Page 3 of 13 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 51 to 75 of 302

Thread: Da li je Isus Bog?

  1. #51
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mabuse, od tebe ocekujem da prestanes lagati kada si vec otkriva da si zbog obmane nadjene na internetu davao lazne informacije a ne da nastavljas udarati glavom o zid kao prava bosnjacka bukva...

  2. #52
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Polako čovječe, ne sekiraj se imam još dosta toga da ti kažem! Čitaj:
    Jovanovo evanđelje kazuje da je Isus odveden na izvršenje kazne oko šest sati, dok Markovo kaže da je to bilo oko tri sata.
    Hah, opet neko laže i to u jednoj knjizi!!!

    Da predjemo malo na Pavla:
    Pavle mijenja vječni Božiji zavjet koji je Bog sačinio sa Avramom:
    Evo ja Pavle kažem vam da ako se obrežete Hristos vam neće ništa pomoći. (Galatima poslanica gl.5, 2)
    Koji hoće da se hvale po tijelu oni vas nagone da se obrezujete, samo da ne budu gonjeni za krst Hristov. (Gal.pos.gl.6, 12)
    Tako kaže Pavle, međutim u Jevanđelju po Luci koji je takođe dio Novog Zavjeta se kaže:
    A Jelisaveti dođe vrijeme da rodi i rodi sina. I čuše njezini susedi i rodbina da je Gospod pokazao veliku milost svoju na njoj, i radovahu se s njom. I u osmi dan dođoše da obrežu dijete, i šćadijahu da mu nadjenu ime oca njegova, Zarija. I odgovarajući mati njegova reče: ne , nego da bude Jovan. (Jevanđelje po Luci gl.1, 57-60)
    Pavle koji je usko vezan Isusu vjerovatno nije čitao Jevanđelje po Luci jer je tamo i Isus obrezan!? Čitajmo:
    I kad se navrši osam dana da ga obrežu, nađenuše mu ime Isus, kao što je anđeo rekao dok se još nije bio ni zametnuo u utrobi. (Jevanđelje po Luci gl.2, 21)
    Osim toga Pavle kaže, vezano za gore navedeno:
    Uistinu, ne vrijedi ni obrezanje ni neobrezanje, već novi stvor. (Galaćanima 6, 15)
    Svaka žena koja moli ili prorokuje gologlava, sramoti svog poglavara. U tome je posve jednaka ošišanoj ženi. Dakle: ako ako žena neće da nosi veo, neka se ošiša! Ali ako je sramota za ženu ošišati se ili obrijati glavu, neka nosi veo. (Korinćanima(1)gl.11, 6)
    Pavle nastavlja u glavi 14 i kontrira veoma smiješno samom sebi:
    Ženi je dika da nosi dugu kosu, jer joj je kosa data umjesto vela. (Korinćanima(1)gl.11, 14-15)
    Dakle Pavle se ne slaže sa samim sobom. Idemo dalje:
    Koji hoće da se hvale po tijelu oni vas nagone da se obrezujete, samo da ne budu gonjeni za krst Hristov. (Galatima gl. 6, 12)
    Međutim u poslanici Korinćanima Pavle kaže:
    Budući da se mnogi hvale po tijelu, i ja ću da se hvalim. (Korinćanima(2).gl.11.-18)
    Ovo je zaista smiješno. Zar ovo može biti od Boga, ili Isusa i anđela, preko Pavlovih usta!?
    Last edited by Mabus; 25-11-05 at 13:19.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  3. #53
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Kad im swatch nije bio sponzor. e Mabuse mabuse...

  4. #54
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    24
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mabuse, antihristova slugo, i Nostradamusov obozavaoce....pa neces valjda ti da nas ucis vjeri i vjerovanju?!
    Pokrij se ushima.
    Intelekt= Nostradamus je veliki prorok
    Duhovnost=Jedva ceka da dodje Antihrist

  5. #55
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Isus je rodjen kao covjek, zivio i umro kao covjek. Kako neko ko je rodjen kao covjek, zivio i umro moze biti bog? Moze biti mesija, moze biti svetac i sl. ali ne moze biti bog. To da je od boga poslan takodje moze da se razumije, kao sto se moze razumjeti tvrdjenje da su svi ljudi od boga nastali i po bozjoj volji postoje, bas kao i sve sto postoji ukljucujuci andjele raznih vrsta. ...
    Islam je samo drugacija verzija iste starozavjetne price, gdje je Muhamed mesija slican Mojsiju, a u tom galimatijasu nalazi se negdje i Isus sa odgovarajucim islamskim imenom.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  6. #56
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja predlazem moderatoru da ukori diskutanta koji laze, vrijedja i omalovazava svete spise, sluzi se netacnim i izvrnutim citatima.

  7. #57
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Kad im swatch nije bio sponzor. e Mabuse mabuse...
    hahahaha Tissot sponzor dzihada

  8. #58
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    24
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo se pored vajnog sluge antihristovog i obozavaoca Nostradamusovog u pricu ukljucio i nihilista.
    interesantno je kako oni u svoj nick to stavljaju kao titulu, vjerovatno nemajuci drugih zivotnih vrijednosti za isticanje.

    Ovo je zemlja paradoksa: sluskinja djavolja nas uci vjeri, a nihilista nam govori ko je svet a ko nije.

  9. #59
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Architect
    ... a nihilista nam govori ko je svet a ko nije.
    Pa jel moze Isus da bude bog ako je postojao iskljucivo kao covjek? Osim toga, kakve veze arhitetkura ima sa pricom o Isusovom sustastvu?
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  10. #60
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Sta je covjek u ovom svijetu?

    Kako mozete preskociti psalm 82, on nije u novom zavjetu:

    Odgovoriše mu Židovi: Zbog dobra te djela ne kamenujemo, nego zbog hule: što ti -čovjek-sebe Bogom praviš. Odgovori im Isus: Nije li pisano u vašem Zakonu: Ja rekoh: bogovi ste! Ako bogovima nazva one kojima je riječ Božja upravljena…

    psalm 82:
    Bog stade na saboru Bozijem, usred bogova izrece sud:
    "Doklecete suditi nepravo, i bezboznicima gledati ko je ko?

    Sudite ubogome i siroti, onoga koga gone i nistega pravdajte.
    Ne poznase, niti razumjese, hode po tami; zadrmase se zemlji svi temelji.

    Rekoh: bogovi ste, i sinovi visnjega svi.
    Ali ce te kao ljudi pomrijeti, i kao knez pascete."
    Ustani Boze, sudi zemlji; jer su tvoji po nasljestvu svi narodi.

    Eto bili su zidovi pa su ga osudjivali a svoje su spise zaboravili, a i obrezani su bili.
    Last edited by Ego_and_his_own; 25-11-05 at 14:18.

  11. #61
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mabus
    Da predjemo malo na Pavla:
    Pavle mijenja vječni Božiji zavjet koji je Bog sačinio sa Avramom:
    Evo ja Pavle kažem vam da ako se obrežete Hristos vam neće ništa pomoći. (Galatima poslanica gl.5, 2)
    Koji hoće da se hvale po tijelu oni vas nagone da se obrezujete, samo da ne budu gonjeni za krst Hristov. (Gal.pos.gl.6, 12)
    Tako kaže Pavle, međutim u Jevanđelju po Luci koji je takođe dio Novog Zavjeta se kaže:
    A Jelisaveti dođe vrijeme da rodi i rodi sina. I čuše njezini susedi i rodbina da je Gospod pokazao veliku milost svoju na njoj, i radovahu se s njom. I u osmi dan dođoše da obrežu dijete, i šćadijahu da mu nadjenu ime oca njegova, Zarija. I odgovarajući mati njegova reče: ne , nego da bude Jovan. (Jevanđelje po Luci gl.1, 57-60)
    Pavle koji je usko vezan Isusu vjerovatno nije čitao Jevanđelje po Luci jer je tamo i Isus obrezan!? Čitajmo:
    I kad se navrši osam dana da ga obrežu, nađenuše mu ime Isus, kao što je anđeo rekao dok se još nije bio ni zametnuo u utrobi. (Jevanđelje po Luci gl.2, 21)
    Ovo je jos jedan vrhunac tvog neznanja i na zalost plod onoga sto nalazis na antihriscanskim sajtovima o cijem pisanom nisi sposoban razmisliti, dakle ti ne samo sto njegujes svoje neznanje vec te ocigledna mrznja rukovodi daljim slicnim nastupima kojima cak slijepo sluzis misleci da dajes dokaze.
    Hrist je obrezan po Jevrejskom obicaju ali sam Bog je dao dovoljno jasnu poruku jos preko Samuila Gle, poslusnost je bolja od zrtve i pokornost je bolja od preteline ovnujeske 1 Sam 15, 22 a Pavle kazujeJer u Hristu Isusu niti sto pomaze obrezanje ni neobrezanje, nego vjera, koja kroz LJUBAV radi.
    A obrezanje kao obred ne samo Jevreja po propisu je vrsen u osmom danu po rodjenu muskog djeteta 2 Moj 12,44: 3 Moj 12,3 i kao sami cin bio je spoljan znak sklopljenog zavjeta s Bogom svih potomaka Avramovih.
    Obrezite se Gospodu, i skinite okrajak sa srca svojega, Judejci i Jerusalimljani... Jer. 4, 4 dok kaze Pavle opet Jer ono nije Jevrejin koji je spolja Jevrejin, niti je ono obrezanje koje je spolja na tijelu; Nego je ono Jevrejin koji je iznutra, i obrezanje srca duhom a ne slovima, to je obrezanje, kome je hvala ne od ljudi nego od Boga Rim 2, 28-29 pa zatim isti Pavle kazuje: I da budete ispunjeni u njemu koji je glava svakom poglavarstvu i vlasti; U kome i obrezani biste obrezanjem NERUKOTVORENIJEM, odbacivsi tijelo grijeha mesnijeh obrezanjem Hristovim! Zakopavsi se s njim krstenjem, u kojemu s Njim i USTASTE VJEROM SILE BOGA koji ga vaskrsnu iz mrtvijeh. Kol 2, 11-12
    I ti mislis da je Hrist kao sin Boziji nije trebao biti obrezan i tako na sebe navukao gomilu antihrista koji bi upirali prstom kako krsi zakonike koje je Bog propisao? Pa naravno da je on ispunio svako slovo zakonika ali je takodje dao jasnu poruku kakvo obrezanje Bog hoce od ljudi i dvijema novim zapovjestima ljubavi da ukaze sto je sveza sa savrsenim. Ali na zalost ti nemas predstavu o tome vec sa svog hrvtaskog sajta kupis i prenosis ono sto je vec tvoj misaoni pobratim nekoliko puta ucinio.

  12. #62
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    24
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nihile.stvarno mozes da posluzis za podsmijeh...ti si se nasao da moralises. Mislis da tvoje nipodastavanje najdubljih hriscanskih uvjerenja nikoga ne vrijedja? Kod tebe je sve materijalno i prizemno, i zato iscooliraj pricu o vjeri, jer nevidim zasto bi se petljao u cisto medjuvjernicku raspravu osim ako neces da dusmanis, sto ocigledno i radis.
    I onda mi jos tu places i zalis se.
    A ne znam da li ste primjetili kako u talasima nailaze te intelektualne gromade: talas Mabus- talas nihil....i tako redom, pravi cunami duhovnih vrijednosti. A mozda je to jedan isti talascic?!

  13. #63
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Architect
    Nihile.stvarno mozes da posluzis za podsmijeh...ti si se nasao da moralises. Mislis da tvoje nipodastavanje najdubljih hriscanskih uvjerenja nikoga ne vrijedja? Kod tebe je sve materijalno i prizemno, i zato iscooliraj pricu o vjeri, jer nevidim zasto bi se petljao u cisto medjuvjernicku raspravu osim ako neces da dusmanis, sto ocigledno i radis.
    I onda mi jos tu places i zalis se.
    A ne znam da li ste primjetili kako u talasima nailaze te intelektualne gromade: talas Mabus- talas nihil....i tako redom, pravi cunami duhovnih vrijednosti. A mozda je to jedan isti talascic?!
    Mislis li ti da je svaka rasprava u kojoj se daje drugacije misljenje uvredljivo? Ja tebe nisam vrijedjao, nego pisao o temi ono sto mislim na osnovu onog sto se zna, a o Isusu se na osnovu raznih predanja zna da je rodjen kao covjek, zivio kao covjek i umro kao covjek. Da li je to istina? Ako jeste, da li onda moze da bude bog? Kako moze da bude bog ako je covjek? Ili, onda ispade da su svi ljudi bozja djeca, a time i bogovi. ... Ovdje se slobodno moze pricati o svemu sto je vezano za religiju. Pitanje o Isusovom sustastvu je stara teoloska tema i moze da se postavlja na razlicite nacine, sa razlicitim motivima. Da bi se moglo polemisati mora se tolerisati pravo drugoga da misli drugacije, a u sta ce vjerovati ko njegova je intimna stvar.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  14. #64
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Phenomenon---Ja sam ti dokazao da Pavle nije pričao ono što misli Bog niti bilo koje božanstvo, već je pričao sam od sebe. Tako da svaki put kad citiraš Pavla znaj da su to njegove nebitne riječi. Ista je stvar i sa autorima četvoro Jevandjelja. Dakle da je Pavle pričao ono što je Bog mislio ne bi imao ovako smiješnih grešaka:
    Svaka žena koja moli ili prorokuje gologlava, sramoti svog poglavara. U tome je posve jednaka ošišanoj ženi. Dakle: ako ako žena neće da nosi veo, neka se ošiša! Ali ako je sramota za ženu ošišati se ili obrijati glavu, neka nosi veo. (Korinćanima(1)gl.11, 6)
    Pavle nastavlja u glavi 14 i kontrira veoma smiješno samom sebi:
    Ženi je dika da nosi dugu kosu, jer joj je kosa data umjesto vela. (Korinćanima(1)gl.11, 14-15)
    Dakle Pavle se ne slaže sa samim sobom. Idemo dalje:
    Koji hoće da se hvale po tijelu oni vas nagone da se obrezujete, samo da ne budu gonjeni za krst Hristov. (Galatima gl. 6, 12)
    Međutim u poslanici Korinćanima Pavle kaže:
    Budući da se mnogi hvale po tijelu, i ja ću da se hvalim. (Korinćanima(2).gl.11.-18
    Nihil---Šta da ti kažem osim da si potpuno u pravu.
    Neka mi Phenomenon kaže zbog čega je baš Isus bog? Zbog čega to nije mogao npr. biti Mojsije?
    Last edited by Mabus; 25-11-05 at 17:07.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  15. #65
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil
    a o Isusu se na osnovu raznih predanja zna da je rodjen kao covjek, zivio kao covjek i umro kao covjek. Da li je to istina? Ako jeste, da li onda moze da bude bog? Kako moze da bude bog ako je covjek?
    O Isusu se isto tako zna da je predskazan kao spasitelj, da nije bio tek samo obican covjek, da je lijecio bolesne, da je vracao vid slijepima, da je podizao iz mrtvih i sam pobijedio smrt, podnijevsi na sebe grijehe svih nas. A da je umro kao covjek i nije bas tako, s obzirom da su ga "ljudi" i osudili i prebili i popljuvali i "ljudski" zakovali za krst u zedji mu dajuci oct.
    Hrist je uzeo oblicje covjekovo jer Boga nikada niko nije vidio i ukazivao se covjeku samo u nekim rijetkim prilikama i izabranima jer covjek po pisanom ne moze podnijeti Boziju slavu jer Bog stanuje u nedostupnom svijetlu kako je to Pavle kazao zato se javljao kao vatra ali nikako u svom pravom obliku. Da bi Bog priblizio sebe okorelim i tvrdovratim ljudima, uzeo je oblicje covjekovo i taj dogadjaj je preko poruka proroka vjekovima unazad nagovjestavao, kao i dan pobjede ili osvete koja se ogledala u cinu vaskrsavanja iz mrtvih. Covjekova dusa se nakon smrti po pisanom nalazi u stanju slicnom snu dok tijelo postaje prahom kao sto i jest. I tako ce biti sve do posljednjeg dolaska Hristovog iza kojeg cemo zivjeti u novom Jerusalimu jer ce Bog stvoriti sve iznova i nece vise biti ovakvog zatrovanog Luciferom oblika zivljenja.
    Quote Originally Posted by nihil
    Ili, onda ispade da su svi ljudi bozja djeca, a time i bogovi.
    Upravo tako, svi su ljudi Bozija djeca i kao Bozija djeca mozemo biti i bicemo nasljednici Oca zar ne?
    Quote Originally Posted by nihil
    Pitanje o Isusovom sustastvu je stara teoloska tema i moze da se postavlja na razlicite nacine, sa razlicitim motivima. Da bi se moglo polemisati mora se tolerisati pravo drugoga da misli drugacije, a u sta ce vjerovati ko njegova je intimna stvar.
    Sto se mene tice, ja svakako nemam nista protiv toga da se polemise, medjutim, vrlo cesto se desava(kao sto to radi mabus trenutno) da nacin polemisanja biva vrlo uvrjedljiv kada se putem diskusije pocne na najmizernije nacine omalovazavati nesto sto je za nekoga sveto. Ali, mislim da su to samo vrlo cesti propusti moderatora koji nemaju sluh za odredjene momente i procjenu kuda necija izjava i pisanija moze odvesti polemiku.

  16. #66
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus
    Phenomenon---Ja sam ti dokazao da Pavle nije pričao ono što misli Bog niti bilo koje božanstvo, već je pričao sam od sebe. Tako da svaki put kad citiraš Pavla znaj da su to njegove nebitne riječi. Ista je stvar i sa autorima četvoro Jevandjelja. Dakle da je Pavle pričao ono što je Bog mislio ne bi imao ovako smiješnih grešaka:
    Svaka žena koja moli ili prorokuje gologlava, sramoti svog poglavara. U tome je posve jednaka ošišanoj ženi. Dakle: ako ako žena neće da nosi veo, neka se ošiša! Ali ako je sramota za ženu ošišati se ili obrijati glavu, neka nosi veo. (Korinćanima(1)gl.11, 6)
    Pavle nastavlja u glavi 14 i kontrira veoma smiješno samom sebi:
    Ženi je dika da nosi dugu kosu, jer joj je kosa data umjesto vela. (Korinćanima(1)gl.11, 14-15)
    Dakle Pavle se ne slaže sa samim sobom. Idemo dalje:
    Koji hoće da se hvale po tijelu oni vas nagone da se obrezujete, samo da ne budu gonjeni za krst Hristov. (Galatima gl. 6, 12)
    Međutim u poslanici Korinćanima Pavle kaže:
    Budući da se mnogi hvale po tijelu, i ja ću da se hvalim. (Korinćanima(2).gl.11.-18
    Nihil---Šta da ti kažem osim da si potpuno u pravu.
    Neka mi Phenomenon kaže zbog čega je baš Isus bog? Zbog čega to nije mogao npr. biti Mojsije?
    Mabuse, jedino sto si ti dokazao u svemu ovome sto si potrosio jeste da si NEZNALICA sto se poznavanja Biblije tice. Takodje si dokazao da LAZNIM i iscjepkanim citatima Biblije diskutujes omalovazavajuci i izvrcuci smisao i tako varkama pljujes po nasim svetinjama tako da ocekujem da budes sankcionisan ili ukoren od strane moderatora.
    Moj ti je savjet da ne tracis vrijeme zalud sa svojim uobraziljama vojevanja za Alaha na nacin na koji radis jer sam ti do sada vec dokazao da si obmanut i da se koroistis laznim sredstvima borbe koje kupis sa interneta. To nema veze sa smislom i tumacenjem Biblije i ti to dobro znas. Ali, kao sto je pisano, sve se to skuplja na tvoju glavu koja nema pokrivalo
    Last edited by phenomenon; 25-11-05 at 17:38.

  17. #67
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa kad čovjek nemože da odgovori ili nema argumenata jedino mu ostaje da vrijedja i da moderatora zove u pomoć!!!
    Zbog čega bog ne može biti Mojsije nego je to Isus? Odgovori mi na ovo pitanje Phenomenon, sine?
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  18. #68
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Isus reče: Nemojte misliti da sam došao ukinuti Zakon i Proroke! Ne dođoh da ih ukinem, već da ih ostvarim. Jer, zaista, kažem vam, dok postoji nebo i zemlja, ni jedna jota, ni jedna kovrčica slova iz Zakona sigurno neće nestati, a da se sve ne ostvari. (Matej 5, 27-28)
    Dakle, Isus kaže, u evanđelju po Mateju da nije došao da ukida zakone ranijih proroka međutim u istom tom evanđelju Isus ih ipak ukida pa kaže:
    Mojsije vam je zbog vašeg okorjelog srca dopustio da možete otpustiti svoje žene. Ali u početku nije bilo tako. A ja vam kažem: tko otpusti svoju ženu – osim zbog bludništva – te se oženi drugom, čini preljub, i tko se oženi otpuštenicom, preljub čini. (Matej 19, 8-9)
    Nije to sve, Isus po Mateju još ponešto, onako sa strane mijenja, pa čitajmo:
    Također je rečeno:-Tko otpusti svoju ženu, neka joj da otpusni list! A ja vam kažem: Svaki onaj koji otpusti svoju ženu – osim zbog bludništva – navodi je na preljub, i koji se oženi takvom otpuštenicom, čini preljub. (Matej 5, 31-32)
    Pa zatim još:
    Čuli ste da je rečeno: - Oko za oko, zub za zub. A ja vam kažem: Ne opirite se zlotvoru! Naprotiv, udari li te po desnom obrazu, okreni mu i drugi. Tko bi te htio dužiti da se domogne tvoje košulje, podaj mu i ogrtač! Ako te tko prisili da ideš s njim jednu milju, hajde dvije. Tko te moli, podaj mu; a tko hoće da mu pozajmiš, ne odbij ga. (Matej 5, 38-42)
    Ovo je takodje smiješno. Znači, Isus kaže da nije došao ukidati zakone da bi ih ipak u istom Evandjelju ukidao tj. mijenjao.
    Šta je ovo sad? Da li je Isus lažov ili je to Matej prosudite sami!?
    Ja tvrdim da Isus svakako nije.
    Ovo je još jedan razlog zbog čega je Novi zavjet ljudska umotvorina.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  19. #69
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus
    Pa kad čovjek nemože da odgovori ili nema argumenata jedino mu ostaje da vrijedja i da moderatora zove u pomoć!!!
    Zbog čega bog ne može biti Mojsije nego je to Isus? Odgovori mi na ovo pitanje Phenomenon, sine?
    Pa sto ce tebi veci argument od LAZI u koju si uhvacen dajuci lazne citate na racun apostola i posto si pokazao da si bandoglava neznalica koja vrijedja u nedogled i jasno je da ocekujem da budes sankcionisan i ukoren.
    Ja sam ti dao odgovor na svako pitanje i nema vise potrebe da se ponavljam a to sto ti ne citas nista drugo do antihriscanska pisanija po internetu to je tvoja stvar, ti cak zamjeras apostolima sto nisu imali satove :lolblue:
    Zar tebi ne smeta tvoje neznanje i zar ti ne smeta zagrizenost i mrznja koja te rukovodi sa ovim sto kopiras? Sto bi ti kome naudio svojim neznanjem to mi reci? :lolblue:

  20. #70
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by phenomenon
    Pa sto ce tebi veci argument od LAZI u koju si uhvacen dajuci lazne citate na racun apostola i posto si pokazao da si bandoglava neznalica koja vrijedja u nedogled i jasno je da ocekujem da budes sankcionisan i ukoren.
    Ja sam ti dao odgovor na svako pitanje i nema vise potrebe da se ponavljam a to sto ti ne citas nista drugo do antihriscanska pisanija po internetu to je tvoja stvar, ti cak zamjeras apostolima sto nisu imali satove :lolblue:
    Zar tebi ne smeta tvoje neznanje i zar ti ne smeta zagrizenost i mrznja koja te rukovodi sa ovim sto kopiras? Sto bi ti kome naudio svojim neznanjem to mi reci? :lolblue:
    HA HA HA. ILI DRUGIM RIJEČIMA---PREDAJEM SE:ass: :ass:
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  21. #71
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus
    HA HA HA. ILI DRUGIM RIJEČIMA---PREDAJEM SE:ass: :ass:
    Ja od tebe ne ocekujem sarkazam vec da izmijenis svoja zla nastojanja u neki plemenitiji oblik. Da li si ti meni odgovorio koji su izvori tvog citiranja? Nisi. Ko je bio Pavle, ko je bio Mojsije i sto znas o Mojsiju? Da li si kada vec ismijavas, omalovazavaas Novi zavjet, procitao to djelo ili si svoj stav izgradio na koji nacin? Ja nemam namjeru da potrazim Kuran od nekoga i da ulazim u nipodistavanje istog a bio bih krajnje bolestan kada bih nasavsi neke clanke po internetu koristio za omalovazavanje tvoje vjere kao sto ti uporno cinis.
    Ti si pocevsi ovu diskusiju iz jednog pitanja presao na opste omalovazavanje spisa, vjerujuci clancima na koje si se oslonio i uvidio u mojim odgovorima i citatima iz Biblije da si obmanut, pa je ta prica isla od pisanja o Hristu kao sudiji koji kaznjava, pa si se onda predomislio zbog citata iz Biblije i slozio se da to nije bas tako pa si onda pisao o laznim svjedocenjima apostola kao da se radi o prekrsajnom postupku, pa si i tu naravno bio obmanut onim sto si nasao na internetu, pa ti ni to nije posramilo nego si se drznuo da i dalje pljujes pisuci o obrezanju, pa o pokrivalu, ismijavajuci Pavla itd itd...pa stani malo covjece! Kakvi su to porivi vase religije? Ti zelis neznanjem i mrznjom vojevati na ono cega u vasoj religiji nema a to je Isus Hrist kao spasitelj.
    I sva ova prica vjeruj mi bi isla mnogo ljepseg izdanja da si uklonio svoju zaslijepljenost kao barijeru i da si ukapirao da omalovazavanje svetog nece nauditi nama nego tebi jer si ostao usamljen sa svojom mrznjom, posramljen neznanjem od kojeg jos vise se gnjevis sto je dokaz samoljubivosti koja ti neda da normalno komuniciras.

  22. #72
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by phenomenon
    O Isusu se isto tako zna da je predskazan kao spasitelj, da nije bio tek samo obican covjek, da je lijecio bolesne, da je vracao vid slijepima, da je podizao iz mrtvih i sam pobijedio smrt, podnijevsi na sebe grijehe svih nas. A da je umro kao covjek i nije bas tako, s obzirom da su ga "ljudi" i osudili i prebili i popljuvali i "ljudski" zakovali za krst u zedji mu dajuci oct.
    Obican ili neobican, svejedno, bio je covjek. Ovo da je umro kao covjek, ne znaci da je umro na dostojanstven nacin.
    Quote Originally Posted by phenomenon
    Hrist je uzeo oblicje covjekovo jer Boga nikada niko nije vidio i ukazivao se covjeku samo u nekim rijetkim prilikama i izabranima jer covjek po pisanom ne moze podnijeti Boziju slavu jer Bog stanuje u nedostupnom svijetlu kako je to Pavle kazao zato se javljao kao vatra ali nikako u svom pravom obliku.
    Prema ono sto pise u jevandjeljima nije Hrist uzeo covjekovo oblicje, vec je bog plodu u tijelu zene namijenio posebnu ulogu, ulogu spasitelja, to je bio Hrist. Dakle, od pocetka je Hrist bio covjek, ali od boga posebno izabran. Vec to sto kazes da boga ne moze niko vidjeti jasno govori da Hrist ne moze biti bog.
    Quote Originally Posted by phenomenon
    Upravo tako, svi su ljudi Bozija djeca i kao Bozija djeca mozemo biti i bicemo nasljednici Oca zar ne?
    Znaci li to da spasenje u stvari znaci da ljudi postanu bogovi, svemocni kao njihov bog tvorac?
    Quote Originally Posted by phenomenon
    Sto se mene tice, ja svakako nemam nista protiv toga da se polemise, medjutim, vrlo cesto se desava(kao sto to radi mabus trenutno) da nacin polemisanja biva vrlo uvrjedljiv kada se putem diskusije pocne na najmizernije nacine omalovazavati nesto sto je za nekoga sveto. Ali, mislim da su to samo vrlo cesti propusti moderatora koji nemaju sluh za odredjene momente i procjenu kuda necija izjava i pisanija moze odvesti polemiku.
    Svaka kritika na racun necije vjere i religije shvata se kao uvreda. Svaka optuzba religijskih organizacija i ucenja dozivljava se od strane vjernika kao uvreda. Time se ukida mogucnost polemike. Ti si ovaj put tolerantno reagovao na moja shvatanja, ali ovaj Arhitekta, je odmah navalio sa uvredama, iako sam ja jasno rekao sto mislim o postavljenom pitanju. U cemu je uvredljivost kada se kaze da je Hrist rodjen kao covjek, zivio kao covek i umro kao takav? Nama kao ljudima ta njegova priroda je posvjedocena preko jevandjelja bez obzira da li ih smatramo ili ne smatramo pouzadanim izvorima. To sto je Hrist iscjeljivao moze znaciti da je obdaren bozanskim mocima, ali ne i da je bog. ... U takvim razmisljanjima nema nista samo po sebi uvredljivo. Proglasavati necije misljene uvredljivim zato sto narusava principe neke vjere znak je netolerancije. Tolerancija ne znaci jednoumlje, vec razmjenu razlicitih shvatanja. To ne znaci da neko treba da prestane da vjeruje ili da promijeni vjeru, vec da na drugo i drugacije reaguje humano. ....
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  23. #73
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil
    Obican ili neobican, svejedno, bio je covjek. Ovo da je umro kao covjek, ne znaci da je umro na dostojanstven nacin.
    Prema ono sto pise u jevandjeljima nije Hrist uzeo covjekovo oblicje, vec je bog plodu u tijelu zene namijenio posebnu ulogu, ulogu spasitelja, to je bio Hrist. Dakle, od pocetka je Hrist bio covjek, ali od boga posebno izabran. Vec to sto kazes da boga ne moze niko vidjeti jasno govori da Hrist ne moze biti bog.
    Znaci li to da spasenje u stvari znaci da ljudi postanu bogovi, svemocni kao njihov bog tvorac?
    Svaka kritika na racun necije vjere i religije shvata se kao uvreda. Svaka optuzba religijskih organizacija i ucenja dozivljava se od strane vjernika kao uvreda. Time se ukida mogucnost polemike. Ti si ovaj put tolerantno reagovao na moja shvatanja, ali ovaj Arhitekta, je odmah navalio sa uvredama, iako sam ja jasno rekao sto mislim o postavljenom pitanju. U cemu je uvredljivost kada se kaze da je Hrist rodjen kao covjek, zivio kao covek i umro kao takav? Nama kao ljudima ta njegova priroda je posvjedocena preko jevandjelja bez obzira da li ih smatramo ili ne smatramo pouzadanim izvorima. To sto je Hrist iscjeljivao moze znaciti da je obdaren bozanskim mocima, ali ne i da je bog. ... U takvim razmisljanjima nema nista samo po sebi uvredljivo. Proglasavati necije misljene uvredljivim zato sto narusava principe neke vjere znak je netolerancije. Tolerancija ne znaci jednoumlje, vec razmjenu razlicitih shvatanja. To ne znaci da neko treba da prestane da vjeruje ili da promijeni vjeru, vec da na drugo i drugacije reaguje humano. ....
    Kada sam napisao obican, mislio sam na licnost i osobine i zivot koji u Hristovom slucaju nije bio obican.
    Odakle ti ovo da je Bog Hrista u utrobi pripravio za sapasitelja? Kao prvo, Hrist se smatra Bogom jer je ucinio ne bas malu stvar koju nijedan covjek nije mogao izvesti a to je spasenje cijelog covjecanstva, tacnije onih koji budu priznali ga. Drugo, nije mu Bog odredio ulogu spasitelja u utrobi vec je ta "uloga" osmisljena jos od pada Adamovog i ona se nagovjestavala vjekovima i vjekovima preko proroka, obicaja i sto je najvaznije jeste da je sve sto je prorokovano pokazalo se istinitim i sto je najvaznije ostvarilo se.
    Biti dijete Boga znaci da svakako cijelo ovakvo covjecanstvo bi trebalo proci kroz jos dug period sazrijevanja da bi postalo svemocnim a to se bez Boga ne moze jer je On tvorac sve tvari.

  24. #74
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    24
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kao sto rekoh
    Pricati sa nihilistima i antihristima o vjeri i Crkvenoj doktrini je kao pricati o Velikom prasku sa kaktusom (eto da ne bude zivotinja-da se moderator ne ljuti)

  25. #75
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by phenomenon
    Kada sam napisao obican, mislio sam na licnost i osobine i zivot koji u Hristovom slucaju nije bio obican.
    Naravno da nije obican, to niko ne spori. Zivot mesija i svetaca nije obican, ali time oni nisu postali bogovi, vec se shvataju kao od boga izabrani.
    Quote Originally Posted by phenomenon
    Odakle ti ovo da je Bog Hrista u utrobi pripravio za sapasitelja? Kao prvo, Hrist se smatra Bogom jer je ucinio ne bas malu stvar koju nijedan covjek nije mogao izvesti a to je spasenje cijelog covjecanstva, tacnije onih koji budu priznali ga. Drugo, nije mu Bog odredio ulogu spasitelja u utrobi vec je ta "uloga" osmisljena jos od pada Adamovog i ona se nagovjestavala vjekovima i vjekovima preko proroka, obicaja i sto je najvaznije jeste da je sve sto je prorokovano pokazalo se istinitim i sto je najvaznije ostvarilo se.
    Prema onome sto pise u Svetom pismu bog se obraca Mariji u vezi ploda u njoj, objasnjavajuci joj koga ce da rodi. Iz toga je jasno da je bog izabrao zenu koja ce da rodi dijete koje je bog predodredio za spasitelja. Bog kao svemocan i svevideci to naravno moze. Bog je kao takav znao sta ce se desiti sa Hristom i kako ce se razviti hriscanstvo. To je bog kao svemoguc morao da zna. Ako to nije znao onda nije svemoguc, a kakav je to bog koji nije svemoguc. ...
    Quote Originally Posted by phenomenon
    Biti dijete Boga znaci da svakako cijelo ovakvo covjecanstvo bi trebalo proci kroz jos dug period sazrijevanja da bi postalo svemocnim a to se bez Boga ne moze jer je On tvorac sve tvari.
    Sta je bog odredio covjek moze da nagadja, jer kada bi covjek znao sta bog misli, onda bi covjek bio bog, a nije. Prema tumacenjima da su ljudi djeca bozja trebalo bi zakljuciti da ljudi mogu postati bogovima ako prodju kroz period sazrijevanja. Znaci li to da ce onda biti vise bogova?
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

Page 3 of 13 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Senzacionalno! OTKRIVENA NAJSTARIJA CRKVA
    By Regi in forum Religija i filozofija
    Replies: 12
    Last Post: 31-07-09, 12:55
  2. Razlike izmedju Kurana i Biblije
    By Mabus in forum Religija i filozofija
    Replies: 97
    Last Post: 12-09-07, 04:33
  3. Biblijski tretman zene
    By nihil in forum Religija i filozofija
    Replies: 168
    Last Post: 11-04-06, 17:09
  4. Pravoslavni HodoČasnici Slave Svetu Petku
    By Regi in forum Religija i filozofija
    Replies: 34
    Last Post: 24-10-05, 14:01
  5. Ahmed Deedat o...
    By Kralj_Tvrtko in forum Religija i filozofija
    Replies: 4
    Last Post: 12-03-04, 18:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •