Results 1 to 6 of 6

Thread: U Crnoj Gori od karcinoma godišnje umre hiljadu ljudi

  1. #1
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    922
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default U Crnoj Gori od karcinoma godišnje umre hiljadu ljudi

    U Crnoj Gori od karcinoma godišnje umre hiljadu ljudi

    Pušenje glavni uzrok oboljenja



    PODGORICA - U Crnoj Gori od karcinoma godišnje umre hiljadu ljudi, od čega je 300 bolovalo od raka pluća- pokazuju podaci Crnogorskog društva za borbu protiv raka.
    Od tog broja 95 odsto su bili pušači, a svega pet odsto nepušači. Godišnje od kardiovaskularnih bolesti umre 2,5 hiljada Crnogoraca, od kojih je trećina aktivno pušila.
    Nedavni podaci saopšteni u Podgorici pokazuju da Crnogorci godišnje potroše oko 90 miliona eura na cigarete.
    Sekretar Društva Domagoj Žarković kazao je da su podaci iz istraživanja 2003. godine među srednjoškolcima u Nikšiću, Podgorici, Baru, Herceg Novom i Bijelom Polju alarmantni.
    Prema njegovim riječima, na prelazu iz osnovne u srednju školu trećina đaka su već bili pušači, a na kraju srednje više od polovine, što je porazno.
    -Prije 30 godina svi umrli od raka pluća bili su muškarci. Emancipacijom krajem 70-ih i 80-ih žene kreću u ofanzivu, ali se porast broja umrlih među njima očekuje tek za 10 do 15 godina - kazao je Žarković.Pušenje je u trendu samo u siromašnim zemljama Afrike, Azije i jugoistočne Evrope.
    Amerika je protjerala duvan i smanjila procenat smrtnosti među svojim stanovnicima, objašnjava Žarković, jer je liječenje skupo, a procenat izliječenih mali.
    (Mina)

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    25
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    zato dakle ti pobježe iz Crne Gore?!

  3. #3
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I zbog pusenja....:joint:
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  4. #4
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Gotham City
    Posts
    667
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pljuni to! Pljuni!
    "Ej zoro stani noc nek ostane..."

  5. #5
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking

    Neka mali tamo...
    Ne znam jeste li vidjeli reklamu, bilbord, kampanja protiv pusenja... nesto kao **Pozovite ovaj broj, ako ne mozete da disete...** Ili sl..Ne sjecam se sad tacno. Dobra je fora... Mislim, nije fora..
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  6. #6
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Pobjeda, 15. 01. 2006. Društvo

    Jači od sudbine: KAKO JE MINA DOBIĆ POBIJEDILA NEIZLjEČIVU BOLEST


    LjEKARI SU JOJ PROGNOZIRALI još samo dva mjeseca života. Ali je ona odlučila da živi dugo i srećno. Iz Amerike se vratila sa četiri kofera makrobiotičke hrane. Nekada pacijent, sada iscjelitelj


    Život u harmoniji s prirodom


    Ovo je priča o ženi koja se snagom vjere i optimizma izliječila od najteže bolesti. Taj put je bio dug i naporan, ali naša gošća je iz ove borbe izašla kao pobjednik!
    Zamislite sliku prvu - doktor, tada četrdesetpetogodišnjoj Mini Dobić nakon detaljnih analiza saopštava da boluje od najteže bolesti, karcinoma četvrtog stepena na jetri, slezini i limfnom sistemu. Slika druga - doktor saopštava pacijentu prognozu, još dva mjeseca života. U tom trenutku, u stvari, je i počela borba protiv za neke neizlječive, ali ne i za Minu, bolesti.
    - Ima li teže stvari od toga kad vas gledaju kao na još jedan broj u zdravstvenom kartonu. Kada se svi pitaju koliko vam je ostalo od života. Pritom nastaju, neminovno, strah i panika, dva najteža osjećanja za bolesnika. Upravo me je to naljutilo. Iz takvog stanja se rodio bijes i prihvatanje bolesti, ali sam dobila i snagu, pronašla put ka potpunom ozdravljenju, priča Mina Dobić, novinarka i književnica, rodom iz Zrenjanina.
    Prkosila je stravičnoj prognozi. Zarekla se, više vjerujući sebi nego doktorskim prognozama, da će živjeti dugo i srećno sa svojom porodicom. Njen prvi korak ka izlječenju je bio odlazak u Boston na "Kušijev institut" za makrobiotiku.
    - Imala sam sreću da mi je moja prijateljica, doktorka Ratka Rudić donijela, još dok sam bila u bolnici, knjige o makrobiotičkom načinu života i liječenja, koje su me prosvijetlile i podstakle da otputujem u Ameriku. Tamo sam upoznala čuvenog doktora Kušija, koji mi je kazao da ću, ukoliko se budem pridržavala pravila ishrane, za godinu dana biti zdrava. Tada se sve promijenilo. Sve što je nekad bilo problem izgubilo je na značaju. Najvažnije je bilo živjeti.
    Kući je donijela četiri kofera hrane. U njima sve što je bilo potrebno za makrobiotiku. Mina se strogo pridržavala pravila, ali na tome se nije zaustavila. Pojačala je svoje aktivnosti - vozila je bicikl šest kilometara svkodneveno, nakon svakog obroka šetala je tri sata, meditirala ....
    - Poslije sedam mjeseci, čula sam da doktor Kuši dolazi u Švajcarsku i otišla sam da ga vidim. Čestitao mi je. Moji tumori su nestali.
    Nakon sedam mjeseci Mina se, bez obzira što je doktor Kuši potvrdio da je zdrava, vratila u bolnicu u kojoj je operisana.
    - Doktori su mislili da vide duha. Svi moji rezultati, nakon analiza, bili su odlični. Svi u porodici jeli smo makrobiotičku hranu. Moj suprug Boško nije više patio od hemoroida, čestih prehlada i visokih temperatura. Sin Srđan, nakon petnaest godina, više nije patio od astme, a naša kćerka Jelena nije morala da ide na drugu zakazanu operaciju hernije.
    Upravo u tom periodu gospođa Dobić odlučila je da se posveti makrobiotici i ponovo otišla u Boston da studira. Diplomirala je za učitelja makrobiotike i vratila se kući. Danas nakon 19 godina od prve prognoze ona propagira zdrav način života i radi kao konsultant za ishranu mnogim slavnim ličnostima Holivuda. Svoj put od djetinjstva preko bolesti do icjeljenja pretočila je u knjigu "Moj život je kao feniks", koja ujedno objašnjava kako se izliječiti od raka, ili kako ga spriječiti.
    - Uvijek mi se nametalo pitanje - zašto se konvencionalna i tradicionalna medicina ne bi udružile i radile na poboljšanju ljudskog zdravlja i sreće, kaže Dobić. Ona smatra da je hrana glavni uzročnik zdravog ili nezdravog života. "Konvencionalna medicina posmatra samo čovjekovu fizičku stranu i ne traži uzroke bolesti, dok je tradicionalna ili prirodna medicina uvijek "posmatrala" i njegov emotivni i psihički dio".
    Makrobiotika je način življenja u harmoniji sa prirodom. Dio ovog življenja je i zdrava dijeta: 50 odsto integralnih žitarica, 5 - 10 odsto proteina (pasulj i proizvodi od soje) i povremeno bijela morska riba. Preporučuje se i dva odsto specijalnih začina od algi, povrća i semenki, kao i supe koje održavaju vitalnost imunog sistema i čiste nagomilane štetne materije. Koristi se i 35-45 odsto povrća, naročito zelenog koje sadrži vitamine i kalcijum.
    - "Mir zauvijek" bi trebalo da bude lozinka svakog ljudskog bića koje hoda planetom. Ostvarenje te zamisli zavisi od onoga što konzumiramo. Pogotovo ako primijenimo onu Hipokratovu "Mi smo ono što jedemo". Mnogo mesa, mnogo agresivnosti, a ono se može balansirati samo šećerom i alkoholom. Naučili smo da svoju socijalnu ravnotežu održavamo preko sarme i paprikaša. Jedemo otrovnu hranu. Bez protivljenja prihvatamo hranu koja se pravi u laboratorijama. Koristimo modernu tehnologiju koja nas smrtno zrači (mikrotalasne pećnice, kompjuteri, mobilni telefoni i još mnogo drugih izuma). Krajnje je vrijeme da se počnemo obrazovati na tom polju, da poštujući zakone prirode i univerzuma preuzmemo kontrolu nad svojim životom, kaže Mina Dobić koja je prešla put od pacijenta do iscjelitelja.

    Savjetnik i zvijezdama Holivuda

    Smatraju je jednim od najvećih makrobiotičkih savjetnika na zapadnoj obali Sjedinjenih Američkih Država. Konsultant za ishranu je Madoni, Nikol Kidman, Tomu Kruzu, Stivenu Sigalu, Deniju De Vito, Gvinet Paltrou, Ališi Silverston i drugim slavnim ličnostima.
    - Ljudi koji imaju novca i žive od svog talenta i popularnosti nemaju potrebu da čine bilo kakve promjene u životu, osim ako ih njihova zdravstvena kondicija ne počne prozivati. Niko od ovih ličnosti nije imao potrebu za ovako drastičnom promjenom u životu zbog nekog hirovitog trenda. Oni su željeli da se oslobode neprijatnih simptoma koji su počeli podrivati njihovu zdravstvenu ravnotežu. To su uglavnom alergije, glavobolje, visok pritisak i holesterol, problemi sa varenjem, sinusima i psihičko nezadovoljstvo praćeno depresijama. Svi su se lako odrekli mesa, mlijeka i mlječnih prerađevina, bijelog brašna i tropskog voća.

    Zdravlje stanuje u vašim kuhinjama

    - Vratite se prirodi, jedite čistu biološku hranu bez pesticida, pijte izvorsku vodu, vratite se prirodi boraveći što više u njoj. Živite u harmoniji sa prirodom, baš kao što su to naši preci radili, poručuje Dobić. Nemojte dozvoliti da vam materijalističke misli odvrate pažnju i odvedu vas na stranputicu. Ne zaboravite da zdravlje stanuje u našim kuhinjama, kreirajte ga kuvajući svakodnevno zdravu hranu, bez mikrotalasnih rerni i električnih šporeta, jer oni oduzimaju energiju vašoj hrani i vama.


    Irena Anđelić

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. CRNA GORA DO DOSELJAVANJA SLOVENA
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 6
    Last Post: 22-04-09, 18:22
  2. ALARMANTNO:U Crnoj Gori sve manje Crnogoraca
    By -=H2SO4=- in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 85
    Last Post: 22-01-05, 17:07
  3. Grupa za Promjene
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 24
    Last Post: 11-03-04, 16:17
  4. Ko su bili Nemanjici - sazeto.
    By BeranacOnajStari in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 111
    Last Post: 26-02-04, 10:36
  5. Haranga na Sandzak
    By Dobrusky in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 114
    Last Post: 12-02-04, 18:30

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •