Page 1 of 13 1234511 ... LastLast
Results 1 to 25 of 302

Thread: Da li je Isus Bog?

  1. #1
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Da li je Isus Bog?

    Moje mišljenje je da Isus nije bog, već je samo Božiji poslanik kao što su to bili Mojsije, Avram i drugi.

    Kršćani smatraju da svako ko hoće da bude kršćanin mora vjerovati u tri sledeće stvari:
    1) Trojstvo, tj. postojanje tri boga oličeno u jednom Bogu; Otac, Sin i Duh Sveti.
    2) Priznanje od svakog da vjeruje da je Mesija razapet, mučen i umro na križu.
    3) Mesija je taj koji će umjesto Oca, kažnjavati ljude.

    Postavlja se pitanje zbog čega se Isus smatra bogom tj. bogom pored Boga?
    Po čemu je on superiorniji u odnosu na ostale božije poslanike da bi se smatrao bogom?
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus
    Moje mišljenje je da Isus nije bog, već je samo Božiji poslanik kao što su to bili Mojsije, Avram i drugi.

    Kršćani smatraju da svako ko hoće da bude kršćanin mora vjerovati u tri sledeće stvari:
    1) Trojstvo, tj. postojanje tri boga oličeno u jednom Bogu; Otac, Sin i Duh Sveti.
    2) Priznanje od svakog da vjeruje da je Mesija razapet, mučen i umro na križu.
    3) Mesija je taj koji će umjesto Oca, kažnjavati ljude.

    Postavlja se pitanje zbog čega se Isus smatra bogom tj. bogom pored Boga?
    Po čemu je on superiorniji u odnosu na ostale božije poslanike da bi se smatrao bogom?
    Prvo, odakle ovo da ce Mesija biti taj koji ce umjesto Oca kaznjavati ljude?
    Kao drugo, pitanje je krajnje postavljeno iz neznanja jer ne samo sto je glupo usporedjivati i diskutovati o poslanicima i prorocima sa samim Hristom kojeg su isti proroci i poslanici vjekovima unazad prorokovali , vec se zanemaruje da je Hrist bio sin Boga i da je kao takav ponizio samog sebe uzevsi oblicje covjekovo, izjednacio se sa njim da bi tako ne samo priblizio ljubav Boziju nama kroz svoja djela vec je najvecim djelom ljubavi-polaganjem svog zivota za sve nas umjesto nas bio karan za nase prijestupe, kao i da bi tim cinom oplemenio ljudski rod. Ne vidim nista nejasno u odnosu Oca i sina, a opet njegovom ljubavlju mi se svi njegovom djecom nazivamo, dakle nisi sluga vec sin, a sluziti ocu i nije sluzenje tipa robovanje...

  3. #3
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Phenomenon---
    Kao prvo da ti odgovorim odakle ovo da će Isus suditi ljudima:
    Na čuvenom Nikejskom saboru 325. godine koji je zakazao car Konstantin raspravljalo se o pitanju "da li je Isus bog ili nije". Od 2048 svestenika samo njih 318 izjasnilo se da je Isus bog. Car Konstantin i pored većine svestenika koji su se izjasnili da Isus nije bog prihvatio je odluku manjine tj. njih 318, da je Isus bog. To je uradio iz razloga da bi učvrstio svoju vlast.
    Pokora koja je prihvaćena od tad do danas glasi:
    Vjerujem u Boga, Oca svemogućega, Stvoritelja neba i zemlje. I u Isusa Krista, Sina njegova jedinoga, Gospodina našega, koji je začet po Duhu Svetom, rođen od Djevice Marije, mučen pod Poncijem Pilatom, raspet, umro i pokopan; sišao nad pakao; treći dan uskrsnuo iz mrtvih; uzašao na nebesa, sjedi s desne strane Boga Oca svemogućega; odonud će doći suditi žive i mrtve.
    Kao drugo nije tačno da su ostali proroci prorokovali Isusa Hrista. To nidje ne piše u Bibliji.
    Kao treće nazivaš Isusa sinom božijim i smatraš da je to jedan od razloga zbog čega se on naziva bogom. Medjutim i ja i ti smo sinovi Božiji jer je i nas stvorio. Osim toga na mnogo mjesta u Bibliji se pominje mnogo osoba da su sinovi božiji pa ako bi išli tom logikom postavlja se pitanje zašto onda i nijh ne nazvati bogovima. Npr:
    Za Isusa se kaže da je jedino rođeni sin Božji. (Ivan 3:18)
    O Davidu Biblija kaže: Gospod mi reče: "Ti si moj sin, danas te rodih". (Psalmi 2:3)
    Ovako kaže Gospod:"Izrael je Moj prvorođenac". (Izlazak 4:22)
    Blagoslovljeni su mirotvorci: jer oni će biti zvani sinovima Božjim. (Matej 5:9)
    Svima koji su ga primili dao je moć da postanu sinovi Božji. (Ivan 1:12)
    Reče onaj koji je sin Adamov, koji je sin Božji. (Luka 4:41)?

    Kao četvrto kažeš da se Isus ponizio uzevši obličje čovjekovo tj. hoćeš da kažeš da je Isus bog. Medjutim da to nije tačno citiraćemo ne Stari već Novi zavjet. Čitajmo:
    A ovo je vječni život; spoznati tebe, jedino pravog Boga, i onoga koga si poslao, Isusa Krista. (Ivan 17, 3)
    Mjesto toga vi želite ubiti mene koji sam vam objavio istinu koju sam čuo od Boga. (Ivan 8,40)
    Ja uz pomoć Duha Božijeg izgonim zle duhove. (Matej 12, 28)
    Kao što vidimo Isus kaže i otvoreno priznaje da sam od sebe ne može napraviti nikakava čuda.
    Tko god mene prizna pred ljudima, priznat ću i ja njega pred svojim Ocem nebeskim. (Matej 10, 32)
    Ne dopustite da vas nazivaju rabbi, jer imate samo jednog Učitelja, a vi ste braća! Nikoga na zemlji ne nazivajte svojim ocem, jer imate samo jednog Oca, onoga nebeskoga! (Matej 23, 8-9)
    Zatim ode malo dalje, pade ničice te se pomoli:-Oče moj! Ako je moguće, neka me mimoiđe ovaj kalež! Ali neka ne bude moja, nego tvoja volja! (Matej 26, 39)
    Kao što vidimo ovde se Isus moli Bogu. Ako je Isus Bog zbog čega se onda moli Bogu!? Ako je Isus Bog zbog čega je onda uopšte po kršćanima dozvolio da ga uhvate kad vidimo u gore navedenom citatu da mu to nije bila volja!
    Idemo dalje:
    Isus govori: Prva glasi – Čuj Izraele: Gospodin Bog naš jest jedini Bog. Ljubi Gospodina Boga svoga svim svojim srcem, svom dušom svojom, svom pameti svojom, i svom snagom svojom! (Marko 12, 29-32)
    U to vrijeme ode Isus na Goru da moli. Tu provede cijelu noć moleći Boga. (Luka 6, 12)
    Zašto me zoveš dobrim?- reče Isus.-Samo je jedan Dobri Bog. (Luka 18, 19)
    I Isus je, umoran od puta, sjedio tako na zdencu. To je bilo oko šestoga sata. (Ivan 4,6)
    Iz gore navedenog se vidi jasno da Isus nije Bog, jer bi bilo apsurdno da se Bog umori od puta, a nije se umorio kad je stvorio nebesa i Zemlju i ono što je između njih.
    Koga Bog posla, taj govori Božije riječi, jer On daje Duha bez mjere. (Ivan 3, 34)
    U gore navedenom citatu Ivan Krstitelj kaže za Isusa da je on poslanik koji govori Božijim riječima?
    Gospodine vidim da si prorok..., reče mu žena. (Ivan 4, 19)
    Zašto žena nije rekla Isusu: Gospdine vidim da si Bog!?
    Ja sam od sebe ne mogu ništa učiniti...jer ne tražim svoju volju, nego onoga koji me poslao. (Ivan 5, 30)
    Još jedno priznanje Isusa da nije Bog.
    Ljudi, kad vidješe čudo, koje učini Isus, rekoše: Ovo je uistinu prorok koji ima doći na svijet. (Ivan 6, 14)
    Ako je Isus Bog, zašto ljudi nisu rekli: Ovo je uistinu Bog!?
    Ovo djelo Bog hoće – odgovori im Isus – da vjerujete u onoga koga je on poslao. (Ivan 6, 29)
    Jer ne siđoh s neba da vršim svoju volju, nego volju onoga koji me posla. A volja onoga koji me posla jest da nikoga od onih koje mi dade ne izgubim, već da ga uskrisim u poslednji dan. (Ivan 6, 38-39)
    Zar ovde Isus nije nedvosmisleno rekao da je on poslanik koji vrši volju onoga koji ga je poslao!
    Medjutim tema ovog topika je zašto se Isus naziva Bogom? Da li je to zbog svojih čuda koja je činio i koja su to čuda, ili je u pitanju nešto drugo?
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  4. #4
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    24
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mabuse, moras biti odredjeniji na koju od dvije Hriscanske Crkve mislis. Koliko je meni poznato, u Pravoslavnoj doktrini ne postoji poimanje da je Isus=Bog. Vec je upravo uveden termin Sveto TROJSTVO (dakle, tri odvojena dijela - spojena u jedno) Otac=Bog, Sin=Isus, Duh Sveti.
    Za Katolicku doktrinu ne mogu da pricam, jer nisam o tome mnogo citao, a volio bih da znam kako Katolicka crkva gleda na to.

  5. #5
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prije nego što ti odgovorim moram ti reći da se u Starom zavjetu ne spominje Isus kao Bog. Bar ja nisam na to naišao. Medjutim Pravoslavna crkva je u potpunosti odbacila Stari zavjet koji je sličniji Kuranu nego li Novom zavjetu. Tako u Pavlovoj poslanici koja se nalazi u Novom zavjetu na mnogo mjesta ćeš naići ako budeš čitao da se Isus naziva Bogom. Napomenimo pri tome da je od strane Pravoslavne crkve u potpunosti prihvaćena Pavlova poslanica koja se gotovo u potpunosti razlikuje od autora četvoro Evandjelja a naročito se razlikuje kao što rekoh od Starog zavjeta.
    Nije dakle tačna tvoja predzadnja rečenica iz razloga jer se i Isus smatra bogom kao i Sveti duh.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  6. #6
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    24
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nije mi najjasnije odakle ti ta tvrdnja da Crkve izjednacavaju Isus=Bog. Tj. valjda cemo se sloziti da je Isus opsteprihvacen u modernoj Crkvi kao "SIN BOZJI", dakle ne kao sam Bog. Sa druge strane koncept Trojstva je veoma kompleksan i tezak za laicku raspravu. Nije mi bas omiljen citat, ali je prilicno tacan:
    "Čovjekov um ne može potpuno da shvati misteriju Trojstva. Onaj koji bi pokušao da tu misteriju potpuno razumije, izgubio bi pamet. Ali, onaj koji bi porekao Trojstvo izgubio bi dušu".
    I tako, kao i u mnogim drugim stvarima- ovo nije stvar razuma, nego emocija. Pri tom, nije ni "slijepo vjerovanje". Mozes reci da je Bog predstavljen kroz Sveto Trojstvo- i da je to mozda pogresno, ali da je Isus=Bog, to nikako.
    S druge strane, nije mi jasna tvoja indikacija da je (ispravi me ako te pogresno interpretiram) Isus samo obican covjeka od krvi i mesa, koji je slican, ako ne i isti sa ostalim Apostolima ili Prorocima. Sa tim se nikako ne bih slozio.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sta god da kazes u odbranu vjere i Boga, za Mabusa je suvisno. Nije od njega u redu da svima nama popuje da on zna mnogo vise, pogotovo sto se tice onoga sta je bilo na Nikejskom saboru.

    Za tu cinjenicu i ja znam, ali ipak je ne uzimam zdravo za gotovo... istorijski podaci polaze od mnogih razlicitih izvora; sta god da je bilo na tom i ostalim saborima, ostaje da se otkrije, ali bez obzira na to, ljudi su uvijek bili uz crkvu, isli u crkvu i molili se Bogu.

    Po njemu mi vjernici smo zanesenjaci... ako je tako, zasto onda ima skoro 3 milijarde hriscana (sto pravoslavnih, sto katolickih, sto protestanata...) na planeti?
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  8. #8
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    24
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Trinity, ne znam kakvog je karaktera Mabus, jer nisam imao vremena da procitam sve poruke na ovom forumu, a i da jesam, ne volim predrasude.
    Mislim da je korektno da se neko svrsta u odredjenu grupu ljudi i iz te pozicije izaziva na raspravu (naravno, argumentima) nekoga iz druge grupe. Po meni, na svijetu postoje cetiri grupe ljudi (napominjem, da ovo nije generalizacija, nego samo jedna od mogucih podjela-i to ona napravljena na osnovu vjere):
    Nihilisti, Ateisti, Hriscani, i ostali vjernici. S tim da nista manje ne postujem, kao bracu po vjeri ove pod "ostali".
    Ja sam Hriscanin. Samo ime govori sta je moja vjera i moje osjecanje. Ukoliko je neko Hriscanin, za njega ne postoje zablude, nedoumice ili nedoslednosti. On se po SLOBODNOJ VOLJI opredjelio da svoj zivot posveti vjeri u smislu u kojem to propisuje Biblija.
    Sa moje tacke gledista (a i sa tacke gledista Crkve) postoji Sveto Trojstvo, kao nerazdvojno tijelo naseg Gospoda. Nikada nisam naisao na spis ili svesteno lice (iz Pravoslavne konfesije) koje govori da je Isus Bog. Tj. da je samo Isus Bog...
    Doduse imao sam prilike da slusam neke adventisticke promotere, koji su u tom smislu govorili. Tako da za taj pokret ne mogu reci da nije tacno ovo sto je Mabus rekao, kao i za neke druge frakcije unutar Katolickog vjernickog tijela.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Osjecam da ce nam Mabus opet prepisati pola Biblije, mada mi se ponekad cini da i ne razumuje sta znace ti citati.

  10. #10
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hoću Hari, doći će vrijeme i za to.
    Arhitect---
    Iz Pavlove poslanice da je Isus bog:
    Kojijeh su i oci, i od kojijeh je Hristos po tijelu, koji je nad svima Bog blagosloven za vijek. Amin. (Rimljanima-9:5)
    A kad mu sve pokori, onda će se i sam sin pokoriti onome koji sve pokori, da bude Bog sve u svemu. (Korinćanima-15:28)
    I trčim k biljezi, k daru gornjega zvanja Božijega u Hristu Isusu. (Filibljanima-3:14)
    I, kao što je priznato, velika je tajna pobožnosti: Bog se javi u tijelu, opravda se u Duhu, pokaza se andjelima, propovjedi se neznabošcima, vjerova se na svijetu, uznese se na slavi. (Timoteju-3:16)

    Ukoliko se budeš malo više informisao doći ćeš do saznanja da se Isus kod Pravoslavnih Hrišćana smatra bogom, ali ne jedinim već jednim od trojice, tj. smatra se bogočovjekom. Meni je prosto nejasno kako to da nisi sa tim upoznat.
    Last edited by Mabus; 23-11-05 at 21:48.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Architect
    Ja sam Hriscanin. Samo ime govori sta je moja vjera i moje osjecanje. Ukoliko je neko Hriscanin, za njega ne postoje zablude, nedoumice ili nedoslednosti. On se po SLOBODNOJ VOLJI opredjelio da svoj zivot posveti vjeri u smislu u kojem to propisuje Biblija.
    Sa moje tacke gledista (a i sa tacke gledista Crkve) postoji Sveto Trojstvo, kao nerazdvojno tijelo naseg Gospoda. Nikada nisam naisao na spis ili svesteno lice (iz Pravoslavne konfesije) koje govori da je Isus Bog. Tj. da je samo Isus Bog...
    Tacno... ne treba nikada sumnjati u ono sto je Bog rekao.
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus
    Ukoliko se budeš malo više informisao doći ćeš do saznanja da se Isus kod Pravoslavnih Hrišćana smatra bogom, ali ne jedinim već jednim od trojice. Meni je prosto nejasno kako to da nisi sa tim upoznat.
    Sta time hoces da kazes? Ja sam pravoslavna hriscanka, isla sam na vjeronauku, procitala Bibliju, uvijek nedeljom idem u crkvu pogotovo sto pjevam i u horu, ali nikada nisam cula tako nesto sto ti tvrdis. Isusa ne smatramo Bogom, vec Bozjim sinom.
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  13. #13
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Trinity---
    Obzirom da ideš na vjeronauku i da si pročitala Bibliju, a osim toga što pjevaš u horu, objasni mi teoriju trojstva. To isto važi i za Architecta.
    Osim toga ja sam naveo iz Novog zavjeta gore, da se Isus smatra bogom pa očekujem da mi i to prokomentarišeš. Nećeš valjda reći da je Novi zavjet lažan, da je lažna knjiga u koju vjeruješ.
    I uzgred odgovorite mi zbog čega se Isus smatra sinom božijim!?
    Uzgred Trinity citiram tvoje riječi sa drugog topika:

    SIMBOL VJERE

    Verujem u jednoga Boga Oca, Svedržitelja, Tvorca neba i zemlje i svega vidljivog i nevidljivog. I u jednoga Gospoda Isusa Hrista, Sina Božijeg, Jedinorodnog, od Oca rodjenog pre svih vekova; Svetlost od Svetlosti, Boga istinitog od Boga istinitog,


    Kao što vidiš i sama priznaješ da je Isus bog a meni kažeš da nije tačno da Pravoslavni kršćani smatraju Isusa bogom.
    Hvala na pomoći--ha ha ha.
    Last edited by Mabus; 23-11-05 at 22:24.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mabuse, procitao sam dosta tvojih komentara i zbog nacina na koji si vrlo cesto zlonamjerno isprovocirao ostale diskutante nisam zelio do sada ulaziti u polemiku sa tobom iako je ovaj odgovor upucen meni, jos jedna blijeda kopija vec vidjenih komentara na racun izrugivanja Hrista koji se mogu naci svuda po internetu.

    Kao prvo, kaznjavati ljude i suditi ljudima nije isto pa ne znam sta u stvari ti meni zelis ovdje saopstiti? Da su ljudi proglasili Hrista Bogom, tacnije Konstatntin?
    Mislim da kao prvo trebas citati Bibliju umjesto sto ces po internetu traciti vrijeme trazeci pogrdne komentare na racun Hrista pred kojim ces se i ti jednog dana pokloniti.
    Vrlo je neumjesno mnogo sta ovdje napisano a sto si ti nepromisljeno iskopirao i tako zelio postaviti neke nove eureka dokaze kojima ces poljuljati hriscanstvo....malo se spusti na zemlju, ocisti se od svojih ne bas lijepih namjera, klanjaj se svome Alahu i uzivaj u svom kuranu samo ostavi se ovakvih diskusija kojima vrijedjas sa sve linkovima politickih partija. Kao drugo, Hrist je i sam kazao da je sin Boziji ali se nikada nije usudio izjednaciti sa Bogom i suvisno je komentarisati sve citate iz Biblije i pogrdne komentare na njihov racun jer mislim da bih i ja sada tvom kuranu bi nasao hiljadu nacina ismijavanja.

    Vrlo je smijesno da ti koji diskutujes o Hristu, Bibliji, nisi spoznao da Boga nikada niko nije vidio sto me navodi na zakljucak kao i na jedan savjet, da svoj intelekt malo izostris prije nego pocnes pisati i davati komentare pokupljene iz antihriscasnkih knjiga koje su se cesto ovdje i kopirale.

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Trinity from Zion
    Sta time hoces da kazes? Ja sam pravoslavna hriscanka, isla sam na vjeronauku, procitala Bibliju, uvijek nedeljom idem u crkvu pogotovo sto pjevam i u horu, ali nikada nisam cula tako nesto sto ti tvrdis. Isusa ne smatramo Bogom, vec Bozjim sinom.
    Pa, pisano je da se Hrist nije usudjivao usporediti sa Bogom upravo zbog poniznosti iako je bio Njegov sin...Mabus zanemaruje jednu vrlo vaznu cinjenicu, da je Hrist pobijedio smrt i na krstu definitivno oprvgao Luciferovu tvrdnju o neprijateljstvu Boga, kao i o Bozjoj sebicnosti jer je jedan covjek bio karan za prijestupe svih nas....Takodje zanemaruje da Hrist je bio i predskazan i da predskazuje sto nije pisano ni za jednog proroka. Da ne pominjem "rituale" zrtvenog jagnjeta kao otkupa za grijeh sa svim onim sto se odigralo tokom Hristovog zivota i njegovog raspeca i vaskrsenija. Vazno je da nas eto neko po partijskoj liniji prosvijetli.... SDP rules o yeah!

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus
    I uzgred odgovorite mi zbog čega se Isus smatra sinom božijim!?
    Uzgred Trinity citiram tvoje riječi sa drugog topika:

    SIMBOL VJERE

    Verujem u jednoga Boga Oca, Svedržitelja, Tvorca neba i zemlje i svega vidljivog i nevidljivog. I u jednoga Gospoda Isusa Hrista, Sina Božijeg, Jedinorodnog, od Oca rodjenog pre svih vekova; Svetlost od Svetlosti, Boga istinitog od Boga istinitog,

    Kao što vidiš i sama priznaješ da je Isus bog a meni kažeš da nije tačno da Pravoslavni kršćani smatraju Isusa bogom.
    Hvala na pomoći--ha ha ha.
    Nisam ti dala nikakvu pomoc... procitaj ponovo nekoliko puta simbol vjere... ali ne rijec po rijec.

    Sto se tice svetog trojstva, u proslosti su nastale zustre svadje oko tumacenja svetog trojstva, sto je kasnije dovelo do Velike Sizme 1054. godine (o tome cu kasnije). Naime, pokusalo se kroz 2 nacina univerzalija da se vrsi tumacenje:
    - realizam = univerzalije (opsti pojmovi ili ideje) postoje realno i uzrok su svega pojednacnog
    - nominalizam = samo pojednacno je realno, a ''opsti'' pojam predstavlja samo zajednicko ime za niz slicnih predmeta

    I dan danas postoji problem oko tumacenja dogme o trojstvu Boga. Nominalisticko resenje problema univerzalija vodi u jeres. Po tom resenju ide da 3 razlicita bozja imena oznacavaju 3 razlicita bozanstva, a ne jednog Boga. Ako bi ta tri imena oznacavala jednog Boga, onda bi to bila tri razlicita imena za jedno isto, sto je protiv hriscanskog ucenja.

    Hriscani vjeruju da izmedju Oca, Sina i Svetog Duha postoje razlike koje nastaju u bozjem jedinstvu. Nominalizam je zamalo ugrozio neke hriscanske dogme, svete tajne: navela bih ovo: po niminalizmu, se kritikuje to kako je Isus Hrist mogao da spase ljudski rod zrtvujuci se, ako on i ljudski rod se ne mogu u sustini izjednaciti;
    obred svetog pricesca - po nominalizmu, ako hleb i vino tokom tog obreda ostaju samo hleb i vino, onda oni ne mogu biti tijelo i krv Isusa Hrista, pa se zbog toga gubi, navodno smisao tog obreda...

    1092. godine Katolicka crkva osudjuje nominalizam, pa se oprijedjelila za realizam, koji ipak sa svojim smatranjem da ''opste'' postoji realno vodi u jereticko ucenje svano panteizam; razlog zasto se oprijediljelila za prvi nacin je da je Bog najopstiji, pa je Bog sve. (Inace, grcka rijec katolikon znaci ''opste'').

    Zna se da je 1054. godine doslo do Velike sizme; jedan od razloga raskola je prevlast u Crkvi. Iako su svi osnovni elementi hriscanske crkve bili odredjeni na (ako se ne varam) prvih sedam sabora, gdje su vjernike predstavljali episkopi, i na kojima je utvrdjeno da na celu hijerarhije Crkve stoje 5 ravnopravnih poglavara (papa u Rimu, patrijarsi Konstantinopolja, Antiohije, Jerusalima i Aleksandrije), papa je vremenom sve vise prisvajao pravo da bude iskljucivi tumac vjere i poretka u Crkvi. 4 patrijarha su se zalagala za pluralizam sluzbenih jezika i rituala, dok je papa bio za centralizam.
    Problem je jos veci nastao kako su pape tvrdile, na osnovu falsifikovanih dokumenata, da je car Konstantin papama dao na staranje Rimsko carstvo, posebno ono Zapadno. Poslije su bili krstaski ratovi (koji su trajali od 1096. do 1270.) koji su organizovani ne zbog odbrane Svetog grada Jerusalima i Svete Zemlje, vec da se uniste istocna braca.
    Jos, Katolicka crkva je pravila neke promjene u Simbolu vjere, koje se paotrijarsima nisu dopale. (treba napomenuti da je osnova pravoslanog ucenja upravo u Simbolu vjere, koji je prihvacen na saborima i obavezujuci za cijelu crkvu.)
    Konacan razlaz nastao je oko spora o dogmi - tj. pitanje da li Sveti Duh proizilazi iz Sina. Katolicka crkva je u tumacenju bozjeg trojstva (Otac-Sin-Sveti Duh) prihvatila dogmu da Dun proizilazi iz Sina; carigradski patrijarh Fotije je optuzio Katolicku crkvu za jeres.

    Eto, isla sam malo nasiroko, izvinjavam se.

    Pozdrav i laku noc.
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  17. #17
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    24
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    PRVO BIH ZAMOLIO sve diskutante da malo spustimo loptu.

    Mabuse-tvoje pitanje na pocetku glasi: DA LI JE ISUS BOG?

    Ukoliko to protumacimo kao pitanje za neko malo dijete ili nekoga ko nije imao priliku da cuje za termin SVETO TROJSTVO, naravno da cemo odgovoriti da Isus nije Bog, vec da je Sin Bozji.
    Kako tebe ne smatram ni malim djetetom niti nekim ko nije upucen u termin Sveto Trojstvo, na neki nacin naslucujem da ti zelis nesto da "stavis u usta" meni ili ostalima koji su ti odgovarali. S tim u vidu, ja bih te zamolio da pojasnis, kkva je tvoja indikacija u tom smjeru. A ja cu ti sada na najjasniji moguci nacin(gotovo vanalno) reci sta je Hriscanska doktrina, pa mi ti reci sta ti nije jasno, ili sta ne mozes da prihvatis:
    Bog je samo jedan.
    Samo se u jednog Boga moze vjerovati.
    Sveto Trojstvo je ovaplocenje naseg Gospoda.
    Isus Hrist je Sin jednorodni naseg Gospoda Boga.
    Ja i ti NISMO Sinovi Bozji, Sin Bozji nije ni apostol Petar, ni apostol Pavle, ni Prorok Isaija, ni Jovan Krstitelj. Sve su to "obicni ljudi", a samo jedan je Isus Hrist - Sin Bozji.
    Rasprave na temu "A kakvo je to trojstvo? Kako moze biti tri, a Bog je samo jedan? Kako moze da bude Isus Sin Bozji, i zasto bas on?...." itd itd itd. su rasprave koje mogu da se vode izmedju ateista i teista, a nikako izmedju vjerujucih ljudi. Oni koji ne mogu da se pomire sa tim da je svijet i vaseljena stvoreni za sedam dana, da se voda pred Mojsijem otvorila i da je Isus digao starog Lazara iz mrtvih - ne mogu ni da shvate da postoji SVETO TROJSTVO.
    Sa tim na umu, ja bih te Mabuse zamolio da kazes sta ti nije jasno u konceptu Svetog Trojstva i toga da je Isus Hrist jedan dio toga Trojstva.
    Na kraju bih te pitao da li ti vjerujes u Gospoda naseg Isusa Hrista? (mada mislim da je trebalo odmah da se deklarises po tom pitanju, da nebi ja i ostali tutali po mraku trazeci odgovor na tvoje veoma "misteriozno pitanje" - ukoliko ne smatras to svojom privatnom stvari)

  18. #18
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    24
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Izvinjavam se sto necu editovati moj prosli post, nego cu da dodam ovaj novi.
    Sad sam primjetio tvoj signature Mabuse, pa mi je otprilike jasno sta hoces da kazes.
    1. Niko se ne klanja Svecima na taj nacin na koji se klanja Gospodu Bogu. Svecima se upucuju molitve, koje oni treba da PRENESU Bogu za nase spasenje, zdravlje..., zato sto ljudi smatraju da su Sveci blizi Bogu (iz razloga spoznaje sopstvene gresnosti). U Pravoslavnoj praksi, najizrazenije su molitve Bogorodici, ali nikad u smislu direktne molitve Gospodu nasem.
    2. Isus nije obican svetac. Isus je Sin Bozji.
    3. Last, but not least :-) Stvarno mi nije jasno kako neko moze da prihvati Stari zavjet, a da odbaci Novi. (Osim ako nije Jevrej-protiv kojih nemam nista, ali smatram da bastine pogresnu dogmu).
    Moram reci da je moje licno misljenje da su ljudi tipa Den Brauna i ostalih negatora Novog zavjeta- stoprocentni nihilisti.
    Takvi traze oko za oko - Ja radije okrecem drugi obraz.

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Bog od Boga.

    To je covjek. Jer je njegov duh u njemu. Zato je Isus i rekao : ON je u meni i ja sam u njemu.

    Isus je dobio od Boga da otkrije mnoge tajne od pocetka sakrivene. Istoriska desavanja posle njega i u ime njega nisu relevantna, na koja je on sam i upozorio. Ono sto bi vjernici trebali da znaju jeste da do njegovog dolaska nece biti sistema koji je savrshen i da ce on doci u trenutku najvece propasti covjecanstva.

    Ono sto zanemaruju (pored mnogih stvari) takozvani hriscani, muslimani i jevreji da su pred Bogom svi jednaki, tj zaboravljaju (Bog u Kuranu naziva covjeka zaboravko - bice zaborava).

    Trojstvo, kao pojam meni najvise lici na "zavjet boziji sa covjekom", mada mi je opet to samo neka ideja koja moze da opije, kao i sve u sustini sto se dotice duha.

    Vrijeme je pokazalo da su pocinjene greske medju svim konfesijama (organizovanim strukturama), koje nisu uspjele da ispune obecanje koje su dale, opijeni mocu koju su na taj nacin stekle. Ponesene mocu i zeljom su cak isle do toga da mijenjaju rijeci Bozije.

    Samo ispitivanje sebe, dzihad-kritika samog sebe je put. Jer sud kojim sudimo bice nam sudjeno. Ili sto bi njutn to pojednostavio : svaka akcija jednaka je reakciji. Tu se sigurno krije mudrost.

    Ocigledno su se ljudi opjanili svojom slikom o sebi i gledaju druge nize sebe. Za to nema niko opravdanja, jer i sam kralj opra noge svojim putnicima da im ne smeta sto na putu. Toliko vrijedi ono sto u sebi nose!

    Mir je ono na sta su svi vjerni pozvani, da se stite medju sobom i pomazu onima koji nisu sa njima. A pod sticenjem se mislilo ne na sakrivanje bolestine i sklanjanje pogleda, vec na trpljenje do pokajanja i pravdu.

    Ja nemogu polemisati sa ljudima koji nisu tu, kao Mambus sto je unavidio Pavla i pretapa mu rijeci, cesto nevjesto(mada ne uvijek i bez razloga), vec se pitam sta je sa ovom nasom zemljom?

    Gdje je tolika pravednost medju ovim ljudima koji zive ovdje? Ovdje su i hriscani i muslimani. Zasto ne postuju ono sto im je naredjeno i/ili dato kao spasenje?
    Zasto daju mito doktorima i sudijama, zasto skrecu pogled od sirotinje, zasto sude nepravedno jedni o drugima?
    Zasto kad tvrde da znaju ovo: Bog nece unistiti narod koji sudi pravedno medju sobom.

    Religija je nacin zivota a ne interesni status. Podignite razvaline i prozovite se opravljivaci puteva ljudskih, dajte milostinju i pravo sudite na to ste pozvati da Bogu ugodite, to je pravi post. I kad vidite takvog ne sputavajte ga no mu pomozite pa makar on bio i druge vjere(a kako moze biti druge kad radi tako?).

    "Ja vam rekoh bogovi ste! Sinovi svevisnjega svi!" ps 82
    Last edited by Ego_and_his_own; 24-11-05 at 07:49.

  20. #20
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Phenomenon---
    Nevjerovatno je kako griješiš. U islamskom svijetu je Isus prihvaćen kao Božiji poslanik. U Kuranu se on naziva Isa (Isus). Veliki bi moj grijeh bio kada bi ponižavao Božijeg poslanika koji se na mnogo mjesta pominje u Kuranu. U Kuranu Isus je Božiji poslanik isto kao što je i Avram (Ibrahim), Mojsije (Musau) i drugi.
    Kao drugo nisam primijetio, niti imam namjeu bilo koga vrijedjati. Nidje ni na jednom mjestu nećeš naći da sam ja vjerski bilo koga vrijedjao na ovom forumu.
    Kao treće Isus nije zakačen na krstu, niti je mučen a u samoj Bibliji postoje dokazi i za tako nešto.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  21. #21
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Trinity from Zion
    I dan danas postoji problem oko tumacenja dogme o trojstvu Boga. Nominalisticko resenje problema univerzalija vodi u jeres. Po tom resenju ide da 3 razlicita bozja imena oznacavaju 3 razlicita bozanstva
    Kao što vidiš nazivaš Isusa i Svetog Duha božanstvima. Medjutim da to nije tačno tj. da oni nisu božanstva čitajmo Bibliju:
    I on reče: Da znaš da nema niko sličan Gospodu našem Bogu (Izlazak 8, 6)
    Ko je kao Ti Gospode među bogovima, ko je kao Ti slavan u svetosti, u djelima strašan, čineći čuda? (Izlazak 15, 11)
    Čuj zato Izraele! Gospod naš Bog je jedan Gospod (P.Zakon 6, 4)
    Tebi je to pokazano, da bi ti znao da je Gospod On Bog; nema drugog mimo Njega...Znaj dakle danas i zasadi u svoje srce da je Gospod On Bog gore na nebu i dole na Zemlji, drugog nema. (Pon.Zakon 4, 35-39)
    Vidite sada da sam Ja, Ja On i nema drugog boga osim mene: Ja usmrćujem i Ja oživljavam, Ja ranjavam i Ja liječim: ne postoji taj ko se može iz moje ruke izbaviti. (Pon.Zakon 32, 39)
    Salomon je stajao ispred oltara Gospodnjeg pred čitavim skupom Izraela i raširi ruke svoje prema nebu. I reče on: Gospode Bože Izraelov, nema Boga kao tebe gore u nebesima, niti dole na zemlji, koji držiš savez i milost svojim slugama što kroče pred Tobom sa svim svojim srcem. (Kraljevi (1), 8, 22-23)
    Jer Ti si velik i činiš čudesa: samo si ti Bog. (Psalmi 86, 10)
    Ovako govori Gospod... Ja sam Prvi i Ja sam Poslednji, osim Mene boga nema. (Isaija 44, 6)
    Jer tako kaže Gospod koji je stvorio nebesa: On je Bog koji je formirao zemlju i stvorio je, postavio je, nije je uzalud stvorio, stvorio je da se naseli, Ja sam Gospod i drugog nema. (Isaija 45, 18)
    Jer ko se u nebu može porediti sa Gospodom? Ko među sinovima moćnog može biti sličan Gospodu? (Psalmi 89, 7)
    S kim će te prispodobit boga? Ili s kakvim likom ga usporediti? (Isaija 40, 18)
    Vi ste Moji svedoci, reče Gospod i moje sluge koje sam Ja izabrao: da bi ste znali i vjerovali Me i razumjeli da sam Ja On: prije Mene nije bilo boga, niti će biti poslije Mene. Ja, Ja sam Gospod; osim mene nema Spasitelja. (Isaija 43, 11)
    Ja sam Gospod i drugog nema, osim Mene Boga nema. Ja te naoružah mada Me nisi znao, da bi ti znao od izlaska sunca i od zapada, da nema niko osim Mene. Ja sam Gospod i drugog nikog nema. (Isaija 45, 5-6)
    Naš Gospode, nema nikog kao što si Ti, niti ima boga osim Tebe, po svemu što smo ušima svojim čuli. (Ljetopisi 1, 17-20 i Samuel 2, 7-22)
    Ko je to činio i izvršio, zovući generacije od početka? Ja, Gospod;Prvi i Poslednji, Ja sam On. (Isaija 41, 4)
    Ja sam Gospod tvoj bog od zemlje Egipat, ne znaj drugog boga sem Mene, jer nema Spasitelja mimo Mene (Hošea 13, 4)
    I Gospod će biti kralj nad zemljom: na taj dan biće Jedan Gospod i ime Njegovo jedno. (Zaharija 14, 9)
    Zar nemamo svi jednog oca? Zar nas nije jedan Bog stvorio? (Malahija 1, 6)
    I ne idite za drugim bogovima da bi ste ih služili i obožavali. (Jeremija 25, 6)
    Isus mu odgovori: Prva od svih zapovijesti je: čuj Izraele: Gospod naš Bog je jedan Gospod: ti voli gospoda svog Boga svim svojim srcem i svom svojom dušom i umom i svom svojom snagom, ovo je prva zapovijest... I književnik mu reče: Dobro gospodaru, rekao si istinu: jer postoji Jedan Bog i nema nikog drugog mimo Njega. (Marko 12, 29-32)
    Last edited by Mabus; 24-11-05 at 12:20.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  22. #22
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    24
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mabuse, vidim da vjesto izbjegavas polemiku sa mnom.
    Navodis citate iz Starog zavjeta, a Novi zavjet po tebi nije Sveta knjiga. Ti sporis da je Gospod poslao na zemlju Sina svoga - Isusa Hrista, koji se jasno najavljuje i u Starom Zavjetu. Dakle - ti na to gledas kao Jevreji - "Mesija jos nije silazio na zemlju-jos ga cekamo". I to je OK stanoviste, ali bih volio da se izjasnis - kojoj vjeri pripadas, jer Hriscanin ocigledno nisi. Ako imas neku sopstvenu sektu, mislim da treba to otvoreno i da kazes - nema razloga da krijes nesto u sta toliko jako vjerujes.
    Boga mozes nazvati imenom kojim zelis, ali je cinjenica da prvu zapovjest postuju i Hriscani i Muslimani - tako da tvoji "argumenti" kako se hriscani klanjaju nekim izmisljenim svecima nije korektna.
    Sa druge strane - nemoj nikada staviti znak jednakosti izmedju zemaljske Crkve i njenih vjernika. Kontekst u kojem se pominju Crkve u Bibliji (Otkrovenje Jovanovo - a namjerno necu da citiram, jer mislim da je neukusno - Biblija nije pravni akt) govori o tome koliko su Crkve otisle krivim putem.
    Medjutim, u zvanicnoj doktrini Pravoslavne (vjerovatno i Katolicke) crkve nema toga sto bi ti htio da inputiras. I nije tacno da se Pravoslavna crkva odrekla Starog zavjeta.

  23. #23
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Architect
    Isus Hrist je Sin jednorodni naseg Gospoda Boga.
    Ja i ti NISMO Sinovi Bozji, Sin Bozji nije ni apostol Petar, ni apostol Pavle, ni Prorok Isaija, ni Jovan Krstitelj. Sve su to "obicni ljudi", a samo jedan je Isus Hrist - Sin Bozji.
    Kažeš da je Isus jedini sin Božiji. Medjutim to nije tačno!!!
    Imenom „Sin Božiji” nazvani su i drugi, kao što su Adam, David, Jakov
    i Salomon, i to u kršćanskim svetim knjigama. Pored njih, ovim imenom su nazvani i drugi ljudi, kao što su Izraelovi sinovi, Noine pristalice, kao i pristalice samog Isusa. Svi pomenuti nazvani su „Sinom”
    zbog njihove pokornosti Bogu i čuvanja od grijeha.
    „A svima koji ga primiše dade vlast da postanu djeca Božija: onima koji vjeruju u njegovo ime.”
    (Ivan 1,12)
    „Gledajte koliku nam je ljubav Otac iskazao, da se zovemo djeca Božija. A to i jesmo!” (Ivan 3,1)
    Pavle je rekao:
    „Svi su oni koje vodi Božiji Duh sinovi Božiji.” (Poslanica Rimljanima 8,14)
    U svom govoru na Gori sam Isus je rekao:
    „Blago mirotvorcima jer će se zvati sinovi Božiji.” (Matej 5,9)
    Za Salomona je Bog rekao:
    „Ja ću njemu biti otac a on će meni biti sin: Ako učini što zlo, kaznit ću ga ljudskom šibom i
    udarcem kako ih zadaju sinovi ljudski.” (Samuel II 7,14)
    Iz svega gore navedenog se vidi da je Isusov nadimak „Sin Božiji” u prenesenom a ne u bukvalnom smislu.

    Što se tiče svetaca:
    Na određenim mjestima u Bibliji Bog se obraća svojim poslanicima riječima da će njihov narod učiniti svetim, ali ni na jednom mjestu Bog nije rekao da ti ljudi ili taj narod posjeduju neka božanska svojstva, niti na jednom mjestu kaže da ti sveci ili taj sveti narod treba da se proslavljaju. Takođe se ni na jednom mjestu ne kaže da su sveci posrednici. Čak šta više On kaže preko Isusa Hrista:
    Kako vi možete vjerovati kad primate slavu jedan od drugoga, a slave koja je od jedinoga Boga ne tražite. (Ivan 5, 44)

    Što se tiče Novog zavjeta ona svakako nije od Boga već je kako i sami nazivi kažu od: Marka, Jovana, Mateja, Luke, Pavla, Petra itd...Da Novi zavjet nije od Boga najbolja potpora je što se svi oni međusobno drastično razlikuju u svojim izjavama. Dakle Pavle se gotovo u potpunosti razlikuje od autora četvoro jevandjelja, a autori četvoro jevanđelja se isto tako gotovo ni u čemu medjusobno ne slažu. Postavlja se pitanje u šta zapravo vjerovati. Da je Novi zavjet od Boga bio bi savršen i ne bi imao protivurječnosti.
    Što se tiče Isusa Hrista ja vjerujem da je on silazio na zemlju, vjerujem da je bio Božiji poslanik isto kao što su to bili i Avram (Ibrahim), Mojsije (Musau), Muhammed i dr.
    Opet bih postavio pitanje zbog čega se Isus više obožava od Adama, Avrama i Mojsija kada je on bio božiji poslanik kao i oni!?
    Last edited by Mabus; 24-11-05 at 13:39.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  24. #24
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    24
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mabuse, ti si taj koji shvata BUKVALNO naziv "Sin Bozji", jer da nije tako, nebi poistovjetio Isusa i ostale ljude.
    Tvoje je licno pravo da ne prihvatis Novi zavjet. Prica da on nije od Boga je neutemeljena, a ti se zapitaj kuda vodi tvoje negiranje. Reci da Otkrovenje Jovanovo nisu Bozije rijeci je u najmanju ruku pogresno.
    Ja i ostali Hriscani (kako i samo ime kaze) smo odlucili da vjerujemo u Novi zavjet i da vjerujemo Novom zavjetu, kao svojevrsnoj knjizi zivota. Ti ga ne prihvatas, bas kao sto neki ne prihvataju da Bog uopste postoji, i smatraju Bibliju obicnom knjigom.
    Sekte nisu nista novo, i sa njima su Hriscani navikli da zive.
    Hriscani su prihvatili Isusa kao Gospoda i Sina Bozjeg. I to ne moze promjeniti nijedna sekta na ovom svijetu. Tako ti i tvoje rijeci izgledaju Hriscanima kao sto tebi (koji vjerujes u Boga na neki svoj nacin) izgledaju rijeci nevjerujucih ateista. Oni sumnjaju u Boga, a ti sumnjas u Hrista.

  25. #25
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mabuse ti ocigledno ne poznajes Bibliju i svoja tumacenja izgradjujes tako sto citanjem i kopiranjem antihriscanskih pisanija koja kupis po internetu koristis za omalovazavanje i opovrgivanje svetih spisa.
    Isus je svakako Bog jer je sin Boziji a sva ta prica oko Hrista ima mnogo vise dimenzija od nekog uskog gledanja da li je on obican poslanik ili nije.
    Mislim da je suvisno da kopiranjem i citiranjem bezbroj stihova Biblije izmijenim tvoju ne bas svijetlu namjeru. Kaze prorok Isaija: Jer nam se rodi dijete, sin nam se dade, kojemu je vlast na ramenu, i ime ce mu biti: divni, savjetnik, Bog silni, otac vjecni, knez mirni da ne pominjem da je prorokovano i mjesto rodjenja i nacin na koji ce umrijeti: Isa, 7,14 Isa 12, 2 Isa 53,2-12 ; Mih 5,2; Zah 3, 1-10

    Negdje si u nekom iskopiranom citatu naveo pricu iz Jevandjelja u kojoj se zena obraca Hristu sa "Gospodine" sto te je podstaklo na zakljucak da ako je vec bio Bog kako to da ta zena nije rekla "O Boze moj" pa sam zelio tvom neznanju da priskocim u pomoc sa jednom opstom Biblijskom cinjenicom koja je Hrista izmucila, prebila, i zakucala na krst upravo zbog otudjenog i naopkaog Jevrejskog roda koji je Mesiju sanjario u nekim kraljevskim odezdama koji bi ih oslobodio ropstva i vratio staru slavu i moc Izrailja. I kao sto je lako zakljuciti, ogromna vecina Jevreja nije prepoznavala Hrista kao Boga i sina Bozijega jer je i sam Hrist kazao "da ako ne poznajete mene, kako cete Boga poznati" i Ja sam put, istina i zivot i niko nece doci Bogu do kroz mene

    Bog na krstu, hm kako ponizno zvuci zar ne Mabuse, ponizno, popljuvano i zakovano za drveni krst, ismijano sa sve epitetima okacenim na tablama i onda jedna svijetla stvar, jedan takav ponizeni Bog blagosilja sve nas, pobjedjujuci smrcu svoju smrt i smrt svih nas, Jer je on mir nas, koji oboje sastavi u jedno, i razvali plot koji je rastavljao, neprijateljstvo, tijelom svojim, zakon zapovijesti naukama ukinuvsi; da iz oboga nacini SOBOM jednog novog covjeka cineci mir; I da pomiri s Bogom oboje u jednom tijelu krstom, ubivsi neprijateljstvo na njemu.
    I upravo su te dvije suprotnosti, dvije pojave, dva stanja covjekove prirode. A i ti si sam stvoren po oblicju Bozijemu negdje, nekad, davno davno pa je cika Adam pozelio obuci se u neku drugu prirodu prevaren, trazeci da bude samom sebi Bog.
    Vrlo je jasno bilo i apostolima i to tek nakon vaskrsenija da Hrist nije bio samo obican covjek, da je zaista bio Bog medju njima, tih, miran, i sva ta Hristova velicina se najbolje ogleda u Jevandjeljima, njegovom zivotu, Njegovom stradanju, Njegovoj povucenosti, u Njegovom izboru bliskih, u njihovom napustanju, u Njegovom tajanstvenom vaskrsnucu.
    I sve ono sto se dogodilo Hristu, nacin na koji mu je sudjeno, po nekoj pilatovoj pravdi koja je odraz pravde svakog od nas, ta pravda koja se na velikim iskusenjima pokazuje onakvom da vise zadovoljava prolazno nego vjecno. I tada mi postupamo u duhovnoj sferi kao sa Hristom, razapinjemo ga, vrijedjamo.....Hrist je i sam kazao ko mu je bliznji, nazivao je ljude prijateljima, bracom, majkom, kao znak najcistije ljubavi koju je osjecao, iako svjestan sto ce mu se dogoditi i zato zbog svog zivota, djela i sam ima ime koje je najvece od svih imena.......jer niko od proroka nikada nije rekao Ja sam put, istina i zivot i ko mene vjeruje dobice zivot vjecni sto znaci da je Ljubav jedini put, istina o spoznaji Bozije ljubavi. No tebi je vazno Mabuse da ti trazis besmisao Novog zavjeta i bludis proganjajuci izvore svojih namjera pa si cak skontao negdje da Novi zavjet nije od Boga vec od Mateja, Marka, Luke, Jovana, Petra, Pavla koji se po tebi mimoilaze i tu nailazis neku tebi znanu potporu koja opet ne vrijedi diskusije...
    Last edited by phenomenon; 24-11-05 at 18:38.

Page 1 of 13 1234511 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Senzacionalno! OTKRIVENA NAJSTARIJA CRKVA
    By Regi in forum Religija i filozofija
    Replies: 12
    Last Post: 31-07-09, 13:55
  2. Razlike izmedju Kurana i Biblije
    By Mabus in forum Religija i filozofija
    Replies: 97
    Last Post: 12-09-07, 05:33
  3. Biblijski tretman zene
    By nihil in forum Religija i filozofija
    Replies: 168
    Last Post: 11-04-06, 18:09
  4. Pravoslavni HodoČasnici Slave Svetu Petku
    By Regi in forum Religija i filozofija
    Replies: 34
    Last Post: 24-10-05, 15:01
  5. Ahmed Deedat o...
    By Kralj_Tvrtko in forum Religija i filozofija
    Replies: 4
    Last Post: 12-03-04, 19:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •