Page 5 of 8 FirstFirst 12345678 LastLast
Results 101 to 125 of 180

Thread: Istraživanja Marsa

  1. #101
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Crka View Post
    Mislis da necemo usavrsit tehnologiju toliko da mozemo se kretat nasom galaksijom jos toliko ? Ja sam bas nekog ubjedjenja da ce za nekih 100 godina bit sasvim normalno da se opali na mjesec ...

    A to jes da bi mogli resurse nabavit iz nase galaksije al ne mozemo atmosferu nabavit od tamo... jer kako smo krenuli ne pise nam se da valja (vidim da masu znas oko ovoga pa mi je merak te citat )

    Ne na žalost jer se radi o stravičnim razdaljinama između zvijezda. Energije potrebne i sama enormna količina goriva čine ove poduhvate jako problematičnim.

    NPR cijelokupna proizvodnja struje na svijetu na današnjem nivou ne bi dosegla količinu potrebnu da se dođe do najbliže zvijezde ni poslje 200K godina kontinuirane proizvodnje i to da se svemirski brod ubrza tek na 20% brzine svijetla. Čak i tada tom brodu bi bilo potrebno da putuje skoro 30 godina mjereno vremenom na Zemlji (na svemirskom brodu bi vrijeme prolazilo brže zbog efekta dilatacije vremena kod tijela koje se kreću velikom brzinama).

    Zato nam treba novi izvor energije koji je barem jedan stepen u napred od onog kojeg ćemo uskoro imati. Naime čak ni termonuklearna energija nije dovoljna već bi smo morali upotrebljavati antimateriju kao gorivo.

    Antimaterija je najpotpunije gorivo koje postoji i ima konverziju 200% u energiju ako računamo i materiju kao dio jednačine. Međutim antimaterija je teška za manipulaciju, pohranu i proizvodnju i ona kao gorive se vijerovatno neće moći upotrebljavati još stotinama godina, možda i hiljadu, naime iako posjedujemo način i model proizvodnje već danas sama proizvodnja (u dovoljnoj količini) zahtijeva infrastrukturu kolosalnih razmijera koja pokriva više svijetova i viještačkih mijeseca u niskoj Sunčevoj orbiti (SF popularno nazvanih Sunčane Farme).

    Takve projekte može napraviti samo civilizacija koja je već ovladala svojim sunčevim sistemom i ima već debelo razvijenu međuplanetarnu infrastrukturu koja obuhvata kolonizaciju skoro svih svijetova (pogodnih i nepogodnih), rudarenje asteroida i kometa, ekonomiju baziranu na jedinici energije a ne materijala ili novca, razvijenu socijalnu strukturu veoma različitih i specijaliziranih samosvijesnih bića (ne samo ljudi već bića ili genetski modifikovanih da obavljaju specijalizirane zadatke, ili samosvijesni AI ili veoma razvijenu robotiku, najvijerovatnije sve ovo zajedno). ITD

    Zato mislim da je sve to još daleko u budućnost.

  2. #102
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,147
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U jbt Zasto bas ekonomiju baziranu na jedinici energije? I kad ti mislis da cemo proputovat nasim suncevim sistemom? (mislio sam gore an suncev sistem ne na galaksiju moja greska )

    Inace mislim da ce nas prije otkrit neka intelegentna civilizacija no sto cemo mi pasat preko naseg suncevog sistema...

    p.s. cime se bavis ti pa si ovoliko upucen ? il je ovo cisti hobi ?!
    Sreca tvoja sto si gad pa te niko ne voli! fcuk yeah!

  3. #103
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Crka View Post
    U jbt Zasto bas ekonomiju baziranu na jedinici energije? I kad ti mislis da cemo proputovat nasim suncevim sistemom? (mislio sam gore an suncev sistem ne na galaksiju moja greska )

    Inace mislim da ce nas prije otkrit neka intelegentna civilizacija no sto cemo mi pasat preko naseg suncevog sistema...

    p.s. cime se bavis ti pa si ovoliko upucen ? il je ovo cisti hobi ?!
    Energija je ono što u biti pokrće svu materiju. Recimo pogledaj samo današnje vrijeme, sama nafta je vid valute i za naftu se rade stvari kao i za svaku drugu valutu. Naravno nafta nije valuta ali se ljudi svakako ponašaju oko nje kao da jeste. Zato me ne bi začudilo da u budućnosti ljudsko društvo odbaci konvencionalnu valutu u potpunosti i pređe na jedinicu energije kao valutu. Naravno i onda će biti vijerovatno samo jedinica skladištene (potencijalne energije) vijerovatno u količinskoj jedinici deuterijuma ili antimaterije (kasnije). Naravno male i privatne transakcije će i dalje biti rađene preko jedinica sličnih novcu, međutim baza tih jedinica će biti upravo energija (kao što je nekad bilo zlato ili kao danas ekonomski rast).

    Sunčev sistem nije tako komplikovan za osvajanje. Istorija je u neku ruku ciklična i kako tehnologija napreduje tako se ciklusi ponavljaju u sve većim razmijerama.

    Mi danas šaljemo sonde po čitavom sistemu ispitujući planete i druge objekte otprilike na način (i sa istim stepenom uspjeha i funansijskog opterećenja) kao i u srednjem vijeku Kolumbo i prijatelji. Istraživanje svijeta i kontinenata je trajalo dugo, svako putovanje je bilo rizik i samo je jedna od 10 ekspedicija bila uspješna, a sve su bile užasno skupe.

    Tako je i danas samo na večim razmijerama (odnosno u razmijerama Sunčevog sistema). Ako je vijerovati ljudskoj ingenioznosti i ako se ništa katastrofalno ne dogodi ljudima ja iskreno mislim da ćemo za 100 godina imati već podosta razvijenu svemirsku kulturu, ne u nekim epskim razmijerama ali ja mislim da će ljudi za tih 100 godina već početi pomalo širiti svoj uticaj dalje od Zemaljske kugle.

    Za 1000 godina mi ćemo biti već potpuna i samostojeća kultura Sunčevog sistema sa velikim svemirskim projektima već daleko u fazi realizacije, rudarenje asteroida i kometa, teraformiranje Marsa i Venere, stvaranje ogromnih svemirskih elektrana. Smatram da će za 1000 godina više ljudi živjeti i raditi van Zemlje nego na njoj i ne samo to već će i sama ljudska rasa početi da se diferencira na različite viještački genetski stvorene vrste koje će se prilagođavati uslovima gdje žive, muškarci sa Marsa će stvarno biti drugačiji od žena sa Venere (naravno ovo važi i za žene sa Marsa i muškarce sa Venere)- Njima će se pridružiti i viještačke inteligencije (u vidu inteligentnih i samosvijesnih operativnih sistema ili u obliku samosvijesnih robota) i možda čak unaprijeđene životinjske vrste.

    Podjela na ljude i sve ostale više neće imati smisla već će postojati podjela na samosvijesna bića i sve ostale. Za 1000 godina vijerujem da ćemo zagospodariti Sunčevim sistemom i to vidim kao krajnju granicu odnosno gledajući progres tehnologije i nauke sve ovo bi se možda moglo dogoditi i puno prije.


    Čisto hobi.

  4. #104
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,147
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Energija je ono što u biti pokrće svu materiju. Recimo pogledaj samo današnje vrijeme, sama nafta je vid valute i za naftu se rade stvari kao i za svaku drugu valutu. Naravno nafta nije valuta ali se ljudi svakako ponašaju oko nje kao da jeste. Zato me ne bi začudilo da u budućnosti ljudsko društvo odbaci konvencionalnu valutu u potpunosti i pređe na jedinicu energije kao valutu. Naravno i onda će biti vijerovatno samo jedinica skladištene (potencijalne energije) vijerovatno u količinskoj jedinici deuterijuma ili antimaterije (kasnije). Naravno male i privatne transakcije će i dalje biti rađene preko jedinica sličnih novcu, međutim baza tih jedinica će biti upravo energija (kao što je nekad bilo zlato ili kao danas ekonomski rast).

    Sunčev sistem nije tako komplikovan za osvajanje. Istorija je u neku ruku ciklična i kako tehnologija napreduje tako se ciklusi ponavljaju u sve većim razmijerama.

    Mi danas šaljemo sonde po čitavom sistemu ispitujući planete i druge objekte otprilike na način (i sa istim stepenom uspjeha i funansijskog opterećenja) kao i u srednjem vijeku Kolumbo i prijatelji. Istraživanje svijeta i kontinenata je trajalo dugo, svako putovanje je bilo rizik i samo je jedna od 10 ekspedicija bila uspješna, a sve su bile užasno skupe.

    Tako je i danas samo na večim razmijerama (odnosno u razmijerama Sunčevog sistema). Ako je vijerovati ljudskoj ingenioznosti i ako se ništa katastrofalno ne dogodi ljudima ja iskreno mislim da ćemo za 100 godina imati već podosta razvijenu svemirsku kulturu, ne u nekim epskim razmijerama ali ja mislim da će ljudi za tih 100 godina već početi pomalo širiti svoj uticaj dalje od Zemaljske kugle.

    Za 1000 godina mi ćemo biti već potpuna i samostojeća kultura Sunčevog sistema sa velikim svemirskim projektima već daleko u fazi realizacije, rudarenje asteroida i kometa, teraformiranje Marsa i Venere, stvaranje ogromnih svemirskih elektrana. Smatram da će za 1000 godina više ljudi živjeti i raditi van Zemlje nego na njoj i ne samo to već će i sama ljudska rasa početi da se diferencira na različite viještački genetski stvorene vrste koje će se prilagođavati uslovima gdje žive, muškarci sa Marsa će stvarno biti drugačiji od žena sa Venere (naravno ovo važi i za žene sa Marsa i muškarce sa Venere)- Njima će se pridružiti i viještačke inteligencije (u vidu inteligentnih i samosvijesnih operativnih sistema ili u obliku samosvijesnih robota) i možda čak unaprijeđene životinjske vrste.

    Podjela na ljude i sve ostale više neće imati smisla već će postojati podjela na samosvijesna bića i sve ostale. Za 1000 godina vijerujem da ćemo zagospodariti Sunčevim sistemom i to vidim kao krajnju granicu odnosno gledajući progres tehnologije i nauke sve ovo bi se možda moglo dogoditi i puno prije.


    Čisto hobi.
    Brate izgleda kul I ovako lajicki se slazem sa tobom ... upravo sam i ja mislio da nam fali jos 100tinjak godina da se otisnemo kroz nas suncev sistem (i poredjenje sa osvajanjem amerike VRH kad covijek razmisli to se upravo sad desava BRAVO )... al ovo za mars i veneru kad bude ocu da budem Marsovac a ne Venercic

    Ali kao sto se desilo i sa ''novim svijetom'' kad je tarzio samostalnost i sve ostalo sto prati do sad USA ... nema sumlje da ce jednog dana marsovci ili kako ce se zvati traziti neku nezavisnot ... sto ce na kraju proizvesti da ce suncev sistem predstavljati savez humanoidnih planeta Bice to ql steta sto necemo dozivjet to sve mu ***** :/
    Sreca tvoja sto si gad pa te niko ne voli! fcuk yeah!

  5. #105
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    kao ce da izgleda Iphone za 1000 godina? :satellite:
    Ludilom maskiram dosadu

  6. #106
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mislim da ce pravi napredak da bude kad nadjemo izvor energije koji ce biti ogroman i jeftin, kad uspijemo da razvijemo neku vrstu telepatske komunikacije medjusobno i sa uredjajima i napravimo bazu podataka iz kojoj ce svo znanje biti direktno dato od svih nas u realnom vremenu i dato da se svi koristimo njime u realnom vremenu ( neka vrsta telepatskog interneta ali veoma naprednijeg , gdje ce svako sve da zna . Mada ja i sad znam dosta njih koji sve znaju), upravljanje i manipulacija stvarima i objekatima na atomskom i molekularnom nivou , rešavanje svih konflikata, i postojanje samo jednog identiteta -ljudskog roda. To ce sve biti za oko 1000 do 2000 godina . Iphone ce biti komunikacioni biološki čip koji cemo sa rodjenjem genetski dobijati :P .
    Malo i ja da predvidjam ne škodi.
    Ludilom maskiram dosadu

  7. #107
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,147
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    iha ti pricas o idealnom svijetu ... to se nece nikad dogodit sto si naveo! Kaze se NIJE ZNAJNJE ZNANJE AKO GA SVAKO IMA
    Sreca tvoja sto si gad pa te niko ne voli! fcuk yeah!

  8. #108
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa moglo bi u narednih 10 vjekova... vidji koliko se toga promijenilo u zadnjih 100 godina.
    Ako se ne samouništimo sto je vjerovatnije
    Ludilom maskiram dosadu

  9. #109
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    202
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lunar View Post
    Pa moglo bi u narednih 10 vjekova... vidji koliko se toga promijenilo u zadnjih 100 godina.
    Ako se ne samouništimo sto je vjerovatnije
    nadam se da cu dozivjet trenutak kad bude komercijalno putovanje do marsa i naravno nazad

  10. #110
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Pg
    Posts
    142
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Čitao sam da je još za vrijeme carske Rusije postojao plan sa detaljnim proračunima za let na Mjesec, samo što su problem predstavljali materijali od kojih bi se izradile te letilice. Danas te tehnologije bukvalno preko noći prave čuda, kao npr. nano tehnologija, tako da po tom pitanju možemo da budemo veliki optimisti

  11. #111
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  12. #112
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Pg
    Posts
    3,614
    Thanks Thanks Given 
    187
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Pretpostavljam da je ovaj robot ostavio fotoaparat na neku stijenu podesio tajmer i slikao se za fb.
    Sve je to na psihichkoj bazi ®

  13. #113
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  14. #114
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,285
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    NASA: Tajna koju vam (ne) smemo reći

    Izvor: B92 Naučnici u NASA-i ovih dana nalaze se na velikim mukama - na pragu su važnog otkrića o kojem još uvek ne mogu da obaveste javnost.


    Beta/AP
    Da li ste čuli za minijaturnu hemijsku laboratoriju po imenu SAM? Reč je laboratoriji koja uz NASA-in rover “Kjuriositi” krstari Marsom.

    Uzmite komad zemlje sa Marsa i SAM će do detalja da objasni o kakvom je tlu reč. Ovih dana SAM u NASA-u šalje neverovatne podatke, tvrde američki istraživači, pa bi trebalo da zapamtite ime ove mini laboratorije jer će kroz nekoliko dana ona ući u istoriju.

    “Ovo je podatak koji će se naći u istorijskim knjigama”, tvrdi Džon Grocinger, glavni NASA-in istraživač u misiji ispitivanja Marsa uz pomoć rovera “Kjuriosti”. U razgovoru za “National Public Radio” Grocinger objašnjava da su na pragu epohalnog otkrića, ali zbog predostrožnosti još ne žele da objave o čemu je reč.

    “SAM nam šalje podatke dok sada sedimo ovde i razgovaramo, i oni su sve interesantniji”, bilo je sve što je otkrio Grocinger.

    Prema njegovim rečima, glavni razlog je sigurnost, jer su se načnici u ovoj misiji već nekoliko puta opekli želeći prvi da objave nove informacije sa crvene planete. Jedan od tih slučajeva bio je ispitivanje uzorka metana na Marsu, na koji je SAM naišao, a koji bi ukazao na prisustvo nama sličnih živih organizama.

    “Znali smo od početka da je moguće da je letelica malu količinu metana donela sa Floride. Zato smo želei da ponovimo istraživanje sa drugim uzrokom”, kazao je Grocinger. Međutim, sledeće ispitivanje pokazalo je da od metana ipak nema ni traga.

    Sledećih nekoliko sedmica odigraće ključnu ulogu jer se u NASA-i vrše svakodnevna istraživanja koja bi potvrdila ono što naučnici jedva čekaju da nam saopšte.
    Peace,Love,Unity & Respect
    for one another !

  15. #115
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Lol i ja sam našao slično, izgleda da već više dana net bruji o tome. Špekilacije su sve fantastičnije.

    evo što Phill plait kaže o tome te takođe originalni članak odakle je sve počelo

    http://www.slate.com/blogs/bad_astro..._everyone.html

    http://www.npr.org/2012/11/20/165513...ts-mum-for-now

  16. #116
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default




    Usput obratite pažnju na posljednji dio videa koji govore o vakcinama, jes da nije vezano za mars ali je ipak jako interesantno.
    Last edited by funestis; 01-12-12 at 10:48.

  17. #117
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Daklen, velika novost sa Marsa se pokazale ne baš toliko velikom i ne baš toliko dobrom. Naime Curiosity je tokom testiranja svog hemijskog detektora otkrio prisustvo periklorida, hemikalija koje, između ostalog, razaraju organsku materiju. Perikloridi nisu novost na Marsu, nekoliko godina prije Fenix misija (Phoenix) na Marsovom polu je takođe otkrila prisustvo ovih reaktivnih jedinjenja, međutim smatralo se da su te hemikalije tek sezonskog porijekla i ograničene tek na polove.

    Otkriće ovih jedinjenja na poziciji gdje je Curiosity znači da perikloridi vijerovatno postoje svugdje na Marsu i da su sastavni dio zemljišta i atmosfere. Ovi molekuli čak i u malim količinama imaju destruktivno dejstvo na spojeve ugljenika i veoma efikasno razaraju organsku materiju čineći površinu Marsa poprilično negostoljubivom za organsku hemiju. Ovo ne znači da nema organskih jedinjenja na Marsu već da ta jedinjenja ne opstaju dugo što dodatno otežava nastanak kompleksnih organskih spojeva što opet otežava nastajanje ili održavanje života.

    U principu površna Marsa je pretoksična da dozvoli nastanak i opstanak života (barem u ovom postojećem ciklusu).

    Ovo naravno ne znači još da život nije moguć jer perikloridi ne prodiru dublje u zemljište (barem se tako pretpostavlja, što se tiče uslova na Marsu ali za sada nema uvijerljivih dokaza za to) Pa je moguče da organski molekuli lagodno opstaju u dubljim slojevima Marsovog zemljišta pa možda i podzemni život.

    Takođe Mars prolazi kroz dugoročne promijene klime što možda opet utiče na koncentraciju periklorida na Marsu, pa je možda u prošlosti koncentracija bila puno manja te je nastanak života bio puno lakši. I ne samo to ako je život ikada nastao možda se do danas prilagodio koncentraciji periklorida i sada opstaje zaštićen od štetnog uticaja (prilagođenom biohemijom ili je jednostavno ukopan u Marsovo tlo).

    Sve u svemu u ovom komentaru za javnost NASA je otvorila puno više pitanja nego dala odgovora ali i ukazala na nove moguće buduće pravce istraživanja na Marsu.
    Ono što se za sigurno zna iz svega ovoga je da je današnja površina Marsa negostoljubivija za život nego što se mislilo.

    Ono što i dalje ne znamo jeste sastav Marsovog tla na nešto većoj dubini i sastav atmosfere tokom velikih klimatskih promijena kroz povijest Marsa. Takođe postojanje života još nije isključeno iako je ovo otkriće pokazalo da pronaći život na Marsu neće biti lak zadatak (ukoliko ga naravno ima).



    Naravno ovo sve su samo u stvari još testovi opreme na roveru i pravi posao još čeka na Curiosity.

    http://www.slate.com/blogs/bad_astro...rs_sample.html

    http://mars.jpl.nasa.gov/msl/news/wh...ws&NewsID=1399
    Last edited by funestis; 04-12-12 at 13:07.

  18. #118
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,285
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mene zanima što će se desit sa ovim kukavnim naučnikom što se izletio sa najavama, pa su morali radit priču za pokrivanje deset dana.
    Peace,Love,Unity & Respect
    for one another !

  19. #119
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Mars rover Oportunity se trenutno penje na Matievic Hill, malo brdo na Marsu imenovano prema Jakobu Matijeciću (1947-2012) NASA-inom inžinjeru hrvatskog porijekla, koji je radio na mnogim misijama: između ostalog: "Sojourner", "Spirit","Opportunity" i "Curiosity".




    Članak sa NASA-inog websitea o ovom planu.

    http://www.nasa.gov/mission_pages/me...r20120928.html

    Usput Ekipa koja upravlja Opportunitiem i Spiritom (na žalost kontakt sa Spiritom je izgubljen) je predložena za nagradu Space Flight Award

    Quote Originally Posted by NASA
    Mars Rover Opportunity Working at 'Matijevic Hill'

    The mission team for NASA's long-lived Mars Exploration Rovers Spirit and Opportunity will be awarded the Haley Space Flight Award.
    Što se mene lično tiče ovim dvijema robotima treba podići spomenik i jednog dana ih vratiti kući, jer zaslužuju da počivaju u nekom muzeju, s obzirom koliku su uslugu napravili nauci i samim tim čoviječanstvu u cijelosti.

  20. #120
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    S druge strane da s linkom spojim ova dva topika, s obzirom da su teme usko povezane.

    Kometa Siding Spring novi veliki igrač Sunčevog Sistema


  21. #121
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Update sa Curiosity mobilne labaratorije. Prvo bušenje na Marsu.






    Last edited by funestis; 03-03-13 at 21:36.

  22. #122
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  23. #123
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Veliko otkriće na Marsu, po prvi put je pronađeno i dokumentirano mijesto koje može podržavati život (onakav kakav je na Zemlji) izvan planete Zemlje.

    Sam život nije pronađen, međutim Curiosity rover nije podešen da pronalazi život već samo okoliš koji ga može podržavati.

    Zašto je ovo važno?

    Do sada su samo postojale špekulacije o tome koliko pojedina područja u Sunčevom sistemu mogu podržavati život kakav znamo. Kandidati poput Marsa, Evrope (Jupiterov satelit), Titan (Saturnov satelit), Encelad (Saturnov satelit), sva ova područja imaju (barem dijelom) područja na površini ili unutar satelita (ispod površine) koji teoretski mogu podržavati život. Međutim ta špekulacija je veoma široka, i u stvarnosti se ništa ne zna i tim područjima u smislu koliko su viabilna. U većini slučajeva se zna samo mali dio, recimo da postoji tekuća voda, da postoje potrebne hemikalije, da postoje druge tekućine (Titan posjeduje mora tekućeg metana), da je temperatura podnošljiva (ekvatorska područja na Marsu, tekući ocean ispod leda na Evropi, džepovi tekuće vode na Enceladu koji izazivaju gejzire na površini).

    S druge strane postoji mogućnost da je voda na Evropi prezasićena elektrolitima i samim tim pretoksična (Evropa ima slabo magnetno polje upravo zbog kretanja vode pod dejstvom plimskih sila Jupitera, odnosno kretanje elektrona (električne struje), koji stvaraju magnetno polje, je vijerovatno olakšano jakom koncentracijom elektrolita u vodi), Titan je i pored tekućine i svih hemikalija potrebnih za život ipak prehladan (-150 ispod nule), Enceladovi džepovi tekuće vode su možda kratkoživući i jako promijenjivi, kako se plimske sile sa Saturna stalno mijenjaju zbog Enceladove orbite, Mars je previše oksidirao pa je postao toksičan, barem na površini (o tome sam već pisao na ovom topiku u ovom postu, https://forum.cdm.me/showthread.php?...87#post3078187)

    Međutim novo ispitivane koje je uradio Curiosity, nedvojbeno dokazuje da na Marsu još postoje područja koja mogu podržavati život bez većih problema. Ispod površine i u samim stijenama uslovi su puno drugačiji nego na samoj površini i potanje, dali ti uslovi mogu podržavati život je dobilo odgovor. Kratko i jasno mogu.

    Značaj ovog otkrića je ogroman, saznanje da uslovi za život (sa 100%tnom sigurnošću) postoje i izvan Zemaljske kugle je jedno od fundamentalnih otkrića koje mijenjaju u korijenu percepciju Svemira. Odjednom Svemir više nije pusto mijesto i postaje jasno da uslovi na Zemlji u stvari i nisu toliko specijalni što daje čitav niz novih mogućnosti, istraživanja i čitav jedan novi pogled na Svemir je sasvim moguć.

    Samo da ponovim Curiosity nije opremljen aparaturom za otkrivanje života već samo okoliša koji ga može podržavati, ovo s druge strane otvara novo poglavlje u istraživanju Marsa i najvijerovatnije naučnici širom svijeta, ponukani ovim otkrićem, počinju ozbiljno razmatrati mogućnost slanja specijalizirane misije koja bi imala za zadatak pronalaženje živih stanica ili fosila. Naravno nije isključeno da bi i Curiosity mogao napraviti ovakvo otkriće iako je za to vrlo mala vijerovatnoća.


  24. #124
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  25. #125
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Nekoliko otkrića rovera Curiosity i nova misija planirana za lansiranje 4. novembra ove godine zvana MAVEN (Mars Atmosphere And Volatile Evolution).

    Najvažnije otkrice Curiosity-a je da je otkriveno da mars može još podržavati život (iako samo mikrobiološki), da su nekad postojali puno bolji uslovi, poput jezera sa pitkom vodom (da je postojala tekuća voda na marsu to se znalo i od prije preko misija Oportunity i Curiosity, međutim nije bila poznata kvaliteta te vode osnosno ova dva rovera su otkrila taloge koji su indicirali jako kiselu ili slanu vodu).

    Tkriveo je i da marsova atmosfera sadrži visoki procenat teških izotopa i jedan od razloga zbog čega se šalje MAVEN je upravo taj da se prouči Marsova atmosfera.

    MAVEN je orbitalna sonda koja će spektralno proučavato Marsovu atmosferu u ultravioletnom spektralnom dijelu svijetlosti. Lansiranje se planira 4 Novembera ove godine.



    http://en.wikipedia.org/wiki/MAVEN

    http://www.nasa.gov/mission_pages/ma...l#.Ugd2sZIwfcY

Page 5 of 8 FirstFirst 12345678 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ARHEOLOGIJA CRNE GORE
    By G R A D in forum Nauka generalno
    Replies: 191
    Last Post: 25-02-15, 00:32
  2. Lice sa Marsa
    By funestis in forum Nauka generalno
    Replies: 16
    Last Post: 30-10-06, 22:58
  3. Istina ili sarena laza, istrazivanje Marsa
    By funestis in forum Nauka generalno
    Replies: 1
    Last Post: 12-03-04, 14:53

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •