Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 51 to 75 of 77

Thread: Doborvoljno davanje krvi - sta mislite o tome?

  1. #51
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,057
    Thanks Thanks Given 
    3,975
    Thanks Thanks Received 
    6,548
    Thanked in
    3,120 Posts

    Default

    dodala na spisak za sutrasnji soping.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  2. #52
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    OFFLINE
    Posts
    6,088
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nikad do sada ne davah, a rado bih, bilo kome da zatreba... Inače, B+ sam, tako da i nisam toliko tražen.

  3. #53
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,832
    Thanks Thanks Given 
    1,664
    Thanks Thanks Received 
    2,057
    Thanked in
    849 Posts

    Default

    BTW tetovirani smiju da daju krf ali ako je tatoo stariji od 6 mjeseci. Mene su vrnuli jednom zbog toga pa znam.
    Sent from my GSXR-1000 at the highest speed.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  4. #54
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Crna Gora
    Posts
    1,064
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by karamazov View Post
    Kad sam bio u srednju, mislio sam da dam krv kad je bila neka "akcija", ali su me doma istraumirali pricom o jednom rodjaku, mlad momak, posa i da krv, nakon cega je "puka grom u njega", razbolio se i umro, bez neke jasne dijagnoze...
    Price kao price, ali ko zna, možda i ima neke istine u svemu tome...
    Sa druge strane, vozio sam se sa jednim taksistom sa Cetinja, covjek je dao krv xx puta, dobio je masu zahvalnica i sl, eto ga ziv i zdrav, melje sedmu deceniju...
    Svakako lijep i human gest...
    Upoznala sam prije 10-ak dana par davalaca krvi koji daju krv vec 30 god i eno ih zivi i zdravi....Mislim da ljudi vise vole da se opravdaju nekim glupostima, tipa kao sto su tebi rekli, nego da odluce da daju krv...sve je stvar straha i (ne)sigurnosti.

  5. #55
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Crna Gora
    Posts
    1,064
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Traze izgovore da ne bi dali krv. Naravno, postoje ljudi koji ne mogu, zbog malokrvnosti, prethodne operacije, itd... Ali, veliki broj njih moze, ali nije mu svijest proradila po ovom pitanju.

  6. #56
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,767
    Thanks Thanks Given 
    10,960
    Thanks Thanks Received 
    2,130
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DzekOfAllTrades View Post
    Upravo tako.



    Rh krvna grupa je određena prisustvom jednog proteina na površini eritrocita, osobe koje imaju taj D protein su Rh pozitivne, osobe koje nemaju su Rh negativne. Ako je osoba Rh negativna, kad primi krv od Rh pozitivne osobe će stvoriti antitijela na taj protein i doći će do transfuzione reakcije, mada je ona blaža nego u slučaju nepodudaranja u sistemu ABO grupa( ako pričamo o trudnoći žene koja je Rh negativna a začela je dijete s Rh pozitivnom osobom, ta situacija može da dovede do hemolitičke bolesti novorođenčeta, no se to sprečava Rhogam-om). Obrnuto, ako je osoba Rh pozitivna a primi krv od Rh negativne osobe, ona neće stvarati antitijela jer taj protein je već dio njenih eritrocita, te ga njen imuni sistem neće doživjeti kao uljeza. Dakle, nema razloga da O+ ne primi krv od O- osobe, što se ne može reći za suprotan primjer.

    Recimo, ja sam A - grupa. Moju krv mogu da prime A+, A-, AB-, AB+ osobe, dok ja mogu da primim krv od A- i O- osoba, što je jedno 15% populacije. Lucky me, zar ne? :biggrin:
    Jeste da je prednost ta što žena koju oplodim neće morati da prima Rhogam. Ponude primam na pvt.
    svi imamo internet i možemo naći tabelu koju si postavio, ali kako vidiš, nije sve kako u tabeli piše, (ili naši "stručnjaci" imaju neka svoja saznanja, ili se pokazalo kroz praksu da ako nekome rh negaativnome daš krv rh pozitivnoga, đe je moguće naravno, dolazi do nekompatibilnosti) tako da su mi rekli da 0- NIKAKO ne može dati krv 0+, tj mome tati....ako oni lažu lažem i ja, tj ako oni u transfuziji ne znaju, ne znam ni ja....a bukvalno se ovako vodio razgovor, pošto je meni trebalo 4 jedinice 0+ krvne grupe (pričala sam s doktorkom, pošto sam krv ddavaala u PG a transportovala je u frižideru u Risan):
    -mogu li da vas zamolim da barem jedan davalac bude neke druge krvne grupe jer ne mogu da nađem 0+, koga god zovem, svi imaju neku drugu krvnu grupu, a mi iz porodice smo vraćeni, svi!?
    -nemojte mi reći da ne možete među poznanicima da nađete nekoga 0+ krvne grupe koja je NAJRASPROSTRANJENIJA među našim narodom?!
    -Ne mogu, jer se mi izgleda družimo samo sa ovima koji pripadaju ovom ostatku...može li barem neko sa 0- jer takvih imam dvojicu, a ona vam treba, najrjeđa je?
    -ne, jednostavno morate naći davaoce 0+, nemam je na lageru, vjerovatno ću vam tu vašu krv pripremiti za transport, a te 0- nam dovedite ti nam vazda trebaju, onako, nezavisno od ovoga!

    Evo, ovako mi je rekla doktorka sa kojom sam dogovarala transport i br davaoca jer ova prije nje je htjela da mi dopusti troje 0+, a četvrtoga koja bilo!
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  7. #57
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    PG-BD
    Posts
    1,948
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja nikad nisam davao krv imam fobiju od one igle i kad sam vozacku produzavao a imam i D kategoriju jedva su me nacerali jer bih izgubio kategoriju ja reko sto ce mi necu autobus vozit,imao sam u nesvijes panut....

  8. #58
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,767
    Thanks Thanks Given 
    10,960
    Thanks Thanks Received 
    2,130
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    BTW tetovirani smiju da daju krf ali ako je tatoo stariji od 6 mjeseci. Mene su vrnuli jednom zbog toga pa znam.
    Sent from my GSXR-1000 at the highest speed.
    jeste, ali ako imaju alternativu, vratiće ih i ako je godinu stara, međutim, ako im je frka, primaju ne boj se i posle 2 mjeseca od tetoviranja
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  9. #59
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    1,808
    Thanks Thanks Given 
    85
    Thanks Thanks Received 
    51
    Thanked in
    37 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    svi imamo internet i možemo naći tabelu koju si postavio, ali kako vidiš, nije sve kako u tabeli piše, (ili naši "stručnjaci" imaju neka svoja saznanja, ili se pokazalo kroz praksu da ako nekome rh negaativnome daš krv rh pozitivnoga, đe je moguće naravno, dolazi do nekompatibilnosti) tako da su mi rekli da 0- NIKAKO ne može dati krv 0+, tj mome tati....ako oni lažu lažem i ja, tj ako oni u transfuziji ne znaju, ne znam ni ja....a bukvalno se ovako vodio razgovor, pošto je meni trebalo 4 jedinice 0+ krvne grupe (pričala sam s doktorkom, pošto sam krv ddavaala u PG a transportovala je u frižideru u Risan):
    -mogu li da vas zamolim da barem jedan davalac bude neke druge krvne grupe jer ne mogu da nađem 0+, koga god zovem, svi imaju neku drugu krvnu grupu, a mi iz porodice smo vraćeni, svi!?
    -nemojte mi reći da ne možete među poznanicima da nađete nekoga 0+ krvne grupe koja je NAJRASPROSTRANJENIJA među našim narodom?!
    -Ne mogu, jer se mi izgleda družimo samo sa ovima koji pripadaju ovom ostatku...može li barem neko sa 0- jer takvih imam dvojicu, a ona vam treba, najrjeđa je?
    -ne, jednostavno morate naći davaoce 0+, nemam je na lageru, vjerovatno ću vam tu vašu krv pripremiti za transport, a te 0- nam dovedite ti nam vazda trebaju, onako, nezavisno od ovoga!

    Evo, ovako mi je rekla doktorka sa kojom sam dogovarala transport i br davaoca jer ova prije nje je htjela da mi dopusti troje 0+, a četvrtoga koja bilo!
    Čitava priča o (ne)kompatibilnosti krvnh grupa nije nastala tek tako, no ima svoje uporište u principima fiziologije krvnih ćelija, što sam pokušao dijelom da približim, iako ovo nije mjesto za opširna predavanja. Sledstveno, ni prikazana tabela nije produkt nečije uobrazilje, no je nastala na osnovu medicinskog znanja koje je poznato decenijama. Naravno, nemam razloga da sumnjam da je razgovor tekao upravo tako, mada ne mogu da ne kažem da me takav stav te doktorke ne čudi, a nije da o ovoj problematici nisam čitao i mimo vikipedije. No, dajem za pravo da je ta doktorka autoritet u svojoj oblasti, te da njen stav trebamo slijediti kad je goruća tema u pitanju.

  10. #60
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,767
    Thanks Thanks Given 
    10,960
    Thanks Thanks Received 
    2,130
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    moramo, >DžekofAllTrades, moramo, oni imaju raznih tripova (mislim na medicinsko osoblje)a pitaju se i def računaju, i jesu bolji znalci od nas pacijenata....
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  11. #61
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    PG City
    Posts
    2,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nije u pitanju inkompatibilnost, već nešto sasvim drugo. Dovoljno je da se vidi oprečna izjava "nemam je na lageru", pa "nemoguće da nemate nikog sa 0+, koja je najrasprostranjenija". Poenta je u tome što veoma mali procenat ljudi dobrovoljno daje krv, pa sve zalihe koje imaju čuvaju kao oči u glavi, što je i razumljivo.
    Druga stvar: naravno da je za pacijenta ugroženog zdravlja uvijek najbolje dati identičnu krvnu grupu i tog pravila se slijepo pridržavaju sve zdravstvene ustanove u svijetu.
    Treće: Da su pristali na "zamjenu", tj. da su npr. dali 2 jedinice 0+ u zamjenu za 0-, automatski se pravi deficit u zalihama 0+ (zanemariti činjenicu da je 0+ česta, a 0- poželjna u Zavodu - ovdje su navedene kao primjer), a nikad se ne zna kad će baš ta krvna grupa biti potrebna (urgentna stanja, saobraćajne nesreće i sl.).
    Četvrto: činjenica jeste da postoji kompatibilnost određenih krvnih grupa, ALI u današnje vrijeme se tome pribjegava samo u situacijama kad je nemoguće naći odgovarajuću krvnu grupu (govorim o vanrednim situacijama, kao npr. ratno stanje).

    Ne kažu uzalud da je krv dragocjena tečnost, jer joj nema zamjene, a nikad je nema dovoljno.

  12. #62
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    664
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kako su nasi ljudi bezobrazni nekulturni, sve bodi bilderi, "gospodje", kakvih sam sve izgovora cuo kad sam ucestovao u jednoj akciji, to je za cudjenje, a naravno da treba da se da krv, kad tad ce nekome zatrebati i ta krv moze tj spasava zivot nekome..
    Fali nam mnogo humanosti, pa ljudi od 50+ godina vise su davali krv nego ovi mladi od 20-30 godina.
    Last edited by loungebar; 19-07-13 at 21:21.

  13. #63
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DzekOfAllTrades View Post
    Upravo tako.



    Rh krvna grupa je određena prisustvom jednog proteina na površini eritrocita, osobe koje imaju taj D protein su Rh pozitivne, osobe koje nemaju su Rh negativne. Ako je osoba Rh negativna, kad primi krv od Rh pozitivne osobe će stvoriti antitijela na taj protein i doći će do transfuzione reakcije, mada je ona blaža nego u slučaju nepodudaranja u sistemu ABO grupa( ako pričamo o trudnoći žene koja je Rh negativna a začela je dijete s Rh pozitivnom osobom, ta situacija može da dovede do hemolitičke bolesti novorođenčeta, no se to sprečava Rhogam-om). Obrnuto, ako je osoba Rh pozitivna a primi krv od Rh negativne osobe, ona neće stvarati antitijela jer taj protein je već dio njenih eritrocita, te ga njen imuni sistem neće doživjeti kao uljeza. Dakle, nema razloga da O+ ne primi krv od O- osobe, što se ne može reći za suprotan primjer.

    Recimo, ja sam A - grupa. Moju krv mogu da prime A+, A-, AB-, AB+ osobe, dok ja mogu da primim krv od A- i O- osoba, što je jedno 15% populacije. Lucky me, zar ne? :biggrin:
    Jeste da je prednost ta što žena koju oplodim neće morati da prima Rhogam. Ponude primam na pvt.
    Ma tebi je odličan pocetan, moje grupe ima samo 1% u svijetu (AB rh neg.) ali je sreća (nikad ne trebalo) kad među prijateljima imate osobu sa istom krvnom grupom.

  14. #64
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    da nemaju visok pritisak
    eeee sad si me našla...

    Bio mi je jednom prilikom otac druga u bolnici i trebala mu je krv,pa nas par njegovih prijatelja ranom zorom pošli da je damo,da im ne fali...Sjela ja na onu stolicu,pita me ona neke pojedinosti o zdravlju,mislim ja sam potpuno zdrava ne pušim,ne pijem,ne drogiram se,nalazi kao pilotu i hemoglobin ne može bolje,trenirala sam u to vrijeme aktivno a nisam ni mršava no taman...e aj veli da ti izmjerim pritisak oh rekoh,nisam znala... Posle 2 min kad je izmjerila nizak pritisak a kao za inat bio je to jutro baš nizak pogledala me a ko zna što je mislila i samo pokazala rukom prema vratima ono "aj ti kući,dosta tečnosti i slanog"...:mrgreen: Kad se sjetim smijem se tome,al mi je stvarno žao što ne mogu da je dam jer imam taj problem i bilo bi mi vjerovatno loše nakon davanja.Tako da pritisak je jako bitan,ni visok ni nizak no tu u granici normale.



    "Tiha voda brijeg roni..."

  15. #65
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    PG
    Posts
    622
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mene su isto tako vratili jer mi je gornji pritisak bio 105, a minimum je valjda 110. Tad sam se uputila u prvu prodavnicu i na brzinu ga podigla na 110 Ipak su mi uzeli samo pola uobicajene doze.

  16. #66
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ne bih ja mogla ovaj moj podići tako lako...



    "Tiha voda brijeg roni..."

  17. #67
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,767
    Thanks Thanks Given 
    10,960
    Thanks Thanks Received 
    2,130
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    e čuš, 105?! MenE kad se "popne" na 105 to je znak da sam se nešto strašno emotivno ispraznila Meni preko 90 rijetko bude, a nađe se i na 80, gornji...donji šeta od 40 do 60 maximum
    pijem mnogo vode-zalud
    ijem slano-zalud
    samo i jedino fizička aktivnost (ne šetnja, u toku šetnje padne da bih šetala i spavala, slobodno ) nego recimo, teretana, zumba, folklor, sjekiracija kad reprezentcija igra, plivanje mi najviše prija i baš mi podigne pritisak fino!
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  18. #68
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,767
    Thanks Thanks Given 
    10,960
    Thanks Thanks Received 
    2,130
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Artemis View Post
    Ne bih ja mogla ovaj moj podići tako lako...
    ih...ne laži :mrgreen:
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  19. #69
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Vas dvije se morate javiti da vas ja dobro naśekiram pa tek onda u zavod za transfuziju

  20. #70
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,767
    Thanks Thanks Given 
    10,960
    Thanks Thanks Received 
    2,130
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    živa istina da jedino tako prEtisak ide na normalu
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  21. #71
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    ja samo trebam da budem mažena i pažena jer u slučaju da me ko iznervira pa krene da se sastavlja odoh ja u hitnu da meni nešto daju



    "Tiha voda brijeg roni..."

  22. #72
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    PG
    Posts
    622
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dosta ljudi pogrijesi pa ne prezalogaji nista prije nego sto se uputi da da krv. Treba pojesti nesto lagano ujutru, a ne kao ja tada - vjestacki pomocu ogromnog slanog sendvica i naravno nervoze sto ne mogu da dam krv (jer sam utripovala da zivot ili smrt zavisi samo od toga) molim Boga da preskoci 110 na sledecem mjerenju.
    Srecom dadoh krv, te sve ispade dobro na kraju

    Zvoncice, manje slanog vise adrenalina

  23. #73
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by _Ingrid_ View Post
    Dosta ljudi pogrijesi pa ne prezalogaji nista prije nego sto se uputi da da krv. Treba pojesti nesto lagano ujutru, a ne kao ja tada - vjestacki pomocu ogromnog slanog sendvica i naravno nervoze sto ne mogu da dam krv (jer sam utripovala da zivot ili smrt zavisi samo od toga) molim Boga da preskoci 110 na sledecem mjerenju.
    Srecom dadoh krv, te sve ispade dobro na kraju

    Zvoncice, manje slanog vise adrenalina

    Ne treba da se jede ispred davanja krvi. Nizak pritisak se lako riješi , samo su mi dali sok da popijem i za 15 minuta mi opet izmjeri pritisak koji je bio onda na nomali.

  24. #74
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,767
    Thanks Thanks Given 
    10,960
    Thanks Thanks Received 
    2,130
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    Ne treba da se jede ispred davanja krvi. Nizak pritisak se lako riješi , samo su mi dali sok da popijem i za 15 minuta mi opet izmjeri pritisak koji je bio onda na nomali.
    Sat-dva prije treba pojesti LAGAN obrok.....ovo nije analiza krvi...Nizak pritisak se lako rješava kod tebe kojoj nije nizak pa kad ti padne lako ga je riješiti, a kod mene jedino trčanjem....pošto ja popijem dnevno minimum 3 litra vode zimi, a ljeti mi je bistijerna malo, plus svakog dana jedem supu, čaša soka će malo $utra riješiti problem, moja Boginja!

    http://www.nbti.org.rs/cms/view.php?id=119
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  25. #75
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,767
    Thanks Thanks Given 
    10,960
    Thanks Thanks Received 
    2,130
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by _Ingrid_ View Post

    Zvoncice, manje slanog vise adrenalina
    živa istina! Jedini lijek za niski pritisak, bukvalno!
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Mislite li nekad o tome sta ste mogli uraditi a niste ?
    By Brajan992 in forum Sve i svašta
    Replies: 44
    Last Post: 04-08-12, 11:31
  2. Dobrovoljno davanje krvi
    By pakito in forum Sve i svašta
    Replies: 13
    Last Post: 02-03-12, 14:05
  3. Replies: 9
    Last Post: 04-11-11, 19:15
  4. Replies: 6
    Last Post: 03-04-11, 20:53

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •