View Poll Results: Očekujem da će situacija u Ukrajini voditi:

Voters
157. You may not vote on this poll
  • 1. pobjedi Janukoviča i gušenju/osipanju protesta

    25 15.92%
  • 2. pobjedi opozicije i prelaskom Partije regiona u opoziciju

    21 13.38%
  • 3. federalizaciji zemlje i dugogodišnjoj nestabilnosti

    25 15.92%
  • 4. novim građanskim sukobima, a možda i građanskom ratu

    46 29.30%
  • sporazumnom raspadu Ukrajine i formiranju dvije ili više novih država

    24 15.29%
  • nekom drugačijem epilogu-objasniću/ne mogu da procijenim

    16 10.19%
Page 130 of 273 FirstFirst ... 3080120126127128129130131132133134140180230 ... LastLast
Results 3,226 to 3,250 of 6816

Thread: Ukrajina - sraz dva svijeta

  1. #3226
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    697
    Thanked in
    379 Posts

    Default



    LOL...

  2. #3227
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ursa Minor
    Posts
    2,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Slika govori više od hiljadu riječi.
    Drž`mo gaće, polijećemo.
    Ad astra.

  3. #3228
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Mogao si staviti ukratko - pregovori su propali.
    Mada, iskreno, onaj ko se zaista nadao da će se danas naći neko rješenje, nepopravljivi je optimista ili mu vidik zamračuju neke čudne predrasude i ubjeđenja...
    Ponoviću još jednom - kriza u Ukrajini i u vezi nje, tek treba da počne...
    Koliko će se stvari brzo odvijati, zavisiće od bioritma obije strane, ali Zapad i Rusija ubuduće idu svako svojim putem...
    Jasno je to sve... Nego eto, oko dinamike samog procesa koji je def. neizbježan, interesantno je pratiti šta govore i hvatati ponešto između redova.
    Just to slip the skin...

  4. #3229
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Jerusalim
    Posts
    1,552
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Usred rasprave Moskve i Kijeva, secesije poluostrva i pripajanja Rusiji našli su se oni koji su na poluostvu živeli pre svih od davnina – Krimski Tatari.

    Većina ih je za to da Krim ostane u Ukrajini, jer sa Moskvom imaju neprijatna iskustva – za vreme Drugog svetskog rata Staljin je sve Krimske Tatare deportovao sa poluostvra. Rehabilitovani 1967. Krimski Tatari vratili su se na Krim tek devedesetih.

    Svaka vest o preuzimanju kasarni, o uniformisanim ljudima na putevima, pa i svaka petarda dovodi Hatidžu do plača jer budi teške uspomene. Njenu su porodicu, kao i sve Tatare sa Krima, deportovali za vreme Drugog svetskog rata u centralnu Aziju - Staljinova kazna celom narodu zbog optužbi da su se neki borili na strani nacista.

    "Ja sam ovakve dane već videla. 1942. u pet ujutru došli su vojnici. Nas šestoro dece bili smo samo – otac je bio na frontu a majku su odveli sa pijace – nisu je pustili da se vrati po nas. Meni je bilo 12 i ja sam bila najstarija. Ušli su, strgli pokrivače, vikali ustaj. Išutirali nas napolje iz kuće i zaključali vrata,“ ispričala nam je Hatidža.

    Od gladi je tokom deportacije umrlo njenih četvoro braće i sestara, majka Hatidže se na Krim vratila uoči raspada SSSR-a sa prvom grupom povratnika.

    "Nikuda neću da idem pa šta god da bude pa makar me streljali. Ovo je moja domovina, i ja sam se vratila i nigde ne idem odavde. Tatari ne idu odavde- treći put dom da ostavljaš – to ne može,“ kaže naša sagovornica.

    Strah Krimskih tatara od budućnosti posle referenduma ali i od velikog broja grupa samoodbrane krima i uniformisanih ljudi bez oznaka proizveo je da se i oni organizuju u patrole i straže. Kontrolišu ulaze u svoja naselja i ulice.

    "Došlo je spolja mnogo Kozaka i ljudi koji sebe nazovaju samoodbranom. Mi ne znamo ko su ti ljudi. MI smo naša sopstvena samodbrana da alarmiramo naselje ali stojimo simobolički da pokažemo da i mi možemo da se zaštitimo. Da ovo mesto neko čuva", rekao nam je Favzij.

    Straže su noćne i osim stražara na jedva osvetljenim ulicama tatarskog nema nikoga. Zadatak im je, kažu, da alarmiraju naselje u slučaju da se pojave. Kako kažu sumnjivi ljudi. Vreme prekraćuju pijući čaj i igrajući se sa psom koga od nedavno zovu Jacenjuk po ukrajinskom premijeru .

    "Ja Krim ne mogu da zamislim odvojenim od Ukrajine. Sva privreda, sva infrastruktura je vezana za Ukrajinu i istorijski. Pored toga mi ovde za razliku od Rusije imamo izbor, i ovde postoji slobodni mediji i sloboda govora", smatra Arsen. Krimskim Tatarima nove vlasti na polustrvu nude funkcije i obećavaju bezbednost i prava. Zajednica je, međutim, odlučila da referendum bojkotuje i da njegove rezultate ne prizna.

    http://www.b92.net/info/vesti/index....&nav_id=823807

  5. #3230
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    Jasno je to sve... Nego eto, oko dinamike samog procesa koji je def. neizbježan, interesantno je pratiti šta govore i hvatati ponešto između redova.
    Naravno... Zato u CG i pratimo...Čak i oni koji do sada nijesu pratili - pratiće.
    Zašto?..Pa zato što će se jaz Zapada i Rusije odraziti i na naše društvo. Nekom u Peruu, Južnoj Africi ili u Kraljevini Tonga od potpuno sporedne je važnosti što se dešava u Ukrajini i u vezi nje. Sa nama, što zbog našeg usuda da živimo na tom "mostu" što zbog želje da baš tako živimo poput "podijeljene ličnosti", nije taj slučaj.
    Ako se taj jaz između Zapada i Rusije nastavi širiti (a ja bih prije rekao "kada se krene širiti") pukotina će se otvarati i ispod naših nogu... Nikakvu dilemu nemam da će Crnogorci (ali i mnogi drugi koji su u poziciji sličnoj našoj) biti prinuđeni da u narednim danima i mjesecima "porazgovaraju" sami sa sobom i opredjeljuju se spram vlastitog sistema vrijednosti i viđenja svog nacionalnog i kulturološkog identiteta.
    Toliko.
    Last edited by El Re; 14-03-14 at 16:21.

  6. #3231
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja se nadam iskreno da Crnogorci neće morat da odlučuju o ničemu. Najbolje bi bilo da to bude odlučeno umjesto nas. Samo da "narod" se što manje pita.
    You can kill a player, but you can't kill the game

  7. #3232
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Ako se taj jaz između Zapada i Rusije nastavi širiti (a ja bih prije rekao "kada se krene širiti") pukotina će se otvarati i ispod naših nogu... Nikakvu dilemu nemam da će Crnogorci (ali i mnogi drugi u poziciji sličnoj našoj) biti prinuđeni da u narednim danima i mjesecima "porazgovaraju" sami sa sobom i opredjeljuju se spram vlastitog sitema vrijednosti i viđenja svog nacionalnog i kulturološkog identiteta.
    Toliko.
    Tu se apsolutno slažemo, pogotovo što neke identitetske raskrsnice kroz koje Ukrajina prolazi ili je prolazila, baš poznato mirišu... Ipak, mislim da je to priča koja će se aktuelizovati tek za 10, 20 godina.

    Znaš šta mi djeluje kao veoma aktuelna tema naše svakodnevice na koju će žestoko da se preslika situacija u Ukrajini? Eventualni referendum za ulazak u NATO. Baš ogroman, ogroman broj nacionalnih Crnogoraca sigurno nikad neće željeti da mu dijete dođe u situaciju da ratuje protiv Rusije... Ikad, ikad. E sad, ja mislim da je to iracionalan strah, niti bi NATO to od nas tražio - ali prosto, tako će ogroman broj ljudi razmišljati...

    Vidiš i sam - ođe na forumu ogroman broj ljudi koji se identitetski određuju kao Crnogorci su na strani Rusije, baš iracionalno.
    Just to slip the skin...

  8. #3233
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Identitetska pitanja rješavaju narodi bez identiteta.
    You can kill a player, but you can't kill the game

  9. #3234
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Shamrock View Post
    Identitetska pitanja rješavaju narodi bez identiteta.
    A ne rešavaju oni koji žive u prošlosti. Jednostavno, to je vječan proces, nikad zaokružen... Nacija je organizam koji eto ima lijepu osobinu da može da se regeneriše, rađa, ponovo cvjeta... Ali mora kod brižnog baštovana
    Just to slip the skin...

  10. #3235
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    Tu se apsolutno slažemo, pogotovo što neke identitetske raskrsnice kroz koje Ukrajina prolazi ili je prolazila, baš poznato mirišu... Ipak, mislim da je to priča koja će se aktuelizovati tek za 10, 20 godina.

    Znaš šta mi djeluje kao veoma aktuelna tema naše svakodnevice na koju će žestoko da se preslika situacija u Ukrajini? Eventualni referendum za ulazak u NATO. Baš ogroman, ogroman broj nacionalnih Crnogoraca sigurno nikad neće željeti da mu dijete dođe u situaciju da ratuje protiv Rusije... Ikad, ikad. E sad, ja mislim da je to iracionalan strah, niti bi NATO to od nas tražio - ali prosto, tako će ogroman broj ljudi razmišljati...

    Vidiš i sam - ođe na forumu ogroman broj ljudi koji se identitetski određuju kao Crnogorci su na strani Rusije, baš iracionalno.
    Gateway, ne vidim nista iracionalno. Jeste da situacija podsjeca na odnos nas i Srbije, ali samo podsjeca. Uostalom ako covjek ima osjecaja za pravdu, lako mu je odluciti se bez obzira sto je Rusija daleko od dobricine.

  11. #3236
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Sto im ne uvedu obavezu 55%+1 za referendum jer to demokratski standard koji izmisli demokratski zapad

  12. #3237
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    Tu se apsolutno slažemo, pogotovo što neke identitetske raskrsnice kroz koje Ukrajina prolazi ili je prolazila, baš poznato mirišu... Ipak, mislim da je to priča koja će se aktuelizovati tek za 10, 20 godina.
    Da, i ja sam to mislio... Ali događaji se najčešće odigraju onda kada to život odluči, a ne kada je neko zacrtao. Što bi rekao Marfijev zakon: ""Ako nešto može poći naopako, poći će naopako".
    Možda griješim, ali Ukrajina je nekako "prsnula u lice" i Zapadu i Rusiji onda kada to nijesu očekivali ni jedni ni drugi. Zato su tako nepripremljeni i ponašaju se smotano. A eto, kada se već pitanje otvorilo, Rusija je očigledno zauzela stanovište - sad ili nikad. Ili ćemo biti globalna sila i ovo primicanje zaustaviti, ili će nam se ovim putem gotovo izvjesno dogoditi rastakanje same Ruske federacije.
    Činjenica da sam otvoren u osudi onog što čine više ima veze sa načinom kako to čine. Mislim da su se interesi Rusije mogli zaštititi mnogo mudrije. Čak tvrdim da je Rusija imala stratešku prednost i mogla promišljenim potezima izazvati političku i ekonmsku nestabilnost u Ukrajini, te na taj način delegitimisati novu vlast i u konačnom vratiti Ukrajinu u svoju orbitu. Ali avaj... Ponavljam - vojnici i policajci su poslovično pogrešne osobe ukoliko funkcije koje obavljaju podrazumijevaju nekontrolisanu vlast. A Putin je i jedno i drugo. I vojnik i policajac. I to indoktriniran idelogijom bivšeg SSSR-a još od malih nogu.

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    Znaš šta mi djeluje kao veoma aktuelna tema naše svakodnevice na koju će žestoko da se preslika situacija u Ukrajini? Eventualni referendum za ulazak u NATO. Baš ogroman, ogroman broj nacionalnih Crnogoraca sigurno nikad neće željeti da mu dijete dođe u situaciju da ratuje protiv Rusije... Ikad, ikad. E sad, ja mislim da je to iracionalan strah, niti bi NATO to od nas tražio - ali prosto, tako će ogroman broj ljudi razmišljati...
    Vidiš i sam - ođe na forumu ogroman broj ljudi koji se identitetski određuju kao Crnogorci su na strani Rusije, baš iracionalno.
    Prvo, ja ne očekujem rat NATO-a i Rusije. Takvo nešto je malo vjerovatno. Ali, priznajem - mogućnost postoji. Prije svega zbog pozicije Turske i pitanja Tatara. Ipak, vjerujem da će se Rusi truditi da ne dovedu Tursku u poziciju da mora reagovati.
    Ja čak naprotiv, mislim da će odnosi Zapada i Rusije u nekom trenutku ponovo krenuti uzlaznom putanjom. Nekako, u perspektivi mi izgleda realnije da će se Zapad i Rusija naći podjednako ugroženi od Kine, te se lako mogu pojaviti (kroz 5,10, 20 godina) kao strateški saveznici. No, to je sve vjerovatno relativno daleka budućnost.
    Ono što ja očekujem u narednom periodu jesu tenzije, pa čak i posredni ratovi između 2 subjekta. Šta znače "posredni ratovi"? Tamo đe bude ratovala Rusija Zapad će naoružavati njene neprijatelje i obratno...Neće mnogo mariti za to što o tome misle oni drugi.
    Svi ti sukobi svoje izvorište imaju zapravo u činjenici da Zapad i Rusija nemaju dogovor (ili je makar isti narušen) oko podjele sfere uticaja i pravila igre za pretrčavanja zemalja iz jednog u drugi tabor.
    Ipak, sve veća moć Kine i jednu i drugu stranu primoraće da traže način da nađu obostrano prihvatljiva rješenja. No, do tada (pošto govorimo o godinama) izgubiće dosta vremena u iscrpljivanju.

    Što se tiče preferencije domaćih Crnogoraca... Vidi, sav problem što obojica svjedočimo ovoj paradoksalnoj situaciji (a ja bih rekao i neopisivo komičnoj) da recimo pojedini nacionalni Crnogorci i deklarisani podržavaoci članstva u NATO, se ubiše da na ovoj temi ne samo odbrane pozicije i stavove Rusije, već i iscijede svu naprasno otkrivenu ličnu netrpeljivost prema NATO-u, leži u činjenici što su oni bili nesvjesne žrtve potpuno stupidne propagande DPS-a o tome što je NATO. Prosto, ti ljudi (po meni), ponavljam, krivicom DPS-a zapravo i nijesu znali što je Zapad, niti što je uloga NATO.
    Ali, ne bih ja opredjeljivanje PRO ET CONTRA NATO-a u ovom pitanju smatrao odlučujućim niti konačnim stavom Crnogoraca. Naprotiv, mislim da će jaz između Zapada i Rusije promijeniti argumentaciju koja se u javnim debatama upotrebljavala do sada. Stvari će se (konačno) sagledavati realnije i političke partije (počev od DPS-a) će se prilagođavati. Kako debata bude otvorenija i što više bude pružala odgovore na suštinska pitanja, tako će se prilagođavati svježe brifovani crnogorski puk...Vjerujem da ćeš i tada biti na ovom Forumu pa možda budeš svjedočio tome i sjetiš se nekada mojih riječi.
    I za kraj...Da budem fer do kraja...Nemam nikakvu iluziju oko toga (a i to sam više puta najavio) da će ne samo diferencijacije u stanovništvu CG porasti, već očekujem da će, sa širenjem jaza Zapad-Rusija, i buduće vlasti manje mariti za demokratska načela te javne debate (koje će više biti nakon učlanjenja CG u NATO, nego prije tog čina) i uopšte u obzirima oko korištenih mehanizama vladanja. Da skratim - očekujem sve manje demokratije. Ne samo u CG (koja je tačka na periferiji Svijeta), već derogiranje ljudskih prava očekujem širom svijeta....Mislim da će budući Svijet (baš kao i u vrijeme Hladnog rata) funkcionisati po principu "Cuius regio, eius religio". Tako će se stvari postaviti i u opredjeljivanju oko NATO-a.
    Last edited by El Re; 14-03-14 at 17:51.

  13. #3238
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Lake of Single Malt
    Posts
    11,044
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Shamrock View Post
    Ah narod je često neiskren.
    Cry me a river

    Quote Originally Posted by Shamrock
    Ukrajinci žele bolji život, i oni imaju neko svoje viđenje boljeg života, koji ne uključuje pravednost. I tako je svuda u svijetu.

    U sukobu oko Ukrajine, niko ne razmišlja ko je u pravu, što je racionalno, što je pošteno itd. Svi razmišljaju samo o većem interesu.
    Ukrajinci zele da se njihov izbor, koji su izmedju ostalog platili i sa 102 ljudska zivota, ispostuje. Je li to zbog pravednosti, stomaka, interesa, postenja-manje je bitno.

    Quote Originally Posted by Shamrock
    Nekoga za koga je zapad oličenje njegovih težnji u životu, taj će zapad odabrati i po cijenu da na Rusiju ( i sve ostale) sjutra padne meteor, jačine 50 nuklearnih bombi. Taj uopšte ne želi da razmatra "Rusku stranu priče" u cijeloj stvari.

    Isto je i u obratnom slučaju, onaj za koga je Rusija oličenje jedine preostale sile u Evropi koja se bori protiv "zapadne dekadencije i nemorala", taj grčevito brani Rusku poziciju, i neće imati nikakav problem sa tim da se sjutra desi novi 9/11
    Shami, uopste nisu u pitanju, makar kod nekog ko razmislja racionalno i ne rukovodi se predrasudama, simpatije ili animoziteti prema nacijama. U pitanju su principi, i vaznije, u pitanju je izbor izmedju dva sistema koji se mogu precizno, mjerljivo uporediti i doci do zakljucka koji pojedincu koji zivi u okviru njih pruza vise.

    Na demokratske i na autoritarne sisteme ne mogu, i ne smiju se primjenjivati isti arsini i standardi. I u tome je poenta citave price-a to nema mnogo veze sa nacijom, religijom...Da u Berlinu, Briselu, Washingtonu... vlada (na primjer) Putin (ovdje upotrijebljen kao reper za citav njegov nacin vladanja i politicki, drustveni i ekonomski sistem u Rusiji) a u Moskvi (na primjer) Merkel (upotrijebljena na isti nacin za Njemacku/Zapad)-potpuno istovjetno bih podrzavao Rusiju, kao sto sad podrzavam Zapad.

    Quote Originally Posted by Shamrock
    Ali onda "neutralni posmatrači" odbijaju da priznaju da je u tom slučaju i ovo drugo viđenje takođe legitimno.
    Kao sto ti rekoh, "neutralnih posmatraca" nema. Niko od nas koji diskutujemo na ovoj temi nije neutralan. Bas niko.

    Quote Originally Posted by Shamrock
    Džaba sve lekcije, džaba sav "progres" u svijetu nije preovladao razum. I zapad i istok danas vuku po lešinarskom sistemu, a to je da grabe sve što se može ugrabiti bez obzira kako će to da se odrazi na one koji su predmet razgrabljivanja. Kršenjem svih normi, svih principa, svih konvencija, zapad je danas stvorio svijet u kojem opet preovladava ideologija, a ideologija je bespoštedna. Ona drugoj strani garantuje samo sravnjivanje sa zemljom. I kad se svi svrstaju na koju će stranu, piši propalo.
    Opet pokusaj relativizacije i izjednacavanja koji apsolutno ne stoji. "Ideologija" (potpuno neodgovarajuca rijec, ali aj neka ti bude) koju danas preferira i propagira Zapad je preferirana i propagirana iz prostog i veoma dobrog razloga-jer je najbolja (ili ako vise tako zelis, najmanje losa) od ponudjenih alternativa. Do tog zakljucka se, ponavljam, vrlo lako dolazi preciznim mjerenjem i uporedjivanjem. Stoga je teznja bilo koje zemlje (u ovom slucaju Ukrajine) da se prikljuci tom elitnom klubu najboljih nesto sto treba apsolutno pozdraviti i podrzati.

    Stvar je vrlo prosta. Ukoliko autoritarni rezimi izraze zelju da sire svoju "ideologiju", uticaj ili stvaraju interesne sfere, u tome ih treba ograniciti, zadrzati, odvratiti i natjerati na uzmak.

    Quote Originally Posted by Shamrock
    Ako svijet treba da postane ljepše mjesto, zapad mora vratit važnost onim normama koje su imale značaja do 1999 i 2004. Mora se vratiti nadležnost Ujedinjenim Nacijama.
    Nikakva nadleznost UN-u nije oduzeta-problem UN-a je strukturni a ne u nadleznostima.

    Quote Originally Posted by Shamrock
    Hvataju se jer im je omogućeno. A nije moralo biti.
    Potpuno sam saglasan da ovo Rusima nije moralo i trebalo biti omoguceno, samo sto to slabo ima kakve veze sa "pandorinim kutijama" o kojima pricas a vise sa autoritarnim rezimom kome je antagonizovanje okoline jedini nacin da prezivi.

    Quote Originally Posted by Shamrock
    To je ta ista kampanja satanizacije kakva se sprovodila i u slučaju Srbije.

    Degutantno. Promijenili se nisu ni za cenat.


    Eto. Sa dvije recenice si na najbolji nacin ilustrovao kako nema "neutralnih" i "objektivnih".
    Last edited by Recordare88; 14-03-14 at 17:47.
    Deserve's got nothing to do with it.

  14. #3239
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Lake of Single Malt
    Posts
    11,044
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    http://espreso.tv/new/2014/03/14/ker...ymy_viyskovymy

    Ruski i ukrajinski vojnici u Kerchu (Krim) odigrali fudbalsku utakmicu.
    Deserve's got nothing to do with it.

  15. #3240
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Recordare88 View Post
    http://espreso.tv/new/2014/03/14/ker...ymy_viyskovymy

    Ruski i ukrajinski vojnici u Kerchu (Krim) odigrali fudbalsku utakmicu.
    Fino, fino...
    To me podsjeti na - http://www.klix.ba/vijesti/svijet/ni...onta/131225043

  16. #3241
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    536
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Piše Ginulo se, al "U pitanju su principi..."
    Pa se mislim kako je njima samo haotično kada se stvari nazovu svojim imenom, pa lijepo svi kažemo za bijelu boju da je bijela boja, a oni da svisnu od muke što ne mogu reći da je crna...

    Ali dosta o CNN i WEED anemičnom pristupu, idemo malo o šumsko planinskom...
    http://srbinaokup.info/?p=30446
    http://forum.net.hr/forums/p/386093/12348090.aspx

    A sada da se bude koliko toliko objektivno, pa da se iznese nešta dnevne doze istorije, ozbiljne koliko i ove kontrazdravorazumske...

    KAKO SU INDIJANCI DOBILI IME?

    Elem, kada je tada mladi i ambiociozni Kolumbo Kristifor (po Deretiću Kolumbović Nićifor, poreklom iz Male Krsne, izvorni balkanac, pošpančen kao deo dogovora španskog kralja i ovdašnjeg plemenskog savjeta) oplovio pola sveta u potrazi za Indijom i napravio je grešku koju mu nijedan pravi balkanac neće oprostiti otkrivši Ameriku ili Amerike. On je pokupio po par primjeraka svega što je našao tamo i poneo sa sobom u Španiju da pokaže pučanstvu čega sve ima preko bare.

    Kada je uplovio sa svojim brodovima Ninom, Pintom i Santa Marijom u luku, tu se skupilo i staro i mlado, i bogato i siromašno, i trgovci i lopovi, i liberali i radikali, svi čekaju mladoga Nićifora da dođe i pokaže što je sve donio i priča gdje je bio. Tu je bio i kralj sa ženom mu kraljicom, malo nervozan jer su ga prekinuli u popodnevnoj partiji "Onaniši pa na dremku zbriši."

    Bilo kako bilo, silazi tako naš junak, centar ove priče Kolumbo na dok, pun sebe. Za njime idu mornari nose sanduci sa svakojakim vrijednostima, džakove i vreće sa svim i svačim, i za njime ide par tamnoputih momaka, to jest što će reći nekoliko domordaca koje je Kristifor Nićifor navatao na slaninu tamo u Amerikama dalekim. I stoje oni tako, Kolumbo stoji iza njih i kreće sa pričom...
    - O narode španski i nacionalne manjine majke vam ga fašističke nikada Krim i Kosovo nećemo priznati, o Katalonci i Vavilonci, o Baskijci, ooooOOooouOOO Andalu....
    - UBRZAJ SE KOLUMBO DA NE BI IZ MOMENTA UKRASIO JARBOL U STAVU NAGLAVAČKE - oglasi se kralj svojim gromkim ali ipak pomalo gej glasom. Da je tada postojao u Španiji RNB, kralj bi bio hit hitova.
    - Što ti je to u džaku?
    - To je krompir Vaše Visočanstvo. Može se pržiti na masti od šumskog vepra, može se kuvati u vodi, može se baciti u pepeo. Izuzetno ukusna poslastica.
    . Aha. Dooobro - reče kralj. - A što je to lišće ispred tebe?
    - Aaaaa, pa to je duvan. To se stavi u ovo napravu - lula se zove, pa se pućka ovako, vidite - puć puć, usne namjestite kao da se slikate ispred ogledala, a dim, sa oproštenjem, ućerate sve do pluća...
    - Dobro, i to zvuči interesantno. A šta ti je ov....

    U tom se iz mase javlja mali Pedro, sin obućara i poznat kao vrag i šaljivdžija koji znao terat' šegu po kraljevskoj Španiji toga doba, i pokazujuć prstom na nekolicinu onih domorodaca koji su još bili vidno pospani od vremenske razlike, reče

    - JE LI KOLUMBO CARE, A KO SU TI OVI INDIJANCI IZA TEBE SREĆE TI?

    I eto, tako njima ostade taj naziv, koji nose i dan danas. Sve zbog malog Pedra i Nićifora Kolumba, i razne nepismene raje pogubljene u vremenu i prostora što misle da su još u Amerike!
    "Želim vam samo jedno, a to su dvije stvari: red, rad i disciplinu"


  17. #3242
    Join Date
    May 2011
    Location
    Prijeko Morače
    Posts
    4,680
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    110
    Thanked in
    53 Posts

    Default

    Crna Gora protiv referenduma na Krimu

    Imajući u vidu namjeru održavanja referenduma o nezavisnosti Krima i reakcije cjelokupne međunarodne zajednice, uključujući EU, UN i G7, Crna Gora ističe zabrinutost zbog najave promjene statusa Krima i poziva na uzdržavanje od jednostranih poteza koji samo mogu doprinijeti daljoj eskalaciji krize i podizanju tenzija, što može dodatno da pogorša ekonomske prilike i uspori oporavak ekonomije.

    Održavanje referenduma nije u skladu sa međunarodnim pravom i zakonima Ukrajine, i on kao takav ne bi proizveo pravne posljedice, niti bi bio prizat, a doveo bi do pogoršanja situacije u zemlji i ugrozio međunarodno-pravni poredak i sistem.

    Crna Gora ističe zabrinutost zbog odsustva intenzivnog dijaloga, poziva na njegovu obnovu uz posredovanje međunarodne zajednice i na uzdržavanje od akata koji ne doprinose očuvanju mira i bezbjednosti.








    hahahahahahahahahha
    Priroda je lijepa, al' zajebano društvo.

  18. #3243
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Recordare88 View Post
    Na demokratske i na autoritarne sisteme ne mogu, i ne smiju se primjenjivati isti arsini i standardi. ....
    Objasni nam malo ovo jer se to zove "dvostruki arsini", a kad do njih dodje onda nema ni standarda ni nicega već snaga jacega i puko navijanje pucanstva sa jeftinim opravdanjima da to nije gofno vec se pas posra.
    Arsin je vazda jedan bez obzira ko njim mjerio, a sve u duhu crnogorske poslovice "reci pravo pa makar i crni djavo od toga koristi imao". Iz tvoje tvrdnje proizilazi kad su demokrati autoritativni to je dobro, ali kod prvih je to isto jako lose i ne smije se za zivu glavu dozvoliti. Kad demokrate od svog pucanstva naprave brave, izmisle hemijsko oruzje, atomske bombe, smak svijeta..... rasture i razoru neku zemlju bombama to je dobro. Kad to urade autoritativni rezimi to je zlo i naopako. Nema tu nikakve razlike i jedina razlika je u tome ko ima koliko ovaca za sisanje i dje je vise onih koji glavu nose da im kisa po stomaku ne pada i da povjeruje u sve sto mu se plasira i slijepo to slijedi.
    Cesto se dolazi u priliku da se igra pod diktatem jacega i to sto se mora tako raditi ne moze cojek biti avetinja pa doradjivati teorije kako je crno u sustini bijelo ili za nase dobro bolje da ne pominjemo boje jer se od toga ne zivi.... a 55% je kako svi znaju je cisto polovina jer da nije tako divni demokratski svijet ne bi tako odredio i da nije tako nasi se ne bi slozili. Diktat je druze moj diktat ma ko ga diktirao i ma kako se (ne)voljno igrao.
    Nego objasni mi kad uvedu sankcije oce li prekinuti LS jer je sponzor omrznuta diktatorska firma

  19. #3244
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Recordare88 View Post
    Ukrajinci zele da se njihov izbor, koji su izmedju ostalog platili i sa 102 ljudska zivota, ispostuje. Je li to zbog pravednosti, stomaka, interesa, postenja-manje je bitno.
    Eh baš si mi odgovorio, a Rusi ne žele sa Ukrajincima, i što onda ?

    Shami, uopste nisu u pitanju, makar kod nekog ko razmislja racionalno i ne rukovodi se predrasudama, simpatije ili animoziteti prema nacijama. U pitanju su principi, i vaznije, u pitanju je izbor izmedju dva sistema koji se mogu precizno, mjerljivo uporediti i doci do zakljucka koji pojedincu koji zivi u okviru njih pruza vise.
    A mi smo, svak ko ima grama mozga, zaključili da mi dio tog konkretnog sistema, nećemo postati ama baš nikada, osim ako se fizički ne preselimo tamo. A to možemo i bez ikakvih promjena kod kuće. Dakle mi kući možemo da mijenjamo nijanse, a tu iskaču svakakvi drugi interesi.

    I ne, ne želi svako da živi u tom sistemu. Počni od Crne Gore, ova Crna Gora ne želi da živi u tom sistemu, jer je ova i ovakva Crna Gora, i njen mentalitet, zakleti neprijatelj načina funkcionisanja zapadnog civilnog društva

    Onaj kome to nije jasno, njemu fali jedna vrijedna osobina zvana samokritičnost.

    Na demokratske i na autoritarne sisteme ne mogu, i ne smiju se primjenjivati isti arsini i standardi. I u tome je poenta citave price-a to nema mnogo veze sa nacijom, religijom...Da u Berlinu, Briselu, Washingtonu... vlada (na primjer) Putin (ovdje upotrijebljen kao reper za citav njegov nacin vladanja i politicki, drustveni i ekonomski sistem u Rusiji) a u Moskvi (na primjer) Merkel (upotrijebljena na isti nacin za Njemacku/Zapad)-potpuno istovjetno bih podrzavao Rusiju, kao sto sad podrzavam Zapad.

    Ne mogu nego moraju, i to je obezbijeđeno silom, baš kao što i zapad silom sebi obezbjeđuje prava. Manite me moralisanja, nisam sa marsa pao. Kao da ne znam ja kako se živi na zapadu i kako se "završava" posao, i koliko tu ima skrupula i demokratije i obzira. Ukratko - nula. Na zapadu jedino postoji red, a to mnogo znači, slažemo se. Ali taj red nije stvoren da obezbijedi poštenje, nego da obezbijedi imovinu i ljudske živote.



    Opet pokusaj relativizacije i izjednacavanja koji apsolutno ne stoji. "Ideologija" (potpuno neodgovarajuca rijec, ali aj neka ti bude) koju danas preferira i propagira Zapad je preferirana i propagirana iz prostog i veoma dobrog razloga-jer je najbolja (ili ako vise tako zelis, najmanje losa) od ponudjenih alternativa. Do tog zakljucka se, ponavljam, vrlo lako dolazi preciznim mjerenjem i uporedjivanjem. Stoga je teznja bilo koje zemlje (u ovom slucaju Ukrajine) da se prikljuci tom elitnom klubu najboljih nesto sto treba apsolutno pozdraviti i podrzati.
    Ideališeš. Ideologija zapada nije kvalitativno bolja. U smislu istine, vrijednosti vrline. Dakle govorimo o čisto apstraktnim pojmovima dobrog i vrlog. U tom pogledu zapad nikako nije superioran. Ali zapad definitivno jeste najsuperiorniji ekonomski i društveni model za vladajući oblik ekonomije na planeti - tržište. Zapad uspijeva da najbolje iz tržišne ekonomije stvori bolju vrijednost, a samim tim i bolji život. I ja potpuno realno prihvatam činjenicu da taj sistem neće nikoga da čeka. Zapad posjeduje produktivnost, koju ne posjeduju ostali režimi koji nisu prihvatili zapadni civilni model. U tom modelu uspješni i talentovani mogu da se ostvare, ako su dovoljno uporni i oštroumni.

    Međutim, tom klubu, ne možeš da se pridružiš tako što ćeš da zažmuriš i poželiš. Eto mi smo probali, i nismo uspjeli. Kad je običan građanin toga postao svjesan (kao što Crnogorci postaju svjesni) on je postao najveći neprijatelj EU. Onoga dana kada Crna Gora shvati da iz EU neće dobiti ništa džabe, ona će postati najskeptičnija zemljap prema EU.

    Stvar je vrlo prosta. Ukoliko autoritarni rezimi izraze zelju da sire svoju "ideologiju", uticaj ili stvaraju interesne sfere, u tome ih treba ograniciti, zadrzati, odvratiti i natjerati na uzmak.
    Za neke su autoritarni režimi potpuno legitimni.

    Nikakva nadleznost UN-u nije oduzeta-problem UN-a je strukturni a ne u nadleznostima.
    Ne pravimo se ludi, UN su smišljene da daju legitimitet, a vrijeme je takvo da je to nekima postalo suvišno, i opterećujuće.

    Potpuno sam saglasan da ovo Rusima nije moralo i trebalo biti omoguceno, samo sto to slabo ima kakve veze sa "pandorinim kutijama" o kojima pricas a vise sa autoritarnim rezimom kome je antagonizovanje okoline jedini nacin da prezivi.
    To nije objektivno od tebe. Govoriti o tome da je Rusiji bio interes antagonizovanje i da je to za nju bolji način da se preživi od života u miru je neozbiljno i zasnovano na pukim nagađanjima. Ruski režim trenutno u svojim rukama ima sve mehanizme preživljavanja, od gasovoda i naftovoda pa do svih poluga vlasti. Mogu da kupuju socijalni mir narednih 100 godina.

    Eto. Sa dvije recenice si na najbolji nacin ilustrovao kako nema "neutralnih" i "objektivnih".
    To je prije svega istina. Cilj je da svijet zamrzi Ruse kao cjelinu, da bi im se suprotstavio. Auto teksta ide toliko daleko, da ne dozvoljava ni da u Rusiji postoji pluralitet. On kaže "ma svi Rusi su isti" (satrimo ih, nastavak).

    To je za mene kao moralnog čovjeka, koji je odabrao put principa umjesto puta suvog racionalizma, degutantno. Ja isti stav imam i prema svim drugim slučajevima takve mrzilačke i ksenofobne retorike, prema kome god da je upućena.
    You can kill a player, but you can't kill the game

  20. #3245
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    15,297
    Thanks Thanks Given 
    142
    Thanks Thanks Received 
    391
    Thanked in
    297 Posts

    Default

    http://www.cbssports.com/general/eye...2014-world-cup

    Hahahah..Genijalan odgovor Rusa..

    "In light of US's military aggression against several sovereign states such as Yugoslavia with no particular reason; Iraq and Libya -- alleged search chemical weapons; attempt to invade and occupy Syria and numerous cases of human rights violations all over the world revealed by E. Snowden, we respectfully ask that you urgently convene an emergency session of FIFA to consider suspending US's membership in FIFA, and denying the United States team the right to participate in the upcoming 2014 World Cup in Brazil."

  21. #3246
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by chucknorris View Post
    Crna Gora protiv referenduma na Krimu

    Imajući u vidu namjeru održavanja referenduma o nezavisnosti Krima i reakcije cjelokupne međunarodne zajednice, uključujući EU, UN i G7, Crna Gora ističe zabrinutost zbog najave promjene statusa Krima i poziva na uzdržavanje od jednostranih poteza koji samo mogu doprinijeti daljoj eskalaciji krize i podizanju tenzija, što može dodatno da pogorša ekonomske prilike i uspori oporavak ekonomije.

    Održavanje referenduma nije u skladu sa međunarodnim pravom i zakonima Ukrajine, i on kao takav ne bi proizveo pravne posljedice, niti bi bio prizat, a doveo bi do pogoršanja situacije u zemlji i ugrozio međunarodno-pravni poredak i sistem.

    Crna Gora ističe zabrinutost zbog odsustva intenzivnog dijaloga, poziva na njegovu obnovu uz posredovanje međunarodne zajednice i na uzdržavanje od akata koji ne doprinose očuvanju mira i bezbjednosti.








    hahahahahahahahahha
    Lako se tebi smijati, a tek sad se Putin ceska po ćelavoj glavi i njegovi analiticari racunaju kako da preduprijedi sankcije koje uvede Crna Gora. Ovo moze biti prelomni trenutak u pat poziciji i ja mislim koliko odma će nas Filip okrenuti telefon i reći ka u onim ukrajinskim spotovoma sto se vrte " Vladimir, Vladimir igraj sah a ne rat".

  22. #3247
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Ko zna mozda je doslo vrijeme da Rusija udje u EU, bukvalno da udje.

  23. #3248
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    536
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Ko zna mozda je doslo vrijeme da Rusija udje u EU, bukvalno da udje.
    Da sklisko penetrira, i da svi uživaju dok zapad voajeriše i plače...
    "Želim vam samo jedno, a to su dvije stvari: red, rad i disciplinu"


  24. #3249
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,444
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default

    U duhu pojedinih komentara...


  25. #3250
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    697
    Thanked in
    379 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Arsin je vazda jedan bez obzira ko njim mjerio

Page 130 of 273 FirstFirst ... 3080120126127128129130131132133134140180230 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 6 users browsing this thread. (0 members and 6 guests)

Similar Threads

  1. Ukrajina
    By Hari Krisna in forum Politika generalno
    Replies: 10
    Last Post: 31-12-12, 16:04
  2. Ukrajina opet...
    By Hari Krisna in forum Politika generalno
    Replies: 33
    Last Post: 02-06-10, 08:59
  3. Održiva Ekonomija: O Stvaranju Svijeta I Svijeta Novca
    By loken in forum Politika generalno
    Replies: 1
    Last Post: 30-08-09, 21:36
  4. Rusija-Ukrajina-gas
    By sinisam in forum Politika generalno
    Replies: 29
    Last Post: 19-01-09, 15:43

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •