Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 26

Thread: Kondezacija i vlaga

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default Kondezacija i vlaga

    Ovako, u spavaćoj sobi već duže vremene u ćošku se pojavljuje plijesan, sad od skoro i na plafonu u uglu.
    Naveče doslovce jedan zid je mokar. Stan ne grijemo, jer je urađena izolacija da se ostat ne može od toplote sad zimi.
    Dnevna je povezana sa kuhinjom tako da nema potrebe ni nju grijat.
    Soba ima jedan prozor, koji je preko dana otvoren, a naveče radi đece je zatvoren.
    Čistio sam to nekoliko puta krpom, ali opet se pojavi poslije par dana.
    Nema nikakvih cijevi ili tako što, kao ni pukotina na fasadi...
    Kako se riješit tih gov**a?
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  2. #2
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,294
    Thanks Thanks Given 
    397
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    44 Posts

    Default

    Imamo isti problem. Javlja mi se u spavaćoj tj mojoj sobi od kad smo stavili eloksiranu. Ali fora samo zimi. Isto ne grijem. vjerovatno je fora to otvaranje prozora preko dana a što se tiče rješenja majka je vlažnim maramicama malo prelazila (pomogne al ne toliko) dokle nismo okrečili to prošlog ljeta.
    Evo sad je opet krenulo po malo

    Poslato sa klupe
    I did it for me. I liked it. I was good at it. I felt alive. - Walter White

  3. #3
    Join Date
    May 2011
    Posts
    7,105
    Thanks Thanks Given 
    161
    Thanks Thanks Received 
    77
    Thanked in
    38 Posts

    Default

    Kad je prebrišeš samo se razmnoži. Varakina je ubija a imaš one rastvore protiv gljiva koji se dodaju u jupol pa prefarbaš kasnije.
    Lord, the pitiful screams of all them college-educated women!

  4. #4
    Join Date
    May 2012
    Location
    in bed with Eva Simons 26°21'29.9"N 127°47'02.0"E
    Posts
    7,125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A da probaš da je okrečiš ali pravim krečom (klakom)? Ono klasično, tipa kreč+voda?

  5. #5
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,953
    Thanks Thanks Given 
    29
    Thanks Thanks Received 
    913
    Thanked in
    487 Posts

    Default

    Imam isti problem. Premazao sam perma white farbom koja garantuje 5g da se ne pojavljuje...vidjecemo.ali jedino trajno rjesenje je dobra izolacija.

    Sent from my Lenovo P780_ROW using Tapatalk
    doslo vrjeme da se promijeni potpis :)

  6. #6
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    13,341
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beethoven's C*** View Post
    Kad je prebrišeš samo se razmnoži. Varakina je ubija a imaš one rastvore protiv gljiva koji se dodaju u jupol pa prefarbaš kasnije.
    Koristio sam ja te rastvore. Kurtza to ne valja. Opet se vrati.

    Krečimo i čistimo taj dio svako malo jer ne mogu gledat onaj glib.

  7. #7
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Niksic
    Posts
    11,215
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    216
    Thanked in
    116 Posts

    Default

    Ja sam u pg zivio u garsonjeru u kojoj se to pojavljivalo. Ljetos je stavljena demit i nema toga vise.znavi izolacija dobra ili ako ti je stavljena lose je uradjena. Zbog velike temperaturne razlike napolje i unutra to se zato stvara. A i velika je vlaga napolje pa ti i mozda izolacija pusta

    Sent from my TELEFON using TETRAPAK 4

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default



    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  9. #9
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    donja slika je prozor od jutros...
    za 4 godine ovo je prva zima da se ovo dešava
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  10. #10
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,953
    Thanks Thanks Given 
    29
    Thanks Thanks Received 
    913
    Thanked in
    487 Posts

    Default

    I meni je takav prozor svako jutro. Pvc stolarija koja dihtuje i ne dozvoljava da dise soba sve sto se dise i toplota odaje u sobi koja se ne grije dovodi do kondenzacije. Kod mene je problem konkretno sto je dobra fasada sa strane ali plafon je samo ploca pa su zidovi topli a plafon hladan pa se u coskovima i po plafonu javlja kondenzacija i vremenom razvija budj. Ja sam ubio gljivice varikinom i premazao perma white farbom cink oksida koja sprecava stvaranje budji. Ako ne plafon radim 5cm stiropor i zavrsavam sa time

    Sent from my Lenovo P780_ROW using Tapatalk
    doslo vrjeme da se promijeni potpis :)

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bojankov View Post
    I meni je takav prozor svako jutro. Pvc stolarija koja dihtuje i ne dozvoljava da dise soba sve sto se dise i toplota odaje u sobi koja se ne grije dovodi do kondenzacije. Kod mene je problem konkretno sto je dobra fasada sa strane ali plafon je samo ploca pa su zidovi topli a plafon hladan pa se u coskovima i po plafonu javlja kondenzacija i vremenom razvija budj. Ja sam ubio gljivice varikinom i premazao perma white farbom cink oksida koja sprecava stvaranje budji. Ako ne plafon radim 5cm stiropor i zavrsavam sa time

    Sent from my Lenovo P780_ROW using Tapatalk


    isti slučajje i kod mene
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  12. #12
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    1,305
    Thanks Thanks Given 
    25
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Upravo dobra izolacija zna da bude razlog vlage, jer je kuća gotovo hermetički zatvorena pa ne diše, a vi u njoj izdišete paru, kuvate, kupate se.... Logično je da će na najhladnijim površinama da se kondenzuje vlaga, a to su prozori i vanjski zidovi. Morate neko grijanje uključivat. Luftiranje obavezno svakih par sati, ali kratko i efikasno tj. promaja ili prozori širom otvoreni 10-15 minuta, pa onda zatvori i uključi grijanje. Nikako ne ostavljati prozore na kip po cijeli dan jer to samo doprinosi da se zidovi još više rashlade i da još više privlače vlagu. Kupi higrometar da pratiš vlažnost vazduh. Ne valja nikako da je preko 60-65% a i to je već veliki procenat, najbolje je kad je oko 35-45%. Ako luftiranje i grijanje ne pomaže dovoljno, ima da se kupi odvlaživač vazduha. Kod nas nema velikog izbora, ali viđeh jedan DeLonghi u Merkator u Gintaš, oko 250€. Ima i onih malih jeftinih (UHU, Ceresit...) koji rade na higroskopnu so, ali to slabe koristi ima za veću vlagu. Kad budeš krečio to đe je buđavo, dodaj kesicu konzervansa u boju.

  13. #13
    Join Date
    May 2010
    Posts
    2,581
    Thanks Thanks Given 
    159
    Thanks Thanks Received 
    134
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    I ja sam imao tih problema do prije par godina u kuci. Sve zidove u kuci sam presao bavalitom i od tada budji vise nema. Medjutim zimi i dalje se magle prozori, vrata , mokra su potpuno. Oblozio sam jedan dio kuce stiroporom i ugradio centralno grijanje ove zime ali i dalje se stvara para ali budji nigdje Mislim da je bavalit zasluzan za to. Doduse imam prvu aluminujsku stolariju koja nema termoprekid cak ni prozori ne mogu na kip da se otvore tako da i oni doprinose stvaranju pare u kuci. U svakom slucaju preporucujem da se unutrasnji zidovi prodju bavalitom, meni je to pomoglo.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by ctrl+alt+delete View Post
    Upravo dobra izolacija zna da bude razlog vlage, jer je kuća gotovo hermetički zatvorena pa ne diše, a vi u njoj izdišete paru, kuvate, kupate se.... Logično je da će na najhladnijim površinama da se kondenzuje vlaga, a to su prozori i vanjski zidovi. Morate neko grijanje uključivat. Luftiranje obavezno svakih par sati, ali kratko i efikasno tj. promaja ili prozori širom otvoreni 10-15 minuta, pa onda zatvori i uključi grijanje. Nikako ne ostavljati prozore na kip po cijeli dan jer to samo doprinosi da se zidovi još više rashlade i da još više privlače vlagu. Kupi higrometar da pratiš vlažnost vazduh. Ne valja nikako da je preko 60-65% a i to je već veliki procenat, najbolje je kad je oko 35-45%. Ako luftiranje i grijanje ne pomaže dovoljno, ima da se kupi odvlaživač vazduha. Kod nas nema velikog izbora, ali viđeh jedan DeLonghi u Merkator u Gintaš, oko 250€. Ima i onih malih jeftinih (UHU, Ceresit...) koji rade na higroskopnu so, ali to slabe koristi ima za veću vlagu. Kad budeš krečio to đe je buđavo, dodaj kesicu konzervansa u boju.
    Ima i do 100 eura da se naruci kao na primjer ovaj a tamo dje prodaju farbe za krecenje trebalo da imaju i hemijske odvazivace koje pokupe i vlagu i mirise.

  15. #15
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Montenegro
    Posts
    1,876
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    120
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    look right through me

  16. #16
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    ili imas mikronski nedje na fasadi rascjep koji ne vidis, ja sam imao takav slucaj, ili jednostavno ne luftiras dovoljno
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  17. #17
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,318
    Thanked in
    2,020 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by rain_wind_storm View Post
    Kako se riješit tih gov**a?
    Kako zagrijavaš sobu?
    The more things change, the more they stay the same.

  18. #18
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    ne grije sobu, čuješ li, jer je dobra izolacija i toplo je jako! Čitaj
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  19. #19
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    ja sam vlagu i kondenzaciju rjesio sa stavljanjem roletne na tom velikom prozoru i sa stavljanjem zidnih radijatora marke Thermor.nema vise vlage ni vode ujutro.:teapot:

  20. #20
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,318
    Thanked in
    2,020 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    ne grije sobu, čuješ li, jer je dobra izolacija i toplo je jako! Čitaj
    Nisam nešto, i tako to.

    OT:
    Nije mi baš najasniji ovaj opis - Ne grijemo stan. Dnevna je povezana sa kuhinjom tako da nema potrebe ni nju grijat. Je l' to znači da ipak grijete kuhinju?

    Ako je ipak izvor toplote u kuhinji, ili ako je prisutno isparavanje pri kuvanju (kuhinje bez nape/ventilacije), a držite otvorena vrata od dječije sobe (koju luftirate po danu i pritom hladite joj zidove), sasvim je normalno očekivati pojavu 'oznojenih' prozora i gljivica po ćoškovima. Rješenje bi moglo biti u povremenom provjetravanju i instalaciji malog radijatora (prosto mi nevjerovatno zvuči da vam je toliko vruće samo od izolacije) koji će po noći isušivati vazduh.
    The more things change, the more they stay the same.

  21. #21
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Tivat
    Posts
    107
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam ziveo u jednom stanu - donji sprat kuce oko 80kvm - gde se na prozoru hvatao kondenz veci nego na slici gore. To je bilo kao da si prosuo na prozor kofu vode. Kupio sam jedna uredjaj za odvlazivanje (nesto slicno ovome http://www.ahi-carrier.gr/media/86325/t3_250x362.jpg) gde u posudi stane oko 6 litara vode i ta posuda se punila za nepun dan. Nije mi se pojavljivala budj, samo malo po coskovima, gde naprskam malo varikine i to nestane, ali je zato plafon u kupatilu stradao skroz, sav krec je otpao. Sreca pa sam podstanar i naravno sledecu zimu nisam docekao u tom stanu.

    Vlasnica je posle stavila dobru izolaciju i cuo sam da nije bilo vise toliko problema sa vlagom i guljenjem kreca odnosno sa velikom hladnocom u kuci. Na zalost nisam isao da proverim.

    Tada sam dosta toga citao o tome kako spreciti pojavu vlage i nisam naisao na pravo resenje. Ovaj odvlazivac koji sam kupio je OK, ali on sam nije bio dovoljan za ceo stan dok bi za jednu sobu mozda odradio posao. Mana mu je i ta sto ventilator pravi malo buke pa ako je to soba za spavanje nije bas prikladno da bude ukljucen i tokom noci. Tada sam citao da ako su zidovi betonski hoce vlaga da se "penje" uz zid ako beton nije dobro uradjen i ako postoje sitnem mikronske pukotine (kapilari), potrebno je i cesto provetravati, sistemom koji je vec napomenuo ctrl+alt+delete gore. Nisam ti mnogo pomogao, ali eto.. cisto da razmotris i tu varijantu kupovine tog odvlazivaca, ali nikako oni Ceresit sa onim kamenjem koje upija, samo ovaj koji radi na struju sa freonom (radi na principu klime - mnogo metalnih cevi koje se hlade freonom, gde se stvara kondenz od vlage u vazduhu koji se porom odvodi u posudu). Snaga je oko 250w.

  22. #22
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Guanghzou, China
    Posts
    2,078
    Thanks Thanks Given 
    340
    Thanks Thanks Received 
    282
    Thanked in
    130 Posts

    Default

    Ja imam isti problem. Počelo je čim su kiše počele.
    Na prozorima je kao da je neko prosuo vodu po njima. A u ćoškovima se bukvalno preko noći nahvata plijesni.
    Čistimo, pomjeramo, vjetrimo, grijemo(centralno) i dalje je sve isto.
    Inače je to u prizemlju kuće koja je izgrađena 1986 godine i sve do unazad 2 godine nije bilo problema.
    Onda sam ja sve renovirao uradio novu stolariju izgletovao zidove ubacio centralno i izgleda zeznuo stvar. Jer ovo je nemoguće istrijebit.
    napravio sam i odušnike da ih tako nazovem u kući, da kuća može da "diše" ali ista stvar.
    Napravili se nagla razlika u temperaturi eto ih mokri prozori i ćoškovi kao ovi tvoji sa slike...
    This time next year we'll be millionaires

  23. #23
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Tivat
    Posts
    107
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ma s vodom je nezgodno, i kad prokisnjava, i kad ulazi od dole, i kad vlazi... ne moze da se nadje gde prodire, kako kazu, ima "najmanju glavu" pa se svuda provuce, odnosno molekul vode je toliko mali moze da prodje kroz mikronske pukotine. Ja sam srecom izasao iz tog stana koji je takodje bio u prizemlju kuce, a da je moja kuca u pitanju ne znam sta bih radio.

    Ono sto sam ja tada zakljucio je da je najbitnije da je hidroizolacija dobro uradjena. Ako postoji nacin da se na gotovoj kuci dodatno ugradi hidroizolacija (verovatno krajem leta kad su zidovi koji su upili vladu vec dobro isuseni) onda bi to po meni bilo najbolje i trajno resenje. Jedino je pitanje koliko bi to kostalo. Mozda ako ima neki gradjevinac da se ukljuci na temu i da svoje misljenje.

  24. #24
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,953
    Thanks Thanks Given 
    29
    Thanks Thanks Received 
    913
    Thanked in
    487 Posts

    Default

    Hidro i termoizolacija mora da se rijesi. Samo je problem dje sta i kako :-)

    Sent from my Lenovo P780_ROW using Tapatalk
    doslo vrjeme da se promijeni potpis :)

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    narodski receno, kubik vazduha temperature x, moze u sebi sadrzati x' kolicinu vode. ako hladite taj kubik vazduha, onda on ne moze vise da sadrzi x' kolicinu vode vec manje od toga, odnosno visak zavrsi na zidovima, prozorima,.... ta razlika je ono sto vama pravi problem. s obzirom da su vam zidovi i prozori najhladnije povrsine u prostorijama, tu se manifestuje ta razlika. teoretski dva su rjsenja: smanjite procenat vlage u prostoriji ili dodatno grijte prostoriju da ne bi bilo koja povrsina u istoj dostigla tacku rosenja(temperaturu na kojoj pocinje izlucivanje viska vode iz vazduha). u praksi to znaci bolje izolujte prostoriju i prekinite sve termo-mostove.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. PVC prozori i vlaga
    By ctrl+alt+delete in forum Sve i svašta
    Replies: 7
    Last Post: 06-01-09, 22:47

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •