Results 1 to 14 of 14

Thread: » STARINARNICA IDEJA, MISLJENJA, STAVOVA I ....

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default » STARINARNICA IDEJA, MISLJENJA, STAVOVA I ....

    .."KOD METUZALEMA

    U nekim ranijim postovima, dao sam predloga da se osnuje berza ideja, mi?ljenja i stavova, na kojoj bi se moglo slobodno trgovati, s konacnim ciljem da se stane na put svercu i kontrabandi ovih duhovnih proizvoda.

    Kako sam skoro potpuno izgubio volju da jurcam ovijem forumom, dje se momci bez milosti medjusobno pice i gadju govnima, prekrojih prvobitnu ideju i namjerih se da umjesto pomenute berze, osnujem prvu cyber-starinarnicu, sa zalagaonicom. Ovdje se, potpuno slobodno, mogu ponuditi nove i stare ideje, mi?ljenja i stavovi, u zamjenu ili na prodaju, ali isto tako zaloziti na odredjeni rok.

    Osim ovoga, starinarnica vrsi procjenu, kontrolu i ekspertizu za svaki pomenuti duhovni objekat ali isto tako daje savjete po zahtjevu i vrsi usluge u pogledu sporova.

    Upozoravaju se sve potencijalne mu?terije da je ulaz slobodan, kao i cijene koje predstavljaju osnov pogodbe ukoliko je ona moguca. Jos ozbiljnije upozoravamo na cinjenicu, da je svak odgovoran za svoju robu ma kakva da je (misljenja, protesti, psovke, prijetnje, kletve i dr.) posebno zbog izvjesne vrste software-a koji garantuje povratne efekte svih zlocestih primisli i namjera. Medjutim, misljenja smo da svako po svojoj slobodnoj volji mo?e da pisa protiv svakog vjetra ( oluje, orkana...) ali pod uslovom da nikog ne ugrozava.


    Po?to naslovaslov ovoga foruma glasi ?Buducnost Crne Gore?, licno smatram da jedan ovakvi objekat mo?e samo da doprinese da ta buducnost bude onakva kakvu bi ?eljeli svi dobrohotni i po?teni ljudi, ne zanemaruhuci ni mi?ljenja onih koji gaje i druge namjere i predstave. U svakom slucaju, ulaz u nju je stvar licne odgovornosti, postovanja sebe i drugih, kao i cistoce misli i namjera koje su neumitno skopcane sa povratnim dejstvom svoga predznaka. Ne preporucujemo nikome da to provjerava, bez ako mu nije posebno stalo!


    U izlogu ove starinarnice, nasla se ova ideja pomenute berze. Zu nju, za pocetak, izlozicu svoj licni stav, koji glasi:

    1.) Nezavisna i medjunarodno priznata dr?ava Crna Gora, koja bi potpuno odgovarala mojoj pretstavi, jeste ona, koja bi; politicki, pravno, kuturno i ljudski bila tako sredjena, da se u njoj ugodno i sigurno osjecaju svi njeni gradjani, smatrali oni sebe: Crnogorcima, Srbima, Hrvatima, Muslimanima, Albancima i bilo kim drugim!

    Izvolite!

    Na usluzi, vas M.
    *******
    Kako vidim, svi zaobilaze ovu moju butigu, podozrivo zavirujuci u izlog i kroz vrata, s pravom misleci; mici staroga, jer s njim coek nikad nije nacisto... Zato sam i izlozio ovaj, do do kica ogoljeli, stav o tome kakva bi Nezavisna trebalo da izgleda.

    Ja nijesam ni ocekivao navalu, vec sam se pripremio a i umijem da cekam, cemu je najbolji svjedok biblijski nick, no morate priznati da sam prepoznao perspektive jer ce, barem, Janko 23, jednoga dana prerasti pelene i donijeti tutu da je proda, zamijeni ili zalozi u ovu casnu starinarnicu. Do tada, nema da brine, jer cim krene da sere, toliko njih priskace da mu pridrze tutu, sto mnogo manje obavezuje no pogadjanje sa lukavim i neuracunljivim starinarom.

    Ipak, nista bez reklame i novih nabavki, zato cu u izlog iznijeti jednu staru ideju, koja je, iznenadno, dobila evropski karakter. Mislim da sam je, u jednom postu na MN.comu, pomenuo jos pocetkom godine a sjetio sam se nje kad je u Bundestagu pocela diskusija po istoj temi:

    Ideja br. 1)

    Na sastancima dijaspore, najcesca tema je, po obicaju, kako materijalno pomoci narodu CG, odnosno na koji nacin mu dostaviti bilo novcana bilo kakva druga sredstva za zivotne i ostale potrebe. U jednoj takvoj diskusiji, potsjetio sam na jalovost donacija koje se svode na ponizavajuce davanje svakodnevne ribe umjesto da se ljudima pruzi mogucnost da je sami ulove. Prisutne sam postsjetio na licno iskustvo prilikom setnji jednim od glavnih puteva nase "ekoloske" otadzbine, pod cijim parapetima leze gomile aluminijumskih konzervi i ostaloga taloga proisteklog nakon plime laznog samoupravnog blagostanja i opste nekulture. Umjesto dijeljenja humanitarne pomoci, smisleno bi bilo organizovati otkup te ambalaze sa dvostrukim efektom; sirovina za jedinu CG-fabriku i ciscenje ekoloske drzave.

    Izvolte... udjite bez obaveze...

    Na usluzi vas M.

    P.S. Ocekujem vase ozbiljne ponude, jer vise nemam namjeru da tumaram medju tezgama ovoga duhovnog vasarista, prepunim robe sumnjivog kvaliteta.


    Alo
    ---------
    dopuna I Ideje broj 1.)

    obavezno ciscenje ekoloske nam drzave ukljucuje i nuzno ciscenje antinasih (ma kako se to shvatilo) nazovi glava, tj. deporovanje istih u zamjenu za bolje koji ce se ljepse uklopiti u cistotu nase nam drage drzave. U ovom poslu, prihvatam biti i fizikalac radi sacuvanja nase duhovnosti


    Maksim Backovic
    ----------------
    Metuzaleme,
    ne gaji nadu da ae ovakve teme odje ikad zazivjeti dok je raznoraznih jankica, tuta i branioca licnosti i djela Mila ili riznicara. Ovakve teme brzo padaju na dno jer lakse je pljuvati nego nesto pametno predloziti. S kim oces raspravljati kad su svi ili antisrbi ili marasevi spijuni, kad je Medojevic danas vrhunski strucnjak, a vec sjutra kvazi intelektualac, ali za 10 godina mozda ce biti bolje.


    cezastbr
    ----------

    Dragi Metuzaleme,

    U znak postovanja prema tebi da dam doprinos ovoj temi.

    Tvoj je ideja potpuno na mjestu. Nema se to sto mnogo dodati. Neko bi to definisao malo drugcije ali to je to. Ja bih samo rekao da je za realizaciju tvoje ideje potrebno da Crna Gora auci da zivi od svoga rada.

    Ali kako ostavraiti tu ideju. Ja vidim tri faze:

    1.
    Zemljani radovi.
    Osamosataljnje Crne Gore plus legislativa koja daje mogucnost da se krene tim pute. Treba nam najmanje dvije godine da to ostvarimo od kada dobijemo narodni konsensus za tu opciju.

    2.
    Prvi rezultati (Podici zidove i staviti krov)

    U ovoj fazi pocinje prava rabota. To je izuzetnu kriticna faza. Institucije postavljene legislativom nijesu zazivjele. Stare navike sporo umiru. Standard vrlo sporo ide naprijed. Ova faza traje do prvih pravih rezultata. To je otprilike 10 godina.

    3.
    Fini radovi (unutrasnji radovi)

    Institucije su profunkcionisala ali nema jos punog rezultata. Standard i napredak rastu polaka ali sigurno. Jos uvijek smo daleko od punog cilja. Za to nam treba daljih 20 godina tj. nove generacije vaspitane na boljem.

    Vidis li snaga u CG da se ovo ostvari?

    Pozdrva
    C.



    metuzalem
    ---
    Casni moj Maksime...

    Ne mislis, dati, da se ja, od ove starosti, sa takvom naivnoscu upustam u jednu unaprijed propalu rabotu? Budi mi zdrav pa ces vidjeti da je ova moja rabota, kudikamo odgovornija od svega ovoga nepodnosljivog baljezganja svih ovih neznavenih fantoma proslosti (cast izuzecima), te ih malocas nabroja.

    Vidi se da si nov na ovome forumu, te ne znas kojoj stvarnosti moze pripadati neko sa vremenskim kapitalom i zivotnim iskustvom jednog Metuzalema. Zar ne vidis da najbolju ideju predstavlja bas cinjenica da je ova moja butiga, na ovom duhovnom vasaristu, prvi objekat od "cvrstog" materijala, dok ce sve ove tezge, uskoro, nestati skupa sa svojim vlasnicima... No dobro se sjetih, jer evo jednog prospekta koji ce mnozinu zanimati:

    Njemacki casopis: Touristik aktuell, od 18. juna ove godine.

    Naslov: Crna Gora se nalazi u startnoj poziciji.

    Podnaslov: Organizatori putovanja se pripremaju za jednu "Drugu Majorku".

    Sadrzaj (ukratko):

    Mnogi turisticki organizatori vrse turbo pripreme da Crnu Goru ubace u svoje programe i ucestvuju u obnovi crnogorskog turizma, pri cemu ocekuju strahovitu medjusobnu konkurenciju. Ubrzanje ovih investicionih namjera, doslo je nakon objave "Masterplan for Tourism Montenegro" koga je na zahtjev njemackog Fonda za razvoj i investicije, izradio turisticki profesionalac Johann-Fridrich Engel (Engel = Andjeo !!!) dok je clanak potpisala Anja Sturm.

    Kome zeli prospekt u cjelini, moze ga naruciti - ovdje!

    Izvolite, molim!

    Na usluzi vas M.
    --
    quote:
    Originally posted by cezastbr:
    Vidis li snaga u CG da se ovo ostvari?


    Cezo, kuco moja, pa ti si najbolji primjer tih snaga. Zbog ovoga sto si naveo, ja sam i ogradio ovu butigu.

    Kao pametno celjade, odmah si onaj kicasti stav iz izloga, protumacio na najbolji nacin.
    Vidis i sam koliko je tragicna nasa sadasnjost, kad prve primisli tonu u bezdanu malodusnost, a veliki reformator Martin Lutter je rekao:

    - I kad bi znao da ce sjutra biti smak svijeta, ipak bih danas zasadio jos jedno drvo..."

    Fala ti za ovaj tvoj duhoviti i mudri prilog... (filosofija je mudrost bez humora..! M.)

    Tvoj M.


    zajmodavka
    -----

    Svaka cast metuzaleme!!!

    Evo, na brzinu, prije nego odem na posao, da dam prvi prijedlog.

    U prilog gradjanskoj drzavi:

    da se zakonom zabrani upotreba rijeci INVALID. Validan znaci vrijedan, a invalidan nevrijedan.

    drugo, jako je malo institucija, organizacija i kompanija koje zaposljavaju ljude u kolicima. Zar je covijek obolio od distrofije nevrijedan? Zar on nema obrazovanje? Zar on nije vrijedan sa svojim atrofiranim ili paralisanim udovima posjetiti pozoriste, bioskop, otici na koncert.

    Zar je moguce da nema nijedna rampa izgradjena, makar na novijim zdanjima, no se i dan danji oni smatraju otpadnicima drustva. Pa to je tako bilo u doba Hitlerovog fasizma. Odvajanje na validne i invalidne. Grozota.

    Zasto se toj djeci ne omogucava skolovanje s "normalnom" djecom? Je li zato sto su oni "ruglo" bez noge, ruke, oka, paralisanih udova. Sta znaci u nasoj drzavi biti "mentalno zdrav"? Mislim da smo mi po ovom pitanju "mentalno nezdravi".

    Konkretno u Podgorici nikada nijesam vidjela da neko ko je fizicki zdrav ima za prijatelja hendikepiranu osobu. I nikada fizicki zdrava osoba (osim ako nije familija) nije gurala kolica no su se morali medjusobno pomagati. Strasna je to slika. Vjeruj mi, iskreno, osjecam duboki bol i stid zbog ovakve diskriminacije.

    Molim da se prema ovoj kategoriji ljudi odnosimo s postovanjem. Predlazem da se pod hitno osnuje nevladina organizacija koja ce se boriti za prava hendikepiranih. Oni to zasluzuju.

    Moram da idem, nastavicu veceras o mentalno retardiranim.

    metuzaleme, tebi veliki pozdrav

    Ravell
    ---------


    Zajmodajki (CVRCKU?) postovanje i otpozdrav.

    Ne bi ja ni otvarao ovu butigu, da nijesam u vidu imao ovako postenu i mudru klijentelu kao sto si ti i tebi slicni, a posebno zato jer se, u ovoj prilici, bas radi o zenskom narodu koje na pravi nacin brine o sebi i svojoj svakidasnjici, pa konacno, na isti nacin i o drzavi.

    Ovaj tvoj post, dobra moja, nije jedan uzgredni prijedlog, vec jedan duboko ljudski vapaj u jednom neljudski sirovom i raspolucenom drustvu. Radi se, u stvari, o rijetkom apelu ljudskoj solidarnosti koji se jedva cuje od uspaljenog urlikanja znojnih i grlatih trgovaca i dilera raspalih ideologija.

    Znas sto, navela si me da sada "napisem" jednu karikaturu ovoga duhovnog vasarista, koje je u potpunosti nalik na:

    - Zaparlozenu prigradsku ledinu, sa gomilama smeca i otpadaka kojima riju izgladnjele dzukele nemilosrdno izbacene z nekadsnjeg laznog blagostanja,bez ikakvog reda pokrivenu sklepanim tezgama, na kojima se vide izlozene gomile svercovanih i tu i tamo sopstvenih (hm!?) duhovnih proizvoda, medju kojima se motaju raznorazni mutni tipovi i sjecikese, prezuci priliku da nekoga prospijaju ili izdzepare. Posto je trgovina tek pocela a kupaca niotkuda, a sve izgleda da ih nikako nece ni biti, nervozni prodavci i trgovci uveliko za to optuzuju jedni druge, ali ne pojedinacno vec podijeljeni u dva tabora; ovi sa sjevera ove sa juga i - obratno. Kako se dobar dio robe vec pokvario, najzesci medju njima, vec pocinju njom svoje protivnike gadjati, bilo pojedinacnom bilo rafalnom paljbom i samo je pitanje vremena, kad ce se cijeli vasar pretvoriti u nepregledno bojno polje. Znam da ni ova moja butiga nece ostat, ali cu u njoj barem imati privremeni zaklon, jer kad ovo krene, utjeha je da nece dugo...

    Na usluzi...

    Tvoj M.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Beranac!
    ---


    Stari, nu ti meni daj avtomat da ja imam dje potrosit ove silne pare te zaradi u pecalbi... evo mi se prijatelj vrnu prije koji dan - 14 dana ranije no sto je trebao - JER NIJE MOGA PODIC NOVAC NIT ZAMIJENIT VALUTU!!! Ja se prosle godine jedva mogadoh vratit doma - iz istog razloga!

    Jedva nekako podize 400 marosa u PG, e ih nije bilo vise u banci, sto je za cudo.

    Ma mozda je to naki reklamni trik.

    "Bring two sheeps, five chickens and a small pig coz we don´t take money".... jedino ko moze odsjednut dolje su paprikasi...


    metuzalem
    -----

    Beranac, moj dobri, vjerujem da si procitao onaj moj topic o nebeskom sibicarenju, pa znas da ta nasa poslovnost, bankarska ili bilo koja, pocinje vec i na frankfurtskom aerodromu.

    To znaci da su kadrovi, probrani u vladajucoj nomenklaturi, nase najvece bogatstvo i ambasadori poslovnosti sa (hm?) ljudskim likom, a ne nekakvi tamo bezlicni automati. Ne znam kakve su prilike u PG i da li jos uvijek radi najveca ekoloska mjenjacnica u Evropi, situirana u prirodnom ambijentu trga Ivana Milutinovica.

    E vidji, prije nekoliko godina kad je ova ekoloska filijala radila punom parom, dodjoh na ideju da otvorim svoju licnu mjenjacnicu i to na veoma jednostavan nacin:

    - Svojim autom sam dosao do na sred trga, zatim polako otvorio sal.., pardon prozor od auta, nakon cega se oni narod, zvan dileri, veoma disciplinovano postrojio ispred saltera moje mjenjacnice da im mijenjam pare. Vidis koliko malo treba da se uloge promijene. U stvari, dovoljno je naslutiti poslovne principe, dok pare ionako ostaju iste.

    Lake li su tvoje i moje brige, pri onome sto sam vidio na Cetinju dje nema ni para no se zapisuje, kako bi se nakon toga prebilo nekakvijem bonovima te se daju tajnovito vodjenim internim obracunima. Cini mi se da je to posljedica uvodjenja ove njemacke pare koja ne trpi racune sa duplim dnom, no kad-tad sve dugove iscera na cistac. E sad vidji da ti pomenem i jednu cudnu, ali po lokalnim kriterijumima veoma otmjenu pojavu koju sam primijetio bas u nasoj prijestonici. Kad je lijep dan, onda ljudi, uvece, sjednu u limuzinu (BMW ili sl.) i podju u staru varos da posjede, nesto popiju i to sve fakturisu zapisivanjem.


    metuzalem
    ----
    Posao je posao, radnja mora da radi...

    MONITOR
    ----


    Ima tome, mislim, vise od dvadeset godina. Vracali smo se iz shopinga u Bariju feribotom, jedinim, Svetim Stefanom. Nazivali smo ga, onako, podcjenjivacki "tranjom", bogami ko da smo znali za bolje.
    Jutro septembarsko, vedro, mirno, kako ga samo Bog moze dati. More bonaca ko ulje, a mi, nas nekoliko drugova, sjedimo na palubi i pijemo prvu kafu. Sa nama je sjedio i srednjovjecni Njemac, gospodin, svjetski putnik. Znali smo ga jer je svake godine po mjesec-dva provodio na nasoj obali. Izgleda da ga pare i vrijeme nisu mnogo smetali, jer je stalno nedje putovao.
    Mi ne umijemo one kafe popiti od brige kako cemo se provesti kad nas brkati carinici propuste kroz sake. (Hoce li, zaboga, onaj "moj" carinik biti u smjeni?) Njemac, isto, jedva pogadja usta onom soljicom kafe, zagledan u prizor pred nama i nesto mrmlja.
    A ono, stvarno, vec se jasno vidi crnogorska obala od ponte Valdanosa do Platamuna. Mase Svabo glavom i mrmlja: schade, schade..
    Kakva steta? Warum schade? Kaze, sve okolo da nas ne uvrijedi, steta kome je Bog dao da zivi "in eine Teil vom Paradies". Ovakav zemaljski raj pripao nama takvima, divljima, varvarima. Koje divlji? Mi sto znamo svaki butik u Corso Cavuor, najnovije marke farmerki? Ajde jadan, ovaj cutuk ne zna sto prica. Mi varvari?!
    Zaboravio sam ovaj dijalog prije no sto sam ugazio beton barske luke.
    Prosle su godine, dosle su druge brige i putovanja drugacije prirode. Upoznavao sam nove ljude, boravio u nepoznatim krajevima. Bogami, malo-malo pa mi se iz podsvjesti, valjda, javi ono "schade". Sto kod nas nije ovako, sto mi nismo onakvi? Itd. itd.
    Onda su dosle devedesete, "tuzne i nesretne".
    Na pocetku i na kraju zadnje decenije XX vijeka na nasoj obali nestvarne, nadrealisticke slike.
    Pocetkom: na plazama se sirimo sami, gosti nas, lise izbjeglica, ne smetaju mnogo. Jel' se malo utihne pljuskanje mora i cika mladih iz komsiluka mozes, ako naculis usi, cuti gruvanje topova i krkljanje preklanih vratova.
    Na kraju: momci sa Rolexima i djevojke s tangama u guzici se i ne udostoje da pogledaju NATO avione sto ih prelijecu dok se suncaju. Izmedju palmi proviruju cijevi "branilaca". Ponekad i opale trazeci djavola.
    Palo mi je nekoliko puta na pamet: boze, ako oni momci u avionima mogu vidjet stogod osim onih kazaljki pred sobom, pomisle li nadlijecuci ovuda: schade?
    Konobari postadose vrsna pjesadija, kuvari u gulas pretvorise citave farme "ratnog plijena", recepcioneri su cuvali improvizovane zatvore za "******" i "mudzahedine".
    Samo nasu obalu niko nije cuvao. Niko nije hotele krecio, ni sijalice mjenjao. Svaki se skorojevic zestoko betonirao kraj mora. Dinamitasi su iskobili svaki trag zivota u priobalju.
    More je, nekada, poslije zestokog jesenjeg juga plavilo obale skoljkama. Lopatom su se mogle skupljati, a sada se prici ne moze od plasticnih boca i limenki.
    U, koliko bih jos mogao ovako da pisem.
    Schade, hiljadu puta, schade.



    Berankrsh
    ---


    tuga....


    metuzalem

    ---
    Monitore, lijepi moj, zna sam ja da ces, punorucan ka sto si, medju prvijema svratiti u ovu butigu. Ka sto vidis ovo je sasvim solidno zamisljen i isplaniran "objekat" da bi poneko vidio da se zivi i od necega drugog osim od politike.

    Ukoliko buducnost Crne Gore zavisi samo i jedino od politike, ka sto proizilazi iz ove bjesomucne davije, onda se to, ako cemo posteno, tako i ne moze nazvati. Umjesto da se sunjam uz okolne tezge pretrpane zlokobnom i bjesomucnom propagandom, i sam iznenadjen brojem svojih postova, rijesih iz te gomile odlozenih misljenja i stavova izdvojim one kojima vrijeme nije mnogo naudilo i izlozim ih u ovoj starinarnici. Vjerujem da ce mnogi neobavezno svratiti i preturati po njima, pa i kad i nebi nesto nasli, izisli bi ipak sa nekim novim aspektom starnosti.

    U tom preturanju medju odlozenim postovima, sjetih se da potrazim jedini koji je moderator(ka) zakljucala na forumu "knjizevnost" i moradoh duboko da zaronim kako bih ga izvadio. Lezanjem u tim bezdanim dubinama, u stvari je i dobio pravu patinu i starost, pa ga sad mogu izloziti medju jedinstvene eksponate ove butige.

    metuzalem

    ---------------------------------------------
    Po?to sam ovih nekoliko zadnjih dana imao nekoga posla, nijesam bio u mogucnosti da pratim ?to se, u medjuvremenu, zbivalo na ovom i ostalim forumima, pa odlucih da se ponovo na ?du?nost? javim ovim topic-om.
    Dakle, vec godinama se nosim sa jednom veoma va?nom, civilnom temom na?e politicke stvarnosti. Ka?em; civilnom, jer se odnosi na najzapu?teniju oblast na?eg dru?tvenog bica, a koja se u civilizovanom svijetu posebno njeguje i navodi pod zajednickim pojmom ? kultura.

    Vec i sami uvod mi se oteo i nametnuo razumu na onaj bljutavo-konferencija?ki nacin, tim vec upucujuci na uslovni refleks nametnut godinama koje su izjeli demago?ki skakavci. No da ne du?im, vec prijedjem na onaj izraz koji su mi u amanet ostavile licnosti nekada?nje CG, neo?tecene obrazovanjem i pismeno?cu kao manipulacijom mocnika.

    Ne samo mi, vec i vecina naroda, nemaju svoju rijec da bi izrazili ono ?to stoji iza pojma ? kultura, ali zato na? narod ima jedan duboki izraz da izrazi sve ono ?to kultura nije, a to je rijec znacajno osjencena duboko-intimnim osjecanjem ? grehota! Van okvira teoretske konstatacije, najbolje je to formulisati u duhu na?ega jezika ovim primjerom:

    WC (Wather Closette) jeste nesumnjiva civilizacijska tekovina ali je , po na?ki, ba? zato je velika ? grehota ? na jedno jedino pi?anje potro?iti, puno puncato, barelo bistre vode, donijeto (dopumpano) sa izvora udaljenog od grada/sela cijelih - tridesetak kilometara.

    Ova prirodna logika je do besmisla degradirana svakodnevnim cinom upotrebe ovog civilizacijskog dostignuca, pa se zato treba po?teno zapitati i o drugim aspektima te, toliko neva?ne, komponente tzv. dru?tvene stvarnosti. Komunisti su to najbolje pokazali time ?to su za ministre kulture postavljali kadrove koji su bili neupotrebljivi za bilo ?to drugo.

    Nemoj da ko sada, slucajno, pomisli na gospodina Dubaka, jer je on izuzetak koji je postavljen da bi potvrdio pravilo. U njegovom primjeru radi se o ministru kulture od ba? umjetnickog znacaja. Ko nije bio impresioniran njegovom dostojanstvenom pojavom, koja je potsjecala na renesansne mletacke portrete iz Venecijanskih muzeja. U CG parlamentu je svojim dr?anjem, nalik na Ri?eljea, zacarano, minutima na sebi zadr?avao poglede TV-kamera, a kad bi uzeo (hm!) rijec, odnosno prosuo svoje neizmjerno sedefasto bogatstvo oci?cenih rijeci, nalik na mno?tvo praznih i do visokoga sjaja izglancanih ?koljki, crnogorska kulturna i ina prostota bi, zabezeknuta, otvorenih ustiju posmatrala to blago nevidjeno i na mah zaboravljala da nema rabote, pravde, ljekova pa konacno ni buducnosti, a o tzv. kulturi i da ne govorimo.

    U ovih deset zadnjih godina, mnoge kulturno-intelektualne velicine, posebno u politici su pokazale prave vatromete ma?tovitosti kovanicama kao; ?Dogadjanje Naroda?, ?Sunce u kosi? i td, kao i neke u visini prijedloga za otvaranje institucija neke vi?e politicke stvarnosti, kao npr. ? Ministar za Narod i tome slicno.

    Po?to vidim da i vlast pod vodjstvon na?eg mladog i lijepog predsjednika, gaji jednako ?konstruktivan? odnost prema kulturi, na to mjesto postavljajuci kadrove istog kalibra kao u komunizmu, predla?em da to promijenimo time ?to cemo, ka vazda, prvi na svijetu ustanoviti ? MINISTARSTVO ZA GREHOTU!!!

    Kad bih imao vi?e povjerenja u novu vlast, bio bih jo? konstruktivniji i predlo?io da se osnuje i MINISTARSTVO ZA (narodnu) MUDROST, ali kad uzmem u obzir koliko su nje?ne visokoobrazovane intelektualne du?ice na ovome forumu, necu da precerujem, pa to , za sada, ostavljam domenu neobuzdane ma?te jednog senilnog mitomana....

    Pozdrav svima, va? Me(ga)tuzalem.

    -----------------------------------------
    P. S.: Ko ovaj ovaj topic do kraja procita, shvatice sto ga je moderatorka "posjekla ka grabovinu". Kolika je tek njena zasluga kad ga nije - izbrisala...


    metuzalem
    ---
    Iz poslovnih razloga necu dopustiti da se ova perspektivna radnja otkliza u anonimnost ovoga vasarista, koje se zahuktava i ulazi u zavrsnicu, kada ce otvaranjem MN.coma, opet utonuti u svoju nekadasnju zaparlozenost i zabokrecinu. U ovoj guzvi, musterije ne stizu da pogledaju sav asortiman koji u potpunosti mogu da popunim iz svojih izvora, pa to evo i cinim.

    Tako iskopah i ovu veoma uzbudljivu "razglednicu" nase mile Boke - Nevjeste Jadrana, u koloru i sinemaskopu, te odlucih da je odmah stavim u izlog...
    ---------------------------------------------
    metuzalem
    posted 13 April 2001 12:42
    ---------------------------------------------
    Jos davno, pjesnik A. Santic je Boku nazvao Nevjestom Jadrana, no ja cu biti mnogo prozaicniji iako ne bez erotike koja, normalno, ide uz mladu i vrelu nevjestu.
    Jos davno, dok sam bio mlad i nijedna asocijacija nije mogla proci bez erotike, kad god smo dikutovali o istoriji i kulturi, moje sagovornike sam opominjao da zapaze izvjesni erotski nagovjestaj koji je zracio iz geografskih oblika Sredozemlja:

    - "Pogledajte, govorio sam im u zanosu mladalackom, - i uzmite da je u Italijanskoj cizmi zenska noga, onda bi njena p.icka dosla tacno na mjesto Boke, sa Skadarskim jezerom kao mjehurom, pa da ova anatomija Balkana bude izrazena u potpunosti".

    I ne samo to, nego i cio zaliv sluti anatomsku gradju progenitivnog organa, a istorija svjedoci u potpunosti da nije bilo ni carstva ni kraljevstva u Evropi, koje nije pokusalo da svoje zezlo do balcaka zabije u primamljivu pitominu ovoga zaliva.

    Jedino je Turska imperija pokazala veliku rafinesu, od ovog zaliva uzimajuci Herceg-Novi, koja zauzima mjesto drazice na ulazu ovog uzbudljivog geografsko-istorijskog prostora. Sad se nazire smisao napada na Dubrovnik, kada je Slobo Crnogorcima uvalio ovaj epski podvig, kako bi naseljavanjem Srba iz Krajine, Srbija i nakon odvajanja Crne Gore, u potpunosti mogla da dodje u posjed erotike buducih istorijskih J.E.B.A.C.I.N.A na ovom ionako jebenom Balkanu.

    Prema ovom iznenadjujucem aspektu, nije nimalo cudno sto se toliko politickih picajzli mota lijepim gradom Herceg- Novim.

    Ovo uzmite ozbiljno ili kako god hocete, jer to ne mijenja stvar da je CG bila i bice "erogena" zona cjelokupne Evrope...

    Salutations mes voyeurs!

    Nego sto!

    Na usluzi... M.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hari Krisna! Hari, Hari!!!

    Pozdrav i priznanje..., zato sto si se sjetio ove butige i prenio je na ovo novo drkaliste.

    I dosad sam namjeravao da se javim i ovaj topic podignem, no nekako nemam volje zalaziti na ovi renovirani forum, ali mi je nesto trebalo pa uskocih za momenat i rekoh da ujedno pozdravim tebe i sve ostale koji pitaju.

    Mos vidjet da sam i ovaj moj nickname "zasegao" racunajuci da ce me i bez toga biti manje na ovome forumu, koji ovi zombiji i dalje bjesomucno zatrpavaju (slavnom i junackom) prosloscu kako na vidjelo ne bi izasla sramna sadasnjost i buducnost koja jos gore obecava.

    - M -
    COITO ERGO SUM

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Metuzaleme, mislio sam sve ono prenijeti i jos neke topice, tek toliko da ne zvrji ovdje tolikom prazninom, no je neka muka sa kopiranjem.
    Ipak se nadam da tvoje inspiracije nijesu presusile i da ce nastaviti i ovdje.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Svemir & okolina
    Posts
    686
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Met
    Hari Krisna! Hari, Hari!!!

    Pozdrav i priznanje..., zato sto si se sjetio ove butige i prenio je na ovo novo drkaliste.

    I dosad sam namjeravao da se javim i ovaj topic podignem, no nekako nemam volje zalaziti na ovi renovirani forum, ali mi je nesto trebalo pa uskocih za momenat i rekoh da ujedno pozdravim tebe i sve ostale koji pitaju.

    Mos vidjet da sam i ovaj moj nickname "zasegao" racunajuci da ce me i bez toga biti manje na ovome forumu, koji ovi zombiji i dalje bjesomucno zatrpavaju (slavnom i junackom) prosloscu kako na vidjelo ne bi izasla sramna sadasnjost i buducnost koja jos gore obecava.

    - M -
    Mete,
    Evo da i tebi "repliciram" na ovom topicu za koji se nadam, kao i Hari, da ce opet izrasti u najbolji topic i na ovom novom forumu.

    Mislim da nesmijemo dozvoliti da nas ovi "zombiji" zatrpaju i da glas razuma mora biti prisutan. Uz zahvalnost za tvoje ucesce u toj "borbi" zelim da izrazim nadu da tvoje pisanje nece presahnuti i da cemo i dalje biti u prilici da cujemo i tvoj glas.

    prijateljski pozdrav,

    Waterman

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    65
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Camimo cekajuci.
    Pozdrav.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Svemir & okolina
    Posts
    686
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    [size=6]EKSEROM U VODU

    Vitez i klovn[/size]


    piše: Veljko Radović

    Mlad i poletan, još nenapadnut tuberkulozom, Njegoš juri na doratu Cetinjskim poljem. Bijesni galop tog bića sa šest nogu (tako rođeni konjanici, Mađari, tepaju sebi) posmatra Matija Ban, od njega pet godina mlađi diplomat, književnik i vjerovatno još nešto tajno. Njegoš nije uopšte ljubio kamilavku kad je bio protokolom primoran da njome pokrije ne mnogo srećnu glavu, i u tom burnom trku mu je simbolično pala na zemlju. Ipak ne zaustavlja konja, nego je napravio krug oko kape. Dugačkom rukom je zgrabi, i stavi je na glavu. Kad je dorata zaustavio uzdom pred Banom, reče veselo i nepodrivenog autoriteta: “Eto, gospodine Bane, ja krenuh ka vitez, a završih ka klovn!”
    Za mene je to prvi dokaz o postojanju visokog duha ironije u Crnoj Gori, koja i danas prečesto misli provincijalno patetično, i “heroičeski”. Da je ta država imala bar malo veseliju sudbinu, manje okrutnu istoriju, danas bi bila nesrazmjerno modernija, jer bi bogatije razvila ironijski i kritički stav bez kojega nema dubokog i cjelovitog uma. Naravno, ne kažem da bi i tada dosegla nedostižno suverenu “oksfordsku ironiju”, za koju ništa nije “potpuno” tragično (Šekspir je, uostalom, prvi doveo u najveću blizinu tragično i komično, sveto i profano). Ali bi, svakako, bila zrelija i tiša. Likovi iz Njegoševog djela, Vojvoda Draško i Pop Mićo, izvrstan su dokaz za to. No, plemenska Crna Gora i danas slavi upravo ono što je u njemu najskučenije i najslabije, “budničko” i “heroičesko”! Monotoni plemenski duh nikad ne može da bude ironičan, jer nije inventivan niti slobodan. Kultura cjelovitosti i raznolikosti je plodna simbioza humora, ironije i “monumentalnosti” - tek tada je duh zrio, i potpun. To je siguran znak da je zajednica izašla iz kolijevke i svoga duhovnog djetinjstva. Njegoš je, prvi u crnogorskoj istoriji i kulturi, uveo u opticaj antički pojam ironije i “klovneraja”, nagovještavajući budući skok svoga ratobornog plemena iz prirode u kulturu krajem XIX vijeka. Zato što je zrela, velika njemačka rasa je i mogla da izluči dubok zaključak Tomasa Mana izražen time da je Gete “pjesnik totalne ironije”.
    Na tragikomičnu provincijalnost i zabačenost svake vrste miriše mudrijašenje zaleđenog plemenskog svijeta koji zna samo Jedno bez Drugoga, i uvijek razmišlja samo u kategorijama Da-Ne. Opisujući smiješnu nepodesnost preozbiljnih i patetičnih, vječno moderni Mišel de Montenj je, prije nekoliko vjekova, napisao: “Na smijeh me ne navode naše ludosti, nego naše mudrovanje”. Mnogo docnije od njega, i na jasnom tragu zrele i mudre Evrope, i briljantni Britanac Oldos Haksli je ironizirao na račun “profesionalnih mudraca”: “A zašto bi naša mudrovanja izazivala smijeh pametna čovjeka?”
    Infantilni mudrijaši plemena s ovih strana, avetni egzoti van vremena i istorije, poznati su Evropi odavno. Tako je do francuskog pisca i kozera Alfonsa Dodea doprlo saznanje o postojanju groteskne protuve i samozvanca tipa “kneza” Nikole Vasojevića, i tako je dobio obilat materijal za slavni roman Tartaren Taraskonac. Poslije toga se hvalisavi i nezreli plemenici crnogorski lakog uma, bez imalo smisla za samoironiju i samokontrolu - a pretovareni tragikomičnim pretenzijama i manijom veličine tako svojstvenom provinciji - mogu zbirno nazvati tartareni taraskonci.
    U Staroj Grčkoj se svaki kruti čovjek “četvrtastog” mozga bez smisla za humor nazivao agelast. Time bi bio jasno označen kao neko napadnut bolešću uma naročite vrste. Ta umna rasa je prije više od 2000 godina već znala da je vječno “ozbiljni”, namršteni i mrgodni um, zapravo, opasno bolestan. Prije Grka su Egipćani - od kojih su ovi prvi učili kao dobri đaci - mislili s dokazanom ironijom. Ne tako davno je, na primjer, nađena tablica od pečene gline na kojoj je prikazan sam božanski faraon kako dlanovima drži mornu glavu, očito poslije pijane terevenke, dok pješčani sat iza njegovih leđa pokazuje rano jutro (pet sati). Do takvog stila i samoironičnog stava ne može da dopre patetični plemenski um. Uostalom, ko je vidio duhovito dijete?
    Pisac Tartarena Taraskonca je mrtav 107 godina. Zbog tog, više nego opravdanog, razloga ne može da zna da su članovi nekog udruženja boraca “oslobodilačkih” ratova od 1912. godine do dana današnjega i dalje, nesvjesni humoristi, odlučili da osnuju Republiku Andrijevicu. Nije se ta razumna ideja čula prvi put, jedino se još ne zna u kakvom će odnosu biti Andrijevica i Murino. Kao Njujork prema Vašingtonu, vjerovatno? Srećom, Vasojevićki zakonik je gotov, odavno postoji, i predstoji samo njegovo “prokrvljavanje” i oživljavanje. Jedan od članova tog besmrtnog “taraskonskog” zakonika glasi: “Ko nije oldžija, da bude nagondžija”.
    “Taraskonska” narodnjačka stranka iz Nikšića, instalirana na čuvenom kauču “patriote iz Haga”, poslala je prije petnaestak godina delegaciju da osnuje “Dubrovačku republiku”, i tako je priključe lomnom Nevesinju i uopšte Srbstvu i “panslovenstvu”. Da ta pamet nije proizvela više stotina hiljada mrtvih, da nije varvarskog rušenja priznate opštesvjetske baštine kulture i nepojamnih nečovječnosti i divljaštva, sve bi to bilo zanosno humoristično. Možda bi samo geniji ironije Gogolj i Jonesku zajedno (uz Erazma Roterdamskog i njegovu besmrtnu Pohvalu ludosti) mogli da zamisle takvu delegaciju kako grede ka zlosrećnom Dubrovniku, a pred njom kalauzi niko drugi do profesor univerziteta (tehničke naravi).
    Neumrlom “taraskonskom” registru nesumnjivo pripada ideja, koja normalnom umu ne može da bude rasvijetljena, “najvećeg Vasojevića poslije Karađorđa” da Srbija hitno uspostavi konfederaciju s inače nepitanom Grčkom, iako je Grčka članica “zločinačke NATO-alijanse”?! Cijeli odrasli svijet se homerskim grohotom smijao toj grotesknoj zamisli “novog Pašića” o uniji zemalja koje čak nemaju zajedničke granice. “Taraskonci” nebeske Srbije, i “spartanski” fragment Crne Gore koji se takođe vrzma po tom istom nebu, zaista savršeno opravdavaju neobično lucidnu misao italijanskog književnika Luiđija Pirandela, dobitnika Nobelove nagrade: da su upravo Sloveni najbliži smislu života, jer su od njega stvorili svijet sveopštih obmana i laži (“Bez obmana nema ni opstanka ni života”). Kao i Milan Kundera, češki pisac čije je cijelo djelo upravo potopljeno u “živu” i zasićeno prefinjenim duhom svjetske ironije, smatram apsolutno pogrešnim i primitivnim shvatanje da je ono što je smiješno “lakše” od tragičnog. Naprotiv, upravo u tragičnom ima utješne iluzije veličine i smisla, jer je komično - “otkriće ponora”. Vječno je neuvela i misao Kantova da je u osnovi smiješnog doživljaj besmisla. Prirodno, ništa nije udaljenije od “taraskonskih” i “panslovenskih” zamlata nego misao da ironija na blag način vlada životom, još manje da je duh istinskog humora višega reda i ironije uvijek sjetan (Flober: “Jednom riječju, veselosti je malo”).
    Koliko duh ironije i humora unosi red i poredak u iracionalnosti, svjedoči i misao rođena 1810. godine u zrelom umu Žozefa de Mestra, koji je kao rojalist pobjegao od komunarske sjekire Francuske revolucije čak u Petrograd: “Moramo pokušati da njemačku bolest maglovitosti suzbijemo pariskom živom, inače poznatom kao poruga”. Već tada je taj “čudni” čovjek zapazio otrežnjujuću prirodu humora i spasonosne ironije kao njegove suštine. Njemu tada “još“ nije moglo da bude dovoljno poznato da nijedan rasist, totalitarist i radikalski nihilist nije imao i nema ni najmanjeg smisla za humor. Tiranije su, bez izuzetka, stroge, “ozbiljne” i bespolne (ajatolah Homeini: “Islam nije zabavan”). Ironija je pogled na svijet pitomih i duhom oblagorođenih, a humor “dobrodušna strana istine”. I prije Frojda, Junga i ostalih psihoanalitičara, naslućivalo se da je nepostojanje smisla za humor kao “vrhunca dubokog osjećanja” znak bolesnog duha. Zet Marksov, pjesnik Pol Lafarg, opisao je mišljenje, u tom trenutku vladajuće, da je nesposobnost za smijeh i ruganje prolazna bolest duhova “koje su premorili revolucionarni događaji”. Zdrav i potpun, oslobođen duh se prirodno raduje lijepoj šali, kao bubrezi kruškama.
    Hari mislim da će ova verzija biti čitljivija.


    Waterman

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    iz:

    Biljeznica jednog trljaca murice
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------


    INKUBATOR

    Veliki antički mudrac Pitagora, modernom čovjeku poznat uglavnom po svojoj teoremi da je kvadrat nad hipotenuzom jednak sumi kvadrata nad katetama, osim ove školske teoreme jeste ujedno i autor djelomično izgubljenog učenja o skladu ili moderno nazvanoj – harmoniji.

    Manje poznate aspekte ovog velikog učenja, moguće je naknadno naći i prepoznati u mnoštvu raznoraznih teorija nastalih mnogo kasnije. Jedan od tih aspekata, može se naći i u učenju antropozofije, kao zakonomjernost odvijanje ljudskog života u ciklusima od sedam godina, od kojih najpoznatiji baš oni početni:

    1.) polazak u školu
    sa 7 (i slovima – sedam) godina...

    ...nakon kojeg slijedi onaj najdramatičniji:

    2.) Pubertet
    - kad čovjek i tjelesno postaje svjestan činjenice da je muško ili žensko, pri tome žestoko sluteći na koji intimni način to mora i – dokazati!

    A onda slijedi...:

    3.) Zrelost -
    koju čovjek duhovno i tjelesno stiče u svojoj 21. (i slovima – dvadeset i prvoj godini).

    U ovom drevnom učenju postoji i neobična tvrdnja, da osim tjelesne trudnoće od devet mjeseci, koju buduće ljudsko biće provodi u sigurnosti majčine utrobe, postoji i trudnoća sazrijevanja društvenog bića, u porodici, koja traje baš ova tri navedena ciklusa i završava dvadeset i prvom godinom života, kad čovjek postaje zreo i spreman da i sam osnuje porodicu.

    U pogledu ove zadnje trudnoće, moderno društvo je osnovalo jednu instituciju koja se može poistovjetiti sa aparatom poznatim pod pojmom – inkubator – a upotrebljava za industrijsko razmnožavanje pilića, odnosno kokošaka i ostale živine, dok je u medicini poznat pod istim imenom – inkubator – a služi da se u njemu njeguju prerano rodjena djeca, sve do onog trenutka kad dovoljno ojačaju da ih roditelji mogu preuzeti i nastaviti sa kućnom njegom.

    Postoji još jedna nstitucija, na koju bi se, u društvenom smislu, mogao primijeniti princip ovoga aparata, opštepoznati – internat – gdje neki roditelji smještaju svoje nezrele i nedorasle potomke, kad žele da ih dopunski osposobe za budući život.

    U vrijeme nekadašnje SFRJ u ovom “aparatu” sam se i sam našao na veoma dramatičan način, jer sam i pored svoje nezrelosti shvatao da ovaj društveni “inkubator” predstavlja jedinu šansu kako da saznam više i postanem neko, u životu koji nije baš mnogo obećavao.

    Dalja saznajna "inkubacija”, odvijala se u gomili od nekoliko stotina jednako nedozrelih “pacijenata”, pristiglih iz svih krajeva zajedničke nam domovine i ujedno bila praćena žestokom “inkubacijom” pubertetskog preobražaja, koji se odvijao na jezivoj vjetrometini polu-znanja i najprizemnijih moralnih predrasuda. No, sav život se, tada, ionako odvijao u nekom čoporu: bilo u školi, u internatu svakako, dok se slobodno vrijeme “ubijalo” sportom ili na svakovečernjem “korzo-u”, dovedenom skoro do – obaveze.

    U pogledu obaveznog "korzo-a”, imao sam neobične obzire, valjda podsvjesno računajući da tome prostoru pripadam samo privremeno, te sam svoje posjete ograničio na povučeno osmatranje uobičajenog omladinskog meteža, prateći ga sa "pristojnog" otstojanja iz duboke sjenke, opušteno oslonjen na debelo stablo razgranatog drveta izraslog na rubu širokog bulevara. Osim toga, samo uzgred sam učestvovao u beskrajnim diskusijama i opričavanjima po sistemu; ko, kada, s kim.., radije se družeći sa knjigama iz bogate biblioteke ovog srednjeevropskog grada, ugodno smještenog na obali velike rijeke. Poseban dojam na mene su ostavljale uzgredne primjedbe izrečene značajno i poluglasom, kao da se radi o nečem, barem na rubu, ako baš ne s one strane dozvoljenog. Izmedju ostalih, u sjećanje mi je ostao jedan veoma neobičan kriterijum nečijeg etičkog i estetskog vrednovanja, izražen uzgrednom primjedbom na nečiju opasku da neka cura nije nista posebno, riječima:

    "Varaš se... i da znaš, dvojica su radi nje pokušali samoubistvo!"


    No, pošto sam sam nastojao ostati iznad tih neuobičajenih dvojbi, pomenute vrijednosti me se ionako nijesu mnogo ticale sve dok me, jednog ranog i mirisnog proljeća, jedan od školskih drugova nije, iznenada, pozvao i upoznao sa jednom od gimnazijalki, koje smo posebno mi, iz “inkubatora”, smatrali – nedostižnim. I to ne sa kojom bilo, već jednom iz onog opštepoznato nerazdvojnog (na žestokoj konkurenciji ustanovljenog) čopora – najljepših! Od toga dana sam počeo i sâm, visoko izdignute glave i na odrvenjelim nogama “tući” svakovečernje korzo, ipak užasnut, koliko neočekivanom, toliko i neslućeno visokom privilegijom počasnog izabranika jedne od prvih gradskih šiparica...

    Ovu početnu zabunu, uveliko je dopunio i neobičan odnos van uobičajene šetnje na korzu, jer je ona izbjegavala blizinu i bilo kakav dodir, tako da sam skoro sa olakšanjem otišao na raspust, gdje su me redovno sustizala pisma prepuna strasnih ljubavnih izjava na koje sam sa uzvraćao iskreno i sa strašću koja je iz dana u dan bivala sve veća, da bi kasnije, kad su pisma odjednom i bez ikakve najave prestala dolaziti, dostigla i granice podnošljivosti.

    Tada je nastao pravi košmar, praćen jedva naslućenom svakodnevicom koja je rutinski proticala, bez da imalo utiče na njegovu olovnu neizvjesnost. Nakon povratka u “inkubator”, nekoliko dana se nijesam usudjivao ni u grad da izadjem a kamo li da odem na “korzo”, uz gorku spoznaju da mi se internatski “drugovi” iza ledja zlurado krevelje i podgurkuju, sve dok nanovo nije došao onaj koji me je "častio" ovim visokim poznanstvom i poručio mi da se moja voljena neizmjerno čudi što me nema jer me svako veče čeka da dodjem.

    Umjesto da joj, razdragano i na krilima (iskrene!) ljubavi pohrlim ususret, na “korzo”, kojim je odmorna gradska omladina odradjivala svoju obavezu, podjoh ophrvan olovnim slutnjama, no istovremeno ipak ohrabren slabašnim zračkom nade. Već iz daleka i čim sam vidio da nije sama već u društvu jedne od svojih rasnih drugarica, shvatio sam da me, od onog na čemu sam grejao svoju varljivu nadu, vjerovatno ništa ne čeka. I stvarno, susret je bio mučan i odvijao se izmedju ispitivačkih pogleda koje su razmjenjivale njih dvije i nekoliko drugih koje spremno, u zatvorenoj formaciji, krenuše za nama.

    Nakon par koraka, neodoljivo mi se nametnu dojam da je, umjesto mene, neko sasvim drugi taj što stisnutog i osušenog grla, na odrvenjelim nogama, van sebe tetura i utrnuo stupa, uramljen dvijema ljepoticama, koje se iznenadjeno i upitno pogleduju, začudjene njegovom ćutnjom. Nakon prvog kruga, cure predložiše novi pravac, van korza, u prostore kojim su se kretali namjernici i slučajni prolaznici.

    Ne potraja dugo kad cure zastadoše, istovremeno se osvrćući ka špaliru koji nas je znatiželjno slijedio na “pristojnom” otstojanju i koji spremno zastade u zbunjenom očekivanju. Nakon iznenadnog uvoda, moja voljena se uspravi i, pogleda značajno uperenog u svoju rasnu drugaricu, postavi odsudno pitanje:

    - "Da li znaš, zašto sam prestala da ti pišem?"


    - "Ne!" –
    jedva čujno izustih rasušenim ustima.

    - “Zato jer volim dugoga...” – progovori ona, uz neobičan nemir, ali ipak odlučno kao da pred zanijemelom "porotom" izriče konačnu - presudu.

    -“Lijepo.., za tebe!”
    – čuh kako iz mojih usta, nalik na prigušeni jauk odjeknu, dok mi se u utrobi otvori ogromna rupa u koju se nastaviše urušavati krhotine i komadi onoga što je u mojoj svijesti prestavljalo neke bijedne ostatke mene, kao nekoga ko sa svim tim ima nekakve jedva shvatljive veze. Nepodnošljiva mučnina, nagna me da, ne osvrćući se, nekako odlomatam do niske ograde obližnjeg spomenika na koju se nemoćno sručih i tek tada se, jedva savladjujući buru osjećaja, zagledah u stroj gradskih ljepotica koje su zbunjeno stajale na pločniku, medju sobom razmjenjujući prekorne i razočarane poglede.

    Iznenadno i kao kroz neku maglu, učini mi se da me je nešto pregazilo i da smožden i bespomoćan ležim na pločniku, u nemoćnom očekivanju da će se radoznali narod uskoro okupiti oko mene, bojažljivo prateći što se dogadja. Isto tako, nametala mi se i tvrdoglava pomisao, da bi sad neko morao da pritrči i pridrži mene, unesrećenog, sve dok stignu oni koji će me podići i odvesti negdje gdje će mi olakšati muku i ublažiti neizdržljivu bol.

    Umjesto toga, narod je ravnodušno prolazio, dovikivao se, smijao, i ne sluteći očaj u kome sam nastavljao da se batrgam, ne skidajući pogled sa zbunjene “porote” ljepotica na pločniku koja me podsjeti na jato šarenih ptica, grabljivica i strvinara, što ostaje da stpljivo prati zadnje trzaje progonjene žrtve. Bespomoćno se osvrnuh, sa namjerom da nešto učinim ili negdje krenem, da pobjegnem i zavučem u neki žbun ili brlog gdje bih sakupio malo snage, kako bih i konačno pokazao da sam živ da bi me ostavile na miru. Od ograde spomenika, niz koju sam bespomoćno visio, odvajali su se glavni gradski pravci, od kojih je jedan vodio ka rijeci, drugi vijugali gradskim ulicama u nepoznato, dok je jedan neumitno vodio ka “inkubatoru” gdje me je očekivala sljedeća “porota”, još manje spremna da oprosti....

    Odjednom i bez najave, medju podivljalim mislima iskrsnu i nametnu jedno pitanje; da li je stvarno i moguće se radi o onom božansko plemenitom osjećaju zvanom - ljubav, za koju su me, odavno, nesebično pripremale gomile romana, pjesama i holivudskih filmova!? Zar je stvarno moguće, da moj dio tog jedinstvenog, plemenitog i iskrenog osjećaja, odjednom bude tako jezivo i prostački sveden na sitan ulog u jednoj neshvatljivoj i nezreloj opkladi uspaljenih šiparica...?

    Odgovor se nametnu sam od sebe, jer uzavrele misli i osjećaje neočekivano smijeni žestok osjećaj ogorčenja i prevare, namah bistreći um i pogled. E, ako je tako, onda znam da se ne dogadja samo meni... Zato je najbolje da iz ovih stopa krenem u “inkubator” i tamo ljudski i pošteno odbolujem svoju mrtvorodjenu – prvu ljubav.

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Momci!

    pozdrav i hvala

    - M -
    COITO ERGO SUM

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prekopavajuci po starom CdM-forumu, naidjoh na topic: "Vladavina mnostva i znaci u vremenu", pa kad vidjeh koliko je tematski svjez, ne mogadoh a da ovaj topic ne izlozim u ovoj novoj butigi.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------

    metuzalem
    Iskusni Clan
    Member # 4783

    Member Rated:
    posted December 14, 2001 11:07
    --------------------------------------------------------------------------------
    Drago mi je da za svoje sagovornike imam dvojicu mladih, pametnih ljudi, uz to veoma modernih shvatanja, a posebna mi je cast sto se u mom topicu pojavio Nihil koji uvijek ima nesto pametno na umu a to umije i lijepo da napise.
    Vjerovatno ste svi primijetili, da ovaj moj biblijski nick - Metuzalem - nije bas slucajno izabran i da sobom vec nosi izvjesnu poruku o nacinu gledanja na svijet i stvari. Nedje davno sam uzgred pomenuo da su, uprkos ovome arhaicnom nicku, moji pogledi osnovani na jednom tako zivotnom ubjedjenju, toliko dubokom, da ni poresku prijavu nijesam mogao popuniti bez kojekakvih erotskih primisli. Neki ce se, uz sazaljiv osmjeh, zacuditi kad to pomenem i u u kontekstu svoga shvatanja kako je svijet nastao, jer sam nedje, jasno i glasno, iznio jednu neobicnu tvrdnju da je svijet - r o d j e n - (a ne stvoren!) kao i sve ostalo u zivotu.

    Vjerovatno zbog toga, medjuzavisnosti ne mogu da shvatim na moderan nacin poput ove dvojice, vec sam osudjen na biblijski nacin izrazavanja metaforama, zbog boljeg razumijevanja ponekad u kontekst umecuci i moderne asocijacije, uz napomenu da sam ovo naucio iz modernog crtanog eposa o Asterixu.

    Ova forumska guzva o statusu Crne Gore i moje primjedbe u vezi sa Medjunarodnom (interesnom) Zajednicom, podlijezu dopunskom objasnjenju, jer sam i ja svjestan vladavine interesa nad bilo kakvim osjecajima iz tih osjecanja ipak iskljucujuci osjecaj istorijske odgovornosti, o kojeg ne moze da se oglusi ni sila koja suvereno vlada svijetom.

    Naprotiv!

    Posto je moje (politicko) ponasanje u potpunosti uslovljeno onim biblijskim; "ko ima oci - neka vidi, ko ima usi neka - cuje", svih ovoh zadnjih godina nijesam stedio ni novac ni vrijeme da po tome i postupim. Tako sam, razrogacenih ociju i zaglusenih usiju, tumarao Crnom Gorom, posrcuci pod teretom mucnih i neshvatljivih utisaka.

    U prestonom gradu Cetinju, jedna setnja mi je bila dovoljna da vidim duboku podjelu u narodu, cim sam procitao nazive kafana i prodavnica u Staroj Varosi, koji su bili ispisani latinicom na stranim jezicima i geografskim pojmovima , dok su u Novoj Varosi to bili nazivi na cirilici i iz lokalne geografije.

    Nije meni trebalo da moj pogled ostrim ovih zadnjih godina, vec su mi se mucni utisci, nazalost, u vrijeme samoupravljanja jos nasrtljivije nametali, osobito kada bih zalazio i po onim najvaznijim, kulturnim ustanovama, iz njih izlazeci zapanjen i rastuzen. Koliko njih danas talambasaju sa prvom stamparijom na Balkanu, a ne umiju da vide da ovaj petovjekovni izdavac cijelo pola vijeka (laznog soc. blagostanja) nije izdavao skoro nista drugo do - recnika (ne rjecnika) stranih jezika!

    Po uklesanom spisku dobitnika Njegoseve nagrade, svakome namjerniku je lako zakljuciti gdje se nalazi uprava nad ogromnom istorijskom ostavstinom Stare Crne Gore i da je odlivom pameti ovaj grad odavno pretvoren u staracki (perjanicki) dom, dok su ga dogadjaji i odnos republicke vlasti u ovih zadnjih desetak godina, povrh toga, pretvorili u nesto poput - juznoamericke favele. Moracete svikolici priznati, da boljega dokaza ovih mojih tvrdnji nema od cinjenice da Mitropolit Amfilohije suvereno i neprikosnoveno sjedi na prijestolu kuce Petrovica, sa tendencijom neogranicenog trajanja. Dvije velike cetinjske fabrike su dokaz nedostatka volje, svijesti i pameti, jos i prije no su ih dogadjaji pretvorili u tehnoloske rusevine. Ne vjerujem da bi iko drugi, te fabrike ostavio da tako beskorisno propadaju i vjerovatno bi u njima proizvodio barem municiju ako ne alat ili sto pametnije. Da je sve ovo tacno, najbolje potvrdjuju trudbenici ovih istih fabrika koji, u borbi za svoja "prava", ne umiju da naprave nista pametnije od - strajka - i to nakon decenije tupog i besmislenog nerada.

    Ali su, zato, svi bez izuzetka za svoju drzavu, bez obzira sto nijesu umjeli da odrze ni fabrike od kojih zive.

    No, dok Cetinje ima barem izborani istorijski lik, Podgorica nudi sliku grada porusenog nekim neshvatljivim, moze se reci - virtuelnim bombardovanjam, bez ikakvog vanjskog ucesca!? Sve navodi na pomisao, da se onaj, ko je htio da osnuje moderan i ovdasnjem narodu primjeren grad, pod teretom svoje visoke namjere i neizdrzljivog nadahnuca, tako zestoko spotakao, da su mu se ideje, planovi i modeli, pri padu tako nesretno rasprsili i otkotrljali da su zauzeli prostor velicine jednog - San Francisca.

    Ko hoce da vidi, obicno ide u trgovacku zonu, jednako kao sto je pri nekoj uzgrednoj posjeti, dobro da se tom prilikom pogleda domacinov regal sa knjigama, ako uopste i postoji.

    Dakle - Potemkinova, pardon, Hercegovacka ulica!

    Via Venetto virtualne crnogorske stvarnosti. Prije svega, ovu ulicu treba na posteni nacin uporediti sa Knez Mihajlovom u Beogradu, jer obije predstavljaju (hm!) nacionalne izloge u kojima se, kao u onom regalu, mogu naslutiti dublje primisli i duhovna infrastruktura, ako ne naroda, a ono barem njegove elite, ako je ima.

    Dok se u Hercegovackom Bulevaru Sumraka, covjek spotice preko gomila bjelosvjetskih tranja za zasjenjivanje prostote i prerusavanje sopstvene ispraznosti, u beogradskom je taj deprimirajuci ritam poremecen brojnim knjizarama, koje svakom namjerniku popravljaju utisak kao i onom posjetiocu pred dobro popunjenim knjiskim regalom.

    Dakle, u ovom pomenutom beogradskom kulturnom "regalu", kao sto je Knez Mihajlova, na prvi pogled se moze vidjeti postojanje elite, koja o svojoj vrijednosti svjedoci bas time sto se drzi podalje od javnosti, ali je njeno djelovanje vidljivo na svakom koraku, u pravo vrijeme i na pravom mjestu, kao sto se moze vidjeti (icuti) i na budvanskom "Trgu Pjesnika", na kojem suvereno pokazuje svoje shvatanje o ljepoti spoja korisnog sa lijepim i ugodnim. Nije mi ni na kraju pameti da ovo kvalifikujem na uobicajeni negativni nacin, vec sam po svome davno utvrdjenom pravilu spreman da i najzesceg suparnika pohvalima za neki pametnu izjavu ili postupak. Ni stotinama puta da nekome opsujem i oca i majku, od mene nece napraviti ni zeru boljega coeka, i to mi pristedjuje mnostvo negativnih emocija (da se malo otmenije izrazim!).

    Vjerujem da, na kraju svega ovoga sto sam iznio, svi ocekuju poantu, odnosno epilog i objasnjenje onoga sto je "pisac htio da kaze" i u tome su potpuno u pravu.

    Jer...

    Gledajuci i slusajuci, nijesam dosao do nekog posebnog zakljucka, ali su me itekako obuzele slutnje, da se u pogledu nase domovine (Podlovcenske ili Stare) Crne Gore, umjesto jedne pregledne dileme, uspostavila jedna, do tragike dovedena - trilema!

    Kako to sad - trilema!?

    Ko ima oci.., neka se osvrne i vidjece da je narod do besmisla zaokupljen dilemom; nezavisna Crna Gora ili Savezna Republika Jugoslavija, nesposoban da vidi, cuje i shvati da mu Medjunarodna (interesna) Zajebnica priprema drzavni status koji ne prelazi (kulturno-istorijskog) okvir modernog - (indijanskog!) rezervata!!!

    S pravom ocekujem zestoke reakcije iz svih pravaca, a vame sam jasno predocio da sam i spreman da na svaku i odgovorim.
    COITO ERGO SUM

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Svjedocanstvo iz postizbornog vremena 2001. godine - Topic sa naslovom:

    Krenula je odlucujuca politicka...
    -------------------------------------------------------------------------------------
    metuzalem
    Iskusni Clan
    Member # 4783

    Member Rated:
    posted May 23, 2001 13:47
    --------------------------------------------------------------------------------
    GRUPNA YEBACINA BEZ KONDOMA!
    Kad je Liberalni Savez (LIBERAL), onako naivno i stidno,ali zato muski uspaljen, usao u otmjeni politicki kupleraj "Monteyeb" nije ni slutio sto ga ocekuje.

    Prvo je zavirio u salon "Za YU" dje je osmotrio gomilu uspaljenih seoskih cura i ceznjivo pomislio da bi grupni sex sa njima bio prava stvar jer, osim obecavajuce pripravnosti, kod ovih cura je i opasnost od side (aidsa) bila prilicno manja nego li u rezimskom salonu.

    Ipak, mladi LIBERAL je duboko uzdahnuo i krenulo dalje, jer su ga na to obavezivali glasacki sponzori, koji su se po tom pitanju, pokazali krajnje osjetljivi.

    Konacno je stigao u salon "Extra-Monte" i onako, surovo i bez prenemaganja, sa samoga praga, ispostavio spisak i plan svojih zelja, od pusenja, preko guzenja pa sve do najperverznijih stilova i stavova. Namirisane i nasminkane profesionalke iz "Extra-Monte" su reagovale kako se moglo i ocekivati. Vrisnule su do neba i odmah poslale signal u susjedni salon, da su spremne sa njima sprovesti sve ono sto je LIBERAL predlozio, ali za mnogo manju cijenu.

    Na to je salon "Za YU" tajno ali izgleda povoljno nagovijestio pristanak, nakon cega je mladi ali ne i naivni LIBERAL, donio najispravniju odluku, a to je:

    - Da se povuce u sigurnu voyeur-sku (voyeur = gledac) poziciju, ostajuci po strani, da bi ekipe iz oba glavna kuplerajska salona, mogle nesmatano krenuti u izvodjenje bjesomunog protivprirodnog bluda, s tim sto on ostaje u obavezi (prema glasackim sponzorima) da ekipu "Extra-Monte" podrzava aktivnim drkanjem, odnosno, naucno i pristojno nazvanom - masturbacijom.

    Kao sto se iz prilozenog moze vidjeti, ovaj postupak je veoma konstruktivan, te birackim sponzorima mladog ali iskusnog LIBERALA, preostaje samo da se strpe koji korizmic, dok se glavne partije ne umore od ove, nesumnjivo vazne, ali zato naporne - GRUPNE YEBACHINE...

    Da ovoj konstruktovnoj viziji ne nedostaje realnost, dovoljno je potsjetiti da su obije partije najavljenog grupnog sexa, veoma iskusne, jer su prije deceniju krenule u zajednicki poduhvat nadahnuto nazvan "RAT ZA MIR", neobican poduhvat najbolje iskazan parolom koja je svoj univerzalni izraz zracila sa Berlinskog zida grafitijem koji je glasio:

    "BORITI SE ZA MIR, ISTO JE STO I YEBATI ZA DJEVICANSTVO!"

    Za nas, u ovom postizbornom vremenu, poruka ravna jednom - prorocanstvu!
    COITO ERGO SUM

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Iz "Biljeznice jednog trljaca murice*"

    *) copyright SKOJ
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    AUGURI E COMPLIMENTI
    (ili tako nekako)

    Svaki put kad u čitanju nekog teksta naiđem na riječ sex, onaniju, masturbaciju, penise i sve ono što ne „ulazi u zapisnik...“ pristojnosti, sa velikom tugom se sjetim svog bjesomučnog i očajničkog drkanja, dok sam po gradilištima i ostalim vukojebinama bivše YU, gradio svoju radnu i profesionalnu karijeru, poslušno i spremno radeći sporedne poslove i odbrojavajući noćne i prekoredne smjene. Slično je bilo i u privatnom životu, po barakama i kafanama privremenih gradjevinkih naselja, gdje je na par hiljada radnika „dolazilo“ tek par stotina dozlaboga razvaljenih, mrgodnih i nadrkanih ženetina, kojima je ovako žestoka muška konkurencija omugućavala da ispolje sve ono najgore čime su, hm!? – raspolagale!?

    Jednoga dana, jedan rijetko dobar pošten čovjek, onako u čudu i kao za sebe, u društvu u kome se nalazio prokomentarisa moju pojavu riječima:

    - Uuuu, kad vidim ovakvu momčinu ovde, odmah pomislim na onu narodnu izreku koja glasi; jebo, ne jebo..., kurcu vrijeme prolazi...
    ...da bi mi se potom obratio riječima:

    - Briši odavde, prije nego se pogase svetla!
    Poslušao sam ga smjesta, ne zaustavljajući se prije – Pariza..., za koji sam i ranije znao da je – grad svjetlosti, ali sam dolaskom otkrio da je i mnogo više – grad čudesa! Zadugo nijesam mogao shvatiti da ja, do tada neko ko se vukao nekom potonjom granicom, odjednom, kao u lošoj bajci od ružnog pačeta postanem dostojanstveni labud, iako mi porijeklo više nalaže ulogu orla, no što je tu je, a bilo je, ako ne – premnogo, ono barem iznad najsmjelijih očekivanja.

    Odjednom, meni koji nije smio ni pomišljati na bilo kakav odgovoran posao u Yu, poslodavci na „trulom“ Zapadu, ne samo da su se otimali da mi daju što odgovorniji posao, nego nijesu mogli čudom da se začude otkuda moje dileme i oklijevanje da takve poslove i prihvatim. Jedva sam nekako potisnuo svoje razorne sumnje i nakon toga postao su-projektante nekoliko pariskih mostova, ne prestaju}i da se čudim ovako žestokom preokretu.

    No, ova poslovna karijera, ni približno me nije zbunila koliko ona na intimnom planu, posebno kad se radi o krupnom i zdravom momku od svojih dvadeset i pet godina, koji do tada nije ni slutio da može biti privlačan na jedan tako neslućeno „razoran“ način. Jednako kao i u poslu, svakodnevne sumnje su pratile namjerne i slučajne susrete i poznanastva sa curama po pariskim kafanama i barovima i dugo je trebalo dok sam se oslobodio njih i konačno, bez zadrške, bacio u život koji je naprosto – ključao. Tih šezdesetih godina prošloga vijeka, iz ondašnje SFRJ, rijeka mladih ljudi je potekla u ovaj divni grad a medju njima je bila i jedna izvanredna mlada cura – Milja Vujanović – svježe proglašenom pratiljom tadašnje Miss YU, čija pojava nije mogla ostati neprimijećena ni u gradu svjetlosti. Iako je mene, životna rijeka mladosti neodoljivo nosila, pružajući mi sve mogućnosti koje jedan mlad momak može poželjeti, ipak nijesam mogao a da ne zapazim tajanstvenu ljepotu kojom je ova mlada i nadasve pametna žena naprosto zračila neodoljivom privlačnošću. Posebno me očaravao njen suvereni način da sa svakom protuvom izadje na kraj i konačno oko sebe stvori famu nedodirljivosti. Često se dogadjalo da neobavezno svrati u moju kafanu u rue de Rennes ili rjeđe u jedan od barova na Bd. Montparnassu i pridruži mi se, pri čemu nikad nijesam bio načisto da li je to učinila namjerno ili slučajno. Pravo reći za takve dileme tada nijesam niti imao mnogo vremena, jer me je rijeka pariskog života nosila takvom brzinom da sam, ovoga puta po svojoj volji uveo – nočnu smjenu.

    Sa sjetom sam se prisjećao svojih, koliko uspaljenih, toliko naivnih fantazija, koje je ovdašnja pariska stvarnost preticala vrtoglavom brzinom. Poput svih mladih ljudi sanjao sam svoj „harem“, tada i ne sluteći da je to moguće i da se to može ostvariti tako nepodnošljivom lakoćom, ali sa jednom značajnom razlikom; nijesam ja imao taj neobični „harem“, već je on imao i posjedovao – mene! E, baš ovo saznanje je bilo ključno za sve ono što se dalje događalo i dovelo me do saznanja, da je jedini pravi polni organ – ljudski mozak – dok je sve ostalo (penisi, vagine i ostale tantare ) predstavljalo samo kabastu, anatomsku infrastrukturu ovog jedinstvenog organa.


    No da se vratim divnoj Milji, koja mi se, svakim danom sve više, motala po mislima i uspaljenim fantazijama... Nikad nijesam imao običaj da navaljujem, jer sam smatrao da svaka žena treba da svoj dio puta do genitalnog zagrljaja (naški: Jebačine) predje potpun svojevoljno, ali sam nekoliko puta Milju pozvao da preduzmemo nešto u tom smislu ali se ona svaki put samo zagonetno osmjehivala. Kad sam, mimo običaja, bio malo uporniji ovo, koliko lijepo toliko i pametno čeljade mi, umjesto određenog odgovora, reče da to, jednostavno, ne bi bilo fer.

    Vidijeći moju zbunjenost, pokuša da to objasni riječima:

    - Vidi, pošto si ti ovom ženskom ono što sam ja muškom narodu, nije fer da se nas dvoje međusobno zakatančimo, a to sigurno nije ono radi čega smo došli...
    COITO ERGO SUM

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Kyiv - Zapadna Evropa
    Posts
    192
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Trljanje murice

    Djede, pozdravljam te ka i vazda. Samo da te ispravim, pogresna ti je atribucija za trljanje murice. To sam ja izvorno reka dokle sam jos sa Tijem komunicira. Nema veze.

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Kyiv - Zapadna Evropa
    Posts
    192
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Živ mi bio đede dovijeka!

    Nije ti iz Pariza no iz neuspjeloga surogata - Brisela. Da parafraziram Baju Pašića - kakvi je Brisel Francuska takvi je i on Francuz.

    Nažalost uskoro će me posa malo skinut sovoga foruma, ma gledaću da svratim kad mogu. E a kad bi šćela da se skupi stara ekipa, ovi te ih pomenu i još tolicina...
    Nema na svijet toga kolektivnoga ludila koje napalm ne liječi!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •