Results 1 to 24 of 24

Thread: Povracaj PDV-a iz Hrvatske i ostatka EU

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ///Classified///
    Posts
    1,141
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Povracaj PDV-a iz Hrvatske i ostatka EU

    Moze li neko da mi pojasni trenutnu situaciju u vezi povracaja PDV-a iz Hrvatske s obzirom da je u međuvremenu usla u EU? Da li je procedura i dalje ista: prodavcu se trazi da izda racun, trazi se i popuni obrazac za povracaj i onda pri izlasku iz drzave nazad u CG prijavljuje se njihovoj carini? A sta ako nesto npr kupim u Italiji? Gdje prijavljujem? Daj neka neko sa iskustvom pojasni malo ove procedure

    Sent from my C6903 using Tapatalk

  2. #2
    Join Date
    May 2008
    Location
    NK
    Posts
    4,586
    Thanks Thanks Given 
    134
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Tax free se kupi na zadnjoj stanici u EU.
    Znaci ako si u italiju i pokupio si tax free sve obrasce, predaces ih na aerodromu u italiju, ako letis za podgoricu.
    Ako letis Rim-Dubrovnik-PG pokupices pare u Dubrovnik.
    Ako si otisao u dubrovnik i uzeo tax free racun, na hrvatskoj granici ga prijavljujes. (y)

  3. #3
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    i u roku od 6 mjeseci mozes da podignes pare.ja sam radio servis zmajca i lamele u vw Dubrovnik(1500e)ali kad se odbije taj porez izace me jeftinije 250e.:starkod nas je to 1600e)

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ///Classified///
    Posts
    1,141
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Odlicno.. Hvala momci.

  5. #5
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,167
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a zasto postoji ova povoljnost ''tax free''?

  6. #6
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,137
    Thanks Thanks Given 
    2,241
    Thanks Thanks Received 
    2,414
    Thanked in
    1,244 Posts

    Default

    Kako mislis zasto??
    Pa sa obzirom da nijesi drzavljanin te neke zemlje, mozes da trazis povracaj PDV-a. Obicno oko 20%, sto i nije bas malo.

  7. #7
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Treba mi jedna informacija da ne otvaram novi topic nadovezacu se na ovaj iako je u pitanju Srbija a ne Hrvatska. Dakle sta se desava ukoliko mi drug kupi lap top u Srbiju i prodavac popuni taj obrazac za povracaj pdv-a. On to ovjerava na granicu pri izlasku iz Srbije je li tako? I onda naredni put kada bude u tu prodavnicu moze podici te pare od njih. Ali sta se desava onda sa nasom granicom? Posto oni dobijaju valjda informacije za sta je radjen povrat PDV-a na Srb granicu? Onda mora ovamo da plati PDV sto mu na kraju dodje na isto je li tako?
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bar
    Posts
    1,178
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Tacno tako .
    neko ko nezna kad bi stavijo vakuum kadu prije mufalice , dal bi se sjeebo ???

  9. #9
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Ali kako je to regulisano? Sta se desava ukoliko npr odem ja do granice sa Srb i uzmem taj lap top kod mene. Pa drug na nasu granicu nema taj lap top kod sebe. Ili ga da bilo kome drugom da mu prenese preko granice. Dakle sta se desava ako on na nasu granicu fizicki nema taj lap top kod sebe?
    Last edited by Archi; 09-03-15 at 14:51.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  10. #10
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    pg
    Posts
    5,540
    Thanks Thanks Given 
    2,172
    Thanks Thanks Received 
    998
    Thanked in
    440 Posts

    Default

    Ako ga ufate napravio je carinski prekrsaj..odgovarace prekrsajno platiti kaznu ili malo blejat u zatvor ako nece da plati

  11. #11
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    238
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nije tačno ovo za Srbiju. Iz iskustva, treba samo skloniti kutiju da ne vide carinici. Nema dodavanja informacija između carinika dvije države. Ovako mi je prošao laptop, jakna, foroaparat, laptop još jedan, telefon, SSD...

  12. #12
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    pg
    Posts
    5,540
    Thanks Thanks Given 
    2,172
    Thanks Thanks Received 
    998
    Thanked in
    440 Posts

    Default

    Jesi 100% siguran da nema dodavanja informacija...tebi je proslo jesi siguran da ce svakom da prodje...

  13. #13
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    825
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U slucaju kada trazite povracaj pdv-a iz HR obavezni ste da platite isti pri ulasku u CG.
    U protivnom vam bez puno price oduzimaju robu koju ste htijeli da prokrijumcarite i placate prekrsajnu kaznu.
    Neigrajte se..!!Cim zatrazite kod Hrvata ovjeru papira za povracaj pdv-a ovi javljaju nasima...pogotovo u zadnje vrijeme.

  14. #14
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Budva
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    126
    Thanks Thanks Received 
    136
    Thanked in
    86 Posts

    Default

    Drukaju te sigurno, za avion ne znam ali auto odmah. I to ne plaćaš samo pdv, nego još i carinu pa te sve izađe skuplje nego da nijesi ništa pominjao. Jedino možda ako ideš autom pa da ideš Sr-BiH-Cg pa da ih malo "zbuniš".
    S ekranima na telefonima je kao i sa zenskim si*ama.
    Nema prevelikih,samo ima malih ruku

  15. #15
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    pg
    Posts
    5,540
    Thanks Thanks Given 
    2,172
    Thanks Thanks Received 
    998
    Thanked in
    440 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by rzeljko View Post
    Jedino možda ako ideš autom pa da ideš Sr-BiH-Cg pa da ih malo "zbuniš".
    Ne moze ni ovako jer bi onda morao da pravis tranzitne papire u bosnu kad udjes pa da najavis u tranzitnim papirima na koji ces prelaz da izadjes iz bosne,granicni prelazi saradjuju ljudi ovo je 2015 godina i nemamo mi prelaze dje 50000 ljudi predje za dan...
    Avionom mislim da ima realnih sansi za ove neke sitne stvari da moze proci,iz inostranstva bez problema bez kutija i sl...
    Last edited by METZ; 09-03-15 at 23:56.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,346
    Thanks Thanks Given 
    735
    Thanks Thanks Received 
    1,200
    Thanked in
    671 Posts

    Default

    Sa druge strane ako uzmete nesto do 150 eur, ne placate kod nas PDV i carinu.

  17. #17
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,051
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    5 Posts

    Default


    Ko ima pravo na povratćaj PDV? Putnik, odnosno kupac koji u okviru putničkog prometa iznosi robu u inosranstvo.

    Koji su uslovi za povraćaj PDV?
    - da putnik nema prebivalište ni uobičajeno boravište na području EU, što dokazuje pasođem ili ličnom kartom,
    - da je ukupna vrijednost kupljenih roba s PDV-om iskazana na jednom računu veća od 740,00 kuna (skoro 100€)
    - ako je obracsu priloženo više računa, plaćeni iznos na svakom od njih mora biti veći od 740 kuna,
    - rok za povraćaj PDV je 6 mjeseci od datuma kupovine,
    - da je kupac ili neko u njegovo ime prevezao robu kupljenu u Republici Hrvatskoj iznio u inostranstvo prije isteka roka od tri mjeseca od datuma navedenog na računu za isporučenu robu
    - prevoženje u ime kupca podrazumijeva da je on lično poslao robu poštom, vazdušnim putem preko špeditera ili drugog ovlaštenog prevoznika, i tada se smatra da je postupak identifikacije obavljen u trenutku predaje robe na otpremu, odnosno preuzimanja robe na otpremu,
    - da postoji dokaz o izvozu, original fakture i Obrazac PDV-P potvrđen od carinske ispostave otiskom pečata, potpisom i faksimilom ovlašćenog carinskog službenika, te brojem evidencije i datuma iznošenja robe iz EU.

    Ako ste kupili nešto u Hrvatskoj, obrazac ovjerava hrvatska carinska ispostava, tamo gdje izlazite iz Hrvatske. Ako ste kupili robu u EU, obrzac ovjerava bilo koja zemlja članica EU.

    Obrazac za povraćaj PDV, a zove se ček, ovjerava se tamo gdje napuštate EU. Dakle, predate robu, pasoš i obrazac carinskom organu.

    Pri tome, osim ovjere propisanog obrasca PDV-P, može biti i ovjeren poseban obrazac „Tax Free“, kojeg koriste društva-posrednici uključeni u međunarodno udruženje „Global Refund“, ukoliko sadrži sve potrebne rubrike i propisane podatke, odnosno samo neznatno se razlikuje od obrasca PDV-P.

    Ko isplaćuje novac? Upravo ovo preduzeće, Glbal refund ili negdje ga zovu Global Blue. Treba da im podnesete pasoš, kreditnu karticu i ovjereni obrazac i onda vam vraćaju PDV bilo uplatom na kartici ili isplatom keša.

    Last edited by refan; 10-03-15 at 14:04.



  18. #18
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,227
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    41
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    kakvo dodavanje informacija bre? koristio ovo bar 10x i svaki put sve proslo bez ikakve provjere. Na svim aerodromima imate tax free agencije kod kojih uzimate pare ODMA...nije tih 20tak % (zavisi koja je drzava) nego od prilike 10-12% ali zauvar
    ako ste npr u Belgiji i nemate namjeru da se vracete u tu drzavu 6 mjeseci pa naravno da cete uzeti tih 10-12% odma! Znam da je u Srbiji moguce uzeti pare u Raiffeisen banci ali posto je mi nemamo ne znam kakva je situacija sa postojecim bankama...izguglajte malo

  19. #19
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    825
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nama iz Herceg Novog je do skoro bilo super ! Jer smo mogli da uzmemo 24% od cijene artikala koje smo kupovali u Dubrovniku.
    Ali vise se nesmije.rizikovati..EU jbg

  20. #20
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,972
    Thanks Thanks Given 
    1,364
    Thanks Thanks Received 
    1,678
    Thanked in
    955 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milos88s View Post
    Nije tačno ovo za Srbiju. Iz iskustva, treba samo skloniti kutiju da ne vide carinici. Nema dodavanja informacija između carinika dvije države. Ovako mi je prošao laptop, jakna, foroaparat, laptop još jedan, telefon, SSD...
    ne znam kad si to radio, sad odma javljaju ovi iz srb, kolegama iz cg...

  21. #21
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    pg
    Posts
    5,540
    Thanks Thanks Given 
    2,172
    Thanks Thanks Received 
    998
    Thanked in
    440 Posts

    Default

    Mnogo se siri dezinformacija,pa kad neko zavrsi na vrh glave bice kuku-lele.....
    Kolega @kb8 nije problem kad kupis nesto u EU i naplatis pdv na aerodromu kad krenes u CG to svi manje vise znamo...

  22. #22
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,227
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    41
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    prijatelju procitaj post i vidi sta je momak trazio...to sto je trazio to je i dobio

  23. #23
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Homeland
    Posts
    9,120
    Thanks Thanks Given 
    421
    Thanks Thanks Received 
    166
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Kako izvrsiti povracaj PDV-a iz EU, na aerdodromu Dubrovnik to vise ne rade?

  24. #24
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,888
    Thanks Thanks Given 
    1,652
    Thanks Thanks Received 
    2,844
    Thanked in
    1,227 Posts

    Default

    Na granicu kad budes izlazio iz hrvatske?

    Ili na aerodrom sa kojeg si poletio u povratku nakon pasoske kontrole?




    Sent from my iPhone using Tapatalk
    f6

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Povracaj PDV-a.
    By grundeljski in forum Ekonomija
    Replies: 2
    Last Post: 28-08-12, 22:32
  2. Povracaj PDV-a
    By umek in forum Ekonomija
    Replies: 6
    Last Post: 19-08-10, 13:06
  3. povracaj izbrisanog fajla
    By OCTAVIAN in forum Software
    Replies: 19
    Last Post: 24-05-09, 22:24
  4. Replies: 17
    Last Post: 20-06-07, 11:57
  5. Povracaj podataka sa HDD-a
    By Balsa in forum Software
    Replies: 19
    Last Post: 08-03-06, 12:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •