiraj mi........đe je to?
    Otkrivenje Jovanovo - Apokalipsa: 1:10


    10 Bejah u duhu u dan nedeljni, i čuh za sobom glas veliki kao trube koji govoraše: Ja sam Alfa i Omega, Prvi i Poslednji;
    Quote Originally Posted by zoMnucu_policiju View Post
    "15 da svaki - ko veruje - ima u njemu život večni. 16 Jer Bog je tako zavoleo svet da je svog jedinorodnog Sina dao, da svaki - ko veruje u njega - ne propadne, nego da ima večni život.".......A IMA I ZA ONE KOJI NE VJERUJU........" Ko veruje u njega - tome se ne sudi; a ko ne veruje - već je osuđen, što nije verovao u ime jedinorodnoga Sina Božijeg. 19 A ovo je sud: svetlost je došla na svet, a ljudi zavoleše mrak više nego svetlost, jer dela njihova behu zla. 20 Svaki, naime, koji rđavo radi, mrzi svetlost i ne ide na svetlost."
    Ovo što si napisao direktno proturječi tvrdnji prvog i posljednjeg, stvarajući paradoks u samoj Bibliji i samim tim je čini nevažećom.

    U principu neko laže. Kako su obadvije izjave "nadahnute Bogom" zaključak se može direktno izvesti da Bog laže jer ne mogu ovako suprotne izjave, obije biti tačne.

  7. #107
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Ovo što si napisao direktno proturječi tvrdnji prvog i posljednjeg, stvarajući paradoks u samoj Bibliji i samim tim je čini nevažećom.

    U principu neko laže. Kako su obadvije izjave "nadahnute Bogom" zaključak se može direktno izvesti da Bog laže jer ne mogu ovako suprotne izjave, obije biti tačne.
    Izvinjavam se ako sam možda dosadan, ali da li bi ti meni "nacrtao"(pošto izgleda preslabo kapiram) gdje je tu paradoks???
    Zahvaljujem unaprijed.

  8. #108
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zoMnucu_policiju View Post
    Izvinjavam se ako sam možda dosadan, ali da li bi ti meni "nacrtao"(pošto izgleda preslabo kapiram) gdje je tu paradoks???
    Zahvaljujem unaprijed.

    Tvrdnja prvi i poslednji negira mogućnost vječnog života i napisana je na nekoliko mjesta u bibliji, međutim u samoj toj knjizi postoje i navodi koje si ti sam naveo koji obećavaju vječni život iako sama knjiga tvrdi da toga nema. Ergo paradoks.

  9. #109
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Tvrdnja prvi i poslednji negira mogućnost vječnog života i napisana je na nekoliko mjesta u bibliji, međutim u samoj toj knjizi postoje i navodi koje si ti sam naveo koji obećavaju vječni život iako sama knjiga tvrdi da toga nema. Ergo paradoks.
    Riječi, "prvi i poslednji", savršeno dobro opisuju vječnost. I ne postoje druge riječi koje bi vječnost POTPUNIJE prikazale.
    Prvi.........znači On postoji od vječnosti
    Poslednji.....znači On i samo On je vječnost

  10. #110
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zoMnucu_policiju View Post
    Riječi, "prvi i poslednji", savršeno dobro opisuju vječnost. I ne postoje druge riječi koje bi vječnost POTPUNIJE prikazale.
    Prvi.........znači On postoji od vječnosti
    Poslednji.....znači On i samo On je vječnost
    Ja u opće ne negiram njegovu vječnost. Nije mi ni stalo do toga. Ja govorim nešto drugo, evo izvadka iz onoga što sam prije napisao:

    Originally Posted by zoMnucu_policiju
    On je prvi i poslednji.
    On je alfa i omega.
    On je početak i kraj.
    On reče..." Ja sam! "
    Zanimljivo, logički ovakav koncept i pogled na boga direktno proglašava istog za najvećeg neprijatelja ljudske vrste. Ako razradimo logiku ovih tvrdnji uočiti će te i tvrdnju:

    On je prvi i poslednji.
    Takođe: Bog prema svojoj definiciji traje viječno.

    Viječnost traje, opet prema definiciji, neograničeno vrijeme.

    Biti posljednji u takvom postojanju znači da će se uvijek negdje u tom svemiru desiti nešto što će uništiti sve ostalo ostavljajući samo boga kao posljednji entitet.

    Ovo negira mogućnost postojanja viječnog života jer se onda ne može zadovoljiti argument: "On je prvi i poslednji", jer Bog ne može biti posljednji u postojanju u kome postoje drugi entiteti koji su takođe viječni. Ovo za posljedicu ima da je tvrdnja da: "ako smo dobri za života da ćemo viječno živjeti" je u stvari laž.
    Znači, Bog laže (zvono na uzbunu).

    Takođe se može zaključiti i to da je nešto uništilo sve entitete koji su postojali jer je bog posljednji entitet u tom postojanju.

    Kako je bog posljednji entitet, može se takođe rezonovati i to da je on direktno ili posredno odgovoran za uništenje svega drugog, direktno jer ih je sam uništio ili indirektno jer je usporkos svojoj svemoći, dopustio uništenje svega postojećeg.

    Dopustiti uništenje svega postojećeg je neprijateljski čin ukoliko je pretposljednji entitet u postojanju uništio sve ostale i sebe. Bog je mogao spriječiti akt pretposljednjeg entiteta jer ostali entiteti esencijalno nisu krivi u ovom slučaju. Ovo važi i za sve ostale solucije uništenja u kome preostaje posljednji, svemogući entitet.

    Kako je viječno postojanje neograničeno, a znamo da je "On je prvi i poslednji", to znači da će se u budućnosti sigurno desiti uništenje svih drugih entiteta bez obzira na krivicu (odnosno bili oni krivi ili ne, pravedni ili nepravedni).

    Takođe po definiciji: Bog je i sveznajuć.

    Ovo znači da bog zna da će se to desiti i da upravo to i planira.
    Kao što vidiš ne dovodim u pitanje Božju vječnost nego vječnost onih kojima je on sam obećao vječnost, a koji očigledno prema njegovoj izjavi (Otkrivenje Jovanovo - Apokalipsa: 1:10 - Bejah u duhu u dan nedeljni, i čuh za sobom glas veliki kao trube koji govoraše: Ja sam Alfa i Omega, Prvi i Poslednji) je neće nikada dobiti.

  11. #111
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Ja u opće ne negiram njegovu vječnost. Nije mi ni stalo do toga. Ja govorim nešto drugo, evo izvadka iz onoga što sam prije napisao:



    Kao što vidiš ne dovodim u pitanje Božju vječnost nego vječnost onih kojima je on sam obećao vječnost, a koji očigledno prema njegovoj izjavi (Otkrivenje Jovanovo - Apokalipsa: 1:10 - Bejah u duhu u dan nedeljni, i čuh za sobom glas veliki kao trube koji govoraše: Ja sam Alfa i Omega, Prvi i Poslednji) je neće nikada dobiti.
    O.K. ...da sad po ko zna koji put ne govorim o grijehu koji nema opravdanje svog postojanja, i koji je došao "niotkuda"......mi smo smrtni i naravno da naša svijest ne može da gleda u vječnost. Ali sva bezgrešna stvorena bića(anđeli), imaju vječnost samim tim što je Bog vječan(sa ovim se slažeš?). Bog vodi tako stvari da ništa što ne treba da uđe u nebesko carstvo(obnovljena zemlja), neće ni ući. I tako će naš primjer poslužiti Božijim stvorenjima da kroz cijelu vječnost proučavaju posledice grijeha i veličinu Božije ljubavi. Na taj način će mogućnost ponovnog rađanja grijeha biti vječno otklonjena.
    A zašto ovo pišem....
    U Božijem carstvu ne postoji smrt, i ne postoji bilo kakva mogućnost da može doći do nje.......NIKAD!
    Tako da kad bi se ti funestise nalazio tamo, o0nda bi vjerovatno shvatio, da pojam "poslednji" nikako ne znači da će NEKAD njegovim stvorenjima doći kraj.......naprotiv!
    Pazi....On sebe naziva i Pravdom, isto kao i Prvim i Poslednjim. Tako da taj što je Pravda mora i u svojoj vječnosti ostati pravedan, a to bi značilo da će ispuniti obećanje i spašene vaskrsnuti u VJEČNOST.
    Zar bi žrtvovao svoga Sina za nešto što je propadljivo?
    " Ja ću Oče primiti njihovu kaznu na sebe, da bi svi oni koji me vjeruju imali sa Mnom život vječni"

  12. #112
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Imam problem da shvatim o cemu se radi na ovoj temi ali moram ti rec jednu stvar:

    Svaka dusha je besmrtna bila prava ili kriva pred Bogom.

    Dje ce zavrshit je sustina zivotne price.

  13. #113
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zoMnucu_policiju View Post
    O.K. ...da sad po ko zna koji put ne govorim o grijehu koji nema opravdanje svog postojanja, i koji je došao "niotkuda"......mi smo smrtni i naravno da naša svijest ne može da gleda u vječnost. Ali sva bezgrešna stvorena bića(anđeli), imaju vječnost samim tim što je Bog vječan(sa ovim se slažeš?). Bog vodi tako stvari da ništa što ne treba da uđe u nebesko carstvo(obnovljena zemlja), neće ni ući. I tako će naš primjer poslužiti Božijim stvorenjima da kroz cijelu vječnost proučavaju posledice grijeha i veličinu Božije ljubavi. Na taj način će mogućnost ponovnog rađanja grijeha biti vječno otklonjena.
    A zašto ovo pišem....
    U Božijem carstvu ne postoji smrt, i ne postoji bilo kakva mogućnost da može doći do nje.......NIKAD!
    Tako da kad bi se ti funestise nalazio tamo, o0nda bi vjerovatno shvatio, da pojam "poslednji" nikako ne znači da će NEKAD njegovim stvorenjima doći kraj.......naprotiv!
    Pazi....On sebe naziva i Pravdom, isto kao i Prvim i Poslednjim. Tako da taj što je Pravda mora i u svojoj vječnosti ostati pravedan, a to bi značilo da će ispuniti obećanje i spašene vaskrsnuti u VJEČNOST.
    Zar bi žrtvovao svoga Sina za nešto što je propadljivo?
    " Ja ću Oče primiti njihovu kaznu na sebe, da bi svi oni koji me vjeruju imali sa Mnom život vječni"
    Ja ne tumačim rečeno nego ga prihvatam onako kako je napisano. Prvi i posljednji je očigledno hronološki sljed i tako ga posmatram. Ja mnogo ne fantaziram da bih samome sebi sklopio neku priču koja mi odgovara već prihvatam stvari onakve kakve jesu.

    Nešto je rečeno, iz rečenog se donosi zaključak, direktno, logički i bez skretanja u tumačenje, pogotovu kada je ovako direktno i nedvosmisleno rečeno.

    Ja shvatam tvoju potrebu da tumačiš i prilagođavaš to što si pročitao onako kako tebi odgovara jer u protivnom tvoja vjera bi bila ugrožena kada bi cijeli taj tekst pročitao i shvatio racionalno.

    Ja nemam tu potrebu, ja sagledavam sve logički i ne tumačim već prihvatam činjenično stanje onakvim kakvim jeste, onako kako je napisano. Ukoliko to što je napisano nelogično ili kontradiktorno ja to odbacujem automatski kao bezvrijedno bez obzira što unutra piše i koliko mi prija ušima i mom egu.

  14. #114
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zar bi žrtvovao svoga Sina za nešto što je propadljivo?
    Zašto bi uopšte žrtvovao sina koji ga moli da to ne učini ? Zašto ga Bog ne spasi kada ga tako voli ? Mogo im je oprostiti bez da žrtvuje svog sina.

    Ovako npr:
    Psalam 91,3 On ce te izbaviti iz zamke pticareve, i od ljutoga pomora;
    Psalam 91,4 Perjem svojim osjenice te, i pod krilima njegovijem zakloniceš se; istina je njegova štit i ograda.
    Psalam 91,5 Neceš se bojati strahote nocne, strijele, koja leti danju,
    Psalam 91,6 Pomora, koji ide po mraku, bolesti, koja u podne mori.
    Psalam 91,7 Pašce pored tebe tisuca i deset tisuca s desne strane tebi, a tebe se nece dotaci.
    Psalam 91,8 Samo ceš gledati ocima svojima, i vidjeceš platu bezbožnicima.
    Psalam 91,10 Nece te zlo zadesiti, i udarac nece dosegnuti do kolibe tvoje.
    Psalam 91,11 Jer andelima svojim zapovijeda za tebe da te cuvaju po svijem putovima tvojim.
    Psalam 91,12 Na ruke ce te uzeti da gdje ne zapneš za kamen nogom svojom.

    Kur'an 4:157 :i zbog riječi njihovih: "Mi smo ubili Mesiha, Isaa, sina Merjemina, Allahova poslanika... A nisu ga ni ubili ni raspeli, već im se pričinilo. Oni koji su se o njemu u mišljenju razilazili, oni su sami o tome u sumnji bili; o tome nisu ništa pouzdano znali, samo su nagađali; a sigurno je da ga nisu ubili,


    Psalam 91,14 "Kad me ljubi, izbavicu ga; zaklonicu ga, kad je poznao ime moje.
    Psalam 91,15 Zazvace me, i uslišicu ga; s njim cu biti u nevolji, izbavicu ga i proslavicu ga.

    Kur'an 3:55
    I kada Allah reče: "O Isa, dušu će ti uzeti i k Sebi te uzdignuti i spasiću te od nevjernika i učiniću da tvoji sljedbenici budu iznad nevjernika sve do Smaka svijeta. Meni ćete se, poslije, svi povratiti i Ja ću vam o onome u čemu se niste slagali presuditi:

    Slično kaže i Petrova apokalipsa koja je bila popularna među ranim hrišćanima.
    When he said those things, I saw him seemingly being seized by them. And I said "What do I see, O Lord, that it is you yourself whom they take, and that you are grasping me? Or who is this one, glad and laughing on the tree? And is it another one whose feet and hands they are striking?"
    The Savior said to me, "He whom you saw on the tree, glad and laughing, this is the living Jesus. But this one into whose hands and feet they drive the nails is his fleshly part, which is the substitute being put to shame, the one who came into being in his likeness. But look at him and me."
    Last edited by Israphel; 21-04-14 at 19:02.

  15. #115
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @Israphel......
    Ukoliko bi spasio ljude bez žrtve koja je bila ponuđena od strane Hrista,a koja ju je tražio zakon........grijeh bi se "udomio" u vječnosti. Ili bi uslijedila služba Bogu iz strahopoštovanja, a pošto nam je data slobodna volja to bi bilo u neskladu sa Božijom vladavinom koja se temelji na službi isključivo iz ljubavi!

    @funestis......
    moja logika govori suprotno od tvoje. Mnogo smo različiti ja i ti.

    @Ego_and_his_own.....
    Mene ne zanima filozofija života ovozemaljskih mudraca, koji ne znaju ni dan ni čas kad će umrijet, već me zanima jedino mudrost Onoga u čijim riječima potpuno nalazim istinu i kojom sam osvjedočen svakim trenutkom mojeg postojanja(načinom života ljudi oko mene). A koja govori da čovjek umire prvom smrću i spava snom bez snova, a po vaskrsenju ili prima život vječni ili platu za grijeh, tj. druga(vječna) smrt.
    Filozofija o reinkarnaciji je zabluda koja je plasirana da bi odvojila ljude od Isusa Hrista. Ili bolje reći da uništi Bibliju ne spaljivajući je!

  16. #116
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ja nisam spominjao inkarnaciju. Ja sam prevashodno mislio na sudnji dan kad ce svaka dusha polagat racune za ono sto je radila. A polozice tako sto ce ili biti medju dobre ili medju zle.

    Jedino ako nemash neko saznanje da postoji smrt kakvom je prizeljkuju oni koji nevjeruju, u suprotnom nemozesh negirati ono sto sam rekao.

  17. #117
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zoMnucu_policiju View Post
    Filozofija o reinkarnaciji je zabluda koja je plasirana da bi odvojila ljude od Isusa Hrista. Ili bolje reći da uništi Bibliju ne spaljivajući je!
    Koliko ja znam pojam reinkarnacije nastao je puno prije Biblije, koji par hiljada godina, prije Bude recimo barem 2000 godina a sam Buda se rodio prije Hrista nekoliko hiljada godina.

    Znači Reinkarnacija nije plasirana da se odvoji ljude of Isusa s obzirom da se Isus dogodio svijetu puno poslje pošto se razvila filozofija oko reinkarnacije.

    Čak što više Ideja reinkarnacije je starija od Mojsija pa čak i samog svijeta ako se upotrebi hronologija Biblije prema Usheru.

    Ljudi su vijerovali u reinkarnaciju prije nego li je po Bibliji nastao svijet.

  18. #118
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zoMnucu_policiju View Post
    @Israphel......
    Ukoliko bi spasio ljude bez žrtve koja je bila ponuđena od strane Hrista,a koja ju je tražio zakon........grijeh bi se "udomio" u vječnosti. Ili bi uslijedila služba Bogu iz strahopoštovanja, a pošto nam je data slobodna volja to bi bilo u neskladu sa Božijom vladavinom koja se temelji na službi isključivo iz ljubavi!
    Zašto bi se udomio kada bi Bog oprostio grijehe? Da li su i moji grijesi otkupljeni Isusovom smrću?

  19. #119
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ja mislim da jesu svih ljudi.

    Ali ja ne mislim da je to na nacin koje sam vecinom slushao vec tako sto je opravdao mnoge ukazujuci da na ovom svijetu nema uspjeha za ljude koji su kao on. Takve zele da ubijaju, muce i istrijebe sa ovog svijeta da bi njima ostalo da uzivaju.

    Posadi čovek vinograd, ogradi ga plotom, iskopa muljaru, sagradi kulu, te ga dade pod zakup vinogradarima i otputova. A u svoje vreme posla slugu vinogradarima, da primi od vinogradara deo vinogradskih plodova. No oni ga uhvatiše, izbiše i otpustiše praznih ruku. I opet posla k njima drugoga slugu. I njega izudaraše po glavi i naružiše. Posla i trećega, i njega ubiše, i mnoge druge - jedne izbiše, a druge pobiše. Još jednog imađaše, voljenoga sina; njega najzad posla k njima govoreći: prezaće od moga sina. Ali oni vinogradari rekoše među sobom: ovo je naslednik; hajde da ga ubijemo, pa će nasledstvo biti naše. I uhvativši ga ubiše i izbaciše iz vinograda. Šta će dakle učiniti gospodar vinograda?
    Evanđelje po Marku, 12:1-9 (prevod Emilijan Čarnić)
    http://sh.wikipedia.org/wiki/Pri%C4%..._vinogradarima

  20. #120
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    U blizini...
    Posts
    167
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pošto sam se malo ohladio od prethodnog susreta sa Funestisom moram reći sledeće: tvrdnja da je Bog "prvi i poslednji" i obećanje vječnog života, koje je Bog dao ljudima, mogu biti paradoks samo ako Boga posmatramo odvojeno od ljudi. Iz te perspektive gledano, svakako jesu paradoks.

    Ali, zašto je tako teško ostaviti makar malu mogućnost da su ljudi i Bog - jedno te isto? I (molim Vas da ovo shvatite skroz pomirljivo i dobronamjerno) ne znam zašto ignorišete citate koje sam naveo u prvom mom postu na ovoj temi, koji to jasno i govore.
    Evo, ponoviću neke od njih:
    (Bog se obraća Kiru) Da, ti si Bog, koji se kriješ, Bog Izrajiljev, spasitelj. (Isaija 45:15)
    Ili u 82. Psalmu:

    Bog ustade na saboru Božijem, usred bogova izreče sud:
    .....
    .....
    Rekoh: bogovi ste, i sinovi višnjega svi.
    Ali ćete kao ljudi pomrijeti i kao svaki knez pašćete.

    .....
    I u Novom zavjetu:

    Po ovome znamo da u Njemu prebivamo, i On u nama, što nam je dao od Duha svojega. (Prva poslanica Jovanova 4:13)
    ... "Svijet, svijet, svijet je Gospod Bog, svedržitelj, koji bješe i jeste i koji će doći". (Otkrivenje Jovanovo 4:8 )
    Jedno je tijelo i jedan je Duh, kao što ste i vi pozvani na jednu nadu svoga zvanja. Jedan je Gospod, jedna vjera, jedno krštenje. Jedan je Bog i Otac svih koji je nad svima, i kroza sve i u svima nama. (Efescima 4:4-6)
    Dakle, ako ćemo Bibliju uzeti za mjerodavan izvor i pri tom je tumačiti doslovno (za šta ja lično smatram da je velika greška, ali čini se da je to praksa na ovoj temi i u svijetu uopšte), kakvo je Vaše mišljenje o ovim izvodima? I - ukoliko bi njihova vrijednost bila priznata i mi prihvatili mogućnost da su ljudi i Bog jedno - da li se u tom slučaju gubi pomenuti paradoks?

  21. #121
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by uzitulovac View Post
    Pošto sam se malo ohladio od prethodnog susreta sa Funestisom moram reći sledeće: tvrdnja da je Bog "prvi i poslednji" i obećanje vječnog života, koje je Bog dao ljudima, mogu biti paradoks samo ako Boga posmatramo odvojeno od ljudi. Iz te perspektive gledano, svakako jesu paradoks.

    Ali, zašto je tako teško ostaviti makar malu mogućnost da su ljudi i Bog - jedno te isto? I (molim Vas da ovo shvatite skroz pomirljivo i dobronamjerno) ne znam zašto ignorišete citate koje sam naveo u prvom mom postu na ovoj temi, koji to jasno i govore.
    Evo, ponoviću neke od njih:


    Ili u 82. Psalmu:



    I u Novom zavjetu:







    Dakle, ako ćemo Bibliju uzeti za mjerodavan izvor i pri tom je tumačiti doslovno (za šta ja lično smatram da je velika greška, ali čini se da je to praksa na ovoj temi i u svijetu uopšte), kakvo je Vaše mišljenje o ovim izvodima? I - ukoliko bi njihova vrijednost bila priznata i mi prihvatili mogućnost da su ljudi i Bog jedno - da li se u tom slučaju gubi pomenuti paradoks?
    Stvarno veoma čudnovato Za Psalm 82 mislim da se misli na sudije, kreljeve itd, isto se i kaže da je Bog učinio Mojsija Bogom u odnosu na faraona pa možda nešto tako se misli i tu?

  22. #122
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Israphel View Post
    Zašto bi se udomio kada bi Bog oprostio grijehe? Da li su i moji grijesi otkupljeni Isusovom smrću?
    Jesu i tvoji i svačiji, ali On kaže......"da nijedan koji me vjeruje ne izgubi život vječni"....ali vjera bez djela je mrtva. Ne dokazuju djela vjeru, već vjera stvara djela!

  23. #123
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Koliko ja znam pojam reinkarnacije nastao je puno prije Biblije, koji par hiljada godina, prije Bude recimo barem 2000 godina a sam Buda se rodio prije Hrista nekoliko hiljada godina.

    Znači Reinkarnacija nije plasirana da se odvoji ljude of Isusa s obzirom da se Isus dogodio svijetu puno poslje pošto se razvila filozofija oko reinkarnacije.

    Čak što više Ideja reinkarnacije je starija od Mojsija pa čak i samog svijeta ako se upotrebi hronologija Biblije prema Usheru.

    Ljudi su vijerovali u reinkarnaciju prije nego li je po Bibliji nastao svijet.
    U svakom slučaju je danas uveliko koriste u tu svrhu. Ali ima jedna filozofija koja je daleko pogubnija, a ona kaže...."uživaj u životu i radi sve ono što poželi tvoje srce(grešno O.o), jer jednom se živi" !?!?

  24. #124
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zoMnucu_policiju View Post
    Jesu i tvoji i svačiji, ali On kaže......"da nijedan koji me vjeruje ne izgubi život vječni"....ali vjera bez djela je mrtva. Ne dokazuju djela vjeru, već vjera stvara djela!
    Znači nema šta da se brinem, idem u raj?

    Edit:
    Sada viđeh, kaže da ne izgubi život vječni, znači neko će ipak izgubiti život vječni, Hitler npr. neće biti kažnjen nego će samo nestati?
    Last edited by Israphel; 21-04-14 at 20:44.

  25. #125
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by uzitulovac View Post
    Ali, zašto je tako teško ostaviti makar malu mogućnost da su ljudi i Bog - jedno te isto?
    Zato što da sam ja Bog ja bih to znao.

    Očigledno nisam Bog s obzirom da ne umijem promijeniti vrijeme niti mogu dijeliti sa nulom (što Bog po definiciji svemoći bi morao biti sposoban).

    Znači ljudi i Bog nisu isto, distinktivno su razdvojeni i različiti. Ljudi se vide, Bog se ne vidi. Za ljude znam da postoje, a za Boga znam da ne postoji (barem monoteistička verzija svemogućega boga, za druge vrste bogova nisam siguran poput deističkog tvorca ili Olimpijaca i sličnih).

    Mi ljudi i Bog nismo isto, u potpunosti smo različiti entiteti prema karakteristikama, moći koje posjedujemo, rasponu egzistencije, boji kože, prozirnosti itd.

Page 5 of 22 FirstFirst 12345678915 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Logika vjerovanja - zašto vjerujem
    By Mabus in forum CdM Arhiva
    Replies: 149
    Last Post: 26-01-14, 16:36
  2. Logika i logicke greske...
    By Zaovičić in forum Religija i filozofija
    Replies: 15
    Last Post: 09-06-13, 18:01
  3. Simetrichni i asimetrichni neprijatelj
    By milovan in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 32
    Last Post: 20-08-09, 14:41
  4. Malo jaca logika
    By Hari Krisna in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 22-11-05, 16:15
  5. logika
    By forumen in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 13
    Last Post: 12-01-05, 07:40

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •