Page 1 of 14 1234511 ... LastLast
Results 1 to 25 of 336

Thread: EU i Velika Britanija postavljaju uslove za referendum Crnoj Gori

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor, SCG
    Posts
    1,366
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Wink EU i Velika Britanija postavljaju uslove za referendum Crnoj Gori

    Brisel -- Velika Britanija sprema dokument o uslovima za održavanje referenduma u Crnoj Gori.


    Kako pišu podgoričke Vijesti, dokument, koji bi trebalo da usvoje zemlje Evropske unije, traži od vlasti Crne Gore da ništa ne preduzimaju u vezi s referendumom dok Venecijanska komisija ne saopšti uslove održavanja referenduma i dok o tome ne bude postignut konsenzus u Crnoj Gori.

    "EU neće prihvatiti ishod jednostranog procesa", pišu Vijesti i dodaju da bi o tome uskoro u direktnom razgovoru mogao biti upoznat i premijer Crne Gore Milo Đukanović.

    Nikčević: Ne znamo za to

    Portparol Pokreta za nezavisnu Crnu Goru Nebojša Nikčević rekao je da u toj organizaciji nemaju informaciju o tome da EU priprema bilo kakvo posebno upozorenje vlastima o uslovima referenduma. "Mi nemamo takve informacije. Crna Gora je više puta saopštila da će poštovati stavove Venecijanske komisije koji su u skladu sa evropskim demokratskim standardima u praksi. Takođe, stalno je otvoren poziv opoziciji za razgovor o postizanju konsenzusa o uslovima referenduma", rekao je Nikčević.
    Last edited by Janko23; 07-11-05 at 15:41.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor, SCG
    Posts
    1,366
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Konsenzus u Crnoj Gori - to znaci da se opozicija i vlast sloze oko uslova referenduma. Bez konsenzusa nema ni referenduma :mrgreen:

  3. #3
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E vidis,Janko,ima.Prije svega,drugo je stav EVROPSKE UNIJE a drugo njenih drzava clanica.Evo ti i primjer,britanski predstavnici u Evropskoj Uniji sugerisali su slanje pomenutog demarsa,dok je britanski parlament u potpunosti podrzao nezavisnost Crne Gore nekoliko mjeseci prije.Ista stvar sa Austrijom,Slovenijom,da ne pricam da USA u potpunosti prihvata nezavisnost.Te prema tome,drugo je sta misli briselska birokratija,a drugo su DRZAVE CLANICE.Dovoljno je reci da su Austrija,Slovenija,USA,Britanija(ista ona u koju se vi unionisti sada pouzdate),Njemacka,Hrvatska... izrazile spremnost da priznaju nezavisnu Crnu Goru.
    Druga stvar koja mi nije jasna je zasto ste vi unionisti toliko protiv referenduma?Zasto jednostavno ne prihvatite da odmjerimo snage pa kom opanci?Bojite se poraza,sta li?A vas konsenzus kojima nam punite usi ,to je tek posebna stvar,vrhunac licemjerstva.Zamislite,pricaju o neophodnosti konsenzusa,a sami se iz petnih zila trude da ga sruse.I taj budalasti zahtjev da drzavljani glasaju na referendumu.Pa to nigdje nema,osim sto je bilo u TUDJMANOVOJ HRVATSKOJ.Sta je,Franja postao simpatican,a?
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Trainspotting
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ja imam informaciju od odredjenih ljudi, ni manje ni vise, vec iz Brisela, da tamo nikako ne simpatisu ova stremljenja zvanicne Crne Gore ka nezavisnosti pod sapom Mila Djukanovica. Kazu da se tamo odlicno zna ko je on i da je zbog toga Crna Gora etiketirana kao tvrdokorno kriminalno drustvo. Kao, vrata EU ce se zatvoriti za nas ukoliko ne dodje do nekih promjena (neki 5. oktobar). E sad, kakva ce njihova zvanicna politika biti, vidjecemo. To su jos uvijek ipak samo price...

  5. #5
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Sick-Boy
    Ja imam informaciju od odredjenih ljudi, ni manje ni vise, vec iz Brisela
    Mozes li da ih pitas da mi daju neke trgovinske preferencijale za uvoz piperskog sira i krtole u EU?
    Vecina ljudi je zla

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor, SCG
    Posts
    1,366
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nismo mi protiv referenduma mi smo samo protiv nepostenog referenduma dje jedan covjek odredjuje pravila, b roji glasove i proglasava pobjednika. Mi smo za referendum po standardima EU ali vi takav necete. Vi ocete referendum po standardima Mila Djukanovica, a na takvom niko normalan sa nase strane ne zeli da ucestvuje.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sick-Boy
    Ja imam informaciju od odredjenih ljudi, ni manje ni vise, vec iz Brisela, da tamo nikako ne simpatisu ova stremljenja zvanicne Crne Gore ka nezavisnosti pod sapom Mila Djukanovica. Kazu da se tamo odlicno zna ko je on i da je zbog toga Crna Gora etiketirana kao tvrdokorno kriminalno drustvo

    kako,i zashto,ta evropa onda dade ovu studiju izvodljivosti vladi ciji je predsjednik takav kakav misle da je..?

  8. #8
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Janko23
    Nismo mi protiv referenduma mi smo samo protiv nepostenog referenduma dje jedan covjek odredjuje pravila, b roji glasove i proglasava pobjednika. Mi smo za referendum po standardima EU ali vi takav necete. Vi ocete referendum po standardima Mila Djukanovica, a na takvom niko normalan sa nase strane ne zeli da ucestvuje.
    Pa covjece,sto su standardi EU.Zar nijesu to oni standardi koji vaze u drzavama clanicama EU?Shvatite,ljudi,da su odredbe naseg zakona o referendumu OSTRIJE od vecine clanica EU.U vecini uopste nema cenzusa,nego,koliko je izaslo,izaslo je.Ali ne,vama to nije dovoljno,nego trazite venecijansku komisiju,pa,kad vam ona odgovori negativno(a vjerovatno hoce,jer ne postoje nigdje takvi standardi koje vi trazite),onda cete vjerovatno traziti da sveti sinod SPC odluci o referendumu u CG.A ovamo pricate o konsenzusu.Eh.....
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Blitzkrieg
    Pa covjece,sto su standardi EU.Zar nijesu to oni standardi koji vaze u drzavama clanicama EU?Shvatite,ljudi,da su odredbe naseg zakona o referendumu OSTRIJE od vecine clanica EU.U vecini uopste nema cenzusa,nego,koliko je izaslo,izaslo je.Ali ne,vama to nije dovoljno,nego trazite venecijansku komisiju,pa,kad vam ona odgovori negativno(a vjerovatno hoce,jer ne postoje nigdje takvi standardi koje vi trazite),onda cete vjerovatno traziti da sveti sinod SPC odluci o referendumu u CG.A ovamo pricate o konsenzusu.Eh.....
    dzabe im ishta objasnjavas

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Dam Neck,Virginia
    Posts
    6,699
    Thanks Thanks Given 
    467
    Thanks Thanks Received 
    842
    Thanked in
    321 Posts

    Default

    Ja bi da ne igramo po Solaninom .....

    Zar da on diriguje a osudiste ga na 20 godina robije????? :lolblue: :lolblue: :lolblue:

    Chush....
    Last edited by Sidewinder; 07-11-05 at 22:36.
    ↯↯Dodje li ti nekad da skocis sa mosta,da li je i tebi nekad svega dosta↯↯

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    u pravu si brate

    ne bih ja nishta sa Solanom jer ako ce da ide u zatvor kakva nam je onda buducnost?!?!?!?!

    :lolblue:

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Gluposti.... nece prihvatiti rezultate pravne ustanove na kojoj pociva kompletna istorija svjetske demokratije.... ne no ne znam sto ce!

    EU, UN, NATO, USA,...tandaramandara u krajnjem - zabolje ona rabota oce li tamo neka Crna Gora bit nezavisna ili nece! Posebni uslovi, pominjanje nekakvih zackoljica i ostalog ima samo jednu jedinu posljedicu: Mogu, ako im se ne svidi cinjenica o nezavisnosti, da kazu - "e vidjite, onih 20 ili 200 miliona koje bijasmo namijenili vama u narednih 5-6 godina potrosicemo na Kosovu i u Srbiji..." - sto je u neku ruku, posredno, ucjena, na koju svi oni imaju pravo jer raspolazu svojim parama.

    A to oce li se tamo neki Pljevljak, Beranac ili Budvanin zapalit na Trgu zato sto mu baba od 90 godina koja je udata u Leskovac nece glasat, brine njih koliko i mene.

    Zato, konsenzus u Crnoj Gori nikako ne znaci da ce prosrpska boranija imati neki povlasceni status. To prosto znaci poruku vlastima : "Mislite li da imate vecinu? Odlicno. Ispostujte proceduru, budite poslusni kao do sad i nema frke."

    Posebna je prica sto ja mislim da cemo tu temu drobit jos bar narednih 10 godina....
    Caesar`s wife must be above suspicion

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor, SCG
    Posts
    1,366
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Blitzkrieg
    Pa covjece,sto su standardi EU.Zar nijesu to oni standardi koji vaze u drzavama clanicama EU?Shvatite,ljudi,da su odredbe naseg zakona o referendumu OSTRIJE od vecine clanica EU.U vecini uopste nema cenzusa,nego,koliko je izaslo,izaslo je.Ali ne,vama to nije dovoljno,nego trazite venecijansku komisiju,pa,kad vam ona odgovori negativno(a vjerovatno hoce,jer ne postoje nigdje takvi standardi koje vi trazite),onda cete vjerovatno traziti da sveti sinod SPC odluci o referendumu u CG.A ovamo pricate o konsenzusu.Eh.....
    Te lazi mogu da prodju kod nekih neznalica ali kod mene ne mogu. Standardi EU su da svi drzavljani jedne zemlje bez obzira dje zive imaju pravo glasa. Standarde EU si mogao da vidis na referendumima o ustavu EU u Francuskoj, Holandiji, Luksemburgu. Tako si recimo mogao da vidis na tim referendumima ne vazi rezindecijalni princip za koji se vi zalazete nego princip drzavljanstva. Tako recimo neki Englez koji zivi u Francuskoj vec 10 godina nije mogao glasati na referendumu vec su to mogli iskljucivo drzavljani francuske ma gdje zivjeli. Standardi EU su da bi referendum uspio za neko pitanje mora da se izjasni minimum 50% upisanih u biracki spisak. To ti je takozvana kvalifikovana vecina. A vi bi do nezavisne da dodjete na prevaru, da vi samo kontrolisete biracke spiskove, da sprijecite sve drzavljane da glasaju, da brisete iz birackog spiska one za koje znate da su protiv nezavisne kao sto to radite uostalom na izborima. Recimo koliki je vas DPS-ovski bezobrazluk dovoljno govori i to da ste recimo mitropolita amfilohija obrisali iz birackog spiska te stoga nije mogao glasati na posljednjim izborima. E u takvim uslovima mi necemo nikad ucestvovati. Ako hocete posteno moze a neposteno - pa niko nije lud da daje legitimitet vasim lazima i prevarama.

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Dream on...
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ada normalno da ce Amfilohija brdsko-erotskog izbrisat sa birachkog spiska - on je drzavljanin NEBESA

  16. #16
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Janko23
    Te lazi mogu da prodju kod nekih neznalica ali kod mene ne mogu. Standardi EU su da svi drzavljani jedne zemlje bez obzira dje zive imaju pravo glasa. Standarde EU si mogao da vidis na referendumima o ustavu EU u Francuskoj, Holandiji, Luksemburgu. Tako si recimo mogao da vidis na tim referendumima ne vazi rezindecijalni princip za koji se vi zalazete nego princip drzavljanstva. Tako recimo neki Englez koji zivi u Francuskoj vec 10 godina nije mogao glasati na referendumu vec su to mogli iskljucivo drzavljani francuske ma gdje zivjeli. Standardi EU su da bi referendum uspio za neko pitanje mora da se izjasni minimum 50% upisanih u biracki spisak. To ti je takozvana kvalifikovana vecina. A vi bi do nezavisne da dodjete na prevaru, da vi samo kontrolisete biracke spiskove, da sprijecite sve drzavljane da glasaju, da brisete iz birackog spiska one za koje znate da su protiv nezavisne kao sto to radite uostalom na izborima. Recimo koliki je vas DPS-ovski bezobrazluk dovoljno govori i to da ste recimo mitropolita amfilohija obrisali iz birackog spiska te stoga nije mogao glasati na posljednjim izborima. E u takvim uslovima mi necemo nikad ucestvovati. Ako hocete posteno moze a neposteno - pa niko nije lud da daje legitimitet vasim lazima i prevarama.
    A ko ti samo rece tu besmislicu.Englez koji zivi u Francuskoj nije mogao da glasa ne referendumu!?Znaci li to da Srbi iz Crne Gore ne mogu glasati na referendumu,a Crnogorci iz Srbije mogu?Gdje si vidio takve standarde casti ti?

    Reci mi molim te u kojoj drzavi EU treba kvalifikovana vecina da bi referendum uspio?O bilo cemu.Cak stavise,zapadnoevropske drzave (vecina njih) u ref. zakonima nemaju cak ni CENZUS,nego se trazi pedeset odsto od broja izaslih,ma koliko takvih bilo.Na to sam mislio kada sam rekao da je nas zakon OSTRIJI od vecine zakona clanica EU.

    I nemoj da me nazivas pristalicom DPS-a,jer to nisam.Pristalica sam suverenisticke ideje,a to sto vi hocete lazno da predstavite sve suvereniste kao clanove/pristalice DPS-a,to ide vama na dusu.A ovamo druge optuzujete da lazu...
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor, SCG
    Posts
    1,366
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Na referendumu pravo glasa moraju imati svi drzavljani Crne Gore bez obzira dje zive i tacka. To je uostalom i stav EU:

    Brisel, Podgorica -- Predstavnici EU će uručiti vladi u Podgorici dokument u vezi sa organizacijom referenduma o državnom statusu Crne Gore.

    Ambasadori Velike Britanije i Austrije, kao i šef delegacije Evropske komisije u Srbiji i Crnoj Gori, Dejvid Gauen, Gerhard Jandl i Žozep Ljoveras, preneće crnogorskim zvaničnicima i opoziciji stavove EU u vezi sa referendumom, rekao je crnogorski ministar inostranih poslova Miodrag Vlahović.

    Vlahović je potvrdio da to ministarstvo ima nezvaničnu verziju tog dokumeta, ali nije želeo da iznosi detalje iz tog dokumenta, navodeći da još uvek nije poznato kako će on biti naslovljen.

    Prema pisanju podgoričkih "Vijesti", reč je o demaršu Evropske trojke kojim će se od vlasti u Podgorici tražiti da se se uzdrže od akcije u vezi sa referendumom, dok relevantne međunarodne institucije ne procene usklađenost zakonodavstva u Crnoj Gori sa međunarodnim standardima.

    Kristina Gajak kaže da su diplomatski demarši i konsultacije EU uobičajeni potezi u saradnji s partnerima. Portparol predstavnika Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Havijera Solane kaže da zbog toga slični postupci EU ne mogu biti isključeni ni kada je reč o mišljenju Unije ili pojedinih vlada o referendumu u Crnoj Gori.

    Reagujući na tvrdnju u medijima Crne Gore da EU priprema posebno upozorenje Podgorici u vezi s referendumom, Kristina Gajak je primetila da taj referendum još nije raspisan i da zato i ne može biti traženo njegovo odlaganje i dodala da je potrebno prvo postaviti standarde i obezbediti da preporuke Venecijanske komisije Saveta Evrope o pravnim osnovama referenduma budu potpuno sprovedene. "Nema sumnje da je način na koji referendum može biti organizovan daleko važniji od datuma. Zato se političke vođe u Crnoj Gori moraju usredsrediti na organizaciju provere volje građana, a potom se time možemo baviti i razmotriti datum referenduma", kaže Kristina Gajak.

    Vujanović-Lavrov

    Ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je u razgovoru s predsednikom Crne Gore Filipom Vujanovićem da će Rusija prihvatiti svaki rezultat demokratskog izjašnjavanja građana Crne Gore na referendumu. Lavrov je naveo da takav stav Rusije podrazumeva odsustvo pritiska prema slobodnom i demokratskom izjašnjenju građana o demokratskoj budućnosti njihove države, saopšteno je iz Vujanovićevog kabineta.

    Vujanović je sinoć naveo da je Crna Gora odlučna da na proleće naredne godine organizuje referendum o državnom statusu i najavio da će u skladu s tim maksimalno nastojati i da pojača dijalog s Beogradom o savezu nezavisnih država. Vujanović je rekao i da je vlast odlučna da sa opozicijom uspostavi dijalog o uslovima za održavanje referenduma.

    Dva pitanja na referendumu?

    Milo Đukanović smatra da su na referundumu potrebna dva pitanja koja će pokazati nedvosmislenu volju. Premijer Crne Gore Milo Đukanović je agenciji APA rekao da bi na referendumu postavio dva pitanja. Prvo: "Da li ste za to da Crna Gora postane nezavisna i međunarodno priznata država?" i drugo:"Glasate li da Crna Gora ostane u zajedničkoj državi sa Srbijom?" Đukanović je agenciji APA rekao da da je to jasna ponuda koja će prikazati nedvosmislenu sliku volje stanovništva. On je rekao da je u nadležnosti predsednika Filipa Vujanovića da predloži datum održavanja izjažnjavanja i pitanja Parlamentu.

    Đukanović kaže da Crna Gora želi da samostalno određuje svoju evropsku budućnost. "Trenutno to nije slučaj. Bez priloga Podgorice, ali zbog grešaka drugih, približavanje Crne Gore Uniji je usporeno", rekao je se Đukanović i s tim u vezi naveo neispunjavanje obaveze Srbije prema Haškom tribunalu. "Zbog toga mi patimo", kaže Đukanović.

    Opozicija piše Solani i Renu

    Parlamentarna opozicija u Crnoj Gori uputiće pismo zvaničnicima EU Havijeru Solani i Oliju Renu, kojim će ih upoznati sa stavom da referendum o državnom statusu u Crnoj Gori nije potreban. Lideri Socijalističke narodne partije Predrag Bulatović, Srpske narodne stranke Andrija Mandić, Narodne stranke Dragan Šoć i Demokratske srpske stranke Ranko Kadić saglasili su se o tome Brisel treba upoznati i sa stavom opozicije da dijaloga sa aktuelnim režimom o eventulanom referendumu ne može biti. "Jednostran referendum, koji forsira crnogorska vlast, bio bi bezbednosno pitanje", saopšteno je posle sastanka lidera opozicije u Podgorici.

    Opozicija će se obratiti i Venecijanskoj komisiji.

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Trainspotting
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Bogomi, sve su manje sanse da na kraju bude ona opcija u kojoj Evropa kaze: "Boli nas uvo za vas referendum, organizujte ga kako vi hocete..." Bice to namrtvo detaljan i precizan spisah zahtjeva i uslova. Ako budu rijesili da stanu Milu na rep, nema toga Blagote Mitrica, niti bilo kakvog drugog pravnog izguba, koji ce ih provuc kroz neku rupicu u tim zahtjevima. Nece biti ni pore, a ne rupice u tim zahtjevima. Bice njesra... Milo vremenom sve vise lici na svog duhovnog oca - Cika Slobu. Uvuci ce nas u neko njesra sa svijetom, vidim odlicno...

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ada tebi nece falit dlaka sa glave - imas prijatelje u Brisel

    jaka evropa se plasi drzave od 600.000 ljudi...vele ako bude nezavisna bice frke...a sve radi toga shto nemaju pojma shto ce sa kosovom i srbijom

    toliko o evropskoj uniji...

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Crnu Goru valja zamisliti kao domacicu koja kafenise i prebira globalne teme dok joj se u kuhinji gomila prljavo (pravo) sudje. Sve i da u svojoj soljici procita buducnost novog svjetskog porekta, kad–tad ce morati da zasuce rukave.
    Heraldiku niposto ne potcjenjivati. Zvanicna Crna Gora taman sto je vratila drzavni grb sa venecijanskim lavom, a ono 16. decembra s tremom ocekuje referendumski savjet upravo iz varosi gondola i golubova. Sijede pravnicke glave Venecijanske komisije Savjeta Evrope zapala je neugodna duznost da presjeku Gordijev cvor zapetljan jos 1918. godine kada je kraljevinu Montenegro bratski progutala kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca.
    Iste te 1918. godine nad Evropom se nadvila neman pernatog gripa, pa fatalizmu skloni Crnogorci ovog proljeca ocekuju istorijsku naplatu - pandemiju avijarne influence ili referendum - samo da se stare price jednom svrse. Venecijanska komisija ce predloziti koliko gradjana mora glasati za suverenost da bi uspio referendum sto ga crnogorska vlast planira na proljece. Zvanicna Podgorica ocekuje da ce je zapasti najstrozija izborna pravila u Evropi, skrojena za jednu sjeverniju domaju ponosnih brdjana.
    Naime, ako Venecijanci predloze tzv. skotski model, samostalnost ce morati da zaokruzi barem 40 odsto biraca. U Crnoj Gori to je oko 180.000 ljudi i cifra sto su je suverenisticke partije vec premasivale na izborima. Sto god predlozili evropski strucnjaci, predsjednik Crne Gore Filip Vujanovic je obecao da ce biti brzi. Pocetkom decembra Vujanovic ce crnogorskoj skupstini predloziti datum i referendumsko pitanje. Onda pocinje mrtva trka. Prema posljednjoj istrazi podgorickog Centra za demokratiju i ljudska prava 41 odsto gradjana zeli nezavisnost. Cijelih 36 odsto joj se protivi. Tu negdje pocinje prica o politickom rascjepu drustva u kome otac moze biti Srbin, a sin Crnogorac, i obratno.
    Nacionalno osjecanje pred referendum, kao skoro sve u Crnoj Gori, zavisi od partijske knjizice i ideoloskog nadahnuca.

    Primjerice, na popisu stanovnistva 1981. godine u Crnoj Gori je bilo 3,2 odsto Srba; deset godina kasnije 9,3 odsto; da bi se 2003. godine svaki treci punoljetni izjasnio kao Srbin (32,9 posto).

    Leonard Koen o referendumu!

    Vlast premijera Mila DJukanovica zuri, jer magijski potencijal rijeci referendum vremenom moze izvjetriti, premda jos garantuje pobjedu na svim izborima. Da je prica o nezavisnosti politicki eliksir dokazuje sto jos samo u Podgorici stoluju lideri odnjihani na katehizisu Saveza komunista.

    Zasicenje referendumskom decenijom se ocitava, makar, u dijelu Crnogoraca koji prizeljkuju stadionski koncert Leonarda Koena, a zauzvrat dobijaju analitiku nekog njegovog mnogostovanog imenjaka.

    Referendum ce biti odrzan najvjerovatnije sljedece godine, bez obzira na snazan pritisak Evropske unije da ne bude raspisan, sluti Leonard Koen, ne legendarni trubadur, nego kanadski profersor Univerziteta u Britanskoj Kolumbiji, jedan u nizu vraceva crnogorske buducnosti.

    More evropskih politicara i eksperata poput profesora Koena, svojim komentarima mjesecima pune stupce crnogorske stampe. Tako jednog dana evropski komesar za prosirenje Oli Ren kaze: Moze biti komplikovano ako krenete sa referendumom. Onda predsjednik parlamentarne skupstine OEBS Elsi Hejstings bodri: referenduma ce biti ako vi to hocete. Sa tim se slaze i njegov kolega iz Savjeta Evrope Rene van der Linden, ali ne u potpunosti i pronicljiva dr Dzudi Bat...i tako redom.

    Kako je dr Bat strucnjak Instituta za bezbjedonosne studije EU i direktni savjetnik mocnog Havijera Solane, njeno misljenje obavezuje na oprez i - novi pasus.

    Kosovo inter pares

    Nezavisna Crna Gora bila bi nejaka drzava i mogla bi postavljati dodatne izdatke za Evropsku uniju u kratkom roku... To zabrinjava donosioce odluka u EU, koji bi sada vise voljeli da se fokusiraju na Kosovo, objasnila je pocetkom mjeseca dr Bat u intervjuu podgorickom dnevniku Vijesti. Ako uporedite mape Kosova i Crne Gore vidjecete da izgledaju slicno. Ipak, majeutika medjunarodne zajednice dva kandidata za drzavni porodjaj ne dozivljava kao blizance.

    Iako je Crna Gora 26. priznata suverena drzava na svijetu(1876), prednost da pregovara o svojoj suverenosti ovog puta dobija njen istocni susjed. Srbiji bi mnogo bilo da za kratko vrijeme ostane i bez Crne Gore i bez Kosova, to je ukratko rezon evropskih lidera koji bi da odgode referendum.

    Paradoksalno, glavni adut u rukama crnogorskih vlasti jeste dokument koji je 2002. godine stopirao put ka osmostaljenju – Beogradski sporazum. Potpis Havijera Solane na tom parcetu papira garantuje da nakon tri godine (istekle 14. marta 2005) Crna Gora moze istupiti iz zajednice sa Srbijom.

    Velike i male rokade

    Do juce zlocinac, Havijer Solana sada je prosrpskim snagama jedina uzdanica i brat po ideji zajednicke drzave.

    Iako crnogorska politicka scena cesto nalikuje rvanju u glibu, sahovski termin rokada odgovara bizarnim inverzijama smisla.
    Do juce miljenik Evrope, DJukanovic danas briselskoj administraciji zadaje glavobolju svojim refrenom: Obecao sam gradjanima!

    Godine 2001. DJukanovic je, pod Solaninim pritiskom to obecanje pogazio potpisujuci zajednistvo sa Srbijom. Premijer zna da ce, ako ponovo iznevjeri, morati u mirovinu ili – vjerujete li opoziciji - italijanski zatvor.

    Jos jedna rokada: najgrlatiji u pominjanju DJukanovicevih veza sa italijanskom duvanskom mafijom jesu njegovi partijski pitomci iz vremena prije Bulatoviceve sizme 1997. godine.

    Kriminalno zaledje rezima opozicionari koriste da odbiju bilo kakve pregovore o referendumu. Oni govore da vlast sprema ratni referendum i prijete bojkotom. Analiticari su kod prosrpskih stranaka primijetili mazohisticki strah od sopstvene drzave. Kao sto sado–mazo partneri oblace kozu ne bi li izbjegli direktni dodir, tako zaraceni politicari u Crnoj Gori izbjegavaju razgovor. Na zalost opozicije, premijer DJukanovic je dokazao da se dobro snalazi u tim igrama dominacije. On je postao simbol pokreta za crnogorsku nezavisnost, iako je prije deset godina njegova policija sikanirala svakog ko bi zapjevao makar jednu strofu o posljednjem crnogorskom kralju, Nikoli I.

    Kako je prosao prvi referendum

    Prica pocinje prije petnaest godina kada je barjak nezavisne evropske Crne Gore sa Cetinja podigao Liberalni savez. Bila je to ujedno borba za ravnopravnost sa ostalim republikama SFRJ i pobuna protiv Milosevicevog trilinga DJukanovic – Bulatovic - Marovic. Bio je to nadasve antiratni pokret i - nadasve u manjini.

    Referendum te 1992. godine licio je na aljkavo izveden skec. Glasalo se i na haubama automobila. I vlast i opozicija danas se ogradjuju od podlog oksimoronskog upita: Da li ste za to da Crna Gora kao suverena republika, nastavi da zivi u zajednickoj drzavi – Jugoslaviji, potpuno ravnopravno sa drugim republikama koje to zele? Gradjani su odlucili da uzmu i jare i pare, kada se vec nudi: da imaju suverenost, a udju u savez sa svima koji to zele... Zeljela je Miloseviceva Srbija, pa je nastala SR Jugoslavija, ona ratna.

    Onda DJukanovic 1997. godine preuzima stafetu od liberala Slavka Perovica, te iz opasne politicke okuke munjevito izlazi u ciljnu ravninu gdje mu, avaj, Havijer Solana umjesto medalje nudi projekat drzavne zajednice sa svima koji to zele... Zeljela je, naravno, Kostunicina oficijelna Srbija, isto koliko i danas.

    Dva pokreta za dvije Evrope

    Na jedinstvo i zbijanje redova glasace pozivaju dva pokreta. Pokret za evropsku nezavisnu Crnu Goru cine hiljade crnogorskih intelektualaca i politicara koji se na ulici prepoznaju po crvenim znackama u obliku nacionalne zastave. Cilj Pokreta je da objedini suverenisticku energiju. Od njih se ocekuje i da privole pamtise koji zele nezavisnu drzavu, ali zaziru od DJukanovicevih politickih manira. Taj pokret je predsjedniku Vujanovicu predlozio da referendum zakaze za 26 mart naredne godine.

    Protiv toga je ceta okupljena oko bivse Miloseviceve perjanice Zorana Zizica. Ime im je Pokret za evropsku drzavnu zajednicu SCG i kane ujediniti srpske snage. Ipak Zizic nije uspio da sarmira lidere prosrpske opozicije koji ga kritikuju zbog nesposobnosti i pasivnosti. Tako dolazimo do kljucne osobine Crnogoraca iz viceva - ljenosti.

    Crnu Goru valja zamisliti kao domacicu koja kafenise i prebira globalne teme dok joj se u kuhinji gomila prljavo (pravo)sudje. Sve i da u svojoj soljici procita buducnost novog svjetskog porekta, kad–tad ce morati da zasuce rukave. Ako se na proljece ne prelomi problem drzavnog statusa, crnogorska zastava moze devalvirati na nivo stoljnjaka koji se suvise sporo susi na zubatom evropskom suncu.

    M. Ban
    www. h-alter.org

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor, SCG
    Posts
    1,366
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Exclamation EU nece prihvatiti nikakav referendum po DPS pravilima!!!!

    Gotovo je gotovo! Nista od nezavisne

    Podgorica -- Trojka Evropske unije predstavila je u Podgorici liderima parlamentarnih stranaka preporuke EU o eventualnom referendumu.

    U tekstu Unija traži od vlasti u Podgorici da se zbog poštovanja budućih preporuka međunarodnih institucija u vezi sa standardima mogućeg referenduma uzdrže od poteza vezanih za referendum.


    Demarš Evropske Unije u Podgorici podeljen je liderima stranaka. U njemu se, između ostalog, traži da se Crna Gora uzdrži od određivanja datuma referenduma, jer će način održavanja uticati na odnose Crne Gore sa Unijom. U tom dokumentu, u koji je agencija Beta imala uvid, stoji i da Evropska unija neće prihvatiti ishod "jednostranog" referendumskog procesa u Crnoj Gori.

    Politički i ekonomski uslovi, uključujući i saradnju sa Haškim tribunalom, biće razmatrani odvojeno, navodi se u dokumentu Unije. Pitanje budućnosti državne zajednice, kako je predočeno, trebalo bi da bude rešeno tako da ne bude ugrožena unutrašnja i regionalna stabilnost, i da bude usklađeno sa napretkom Srbije i Crne Gore ka Evropi. U dokumentu evropske dvadesetpetorice upozoreno je da bi svaki proces koji ne bude dovoljno poštovao ta merila, mogao imati veoma negativne posledice po buduću težnju Crne Gore za integraciju u EU.

    Inače, predstavnici evropske trojke sastali su se i sa crnogorskim predsednikom Filipom Vujanovićem i premijerom Crne Gore Milom Đukanovićem, ali detalji za sada nisu poznati.

    Venecijanska komisija je danas najavila da će polovinom decembra usvojiti preporuke o održavanju referenduma u Crnoj Gori. Kako je rečeno agenciji Beta, preporuke će biti usvojene na sastanku 16. i 17. decembra.

    Reakcije u Crnoj Gori

    Iako je nakon sastanka sa predstavnicima crnogorske vlasti i opozicije u Podgorice, ambasador Velike Britanije u Srbiji i Crnoj Gori Dejivd Gauen rekao da su poruke jasne i da su to "usaglašeni stavovi" Unije, druga strana je ponovila već poznate stavove o tom pitanju.

    Predsednik Socijaldemokratske partije i Skupštine Crne Gore Ranko Krivokapić rekao je da su predstavnici vladajućih partija preneli evropskim diplomatama stav da je referendum u Crnoj Gori neophodan i da je uslov demokratskog razvoja Crne Gore: "Referendum će biti na proleće, to znaju svi, to zna i Evropska Unija i ono što je sigurno mi ćemo sačekati stav Venecijanske Komisije, mada smo ih već jedanput i dobili. Referendum je direktno izjašnjavanje građana, za referendum ne trebaju posrednici. Ali, želja je Evropske Unije da političke partije pokažu zrelost, da su sposobne da omoguće građanima da se na demokratski način u skladu sa preporukama Venecijanske Komisije, građanima omogući da se izjasne".

    Dok je vlast objašnjavala da je referendum neophodan, crnogorska opozicija nije krila zadovoljstvo preporukama Evropske Unije: "Mi izražavamo zadovoljstvo tekstom demarša, jer je ponovljeno da Evropska Unija podržava državnu zajednicu. Izričito je saopšteno da nema jednostranog procesa i da je Vlada upozorena da mora da sarađuje sa međunarodnom zajednicom, državom članicom – Srbija i sa svim, naglašavam, opozicionim partijama", kazao je lider Socijalističke narodne partije Predrag Bulatović.

  22. #22
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Sve moguce TV i radio stanice javise drugacije jedino ti ovako. E svaka ti cast.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Trainspotting
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Janko23
    U dokumentu evropske dvadesetpetorice upozoreno je da bi svaki proces koji ne bude dovoljno poštovao ta merila, mogao imati veoma negativne posledice po buduću težnju Crne Gore za integraciju u EU.
    Evo zbog kakvih stvari mene vladavina Mila Djukanovica sve vise podsjeca na Slobovu. Evropa je sve izricitija, upornija, i u svakom sledecem potezu je evidentna sve konkretnija i ozbiljnija forma njenih upozorenja, a Milo i njegova garda i dalje samo odmahuju rukom i drve po svome. Jasno je naglaseno da Evropa ocekuje da se aktuelni rezim okane svojih konstrukcija i planiranih poteza vezanih za referendum (sto je boldovano na pocetku jankovog prepisa), a sta ce onda takav referendum Milu? Projekat koji je osudjen na propast nema smisla realizovati, a pasivnost isto vodi u kraj. Primoran je da povuce potez, a izbor mu je: neodrzati referendum ili odrzati po standardima koji mu nikako ne odgovaraju (autodestrukcija), ili da od'ebe EU i odradi sve po svome (opet autodestrukcija). A taj covjek nije od onih koji se lako mire sa krajem, vec ce grebati i gristi na sve strane i nece zaliti ni krv svog naroda da dodje do cilja - odrzanje svoje vladavine. Slijedi period u kojem mozemo ocekivati svakojake afere, drasticno inteziviranje medjunacionalne, medjuvjerske i svake druge mrznje, a sve zakuvano u njegovoj kuhinji, dok ce njegov i prsti njegovih poklonika biti upereni ka "krivcu" Srbiji i nekom tamo Milosevicu...

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Snila baba sto je njoj milo... djukanovic

    To sto vi pricate nema veze sa istinom, vec je cista propaganda. Ja sam bio na licu mjesta. Trojka je donijela koverat koji nije objavljen.

    A to sto EU moze zaustaviti referendum, i to je bezveze. Sta vi mislite? Da EU jedan dan moze da radi ovo a drugi dan ono, ka vi sto radite.

    Crna Gora po svim svetskim konvencijama ima pravo na samo opredjeljenje. A EU jedino sto moze jeste da zahtijeva postovanje standarda, u sta ne sumnjam da ce biti ispostovani (suludo bi bilo drukcije).
    A to sto NS i SNP nece da pricaju sa dojucerasnjim prijateljima samo ce gore napravit.

    Ako sam ja moga 15 godina trpljet drugacije misljenje da vlada od mojeg, zao mi je ali cete se i vi morati pomiriti sa sudbinom. Neka bolja ideja pobijedi.

  25. #25
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    25
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Smile

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Ako sam ja moga 15 godina trpljet drugacije misljenje da vlada od mojeg, zao mi je ali cete se i vi morati pomiriti sa sudbinom. Neka bolja ideja pobijedi.
    I pobediće.
    Što opet govori o tome da će pobediti mišljenje drugačije od tvojeg.

Page 1 of 14 1234511 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. RUSKA STAMPA I NAUCNA JAVNOST O CRNOJ GORI
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 7
    Last Post: 24-07-10, 16:55
  2. VLASI U CRNOJ GORI
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 25
    Last Post: 26-02-10, 19:53
  3. 1918 i svijet
    By Hari Krisna in forum Istorija
    Replies: 16
    Last Post: 18-03-08, 12:20
  4. Zasto im Liberali nijesu vjerovali?
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 20
    Last Post: 02-03-04, 09:38
  5. Ko su bili Nemanjici - sazeto.
    By BeranacOnajStari in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 111
    Last Post: 26-02-04, 11:36

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •