Page 15 of 55 FirstFirst ... 511121314151617181925 ... LastLast
Results 351 to 375 of 1373

Thread: ZIVOT i ZARADA

  1. #351
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,091
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Biće ti jasnije kad se oženiš
    Hahaha, sjajna replika, do srzi istinita...

  2. #352
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,091
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokac View Post
    mislim da je tesko kupit toliki stan za te pare sem ako ne nadjes nekoga sto mu gori pod nogama pa mu treba hitno lova.....
    Jokac, u centru Pg, preko Morace, u ona 2 solitera preko puta masinske tehnicke, mogao se prije mjesec-dva stan od 72m2 kupiti za 55000. Moj prijatelj je to gledao, ali nije kupio jer je bio na 13. spratu. Dakle, istina je. A tek stariji stanovi po Zabjelu ili Koniku, jos jeftinije.

  3. #353
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Koliko ja pratim nekretnine u CG preko net-a, najskuplje je u Kolasinu...Zasto ...pojma nemam.

    Hvala lepo

  4. #354
    Join Date
    May 2011
    Location
    Prijeko Morače
    Posts
    4,680
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    110
    Thanked in
    53 Posts

    Default

    Al su krediti užasni, jedan moj rođak je uzeo stambeni 45k, a vraća 80-90k. Ne znam kako je u Jevropu, al ođe kolju.

    Najveći uspjeh u ovoj državi je otići iz nje.

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    Problem je što naši ljudi su lijeni i oni zaista neće da rade, i onda se zapošljavaju stranci. Što se ZZZCG tiče, nama su prvu radnu dozvolu za strance odbili ali kada su shvatili da tog zanimanja nema u CG, svaku sledeću radnu dozvolu su odobrili.
    Smatram , da naši ljudi uvjek traže neke izgovre, ili im je mala plata, ili im ne odgovara mjesto ili ko zna koji izgovor će naći da se ne bi zaposlili, a na priču oni aktivno traže posao.
    Moguće je da ima takvih, tj sigurno ima. Ali, evo ja par mjeseci tražim posao bilo kakav đe se radno vrijeme može uklopiti sa fakultetom, ni na vidiku ga nema.
    Priroda je lijepa, al' zajebano društvo.

  5. #355
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by forumen View Post
    Jokac, u centru Pg, preko Morace, u ona 2 solitera preko puta masinske tehnicke, mogao se prije mjesec-dva stan od 72m2 kupiti za 55000. Moj prijatelj je to gledao, ali nije kupio jer je bio na 13. spratu. Dakle, istina je. A tek stariji stanovi po Zabjelu ili Koniku, jos jeftinije.
    Koniku,pa cekaj malo,juce sam bio do Toskica.najblaze receno daleko je od centra.........taj tvoj drug ga nije kupio jer je na 13.spratu,pa normalno ja ga ne bih kupio da je bio i 35000e,za tih 72.kvadrata.da li bi ti kupio tako nesto?

  6. #356
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,982
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Kod nas je ono po principu Trazi posa' a moli boga da ga ne nadje. Evo sad sezonskih poslova ima, traze na sveti Stefan, forca mare u zaliv...

  7. #357
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,091
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokac View Post
    Koniku,pa cekaj malo,juce sam bio do Toskica.najblaze receno daleko je od centra.........taj tvoj drug ga nije kupio jer je na 13.spratu,pa normalno ja ga ne bih kupio da je bio i 35000e,za tih 72.kvadrata.da li bi ti kupio tako nesto?
    Ja 40 godina zivim na 9. spratu, tako da nemam problem visine. Ovaj stan na 13. spratu je na fenomenalnoj lokaciji, u sred 'Preko Morace', iza nekadasnje pljevaljske prodavnice. Jos okrenut prema centru grada, sa sjajnim pogledom, 2 balkona, prostrane sobe, 3 lifta. Sigurno bih prije kupio taj nego za iste pare 45 kvadrata u novogradnji, ako mi treba da zivim u njemu. 72 kvadrata novogradnje u blokovima kosta preko 80000Eur. Razlika od 30000 nije mala, i treba da to otplacujes 15 godina po 230 Eur mjesecno kod nasih banaka.

    Ne mogu da vjerujem da je jos uvijek visina ta koja odbija kupce da u Podgorici kupe stan. Liftovi nijesu novi, ali rade. Po mom iskustvu rade bolje nego prije 30 godina.

  8. #358
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    ako kupujes stan za starije ljude,13 sprat nije privlacno mjesto,nije problem visina pogotovo u tom smislu.za pogled cu otic nedje na neko brdo izgledat se dobro(izglobovat)pa se vrnut na nize spratove.sve ima svoje prednosti i mane.....nizi spratovi su podlozni upadima krimosa jer vidimo da su sad pljacke cool.:eagerness:a lift.znam makar 5 ljudi koji se boje liftova i ne ulaze u njih.kod tebe je to ok,ali gusti su gusti...:star:

  9. #359
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,091
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokac View Post
    ako kupujes stan za starije ljude,13 sprat nije privlacno mjesto,nije problem visina pogotovo u tom smislu.za pogled cu otic nedje na neko brdo izgledat se dobro(izglobovat)pa se vrnut na nize spratove.sve ima svoje prednosti i mane.....nizi spratovi su podlozni upadima krimosa jer vidimo da su sad pljacke cool.:eagerness:a lift.znam makar 5 ljudi koji se boje liftova i ne ulaze u njih.kod tebe je to ok,ali gusti su gusti...:star:
    O cemu ja i ti odje raspravljamo?! Da neko iz svjetskih velikih gradova ovo procita, slatko bi se ismijao. Jer tamo sto je visocije to ima vecu cijenu. Tvoj mi rezon djeluje bas balkanski do daske. Nego, prica je bila o tome da li ima stanova po 700 Eur/m2. Znaci ima!! A to sto se neko boji visine i lifta, pa to valjda nije standard. I tome je bolje da se vrati na selo odakle je dosao ;-).

  10. #360
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    nemoj uporedjivat te gradove i bilo koji grad odavde,to je samo dokaz da nisi provirio nidje,izvini ako me mozda drugacije shvatis.tamo su naguzvani u gradovima i visi sprat znaci da "uvate"vazduh bukvalno.to povlaci cijenu.odje nije tako,a o standardima u tim gradovima koje si pomenuo i sire u tim drzavama da ne pricamo.a Plate?jaoooo.:butterfly:

  11. #361
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,091
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokac View Post
    nemoj uporedjivat te gradove i bilo koji grad odavde,to je samo dokaz da nisi provirio nidje,izvini ako me mozda drugacije shvatis.tamo su naguzvani u gradovima i visi sprat znaci da "uvate"vazduh bukvalno.to povlaci cijenu.odje nije tako,a o standardima u tim gradovima koje si pomenuo i sire u tim drzavama da ne pricamo.a Plate?jaoooo.:butterfly:
    Eh. Zar ne vidis da se sa svime slazes, ali nalazis opravdanja za sve.
    A sto se tice mog provirivanja vani, samo na ovom forumu sam postirao na stotine svojih fotografija na ovom i podforumu 'putovanja' od 2000. godine na ovamo. A tek koliko je onoga sto nijesam postavio ovdje, ili sto davno nijesam ni digitalno slikao.
    Jokac, mozda se varam, ali cini mi se da si puno mladji od mene koji sam zapoceo 6. deceniju , a putujem vani pune 3 decenije.
    Da malo procackam male oglase, naci cu stanove i jeftinije od 700 Eur/m2 po Podgorici. Ali znam da ces svima naci manu. Ili je visoko, ili je daleko od centra, ili je stara zgrada ili su zidovi prljavi, ili fasada opala. Hebga, novogradnja sigurno nije. Toliko i do skorog pisanja .

  12. #362
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,901
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,427
    Thanked in
    2,229 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by forumen View Post
    A to sto se neko boji visine i lifta, pa to valjda nije standard. I tome je bolje da se vrati na selo odakle je dosao ;-).
    Okle na selo, kad tamo kuća na dva sprata, a lift ne radi. Bolje u grad.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  13. #363
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by forumen View Post
    Eh. Zar ne vidis da se sa svime slazes, ali nalazis opravdanja za sve.
    A sto se tice mog provirivanja vani, samo na ovom forumu sam postirao na stotine svojih fotografija na ovom i podforumu 'putovanja' od 2000. godine na ovamo. A tek koliko je onoga sto nijesam postavio ovdje, ili sto davno nijesam ni digitalno slikao.
    Jokac, mozda se varam, ali cini mi se da si puno mladji od mene koji sam zapoceo 6. deceniju , a putujem vani pune 3 decenije.
    Da malo procackam male oglase, naci cu stanove i jeftinije od 700 Eur/m2 po Podgorici. Ali znam da ces svima naci manu. Ili je visoko, ili je daleko od centra, ili je stara zgrada ili su zidovi prljavi, ili fasada opala. Hebga, novogradnja sigurno nije. Toliko i do skorog pisanja .
    Ne toliko puno stariji,(par godina event.)e sad nisu opravdanja,nego jednostavno kad kazes da ces nac te jeftine stanove po Podgorici,uopstavas to mnogo.Pa bi ti nasao stan i u Barutanu,zar ne.za te pare.Bas zbog godina mislim da i treba da se razumijemo.(i ja aktivno putujem 22.godine,slike ne volim da stavljam to je porodicno kod mene)Konkretno mislim kad govorim o stanovima o nekom centru,2-3 sprat,i stara zgrada pozeljno(u novim zgradama imam stanove-nisam zadovoljan,pogotovo jer kontrole u gradnji nema u ovoj drzavi)Nismo svi isti,nekome valja ovo,a nekome ono.svakako do skorog pisanja,cijenim tvoje misljenje postovani kolega.:butterfly:

  14. #364
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,091
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo odmah nadjoh jedan . Smo mu nemoj mane nabrajati, ako ga vidis A nije ni previsoko, tek 3. sprat (no vidji vraga, mozda nema lift, a stari su ljudi u pitanju... bzvz A mozda i ima, sta onda? Ovo je 2014. godina, godina sirotinjska, gdje je kesh, kako neko rece, ravan premiji na lotou. Ne moze se nekretnina nikako prodati, pa onda, naravno, cijene padaju.

    Stan-Apartman na Prodaju, 2 sobe, 72 m[SIZE=2]2[/SIZE]
    Zabjelo, Podgorica, Crna Gora







    €48.000
    Ekstra povoljno prodajem dvosoban stan 72m2, treci sprat zabjelo u blizini osnovne skole Vuk Karadzic. Stan je renoviran, postavljena eloksirana bravarija, renovirano kompletno kup... Detaljno

  15. #365
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    solidan stan,mozda ga i kupim.hvala na info!Ko ti je rekao da je sirotinjska godina?cu li to od mene?Ko rece da se nekretnina ne moze prodat?Kesha ima,vidi se na svaki korak.Vidji kakva auta,pune prodavnice,svi zadovoljni sa primanjima,zali li se ko?ima li protesta?Meni kolega licno ne smeta nista,sve je super.I jos jednom hvala za info.pogledacu ovaj stan,po mojim kriterijumima naravno.Zanimljivo da se niko ne javlja da oce da proda stan,a evo na ovom forumu covjek trazi da kupi stan za kesh,niko se ne javlja to ti nekako promace......zamolio bih te ako imas jedan ovakav stan ili dva u Kotoru kupio bih odma.:smug:

  16. #366
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,091
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Za Kotor vec uzimam proviziju, nije velika, 3% .

    A za ovu godinu ja velim da je sirotinjska jer jedva sastavljm kraj s krajem, a o putovanjima vani sad mogu samo da sanjam ...

    U svakom slucaju, milo mi je da ti se svidio ovaj stan iz oglasa, ni meni ne izgleda lose. Ja sam za te pare, prije 2 godine kupio samo 45 m2. Tonemo burazeru, iako nekoliko procenata naroda ima bar 10 puta vise nego sto mu treba, pa otud i ta nova auta i puni kafici... Uzdravlje!

  17. #367
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    znas li stvarno ovog covjeka iz oglasa?mozda imam kupca.otici cu da vidim svakako(kolega sa broda mi trazi takav stan za dijete koje treba da studira u PG).a za Kotor mi kum trazi stan-dvosoban i raspolaze sa oko 60000e(kreditnih).Taj procenat naroda ima te pare preko ledja ovih ostalih,znamo to:hopelessness:.Laka noc.Uzdravlje!:02.47-tranquillity:

  18. #368
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,091
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokac View Post
    znas li stvarno ovog covjeka iz oglasa?mozda imam kupca.otici cu da vidim svakako(kolega sa broda mi trazi takav stan za dijete koje treba da studira u PG).a za Kotor mi kum trazi stan-dvosoban i raspolaze sa oko 60000e(kreditnih).Taj procenat naroda ima te pare preko ledja ovih ostalih,znamo to:hopelessness:.Laka noc.Uzdravlje!:02.47-tranquillity:
    Ne znam zaista vlasnika, nadjoh ga maloprije na sajtu doticne agencije, cisto da se i sam uvjerim. Imas podatke, pa vidi. Licno se isto zacudih da ima za te pare pocetna cijena. Krajnja svakako ima i na drugim mjestima, samo treba imati dar za pogadjanje. Au revoir...

  19. #369
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Prosječna plata u januaru iznosila 478 eura

    Komentari (2) A A A
    Prosječna zarada (bruto) u januaru ove godine u Crnoj Gori iznosila je 726 eura, dok je prosječna zarada bez poreza i doprinosa (neto) iznosila 478 eura.
    Prema podacima MONSTAT-a to znači da je u odnosu na prethodni mjesec prosječna (neto) zarada u januaru ove godine zabilježila pad od 1,6 odsto.
    “Prosječna zarada bez poreza i doprinosa u januaru 2014. godine u odnosu na isti mjesec prethodne godine zabilježila je pad od 2,4%, dok je u odnosu na prosječnu (neto) zaradu u 2013. godini zabilježila pad od 0,2 odsto”, saopšteno je iz MONSTAT-a.
    To znači da ako se ima u vidu da su potrošačke cijene u januaru 2014. godine u odnosu na decembar 2013. godine zabilježile pad od 0,8 odsto proizilazi da su realne neto zarade u istom periodu zabilježile pad od 0,9 odsto.
    Po sektorima djelatnosti prosječne zarade bez poreza i doprinosa u januaru 2014. godine u odnosu na prethodni mjesec zabilježile su rast u sljedećim sektorima djelatnosti: Administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti (13,2 odsto),Vađenje ruda i kamena (8,5 odsto), Umjetnost, zabava i rekreacija (8,2 odsto), Snabdijevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija (osam odsto), Poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo (2,9 odsto), Zdravstvena i socijalna zaštita (2,7 odsto), Državna uprava, obavezno socijalno osiguranje (1,2 odsto).
    Pad je zabilježen u sektorima: Poslovanje sa nekretninama (25,7 odsto), Informisanje i komunikacije (21,9 odsto),Finansijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja (16,3 odsto), Usluge smještaja i ishrane (15,8 odsto), Ostale uslužne djelatnosti (11,4 odsto), Građevinarstvo (9,2 odsto), Snabdijevanje vodom,upravljanje otpadnim vodama, kontrolisanje procesa uklanjanja otpada i slično aktivnosti (4,7 odsto), Stručne, naučne i tehničke djelatnosti (3,1 odsto),Trgovina na veliko i trgovina na malo, popravka motornih vozila i motocikala (2,4 odsto), Saobraćaj i skladištenje (1,8 odsto),Obrazovanje (1,8 odsto), Prerađivačka industrija (0,4 odsto).

  20. #370
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    U januaru vrijednost potrošačke korpe iznosila 790,70 eura

    Komentari (2) A A A
    Ukupna vrijednost minimalne potrošačke korpe za januar ove godine iznosila je 790,70 eura, od čega se na hranu i bezalkoholna pića odnosi 246,30 eura, na neprehrambene proizvode i usluge 349,10 eura i vrijednost imputirane rente 195,30 eura, saopšteno je iz MONSTAT-a.
    Potrošačka korpa (Foto: Ilustracija)


    Ukupna vrijednost minimalne potrošačke korpe u januaru 2014. godine, u odnosu na decembar 2013. godine zabilježila je pad od 0,9 odsto.
    Vrijednost minilmalne potrošačke korpe za hranu i bezalkoholna pića u januaru je u odnosu na prethodni mjesec, zabilježila je rast od 0,2 odsto.
    Iz MONSTAT-a navode da je vrijednost minilmalne potrošačke korpe za neprehrambene proizvode i usluge, u odnosu na decembar 2013. godine zabilježila je pad od 1,3 odsto, dok je vrijednost imputirane rente u odnosu na decembar 2013. godine zabilježila pad od 1,6 odsto.
    “Ukupna vrijednost minimalne potrošačke korpe u januaru 2014. godine, u odnosu na januar 2013. godine, smanjena je za 1,1 odsto”, saopštili sui z MONSTAT-a.
    Metodološka objašnjenja
    Vrijednost minimalne potrošačke korpe je suma izdataka za hranu i ostalih tekućih izdataka koja uključuje kupljene proizvode, sopstvenu proizvodnju i poklone za prosječno domaćinstvo koje čine četiri člana od kojih je dvoje odraslih i dvoje djece.
    Prilikom određivanja minimalnih izdataka za hranu i bezalkoholna pića, neophodna količina minimalnog kalorijskog unosa određena je u iznosu od 2.211 kilokalorija na dan po stanovniku, na osnovu najbolje prakse nutricionista.
    Vrijednost minimalne potrošačke korpe čine: izdaci za minimum potrebne hrane i bezalkoholnih pića (koja obuhvata 130 prehrambenih artikala); izdaci za minimalno potrebne neprehrambene proizvode i usluge i vrijednost imputirane rente.
    Za izračunavanje vrijednosti korpe za hranu i bezalkoholna pića od 130 proizvoda koristi se prosječna cijena u tekućem mjesecu, pomnožena sa mjesečnom količinom u kilogramima za četvoročlano domaćinstvo. Za izračunavanje vrijednosti korpe neprehrambenih proizvoda i usluga i imputirane rente koriste se indeksi potrošačkih cijena (CPI).
    Imputirana renta je procijenjena vrijednost zakupnine za domaćinstvo koje stanuje u vlastitom stanu.

  21. #371
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Vukčević: Biće protesta ako Vlada nastavi da nas ignoriše

    Komentari (2) A A A
    Socijalni bunt obespravljenih i gladnih spram bogatih donosioca odluka doprinio bi da se napravi država u kojoj institucije funkcionišu, ocijenio je predsjednik Koordinacionog odbora povjerilaca bivše fabrike “Radoje Dakić”, Milan Vukčević.
    Vukčević na jednom od protesta Dakićevaca


    Kako je kazao agenciji MINA- business, bivši radnici “Dakića” nemaju ni mogućnosti ni vremena da čekaju da se riješe njihovi problemi i izvrše sudske odluke koje podrazumijevaju isplatu 37 miliona eura.
    “Ukoliko se nastavi ignorantski odnos Vlade prema nama i sudskoj odluci iniciraćemo održavanje klasnog protesta u ime svih obespravljenih i obesposlenih novih građana”, rekao je Vukčević.
    On je objasnio da se stvaraju novi građani koji nemaju ni posla ni plate, a treba da ćute.
    “Vrijeme je da konačno krenemo jer su pored naših ugroženi i državni interesi. Rješenjem o zabrani svakog našeg prijavljenog mirnog protesta i neodgovaranjem predsjednika Vlade na naše dopise krši se Ustav pa je naša borba u službi zaštite Ustava”, kazao je Vukčević.
    Vlada, kako je dodao, mora imati u vidu kako živi neko ko 77 mjeseci nije primio platu, ocijenivši da je devetogodišnje neizvršavanje sudskih odluka otvoreni udar na pravni poredak, pravnu sigurnost i zaštitu državnih interesa.
    “Cijena za izgubljeno vrijeme je do sada preko 20 miliona eura, koliko iznosi ceh koji treba da plati država na ime zateznih kamata", naveo je Vukčević i dodao da su na protestima radnici javno ispratili minutom ćutanja preko 300 kolega, a samo u srijedu trojicu što pojačava socijalni nemir.
    “Ako dovoljan broj naših kolega i članova njihovih porodica uvidi da je za ove vlastodršce ’samo mrtav Dakićevac dobar Dakićevac' i shvati da se protestuje u ime presude koja je donešena u ime naroda, onda će nam se, se po pravilu jedan čovjek jedan glas, pridružiti svi na ulici na ulične proteste", zaključio je Vukčević.
    Bivši radnici „Radoja Dakića“ od početka 2009. godine organizuju mirne proteste i traže hitno izvršenje sudskih presuda koje podrazumijevaju isplatu 37 miliona eura. Radnicima je pravosnažnim sudskim presudama dodijeljeno zemljište vrijedno oko 40 miliona eura koje ne mogu da prodaju. Kompanije Zetagradnja i Čelebić su 27. oktobra 2011. godine odustale od kupovine zemljišta "Dakića", površine 221 hiljadu kvadratnih metara, za koje su nudili 35,4 miliona eura. Konzorcijum šest crnogorskih firmi, kojeg su činili Voli, Bemax, Novi Volvox, Kroling, Normal Company i Master inženjering za zemljište je nudio 27 miliona eura.

  22. #372
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Plate da budu po zaslugama

    Komentari (0) A A A
    Plate u javnom sektoru mogu se povećati ako je državni budžet uravnotežen ili je ostvaren suficit, a biće smanjene ako budžet ostvari deficit preko nivoa od dva odsto bruto domaćeg proizvoda BDP, navedeno je u konačnoj verziji nacrta zakona o zaradama u javnom sektoru koji će uskoro biti na javnoj raspravi.
    Manje za gradonačelnike


    Predviđena granica za smanjenje zarada vrlo je blizu ovogodišnjem odnosu deficita budžeta i BDP-a, pišu Vjesti.
    Budžetom za ovu godinu deficit je predviđen na 69,5 miliona eura, a procijenjeni BDP, uz rast ekonomije od 3,6 odsto, koliko očekuje Vlada, iznosi 3,516 milijardi eura.
    To znači da dva odsto BDP-a iznosi 70,32 miliona i za svega 800 hiljada je veći od iznosa kada bi Vlada mogla smanjiti zarade zaposlenih u državnoj administraciji.
    U radnim verzijama nacrta zakona, kojeg pripremaju Ministarstvo finansija i kabinet potpredsjednika Vlade za ekonomski sistem Vujice Lazovića, bile su predviđene još dvije varijante za smanjenje ili povećanje zarada, ali su se odlučili za ovu kao najjednostavniju i blisku realnom stanju. Ukazuju da je primarni cilj zakona da obezbijedi ravnopravno i na zaslugama zasnovano određivanje ličnih primanja zaposlenih.
    Plate zaposlenih u opštinama i korisnicima njenog budžeta mogu biti smanjene za 10 odsto ako obaveze lokalnog budžeta po osnovu otplate hartija od vrijednosti, kredita, garancija i poreza i doprinosa, koje ne izmiruje redovno, prelaze 10 odsto tekućih prihoda ostvarenih u prethodnoj godini. Preduzeća u kojima su država ili opštine većinski vlasnik, a koja su u prethodnoj godini ostvarila gubitak u poslovanju biće dužna da smanje ukupan fond zarada za 15 odsto u prvoj narednoj i za pet odsto u sljedećoj godini.
    Ostala je i stavka da se dnevnica za rad tokom državnih i vjerskih praznika uvećava za 40 odsto, što je u suprotnosti sa Opštim kolektivnim ugovorom, koji je važio do prije godinu i po, i o kome se sada ponovo pregovara, a koji je predviđao uvećanje za 150 odsto.
    „Službenicima koji i sada imaju niske zarade neće biti smanjene, ali hoće pojedinim gradonačelnicima, direktorima javnih i preduzeća koja su u vlasništvu države”, saopšteno je Vijestima iz Ministarstva finansija. Primarni cilj zakona, kako je obrazloženo, je da obezbijedi ravnopravno i na zaslugama zasnovano određivanje ličnih primanja zaposlenih, kroz uvođenje mehanizama kojima se prepoznaje i nagrađuje visok kvalitet rada i povećava profesionalnost i efikasnost javnih službi.
    „Uočene anomalije da direktori pojedinih javnih preduzeća i gradonačelnici imaju i duplo veće plate od premijera i ministara biće ispravljene. Princip je da se obezbijedi ravnopravnost, a biće omogućeno i nagrađivanje za izuzetan doprinos i kvalitet zaposlenog”, saopšteno je iz ministarstva.
    Koeficijenti za obračun plata gradonačelnicima zavisće od broja stanovnika i u startu su manji od ministarskih.

  23. #373
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Policija predviđa povećanje zelenašenja: Banke krive

    Uvecaj! Ilustracija (Foto: Shutterstock.com)

    Zbog rigornoznih uslova podizanja kredita kod komercijalnih banaka i nedostatka gotovog novca, policija očekuje da se problem zelenašenja u narednih par godina poveća.
    To je ocijenjeno u dokumentu Procjena opasnosti od teškog i organizovanog kriminala (SOCTA), koji je izradila Uprava policije.


    U javnoj verziji tog dokumenta, piše da nedostatak gotovog novca u opticaju, neophodnog za pokretanje i održavanje poslovanja malog i srednjeg biznisa, povećava njegovu cijenu.

  24. #374
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Prijavite se: Turska nudi stipendije od 500 dolara mjesečno

    Komentari (0) A A A
    Turska ove godine dodjeljuje najboljim i najtalentovanijim studentima postdiplomskih studija, iz cijelog svijeta uključujući i zemlje Balkana, stipendije u visini od 500 dolara mjesečno, javlja Anadolija.
    Ilustracija


    Naime, stipendije se dodjeljuju uspješnim studentima iz cijelog svijeta koji se odluče da studiraju na postdiplomskom programu, odnosno na magistarskim studijama ili doktoratu, na nekom od univerziteta u Turskoj.
    Prijave za stipendije počele su već 3. marta i trajaće sve do 31. marta, a zainteresovani studenti se mogu prijaviti za studijski program i stipendiju u skladu sa svojim akademskim ambicijama i interesovanjem.
    Stipendijski program u Turskoj uključuje mjesečnu stipendiju, ali i mjesto na jednom od turskih univerziteta. Većina postdiplomskih programa na turskim univerzitetima su na turskom jeziku, dok su neki na engleskom, francuskom i njemačkom.
    Studenti mogu izabrati jedan od postdiplomskih programa u oblasti kao što su inženjering, političke nauke, međunarodni odnosi, tehnologija, ekonomija, biznis, poljoprivreda, teologija, regionalni studiji, turski jezik.
    Svi zainteresirani studenti na internet stranici www.trscholarships.org mogu pronaći detaljne informacije o univerzitetima i postidplomskim programima u Turskoj.

  25. #375
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Prosečna plata u Crnoj Gori 495 evra

    Tanjug | 19. 03. 2012. - 22:17h | Foto: Ilustracija | Komentara: 14

    Prosečna zarada u Crnoj Gori, bez poreza i doprinosa, u februaru je iznosila 495 evra, saopšteno je danas iz Zavoda za statistiku (Monstat).

    Kako se navodi, prosečna neto plata u februaru, u odnosu na isti mesec prošle godine, zabeležila je pad od 2,2 odsto.



    Prosečna plata u Crnoj Gori u januaru je iznosola 505 evra.

    U odnosu na januar prosečna neto zarada u februaru zabeležila je pad od dva odsto, saopšteno je iz Monstata.

    Minimalna potrošačka korpa 786 evra
    Vrednost minimalne potrošačke korpe u Crnoj Gori na kraju februara iznosila je 786 evra, što je za 3,3 odsto više nego u istom periodu prošle godine.
    Kako se navodi, u ukupnoj strukturi minimalne potrošačke korpe na hranu i bezalkoholna pića odnosi se 254 evra, na neprehrambene proizvode i usluge 344, i na vrednost rente 187 evra.

    Stopa nezaposlenosti 13,59 odsto

    Na birou rada u Crnoj Gori trenutno je prijavljeno 31,5 hiljada građana, a stopa nezaposlenosti je 13,59 odsto, saopšteno je danas iz Zavoda za zapošljavanje.

    Najveća stopa nezaposlenosti u Crnoj Gori - 32,7 odsto zabeležena je u julu 2000, dok je najniža - 10,1 odsto registrovana u avgustu 2009. godine.

    Zavod je od početka godine evidentirao 3,2 hiljade novozaposlenih, a izdato je 3,4 hiljade radnih dozvola nerezidentima.

    Broj oglasa za slobodna radna mesta u dosadašnjem delu 2012. godine manji je, u odnosu na isti period prethodne godine, za 15,3 odsto.

Page 15 of 55 FirstFirst ... 511121314151617181925 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Nocni zivot
    By BELI ORLOVI in forum Primorski
    Replies: 11
    Last Post: 30-10-08, 21:46
  2. Zivot u grobu II
    By simm in forum Sve i svašta
    Replies: 37
    Last Post: 04-01-08, 18:39
  3. Zivot sa neprijateljem
    By gingis kan in forum Ljubav
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-07, 20:35
  4. Zagrobni zivot?
    By Celtic spirit in forum Religija i filozofija
    Replies: 42
    Last Post: 15-09-04, 14:10
  5. Zivot je.......
    By PHANTOM in forum Religija i filozofija
    Replies: 3
    Last Post: 21-04-04, 23:27

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •