Results 1 to 13 of 13

Thread: Sumorna Podgorica

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,091
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Sumorna Podgorica

    Ako je neko unutar drugih thread-ova pisao o ovome, izvinjavam se.

    Naime, nevjerovatno je da Podgorica po prvi put otkad znam, a zivim u njoj ravno 44 godine, nije bila okicena tokom novogodisnjih i bozicnih praznika. Izuzetak je bio, i jos je, bulevar Dz. Vasingtona, koji je, kako cujem, okicen od sredstava privtnika koji drze lokale u tom bulevaru, za svaku pohvalu.
    Da ne pominjem metropole u regionu (bijah u Zagrebu i Sarajevu u poslednjih mjesec dana), ali i manji gradovi su, u skladu sa mogucnostima, ukrasili svoje ulice i bulevare.
    Vjerovatno ce opstinski poslenici reci da je to znak stednje u ovim kriznim godnama, ali... Zar se nakit za ukrasavanje grada kupuje svake godine? Zar ne postoji neki magacin gdje se ovakva sredstva pohranjuju na godinu dana, pa opet aktiviraju kad za to dodje vrijeme? Ako ne, onda smo mi Tunguzija, Haos drzava bez reda i nacina.

    Novogodisnje ukrasavanje gradova nije luksuz! To je obaveza koja gradu daje jedan svecaniji lik, covjek se osjeca bolje i romanticnije. Djeca se obraduju i nekako sve dobije jednu svecarsku atmosferu. U Zarebu, recimo, vec tokom decmbra, grad se pretvori u jednu veliku jelku, lampioni na sve strane, nebo nad ulicama se osvijetli hiljadama raznobojnih lampica, mnogi montazni standovi i tezge preplave uzi centar grada sa prikladnim suvenirima, poklonima, cvijecem. Trg Bana Jelacica postane veliki 'advent' gdje se toci pivo i jede vruca kobasica.

    Kod Hrvata je to sigurno jedna jaka tradicija, ali hajde da i mi ponesto od toga imamo. Ako nista drugo, zarad nase djece kojoj takve radosti cine djetinjstvo srecnijim.
    Last edited by forumen; 14-01-14 at 05:09.

  2. #2
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Jesi li setao ili vozio se ovih prethodnih noci? Ja kuda god da sam se kretao bilo je okiceno. Svi bulevari kojima sam isao.

    Sent from my LT22i using Tapatalk
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  3. #3
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,935
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    122
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Jesi li setao ili vozio se ovih prethodnih noci? Ja kuda god da sam se kretao bilo je okiceno. Svi bulevari kojima sam isao.

    i ja se čudim što priča ovaj čovjek..
    Nikad grad nije bio ljepše ukrašen, čak su i magistralom put maslina stavili neke ukrase,
    Ali što kaže on, neka ove godine sve to sačuvaju i naredne godine da se ne kupuju novi
    (╯°□°)╯ ︵ ┻━┻

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,919
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kad vidim ukrase po gradu znam da se neko ugradio.

  5. #5
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Crnom Gorom uzduz i poprijeko
    Posts
    22,402
    Thanks Thanks Given 
    752
    Thanks Thanks Received 
    2,223
    Thanked in
    1,683 Posts

    Default

    Ne sprdajte se. Strašno je vala ukrašena...tri ukrasa u dva reda... jedina ulica koja je UKRAŠENA da valja je Džordža Vašingtona.
    Ako ne postoji razlog da se pije, to nije razlog da se ne pije...

  6. #6
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Middle earth
    Posts
    7,467
    Thanks Thanks Given 
    160
    Thanks Thanks Received 
    1,262
    Thanked in
    638 Posts

    Default

    Razlika je u tome kad to rade privatnici i obicni ljudi koji plaćaju ukrasavanje objekata ili ulica iz svojih dzepova i kad to radi opstina koja meće ukrase koji izgledaju kao da su napravljeni za doček nove 1967 godine a ove godine se nisu ni toliko potrudili.Poznato je da je Podgorica za vrijeme praznika (mada i van njih) jedan od najmrtvijih glavnih gradova u Evropi a po mom misljenju svak godine mrtvilo sve vise uzima maha
    I have a plan so cunning you could pin a tail on it and call it a weasel.

  7. #7
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,044
    Thanks Thanks Given 
    3,969
    Thanks Thanks Received 
    6,546
    Thanked in
    3,118 Posts

    Default

    ako ti djeca iz kuće ne ponesu radost, neće ga ni naći ni okićenom gradu tako da...
    nothing comes from violence and nothing ever could

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,993
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Trebali ste Bar da vidite. Nije bilo ničega. Čak ni na bulevaru.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  9. #9
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,091
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ocito ne zivimo u istom gradu ili ga totalno razlicito dozivljavamo i osjecamo. Jutros vidjeh da skidaju neki jad od nekih malih lampiona iz ul. Slobode, ja to uvece ni ne primijetih. Od Preko Morace, preko Milenijuma, kuda obicno idem, nijedan ukras. Kolega mi rece da nije uocio to prema Maslinama, iako zivi na Murtovini. Tako da je, pa i da je bilo nesto, sve to jedan obican jad i tuga za potencijalnu metropolu i evropski grad. I jos nesto, da bi se znalo da je ovo jedan jad i tuga, treba otici malo okolo i vidjeti kako to drugi rade. Onaj ko ne izlazi iz svog grada vjecito ce misliti da je to vrh vrhova jedini moguc.

    Drugo, nas grad je postao jedno opste sivilo. U jednom trenutku, prije 10-15 godina, da bi bio slicniji nekim velikim metropolama koje svoju dusu na drugi nacin isijavaju, odrekli smo se ulicnih sitnih detalja, tipa prodavaca novina, suvenira, knjiga... Zabranili smo pecenje kestena po centru iako se toga nije nikad odrekao jedan Rim recimo. Poneko, na divlje, ugrabi da postavi jedan stalak sa kestenima, ali je to nedovoljno. Grad je izgubio na sarenilu, pretvorio se u sivi grad, monotonih fasada i trotoara. Trg izgleda postoji samo da bi na njemu fontana povremeno radila i oko nje nekoliko staraca je primitivno cisti svakih 15-20 dana. Kiosci su nestali, a oni daju zivost svakom velegradu. Trafike su se uvukle u zgrade i postale kao svaka druga prodavnica, neprimijetna i bezivotna. Privremeni standovi i tezge kakve imate svuda po svijetu pojave se oko trga par puta godisnje kad je sajam meda ili nekih suvenira. A u danima oko Nove godine nista. Posto je zabranjeno da se trg koristi za docek Nove godine kao nekad, ovih 10 dana se nikom nije mililo izaci u centar. Bolji je bio i Gintas i Delta. To je sramota. Ubiti centar grada znaci ubiti dusu gradu.
    Da li je Podgorica ikad organizovala neku festu kao sto to radi Budva, H. Novi ili Kotor? Kad je neko iznio na trg 1000 l piva ili vina (ne kosta vise od 300 Eur) da bi obradovao narod, mozda i gradsku sirotinju, da bi se narod oko necega okupio, popricao, zadovoljio. Nekad je korzo bilo glavna zabava, sad ga nema na onaj nacin kao nekad. Samo je tu da bi se uzurbano proslo ka nekom ugostiteljskom odredistu.

    Iako upotrijebih malo teze rijeci, ne zamjerite mi sto po prvi put ovako nastupih na ovom dijelu CdM, ali imao sam potrebu.
    Uzivajte i do sljedeceg piskaranja .
    Last edited by forumen; 14-01-14 at 14:21.

  10. #10
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    e moj dobri forumene, iscudjavanju mjesta vise nema, sad sve u centru se gasi da bi se narod prebacio i to malo iz centra do atlasa da se promovise taj dio i klubovi koji ce radit do zore a zna se ciji su ................ pametni ljudi se dofatili vlasti, skontali ovce trce dje coban zvizne pa tako i rade, nijedan nije iz duse grada niti ga osjetio ikad na taj nacin kao neki, pa mu i ne znaci...............
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  11. #11
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,981
    Thanks Thanks Given 
    3,229
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Moj grad moja Podgorica grad sa mnogo lica ovo je nas lavirint ovo je nas lavirint kad ce biti bolje

  12. #12
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,284
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Grad ni jedne godine nije bio ovako ocajno ukrasen.Bio sam na Cetinje prije nedelju dana,svaki stub,drvo sve ama bas sve su okitili,cak i zidine oko muzeja su potpuno okicene.Koliko vidim ova nasa mrcna i napacena Podgorica je najgore okicena od svih gradova

  13. #13
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    401
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne znam za te ukrase, goozica je odlično rekla, ali ono što je meni ove zime palo u oči je da se gradska rasvjeta vrlo često gasi ranije nego što mi se čini da je bilo prethodnih godina, a pali kasnije, pa je grad nekih pola sata i ujutro i uveče u mraku dobrih pola sata.

    Ne pričam o periferiji, nego o širem centru, tipa ulica Stanka Dragojevića, Svetozara Markovića, Okt. Revolucije, Bul. Bratstva i Jedinstva, to je ono gdje sam primijetio da u je šest ujutro već ugašena ili u pet popodne još nije upaljena rasvjeta... Ja se ne sjećam da sam prethodnih godina tuda prolazio ujutro u šest, šest ipo a da nema rasvjete...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Podgorica-Bratislava-Podgorica
    By markoni_91 in forum Putovanja
    Replies: 9
    Last Post: 16-09-13, 19:35
  2. I:Podgorica
    By hitmanbreee in forum Ostali oglasi
    Replies: 4
    Last Post: 12-09-11, 17:46
  3. Podgorica - Bukumirsko jezero - Matesevo - Podgorica
    By Vele_PG in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 0
    Last Post: 13-11-08, 19:43
  4. Podgorica 20 maj
    By Omega in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 16
    Last Post: 21-05-06, 15:13

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •