Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 42

Thread: Jevandjele po Barnabi?

  1. #1
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Jevandjele po Barnabi?

    Zanima da li neko od vas zna sta o tome? Jesteli citali jevandjele po Barnabi?


    kako gledate na Boga? jeli to Bog-Isus-Duh ili je to Bog pa Isus pa Duh?

    ili je to Bog?


  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SandzakBeg
    Zanima da li neko od vas zna sta o tome? Jesteli citali jevandjele po Barnabi?
    O cemu o tom spisu?

    Istrazivao sam i njega izmedju ostalih spisa.

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SandzakBeg
    Zanima da li neko od vas zna sta o tome? Jesteli citali jevandjele po Barnabi?


    kako gledate na Boga? jeli to Bog-Isus-Duh ili je to Bog pa Isus pa Duh?

    ili je to Bog?

    jesi li ti neki klon Mabusa?

    senzacionalna otkrica nekih ovakvih jevandjelja mi lice na one naslove iz zute stampe tipa skandal i slicno i sluze cilju koji nije bas dobronamjeran, zato se i ne cudim zasto je autor ovog topika uzeo bas takve eureke

    definitivno ih smatram izmisljotinama

  4. #4
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E to sam ga i ja pitao za Mabusa,samo na drugom topicu!
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  5. #5
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ovaj spis je samo jedan od mnogih koji postoje izvan bibliskih spisa.

    Inace tragovi ovog dokumenta u istoriji se nalaze tek iz kasnog perioda (srednji vijek).

    Najveci problem ovoga spisa (koji postoji u nekoliko verzija) je njegova kontradiktornost sa biblijom i kuranom.
    Last edited by Ego_and_his_own; 17-03-06 at 23:58.

  7. #7
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kontrakditornost sa biblijom ali postoji li kontradiktornost sa 10 zapovijesti?
    Last edited by SandzakBeg; 19-03-06 at 15:42.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Kontrakditornost sa biblijom ali postoji li kontradiktornost sa 10 zapovijesti?
    I Kuranom takodje, na koji dio mislish vezano sa 10 zapovjesti?

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zvanicna crkva je u Bibliju stavila 4 jevandjelja... ostali nisu stavljeni, mada se i oni porucavaju - tzv. apokrifni spisi. Sada, o tom jevadjelju o Barnabi je vec bilo rijeci u nekom topiku...
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  10. #10
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    72
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    T oje extra jevandjelje samo sto je Luka, ispostavilo se kasnije, presao u vjeroispvijest poslije.

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by precizno i tacno
    T oje extra jevandjelje samo sto je Luka, ispostavilo se kasnije, presao u vjeroispvijest poslije.
    odavno sam predlagao da nekako izmisle nacin da tinejdzerima bude zabranjen pristup pojedinim forumima.... uh sto sve necu procitati odje....

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Republika Zabjelo
    Posts
    114
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jevađelje po Barnabi je nastalo najranije u 14. vijeku i najkasnije u 16. vijeku. To je sa naučne strane već potvrđeno. Postoje više teorija o tome da li je napisano u Španiji u vrijeme okupacije od Maura ili u Turskoj.

    Koji su ključni elementi u pismo od Barnabe?
    - Ne priznanje da je Isus razapet na krst, nego Juda
    - Ne priznanje da je Isus Bog
    - Ne priznanje da je Isus vaskrso
    - Isus priznaje Muhameda većeg od sebe

    Zanimljivije je pitanje zašto je to pismo 1500 godina poslije Hrista napisano?
    - Postoji teorija da je jedan Španac koji je prešao u Islam zbog Španske inkvizicije napisao pismo što bi potvrdilo da pismo dolazi iz tog regiona.

    Ko ima koristi od toga?
    - Jasno je da najveću korist od toga imaju Islam i svi koji se bore protiv Hrista Boga. Ma da se pismo od Barnabe krši i sa Kuranom.

    Geografske i istorijske neistine:
    - U B.-pismu pise da Nazaret leži na jednom jezeru. Ali Nazaret leži na jednoj planini.
    - U B.-pismu pise da se Isus penje od jezera Genazeret na Kapernaun. Problem je što Kapernaun nije kod jezera Genazeret.
    - U B.-pismu pise da je Iusu ušao u jedan brod i odplovio do Jerusalima. Problem je da Jerusalim nije na vodi, nego unutar zemlje.
    - U B.-pismu pise da mjesto Nivin u blizini srednjeg mora. Problem je što je Nivin na rijeci Tigrisu unutar zemlje.
    - Datiranje Isusovog rođenja u B.-pismu ne odgovaraju vremenu vladavine Pilatusa, Ananiasa i Kaifasa koje su istorično potvrđenja.
    - U B.-pismu pise da je 600.000 rimskih vojnika bilo u Palestini. Problem je da toliko vojnika u prvom stoljeću skoro nije bilo ni u rimskom carstvu, a pogotovo ne u Palestini.
    - U B.-pismu pise o 17.000 farizeja u vrijeme Staroga Zavjeta. Vjerska partija farizeja je tek nastala 100 g. poslije Hrista, znači u periodu Novoga Zavjeta.

    Zaključak:
    - Pismo nije od Barnabe posto Barnaba nije napunijo 1500 godina
    - Pismo od Barnabe je suprotno od svih četiri jevađelja i pompletne Biblije. (znači ili je kompletna Biblija falsifikat (Stari i Novi zavjet) ili pismo od Barnabe)
    - Pismo od Barnabe zadrži geografske i istorijske neistine time taj dokumenat nema nikakve vrijednosti jer je dokazana njena neistina.

    Pored muhameda ima i drugih poznatih osoba (Joseph Smith - Book of Mormon) koji su od jednog Anđela primili dodatke Božije riječi.

    Ali na sve to upozorava Biblija već 500 godina prije nego što je Muhamed došao i 1800 godina prije Smith-a.

    (Novi Zavjet)

    Galaćanima 1,
    6 Čudim se da se od Onoga koji vas je Hristovom milošću pozvao tako brzo okrećete nekom drugačijem evanđelju, 7 koje to, u stvari, i nije. Ima samo nekih koji vas zbunjuju i koji hoće da iskrive Hristovo evanđelje. 8 Ali, čak kada bismo vam mi, ILI KADA BI VAM ANĐEO SA NEBA PROPOVEDAO EVANĐELJE RAZLIČITO OD ONOG KOJE SMO VAM MI PROPOVEDALI, NEKA BUDE PROKLET. 9 Kao što smo već rekli, i sada opet kažem: ako vam neko propoveda evanđelje različito od onog koje ste primili, neka je proklet.

    Otkrivenje 22,
    18 Upozoravam svakog ko sluša proročke reči ove knjige: ko im nešto doda, njemu će Bog dodati pošasti opisane u ovoj knjizi; 19 i ko oduzme nešto od reči ove knjige, njemu će Bog oduzeti njegov deo od drveta života i od svetog grada koji su opisani u ovoj knjizi.

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vuksanovicu za ovaj odgovor.... mada sto se mene tice, znao sam od pocetka zasto je bas ovakvu temu autor izabrao.... tako ti oni misle "dobro"....

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Republika Zabjelo
    Posts
    114
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by phenomenon
    Vuksanovicu za ovaj odgovor.... mada sto se mene tice, znao sam od pocetka zasto je bas ovakvu temu autor izabrao.... tako ti oni misle "dobro"....
    Treba znati suštinu priče da nebi bilo :monkey:

    pozdrav Vuksanović 8) 8) 8)

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Kljucni problem sa ovim jevandjeljem jeste Mesijanstvo.

    Dok mesijanstvo je posvedoceno za Isusa (Isa) sa ostalim jevandjeljima i Quranom, ovim spisom je mesijanstvo posvjedoceno za Muhameda - sto je ocit konflikt.

    - U B.-pismu pise o 17.000 farizeja u vrijeme Staroga Zavjeta. Vjerska partija farizeja je tek nastala 100 g. poslije Hrista, znači u periodu Novoga Zavjeta.
    Provjeri ovaj podatak.

    - Jasno je da najveću korist od toga imaju Islam i svi koji se bore protiv Hrista Boga. Ma da se pismo od Barnabe krši i sa Kuranom.
    Stav ti je kontradiktoran, Islam ne moze imati koristi od ovog dokumenta, Vec prije onim silama kojima odgovara sto vece podvajanje vjere.

    Quran govori o toj opomeni - Da Isus nije Bog vec entitet koji je Bog stvorio. Kao argument za to, Quran navodi primjer hrane, koju su i Isus i njegova majka jeli.

    Dok ovaj dokument na vrlo prozaican nacin govori o tome sa gotovo nespretnim odnosom prema sadrzini i njegovoj autoenticnosti. Cak nije ni dobar pokusaj.
    Last edited by Ego_and_his_own; 01-04-06 at 16:17.

  16. #16
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vuksanovic
    Treba znati suštinu priče da nebi bilo :monkey:

    pozdrav Vuksanović 8) 8) 8)
    meni nije potrebno znati sustinu bilo koje druge "price" osim Biblije

  17. #17
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Republika Zabjelo
    Posts
    114
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by phenomenon
    meni nije potrebno znati sustinu bilo koje druge "price" osim Biblije
    Slažem se

  18. #18
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Republika Zabjelo
    Posts
    114
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Kljucni problem sa ovim jevandjeljem jeste Mesijanstvo.
    Ne radi se o jevađelju, već o nekoj sprdnji koju sam gore opisao.


    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Stav ti je kontradiktoran, Islam ne moze imati koristi od ovog dokumenta, Vec prije onim silama kojima odgovara sto vece podvajanje vjere.
    Ako muslimani nemaju koristi od toga, zašto taj falsifikat stalno citiraju? :monkey:

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ako muslimani nemaju koristi od toga, zašto taj falsifikat stalno citiraju?
    Iz istog razloga zbog kojeg su Rimo Katolicka Crkva i Grcko ortodoksna tragovali oko dokumenata koji ce uci u novi zavjet.

    Razlog je jednostavan. Strah od gubljenja identiteta i moci.

    U ovim knjigama (zajedno sa ostalim spisima) postoji sve jasno definisano, ali cini mi se da nekim organizacijama to jednostavno nije u interes da se ove vjere koje su iz istog korijena ujedine u onome za sta su pozvati. Sto ce se prije ili kasnije desiti (kako prorocanstvo samo kaze).

    Sirenje mrznje je jedan od osnovnih "nacina" da se podpiruje razdvajanje, zato sam i rekao da je ovaj dokument iskonstruisan (nije jedini) bash sa tom namjerom.

  20. #20
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vuksanovic
    Jevađelje po Barnabi je nastalo najranije u 14. vijeku i najkasnije u 16. vijeku. To je sa naučne strane već potvrđeno. Postoje više teorija o tome da li je napisano u Španiji u vrijeme okupacije od Maura ili u Turskoj.

    Koji su ključni elementi u pismo od Barnabe?
    - Ne priznanje da je Isus razapet na krst, nego Juda
    - Ne priznanje da je Isus Bog
    - Ne priznanje da je Isus vaskrso
    - Isus priznaje Muhameda većeg od sebe

    Zanimljivije je pitanje zašto je to pismo 1500 godina poslije Hrista napisano?
    - Postoji teorija da je jedan Španac koji je prešao u Islam zbog Španske inkvizicije napisao pismo što bi potvrdilo da pismo dolazi iz tog regiona.

    Ko ima koristi od toga?
    - Jasno je da najveću korist od toga imaju Islam i svi koji se bore protiv Hrista Boga. Ma da se pismo od Barnabe krši i sa Kuranom.

    Geografske i istorijske neistine:
    - U B.-pismu pise da Nazaret leži na jednom jezeru. Ali Nazaret leži na jednoj planini.
    - U B.-pismu pise da se Isus penje od jezera Genazeret na Kapernaun. Problem je što Kapernaun nije kod jezera Genazeret.
    - U B.-pismu pise da je Iusu ušao u jedan brod i odplovio do Jerusalima. Problem je da Jerusalim nije na vodi, nego unutar zemlje.
    - U B.-pismu pise da mjesto Nivin u blizini srednjeg mora. Problem je što je Nivin na rijeci Tigrisu unutar zemlje.
    - Datiranje Isusovog rođenja u B.-pismu ne odgovaraju vremenu vladavine Pilatusa, Ananiasa i Kaifasa koje su istorično potvrđenja.
    - U B.-pismu pise da je 600.000 rimskih vojnika bilo u Palestini. Problem je da toliko vojnika u prvom stoljeću skoro nije bilo ni u rimskom carstvu, a pogotovo ne u Palestini.
    - U B.-pismu pise o 17.000 farizeja u vrijeme Staroga Zavjeta. Vjerska partija farizeja je tek nastala 100 g. poslije Hrista, znači u periodu Novoga Zavjeta.

    Zaključak:
    - Pismo nije od Barnabe posto Barnaba nije napunijo 1500 godina
    - Pismo od Barnabe je suprotno od svih četiri jevađelja i pompletne Biblije. (znači ili je kompletna Biblija falsifikat (Stari i Novi zavjet) ili pismo od Barnabe)
    - Pismo od Barnabe zadrži geografske i istorijske neistine time taj dokumenat nema nikakve vrijednosti jer je dokazana njena neistina.

    Pored muhameda ima i drugih poznatih osoba (Joseph Smith - Book of Mormon) koji su od jednog Anđela primili dodatke Božije riječi.

    Ali na sve to upozorava Biblija već 500 godina prije nego što je Muhamed došao i 1800 godina prije Smith-a.

    (Novi Zavjet)

    Galaćanima 1,
    6 Čudim se da se od Onoga koji vas je Hristovom milošću pozvao tako brzo okrećete nekom drugačijem evanđelju, 7 koje to, u stvari, i nije. Ima samo nekih koji vas zbunjuju i koji hoće da iskrive Hristovo evanđelje. 8 Ali, čak kada bismo vam mi, ILI KADA BI VAM ANĐEO SA NEBA PROPOVEDAO EVANĐELJE RAZLIČITO OD ONOG KOJE SMO VAM MI PROPOVEDALI, NEKA BUDE PROKLET. 9 Kao što smo već rekli, i sada opet kažem: ako vam neko propoveda evanđelje različito od onog koje ste primili, neka je proklet.

    Otkrivenje 22,
    18 Upozoravam svakog ko sluša proročke reči ove knjige: ko im nešto doda, njemu će Bog dodati pošasti opisane u ovoj knjizi; 19 i ko oduzme nešto od reči ove knjige, njemu će Bog oduzeti njegov deo od drveta života i od svetog grada koji su opisani u ovoj knjizi.
    BRAVO I

  21. #21
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default



    O cemu vi ljudi pricate?
    Prava poslanica Barnabina (priznati apokrifni spis) je potpuno u skladu sa Biblijom. U vecem dijelu doticne poslanice se zapravo prepricava stari zavjet i zapoovijedi bozje. Juda se ne pominje niti jednom. Muhamed se ne pominje ni jednom. Priznaje se vaskrsenje Isusovo. (Barnaba 15:9 : .."Tako i mi drzimo osmi dan radovanja, u kojem je takodje Isus vaskrsao iz mrtvih, i nakon sto se prikazao bio uznet u nebesa.")


    Evo vam link pa citajte! (Na engleskom je)
    http://reluctant-messenger.com/barnabas.htm
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  22. #22
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Republika Zabjelo
    Posts
    114
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli

    Evo vam link pa citajte! (Na engleskom je)
    http://reluctant-messenger.com/barnabas.htm
    Izgleda da tvoj link (Epistle of Barnabas) i moj link (Gospel of Barnabas) nijesu jednaki.

    Probaj ovaj:
    http://barnabas.net/chapter_index.htm

    Tu možeš pročitati sve što sam gore naveo.

    pozdrav

  23. #23
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da, da...
    Moram reci da ja vec odavno imam sve apokrife, a za to tzv. "Barnab. evandj." sam cula tek na ovom postu, hehe...

    Taj link na kome je postavljeno "Barnabino evandjelje" je hostovan od strane islamistickog sajta "www.sabr.com". (Tako sami kazu)
    U Wikipediji (http://en.wikipedia.org/wiki/Barnabas) je lepo objasnjeno da je jedini priznati Barnabin apokrif njegova poslanica (Epistle), o kojoj kao autenticnoj svjedoci vec cuveni Tertulijan, svestenik iz 2. vijeka n.e., a "Barnabino evandjelje" je neki srednjovjekovni tekst pogresno pripisan Hristovom uceniku Barnabi...
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  24. #24
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Republika Zabjelo
    Posts
    114
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Tema je "Jevandjele po Barnabi" o kome ovdje diskutujemo.
    Ti si navela -pismo po Barnabi- a to jeste sasvim druga priča.

    Znači moramo da pazimo da ne miješamo babe i žabe.

  25. #25
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    OK, Vuksanovicu, ono sto sam htjela postici to je naglasavanje cinjenice da je PRIZNATI APOKRIF, oko kog se nauka slaze da bi stvarno mogao biti Barnabin, njegova poslanica a ne jevandjelje, pa mi se cini pomalo bespredmetno raspravljati o tome. (To mi lici na "Sta bi bilo kad bi bilo" - mislim, kad bi jevandjelje STVARNO bili Barnabino, sta bi iz toga proizilazilo...Ali nauka se uglavnom slaze da ono nije Barnabino, pa se raspravom na tu temu samo mlati prazna slama, tako bar meni izgleda.. Nema ljutis!!)
    Last edited by odli; 19-04-06 at 16:39.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Razlike izmedju Kurana i Biblije
    By Mabus in forum Religija i filozofija
    Replies: 97
    Last Post: 12-09-07, 04:33

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •