Results 1 to 19 of 19

Thread: Zimnica u jeku, noževi se glače ...

  1. #1
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Zimnica u jeku, noževi se glače ...

    Evo je slana i mraz muve poćerala na onaj svijet, snijeg je na Garač i u Kuče, pa se stari afinitet balkanskoga puka prema holesterolu opet probio na površinu.

    Papkari ga plaćaju ovih dana, i to organizovano.

    Ja sam svoj dug odužio prošloga vikenda, pa sad već uživam u plodovima masakra koji sam sa velikom pažnjom i revnošću počinio u sopstvenom oboru hacijende u ravnim Bjelopavlićima.

    No, poenta nije u tome, no u sočnim, mrsnim proizvodima koji se sada lagano ljuljaju iznad dimuškajućih bukovijeh i hrastovijeh panjeva i krljata.

    Dakle, prvo što se dočekuje na zub: žmire sa bijelijem lukom i sirevinom. Istovremeno, prepremljene su i sirovine za pihtije, kuvane glavi i papci, naravno svinjske. Dobro opaljene i raskuvane do iznemoglosti. A pihtije ne bi ništa valjale da i one ne sadrže onoga pomenutoga "garlika" i da nijesu dobro ohlađene, što bi rekli neki "kao taština duša"... Domaća pašteta od crne džigerice i tremesla, kaurma isto od utrobica, i dobra džigernjalča od debeloga crijeva, punjena opet crnom džigericom, sitno mljevenom sa crnijem lukom i skuvana. Pa onda malo nadimljena više onijeh krljata.

    To je ono što se brzo priprema, a brzo i uništava, a se namiriše... Naravno, ne pomenuh nus proizvode, koji su opuvani već prvoga dana: mozak obaren, dobro posoljen u društvu sa skorupom, na vrući domaći ljeb prosto sam prijenja. Bubrezi isjeckani na listiće, sa crnijem lukom (vječna mu slava i hvala), prženi i takođe vrući pojedeni.

    Nakon toga, poslije par dana u kopanju, i još jednu sedminu na kuku, pržena pečenica sa povlakom i ki$elim paprikama punjenim kupusom.

    Za par dana će i kobasice već da se oprobaju u kipućoj vodi, opet sa povlakom ili sa nekim drugim mliječnim proizvodima... sve po navikama.

    Oko bravetine i ostalijeh rabota ne bih umio mnogo da se kuražim, no ostavljam prostor nekome ko je vičniji...

    Prijatno!

  2. #2
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Da se nije malo popravio afinitet prema ovijem "posnijem" rabotama?

    Imali ste dvije godine da se dozovete pameti :blah:
    - Ladan ko taština duša -

  3. #3
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Od zimnice preferiram pekmez od sljiva
    Kako Vaša bolest ?

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vjerovao ili ne, simm, sjecam se kao da je juce bilo kad si postavio ovaj post.... smijao sam se tada, kao sto se nasmijah naslovu jutros kad ga vidjeh!

    Nekako mi je odma' kroz glavu prosla slika o visokom, masnom, znojavom brku, koji drzeci na ivici usana dogorelu cigaru, ocjenjuje kvalitet iznutrica ovogodisnjeg "ulova". Jos od ranog djetinjstva sam imao otpor prema toj vrsti novembarske razonode. "Ljubav" prema prsutama, koljenicama i butkicama, te gomilanje mesa u frizidere i zamrzivace, nikako ne umijem da objasnim, iako mu je uzrok krajnje poznat. Mucniji prizor od toga predstavlja samo "porodicno slavlje" organizovano u cast smrti jednog uvezenog vepra ili krmace.

    No, da ne prodje post u negativnom svijetlu - ki$elo zelje i ostalo povrce, pekmez od sljiva i suv gorski caj (po mogucnosti ubran u zabitom dijelu neke od nasih planina) su sve sto od "zimnice" ovaj "domacin" ima.
    Caesar`s wife must be above suspicion

  5. #5
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    /me je ekspert za mijeshanu salatu, turshiju, paprike punjene kupusom, kisjele crvene paprike, ajvar, ljutiku, hiljade makedonskih recepata...:mrgreen: Od salata - samo karfiol i cveklu zaobilazim. Manje-vise, idealna januarska vechera pored peci/kamina sa 300000 kalorija bi izgledala ovako, krajnje tradicionalno: kuvani krompir, skorup, kuvana polusuva bravetina, i neka kisjela salata - idealno posle skijanja Svinjsko meso ovaj domacin zaobilazi zadnjih godinu-dvije, ali finom prshutu se tesko moze odoliti... Ove godine bez potrebe napravih muku sa prshutima, mjesto da se to sushi na Zabljaku ka i svake godine, odnijeh kod druga na Cetinje koji ima susharu... Vidjecemo sta ce biti Dzemove, pekmeze, slatko i ta chuda - ne volem

    BTW, Thomas - kisjelo zelje, sta je to? Kod nas (kod nas u Niksicu, kod nas na Zabljaku, kod nas u Banja Luci... previse gradova svojatam) je zelje rashtan, eventualno kopriva ili blitva...
    Just to slip the skin...

  6. #6
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Eh, moj Thomas, nesto si mi mnogo svilen?

    Salim se, naravno. Pocecu da idem off, ali Balkan je jedno od rijetkih mjesta u Evropi gdje i dalje gladni mora da gomila, dok se siti zgrazava

    Ali, posto je ovo gastronomska tema, poenta nije u dogadjaju, no u posledicama i metodama njihovog pripremanja , a samo "krvoprolice" moze otic na buducnost, filozofiju, ekologiju, ...

    Treba li kome recept za podvarak sa mazibradom? :joint:
    - Ladan ko taština duša -

  7. #7
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Ki$elim zelje (kupus) jer mi sarma, a ni podvarak ne mere bit tako delishes sa kupovnijem kupusom!
    A ostalo kupujem, uki$elim pomalo paprikah, shaNgarepe, karfiola, krastavchica i to sve ne gomilu ka ona mijeshana salata i to os svega po kilo (paprika malo vishe) tek da nam do januara bude, a posle kupujemo ako ni prifali...a ove iznutrice i bubrege i ostale unutrashnje organe ne ijemo, nako prshutu, rebra, koljenice, njegushke kobasice...to razvaljujemo...
    A ima li kad se pometesh ishta ljepshe no rashtana na kost od prshute a i mesa bogomi, kobasice i kuvane ZATRIJEBACHKE krtole?

  8. #8
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Mislis, kUbasice? :joint:
    - Ladan ko taština duša -

  9. #9
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    :joint:jes, mislim...ma ne bi ti loshe panuJo jedan pljat rashtana sa prshutom, kUbasicom i krtolom tamo dje si?
    Zaboravih kuvanu dimljenu slaninu...mmmmm:joint:

  10. #10
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ma neeeee, ja jedem samo vegetable i frutove, nista porketina, lambetina i ostalo, daleko bilo, pu pu pu

    :lolblue:
    - Ladan ko taština duša -

  11. #11
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    A ima li kad se pometesh ishta ljepshe no rashtana na kost od prshute a i mesa bogomi, kobasice i kuvane ZATRIJEBACHKE krtole?
    , nemam shta drugo reci
    Just to slip the skin...

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dobri moj Mr. GB,

    Ki$elo (ili BADNJEVO) zelje ti je kod moje familije je kupus.... pa zavisno ki$eli li s u glavice (kad se od toga prave najbolje sarme na svijetu) ili isjeckan kad je to moja omiljena zimska salata! U oba slucaja voda u kojoj se ki$eli (badnjeva voda) je prijeki lijek za mamurluk.... kad se stave glavice kupusa, moji cesto ubace sa strane i cveklu, pa ZELJE dobije lijepu rumenu boju....

    Simm, a nisam ja svilen (probaj me sa sarenom slaninom marke "Adidas", pa ces da vidis kako cu da prestanem da pricam, hehehehe)... no... ne znam....nesto mi je taj ceremonijal dalek, da ne kazem koju drugo rijec!

    Zvoncice, nagrdi me jutros! U ovoj zabiti mojoj nidje niko ne zna sto je rastan!!
    Last edited by Thomas_O_Malley; 01-12-07 at 12:14.
    Caesar`s wife must be above suspicion

  13. #13
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley View Post
    Dobri moj Mr. GB,

    Ki$elo (ili BADNJEVO) zelje ti je kod moje familije je kupus.... pa zavisno ki$eli li s u glavice (kad se od toga prave najbolje sarme na svijetu) ili isjeckan kad je to moja omiljena zimska salata! U oba slucaja voda u kojoj se ki$eli (badnjeva voda) je prijeki lijek za mamurluk.... kad se stave glavice kupusa, moji cesto ubace sa strane i cveklu, pa ZELJE dobije lijepu rumenu boju....

    Simm, a nisam ja svilen (probaj me sa sarenom slaninom marke "Adidas", pa ces da vidis kako cu da prestanem da pricam, hehehehe)... no... ne znam....nesto mi je taj ceremonijal dalek, da ne kazem koju drugo rijec!

    Zvoncice, nagrdi me jutros! U ovoj zabiti mojoj nidje niko ne zna sto je rastan!!
    :joint:ja ga kuvam za $utra..pa josh onaj shto je malo zuckast i promrzao sa krajeva...uh kako je sladak
    sad mu je najljepshe vrijeme

  14. #14
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Neka, zvoncice, ne muchi jednog studenta koji mjesec dana nije bio kuci
    BTW, neshto shto primijetih - lishe ovih krajeva centralne CG (Nk, Pg, Ct... i poneki grad na Sjeveru, + Hercegovina), niko ne zna za rashtan, ljudi! Jedan od dokaza da su ova brda blagoslovena... Djed u Banja Luci je pokushao da prenese, ali nema shanse, vjerovatno previshe nisko i sjeverno - pa ispane neshto shto je vishe kupus no zelje:mrgreen:
    A i za kisjeli kupus treba malo specificna sredina - 500-900m visine, karakteristicni jesenji uslovi, sa karakteristicnim kolebanjima temperature, sa preciznim balansom kishnih i vjetrovitih dana... Uz fino, mrachno i ne pretjerano vlazhno podrumche, mnogo treba da se poklopi da bi kupus "doshao" kako valja
    Last edited by getaway blues; 02-12-07 at 16:10.
    Just to slip the skin...

  15. #15
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Thomas, zaradio si prelaznu za ovu slaninku "Adidas"

    E GB, da znaš đe sam ga ja ukiśelio prošle "zime" ...

    Slažem se da dobrome kiśelome kupuse treba posvetit nekoliko stihova, isklesat mu makar bistu i prinijet na žrtvenik par djevica, ali nije to baš tako komplikovano kako izgleda

    Koliko soli mećete u njega?
    - Ladan ko taština duša -

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Kad budes kiśelio ne zaboravi malo kukuruza staviti da se raso ne oteze

  17. #17
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Thomas, zaradio si prelaznu za ovu slaninku "Adidas"

    E GB, da znaš đe sam ga ja ukiśelio prošle "zime" ...

    Slažem se da dobrome kiśelome kupuse treba posvetit nekoliko stihova, isklesat mu makar bistu i prinijet na žrtvenik par djevica, ali nije to baš tako komplikovano kako izgleda

    Koliko soli mećete u njega?
    A to barem nije velika filozofija - izdubish korijen, ili kochanj, svejedno, i napunish solju koliko ti dushta ishte... Otprilike ode kilo soli na 25kg kupusa. Ne smije da viri iz vode, stave se fino one dvije daske odozgo, i jako bitno - kamen koje se stavlja gore mora da bude perfektno chist, nikako mermer ili slichne gluposti, da ga so ne nagriza...
    E, pretakanje na svaka 3-4 dana je vec filozofija
    Just to slip the skin...

  18. #18
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Thomas, zaradio si prelaznu za ovu slaninku "Adidas"

    E GB, da znaš đe sam ga ja ukiśelio prošle "zime" ...

    Slažem se da dobrome kiśelome kupuse treba posvetit nekoliko stihova, isklesat mu makar bistu i prinijet na žrtvenik par djevica, ali nije to baš tako komplikovano kako izgleda

    Koliko soli mećete u njega?
    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    A to barem nije velika filozofija - izdubish korijen, ili kochanj, svejedno, i napunish solju koliko ti dushta ishte... Otprilike ode kilo soli na 25kg kupusa. Ne smije da viri iz vode, stave se fino one dvije daske odozgo, i jako bitno - kamen koje se stavlja gore mora da bude perfektno chist, nikako mermer ili slichne gluposti, da ga so ne nagriza...
    E, pretakanje na svaka 3-4 dana je vec filozofija
    bogomi ja bi rekla na 30 kg jedno 1,5 kg!
    Ja u kochan napunim, onako nabijem masu iskljuchivo morske soli, pa kad slozim red u bure onda ga pospem sa josh jednom shakom, ne prepunom shakom, soli i tako dok ne potroshim sav kupus...obavezno ostavim da odstoji jedan dan i onda nalijem vodurinom da se kupus prekrije, imam jedan kao poklopac, taman za bure, od pleksiglasa pa na njega turim krsh, lijepi bijeli oprani koji samo za to sluzi i neka stoji i ne ubih se od pretakaknja mrzi me, samo kad se $etim...a ne $etim se svako dan!:joint:

  19. #19
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ovo je ispalo češće no olimpijada, svakih 5 godina
    - Ladan ko taština duša -

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •