Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 26 to 50 of 81

Thread: Crna Gora predala vazdusni suverenitet Hrvatskoj

  1. #26
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post

    Vučeš me za jezik da kažem i ono što nijesam planirao... Ali ajde, nek (što Milovan kaže) "ide cijelo jajce u pitu"...
    Vidi, nijesmo đeca. I ja i ti znamo zašto se to radi. Da, tačno je da je obaveza svake države da obezbijedi sigurnost vlastitog neba...Takođe, tačno je i da to posebno važi za one koji žele biti dio uređenog NATO sistema kolektivne odbrane, jer nebo bilo koje države nije samo njeno nebo, već i nebo Alijanse...No, sve se na kraju ipak svodi na igru. Nimalo naivnu, no u osnovi samo igru...Ajde, da probam krenuti malo iz drugog kraja, no ne znam koliko ćeš me uspjeti ispratiti... Ni Hrvatskoj, a kamoli Crnoj Gori nije potreban ovaj vid zaštite.. Eto sad!? Kako to?? Pa zato što je Mediteran (i to obično Istočni dio) već više od 5 decenija krcat NATO brodovljem i u njemu je uvijek najmanje jedan američki i 1 britanski ili francuski nosač aviona (čitaj: 2 ploveća vojna aerodroma zastrašujuće moći). Čitav basen Mediterana (pa dakle i CG i HR) nalaze se na njihovim radarima 24/7. U slučaju potrebe ovi avioni (baš kao i oni iz talijanskih, turskih i grčkih baza) su za manje od 5 minuta nad nebom Crne Gore.
    Pa o čemu se onda ovdje radi?? O tome da nema "besplatnog ručka".. Ako ste dio Alijanse to sobom znači i da ste priznati kao stabilna zemlja strateški pozicionirana u zapadnom klubu, a to (kao što znaš) donosi mnoge ekonomske i političke benefite. Ta zaštita (benefiti) se na određeni način kupuju. Kako? Pa tako što će te (posredno ili neposredno) dati doprinos ogromnoj vojnoj industriji Zapada koja omogućava čitavoj toj strukturi ili poretku da funkcioniše bez zastoja.
    To takođe podrazumijeva i vašu obavezu da preuzmete dio tereta vlastite, ali i TUĐE bezbjednosti. Uostalom, to je svrha saveza.
    Ako su Amerikanci iza ovog air-policing "kišobrana" (a ovo ne može objedinit i provest niko sem oni) onda nikakvu dilemu nemam da ovo ne podrazumijeva nikakve MIG-ove i drugo ex-sovjetsko smeće. Ovdje se radi o postojećim i budućim članicama NATO, a ne o "cover up" opremanju konkurentskim krševima neke hladnoratovske banana republike negdje tamo "in the middle of nowhere". Dakle, ovo je ozbiljan projekat i to na svom početku.

    Ruski avioni će biti istisnuti one way or another. Uopšte to Amerikanci ne moraju tražiti. Zašto? Pa zato što su ti avioni krševi. Njiihov vijek eksploatacije ističe ove godine. Pa zašto onda Hrvati ulažu u njih?.. Mogu da nagađam, no čini mi se najvjerovatnijim da će ih (makar one u nešto boljem stanju) nakon malo reglaže pokušati prodati neđe po kakvim egzotičnim zemljama ili koristiti u obuci pilota. Mogućnosti su bezbrojne, a ne postoji roba koja se ne može prodati. Kupac je uvijek tu neđe, samo ga treba pronaći.
    I za kraj, da li će Hrvati dobiti na dar te avione? Ja ne vidim razlog da ih sada ne dobiju ako su im već nekoliko puta nuđeni... Kakogod na kraju bilo, tebe sam ubijeđen nije potrebno ubjeđivati, neće proteći još puno Morače a sve zemlje koje su postale dio NATO saveza (ili su na vratima) svo svoje naoružanje imaće po NATO standardima i iz fabrika NATO država.
    Uh... Ti znas koliko te uvazavam, ali moram ti priznati, proradila mi je moracka sujeta dok sam citao post u kojem mi, kao djetetu, objasnjavas ono sto je poznato i novinarima Dana. No, dobro, necu da razvlacim raspravu i kazem "ono sto nijesam planirao", i da poslije zazalim.

    Pokusao sam skrenuti paznju da se novac iz drzavnog budzeta vjerovatno mogao racionalnije iskoristiti u ranoj fazi - ako nista drugo, javnost je zasluzila prezentovanje odgovarajuce studije.

  2. #27
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Uzgred, evo malo uporednih iskustava. Tek da ljudi (koji nijesu detaljnije upućeni) shvate šta je to "Air-policing", đe se primjenjuje i kako to u NATO-u funkcioniše...

    http://en.wikipedia.org/wiki/Baltic_Air_Policing

    http://en.wikipedia.org/wiki/Icelandic_Air_Policing

  3. #28
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Jal Cargo View Post
    Uh... Ti znas koliko te uvazavam, ali moram ti priznati, proradila mi je moracka sujeta dok sam citao post u kojem mi, kao djetetu, objasnjavas ono sto je poznato i novinarima Dana. No, dobro, necu da razvlacim raspravu i kazem "ono sto nijesam planirao", i da poslije zazalim.

    Pokusao sam skrenuti paznju da se novac iz drzavnog budzeta vjerovatno mogao racionalnije iskoristiti u ranoj fazi - ako nista drugo, javnost je zasluzila prezentovanje odgovarajuce studije.
    Hahaha... izvini, ako je tako izgledalo... Najmanje sam pisao da tebi pojasnim...Uvijek koristim razgovor da svoje stavove i razloge za njih (po mogućnosti što jasnije) približim svakom učesniku, pa i onom sa potpunim odsustvom predznanja. Možda griješim u tome... Moji stavovi ne podrazumijevaju da su apriori tačni i ispravni. Ne,..zato i razgovaramo...

    Što se tiče novca iz budžeta...Vidi Jal, teško je tu izvlačiti egzaktnu računicu prosto zato što ne znamo sve pojedinosti, a još manje o svim okolnostima koje tu postoje. U pitanjima bezbjednosti zabluda je očekivati da postoji puna transparentnost. Prosto, u tim stvarima (ko što znaš) nijedna država ne obavještava svoje građane o svim detaljima. Najčešće i ne smije, jer time (ako ne sebi) može naškoditi nekom od interesa svojih partnera.
    Suviše sam dugo proveo radeći za državu i za ovdašnje međunarodne ispostave nekih centara moći i igrom sudbine rano naučio da ništa u životu nije onako kako izgleda. Kada država (ili neki strani politički centar) daje novac za nešto, taj novac uvijek prati/zadovoljava ne samo taj obznanjeni već i raznorazne (na prvi pogled i nezamislive) interese. Javnost uvijek vidi samo vrh ledenog brijega. Nekada ni to. Klupko interesa velikih toliko je umršeno da se sposobnost Vlade svake male zemlje ogleda u tome da te interese isprati i pritom neku korist izvuče za svoju zemlju i vlastite građane. To nije nimalo lako...
    Da sve nije tako lako ispratiti pade mi na pamet primjer naoružavanja CG tokom '98. i '99. (o čemu sam kao jedan od malobrojnih svjedoka svojevremeno pisao nešto ovdje). Bilo je to vrijeme kada nam je Milošević uveo raznorazne zabrane, među kojima i onu na isporuku naoružanja. Jedan metak nije mogao biti isporučen Crnoj Gori, a kamoli kakva cijev. Tada je SAD (da bi prikrila vlastite tragove) kupovala za nas pješadijsko, lako artiljerijsko i lako PVO oružje iz HR, a pištolje su za nas (iz pogona kragujevačke fabrike oružja "Zastava") a toBož kao za sebe, kupovali i prosljeđivali nam (kargo avionima) Bugari. Cilj je bio da sve izgleda kako Crna Gora u svojim skladištima ima samo oružje naslijeđeno iz SFRJ ili u godinama prije sukoba Podgorica-Beograd kupljenog iz Srbije. Milošević predstave nije imao da sve to završava kod nas. I Hrvati i Bugari nijesu u tome učestvovali iz ljubavi prema nama, već su vraćali dio svog duga prema Amerikancima kao Velikom bratu...
    Dakle, nijesam sklon da stvaramo famu, no svako ko misli da se ovakvi aranžmani u svakom detalju predstavljaju i objašnjavaju javnosti - neopisivo je naivan. Možemo samo nagađati čiji su sve interesi tu zastupljeni i nadati se da je zemlja danas sigurnija nego što je bila juče...
    Još jednom - veliki pozdrav za mog poštovanog prijatelja i izvinjenje ako sam ga nečim nenamjerno uvrijedio...
    Last edited by El Re; 19-09-13 at 21:32.

  4. #29
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Dam Neck,Virginia
    Posts
    6,716
    Thanks Thanks Given 
    478
    Thanks Thanks Received 
    857
    Thanked in
    326 Posts

    Default

    Da mi je samo znat ko ce nas napanut...nas,hrvate,srbe i sve na kumbulj.
    Last edited by Sidewinder; 19-09-13 at 23:50.
    ↯↯Dodje li ti nekad da skocis sa mosta,da li je i tebi nekad svega dosta↯↯

  5. #30
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    OFFLINE
    Posts
    6,088
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mi jedino treba da se štitimo jedni od drugih. Jer i ako dođe do sr..., biće to između ex-yu republika. Drugi nas štapom ne bi taknuli.

  6. #31
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7,052
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koga interesuju prave informacije,one su na netu kao javne dostupne informacije a ne u tabloidima.
    Air Policing( o kojem za sada nema ni naznaka ko ili kako bi se vršio u Crnoj Gori) u zemlji okruženom NATO zemljama, postaje trivijana kategorija,i najvjerovatnije će se u Crnoj Gori svesti na višenamjeski helihopter ili na ugovr sa Hrvatskom-Albanijom i Kosovom oko naleta njihog "dežurnog parnjaka".
    Pametna odbrana vazdušnog prostora ili Smart difense,odavno je u igri:

    INICIJATIVA POTIČE INTEROPERABILNOSTI SUDJELUJUĆIH ZEMALJA I ZEMALJA NATO SAVEZA S CILJEM UČINKOVITIJE ZAŠTITE ZRAČNOG PROSTORA UZ MANJA IZDVAJANJA MATERIJALNIH SREDSTAVA

    Međusobnom razmjenom podataka o situaciji u zračnom prostoru zemalja NATO saveza i partnerskih zemalja, uz sigurnost poboljšala bi se njihova suradnja, koordinacija i sposobnost. Inicijativa utječe na višu razinu suradnje i povjerenja partnerskih zemalja, te na optimalnu uporabu raspoloživa zračnog prostora. Od ove se inicijative očekuje kvalitetnija potpora miru i viša razina učinkovitosti u kriznim situacijama te smanjivanje mogućih incidenata u prekograničnom području, te optimiziranje i fleksibilnost u uporabi zračnog prostora...
    Balkanski regionalni pristup protuzračnoj obrani - BRAAD (Balkan Regional Approach to AirDefence) je multinacionalna inicijativa koju je pokrenuo analitički Odjel NATO saveza za protuzračnu obranu. Podržavaju je agencije NC3A (NATO Consultation, Command and Control Agency), NAMSA (NATO Maintenance and Supply Agency), NACMA (NATO ACCS Management Agency) i NCSA/NPC (NATO Communications and Information System Support Agency / NATO Programming Centre. BRAAD inicijativa uključuje koordinaciju balkanskih i zemalja NATO saveza s ciljem razvoja sposobnosti protuzračne obrane. Potiče se interoperabilnost sudjelujućih zemalja i zemalja NATO saveza s ciljem učinkovitije zaštite zračnog prostora uz manja izdvajanja materijalnih sredstava.
    Partnerske zemlje uključene u BRAAD inicijativu su Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Makedonija. Uz njih su uključene i zemlje članice NATO saveza, Albanija, Grčka, Italija, Mađarska, Slovenija i Hrvatska kao vodeća zemlja inicijative. Iako malo poznata široj javnosti, BRAAD inicijativa se izgrađuje i unapređuje već treću godinu. Do sada je održano šest radnih sastanka ili radionica.


    DOSADAŠNJE AKTIVNOSTI

    U samom početku na prvim sastancima zemlje sudionice (BiH, Crna Gora, Makedonija, uključujući Albaniju i Hrvatsku) predstavile su trenutačne sposobnosti svojih ratnih zrakoplovstva i protuzračnih obrana. To su prije svega operativne i tehničke sposobnosti kao i posjedovanje temeljne opreme za nadzor zračnog prostora. Razmatrale su se potrebe i usklađivanja nacionalnih zahtjeva u pogledu sustava za zapovijedanje i nadzor. U ovom se području želi postići kompatibilnost među sustavima uključenim u BRAAD inicijativu, te komunikacijsku opremu zemlja -zrak -zemlja i zemlja - zemlja (G-A-G i G-G) potrebnu za provedbu zračnih operacija. Suradnjom se nastoji poboljšati sposobnost motrenja regionalnog zračnog prostora. U skladu s time gradio se zajednički pristup i mogućnost implementacije nabavkom četiri radara za nadzor zračnog prostora koji bi trebali biti smješteni u Albaniji (Fushe), Makedoniji (Turtel), Crnoj Gori (Vrsuta) i BiH (Jahorina).

    Stručne osobe iz HRZ-a i PZO-a i Hrvatske kontrole zračne plovidbe, aktivnosti BRAAD inicijative ocijenili su korisnima za Republiku Hrvatsku, a HRZ i PZO kao nositelj aktivnosti svojim je angažmanom u ovom projektu preuzeo najaktivniju ulogu u vođenju pojedinih projekata.

    U sklopu regionalnog pristupa BRAAD inicijativi prihvaćena je stručna potpora HRZ-a i PZO-a partnerskim zemljama. Potpora će se pružati u svim segmentima koji mogu poboljšati nadzor, a samim tim i zaštitu zračnog prostora partnerskih zemalja. U tom pogledu RH je deklarirala potporu projektima nabavom i ugradnjom opreme u operativna središta, te mentoriranjem i obučavanjem stručnog osoblja za elementarne dužnosti u sustavu nadzora i zaštite zračnog prostora. Potpora će se očitovati i prenošenjem vlastitih iskustava u aktivnostima izrade protuzračne studije, opremanju i stavljanju u operativnu uporabu budućih radarskih sustava koji će nabaviti zemlje sudionice.


    SVRHA INICIJATIVE

    Svrha inicijative je regionalno uvezivanje i razmjena podataka putem ASDE (Air Situation Data Exchange) filtra i MRC (MASE Remote Console). To će pridonijeti kvalitetnijoj radarskoj pokrivenosti i nadzora zračnog prostora, a što se izravno reflektira na poboljšanje sigurnosti zračnog prostora u regiji. Budući da je riječ o regionalnom pristupu sustavu zapovijedanja, intencija je stvaranje jednog regionalnog operativnog NATO središta (NATO CRC) koje bi imalo zadaću razmjene radarske slike partnerskih zemalja uključenih u BRAAD inicijativu kroz ASDE filtar sa zemljama NATO saveza. Svojim aktivnostima HRZ i PZO BRAAD inicijativom pridonosi kvalitetnijem procesu priključivanja partnerskih zemalja u NATO/NATINAMDS u budućnosti.

    Cilj inicijative je regionalno uvezivanje i razmjena podataka putem ASDE (Air Situation Data Exchange) filtra i MRC (MASE Remote Console). To će pridonijeti kvalitetnijoj radarskoj pokrivenosti i nadzoru zračnog prostora, a što se izravno reflektira na poboljšanje sigurnosti zračnog prostora u regiji.
    Međusobnom razmjenom podataka o situaciji u zračnom prostoru zemalja NATO saveza i partnerskih zemalja, uz sigurnost poboljšala bi se njihova suradnja, koordinacija i sposobnost. Inicijativa utječe na višu razinu suradnje i povjerenja partnerskih zemalja, te na optimalnu uporabu raspoloživog zračnog prostora. Od ove se inicijative očekuje kvalitetnija potpora miru i viša razina učinkovitosti u kriznim situacijama te smanjivanje mogućih incidenata u prekograničnom području, te optimiziranje i fleksibilnost u uporabi zračnog prostora.


    PLANOVI I RAZVOJ

    Hrvatska je određena kao zemlja domaćin za ugradnju ASDE (Air Situation Data Exchange) filtara prema BiH i Crnoj Gori. Rok implementacije je 2013. godina. Na taj će način zemlje partneri dobivati reduciranu sliku događanja u zračnom prostoru, osim podataka koji su klasificirani NATO oznakama tajnosti. Ovom se inicijativom planira kvalitetniji nadzor zračnog prostora u mogućim Renegade situacijama, tj. misli se na civilni zrakoplov ili platformu namijenjenu za terorističke aktivnosti.

    Republika Hrvatska je također prihvatila ponuđenu vodeću ulogu u BRAAD inicijativi za izradu "Air Surveillance pre-acquision study" za tri partnerske zemlje (BiH, Crnu Goru i Makedoniju). Cilj projekta je pomoći u nabavci radara za pokrivanje zračnog prostora stručnom pomoći, koordinacijom, suradnjom i posredovanjem.

    Izrada studije vodi se kroz BRAAD inicijativu i predstavlja se kao projekt u sklopu inicijative Pametne obrane (Smart Defense). Republika Hrvatska je prihvatila zahtjev Republike Makedonije za "sponzorskom" zemljom u postupku nabave MRC-a (MASE Remote Console).

    U tijeku su aktivnosti provedbe obuke osoblja partnerskih zemalja u sustavu za zračno motrenje. U Središtu za obuku "Rudolf Perešin" u Zemuniku u tijeku je tečaj Radarska tehnika na kojem su četiri pripadnika Vojske Crne Gore. U skladu s tim i za pripadnike OS Republike Makedonije izrađen je dinamički plan obučavanja. U tijeku su pripreme za daljnju realizaciju "Air Surveillance Pre-acquision Study". Partnerskim se zemljama pruža potpora putem naučenih lekcija čime se pridonosi učinkovitijoj uspostavi sustava nadzora zračnog prostora.

    Zbog složenosti zadaća i djelotvorne implementacije BRAAD inicijative u partnerske zemlje, a budući da je RH vodeća zemlja u tom projektu, u HRZ-u i PZO-u je osnovan stalni tim za praćenje i koordinaciju aktivnosti unutar inicijative. Tim je sastavljen od stručnih i iskusnih visokih časnika s tri cjeline koje koordiniraju specifične aktivnosti kao što su obuka, operativna uporaba i komunikacijski sustavi. Čelnik tima i odgovorna osoba za BRAAD inicijativu je bojnik Darko Blažinčić, časnik za uporabu i nadzor zračnog prostora u Odjelu A-3 koji je ujedno i sudjelovao na svim do sada BRAAD aktivnostima.
    Vlada Crne Gore je na 34 sjednici Vlade usvojila Predlog sporazuma između Ministarstva odbrane Republike Hrvatske, Ministarstva odbrane BiH, Ministarstva odbrane Crne Gore i Ministarstva odbrane Makedonije o Studiji za nadzor vazdušnog prostora http://www.gov.me/sjednice_vlade/34
    Last edited by minjo; 20-09-13 at 07:44.
    Kao i obično, nije ili-ili, nego i-i.

  7. #32
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    37,070
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,355
    Thanked in
    1,879 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Uzgred, evo malo uporednih iskustava. Tek da ljudi (koji nijesu detaljnije upućeni) shvate šta je to "Air-policing", đe se primjenjuje i kako to u NATO-u funkcioniše...

    http://en.wikipedia.org/wiki/Baltic_Air_Policing

    http://en.wikipedia.org/wiki/Icelandic_Air_Policing
    Imaju li Švajcarci ovo?



    I jednoi pitnaje, ako smo okruženi prijateljskim NATO zemnljama, kojo to avion može da preleti te prijatellsjke NATO zemlje da bi nama bio prijetnja? Ne očekujet valjda prijetnju iz Srbije? Kada je nismo dobili 1998 nećemo nikad.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  8. #33
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    61
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Avion, a posebno borbeni (zBog opterećenja kojima se izlaže) prosto mora biti nov (ne stariji od 25 godina) i savremen. Kako u sistemima upravljanja i zaštite, tako i sistemima vatre/naoružanja. U protivnom njegov pilot svaki put kad sjedne u njega ulazi u vlastiti sanduk.

    Zato ja nemam nikakvu dilemu da sovjetski i jugo avioni avioni nijesu dio američkog plana za bilo kakav "kišobran", a posebno ne neki čije funkcionisanje predstavlja dio integralnog sistema NATO bezbjednosti.
    Ne bih da previse skrecem temu ali sto je recimo sa Poljskom? Ona ima i ruskih borbenih aviona.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Polish_Air_Force

  9. #34
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    pg
    Posts
    2,480
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dosao sam sa zakasnjenjem na temu, sve sto sam htio da napisem napisano je vec

    Summa summarum za onog ko zeli da objektivno sagleda stvari:

    1) pitanje nije hoce li nas ili nece neko napasti, vec hocemo li ili necemo da izvrsavamo medjunarodnu obavezu ("cuvanje neba"). Ako bi svaka zemlja rezonovala - ovi oko mene svi imaju zastitu - sto ce ona meni - ne moram valjda ovo nastavljat...

    2) treba sagledati sire stvari od same cijene u eurima kad se posmatra odnos (da li cemo sami cuvati nebo ili placati nekom) a to ukljucuje nas proces pristupanja NATO-u. Licno (kao amater koji je vise kroz istoriju proucavao oruzja) smatram da NATO standard (u naoruzanju) nije uvijek bolji od ruskog, ali od ovog naseg trenutno jeste x1000 I da, clanstvo u NATO ne podrazumijeva unistavanje prethodnog (ruskog) naoruzanja...iako se postepeno (sto je za ocekivati) narudzbe moraju okretati ka industrijama zemalja clanica.
    Last edited by Lucianeddu; 20-09-13 at 08:32.

  10. #35
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,279
    Thanks Thanks Given 
    230
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by new.borned View Post
    Ne bih da previse skrecem temu ali sto je recimo sa Poljskom? Ona ima i ruskih borbenih aviona.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Polish_Air_Force
    Ne bih ni ja
    Svaka drzava pri ulazku u NATO potpisuje tzv "sporazum o standartizaciji" koji opisuje standarte naoruzanja i odredjuje "prijelazni period" tijekom kojeg nova drzava-clanica ima pravo koristit staro naoruzanje. Dakle NATO ne zahtjeva jednostupanjsko ponovno naoruzavanje.
    Tako, naprimjer cak i Bundesvehr je imao MIGovi u naoruzanju sve do 2004. a nakon toga onu su bili predani novim clanicama iz bivseg istocnog bloka.

  11. #36
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    You must spread some Reputation around before giving it to Lucianeddu again.
    Svaka čast Lucianeddu... U nekoliko rečenica sažeo si svu suštinu mjere i zdravorazumskog rezonovanja.
    Takođe, tvoj post učinio je bespotrebnim da odgovaram na neke opaske naših uvaženih forumskih drugara.

    Ljudi moraju razumjeti da ukoliko zemlja želi biti dio zapadnog kluba (čija bezbjednost i odbrana je u nadležnosti NATO), a pritom ima istočnoevropskog ili orjentalnog nasljeđa, doprinos NATO-u nije samo pravo, već i obaveza te zemlje. Svakoj shodno njenom društveno bruto nacionalnom dohodku. Dakle, bezbjednost nije nešto što se dobija džabe, već se za to mora platiti. Ipak ona je znatno jeftinija ukoliko se ostvaruje kroz zajednički sistem odbrane sa drugim zemljama, nego ukoliko gradite vlastiti. Sem toga članstvo u NATO automatski podiže stepen ekonomske privlačnosti jedne zemlje za strane investicije, podiže njen kreditni rejting, dokaz je njene stabilnosti itd...
    Crna Gora, kao mala zemlja u eri informatike i oružja 4., 5. i 6. generacije nema ni teorijske šanse da razvije vlastitu odbranu. Svako ko je imao iole znanja to je znao i 21.05 2006... I ne samo da to Crna Gora nije u stanju. Nije u stanju ni 6-8 puta veća i bogatija Srbija... Mislim, nema šta da se tu mnogo filozofira - dobrodošli u eru globalizacije.
    ZaBoga Crna Gora je jedan manji evropski grad. Na stotine kompanija u Evropi zaradi više u jednoj kalendarskoj godini nego sva Crna Gora sa svim svojim resursima...

    I još nešto...
    Kad se govori o prijetnjama, tu se najmanje misli na prijetnje od strane agresije. Ne zaBoga! Većina tih prijetnji koje se mogu (realno) pojaviti su prijetnje od strane pojedinaca ili organizovanih grupa...
    Ljudski mozak prosječnog čovjeka ne može ni da pretpostavi sve opasnosti koje se mogu pojaviti, a većina istih obično je nezamisliva ljudima prije nego se one dese... Živimo u dobu kada čovjek (jedan jedini čovjek) često bude u posjedu da rukuje mašinom kojom je u stanju (iz osvete ili hiljadu drugih motiva) učiniti nezamisliva stradanja ili štete... Sad ću da špekulišem, ali ko je taj u Crnoj Gori ko je u stanju prinuditi na slijetanje ili oboriti odmetnutu/otetu letjelicu ili projektil koji je u samo nekoliko minuta u mogućnosti biti ispaljen ili poletjeti sa više stotina km udaljenosti i zakucati se u (recimo) branu HE "Piva"? Helikopteri naše vojske to ne da nijesu u stanju štititi, već su i avioni Supergaleb G4 koje smo imali tu beskorisni. Ponavljam, G4 je spori školski avion sposoban da obavlja samo lakše zadatke za dejstva po zemlji, no ne i za borbu "air to air" projektilima. .. Tu su i manje složeni, no podjednako važni zadaci koje je Crna Gora u OBAVEZI da vrši na svom nebu. Recimo ukoliko dođe do namjernog ili nenamjernog upada/povrede našeg vazdušnog prostora, bilo od strane borbenog, bilo civilnog vazduhoplova, pitam vas - ko je taj ko će da poleti na recimo 8000 metara i prinudi vazduhoplov da napušti naš prostor ili prinudno prekine let?? Ko?? Vojni helikopteri Gazela? MUP-ov Bel 206?.. Dajte ljudi da se uozbiljimo... To može vršiti samo lovačko-presretačka avijacija. Ona je skupa ko Petra kajgana i mi nemamo uslove da to nabavljamo. Jedan (znatno bogatiji) Island ne želi ovaj trošak, već je zBog ponižavajućeg i uz to vrlo opasnog ruskog vršljanja po svom nebu i ugrožavanja vlastitog civilnog avio-saobraćaja, odlučio to prekinuti i platiti NATO policing.

    Htjeli smo državu, kao što je i svaki drugi punoljetan narod želi, a često i krvlju stiče. Sad tu državu moramo voditi ozbiljno, a to podrazumijeva i mnoge manje prijatne obaveze. U protivnom neozbiljno vođene države vrlo brzo završe svoje putovanje i to tako što njihove interese ozbiljne države jednostavno ignorišu ili ih (poput kakvog tigra od papira) prosto sklone s puta.
    Last edited by El Re; 20-09-13 at 11:17.

  12. #37
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by A+A View Post
    Ne bih ni ja
    Svaka drzava pri ulazku u NATO potpisuje tzv "sporazum o standartizaciji" koji opisuje standarte naoruzanja i odredjuje "prijelazni period" tijekom kojeg nova drzava-clanica ima pravo koristit staro naoruzanje. Dakle NATO ne zahtjeva jednostupanjsko ponovno naoruzavanje.
    Tako, naprimjer cak i Bundesvehr je imao MIGovi u naoruzanju sve do 2004. a nakon toga onu su bili predani novim clanicama iz bivseg istocnog bloka.
    Tako je. Obaveza članice je samo da po isteku vremena eksploatacije tog naoružanja, svoje jedinice i službe opremi onim po NATO standardu.
    Inače, nije Poljska jedina koja još ima MiG-ove (ona čak ima i nešto savremenije MiG-ove 29), već su tu još i puno drugih istočnoevropskih država. No, kad sve to postanu krševi (poput ovih koje imaju Hrvati) onda je obaveza toga se osloboditi i oružane snage opremati po savjetima i u saradnji sa drugim saveznicima.
    Prosto, ne možete poći tek tako u Rusiju, Kinu ili Indiju i tamo kupiti oružje, jer vaše oružje i dr. sredstva MORAJU biti kompatibilna standardima saveza.

  13. #38
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    61
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Tako je. Obaveza članice je samo da po isteku vremena eksploatacije tog naoružanja, svoje jedinice i službe opremi onim po NATO standardu.
    Inače, nije Poljska jedina koja još ima MiG-ove (ona čak ima i nešto savremenije MiG-ove 29), već su tu još i puno drugih istočnoevropskih država. No, kad sve to postanu krševi (poput ovih koje imaju Hrvati) onda je obaveza toga se osloboditi i oružane snage opremati po savjetima i u saradnji sa drugim saveznicima.
    Prosto, ne možete poći tek tako u Rusiju, Kinu ili Indiju i tamo kupiti oružje, jer vaše oružje i dr. sredstva MORAJU biti kompatibilna standardima saveza.
    A nesto ne bi ni Rusija prodala njihov najsavremeniji avion jednoj od NATO clanica.

  14. #39
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Jal Cargo View Post

    Ruski avioni ce biti istisnuti, ali Hrvati su u slicnoj finansijskoj situaciji kao mi, zato me je i iznenadio podatak o preuzimanju 12 F-16-ica, obzirom da su prije tri mjeseca odlucili da remontuju i modernizuju postojece Migove, ali i da kupe dodatnih pet (ostavio sam na onom prvom linku).
    To je neko prelazno rješenje... Đavo će ga znati šta tim pokušavaju. No, tačno je da šalju (čini mi se 7) aviona MiG 21 na remont u Ukrajinu (firma Ukrspetsexport) jer istima ističe operabilnost ove godine, a vidim tačno je i da nabavljaju od iste firme još 5 MiG 21. Isti bi se trebali pridružiti floti tokom 2014.
    Navodno sve to treba da premosti period do 2019., kada svi ti avioni moraju ići van jedinica HRZ.
    Međutim, moram da priznam, sve to izgleda nelogično i pomalo smiješno... Prosto, teško mi je da povjeruem da Amerikanci učestvuju (organizuju) Air-policing Zapadnog Balkana sovjetskim krševima MiG 21?!
    Ako to bude to - onda zaista smatram da takav "policing" Crnoj Gori nije potreban.
    To mi liči kao kada bi platili nekog ko živi u drugom gradu da s vremena na vrijeme dođe svojim stojadinom i obiđe vašu kuću, te u slučaju provale bude spreman tom ljutom mašinom "dojuriti" odmah i dati se u potjeru ne bi li sustigao lopove... To je potpuni nonsens!..
    A vidim baza tih MiG-ova 21 je isključivo aerodrom Pleso (Zagreb)... Ukoliko bi trebali odatle da lete u patrole mogu zamisliti kako će kvalitetno štititi recimo vazdušni prostor Makedonije koji (po sporazumu) takođe imaju obavezu da čuvaju... Ma nešto tu nije u redu... Ova priča jednostavno nema smisla.
    Zato, toliko vjerujem da je opremanje hrvatskog RZ za ove namjene modernim letjelicama prosto nešto što se mora podrazumijevati. U protivnom sve je onda jedna neslana šala...
    Last edited by El Re; 20-09-13 at 12:28.

  15. #40
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1,149
    Thanks Thanks Given 
    432
    Thanks Thanks Received 
    480
    Thanked in
    218 Posts

    Default

    Aj pošto sam na neki način u ovim vodama da malo pojasnim stvari.

    Ova inicijativa ( BRAAD ) mada samo ime kaže air defence ne podrazumjeva u praksi to što samo ime kaže , već ( u prvoj fazi ) integraciju radarskih sistema za kontrolu morskog pojasa i vazdušnog prostora nad ovim dijelom Balkana. Trenutno pvo ozbiljne sisteme nema ni CG ni Hrvatska ( a u dugoročnom planu odbrane RH se isti ne podrazumjevaju već nabavka eskadrile od 12 višenamjenskih lovaca ). Hrvatska posjeduje 5 modernih američkih radara fps117 a od pvo stare sisteme strela dometa do 5km.

    Druga netačnost koja se spominje jeste plaćanje. Slovenija ne plaća ni eura za kontrolu vazdušnog prostora i to je jedina istina, ono što vam novinari pišu i izmišljaju cifre od po 30 milEUR je čista laž. Međutim njihovo plaćanje se može posmatrati kroz prizmu učešća u mirovnim misijama širom svijeta, što sasvim izvjesno čeka i nas nakon ulazka u NATO.

    Što se tiče Baltičkog air policinga, tamo se vrši rotiranje pa je do nedavno patrolirala Poljska uskoro počinje Češka i to tako ide ili će ići i kod nas na Balkanu ( pored nas tu su još i Makedonija, Albanija, Kosovo.... )

    Međutim, moram da priznam, sve to izgleda nelogično i pomalo smiješno... Prosto, teško mi je da povjeruem da Amerikanci učestvuju (organizuju) Air-policing Zapadnog Balkana sovjetskim krševima MiG 21?!
    Ako to bude to - onda zaista smatram da takav "policing" Crnoj Gori nije potreban.
    A u čemu je razlika? Letio ti MiG 21 ili f16 , nama je isti đavo, i jedan i drugi su sposobni da obore neki putnički avion ( pu pu pu da kucnem u drvo ) ili presretnu neki od "izgubljenih" aviona.

    To mi liči kao kada bi platili nekog ko živi u drugom gradu da s vremena na vrijeme dođe svojim stojadinom i obiđe vašu kuću, te u slučaju provale bude spreman tom ljutom mašinom "dojuriti" odmah i dati se u potjeru ne bi li sustigao lopove... To je potpuni nonsens!..
    Poređenje nije uopšte na mjestu i nema veze sa vezom. Sve što može f16, može i MiG21 (kada je u pitanju air police-ing ) , a manji su mu 3put i operativni troškovi kao i brzina reakcije.

    A vidim baza tih MiG-ova 21 je isključivo aerodrom Pleso (Zagreb)... Ukoliko bi trebali odatle da lete u patrole mogu zamisliti kako će kvalitetno štititi recimo vazdušni prostor Makedonije koji (po sporazumu) takođe imaju obavezu da čuvaju.
    Po potrebi to bi mogli biti i Ćilipi, Makedoniju ako uđe u NATO će preuzeti najvjerovatnije Bugari sa svojim "novim" polovnim f16 ( 8 komada koje kupuju od Portugala stare preko 25 godina za skoro 800 miliona dolara ). Kakav li je to tek zajeb ali nebih u širinu, samo ću reć Bugarska i korupcija.

    Zato, toliko vjerujem da je opremanje hrvatskog RZ za ove namjene modernim letjelicama prosto nešto što se mora podrazumijevati. U protivnom sve je onda jedna neslana šala...
    Oni su planirali da nabave kao što sam već napisao 12 aviona , po izboru njihovih pilota i struke odabrali su švedskog Gripena ali je uslijed krize sve stopirano i kraj agoniji se ne nazire. Ali da bi ljudi znali o čemu se radi, posjedovanje sopstvenog nadzvučnog vazduhoplovstva Hrvatksu bi koštalo između 800 miliona i 1 mlrd eur-a.

  16. #41
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    984
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Imaju li Švajcarci ovo?
    Druze, Svajcarci imaju 100 najmodernijih lovaca u svom vlasnistvu, to je drzava koja drzi do sebe.

    Quote Originally Posted by osvajaci pg View Post
    u praksi to što samo ime kaže
    U praksi smo dali da nam cuva nebo neko ko jos slavi 'Oluju'.

    Dovoljno receno.
    'Atomik, o-o, atomik, ou tunajt'

  17. #42
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1,149
    Thanks Thanks Given 
    432
    Thanks Thanks Received 
    480
    Thanked in
    218 Posts

    Default

    U praksi smo dali da nam cuva nebo neko ko jos slavi 'Oluju'.
    U praksi ništa mi nismo dali niti možemo dati dok god ne postanemo dio NATO-a.

    U praksi pijani austrijanac preleti školskim malim avionom nenajavljen Sloveniju ( a eurofighteri Italijanski, gle čuda ne stignu ni da reaguju ), zatim prelete Hrvatsku ( članicu NATOa ) koja opet gle čuda nije ni u stanju da podigne MiG21 ( kasnije sam čuo priču da im je nato komanda bila zabranila uzlijetanje !? ), a potom u Srbiji ga prizemlje njihovi MiG 21 i to od zemlje koja nije članica tog istog NATO. Dakle jedno je teorija o kojoj možemo raspravljati a drugo je praksa.

  18. #43
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Cousteau View Post
    U praksi smo dali da nam cuva nebo neko ko jos slavi 'Oluju'.

    Dovoljno receno.
    Kakve veze Crna Gora ima s "Olujom"??.. Da je nama neko okupirao trećinu države slavili bi oslobođenje naredna 3 vijeka. 13 jul bi se zaboravio. Oluja može da izaziva duševne bolove samo domaćim Srbima koji su zBog svoje pobune tamo dobili po nosu. Nego da se ne udaljavamo od teme predlažem domaćim Srbima da kontrolišu emocije jer nijesu u Srbiji, te da "Oluju" i druge srpsko-hrvatske rane ostavimo njima da slave, liječe i oplakuju.

  19. #44
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by osvajaci pg View Post
    Aj pošto sam na neki način u ovim vodama da malo pojasnim stvari.

    Ova inicijativa ( BRAAD ) mada samo ime kaže air defence ne podrazumjeva u praksi to što samo ime kaže , već ( u prvoj fazi ) integraciju radarskih sistema za kontrolu morskog pojasa i vazdušnog prostora nad ovim dijelom Balkana. Trenutno pvo ozbiljne sisteme nema ni CG ni Hrvatska ( a u dugoročnom planu odbrane RH se isti ne podrazumjevaju već nabavka eskadrile od 12 višenamjenskih lovaca ). Hrvatska posjeduje 5 modernih američkih radara fps117 a od pvo stare sisteme strela dometa do 5km.

    Druga netačnost koja se spominje jeste plaćanje. Slovenija ne plaća ni eura za kontrolu vazdušnog prostora i to je jedina istina, ono što vam novinari pišu i izmišljaju cifre od po 30 milEUR je čista laž. Međutim njihovo plaćanje se može posmatrati kroz prizmu učešća u mirovnim misijama širom svijeta, što sasvim izvjesno čeka i nas nakon ulazka u NATO.

    Što se tiče Baltičkog air policinga, tamo se vrši rotiranje pa je do nedavno patrolirala Poljska uskoro počinje Češka i to tako ide ili će ići i kod nas na Balkanu ( pored nas tu su još i Makedonija, Albanija, Kosovo.... )
    A u čemu je razlika? Letio ti MiG 21 ili f16 , nama je isti đavo, i jedan i drugi su sposobni da obore neki putnički avion ( pu pu pu da kucnem u drvo ) ili presretnu neki od "izgubljenih" aviona.
    Poređenje nije uopšte na mjestu i nema veze sa vezom. Sve što može f16, može i MiG21 (kada je u pitanju air police-ing ) , a manji su mu 3put i operativni troškovi kao i brzina reakcije.
    Po potrebi to bi mogli biti i Ćilipi, Makedoniju ako uđe u NATO će preuzeti najvjerovatnije Bugari sa svojim "novim" polovnim f16 ( 8 komada koje kupuju od Portugala stare preko 25 godina za skoro 800 miliona dolara ). Kakav li je to tek zajeb ali nebih u širinu, samo ću reć Bugarska i korupcija.
    Oni su planirali da nabave kao što sam već napisao 12 aviona , po izboru njihovih pilota i struke odabrali su švedskog Gripena ali je uslijed krize sve stopirano i kraj agoniji se ne nazire. Ali da bi ljudi znali o čemu se radi, posjedovanje sopstvenog nadzvučnog vazduhoplovstva Hrvatksu bi koštalo između 800 miliona i 1 mlrd eur-a.
    Cijenim što si se potrudio da sastaviš poduži post, no isti je prepun kontradiktrornosti. Poput one da će Bugari vršiti patrolranje nebom iznad Makedonije, a ovi (gle čuda) potpisuju sporazum s Hrvatskom. Potpuno besmisleno.
    Takođe pominješ Ćilipe kao aerodrom s kog će se vršiti polijetanje aviona u patrole?! Đe si to pročitao? Ja na to nijesam naišao niđe. To bi podrazumijevalo potpunu dislokaciju 21. eskadrona iz Zagreba sa svim pratećim službama za opsluživanje ovih letjelica. Za to je potrebna promjena strategije hrvatske protivzračne odbrane. To nijesu igračke da se tek tako šetaju od aerodroma do aerodroma.
    Međutim ušao bih u ozbiljniji razgovor i pored toga da nijesam ostao zatečen tvrdnjom da je F 16 (po tvom stručnom mišljenju) isto što i MiG 21, tj. da su im mogućnosti iste. Porediti MiG 21 (koji je glineni golub po danu, a po noći nesposoban da bez golemih muka obavi i najobičniji let) i jedan od najsavremenijih višenamjenskih aviona je (blago rečeno) - suludo...
    Ne bih da se nađeš uvrijeđen, ali ako ostaješ pri ovoj tvrdnji ja ti nemam što više reći...
    Last edited by El Re; 20-09-13 at 13:49.

  20. #45
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1,149
    Thanks Thanks Given 
    432
    Thanks Thanks Received 
    480
    Thanked in
    218 Posts

    Default

    Cijenim što si se potrudio da sastaviš poduži post, no isti je prepun kontradiktrornosti. Poput one da će Bugari vršiti patrolranje nebom iznad Makedonije, a ovi (gle čuda) potpisuju sporazum s Hrvatskom. Potpuno besmisleno.
    Ništa ja nisam pobrkao, ugovor koji se potpisuje nema veze sa patroliranjem nečijim vazdušnim prostorom ni Makedonskim ni crnogorskim. Ti ako mi nađeš i jedan članak gdje je potvrđeno da je Makedonija potpisala ugovor sa Hrvatskom o patroliranju njihovim vazdušnim prostorom, ja se više neću javljati na ovoj temi.

    Ja ti pričam nešto o čemu nećeš pročitati u novinama, a što je dozvoljeno znati, ili se na tome radi. Makedonci će najvjerovatnije ( tek kad budu u NATO, a to bi moglo još potrajat ) biti kontolisani (air police ) od strane Bugara iz čisto ekonomskih razloga, a Hrvatska nema šanse nikakve da može kontrolisati vazdušni prostor Makedonije svojim letjelicama.

    Takođe pominješ Ćilipe kao aerodrom s kog će se vršiti polijetanje aviona u patrolu?! Đe si to pročitao? Ja na to nijesam naišao niđe. To bi podrazumijevalo potpunu dislokaciju 21. eskadrona iz Zagreba sa svim pratećim službama za opsluživanje ovih letjelica. Za to je potrebna promjena strategije hrvatske protivzračne odbrane. To nijesu igračke da se tek tako šetaju od aerodroma do aerodroma.
    Nećeš ni naić na to nigdje, ako Hrvati budu nadležni za nas imaće dežurnu paru na Dubrovačkom aerodromu ili Split. Nema nikakve tu promjene strategije i čuda. Oni već sad zbog nepravilne teritorije bi morali imati dvije dežurne pare, kako bi kontrolisali u potpunosti sopstveni vazdušni prostor.

    Međutim ušao bih u ozbiljniji razgovor i pored toga da nijesam ostao zatečen tvrdnjom da je F 16 isto što i MiG 21,
    Izvoli uđi u razgovor i pitaj šta god hoćeš 8) naravno, precizno sam rekao kada je u pitanju air police-ing sve što može f16 može i MiG21, ja jedva čekam da mi osporiš tu tvrdnju.

    Porediti MiG 21 (koji je glineni golub po danu, a po noći nesposoban da bez golemih muka obavi i najobičniji let) i jednan od najsavremenijih bišenamjenskih aviona je (blago rečeno) - suludo...
    Ne bih da se nađeš uvrijeen, ali ako ostaješ pri ovoj tvrdnji ja ti nemam što više reći...
    f16 block 5 ili Mig21 BIZON šta misliš koji ima bolju elektroniku i rakete i radar? ili MiG21 lancer ... sa Izraelskom elektronikom.
    Dakle ja ne govorim o F16 block 60 kakav imaju UAE i koji može doći u rang sa rafalom ili tajfunom, već sam ti htio reći negu drugu poruku koju nažalost ti nisi u potpunosti shvatio.

  21. #46
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,834
    Thanks Thanks Given 
    682
    Thanks Thanks Received 
    3,061
    Thanked in
    1,814 Posts

    Default

    Хрватска тренутно има капацитет за обављање задатака надзора неба само на папиру.Мислим да би јако тешко могла да обавља стварни надзор над нашим небом.
    Ресурси њиховим миг21 су при истеку и нисам сигуран дал им је могуће продужит ресурсе.Иначе МиГ 21 је стара ламина.

    Србија има донекле сличну ситуацију, додуше у повољнијој су ситуацији јер имају 4 МиГ 29 ремонтованих прије 5-6 година.Јако јадно али се крпе.Нешто су руси покушавали да им увале сиријске МиГ 29 (произведени за Сирију) али мислим да је то сад за Србију прескупо и нерационално.Уз то треба додати да је МиГ једна кршина од компаније била и остала, за разлику од Сухој-а (али њих Руси не нуде)

    Мислим да ће Хрватска само формално, бесплатно, преузети чување ЦГ неба у првих неколико година кад уђемо у НАТО (да не плаћамо италијанима милионе) а да ће се у будућности ићи на формирање неке регионалне ескадриле за надор неба, ђе би и ЦГ могла имат у власништву пола авиона, и два радара на својој територији.
    Та иницијатива скоро сигурно неће проћи без укључивања и Србије.

    Е сад ако ми нађемо ту нафту у Јадрану, можемо слободно накривит капу и приуштит себи једно 4 еурофајтера.Па макар лећели с њима само изнад мора
    Last edited by BAR; 20-09-13 at 14:42.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  22. #47
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    To je neko prelazno rješenje... Đavo će ga znati šta tim pokušavaju. No, tačno je da šalju (čini mi se 7) aviona MiG 21 na remont u Ukrajinu (firma Ukrspetsexport) jer istima ističe operabilnost ove godine, a vidim tačno je i da nabavljaju od iste firme još 5 MiG 21. Isti bi se trebali pridružiti floti tokom 2014.
    Navodno sve to treba da premosti period do 2019., kada svi ti avioni moraju ići van jedinica HRZ.
    Međutim, moram da priznam, sve to izgleda nelogično i pomalo smiješno... Prosto, teško mi je da povjeruem da Amerikanci učestvuju (organizuju) Air-policing Zapadnog Balkana sovjetskim krševima MiG 21?!
    Ako to bude to - onda zaista smatram da takav "policing" Crnoj Gori nije potreban.
    To mi liči kao kada bi platili nekog ko živi u drugom gradu da s vremena na vrijeme dođe svojim stojadinom i obiđe vašu kuću, te u slučaju provale bude spreman tom ljutom mašinom "dojuriti" odmah i dati se u potjeru ne bi li sustigao lopove... To je potpuni nonsens!..
    A vidim baza tih MiG-ova 21 je isključivo aerodrom Pleso (Zagreb)... Ukoliko bi trebali odatle da lete u patrole mogu zamisliti kako će kvalitetno štititi recimo vazdušni prostor Makedonije koji (po sporazumu) takođe imaju obavezu da čuvaju... Ma nešto tu nije u redu... Ova priča jednostavno nema smisla.
    Zato, toliko vjerujem da je opremanje hrvatskog RZ za ove namjene modernim letjelicama prosto nešto što se mora podrazumijevati. U protivnom sve je onda jedna neslana šala...
    Čak i da sad NATO napravi ustupke, to je zato što su i HR (i MNE, ali dosta manje!) zaduženi, pa zaista nije vrijeme da SAD kupuju nove avione,
    definitivno se očekuje da se plati zaštita, ŠTO JE I NORMALNO ( I FER).

    Što se tiče Poljske, pa neće valjda bacati odlične avione MIG 29,kad može da kupi novu "elektroniku" i da ima avion koji je ravan F16? Kad mu istekne "rok službe" sigurno će
    Poljska kupiti zapadne avione...
    ***

    Naš anti-NATO lobi nemože pregoret naše konačno pristupanje pomenutom savezu, a ovo je pretposlednja stanica prije prijema, jer sad NATO i zvanično čuva MNE (nebo), jer HR je članica NATO.... a HR je u cijelom tom problemu najmanje važna, što reče Re...tu su nosači aviona.

    Neće se Bone dugo još štrecati na izjave nekih marginalnih ex-članova Bošnjačke stranke o Sandžaku, niti na Danjeve...itd.

    Pozdrav,

    PS
    Kažite iskreno protivnici pridruživanja, da li bi bili spokojni da nas Srbija čuva?
    Ili je možda mnogima konstantni cilj da se ne možemo ni sačuvati?
    Last edited by Old Bone; 20-09-13 at 16:41.
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  23. #48
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by osvajaci pg View Post
    Ništa ja nisam pobrkao, ---- itd,itd,itd----

    f16 block 5 ili Mig21 BIZON šta misliš koji ima bolju elektroniku i rakete i radar? ili MiG21 lancer ... sa Izraelskom elektronikom.
    Dakle ja ne govorim o F16 block 60 kakav imaju UAE i koji može doći u rang sa rafalom ili tajfunom, već sam ti htio reći negu drugu poruku koju nažalost ti nisi u potpunosti shvatio.

    Ja i pored velike želje da te uvažim ("i pitam") prosto ne mislim da bi bilo fer prema učesnicima zatrpavati temu šaljivim komentarima...Stoga, pristajem da se samouskratim za saznanja kojima bi me u pogledu nevjerovatnih (a konstruktorima i javnosti) nepoznatih mogućnosti MiG-a 21 obogatio.

    Za one koji se baš i ne razumiju, a i nemaju želju da se razumiju, tek samo nekoliko podataka kako bi ljudi stekli jasniju sliku šta je naš kolega osvajač pg uporedio...
    Nećemo ići u širu elaboraciju (jer je to potpuno nepotrebno i apsurdno) podsjetiću one koji tada i kasnije nijesu pratili stvari, da je tokom intervencije NATO alijanse protiv Miloševićeve horde (1999.), koja se nalazila za komandama nekad zajedničke (SFRJ) ratne tehnike koju su pokrali i prisvojili od ostalih ex YU naroda, te dovukli u svoj brlog da tu plaše nesrpske narode, većina (preko 80%) naleta NATO aviona izvršeno od strane lovaca-bombardera F 16. Ti lovci raznijeli su u paramparčad 33 aviona MiG 21. Preko 3/4 tih kanti uništeno je još na zemlji, dok su ostali eliminisani neposredno nakon polijetanja.
    Lovac F 16 najzaslužniji je i za uništienje 7 lovaca MiG 29 (nekadašnjeg ponosa naše avijacije). Svi Mig-ovi 29 uništeni su u vazduhu, a dio pilota (koji nijednog trenutka nijesu imali nikakvu šansu) na žalost, izgubio je svoje živote.
    Takođe, za one koji ne znaju, MiG 29 razvijen je (uz Su 27) upravo kao sovjetski odgovor na F 16, koji je remek djelo savremene avionike. MiG 29 inače već odavno ne silazi sa traka, dok se F 16 i danas proizvodi i stalno unapređuje. Mnoge zemlje su čak pokušale kopirati ovaj avion.
    Uz ovo, a sve u želji da shvatite o kakvom poređenju se radi, želim dodati da je RV i PVO bivše JNA još 1986. (ej 1986.!) MiG-ove 21 proglasilo letjelicom koja se u roku od 5 godina mora (iz razloga zastarelosti) u potpunosti zamijeniti nekim od savremenih lovaca i MiG 21 kao takav izbaciti iz flote. Savezna Vlada je (na prijedlog Generalštaba) već naredne 1987. izvršila interventnu kupovinu 16 aviona MiG 29 (14 borbenih i 2 trenažna) od tadašnjeg SSSR-a. Ja vjerujem da ako je i jedan od tadašnjih jugogenerala vazduhoplovsta živ, sa šokom i nevjericom posmatra danas činjenicu da se te starudije MIG 21 i dalje ne samo voze nad nebom SR i HR, već čine i okosnicu njihovih vazduhoplovstava...
    Inače, a ovdje moram to naglasiti, Srbija je za razliku od Hrvatske gotovo sve svoje (nakon intervencije preživjele) MiG-ove 21 prosto povukla iz upotrebe, i zadržala svega 8 (tu ima i trenažnih), a njihova eksploatacija biće okončana najkasnije 2018.
    Eto, malo podataka zanimljivosti radi...
    Last edited by El Re; 20-09-13 at 15:24.

  24. #49
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1,149
    Thanks Thanks Given 
    432
    Thanks Thanks Received 
    480
    Thanked in
    218 Posts

    Default

    Što se tiče Poljske, pa neće valjda bacati odlične avione MIG 29,kad može da kupi novu "elektroniku" i da ima avion koji je ravan F16? Kad mu istekne "rok službe" sigurno će
    Poljska kupiti zapadne avione.
    Poljska je već kupila nove aviona i to 48 aviona f16 block 50, a pored njih je zadržala avione MiG 29 koje je svojevremeno kupila za 1 euro od Njemačke ( pripadali vojsci Istočne Njemačke )

    Neće se Bone dugo još štrecati na izjave nekih marginalnih ex-članova Bošnjačke stranke o Sandžaku, niti na Danjeve
    Nemaš potrebe za strecanjem, to je skoro pa gotova stvar ( mislim na naše članstvo u alijansu )

  25. #50
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Old Bone View Post
    Što se tiče Poljske, pa neće valjda bacati odlične avione MIG 29,kad može da kupi novu "elektroniku" i da ima avion koji je ravan F16? Kad mu istekne "rok službe" sigurno će
    Poljska kupiti zapadne avione...
    ***
    Poljska je odavno kupila avione F 16 i ima ih ukupno 42 u svom sastavu (3 jurišna eskadrona lovaca), smještenih u bazama Poznanj i Lask.
    MiG-ovi 29 su dijelom uspomena iz sovjetskog doba Varšavskog lagera, a dio ih je (gotovo za budzašto) nabavljen od Njemačke (dio nekadašnjeg arsenala DDR) a dio iz Češke, nakon što su se ove dvije zemlje željele otresti ovog precijenjenog sovjetskog aparata.
    Dakle, da ne bi zbunjivali neupućene, okosnica poljskog vazduhoplovstva jesu lovci F 16.
    Poljska je inače MiG-ove 21 još 2003 izbacila iz naoružanja.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crna Gora - USA
    By Maja in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 26
    Last Post: 09-03-12, 10:49
  2. Pa da se krene: CRNA GORA - Bugarska; CRNA GORA - Irska
    By ckamalama in forum Ostali sportovi
    Replies: 141
    Last Post: 07-09-08, 12:25
  3. Crna Gora!!!
    By DzoniS in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 56
    Last Post: 21-09-07, 13:29
  4. Crna Gora spremna na odstetu Hrvatskoj
    By Petar Mrvaljevic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 62
    Last Post: 03-04-05, 12:41

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •