Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 63

Thread: koliko vas zna

  1. #1
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    2,644
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    11 Posts

    Smile koliko vas zna

    koliko vas je sigurno u svoju ljubav,ne mislim ono samo da mi se svidja,da sam zaljubljen nego i na trezveno razmisljanje ona ili on je ono sto hocu?
    znate koliko od vas je jednostavno i prosto receno zaljubljeno i zadovoljno,toliko zaljubljeno ili toliko zadovoljno da kad dodje u priliku da izadje ili se zabavlja sa drugom osobom ne kaze sebi "necu da ne izgubim ono sto imam" ili ne kaze "ne znam koliko je to bolje" nego je prava misao koja se javi "imama ono sto volim i zelim"
    koliko i inace je prisutna sumnja u vas izbor,da li je to ono pravo,da li ce trajati..... i slicna razmisljanja
    koliko cesto dolazite u priliku ili koliko puta u svojoj glavi preispitujete svoju vezu a da o tome nijeste govorili sa osobom sa kojom ste?

  2. #2
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    bogu iza tregera
    Posts
    224
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja.
    (al sam se zeznula ,kasno sam to ukapirala...)

  3. #3
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja stalno nesto preispitujem, al naravno da mu ne pricam, posto samu sebe najvise preispitujem, i sto ja u stvari hocu i zelim od svoga ziwota. Al posto jos ne znam, bolje nista da ne pricam. A sto se tice neke ozboljnosti u vezi ili *koliko je prisutna sumnja u vas izbor,da li je to ono pravo,da li ce trajati..... i slicna razmisljanja* na to ne mislim uopste, posto me ne zanima. Mozda je do raspolozenja.... Sto znam ja... koliko traje, neka traje. Ionako ne volim nista na silu...Mada*
    Sad uzmi mi ruku i vodi me
    Pred nama nisu godine
    Al mogu biti najdulji sati
    Rado te pratim
    Vodi me
    Last edited by kuglica; 24-10-05 at 14:03.
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NAND
    koliko cesto dolazite u priliku ili koliko puta u svojoj glavi preispitujete svoju vezu a da o tome nijeste govorili sa osobom sa kojom ste?
    Ako preispitujes u glavi, a ne kazes osobi sa kojom si onda si neiskren, a ko je neiskren taj ne voli, ... O svemu pa i o tome prica se potpuno otvoreno sa osobom sa kojom se zivi ljubav. Ako toga nema, nema ni ljubavi.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  5. #5
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil
    Ako preispitujes u glavi, a ne kazes osobi sa kojom si onda si neiskren, a ko je neiskren taj ne voli, ... O svemu pa i o tome prica se potpuno otvoreno sa osobom sa kojom se zivi ljubav. Ako toga nema, nema ni ljubavi.
    Tacno sam pomislila da ces mi ti replicirat, bez svakoga...Ne preispitujem nista u vezi sa njim, tako da i ne mislim da treba opterecivati doticnog gospodina, ionako mu je glava ovolika ( ....................................... )
    Last edited by kuglica; 24-10-05 at 14:53.
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in the middle of everything
    Posts
    1,693
    Thanks Thanks Given 
    18
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja znam.........

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil
    Ako preispitujes u glavi, a ne kazes osobi sa kojom si onda si neiskren, a ko je neiskren taj ne voli, ... O svemu pa i o tome prica se potpuno otvoreno sa osobom sa kojom se zivi ljubav. Ako toga nema, nema ni ljubavi.
    Slazem se sa tobom i svaki je komentar suvisan.

  8. #8
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    bogu iza tregera
    Posts
    224
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NAND
    ne kaze "ne znam koliko je to bolje" nego je prava misao koja se javi "imama ono sto volim i zelim"
    danas (makar u mojoj najblizoj okolini) svi su u nekoj tranziciji.u vezi ili samo-sto-se-nismo-smuvali dok ne naidje nesto bolje.ne porichem da postoji uvjek neki/neka bolji/a,pametniji/a,ljepshi/a ,ali kad smo zaljubljeni ,Kkad je to `ono pravo` ( ane samo reda radi,sto usotalom ne bi trebalo uospte da postoji jer samo kvari sliku o ljubavi)trebao bi da nam taj neko/a bude SVE.i najbolji,naljepsi,najpametniji (cak i kad je najgori,najruzniji,najgluplji).
    mozda ja neke stvari previse idealizujem....

  9. #9
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    2,644
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Aisaj neka traj koliko traje,ali sta ako se jednoga dana kad ne budes vise tako mlada okrenes iza sebe i kazes sebi "kad malo razmislim to nije bilo to" a iza tebe je staz,da li ce se prepustiti da te nosi struja zbog straha da pocnes nesto novo ili ces smognuti hrabrosti da se pokrenes i promjenis svoj zivot. Naravno svi mi smo imali minuta koji su postali vjecnost,i sekunda koji su bili mali univerzum u sebi ali sta kada shvatis da to nije to,da li ces kao i vecina u nasem okruzenju zavaravati sebe da ovo sto imas nije lose a potajno se nadati da iskrsne nesto bolje.
    NIHIL pa kao i uvijek u jednu ruku si u pravu,ali ako osoba sa kojom si tvoje preispitivanje shvati kao tvoju zelju da je ostavis. Pa cak i ako shvatis da je ipak osoba sa kojom si osoba sa kojom zelis da budes ti si u njoj ostavio crv sumnje ako joj kazes. I ona mora stvarno da bude osoba koja stoji cvrsto sa nogama na zemlji da to ostavi iza sebe i shvati da ipak zelis da budes sa njom. ali ostvio si u njoj cinjenicu da si jednom,nekad,cak i ako je bilo davno preispitivao,zato je diskutabilno da li treba da joj kazes.
    ADRIJANA kako? kako znas da je stvarno osoba sa kojom si ona sto ti odgovara,da to sto osjecas nije samo trenutak zanesenosti,cak i ako traje vec duze vremena
    ANAMIKA slazem se sa tobom,malo je neobicno sto sam uspio da shvatim iako nijesam bio zaljubljen, setajuci gradom da kad sam zaljubljen u djevojku,ona je ta prava,ona je ta koja mi uljepsava dane.Znaci da ima lijepih djevojka,i dobrih ali ona u koju sam zaljubljen ona koja mi izaziva osmjeh na licu. Samo nastavi da idealizujes,bez toga nema ljubavi,i onog elana koji ti donosi razmisljanje o osobi koju volis.

  10. #10
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NAND
    Aisaj neka traj koliko traje,ali sta ako se jednoga dana kad ne budes vise tako mlada okrenes iza sebe i kazes sebi "kad malo razmislim to nije bilo to" a iza tebe je staz,da li ce se prepustiti da te nosi struja zbog straha da pocnes nesto novo ili ces smognuti hrabrosti da se pokrenes i promjenis svoj zivot. Naravno svi mi smo imali minuta koji su postali vjecnost,i sekunda koji su bili mali univerzum u sebi ali sta kada shvatis da to nije to,da li ces kao i vecina u nasem okruzenju zavaravati sebe da ovo sto imas nije lose a potajno se nadati da iskrsne nesto bolje.
    Naravno da necu, NAND. Onog momenta kad neko sumnja u bilo sto sto se tice veze, i ljubavi uopste, istoga momenta treba da ili riojesi problem, a ako ne moze prekine svo mucenje i ev zavaravanje. Ne dolaze te stvari odjednom, iz vedra neba *E sad to nije to...i sl...Sve ima svoj razlog. Sto se mene licno tice, ja sam i rekla da ako ide-ide. Boze moj, do sjutra ili prekosjutra, do decembra ili septembra, nije bitno. Samo neka bude fino. Onoga momenta kad shvatis da neko nije za tebe, ili da to nije bilo to... prekines brate sve. Naravno, posle toga nailaze neki momenti koji su nam svima dobro poznati, ali iskreno se nadam i da nam daju snagu za neke nove stvari. Barem je tako kod mene. Ne zelim da zbog bilo koga pokleknem, naravno... I ne dopada mi se komentar za ADRIANU koji si napisao ni malo....A citala sam i ovaj komentar sto si NIHILu napisao, mada on je mene malo pogresno ukapirao, jer ja najvise preispitujem samu sebe. Stvarno, uvijek je tako bilo, a i slazem se sa tobom za owo sto si mu napisao. Bas zbog toga ja ne pricam nista, nema razloga da pravim problem dje ga nema....
    Last edited by kuglica; 25-10-05 at 11:21.
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NAND
    NIHIL pa kao i uvijek u jednu ruku si u pravu,ali ako osoba sa kojom si tvoje preispitivanje shvati kao tvoju zelju da je ostavis. Pa cak i ako shvatis da je ipak osoba sa kojom si osoba sa kojom zelis da budes ti si u njoj ostavio crv sumnje ako joj kazes. I ona mora stvarno da bude osoba koja stoji cvrsto sa nogama na zemlji da to ostavi iza sebe i shvati da ipak zelis da budes sa njom. ali ostvio si u njoj cinjenicu da si jednom,nekad,cak i ako je bilo davno preispitivao,zato je diskutabilno da li treba da joj kazes.
    Sumnje uvijek postoje, a najbolji nacin za otklanjanje sumnji nije cutanje i skrivanje, vec otvorenost i iskrenost. Spremnost drugoga da nam kaze sve sto ga pitamo i uvijek kada pitamo, bez obzira da li pitanje ili odgovor nisu sasvim po nasoj volji, najbolji je nacin otklanjanja bolesnei stetne sumnje.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  12. #12
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Trenutno ne mogu da kazem da sam 100% sigurna da znam,vrijeme ce pokazati,ali trudim se da sebe sa nekim stvarima ne preoperecujem jer ipak uzivam u svakom trenutku koji mi je pruzen.Ono sto me je mucilo jos u pocetku veze podijelila sam sa njim,i nas razgovor o tome svakako mi je prijao i bio je dovoljan da znam da svaki problem mozemo zajedno da rijesimo.Kad razmisljam o nekim stvarima neibjezno pred spavanje i kad se nasmijem mojoj zakljucnoj misli znam da je samo jedno bitno da moje srce ima volju i snagu da se bori za tu sigurnost,da ide ka tome,da ga ljubav vodi...Predajem se za rizikom...Cesto kazem idem na sve ili na nista...I ako sam u nesto sigurna to je da mi se nikada nece desiti da pogledam pored sebe moju ljubav koja mi pruza dovoljno da budem srecna i da kazem sebi "Ne znam koliko je to bolje" vec naravno da ce uvjek biti "Imam ono sto volim i zelim...nista mi vise nije potrebno"...Znam da me ne moze odvuci svakodnevica,zelja da se provodim,da dopustim da mi zivot preplavi "sminka" i da prokockam vrijedne stvari koje imam...Jer cesto se desava,mozda cesce nego ikad da jedna strana u ljubavi ode "predaleko",i da prekasno shvati(mozda i nikad) da ustvari nije znala da cijeni stvari koje su joj bile pred nosem i koje su upravo bile te koje bi je usrecile za cio zivot...
    Ljubav ne moze da sija u punom sjaju ako je zamracujemo tamnim sjenkama tj suvisnim pitanjima...Suvisno je preispitivati sebe kada volis jer kad volis on ili ona nam je sve...Ali ponekad se i to dogadja i mislim da je tada najbolje podijeliti svoje misli...



    "Tiha voda brijeg roni..."

  13. #13
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Artemis
    jedna strana u ljubavi ode "predaleko",i da prekasno shvati(mozda i nikad) da ustvari nije znala da cijeni stvari koje su joj bile pred nosem i koje su upravo bile te koje bi je usrecile za cio zivot...
    ...
    e boga mi ti je owa kao Njegoseva...
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  14. #14
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    South side
    Posts
    208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    nisam od pocetka u prici, te se necu ni sada petljat, ali ovo sto je artemis rekla stvarno je sustina u par rijeci - bravo
    ...k'o mnogo puta do sada - on sanja
    kako beskrajno pada...

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bijela, Crna Gora
    Posts
    1,000
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam do skoro bila sigurna da je on bas ta osoba koju volim,koju zelim pored sebe,osoba koja uljepsava svaki moj dan.Bila sam spremna sve da zrtvujem,sve da uradim za tu ljubav.Onda sam vremenom uvidjela da sam neke stvari previse idealizovala,mozda previse i ocekivala.Ko ce ga znati... Jednostavno je sve to izgubilo smisao... Nikad ne znamo sta nam vrijeme donosi.lValjda cemo svi biti svjesni kada u nas zivot se pojavi ona prava osoba.Shvaticemo to nekako...Makar bi trebalo tako da bude...
    Put do zvijezda je samo etapa kruznog puta do sebe,i ako znas precicu nema potrebe da se puno lomatas po bespucima.Ne,bato.Stigao si cim krenes.Cilj nosis skriven pod kaputom,istetoviran na grudima kao metu.I eto ti.U tome je tajna.U tome je jedini trik.

  16. #16
    Join Date
    May 2005
    Location
    Karadag
    Posts
    6,448
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    52
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    U svakoj vezi dodje onaj momenat posle zaljubljenosti i strasti,kad ti se jedan cas cini da bi mogao ladno bez te osobe,da vise nema smisla,a vec u sledecem trenutku osjetis nevjerovatnu zelju da ostanes sa tom osobom,i osjetis koliko ti je potrebna njena ljubav,e u tom momentu treba pricat sa partnerom,da se raZluci jedna,NAJBITNIJA STVAR:da li cete bit zajedno jer se volite,jer je to sto obadvoje hocete,ili ta veza polako prelazi u naviku gledanja i pricanja,ko prodje taj test moze da nastavi vezu i da bude miran sto se tice odluke "DA LI HOCU SA OVOM OSOBOM?"
    ovo sam malo na brzinu kuca,ali to je neko moje vidjenje i iskustvo

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Olimp
    Posts
    1,447
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    iako je nekada opterecujuce, mislim da je najbolje o svemu shto nas muci u vezi sa vezom razgovarati sa osobom koju volimo. do sada to nisam radila i sve te veze propadoshe(mada, to nije bio jedini razlog), a sada kada sve dijelim sa djechakom koga volim sve izgleda lijepo i pozitivno(katkad se nadviju crni oblaci, ali samo zato shto sam vjechiti pesimista), tako da ono shto preispitujem, preispitujem u etar. i naravno da je on najbolji, najljepshi i najpametniji. sa drugima nisam imala takav osjecaj shto dovoljno govori o tome je li on the one.
    Last edited by Danaida; 27-10-05 at 14:01.
    I'm one of 50 sisters who killed their own husbands on the first wedding night.

    Oh, my god it was so good....

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,280
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam sigurna ...i... kuc kuc (u drvo) samo neka tako ostane.
    Obostrano povjerenje i postovanje je najbitnije.

  19. #19
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    268
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default hm

    Siguran sam u svoju ljubav prema curi kao i to da je ona to shto hocu.
    Ali jel neko tvrdi da treba to da iskljuchi sve ostale jer je to ono pravo???
    Like Frankie said "I did it my way"
    - - - - - -
    "Molim lijepo,vele da zena od nesoja moze da napravi chojeka pa ako idemo tom logikom onda vishe zena stvara jedan chvrst kompaktan karakter - moramo legalizovat poligamiju!"

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,280
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    IGUMANE...Kad si u takvoj vezi , kao sto kazesh....zashto bi mislio na "sve ostalo" ???
    Da...prava ljubav i dobra stabilna veza treba da iskljuchi flertovanje, prevare i ostale stvari koje mogu narusiti harmoniju ili'ti ljubavnu idilu.
    Valjda bi trebalo da je tako, ja ne znam ...ja sam mala :twisted:

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    990
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pitanje je samo da li ovo "pravo", pravo samo u ovom trenutku, i da li ce se zadrzati do kraja zivota?

    Da li je ono "pravo" nesto sto ce se menjati kao sto se mi menjamo, sto nece izumreti kad dodje do promene u zivotu. Kazu "for better or worse", ali da li je ljubav takva da moze da traje vecnost? Ili je ono "pravo" nesto sto moze sad da nam prija, ali da kasnije dolazi drugo "pravo" sto ce prijati tad?
    Ima li par tih "pravih" u zivotu? I kako znati da biras na kraju?

    Uf, puno pitanja a nema tacnog odgovora

  22. #22
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    London
    Posts
    414
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sta je danas vise "SIGURNO" bog ce ga sam znati?
    Sigurnost u ljubavi se vjerujem vise stvara i gradi a kad prestane da bude uzajmno i pocinjes postavljati sebe pitanja tipa dali bih mogao bolje i ljepse/mladje.. prerasta u neku vrstu trgovine/kalkulacije pa ma kako to ruzno zvucalo?
    Kao i sve u zivotu podlozno je promjenama i vremenu,koliko puta u zivotu ste pomislili volim je/ga to je ona/on sto smo trazili od zivota,pa ste se razocarali?
    Po meni vazno je uzivati u trenutku pa ma koliko on trajao volio bih da traje citav zivot ali iskustvo nas uci drugacije i kao sto rece Shiney vjestina je prepoznati ono pravo jer nije dovoljno biti siguran samo u svoju ljubav meni je jednako vazno da znam i da sam voljen na isti nacin jer ako nije tako moja sigurnost ode kroz prozor?

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nema "prave" i "neprave" ljubavi, vec ili ljubavi ima ili nema, a kad je ima onda se ona osjeca i zivi na uzajamno iskren i otvoren nacin partnera. Neka veza moze trajati beskonacno dugo, a da ona nije ljubav. To sto ljudi zive zajedno ne mora i nije proizvod ljubavi, niti dokaz za ljubav. To zajednicko zivljenje moze biti sasvim prihvatljivo, bez ikakvih sukoba, sa postovanjem svih pravila humanog odnosa medju ljudima, ali time ne postaje ljubav. Za ljubav je neophodan neprestan uzajamno potpuno iskren i otvoren odnos. Bez toga nema ljubavi.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  24. #24
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    25
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil
    Nema "prave" i "neprave" ljubavi, vec ili ljubavi ima ili nema, a kad je ima onda se ona osjeca i zivi na uzajamno iskren i otvoren nacin partnera. Neka veza moze trajati beskonacno dugo, a da ona nije ljubav. To sto ljudi zive zajedno ne mora i nije proizvod ljubavi, niti dokaz za ljubav. To zajednicko zivljenje moze biti sasvim prihvatljivo, bez ikakvih sukoba, sa postovanjem svih pravila humanog odnosa medju ljudima, ali time ne postaje ljubav. Za ljubav je neophodan neprestan uzajamno potpuno iskren i otvoren odnos. Bez toga nema ljubavi.
    Koliko mogu da primijetim ti puno prava polazes i zastupas tezu o istini i prava na istinu tj. govoris o apsolutnoj istini. Ona po mom skromnom misljenju ne postoji. Covjek je sam po sebi bice sklono zabludama i pogresivo bice, tako da nikada sa sigurnoscu ne moze znati da li je neka spoznaja istina u apsolutnom smislu. Ako polazemo pravo na istinu od samog pocetka, ne iskljucujemo mogucnost zeljene zabude. To, sto ti svoj odnos zelis da gradis na apsolutnoj istini, mislim, da ustvari zelis fingirati izvijesnost, sigurnost i zasticenost.

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by svemir
    Koliko mogu da primijetim ti puno prava polazes i zastupas tezu o istini i prava na istinu tj. govoris o apsolutnoj istini. Ona po mom skromnom misljenju ne postoji. Covjek je sam po sebi bice sklono zabludama i pogresivo bice, tako da nikada sa sigurnoscu ne moze znati da li je neka spoznaja istina u apsolutnom smislu. Ako polazemo pravo na istinu od samog pocetka, ne iskljucujemo mogucnost zeljene zabude. To, sto ti svoj odnos zelis da gradis na apsolutnoj istini, mislim, da ustvari zelis fingirati izvijesnost, sigurnost i zasticenost.
    Ne, pomijesala si iskrenost i istinu. Uopste nisam pomenuo istinu, vec iskljucivo iskrenost, a uz to i otvorenost. To naravno ne znaci da se iskrenost moze ili treba sasvim odvojiti od istine, dapace, to je nemoguce, vec da se do istine dolazi iskrenoscu. Posto je iskrenost nacin trazenja istine, odnosno bolje receno istina, onda je jasno da ne govorim o nekakvoj apsolutnoj, jednoj, jedinoj, vjecnoj itd. istini, vec o neprestanoj teznji za otkrivanjem istina o svijetu oko nas, drugima i samima sebi. ... No, ovdje se govori o ljubavi, o osjecanju i zivljenju ljubavi, i kad kazem da ljubavi nema bez uzajamne iskrenosti i otvorenosti izmedju partnera, onda to znaci da ljubav i kao osjecanje i kao zivljenje moze da postoji samo ukoliko oni koji stupaju u kontakt zajednicki traze i otkrivaju istine o sebi i svijetu oko sebe. Iskrenost i otvorenost ne znace dosezanje apsolutne istine ili ideala, vec neprestano trazenje istina i teznja idealima. Iskrenost i otvorenost znace neprestano pokusavanje da se otkrivaju istine. Samo oni koji to uzajamno znaju, mogu, smiju i sl. osjecaju i zive ljubav. Oni koji neprestano nesto skrivaju, koji se plase da kazu, koji nece da cuju, koji manipulisu i lazu, ne cine to iz osjecanja ljubavi, kao ni zbog zivljenja ljubavi, vec zbog nekakvih drugih interesa, zbog zadovoljavanja nekih svojih potreba, zelja, ciljeva itd. Naravno, tako je moguce zivjeti, takav zivot zivi vecina ljudi i to samo po sebi nije lose, medjutim, pogresno je takav zivot i odnos nazivati ljubavlju.
    Nema fingiranja izvijesnosti, vec neprestanog stvaranja izvijesnosti. Apsolutne izvijesnosti nema, ali bez (kakve-takve) izvijesnosti ne mozemo zivjeti. Da bi se stvarala takva izvijesnost u zivotu neophodan je iskren i otvoren pristup zivotu. Zivot koji se uspijeva tako zivjeti jeste ljubav.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Koliko vodite rachuna o sebi?
    By kIkICa in forum Ženski kutak
    Replies: 21
    Last Post: 02-10-06, 17:27
  2. Koliko ste odlucni?
    By apsolutno_nemoguca in forum Sve i svašta
    Replies: 21
    Last Post: 30-08-05, 11:01
  3. Koliko citaju Kotorani
    By hobit in forum Primorski
    Replies: 64
    Last Post: 17-02-05, 21:52
  4. Posle koliko vremena traziti...
    By ^Tijana^ in forum CG dijaspora
    Replies: 8
    Last Post: 10-11-04, 19:41
  5. Koliko mozemo bit sigurni?
    By vikky[x-kingdom] in forum Sve i svašta
    Replies: 45
    Last Post: 28-07-04, 11:55

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •